PUROLf ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Ruwe schrale huid van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met INT ER PAROCHIE EL E ST. JOSEPHSGEZELLEN COMMISSARISSEN-VERGADERING Maandag 30 October vergaderen de com missarissen van de af deeling Gezellen. Wij verwachten allen precies om half negen in de bestuurskamer. VEREENIGING TE LEIDEN R.K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Christus-Koningdag. Morgen is het de dag van Koning Christus. Ieder tooie zich met het insigne en toone daardoor zijn lief de voor den Christus ook naar buiten. Aan den ingang der kerken wordt het insigne aangeboden. Het batig saldo wordt aan charitatieve werken besteed. Luchtbescherming. Op de Maandagen, 6, 13 en 20 November telkens van det namid dags half drie tot half vier zal door den heer D. C. Kok een cursus van drie lessen in luchtbescherming gegeven worden. De dames, welke zich voor dezen cursus opge geven hebben, worden dan verwacht. Er bestaat nog gelegenheid tot aanmelding. Waar de cursus zal worden gegeven, zal nog nader worden bekend gemaakt. „De Wichelroede." Donderdag, 9 Novem ber 1939, zal door den heer P. J. Dovens uit Lieshout een zeer interessante en leerzame lezing worden gehouden over de wichel roede, met demonstraties. Aanvang des avonds te 8 uur in de foyer van hotel „De Burcht." Gelgenheid tot introductié, ook voor hee- ren k f 0.25. „Onze Nieuwe Actie." Niet minder dan 112 etenskistjes werden door deze actie uit gereikt. Dit beteekent 112 x 12 of 1344 war tne maaltijden voor moedertjes, die dit zoo hard noodig hebben. 1344 dagen minder zorg voor die kraamvrouwtjes in hun wel blijde, maar toch moeilijke omstandigheden. 1344 dagen meer levensblijheid rond den jongen wereldburger. 1344 dagen de groot ste zorg van vader weggenomen. Ter verzorging van zoo'n kistje geduren de 12 dagen worden Mevrouwen gevraagd. Wie helpt? Breiactie voor gemobiliseerden. Onze vele acties op craritatief gebied vergen veel ar beid, maar zij verhinderen ons niet ook aan onze mannen en zonen te denken, die straks, als de barre wintertijd is aangebro ken, in koude, sneeuw en regen de posten bezet moeten houden om voor onze veilig heid te waken. Elke verlichting, welke wij hun kunnen brengen, zullen we hun bren gen. Breit daarom allen mee! Op onze zittingsuren in de R.K. Vak school voor Meisjes, Noordeinde 50, des Woensdags 's morgen van 10 tot 12 uur en des Vrijdags 's avond van 7 tot 9 uur, wordt de wol, welke daarvoor geschikt is, k f 0.50 per ons-knot uitgegeven. Uit zoo'n knot •breit u een paar handschoenen, of een das, of een bivakmuts. Patronen worden gratis verstrekt. Komt tijdig om verzekerd te zijn, dat u nog wol bekomen kunt. Ook per te lefoon, no. 26292, te bestellen. Zij, die graag voor onze mannen or jongens iets over héb ben, maar tot breien geen tijd hebben, kun nen van haar belangstelling doen blijken door haar financieelen steun, die gaarne zal worden aanvaard. WAT DOET NU EIGENLIJK DE R.K. VROUWENBOND? Onder het opschrift „Zonder Succes?" schreef Pater Damasus, O.M.Cap. in het Zondagsblad van de „Maasbode" van 20 Augustus j.l. een zeer lezenswaard artikel, waaraan we het e enen ander ontleenen. Volgens dit artikel hooren we den laatsten tijd een nieuwe beschuldiging tegen de R.K. Vrouwenbonden in dezen vorm: „Ze zijn al zooveel jaren aan het werk, en wat merkt men ervan? Waar is het succes?" Direct dringt zich dit antwoord aan ons op: „als men w i 1 kan men er genoeg van merken, maar daarvoor is interesse noodig, en juist dit ontbreekt jammer ge noeg bij zoovele Katholieke Vrouwen en meisjes." Wordt er in het neutrale kamp iets ver richt, dan is men direct met goedkeuring gereed, maar voor de eigen menschen heeft men daarentegen niets dan critiek. Heeft u zich echter wel eens afgevraagd, wat door de organisatie bereikt is op het gebied der werkende vrouw: het verkrijgen van betere arbeidsvoorwaarden, aparte goe de kleedlokalen e.d.? Pater Damanus zegt: „Het stond er 25 jaren geleden niet zoo mooi voor met dui zenden vrouwen en meisjes, die naar een kantoor, winkel, of babriek gingen. Men vreesde voor haar moraliteit haar huiselij- ken zin, voor haar vrouwelijke eigenschap pen." De meeste meisjes waren gedwongen thuis by moeder te blijven en af te wach ten, of er een huwelijkscandidaat op kwam dagen. Heden ten dage is het vanzelf spre kend, dat een meisje haar eigen onderhoud verdient, en aan deze veranderde inzichten heeft de Vrouwenbond een groot aandeel. Wat we nu niet meer „zoo gek" vinden, zou vroeger op een dwaasheid geleken heb ben. Wij allen, georganiseerde en ongeorgani seerde vrouwen, plukken er dus de vruch ten van. Dit zijn echter resultaten van ja- renlangen arbeid, waar wij menschen van dezen tyd, nu alles vlug, vlug moet gaan, dikwijls niet naar kijken. Wij zien liever direct resultaat van ons werk en ook dit kunnen we vinder in den R.K. Vrouwenbond met haar verschillende onderafdeelingen, welke daadwerkelijk den nood leningen van menige huisvrouw. Kent u „Sancta Veronica", welke hulp brengt aan stille armen; i.Hulp i. d. Huis houding en de Baby", welke behoeftige kraamvrouwen helpt door het verstrekken van baby-uitzetten, het laten doen der wasch, het verzorgen der huiselijke bezig heden? „De nieuwe actie" welke daarvoor in aan merking komende kraamvrouwen voorziet, 14 dagén lang, van warme maaltijden; „De Missie-Naaivereeniging?" En nu in dezen tijd, cursussen voor lucht afweer, verbandleer, breien voor de gemo biliseerden e.d. Ieder van ons vindt in den bond wel iets wat haar sympathie heeft; laten we daar aan, vooral in dezen tijd, onze krachten wijden. VEREENIGING „SANCTA VERONICA" Het is nog lang geen St. Nicolaas! Toch nemen wij reeds nu de vrijheid u ons ver langlijstje voor te leggen en wel omdat er op het oogenblik zooveel gebrek geleden wordt! Wij kunnen zoo buitengewoon goed gebruiken: meisjesmanteltjes voor leeftijd 5, 7, 8, en 10 jaar. Jongensjassen of regen jassen voor „alle" leeftijden tot 16 jaar. Kinderschoenen van klein tot groot. Dames japonnen, kinderjurkjes. Méér durven wij niet op te noemen, bang dat wij tevéél eischend zijn. Doch kykt u nu direct uw kasten eens na of er niet iets bij is, wat bij u gemist en door ons zoo dankbaar aanvaard zou worden. Aan on derstaande adressen kunt u een boodschap zenden en alles zal met vreugde in ont vangst genomen worden. Nu met dit gure weer is er in vele Leidsche gezinnen van armen en stille armen zoo'n groote nood aan bovengenoemde artikelen; onze kas laat niet toe, hiervoor iets uit te trekken. Tevens maken wij u opmerkzaam op on ze maandelijksche zitting van 2 Ndv. a.s. van 35 uur in het Vinoentiusgebouw Hoogl. Kerkgracht 32. Voor het vervaardi gen van onderkleeding wordt dan gratis materiaal uitgereikt, zoowel voor te breien als te naaien en dit wordt op de zitting van 7 December ingewacht, maar dan kant en klaar! De zwaarste maanden voor onze Vereeni- ging staan nu voor de deur, hoe meer er dus gewerkt wordt, des te beter kunnen wij aan de vele dringende aanvragen tegemoet ko men. 't Kost u slechts iedere dag 'n weinig tijd en wij zijn er ten zeerste mede gebaat. Vergeet dus niet de datum van 2 Nov. te no- teeren, voor een bezoek aan de bovenzaal van het Vincentiusgebouw en u kunt een boodschap zenden aan: Mej. M. Niemer, St. Elisabethziekenhuis. Mev. A. Jongmans- Weenink, de Mey v. Streefkerkstraat 17. Mevr. A. Rippe-Dingjan, Breestraat 106. Mevr. T. Beckers-Schmitz, Donkersteeg 13/15 en aan het secretariaat, Mare 25. Bij voorbaat onze dank! EMELIE AALDERS, Secretaresse. HOE SPAREN WE ONZE SCHOENEN. De prijzen van onze schoenen zijn geste gen en de bond van schoenmakers heeft al voor eenige weken bekend gemaakt de pryzen der schoenreparaties met 10 pet. te moeten verhoogen. Het is daarom van be lang wil de huisvrouw een kloppend bud get hebben dat we trachten de levens duur van ons schoeisel te verlengen. Dit kan o.a. geschieden door het volgende: Wrijf de schoenen tenminste wanneer ze droog zijn direct na het gebruik op terwijl het leer nog eenigszins warm is en span de schoen met leest of veer. Berg de schoene op in een droge kast, fyn schoeisel o.a. lakleer, brocaat, goudleer, in een doos. Leg de schoenen, indien ze nat zijn, op de zijkant om te drogen, zoo noodig met de leest of veer. (Niet bij warme kachel). Op vullen met proppen papier, die het vocht kunnen opnemen, behoudt eveneens het model. Draag bij regen en natte straten over schoenen. Vocht is nadeelig voor de duur van onze schoenen. Onderhoud de schoene met middelen in overeenstemming met de aard der schoen en de soort leer, waaruit de schoen werd vervaardigd. Over deze middelen een vol gende keer. Zoek niet naar de goedkoopste smeermid delen, maar kies een middel, dat barsten en hard worden van het leer voorkomt en zoo noodig het oppervlak glanzend maakt. Maak voor het z.g. poetsen de schoenen eerst stofvrij, smeer stevig met het ge- wenschte poetsmiddel in, wrijf of borstel de- delijk uit, overtollig en ingedroogd vet maakt het leer dof en kleverig. Bewaar de smeermiddelen goed afgeslo ten, neem voor het in wry ven een zachte doek of borstel, voor het uitwrijven een schoone flanellen of fluweelen lap en voor het stofvry maken een stevige borstel. Laat de schoenen tijdig repareeren. Te veragesleten zooien en hakken vragen groo te reparatie, leiden tot vervormen van de schoen. Spaar het zoolleer door he1 te be strijken met lijnolie (1 x per week) droog het daarna plm. 1/2 dag. Vooral in regen tijden schijnt het zoolleer te sparen. KIPPENSOEP. Nu door gebrek aan voeder, een deel van den hoenderstapel moet worden opge ruimd, kunnen we voor een laag bedrag aan kippenvleesch komen. Een heerlijk bordje kippensoep is een graag gewild, en gemak kelijk klaar te maken gerecht We koopen hiervoor een eenigszins vette kip, wasschen deze goed schoon, en zetten haar op met de benoodigde hoeveelheid wa ter een uitje (later eruit verwijderen) en zout. Kook de kip plm. 3 uur op een laag vuurtje gaar met goed gesloten pan. Haal de kip eruit, verwijder de beentjes en snijd het vleesch aan blokjes. Doe deze in de soep met de vermicelli (40 gr. per L.) er. laat al les samen zachtjes plm. 1/2 uur koken. Maak de soep desgevvenscht af met eenige bouillonblokjes. RECOLLECTIE-AVOND Dinsdag 31 October houden wij onze eer ste recohllectie-avond van dit seizoen. De belangstelling voor dezen avond moet groot zijn. Het is een van onze mooiste onderaf deelingen. Eens in de twee maanden ko men wij bijeen. RETRAITE-CLUB. Als gij nog niet aan het sparen zijt, be gint er dan zoo spoedig mogelijk mede. Met Kerstmis moet de deelname aan onze re traite groot zijn. ALLERHEILIGEN. Woensdag (Allerheiligen) is de zaal voor ontspanning geopend, 's Avonds zal de zaal niet voor half negen geopend zijn, dit om allen in de gelegenheid te stellen het zie len-lof in de verschillende parochie-kerken bij te wonen. UIT LEIDEN VERTROKKEN A. Baas, Huizen N.-H., Eikenlaantje 9 W. Barnhoorn, Katwijk, Kerkln. 16 F. Bos-Barzik, Opperdoes, Oosteinde 16 A. W. J. Beek, Utrecht, Scgr. v. d. Kolkstr. 5bis H. S Bekius, Oegstgeest, Rhijn- geesterstr.weg 11 A. van Bemmel, Oegstgeest, H. Morschweg 45c C. W. Luiks-Blom, N.-I., Pangkalan Brandan G. M. C. Schrama-Bohrt, Sassenheim, Menneweg 11 M. J. van Boxtel, Bloe- mendaal, Zilkerweg 38 G. D. L. Breder- veld, Purmerend, Venediën 13 W. T. Burcksteeg en fam., Velsen, Hofdijkln. 16 J. W. van der Bijl, Den Helder, Loopuit- park 23 T. van Dam, Alphen a. d. Rijn, Hazeveld 21 C. van Doezelaar, Utrecht, Verl. Hoogravenschew. 77 A. E. G. Ernst, Geleen, Pr. de Lignestr. 15 C. A. Fles, Rheden (Dieren), Paralelweg 3b A. F. Holtes en fam., 's-Gravenhage, Hulsthorststr. 91 G. H. M. van Huet, Noordwijk. Katenblankw. 6 H. C. H. Huiskamp, 's-Gravenhage, Hofwykpl. 16 S. M. Hurkmans, Leiderdorp, Zijldijk 10 A. Jansen, Slochteren, Tarkstede G. Jansen, Slochteren, Harkstede, A. C. Jan- son, Zeist, Jac. Catslaan 32 J. Krop, Zeist, Aristotelesln. 1315 J. Gilissen- van Leeuwen en fam., Katwijk, N. Boule vard 10a L. J. M. Leonards, Zwolle, Zuiderkerkstr. 22 A. van Maanen, Lis- se, Grachtweg 11 P. J. van Marle en fam., 's-Gravenhage, Dr. Lelykade 300 A. van der Mey, Katwijk, Ligusterstr. 29 M. de Minjer, Montfoort U., Vrouwen- huisstr. 106a M. van der Graaf-Mole- naar, Rotterdam, Talmastr. 48c K. J. Muhring, Rotterdam, Zomerhofstr. 87 J. Mulder, 's-Gravenhage, J. v. Oldenb.- laan 5 J. P. Nelemans, Haarlem, Spaan- sche Vaartstr. 2 IJ. Nijenhuis, Hilver sum, Radiostr 75 H. M. M. A. Ooster- b.eek, Sliedrecht, Baanhoek D 683 G. Piket, Sneek, Schaepmanstr. 5 G. Pot, 's-Gravenhage, Groenhovenstr. 22 Ra den Mas B. Raisoe Ingaskari, Jogjakarta N.-I., Adiningrat J. M. Reijs, Nieuw- leusen, Wyk A 159 E. Roest, Oegstgeest, Wilhelminapark 7 R. van Rooyen, Utrecht, Kruisdw.str. 55bis E. J. M. Rij neveen, Zoetermeer, Voorweg 232 D. Schut, Epe (Vaassen), Cannenburgerkamp 89 III W C. Siefert, Rotterdam, Scheep makershaven 69a B. Smit, Rotterdam, J. Kruijffstr. 39 J. P. Sandaar, Den Hel der, Janzenstr. 17 J. M. H. Stollenwerck Breda, Ginnekenstr. 6 P. van Teijlingen, 's-Gravenhage, Duinstr. 55 O. Veen en fam., Zoeterwoude, Vrouwenweg E 82 C. van Venetië, Kampen, Broederweg 15 S. Verbeek en fam., Voorschoten, Leid- scheweg 159 N van der Walle, Amster dam, W. de Zwijgerlaan 29II A. van Duijn-Weisz, Katwijk, P. Krugerstr. 11 E. A. de Wilde, Alphen a. d. Ryn, Wilhel- minastr. 18 D. Nieuwenhuis- van der Wissel, Haarlem, Kleverparkweg 117 G. J. Wouters, 's-Gravenhage, Schevening- scheweg 60 A. A. S. Wubbolts, Amster dam, Koningsin. 30 J. Wijnia, Heeren veen (Oranjewoud), Straatweg 47b N. M. Zeilmaker, Lisse, Heerenweg 291 A. van Zon, Alkmaar, Ropjeskuil 38. IN LEIDEN GEVESTIGD. W. I. T. van Aardenne, Rijnsburgerweg 20 C. van Arnstel, Witte Singel 92 J. E. Angevare, dienstbode, Haarlemmerstr. 43 J. Baart, onderwijzer, Morschweg 30a G. Bakhuis, mag.bed., Brederodestraat 21 A. F. H. Besemer, ass. zool. lab., Me relstraat 36 A. L. Bisschop, Nieuwe Rijn 15a A. J. Bletz, monteur rotograv., Morschweg 162a M. J. H. van der Blom, apoth. ass., Lammenschansweg 29 J. J. L. Bonjer, Nieuwe Rijn 35 A. Borger en fam., kellner, Morschkade 13 J. Bosman, Thorbeckestraat 31 M. J. Bouwman, dienstbode, Heerenstraat 101 E. van der Brugghen, Gerecht 12 N. C. Bruning, de Sitterlaan 82 T. W. J. Cattin, rywiel- herst., Kraaierstraat 39 I. Cohen en fam., concert-pianist, Boerhaavelaan 25 A. E. Cox, verpleegster, Rijnsburgerweg 1 0N. A. M. M. Dierick, Noordeinde 50 A. Dolk, Witte Singel 87 J. N. H. Diessen, reiziger, Haverstraat 70 H. J. Droge, koopman in manuf., Mariënpoelstr. 13 J. Dijkstra, kinderjuffr., Rijnsbur gerweg 94 C. D. van Es, kweeker, Hooi gracht 67 A. P. Eijkman, 1.1. verpleeg ster, Witte Singel 27 G. C. Fles, Rijns burger Singel 45 H. van Grinsven, Jan- vossensteeg 2 W. L. Groeneveld, H. de ALLERHEILIGEN. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Gewone Prefa tie. ZONDAG 29 Oct. Feest van onzen Heer Jesus Christus, Koning. 22e Zondag na Pinksteren. Mis: Dignus est. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. 22e Zondag na Pinksteren Eigen Prefatie. Kleur: Wit. Vandaag wordt in de Liturgie v. d. H. Mis hulde gebracht aan Hem, Die voor Pilatus getuigde: „Ik ben Koning", aan Jesus Christus, „het Lam, Dat geslacht is, Wien roem en heerschappij toekomt in de eeuwen der eeuwen". (Introitus). Chris tus is Koning over al het geschapene, over de zichtbare en onzichtbare dingen. Ko ning is Hij, omdat Hij, behalve onze Schepper, ook onze Verlosser is. Hij heeft ons aan de macht van den duisternis (sla vernij des duivels) onttrokken en overge zet in het Rijk van Zijn Liefde (weder om gemaakt tot kinderen Gods en erfge namen des hemels). Door Christus is het menschelijk geslacht weer met God ver zoend (Epistel). Ja, waarlijk, Christus is onze Koning! Daarom heeft Hij recht op alle volken en op de geheele aarde als Zijn bezit. (Offertorium). Daarom moeten alle volken, ja zelfs alle koningen en re geerders der volkeren Hem aanbidden en dienen! (Graduale). Maar. het Rijk van Christus is niet van deze wereld. (Evangelie). Geeste lijk is Zijn Koninkrijk, dat nooit ver vallen zal. (Alleluja-vers). Het is een Rijk van waarheid en leven, van heiligheid en genade, van gerechtigheid en liefde en vrede (Prefatie). Christus wil Koning zijn over de harten van de menschen, daar Zijn koninklijke troon vestigen, iadere dag (door de H. Communie) van daar uit Zijn zegen schenken (Communio). Een waarborg wil Hif zijn voor ons, dat wij na den strijd onder Zijn vaan, als overwin naars met Hem in den hemel zullen heer- schen (Postcommunio). Bidden wij op dezen feestdag met de H. Kerk, dat om de oneindige verdiensten van den gekruisten Koning Christus, wel ke in de H. Mis op ons worden toegepast, alle volken aan Zijn zoete heerschappij zich onder werpen (Gebed) en deelachtig mo gen worden aan Z ij n koninklijke gaven: vrede en eendracht (Stilgebed). MAANDAG 30 Oct. Mis v. d. 22e Zon dag na Pinksteren: Si iniquitates. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voor bede van de Heiligen); 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Geen Cre do. Kleur: Groen DINSDAG 31 Oct. Vigiliedag voor Aller heiligen. Geboden Vasten en Onthoudings dag. Mis v. d. Vigilie: Judicant. Geen Glo ria. 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Geen Credo Kleur: Paars. WOENSDAG 1 November. Feestdag van alle Heiligen, Geboden te vieren als Zon dag. Mis: Gaudeamus. Kleur: Wit. Wij zijn hier op de wereld eigenlijk niet thuis, maar als in de vreemde. Ons eigen lijk vaderland is de Hemel! Daar is God, onze Vader, daar is Maria, onze Moeder, daar zijn de Heiligen, onze broeders en zusters in Christus. Daarheen moeten wij gaan me tonze gedachten, vooral op d gaan met onze gedachten, vooral op dezen plechtigen gedenk dag van alle Heiligen, over wier geluk en heerlijkheid, ons beschre ven door den H. Joannes (Epistel), wij allen ons verheugen. (Introitus). Christus roept ook ons (Allelujavers) en wijst ons in het H Evangelie op de middelen tot heiliging- Bidden wij tot God op dezen plechtigen gedenkdag van alle Heiligen, dat Hij, me de door hun voorspraak en om hunne ver diensten, ons overvloedige genaden ver- leene om heiligen te worden. (Gebed). Grootstraat 14 J. W. M. Gunneweg en fam., monteur, H. Rijndijk 122 J. P. van der Ham, voerman, Utrechtsch Jaagpad lOf G. Hamelink, verpleegster, de L. de Kanterstraat 2 J. L. de Heer, Mariën- poelstraat 2a E. C. van der Heide, be diende ijzerz., Hoogl. Kerkgr. 29 H. den Hertog, koopman in gal., Maresingel 17 C. S. Hissink, Stille Rijn 8 F. Hofman, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10 A. J. Jansen, Boerhaavelaan 14 P. A. Jon- quière, scheikundige. Rodenburgerstraat 66 W. G. A. Janus, Noordeinde 50 C. de Jong, boekdrukker, Heemskerkstraat 89 Kartowijoto, bediende, H. de Groötstr. 12 M. A. Kingma, kinderjuffr., Lijsterstraat 11 A. A. S. Knappert, Nieuwe Rijn 54 W. Kolkman, linnenmeisje. Witte Singel 27 A. M. de Koning, landarb., Schelpen kade 45 M. W. van Kooten, proefzuster. Rijnsburgerweg 77 J. van der Kooij en fam., bakker, Janvossensteeg 61 J. R. Krahe en fam., kok Heck's, H. Morschweg 80 P. T. van der Krogt en fam., suiker- kraamhouder, woonw. Zoeterw. weg 11 briefadr. Pieterse, Heerenstraat 29 J. C. Langerak, ijzerwerker, P. Krugerstraat 29 A. D. Leeman. Kloksteeg 19 A. Lek- kerkerker. Levendaal 35a J. M. Loge- mann, Schelpenkade 43 A. P. Mc Donald Rijnsburgerweg 105 G. G. Meijering, dienstbode, W. Pyrmontstraat 32 J. P. Moggenstorm, Plantsoen 53 A. Verveij Moraal, Geerestraat 8 A. N. Nix, Nieuw - straat 29 A. H. C. Pennings, Zoeterw. Singel 11 M. H. Pieper, correctrice, DONDERDAG 2 Nov. Gedachtenis aan alle geloovige zielen. Tot lafenis van de geloovige zielen mo gen de priesters vandaag drie heilige Mis sen opdragen. Voor de eerste H. Mis wordt genomen het requiemformujier als op de gedachtenis van alle geloovige zielen (2 Nov.). Voor de tweede H. Mis het requiemfor mulier als op een jaargetijde en voor de derde H. Mis het requiemformulier als voor een gewone dagelijksche H. Mis voor de overledenen. In alle drie H.H. Missen slechts één ge bed en de Sequens: „Dies irae". Geen Glo ria, geen Credo. Prefatie voor de overlede nen. Kleur: Zwart. In nieuwere Misboeken: alles zooals in het Misboek aangegeven. In geval één van de drie H.H. Missen wordt gezongen, dan wordt voor die ge zongen H. Mis gebruikt het requiemfor mulier als op de gedachtenis van alle ge loovige zielen (of in de nieuwe Misboe ken het eerste formulier). Dit geldt ook als twee H.H. Missen voorafgaan. De volg orde is dan 2, 3, 1. VRIJDAG 3 Nov. Mis van een dag on der het Ailerheiligenoctaaf: Gaudeamus (als op 1 Nov.). 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 4 Nov. Mis v. d. H.Carolus Borromeüs, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v h. Allerheiligenoctaaf; 3e v. d. H.H Vitalis en Agricola, Martelaren; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. De heilige Carolus werd geboren in Arona, nabij Milaan, uit een zeer aanzien lijke familie. Op 23-jarigen leeftijd werd hij door zijn oom, Paus Pius IV, benoemd tot Aartsbisschop van Milaan en tot Kar dinaal. De benoeming bleek een goede ge weest te zijn. Want de jeugdige Aartsbis schop maaktet zich voor zijn bisdom bij zonder verdienstelijk. Hij trad n.L voort durend op tegen de misbruiken en zorgde voor de doorvoering van de besluiten van het Concilie van Trente. Zijn aanzienlijk vermogen deelde hij uit aan de armen en voor de verzorging van de zieken, voor zich zelf slechts behoudend het strikt noodzakelijke. Heldhaftig was zijn gedrag tijdens een pestepidemie in Milaan. Ter wijl anderen vluchtten, bleef de Aartsbis schop in de stad en besteedde zijn per soonlijke zorgen aan de arme lijders, ver pleegde hen en diende hun de laatste H.H. Sacramenten der stervenden toe. De heili ge Aartsbisschop stierf in 1584, op 46-jari- gen leeftijd. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. Z. Angelus van Acri, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. DINSDAG Mis v. d. Z.Z. Christophorus van Romandiola en Thomas van Florence, Belijders: Confiteantur. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie van Aller heiligen; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vigilie: Judicant. Geen Gloria. 2e gebed v. d. Z.Z. Christophorus en Thomas; 3e tot den H. Geest; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Raynerius, Belij der: Justus. 2e gebed v. h. Allerheiligen octaaf: 3e tot den H. Geest; 4e voor den vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. Haarlemmerstraat 37 L. Pieters, Kager- straat 12 L. J. Pieters, Steenstraat 50 A. Piza, Hoogerbeetsstraat 1 H. V. J. E. Rauwenhoff, Witte Singel 92 P. Regeer, Aloëlaan 43 M. M. C. J. van Dam Rom- pu en fam., v. Oldenbarneveldstraat 46 M. W. Rotteveel, hulp in huish., Rijn en Schiekade 6 C. Schouten, liefdezuster, Pelikaanstraat 1 W. H. P. L. Schouten dorp, Rijnsburgerweg 77a J. M. van Sis- seren, kantoorbed., Driftstraat 75 P. Smolders, slager, Witte Rozenstraat 16 C. Spaan, Zoeterwoudsche singel 81 J. A. Staal, Haagweg 210 C. R. E. Stehou- wer, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10 E. Sterk, verpleegster, Rijnsburgerweg 77 S. E. A. Swarte, Hooigracht 31 H. P. Talsma. Rapenburg 112 T. H. Tio, Schelpenkade 41 G. B. van der Tol, dienstbode, H. Rijndijk 120 M. L. J. Vaessen, semi-arts, Boerhaavelaan 43 G. P. A. Veltheer, tooneelspeler, Groenha- zengracht 12 C. M. A. Verbeij, dienst bode, Geerestraat 8 L. P. Verboog en fam., electr. lass., H. Rijndijk 50a A. P. Versloot, dienstbode, Papengracht 6 H. J. M. Vermeulen, banketbakker, Nieuwe Rijn 43 J. D. de Villiers Triiter, Morsch- singel 11 S. Vlasveld, kapper, Noord- einde 6 W. de Vogel, Rapenburg 58 J. van der Werff, mat.enwever touwfabr., L. Rijndijk 117 B. F. Wiedemeijer, Ra penburg 131 A. de Wilde, Schelpenkade 36 C. P. K. Winckel, Kloksteeg 12 A. G. J. Wissel, Warmonderweg 15.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10