MGEVING DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 RECHTZAKEN HET ONTSLAG VAN DEN BURGEMEESTER VAN OOTMARSUM. Hedenmorgen deed de centrale raad van beroep te Utrecht uitspraak in de zaak van jhr. E. L. M. Th. von Bönninghausen, die in het begin van dit jaar werd ontsla gen als burgemeester van de gemeente Ootmarsum, als gevolg van klachten, wel ke werden ingediend naar aanleiding van zyn uitlatingen in een vergadering van het college van B. en W. en op een jacht partij te Oldenzaal, die in strijd werden geacht met de houding van een goed va derlander. Door den centralen raad van beroep werd hedenmorgen het door jhr. von Bön ninghausen ingestelde beroep, ongegrond verklaard. DE THEORIE DER VERVANGINGS WAARDE. Een manufacturer te Zutphen had op 16 Beptember 1.1. een wollen deken weike tevoren 7.95 gulden kostte, voor 10.50 gul den verkocht. Hij was wegens prijsopdrij ving vervolgd en moest zich dientenge volge voor de rechtbank aldaar verant woorden. Da officier heeft tegen hem een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maan den, met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van tweeduizend gulden, subsi diair zes maanden hechtenis, geëischt. De verdediger, jhr. mr. M. C. W. de Jonge, hield een uitvoerig pleidooi, waar in hij de vervangingswaardetheorie verde digde en tot de conclusie kwam, dat de winst, ondanks den hoogeren prijs, rischl tien procent bedroeg. Op grond hiervan vroeg de verdediger vrijspraak. De rechtbank besliste heden dat het on derzoek wordt heropend en dat alsnog als getuigen zullen worden gehoord de direc teur van de textielfabrieken van Gebrs van Wijk en Co. te Leiden en het accoun tantskantoor de Zwaan te Almelo. De zaak zal op 22 December opnieuw in behandeling komen. NIET OP DE HOOGTE VAN DE HOOGTE. Voor den kantonrechter te Haarlem had zich te verantwoorden de vlieger, de heer Geysendorffer, die od 23 Juni des avonds te laag zou hebben gevlogen, waardoor hij her luchtvaartreglement had overtreden. Een agent van politie van Bloemenda-al had opgemerkt, dat het vliegtuig „De Arend" laag boven Aerdenhout vloog en daarom werd procesverbaal opgemaakt. De heer Geysendorffer merkte op. dat in het reglement staat, dat minstens op een hoog te van vierhonderd meter gevolgen moet worden, doch hij toonde een beschikking vrn den minister van waterstaat, datee- rende van 1933, waaruit bleek, dat vier motorige vliegtuigen tot op een hoogte van honderd meter mogen vliegen. Op 23 Juni j.l. moest hij een proefvlucht maken om een nieuwen motor te probeeren en o- verzoek van een deskundige had hij bene den het wolkendek gevlogen. Hij had een hoogte van tweehonderd meter bereikt. De ambtenaar van het O. M. zeide niet oo de hoogte te zijn van de beschikking van den minister en hij betreurde het, dat zij niet aan het parket was gezonden. Spr eicchte ontslag van rechtsvervolging, waar bij de kantonrechter zich aansloot. SYBRIGJE V. VEROORDEELD TOT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF. Het gerechtshof te Amsterdam wees vandaag arrest in de strafzaak tegen Sy- brigje V. uit Groningen, verdacht van diefstal van 45.000 gulden ten nadeele van een bejaarden „vriend". Het hof veroordeelde haar tot twee jaar gevangenisstraf, waardoor de straf, die de rechtbank had opgelegd, met .een half jaar werd verhoogd. Ter terechtzitting had de procureur-ge neraal twee-en-een-half jaar gerequireèrd. Het geld, dat in de bank te Oude Pekela dcor de politie in beslag werd genomen, is den eigenaar teruggegeven. DIENSTWEIGERAAR TOT TWEE JAAR VEROORDEELD. Voor den zeekrygsraad stond terecht de zeemilicien-kustwachter 3de kl., Th. Sch., uit Amsterdam, wegens onzettelijke onge hoorzaamheid. Hij had op 24 Aug. j.L geen gevolg gegeven aan den oproep in wer- kelyken dienst te komen, en, toen hij, na door de militaire politie te zijn aangehou den voor den commandant der marine kazerne te Amsterdam werd geleid, nam hij een nonchalante houding aan. Beklaagde had voorheen zijn militaire verplichtingen vervuld, doch was in den loop der jaren tot de overtuiging geko men. nat hij niet niocht medewerken aan vernietiging van mensch en levens en goe deren, noch aan verrichtingen, die den oorlog voorbereiden. Daarom weigerde hij in Augustus in dienst te komen. De fiscaal betoogde, dat voor handha ving van onze rechten en vrijheden een leger nu eenmaal noodig is. Wie de lusten van den staat aanvaardt, dient ook de las ten te dragen: de maatschappij moet be schermd worden tegen opvattingen als die van beklaagde, die zelf zijn recht zoekt. Met het oog op de generale preventie e:schte spr. 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief, voorts ontslag uit den militairen dienst met ont zetting van de bevoegdheid bij de gewa pende macht te dienen. Mr. H. W. L. Vrind uit Amsterdam be toogde, dat beklaagde's houding geen ge volg is van onverschilligheid, doch van HILLEGOM Jubileum E.H.B.O. Onder zeer groote belangstelling heeft de Hillegomsche E.H. B.O. gisteravond in Hotel Sistermans haar 10-jarig bestaan herdacht. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op burgemeester Van Nispen tot Pannerden met echtgenoo- te, en de gemeente-secretaris mr J. H. Peek De voorzitter, de heer J. Paling, hield de herdenkingsrede, waarin hij op beknopte wijze hei wel en wee dezer 10-jarige pe riode uiteenzette. Op dit moment telt de vereeniging 38 gediplomeerde dames- en heeren-leden, terwijl de verschillende cur sussen de beste verwachtingen opwekken voor de toekomst. Einde Juli van dit jaar waren 1137 ongevallen geregistreerd dat nu bijna de 1200 is genaderd, waarbij ruim 1300 personen werden geholpen. De onder- afdeeling, de Reddingsbrigade, komt weder tot nieuw leven, dezen zomer werd aan 5 dames en 3 heeren een diploma toegekend. Namens het gemeentebestuur en als be schermheer der vereeniging voerde de burgemeester het woord. De E.H.B.O. is geheel saamgegroeid met de gemeentelijke maatschappij en hij uitte zijn greote waar deering voor den arbeid in de afgeloopen jaren verricht. In dezen somberen tijd, waarin reeds zooveel van den offerzin der burgerij wordt gevraagd, was hij bevreesd geworden om geld in te zamelen voor een geschenk en moest hij daarom volstaan met hartelijke felicitaties, de hoop uitspre kend, dat een volgend jubileum onder gunstiger omstandigheden zou gevierd kunnen worden. Dr. H. F. ten Hoopen sprak namens zich zelf en zijn collega's. Als geneesheer heeft hij natuurlijk zeer veel contact met de vereeniging, kent dus ook nauwkeurig de prestaties en was daarom verheugd hier over zijn groote waardeering en tevreden heid uit te spreken. Als geschenk bood hij namens de doktoren een compressor aan ter completeering van den inventaris. Nog voerden het woord de neer J. Ochatz namens de speeltuinvereniging „Goed Wonen" en de heer J. Reynders, voorzitter der E.H.B.O. te Nieuw Vennep, die hun gelukwenschen vergezeld lieten gaan van fraaie bloemen. Namens het feestcomité sprak de he«.-r B. van Veen en overhandigde den voorzit ter als geschenk een spaarbankboekje met een flink bedrag er op als opbrengst dei- gehouden verloting. De heer Paling dankte hartelijk voor al deze vriendelijke woorden en sprak ver volgens den heer L. Schoonderbeek. die gelijktijdig zijn 10-jarig jubileum sis be stuurslid vierde, hartelijk toe. Hij roemde de zeer vele werkzaamheden, die de heer Schoonderbeek in het belang der vereeni ging had gedaan als penningmeester, ploeg-commandant en cursusleider. Als blijk van waardeering van alle leder bood hij hem een fraaie boekenkast aan Me vrouw Schoonderbeek, die haar echtge noot bij het E.H.B.O.-werk steeds terzijde staat, had met eveneens hartelijke woor den een prathtige bloemenmand in ont vangst te nemen. Met eenige toepasselijke woorden reikte dr. ten Hopen vervolgens de diploma's uit aan de kort geleden geslaagde cursisten, waarna de heer Schoonderbeek dank zeg de voor de hem gebrachte hulde. Na de pauze voerde de tooneelvereeni- ging „T.O.V." een aardig blijspel op ,.De Oom uit Amerika", waarom hartelijk werd gelachen, waarna de directie der Roxy- innerlijke overtuiging. Pleiter vroeg een zeer lichte straf. Na raadkamer veroordeelde de zee- krijgsraad beklaagde tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek van preventief, met ont slag en ontzetting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Fraude aan de gemeentelijke lichtfabrieken te Gouda. Het Ambtenarengerecht te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den gewezen plaatswerker bij de gemeentelijke iientfabrieken te Gouda, die door het col lege van B. en W. van deze gemeente, met ingang van 19 Mei, niet-eervol uit zijn be trekking was ontslagen, omdat hij zich had schuldig gemaakt aan frauduleuze handelingen in dezen vorm. dat hij een cokesbon, waarop reeds 5 HL. cokes was afgeleverd, heeft achtergehouden, in plaats van deze in de daan oor bestemde bus te werpen, met de bedoeling, deze bon aan een brandstoffenhandelaar te verkoopen, die daarop nogmaals en dus ten onrechte 5 H.L. cokes heeft verkregen. De plaats werker had can hel Ambtena- rei'gerecht verzocht, het besluit van B. en W. te vernietigen. Hoewel hy van oordeel was, dat hij door zyn fouten een zware straf heeft verdiend, had klager nog de hoop, dat het indienen van het bezwaar schrift tot handhaving in gemeentedienst zou kunnen leiden. Het Ambtenarengerecht heeft in zijn vonnis het aan klager verleende niet-eer vol ontslag volkomen geerechtvaardigd ge oordeeld, daar klager, die zich bij de uit oefening van zijn functie aan fraude heeft schuldig gemaakt, niet in den overheids dienst is te handhaven. Het gerecht heeft het ingestelde beroep ongegrond ver klaard. Eveneens ongegrond verklaard werd het beroep van een anderen plaatswerker, wien wegens het aannemen van geschen ken van brandstoffenhandelaren, in ver band met de uitoefening van zijn betrek king en wegens het geven van een te rui me overmaat bij den verkoop van cokes, een week schorsing met inhouding van het volle loon was opgelegd. bioscoop eenige films draaide, die ook de algemeene belangstelling oogstten. Hier mede was het officieele gedeelte afgeloo pen, doch het onofficieele hield de aanwe zigen nog langen tijd bijeen. KATWIJK AAN ZEE Nieuwe wijk. Het Zuiderkwartier heeft zich de laatste jaren danig uitge breid. Toen het gemeentebestuur de noo- dige transacties met de Domeinen had af gesloten, was hiervoor de gelegenheid en nadat nogmaals grondaankoop van de Do meinen had plaats gehad, was er in „Nieuw Zuid" opnieuw expansiemogeljjk- heid. Een oppervlakte van pl.m. 16 H.A. is door de gemeente geëgaliseerd en her zal. als alles loopt zooals men zich dit voor stelt, spoedig een nieuwe wijk kunnen verrijzen, aansluitend aan de reeds gepro jecteerde Parklaan, aan welke straat dan weer verschillende andere straten zullen worden aangesloten. Waar uitbreiding in het Noorden niet mogelijk is, ligt het voor de hand, dat verwacht mag worden, dat „Nieuw Zuid" de volle aandacht heeft van de bouwondernemers. Enkele panden zijn reeds in aafibouw. De mijnenversperring. We vermeldden reeds eerder, dat door Rijnland vcor de monding van de Buitenwatering een net is aangebracht om te voorkomen, dat drij vende mijnen in deze uitmonding zouden binnen komen. Nader blijkt, dat door de zen maatregel een groep van garnalenvis- schers zeer gedupeerd is, doordat deze visschers, wier scheepje binnen deze uit monding, by de buitensluizen, liggen, niet kunnen uitvaren voor het visschen van garnalen en platvisch. Deze menschen zijn dus hierdoor van alle inkomsten versto ken. Op heden is er nog geen uitzicht op verandering ten gunste der visschers. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. Dinsdagavond te 7.30 uur komt de Raad der gemeente Leidschen- dam in openbare vergadering bijeen. De agenda verme'dt o. m.: Voorstel tot wijziging van de verordening regelende ta rief en voorwaarden voor electriciteitsle- vering. Voorstel tot onttrekking van de z. g. Frekelaan aan het openbaar verkeer, Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van precariorech ten en van straatbelasting. Voorstel tot het verstrekken van een geldleening aan de afd. Leidschendam van de Ned. Vereeni ging voor luchtbescherming. Straatbelasting. In verband met de vereeniging van de gemeenten Stompwijk en Veur is het noodig een nieuwe veror dening vast te stellen voor de heffing van straatbelasting in de gemeente Leidschen- dam. De heffing moet worden veranderd, daar het tarief in de voormalige gemeenten Stompwijk en Veur niet gelijk is. Het ma ximum te heffen percentage zal nu bedra gen voor gebouwde eigendommen en daar bij behoorende erven 3.5 pet. van de belast bare opbrengst en voor de ongebouwde eigendommen 2.5 pet. van die opbrengst. Verwacht wordt een totale belastingop brengst van ongeveer 18.000.per jaar. B. en W. stellen voor te besluiten de ver ordening vast te stellen. NOORDWIJK Reddingsbrigade. Onder voorzitter schap van dr. Hermanides werd de verga dering van de Reddingsbrigade in hotel „Passage" gehouden. Besproken werd het winterprograma. Dit zal Maandag 6 November aanvangen met een cursus eerste hulp te 8 uur in ho tel „Passage". Over het zwemmen in „De Overdekte" deelde de heer De Groot mede, dai de kos ten voor het zwemmen vermoedelijk te ruggebracht kunnen worden tot 75 cent. Een 50-tal leden gaf zich voor dezen cur sus op. De seincursus ging wegens gebrek aan belangstelling niet door. De heer Van der Wilk deed enkele ma- dedeelingen over een te houden propa- ganda-avond. Spr. is weer bereid een nieu we revue samen te stellen. De voorzitter bracht hem hiervoor dank. De heer De Groot wees op de groote pro- paganda-waarde van de avenden, die thans voor de militairen worden gegeven Spr. bracht vooral dank aan hen, die achter de coulissen werken. De voorzitter deed mededeelingen over de bloedtransfusie-dienst. Er gaver- zich verscheidene leden op. Bij de rondvraag zeide de heer Van der Wilk te missen een mededeeling over de verzekeringskas en Tom-fcnds. De pen ningmeester, de heer Den Hollander zeide, dat de verzekeringskas 200 en het Tom fonds ƒ100 groot zal zyn. De heer Van der Bent vroeg des winters weer zwemles te geven. Dit werd aange nomen met dien verstande, dat de reeds opgegeven leden, die niet kunnen zwem men, nog dezen winter les kunnen «rijgen, doch zij, die zich na 25 October opgeven, eerst den volgenden zomer deze lessen kunnen krijgen. De volgende jeugdleden hebben het exa men zwemmen met goed gevolg afgelegd: Nellie van Vliet, Mientje en Jopie Schip pers, Corrie Marijt, Didi Lüschen, Karei van der Wilk, Jan Langendijk, Jaap Mid- derham, Hank Dekker, Aart Smit. Voor het bondsexamen slaagden voor het water werk: mevr. M. Passchier (B.), de heeren W. Plug (A.), W. Bedijn (A.), ,J. Be- dijn (A.). Geheel geslaagd is mej. Q. van Oosten. Hierna sluiting. NOORDWIJKERHOUT Volksbond. In café „De Zwaan" verga derde Woensdagavond de R. K. Volksbond. Bij de opening door den vice-voorzitter den heer Koelewijn, bleek de zaal best bezet te zyn. De nieuwe geestelijk adviseur, ka pelaan Rozestraten, werd door den heer Angenent geinstalleerd. Hierna deed de voorzitter eenige mededeelingen over het winterprogram. Op dit programma staat o.m., dat op 10 Nov. Pastoor v. d. Eem komt spreken over: Geestelijke hernieuwing van den mensch. In de laatste week van November zal O. B. K., welke vereeniging dit jaar voor het eerst met een gemengde bezetting zal spelen, een uitvoering geven. Ook dit jaar zal voor de kinderen een St. Nicolaasfeest gehouden worden. Op 22 Dec. zal de spre ker van hedenavond komen spreken over Mensch en Maatschappij. Ook zal op 22 Januari a.s. de heer Angenent spreken over St. Willibrord; hierbij zullen licht beelden vertoond worden. Op beide avon den zal de Maria-congregatie haar mede werking verleenen. 7 Februari is de jaarvergadering, waarin een nieuwe voorzitter gekozen wordt. Hierna volgde een bespreking over werk lozenzorg in verband met de ontspannings gelegenheid; deze kan niet langer zooals in vorige jaren doorgaan. Er zal meer gedaan moeten worden, vooral voor ontwikkeling. De heer Angenent zou over dit onderwerp hedenavond spreken. Na nog eenige mede deelingen verleende de Voorzitter het woord aan genoemden heer, die in zijn rede het licht liet schijnen op het feit, dat deze verdwaasde wereld, welke zich weer in een oorlog had geworpen, toch een goe de richting was ingeslagen door de over tuiging, dat, wil de menschheid deze moei lijke tijden met gunstig gevolg doormaken zij geestelijk en lichamelijk fit moet blij ven. Vooral de werkloozen, die bij gemis aan de zedelijke kracht van den arbeid lang zamerhand den moed in de schoenen laten zinken, zijn hier een voorwerp van zorg. Het Segoba-werk, aldus spreker kan voor komen, dat de werklooze zijn eigenwaarde niet verliest. Hij zeide nog, dat het bestuur de ontspanning zooveel mogelijk gericht moet houden op dit Segoba-werk, aangepast aan het seizoen en plaatselijke omstandig heden. Na zijn rede gaf spreker gelegen- Gisteravond kwam de Raad der gemeen te Boskoop in openbare vergadering bij een ten gemeentehuize. Bij de mededeelingen kwam naar voren, dat, dezen winter aan ondersteunden en by de werkverschaffing geplaatste werk loozen een brandstoffenbijslag zal wor den verstrekt. Ook de kleine kweekers in de z.g. B.-groep komen voor dezen bijslag in aanmerking. Deze bijslag zal de som bedragen van pl.m. 1.tot 1.30 per week. Vervolgens werd overgegaan tot het verleenen van een pensioen aan den heer E. Guldemond, die als wethouder 1.1. Sep tember is afgetreden. Het voorstel van B. en W. werd met alg. st. aangenomen. In de vacature van wijlen den heer J. van Gel deren in de commissie voor de boomkwee- kers-credieten werd voorzien door de be noeming van. een nieuw lid, den heer W. de Ruyter. Het gebed In den Raad ingevoerd. Een zeer voornaam onderwerp van be spreking vormde wel het volgende onder werp n.l. het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van den ge meenteraad. Nadat bij de algemeene be schouwingen de heer 't Hart er zyn genoe gen over uitgesproken had, dat er een ba sis was gelegd, waarop elk lid de bedoe lingen van den Raad, en alles wat des Raads is, kan afwegen, werd overgegaan tot het punt voor punt behandelen van de 46 artikelen, die het nieuwe reglement be vat. Bij punt zes echter bleek men opeens zooveel stof tot spreken te vinden, dat men er bijna een uur en een stuk van de pauze voor noodig had, de gedachten wat te or denen. Het betrof hier een gloednieuw ar tikel, n.l. de invoering van het ambtsgebed bij het begin van iedere vergadering. Allereerst kwam de heer Noest (S.D. A.P.) op dit onderwerp terecht in ver band met lid 4 van artikel 3, waarin stond, dat leden, die na de onderteekening en sluiting der presentielijst ter vergadering komen teekenen onder die sluiting. De heer Noest wilde weten, of men hier ook gevaar mee liep op een of ander ter rein. Mede in verband met het invoeren van een gebed, zouden sommige leden zich genoodzaakt kunnen zien, om na dit gebed de vergadering te komen bijwonen. Deze kleine woordenschermutseling getuigt voldoende van de gevoelens van een ze keren groep personen en bewijst, dat het met zoo eenvoudig blijkt, om in een over wegend christelijke gemeente een ambts gebed in te voeren. Nog meerdere punten kwamen aan de orde. Allereerst een inge komen stuk van den heer W. C. Hage, die een wijziging in de redactie wenschte te zien aangebracht en wel, dat in den zin: „Terstond na de opening der vergadering, spreekt de voorzitter het volgende gebed uit" zou worden ingelascht: „indien hij zich door innerlijke overtuiging daartoe ge.- roepen acht". De heer. Hage was de meening toegedaan, dat het gebed een bespotting zou zijn, wan- reer een voorzitter, die er niets van 7u meenen, zich gedwongen zag om een der gelijk gebed te „spreken". De heer 't Hart (S.D.A.P.) vindt, dat een openingsgebed thuis hoort bij een Kerkeraad of godsdien stige vereeniging, maar niet in een ge meenteraad. De heer de Ruyter is eveneens van oor deel, dat een waarlijk goed gebed niet in een gemeenteraad thuis hoort. In hoogere WONINGINRICHTING A. DREEF - Burgsteeg Wij handhaven onze oude lage prijzen, uitsluitend contant. heid tot vragen stellen. De vice-voorzitter bracht hierna dank aan den afgetreden voorzitter voor alles, wat hij in het belang van de vereeniging heeft gedaan. De heer Koelewijn deelde nog mede, dat ook in Noordv/ykerhout ge sticht was een „Kanunnik van Schaick- fonds", dat tot doel heeft gelden bijeen te brengen voor priesterstudenten uit den arbeidersstand. Tot leden van de commis sie, welke hiermede belast is, werden be noemd de heeren J. v. d. Slot, P. van den Berg, J. van Gijlswljk en Th. Immerzeel. Medegedeeld werd, dat de kernvorming v;eer ter hand zal worden genomen. lede ren Zaterdag kan men zich bij den heer Koelewijn aanmelden voor uitzending naar een werkkamp. De uitgezondenen ontvan gen 1.75 per week zakgeld en f 0.50 scha- aevergoeding voor gebruik van eigen fiets. VALKENBURG Verbetering weg. De verbetering van den straatweg grens Katwijk a. d. Rijn ValkenburgHaagsche Schouw was we gens de mobilisatie gestagneerd. Volgens mededeeling van B. en W. is men echter thans reeds zoover met de voorbereidings- werkzaamheden, dat alleen nog het wach ten is op de vergunning om met het werk te beginnen, van den Commandant van het Veldleger, zoodat nu de kans bestaat, dat aan deze beruchten toestand een ein de zal komen. VOORSCHOTEN Lichting brievenbussen. Wegens nor maliseering van den treinenloop heeft de lichting der brievenbussen wederom op de gewone tijdstippen plaats, n.l. de bussen aan de Zilverfabriek, bij de Katholieke kerk en aan den Veurscheweg te 21.20 en de bus aan het kantoor te 22 uur. Personalia. Het diploma van den Alg. Ned. Politiebond is behaald door den heer J C. van der Wedden. ENTERAAD VAN BOSKOOP instanties doet men het ook niet en de ge- heele Nederlandsche wetgeving is toch reeds doortrokken van christelijken geest. Het zou volgens spreker een bespotting van het gebed zijn. De heer Noest vraagt, of dit een nieuw richtsnoer wordt voor den Boskoopschen Raad. Spr. heeft reeds veel dingen in den Raad moeten zeggen, die hy liever had verzwegen, en dikwijls moest hij vragen stellen van: „is dit of dat waar". Dan wer den deze vragen bevestigend beantwoord, terwijl dan later bleek, dat het niet waar was. Spr. is geen geloofsovertuiging toege daan, maar als het zoo moet gaan: „geef my dan maar geen gebed". De heer Brand vraagt hierop, wat er tegen een gebed kan zijn. Zal het gehalte der vergadering niet op hooger peil wor den gebracht? We leven in een christelijk land onder een christelijke regeering en in een overwegend christelijke plaats. We belijden toch overwegend denzelfden God en dan sluit ik me aan bij de woorden van den heer D. Veerman, dat het geenszins overbodig is, om dienzelfden God voor onze besprekingen om bijstand te vragen. De heer 't Hart vraagt, wat de heer Brand zich van dat hooger peil voorstelt. De voorzitter wijst er op, dat het regle ment ook inhoudt, dat men zich tegen geen enkel besluit zal verzetten en sluit zich vervolgens bij den heer Hage aan. dat het misschien beter Is te besluiten tot gebed, maar niet zich te binden aan bepaalde be woordingen. Ook de heer van Kleef wenscht vrijheid van uitdrukking. Nadat nog verschillende heeren hun meening hierover hadden uitgesproken werd overgegaan tot de pauze waarna het voorstel in stemming werd gebracht. A1- lereerst werd gestemd over het principe, daarna over de wijze. Het princpe werd met 7 tegen 5 stemmen aangenomen, ter wijl ook de vorm van het gebed met 7 te gen 5 stemmen werd aangenomen. De juiste formuleering van het gebed luidt: „Almachtige God, wij bidden U om Uw al- genoegzamen Zegen bij het volbrengen der werkzaamheden, welke ons -zijn opgelegd. Schenk ons wijsheid en voorzichtigheid en verlevendig in ons een di^p besef van onze afhankelijkheid van U. Doe alzoo on ze beraadslagingen strekken tot Uw eer ter bevordering van de ware belangen de zer gemeente. Verhoor ons om Jezus Chris tus' wil, Amen". Alzoo werd dit artikel zonder wijziging aangenomen. Na verdere behandeling der verschillende artikelen, waarbij geen noe menswaardige veranderingen werden aan gebracht, werd overgedaan tot de rond vraag. De heer van Wengerden zou op Zondag graag de klok weer hooren luiden. De voorzitter deelt mede, dat dit zoo spoe dig mogelijk zal gebeuren, wanneer de toestand van oorlogsgevaar wat verder is te overzien. Hierna geheime zitting. 1 M. BRINKS! HAARL.STRAAT 126. TEL. 1074 t/o Donkersteeg 41 TURFMARKT 11 TEL 22336 o In Steraden, Goud, Zilver, Horloges en Gero-Artikelen .2 Het adres voor Verlovingsringen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9