Misbruik LUCHTVAART Wilt U tets weten 'l Land- en Tuinbouw BIOSCOPEN TE LEIDEN DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 OF cinc^HF raiiRANT DERDE BLAD - PAG. lc Rnltenlandsche Brrichlen ERNSTIGE ONGELUKKEN IN HET CENTRUM VAN BRUSSEL. Drie dooden, twee ernstig gewonden. Gisternacht hebben zich op het Lemon- nier-bolwerk ter hoogte van het Annees- sensplein te Erussel twee ernstige verkeers ongelukken voorgedaan. Tegen half één is een auto, welke slipte, tegen een lichtbaken van een vluchtheuvel opgebotst. De motor ontplofte en kort daarop stond de geheele wagen in brand. De beide inzittenden een man en een vrouw, kwamen in de vlammen om. Twee uur later is een auto tegen het puin opgebotst, waar omheen brandweerlieden lantarens hadden geplaatst om op het gevaar te wijzen. De chauffeur werd gedood, terwijl de ibeide inzittenden ernstig werden gewond. GESTOLEN SPAANSCHE KERK SIERADEN ONTDEKT. In een loods in Bioetre bij Parys werden dezer dagen 12 verdacht uitziende koffers gevonden, die elk meer dan 100 Kilo wogen. Op last van de politie werden de koffers geopend en kwam men tot de ontdekking, dat zij tot de randen gevuld waren met gou den en zilveren voorwerpen, alsmede met geldstukken en bankbiljetten. De voorwer pen zijn uit Spanje afkomstig. Het groot aantal kerkelijke voorwerpen wijst erop, dat zij uit Spaansche kerken ge stolen zijn en naar Frankrijk werden over gebracht. De eigenaar van dc loods, een bediende van de Parijsche vischhal, alsmede zyn vrouw zijn gearresteerd. Zij beweren, dat zij de koffers van een onbekenden man, wiens naam zij niet kennen, in bewaring hebben gekregen. DRIE TOESTELLEN VAN DE K. L. M. NAAR NAPELS. Het vertrek zal in het begin van de volgende week geschieden. Nadat reeds eenigen tijd geleden de prin- cipieele toestemming was verkregen van de Duitsche autoriteiten om drie vliegtuigen van de K.L.M. over Duitsch gebied naar Na pels te laten vliegen, is thans in overleg met de desbetreffende instanties de route vastgesteld. Het zullen de Oehoe, de Rei ger en de Emoe zijn, die in het begin van de volgende week naar het Zuiden vedtrek- ken. Zij moeten daarbij evenwel een om weg maken. Van Amsterdam gaat de tocht naar Kopenhagen, vandaar beoosten van Berlijn naar Weenen en vervolgens naar Venetië en via Rome naar Napels. De route is zóó gekozen, dat de vliegtui gen zonder bijzondere voorzieningen kun nen worden overgebracht. Er zijn voldoen de tuschenlandingen om het aanbrengen van extra-benzinetanks onnoodig te maken. Zooals bekend heeft de vlucht vai de drie vliegtuigen tot doel uitbreiding van het ma terieel, dat in gebruik is op de lijn naar In- dië en om, wanneer eventueel wordt beslo ten tot een driemaal wekelijkschen dienst op Indië, voldoende vliegtuigen beschikbaar te hebben in het beöinpunt Napels. Nu de vliegtuigen inderdaad worden overgevlogen, zullen de plannen voor een eventueele tweede Zuid-Afrika-vlucht ge makkelijker te verwezenlijken zijn. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie van de Indië-vliegtuogen is als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Wiele waal" te Bandoeng en de „Pelikaan" te Basrah. Op de thuisreis kwam de „Nandoe" te Jodphur aan. Vraag: Tot welke adressen moet ik mij wenden om op de groote vaart te komen en bestaat er een redelijke kans van sla gen? Antwoord: Wend u tot de kantoren der groote scheepvaartmaatschappijen. In Rotterdam zyn er verscheidene. Bijv. de HollandAmerika-lijn aan de Wdhelmi- nakade; de HollandAuestralië-lijn Wesi- plein 2; v. NieveltGoudriaan, Veerhaven; enz. Of u kans van slagen hebt, kunnen wij moeilijk weten, daar wij zelfs uw ca paciteiten en opleiding niet kennen. 'Vraag: Kunnen een zoon of dochter, wanneer zij op huwelijksvoorwaarden ge trouwd zijn, wettelijk verplicht worden om voor hun ouders op te brengen? Antwoord: Ja. Vraag: Mijn dochter is dagdienstbode en is iederen Zondag vry. Zij gebruikt 's morgens, 's avonds en 's Zondags meer suiker thuis dan in haar betrekking. Toch wil mevrouw haar suikerbon hebben. Nu is mijn vraag: wie heeft recht op haar sui kerbon, moeder of mevrouw? Antwoord: De moeder heeft recht op de suikerbon, doch billijkheidshalve zal zij zich met de mevrouw van haar dochter dienen te verstaan omtrent een gezamen lijk gebruik. Als het gaat om een Naaimachine dan naar tfeene si daal Een prachtcollectie Old Finish Salonkasten. Vesta Veritas. Haid en Neu. Reparaties vak kundig. -- HAARL.STRAAT 27. TEL. 21511 Lid Alg. Ned. Bond v. Naaimachinehandel WA1 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN MUSSERT ALS PROFEET. De heer Mussert heeft zich in den laat- sten tijd doen kennen als het tegendeel van hetgeen hy meent te zijn: een staats man met juisten vooruitzienden blik. Zoo had hij vóór den oorlog voorspeld, dat Rusland de democratieën tegen Duilschland zou steunen. Inplaats daarvan sloten Moskcu en Berlijn een vriend schapsverdrag. Veertien dagen na den Duitschen inval m Polen voorspelde hij, dat Rusland naar den Balkan en de Mid- dellandsche Zee zou oprukken. Inplaats daarvan ging het naar de Oostzee en dreef daar den Duitschen invloed uit. Ons Noorden stelt de blunders, die den heer Mussert aldus in zijn orgaan „Volk en Vaderland" beging, te kijk: „Maar ook deze nieuwe blunder was voor hem geen beletsel, om in het volgend nummer de burgerlijke democratische pers van valsche voorlichting te beschuldigen inzaké Turkije. Trots al de leugenberichten van Reuter en Havas, zoo voorspelde Mus sert, is Turkije voor Engeland en Frank rijk verloren. Er zal geen sprake zijn, dat Turkije als Engelands bondgenoot op treedt; Turkije blyft neutraal, zij het in een welwillende neutraliteit ten opzichte van Rusland en Duitschland. Weer is het falikant uitgekomen De heer Mussert heeft nu zyn voorlich ting in „Volk en Vaderland" over de „fei ten van wereldbeteekenis" maar gestaakt. Zooveel blunders achter elkaar verduwt zelfs een dictator in spé niet. Hij neeft de bakens maar verzet en werpt zich nu in „Volk en Vaderland" op als de kampioen voor de handhaving van de Nederlandsche neutraliteit. We hopen voor hem, dat hij in dezen nieuwen rol wat meer succes zal hebben. Maar ons geloof, dat Anton Adriaan Mussert leider van de Ned. Nat.-Soc be weging alles beter weel. heeft in de laatste weken wel een leelyken knauw gekre gen". wordt er gemaakt van den toestand. Laat U niet beïnvloeden door extra hooge prij zen te laten betalen. De 3 Eenen verkoopt zijn gewatteerde dekens nog steeds voör- deelig. 1 pers. 3.80, groote maten 4.73, 4.93; 2 pers. 5.40, 5.90. Prima zijden dekens 2 pers. t 8.30, éxtra groot f 9.80. Alles met prima watten gevuld. Wij heb ben nog enkele zuiver wollen dekens, prima, 180 X 220 voor 12.60. 1085 DE 3 EENEN, 111 Haarlemmerstraat 111 Telefoon 23867. HET ASSURANTIEKANTOOR L. T. B. TE LEIDEN. Het jaarverslag van deze instelling is weer verschenen, en het ziet er als steeds welverzorgd uit. Het bevat uitvoerige ver slagen over de finantiëele resultaten van alle Verzekerings-Instellingen over het af- geloopen boekjaar, en de directie heeft alle reden om zich over de uitkomsten te verheugen. De „Boeren en Tuinders Onderlinge" afd. L. T. B. (uitvoering der L. O W.) bereikte etn verzekerd looncijfer van 9.843.350. waarbij de vrijwillige Ongevallen-verzeke ring betrokken was met een verzekerd loonbedrag van 2.485.850.De „Bedrijfs- ziekenkas voor Land- en Tuinbouw" Afd. L. T. B. (uitvoering der Ziektewet) be reikte een Verzekerd looncijfer van t 7.363.750.—. Bij de „Diocesane Ziekte Onderlinge" (vrijwillige Ziekteverzekering) steeg de premie-ontvangst reeds tot een bedrag van 37.134.99 en boekte een voordeelig saldo van 3.308.26. De „Onderlinge Brandverzekering" be reikte een verzekerd kapitaal van 23.835.900.en boekte een Voordeelig Saldo van 8.548.96, waarvan 4100. voor extra-afschrijving op Gebouwen werd aangewend. De „Onderlinge Hagelverzekering" had een verzekerd kapitaal aan broeiglas van J 6.385 914.25, waarvan op een kapitaal van 2.861.368.70 premie-vrij dom was ver. leend. Hier sloot het boekjaar met een voordeelig saldo van 10.447.32. De „Varia-portefeuille", waarmede een paar jaar geleden is begonnen, had reeda ten premie-inkomen van 13.241.87. Uit het verslag blijkt voorts, dat per 1 April 1939 een nieuwe instelling in wer king is getreden onder den naam „Pacht- risico Onderlinge", waardoor alle risico voortvloeiende uit de nieuwe Pachtwet, wordt overgenomen. De Reservefondsen der verschillende In stellingen zijn als volgt: „Boeren en Tuinders Onderlinge" (voor de geheele Bedrijfsvereeniging), Reserve A Contante waarde blijvende rente 824 877 54; contante waarde loopend risico 98.557.83. Reserve B.: 39.967.89; Buitengewone Reserve 76.707.60: Reserve Boerenherver- zekering f 76.970.45; „Bedrijfsziekenkas v. Ld. en Tuinbouw" (voor de geheele Bedrijfsvereenicing): Re serve ex. art. 114 Z. W. f 180 239.43; Be- kggingsreserve 10.696.78; Extra Reserve 163.650.28; „Diocesane Ziete Onderlinges" 32.698.09; „Onderlinge Brandverzeke ring" 31 139 33: ..Onderlinge Hagelverze kering 263.224.43. Onze eind-indruk is, dat de boeren en tuinders in den L. T. B. krachtige Verze kerings-Instellingen bezitten, waar hun beiangen volkomen veilig zijn. 1'riEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGsUUR KEURING Trianon: Boefje (Annie van Ees, Albert van Dal- sum). Het bekende buek van Brusse lederen av md 8 15 u Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd Luxor: De Spooktrein (Jan Musch, Fientje de la Mar). 100 pet. Service (Con stant Bennett, Mi- scha Auer). Sensationeel Komisch iederen avond 8 uur. Zondas van 2—7 uur. lederen dag matinée (behalve Vrydag). Goedgekeurd v volwassenen Casino: 't Zit in de lucht. (George Formby). Pennies from hea ven (Bing Crosby). Komisch Komisch- muzikaal -4prpn nvond 8 uur Zondag 2 4.30 en 8 uur. .^ateroag en Woens- ig half drie matinée Goedgekeurd Lido: De Citadel (Robert Donat, Rosalind Russel). Dramatisch lederen avond 8 15 u Zondag 2 7 uur Zaterdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Drie kameraden (Rubert Taylor, Franchot Tone, Ro bert Young). De dubbele bruiloft. (Myrna Ley Wil liam Powell). Na-oorlogstyd Komisch Jederen avond 8 uui Zondag van 2—7 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen CHARLES BOYER Reeds tijdens zijn studietijd aan het Con servatoire de Paris was Charles Boyer een der meest op den voorgrond tredende on der de jongere tooneelspelers, om slechts luttele jaren daarna de populairste tooneel- en filmspeler van Frankrijk te worden. Bovendien leerde hij binnen een half jaar zoo goed Engelsch dat men hem belang rijke rollen kon toevertrouwen in Ameri- kaansche films met sterren als Ruth Chat- terton, Jean Harlow en Claudette Colbert. Als zoon van een welgesteld handelaar in landbouwwerktuigen te Figeac in Zuid- West Frankrijk, werd Charles Boyer ge boren op 28 Augustus 1899. Het was een uiterst beweeglijk ventje en bleek een merkwaardig geheugen te bezitten. Op het eerste schoolfeest waaraan hij deel nam hij was toen 7 jaar droeg hij zoo goed voor, dat hij sindsdien op alle schoolfeesten iets ten beste gaf. De wereldoorlog brak uit toen hij 14 wat zijn vader was inmiddels overleden en nadat het meerendeel van zijn leeraren naar het front ging, bekwaamde Charles zich verder door zelfstudie en knoopte re laties aan met een groep Servische vluch telingen, die zich te Figeac gevestigd had den. Hij onderwees hen in de Fransche taal. In de stad was tevens een militair hospitaal en de autoriteiten besloten een aantal voorstellingen te geven ten bate van dit instituut. Boyer, hoewel nog erg jong, nam de lei- f ding hiervan op zich en was tegelijk too- neeldirecteur, decorateur, regisseur en ac teur by deze opvoeringen. Op zijn zestienden jaar ging hij voor een paar weken naar Pariis, waar hij Lu- cien Guitry in het stuk „Samson' zag. Hij was zoo enthousiast over dezen grooten acteur, dat hij 10 avonden achtereen naar hem ging kijken en besloot tooneelspeler worden. Zijn moeder was echter heelemaal niet ingenomen met de ambities van haar eenigen zoon en stond er op dat hy zijn studies voortzette. Inmiddels was een aan tal filmers in een nabijgelegen plaatsje aangekomen voor buitenopnamen voor de film „Travail". Boyer had spoedig kennis gangeknoopt met Raphael Duflos, een der hoofdrolspelers, die den jongen eenige les sen gaf en, verbaasd over zijn natuurlijken aanleg, Madame Boyer wist te bewegen haar zoon acteur te laten worden. Kort daarop begaf Boyer zich naar Pa rijs, waar hij zich liet inschrijven aan de Sorbonne. Maar de colleges konden hem op den duur niet bekoren en hij ging naar Duflos, die er leeraar was aan de tooneel- eCHARLfS BOYER -fcjt school. Het resultaat van dit bezoek was dat Boyer in 1919 als leerling van Duflos bij het Conservatorium ingeschreven werd. Het jaar daarop maakte hij zijn tooneel- debuut; een oudere student was ziek ge worden en Boyer trad in zijn plaats op in het stuk „Les Jardins de Murcie", dat in het Théatre des Champs Elysées werd op gevoerd. Hij had de rol in twee dagen ge leerd en slechts 1 maal gerepeteerd, maar volbracht zijn taak zoo goed, dat de be kende theater-directeur Firmin Gémier hem eenige dagen later een rol aan Lood in zyn „Grande Pastorale", dat in het Cirque d'Hiver gespeeld werd. Zijn spel vond een gunstig onthaal by de critici en daarop gaf Gémier hem hoofd rollen in een reeks belangrijke stukken. Na voltooiing van zyn studies bleef hij regelmatig optreden en speelde kort daar op de hoofdrol in het speciaal voor hem geschreven stuk „L'insoumise", dat later ordei den titel „Faxil" te Hollywood ver filmd werd met Charles Farrell in de hcofdrol. Vervolgens trad hij met succes op in de stukken „L'Homme Enchainé" in het Théa tre Femina, „Le Bien Aimé", „La Marche au Destin", „L'Homme a l'Hispano", „Pa- nam?.", „Le Plaisir", „L'Homme d'un Soir", „Simili", „Le Secret" en „Melo". Niet lang daarna ging hij op tournee door Egypte, Turkije en Roemenië met Mary Bell als tegenspeelster. Na zijn terugkomst maakte hij zijn eer ste sprekende film. Hy was geen onbeken de in de filmwereld, daar hij in 1920 reeds in een kleine rol in de film „L'Homme dü Large" gespeeld had. Tusschen zijn ver schillende tooneelengagementen door, speelde hijin de films „Chantelouve", „L'Esclave", „Le Grillon du Foyer" en de hoofdrol in „Le Capitaine Francasse", maar de zwijgende film gaf hem weinig gelegen heid ziin acteertalenten te ontplooien. Toen de sprekende film haar intrede deed in de Fransche studio's kwam er pioiseling een groote vraag naar goede ac- leurs en Boyer was een der eersten die reflecteerde. Hij kreeg de hoofdrol in „La Barcarolle d'Amour", een der eerste Fransch sprekende film. M. G. M. liet hem daarop naar Holly wood komen om de hoofdrol te spelen in de Fransche versie van „The Big House". Alhoewel hij by zijn komst in Hol,ywood geen woord Engelsch kende, sprak hij het, nadat hij zich er direct toe gezet had de taal machtig te worden, binnen een half jaar zoo goed de Paramount hem een rol aanbood naast Ruth Chatterton en Ralph Bellamy in de film „The Magnificent Lie". Na afloop van zijn contract keerde Boyer terug naar Frankrijk. Erich Pommer, de bekende UFA-productieleider, noodigde hem uit naar Berlijn cm Emil Jannings te vervangen in 'de Fransche filmversies van „Tumult" en van „Tempest" met Anna Sten. M. G. M. maakte daarop gebruik van haar optie en in December 1931 begaf hij zich ten tweede male naar Hollywood Dit maal trad hij afwisselend in Fransche en Erge st-he films op; hij maaM.p verse - •- dene Fransche versies voor M. G. M., was Jean Harlow's tegenspeler in „The Red Headed Woman" en speelde naast Clau- h/.te Colbert en Clive Brook n „The Man Fjr.n Yesterday". Tijdens de opnamen van „Tumult" had ny Pommer beloofd terug te komen naar Perlijn. Na afkoop van zijn Amerikaanscn contract kwam hij ai*1 belofte na en nam Hans Albers' rol waar in de Fransche ver sie van „F. P. 1". Vervo'gens speelde hy met Lilian Harvey in de Fransche en En- gelscne versies van de film „Het Congres Danst". Ten slotte keerde hy naar Frankrijk te- rufe. vertolkte er de titelrol in de film „l'Epervier" en wendde zich tevens weer tot zyn jeugdliefde, het tooneel om in „Le Bonhcur" andermaal te bewijzen dat hy een van Frankrijk's grootste moderne too- r.eeJ spelers was. Fox engageerde hem voor de film „La Bataille", waarna hij in 2 groote films ach ter elkaar te zien was: in Frits Lang's „Li- Uom" en in Litvak's „Mayerling" met Da nielle Darrieux. Inmiddels had hij meer dan een jaar achtereen in zyn geboorteland vertoefd en hij werd rusteloos. Fox Film riep hem na?r Hollywood voor het vervullen van de hoofdrol in de Engelsche zoowel als de Fransche versie van „Caravan". Terwijl hy in de Californische filmstad ronddoolde, wachtend tot met de opnamen van „Caravan" begonnen kon worden, maakte Boyer kennis met Pat Paterson, een jonge Engelsche actrice bij dezelfde maatschappij. Nog geen drie weken na hun eerste ontmoeting waren zij reeds naar Yuma, Arizona, gevlogen om daar te trou wen. MijJo^en in ziin filmcarrière zijn: Ho- den of Allah", „History is Made At Night", ..Conquest", „Private Worlds", „Break c Hearts", „Shanghai", „Liliom", „Mayer ling", „Tovarich" en „Algiers". HET MINISTERIE VAN MARINE KEURT EEN FILM. In deze tijden is het niet zoo makkelijk om zelfs een onschuldige speelfilm te ma ken, wanneer deze zich met militaire ob jecten bezig houdt. Reeds voor hét uitbre ken van den oorlog begon Metro-Goldwyn- Mayer met de verfilming van „Thunder Afloat", of zooals de film in het Hol- landsch zal heeten „De dood vaart mee". Wallace Beery en Franchot Tone spelen de hoofdrollen in deze film, die handelt over de strijd der duikbooten en die voor een groot deel het interieur van een duikboot als decor heeft. Nu de film gereed is, heeft de technische adviseur, Kapitein ter Zee Harvey Haislip een copie meegenomen, welke terstond na aankomst op het depar tement van Marine in Washington werd vertoond. De film verkreeg de officieele autorisatie, werd „gestempeld" en zal thans met goedkeuring van het Ministerie van Marine in circulatie gebracht worden. DE OMGEKEERDE WERELD. De vader van den populairen jongen ac teur Mickey Rooney, die naar men weet, Joe Yule heet, was als variëté-artist reeds „met pensioen'" gegaan, toen Mickey's ster begon te rijzen. Thans heeft Mickey Rooney hem naar Hollywood gehaald en zijn eerste rol bij Metro-Goldwyn-Mayer is die van een tooneelmeester in de film Fast and Furious, welke tevens de terug keer van Franchot Tone beteekent Busby Berkeley is de regisseur. Scène uit de film „The Lambeth Walk", welke vanaf morgen in Leiden wordt vertoond.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6