Cngjetcmd uaidt tDufacfWatuU esifuifand Instructies aan de Duitsche gouwleiders Wat kan tot contrabande worden verklaard U)-e ótüfd in fiat Kletien Slecht weer aan het front DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Een Russisch protest tegen de Brltsche opvatting VOLGENS INLICHTING VAN HAVAS VAN RAADPLEGING ZOU GEEN SPRAKE GEWEEST ZIJN Gouwleiders moeten verontwaardiging kweeken. Havas seint hèt volgende uit Zürich: Uit over het algemeen betrouwbare bron worden omtrent hetge en zich afgespeeld heeft in de door Hitier bijeengeroepen con ferentie der gouwleiders de volgende bij zonderheden gegeven: In strijd met hetgeen tot dusverre is ge publiceerd, werden de gouwleiders geens zins geraadpleegd over de stemming in Duitschland. Het was geen „raad" die bij eenkwam, maar een nationaal-socialistische vergadering. Hitier kondigde allereerst aan, dat een nieuwe phase van den oorlog ging begin nen. Na de bekende stellingen te hebben herhaald omtrent den oorsprong van den oorlog en in bittere bewoordingen te heb ben betreurd, dat het streven naar herstel van den vrede vergeefsch was gebleven, kwam de Rijkskanselier tot de conclusie, dat Engeland de voornaamste verantwoor delijkheid droeg voor deze mislukking. De ervaringen, die wij hebben opgedaan, zoo zette hij uiteen, toonen na zoo vele andere, dat de veiligheid van het Rijk nooit zal kunnen worden verzekerd, zoolang Enge land geen ernstige les heeft gekregen. Daarom, zoo zeide hij met klem, heb ik besloten, dat van nu af aan het voor naamste streven zal worden gericht te gen den erfvijand van ons vaderland. In deze actie rekent het Rijk op de al- geheele medewerking van de vertrou wensmannen der partij. De taak zal veelvoudig zijn: in het buitenland zul len zij met alle te hunner beschikking staande middelen een felle beweging der openbare meening tegen Groot- Brittanië in het leven moeten roepen en aanwakkeren. Bovendien zullen zij de regeering moeten helpen bij het streven om stroomingen van veront waardiging in de wereld te wekken te gen die mogendheid. Tenslotte zullen zij de noodirre maatregelen moeten ne men, opdat de continentale blokkade verzekerd worde van de goedkeuring van het geheele land. Vervolgens deed Hitier een beroep op de toewijding van zijn gouwleiders. „Ik stel u persoonlijk verantwoordelijk, zoo zeide hij, voor de wijze, waarop mijn bevelen zullen worden uitgevoerd. Ieder uwer zal reken schap moeten afleggen van de bijdrage die hij geleverd heeft tot de verdediging van ons volk. Goebbels zal u gedetailleerde in structies geevn oved de manier, waarop wij willen, dat gij uw taak leidt". HOE DE PROPAGANDA GEVOERD MOET WORDEN Goebbels gaf hierop een uitvoerige uit eenzetting in tegenwoordigheid van Hitier. Allereerst verklaarde hij welke de thema's moesten zijn van de toekomstige propa ganda. De voornaamste zijn: 1. Engeland, dat Duitschland verwijt de Tsjechische en Poolsche volken tot slavernij te hebben gebracht, put zijn kracht slechts uit wilde onderdrukking van andere vol ken: Palestina, Indië enz. 2. De Engelsche leiders onderdrukken hun eigen volk. dat zij een oorlog hebben opge legd om zich persoonlijk te verrijken. 3. Achter deze winstjagers staat de Jood, de eeuwige profijttrekker, de eeuwige vijand van het Duitsche volk, die hardnekkig zijn omsingeling voortzet. 4. De Engelsche aristocratie is geheel cor rupt en de ..high society" vormt een nest van schandalen. Voortgaande gaf Goebbels een uiteenzet ting van de practische middelen, die de gouwleiders zullen moeten gebruiken om den toorn van het Duitsche volk tegen En geland op te wekken. Zij zullen vergaderin gen moeten organiseeren, niet alleen in het binnenland, maar ook aan het front. Zij zullen ter vergemakkelijking van hun taak fotografische documentaties krijgen, waar in beweerde schandalen verhaald worden, die zich hebben voorgedaan in de Engelsche hooge kringen en waarin een beschrijving wordt gegeven van het leed, dat de door Engeland verdrukte volkeren ondergaan, van de wreedheid, waarmede Engeland de geheele wereld zijn hemogenie in den loop der geschiedenis heeft opgelegd, enz. Uit drukkelijk verklaarde Goebbels, dat de persdienst alle berichten van dit genre moest onsporen en over de geheele wereld verspreiden, zonder zich al te veel zorg te maken over het vaststellen van de juistheid, aangezien het belangrijkste was, dat zonder ophouden dezelfde zaken werden herhaald en dat de wereld er van wordt overtuigd, dat Engeland den oorlog voert en altijd heeft gevoerd met illegale methoden, met de grootste verachting voor het Volken recht en voor de internationale conventies. Toen hij afscheid nam van de gouwlei ders, zeide'hij lachend tot een hunner: Zelfs wanneer wij er niet in slagen het Engelsche volk te overtuigen, dat het bedrogen wordt door zijn leiders, zullen wij ten minste het Duitsche volk immuun hebben gemaakt te gen de geallieerde propaganda. Wanneer Duitschers de radio uit Londen op Parijs aanvallen hooren richten op den Führer of één onzer, zullen zij zich herinneren, dat wij hetzelfde doen in Frankrijk en Enge land. Havas voegt hieraan nog toe, dat hoewel Frankrijk in het algemeen en Daladier in het bijzonder door de Duitsche propaganda zullen worden gespaard, Paul Reynaud voor die propaganda in Frankrijk een ge lijke rol zal vervullen als Churchill in En geland. BERLIJNS HOUDING TEGENOVER FRANKRIJK. De Berlijnsche correspondent van „De Tijd" seint o.a.: Jegens Frankrijk wordt officieel de po litiek van verzoening nog steeds voortgezet. Dit land, zoo heet het, wil vrede met Duitschland. maar is verleid door de En- gelschen, die zullen vechten tot den laatsten Franschen soldaat. Maar voor het eerst kan men in de Duitsche pers, weliswaar nog dun ge haaid, berichten lezen, die een geheel anderen geest ademen en die er op wij zen, dat Frankrijk, indien het blijft weigeren om vrede te sluiten, wel eens van den eenen dag op den anderen tot „Mozaïekstaat No. 3" geproclameerd kan worden. Het is duidelijk, zoo zegt men te Berlijn, dat men niet van plan is de ten opzichte van Frankrjjk gevoerde politiek van ver zoening, verder voort te zetten, indien dit land in zjjn tegenwoordige houding blijft volharden. De hoop op een spoedigen vrede is in de Duitsche hoofdstad dan ook geheel ver vlogen: iedereen spreekt van een op han den zijnd Duitsch offensief, maar niemand Militaire actie belemmerd FRANSCHE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Gedurende den dag hebben onze ver- kenningsafdeelingen en die van den vijand een zekere activiteit getoond. In het gebied grenzende aan de Moezel, werd een Duitsch detachement teruggeslagen." Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front. Slecht weer." In zijn commentaar zegt het Fransche persbureau Havas, dat de Duitsche troe pen Maandag en Dinsdag gepoogd hebben zich meester te maken van een klein dorp bij het bosch van Warndt. De heftige te genstand van de Fransche troepen heeft hen evenwel afgeschrikt en Woensdag heb ben zij in dezen sector geen actie ontplooid. Gisteren was de krachtigste actie van de Duitsche troepen langs de Moezel, zij zon den een verkenningsafdeeling naar de Fransche linies voor het grensdorp Apach aan de monding van een lang en diep ra vijn, dat in de richting Oostwest loopt, loodrecht op de Moezel. Dit detachement werd door het automatisch vuur van de Franschen gemakkelijk teruggeworpen. Aan de rest van het front was de acti viteit ongewijzigd. De tegenstanders tasten wederkeerig naar eikaars linies met ver- kenningsafdeelingen en kleine patrouilles; de Duitschers pogen zooveel mogelijk in lichtingen te krijgen en de Fransche troe pen onderhouden het contact zooveel mo gelijk, teneinde gewaarschuwd te worden by iedere wijziging binnen de Duitsche linies en vooral gewaarschuwd te worden, wanneer nieuwe Duitsche troepen aan het front komen. VEREENIGD ENGELSCH—FRANSCH ARBEIDERSFRONT. De „Daily Telegraph" meldt, dat een vereenigd Engelsch-Fransch arbeidersfront in het leven is geroepen door het besluit tot instelling van een gezamenlijk vakver- eenigingscomité, dat de C. G. T. en het Trades Union Congresse vertegenwoordigt en bestaat uit zeven leden uit elk land. Het comité zal maandelijks zitting houden, afwisselend in Londen en Parijs. Een Brit- sche vakvereenigingsleider, die door de „Daily Telegraph" geinterviewd is, ver klaarde, dat het besluit beteekent, dat de Britsche en Fransche organisaties der ar beidersklasse een vereenigd front vormen tegen het Hitlerisme, dat de ontkenning is van alles, waarvoor de bevrijde vakbewe ging der beide democratieën staat. De ar beidersleiders der beide landen zullen in voortdurend contact staan met betrekking tot de methoden om den oorlog voort te zetten, practisch op dezelfde wijze als de politieke en militaire leiders hun doelstel lingen, hulpbronnen, en tactiek saamge- voegd hebben. kan zich eigenlijk voorstellen in welken vorm dat plaats zal moeten vinden. Deze stemming, die wellicht voortspruit uit de thans door de Duitsche leiders aan genomen krijgshaftige houding neemt ech ter niet weg, dat men te Berlijn op een aanvaardbaar vredesvoorstel te allen tijde in zou gaan. Immers, deze houding wordt slechts aan genomen om te kennen te geven, dat Duitschland niet bang is. Men wil den in druk wegnemen dat het vredesvoorstel van Hitier op een zwakheid zou berusten. EEN BRITSCH ANTWOORD OP VON RIBBENTROPS BETOOG. In verantwoordelijke kringen te Londen is men van meening, dat de beschuldigin gen van von Ribbentrop, volgens welke Engeland al sedert jaren den oorlog voor bereidt en alle vredesstappen van Hitier genegeerd zou hebben, weerlegd door de volgende feiten: 1. Engeland heeft toegelaten, dat Hitier den dienstplicht heeft ingevoerd, een lucht macht heeft opgebouwd, het Rijnland mili tariseerde, Oostenrijk, het Sudetenland bezette. 2. Engeland heeft steeds gestreefd naar een goede verstandhouding met Duitsch land en de tegenwoordige Britsohe regee ring heeft uit de Vereenigde Staten en an dere neutrale landen veel critiek moeten hooren, omdat zij bij dit streven zoo ver ging. 3. De Britsche garantie aan Polen is op 31 Maart gegeven, nadat Polen Hitiers eischen op 26 Maart had afgewezen. 4. Chamberlain keerde het vorige jaar uit München terug met Hitiers belofte, dat kwesties, die tusschen Duitschland en En geland zoudei: rijzen, door overleg gere geld zouden worden. Chamberlain zeide: „Dit beteekent vrede voor onzen tijd". Zes maanden later verried Hitier hem door Tsjecho-Slowakije te nemen. 5. Zoowel Frankrijk als Engeland heeft een gunstig antwoord gegeven op het Ita- liaansche vredesvoorstel van 31 Augustus, doch beide staten hebben in antwoord op een tweede voorstel van 2 September ver klaard, dat voorwaarde zou zijn, dat Duitschland het Poolsche gebied zou ont ruimen. 6. Duitschland zelf heeft op 1 September den oorlog orvermijdelijk gemaakt door Polen binnen te vallen. IS DE „GNEISENAU" VERNIELD? Een ooggetuige van den luchtaanval op Wilhelmshaven heeft volgens het Noorsche blad „Arbeidersbladet" verteld, dat het stagschip „Gneisenau" daarbij vernield is. Een bom, aldus zeide hij, viel door den schoorsteen en kwam in de machinekamer tot ontploffing, met het gevolg, dat het schip in tweeën brak en vele opvarenden verdronken. Het Britsche ministerie voor luchtvaart deelt echter mede, geen bevestiging te be zitten van dit bericht De Noorsche „Afterposten" meldt, dat het Duitsche slagschip „Deutsohland", dat ae „Stonegate" in den grond heeft gescho ten, ook het Noorsche schip „Lorentz W. Hansen", dat 1900 ton mat, tot zinken heeft gebracht. De bemanning werd door door een ander Noorsch schip gered. Het blad voegt hieraan toe, dat de „Deutsch- land" in den Atlantischen Oceaan ten Oos ten en Zuiden van New-Foundland heeft geopereerd. Bij den ondergang van de „Clan Shis- holm" zijn niet zooveel menschenlevens verloren gegaan als aanvankelijk gevreesd v/erd. Men verneemt thans, dat 60 inland- sche en 18 Europeesche opvarenden gered zijn. Over ongeveer 20 leden der beman ning heeft men geen inlichtingen DE „CITY OF FLINT". Steinhardt, de ambassadeur der Veree nigde Staten te Moskou, heeft het Ameri- kaansche departement van buitenlandsche zaken doen weten, dat de officieren en le den der bemanning van de „City of Flint" zich gezond en wel aan boord van het sohip te Moermansk bevinden. Volgens een bericht uit Moermansk is de interneering der Duitsche bemanning van de „City of Flint" door de vlootautori- teiten van Moermansk geannuleerd, aange zien is vastgesteld, dat het schip naar de haven is gebracht voor herstel van machi nes. Voorloopig blijft het stoomschip in Moermansk ten behoeve van een nauw keurige vaststeling van de stamenstelling der lading. ENGELSCHEN LEVERDEN GEEN GIFGAS. In het Britsche Lagerhuis is den minis ter-president gevraagd of hij een verkla ring zou afleggen over de herhaalde Duit sche beschuldigingen, dat Engeland strijd gas zou hebben geleverd aan Polen., Cham berlain antwoordde, dat de minister van oorlog reeds een duidelijke tegenspraak van deze onbeschaamde en doorzichtige ltugens had gepubliceerd. Hij voegde hier aan toe verheugd te zijn, dat hij dankbaar is nogmaals met nadruk te verklaren, dat Engeland nooit strijdgas heeft geleverd, tan Polen, in welken vorm dan ook. Arthur Henderson vroeg of deze bewerin gen werden verspreid om het mogelijk ge bruik van strijdgas door de Duitschers te rechtvaardigen. Chamberlain antwoordde hierop: „We hebben iets dergelijks in het verleden meegemaakt." (gelach). Recht op schadevergoeding EEN OFFICIEELE NOTA. Op 25 October heeft de Russische as sistent-volkscommissaris voor buitenland sche zaken, Potemkin, den Britschen am bassadeur te Moskou, Seeds, het onder staande antwoord overhandigd van de Russische regeering op de Britsche nota's van 6 en 11 September 1939 betreffende de oorlogscontrabande: „In antwoord op de nota's der Britsche regeering van 6 en 11 September 1939 heeft het volkscommissariaat voor buiten landsche zaken op instructie van de regee ring der USSR de eer diet volgende te ver klaren: 1. De aankondiging bij eenzijdige daad van de Britsche regeering van een lijst goederen, die verklaard worden tot oor logscontrabande in de nota van 6 Septem ber, vormt een schending van de beginse len van het internationale recht, die hun algemeene uitdrukking hebben gevonden in de internationale verklaring op de re gelingen van den oorlog ter zee van 26 Februari 1909; benadeelt ernstig de be langen van de neutrale landen en verwoest den internationalen handel. Door in deze lijst van oorlogscontrabande goederen op te nemen en artikelen zooals brandstof, papier, katoen, veevoeder, schoeisel, klee ding en materialen voor de vervaardiging daarvan en zelfs alle levensmiddelen brood, vleesch, boter, suiker en andere voedingsmiddelen, proclameert de Britsche regeering in feite tot contrabande de funda- menteele artikelen van het massaverbruik en schept zij de mogelijkheid eener onbe perkte willekeurigheid om alle artikelen van volksverbruik onder te brengen in de klasse van oorlogscontrabande. Dit leidt onvermijdelijk tot een diepe desorganisatie van de bevoorrading der vreedzame bur gerbevolking met levensbehoeften, brengt ernstig de gezondheid en het leven der vreedzame bevolking in gevaar en voor spelt ontelbare rampen voor de massa's van het volk. Het is bekend, dat de algemeen erkende beginselen van het internationale recht geen luchtbombardement toestaan op de vreedzame bevolking van vrouwen, kinde ren en ouden van dagen. Op dezelfde gronden acht de Sovjetre- geering het ontoelaatbaar, de vreedzame bevolking levensmiddelen, brandstof en kleeding te onthouden en op die wijze kinderen, vrouwen, ouden van dagen en invaliden bloot te stellen aan iedere ont bering en honger door goederen voor volksverbruik tot oorlogscontrabande te verklaren. Uitgaande van het bovenstaande heeft de Sovjetregeering verklaard, dat zy het niet eens is met de nota der Britsche re geering van 6 September en dat zij weigert de geldigheid dezer nota te erkennen. 2. De regeering der Sovjet-Unie ver klaart eveneens, dat zij het niet eens is met de Britsche nota van 11 September en dat zy niet de geldigheid dezer nota. wel ke de eenzijdige instelling door de Brit sche regeering van een stelsel van controle op de koopvaardijschepen van neutrale landen in speciaal voor dat doel door de Britsche regeering aangewezen havens ter kennis brengt. De Sovjetregeering beschouwt het vol komen ongemotiveerd, en willekeurig het aandoen van bedoelde havens door deze schepen verplichtend te stellen, waarbij bovendien gedreigd wordt de schepen zoo noodig naar deze havens op te brengen. Dergelijke maatregelen schenden de ele mentaire beginselen van de vrijheid der koopvaardij. Evenmin komen zij overeen met de in ternationale verklaring van 25 Februari 1909 en het besluit van het Haagsche Hof van 6 Mei 1913 in het geval van de Fran sche stoomboot „Carthage". Tegelijkertijd kan de Sovjetregeering niet nalaten te verklaren, dat de koop vaardijschepen der Sovjet-Unie staats eigendom zijn en alleen reeds om dezen reden niet onderworpen kunnen worden aan eenige dwangmaatregelen, welke zou den worden toegepast op particuliere koopvaardijschepen. 3. Op grond van het bovenstaande be houdt de regeering der Sovjet-Unie zich het recht voor van de Britsche regeering compensatie te eischen voor verliezen, ver oorzaakt aan organisaties, instellingen, of burgers der Sovjet-Unie door bovenge noemde maatregelen der Britsche regee ring en daden der Britsche autoriteiten. EEN ENGELSCHE MEENING. Een Britsche autoriteit op het gebied van het internationale recht weerlegt de be wering, vervat in bovenstaande Sovjet Russisch antwoord. Hij verklaart, dat in de wet is neergelegd, dat iedere regeering van een oorlogvoerend land al wat het wenscht tot contrabande kan verklaren. Hij voegt hier aan toe: De bepaling van vroeger, waarbij artikelen als geweren en munitie tot contrabande werden verklaard, is uit den tijd en iedere regeering kan al les, wat den vijand tot nut kan strekken tot contrabande verklaren. Er is geen vaste regel en ook valuta zou bijv. tot contra bande kunnen worden verklaard. DE RESULTATEN DER EERSTE ZES WEKEN. In het Britsche Lagerhuis heeft de mi nister voor den economischen oorlog me degedeeld, dat bij het uitbreken van den oorlog bases voor het toezicht op contra bande zijn gevestigd te Meywouth, Kirk wall, Duins, Gibraltar en Haifa. In de eer ste zes weken van den oorlog is een hoe veelheid van 338.000 ton goederen, waar van bewezen was, dat zij voor Duitsch land bestemd waren, onderschept en in be slag genomen. Daarbij waren 76.500 ton petroleumproducten, 65.000 ton ijzererts, 38.500 ton mangaanerts, 24.500 ton phos- phaten, 21.500 ton aluminiumerts, 16.500 ton bloedsteenerts, 13.000 ton copra, 10.300 ton oliehoudende zaden. De minister zeide verder, dat onlangs besprekingen over kwesties, die in ver band met de controle zijn gerezen, zijn aangeknoopt met een aantal neutrale re geeringen. Delegaties van de regeeringen van IJsland, Zweden, Nederland, en België bevinden zich thans te Londen. Met andere regeeringen wordt onderhandeld langs diplomatieken weg. De besprekingen worden in vriendschappelijke sfeer gehou den en vorderen goed. Bij de beschouwing van den algemeenen toestand kan men zeggen, dat Duitschland thans van vrijwel al zijn overzeesche voorraadsbronnen is af gesneden. Het blijft noodig, dat alle ladingen met de grootste zorgvuldigheid onderzocht wor den en terwijl de Britsche regeering na tuurlijk ten volle rekening wenscht te hou den met de bonafide handelsbehoeften der neutrale landen, aldus de minister, is zij vastbesloten haar rechten van oorlogvoe rende regeering volledig uit te oefenen en alle contrabande te onderscheppen. HITLER HEEFT HET INITIATIEF REEDS VERLOREN RADIO-REDE VAN EDEN. Anthony Eden, de Britsche minister van koloniën, heeft gisteavond een radiorede gehouden over de samenwerking tusschen de onderscheiden deelen van het Britsche gemeentebest. Ofschoon menigeen zich het verloop van den oorlog heel anders voorgesteld had, meende spr. toch te mogen zeggen, dat Hit- Ier in de nauwelijks twee maanden het ini tiatief reeds verloren had. In het Oosten hadden Rusland en Turkije zijn weg ge blokkeerd en in het Westen zou weldra blij ken, dat hij ook daar niets te verwachten had. De duikboot was een wapen gebleken, dat geen beslissing kan brengen, en de Brit sche koopvaardijvloot had nog niet één pro cent van haar uitgaande en binnenkomende tonnage verloren. Een Duitsch offensief in het Westen duchten de geallieerden geens zins. De winter, die voor de deur stond, zou in Duitschland ongetwijfeld harder gevoeld worden dan in Engeland en Frankrijk. Al deze factoren waren hoopgevend en ofschoon spr. den ernst van den toestand niet wilde verkleinen, was er toch bij nie mand eenige twijfel aan de uitkomst van dezen oorlog, die in zooveel opzichten be langrijk verschilde van dien van 1914/18. Toen hadden slechts enkelen besef getoond van de dingen die op het spel stonden. Thans wist iedereen waarom het ging en waarom deze opgedrongen oorlog niet lan ger ontweken kon worden. Wij vechten niet tegen een man of voor rectificatie van gren zen, aldus Eden, maar uitsluitend tegen de woordbreuk van Duitschland en tegen de stelling, dat Hitler's wil onder alle om standigheden en tot eiken prijs in Europa moet zegevieren. De leiders der Nazi's beweren van hun kant dat zij tot den oorlog gedwongen wer den, maar deze bewering houdt geen stand tegen het feit, dat Duitsche troepen als in dringers te Warschau en Praag staan met verontachtzaming van Hitler's gegeven woord. Wij, aldu^ Eden, vechten daarente gen voor de vrijheid van alle landen, klein of groot, om in vrede en veiligheid te kun nen bestaan. Van alle pogingen na den vorigen oorlog om een betere Europeesche huishouding te stichten, hebben de meesten gefaald, maar het Britsche gemeenebest heeft een goed voorbeeld gegeven, hoe een wereldhuishou ding kan bestaan van onderling onafhanke lijke en vrije elementen. De groote domi nions sturen hun ministers om te Londen met de Engelsche samen te werken, omdat zij de vrijheid evenzeer beminnen als wij en erkennen dat wjj strijden voor de be ginselen van vrije samenwerking. Twintig jaar geleden hadden wij reeds dezelfde ide alen en nochtans strijden wij thans weer tegen den zelfden vijand. Maar daarom moe ten wij ditmaal ook beter toezien, dat iets goeds uit dezen oorlog zal geboren worden en wij moeten vooral den na-oorlog winnen en geen schijn vrede sluiten, die opnieuw gelegenheid zou geven tot het breken van verdragen en verplichtingen, het opvoeren van de bewapening en de zege van het be ginsel, dat macht ook recht is. Een mooi voorbeeld hoe het moet heeft Turkije gegeven, dat in den vorigen oorlog tegenover de geallieerden stond en dat niet door agressie maar door onderhandelingen herziening van de vredesbepalingen heeft verkregen, zooals die tenslotte zijn vastge legd in het verdrag van Montreux van 1936. Wij gelooven, vervolgde Eden, dat de ge allieerden de gelegenheid om een nieuwe wereldorde te scheppen na den vrede thans niet zullen laten voorbijgaan. Daaruit moet in de eerste plaats een hechter Europeesche volkengemeenschap geboren worden. Wij gelooven in samenwerking, in religieuze verdraagzaamheid, in het recht en goede trouw en wij willen niet langer de vereering van een aggressief nationalisme, dat geen rechten van anderen kent. Wanneer wij dit einddoel gestaag voor oogen houden, dan zullen wij niet falen want het is het doel waarnaar het beste deel van het mensch- 1 dom allerwegen streeft.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8