STADS hec£eh£cuict Lk&y! Winterjassen Regenjassen JEKKERS LEUNE - Jan Vossensieeg 67 RIJNSTREEK Doodelijk ongeluk in Noordwijkerhout DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 CE l.p'^CHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 DE ELECTRICITEITSTARLEVEN. De Directie van de Stedelijke Lichtfa brieken schrijft ons het volgende: Bij de invoering der nieuwe electriciteits- tarieven op 1 Januari 1939 is in Uw blad een uitvoerige toelichting op die tarieven verschenen. Daaruit herhalen wij het advies aan eiken verbruiker, die meent dat een der nieuwe tarieven voordeeliger voor hem zou zijn, zich tot ons te wenden voor nadere inlichtingen. Zeer velen hebben aan deze tip gevolg gegeven. Hieronder waren o.m. tal van middenstanders, hetgeen te verklaren is, omdat de tariefsherziening juist voor hen tamelijk ingrijpend was. Als gevolg van deze aanvragen hebben wij een groot aan tal adviezen kunnen geven, die tot gevolg hadden, dat de verbruikers hun stroom te gen lagere prijzen konden gaan koopen. Wij verheugen ons daarover, omdat ook wy het belang er van inzien, dat elke verbruiker het juiste tarief heeft. Het lijkt ons evenwel noodzakelijk er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat men het hierbij niet uitsluitend op het ini tiatief der Lichtfabrieken moet laten aan komen. Wij tellen onze afnemers bij tien duizenden en iedereen begrijpt, dat wij niet op de hoogte kunnen zijn van alle bijzon derheden van eiken klant afzonderlijk. Iedere verbruiker kent zijn eigen om standigheden van stroomafneming het beste. Daarom kunnen wij niet beter doen ■aan de raadgeving herhalen. Wie ook maar eenigszins twijfelt aan de vraag of hij, hetzij voor zijn zaak of voor zijn woning, wel het jui~te ta rief heeft, wende zich schriftelijk om inlichtingen tot de Lichtfabrieken. Deze inlichtingen worden gaarne en zonder kosten gegeven. Men heeft het dus geheel in eigen hand het juiste tarief voor stroomafname te hebben en daardoor te voorkomen, dat men mëér betaalt dan by de bestaande tarieven r.oodig is! R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. In verband met de te houden najaars examens van de Federatie van Handels- en Kantoorbediendevereenigingen in Ne derland kan worden medegedeeld, dat de examengelden voor hen, die op den dag van het examen minstens 1 jaar lid zijn van bovenvermelden bond, 4.bedra gen, terwyl het eventueele diploma hun gratis wordt verstrekt. Voor hen, die nog geen jaar lid zyp, bedragen de kosten voor inschrijving 5.plus 12.50 voor het eventueele diploma. Moest men vroeger een jaar lid zijn op den dag van sluiting der inschrijving, thans is" bepaald, dat als datum wordt aangehouden de dag van het ai te leggen examen. Evenals andere jaren bestaat ook nu weer gelegenheid tot gratis deelname voor hen, die reeds een jaar lid zijn. Degenen, die meenen hiervoor in aanmerking te kunnen komen, moeten zulks vóór 31 Oc tober a.s. aan het bondsbureau Jan Luy- kenstraat 12, Amsterdam, laten weten. Nader gewenschte inlichtingen verstrekt voor de afd. Leiden het secretariaat Stiel tjesstraat 20. LEIDSCHE KAPPERSVAKSCHOOL. Opening van een eigen gebouw. De Leidsche Kappersvakschool, uitgaan de van „Ons Belang", afdeeling Leiden van den Ned. Kappersbond, welke tot voor kort in het Nutsgebouw was gevestigd, raakte als gevolg van de mobilisatie haar domicilie kwijt en zag zich dientengevolge genoodzaakt elders onderdak te zoeken. Het bestuur -is zoo gelukkig geweest be slag te kunnen leggen op het perceel Nieuwsteeg nr. 12, dat na een grondige inwendige reorganisatie te hebben onder gaan, welke voornamelijk dank zij de ac tieve medewerking van de dames der be stuursleden werd voltrokken, overeen komstig zijn nieuwe bestemming in een kapsalon werd herschapen. Gisteravond had de olficieele ingebruik neming plaats, welke o.m. werd bijge woond door de besturen van „Ons Belang" te Leiden en afgevaardigden van de zus terverenigingen te Den Haag en Delft, den directeur der Vakscholen te Amster dam, den heer Olthof en den directeur van de Leidsche Ambachtsschool, den heer G. E. E. Kuijntjes. De voorzitter van het Vakschoolbestuur, de heer L. K. van der Vlist, sprak een welkomstwoord tot de aanwezige gasten en cursisten en drukte zijn leedwezen uit over de afwezigheid wegens ongesteldheid van den directeur der school, den heer Botzen. Hij dankte voorts de leeraren voor hun bereidwilligheid om ook in dit vijfde leerjaar hun krachten aan de school te willen geven, en de dames voor de hulp, welke zy hadden verleend bij de inrich ting der zaal, terwijl hij de cursisten op wekte tot de uiterste krachtsinspanning, daar de eischen, welke aan het kappersvak worden gesteld, hoe langer, hoe zwaarder worden. De heer Olthof uit Amsterdam bracht vervolgens de gelukwenschen over met de tot standkoming van dit nieuwe home, waardoor hij dezen vijfden leergang met verdubbeld genoegen opent. Door de re cente afkondiging van de Vestigingswet voor het kappersbedrijf is een lang gekoes terde wensch in vervulling gegaan. Het vak is thans beschermd tegen lieden, die zonder de noodige vakkennis een zaak be ginnen en die er mede aan schuldig zijn, dat in dit bedrijf de loonen van het per soneel nog altijd te laag zijn. De Vesti gingswet geeft aan den kappersstand be paalde rechten, maar zij stelt daartegen over ook haar eischen in den vorm van een goede vakopleiding. Die vakkennis dient hier te worden bijgebracht. Sbr. wekte daarom met klem op de noodige ernst bij het werk te betrachten. Weest ijverig, aldus spr., het gaat om uw toe komst! Daarna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren C. F. Lar- dee, voorzitter van ,.Ons Belang", die een wandspreuk „Oefening baart kunst" aan bood, door den heer Kuijnties namens de Ambachtsschool, die mededeelde, dat de voorzitter, ir. van Hoek tot zijn SDijt ver hinderd was aanwezig te zijn. door den heer le Grand, voorzitter van de afdeeling den Haag, die in het bijzonder hulde bracht aan de stuwende kracht van den heer van der Vlist. door den heer van Weizen namen' de afdeeling Delft en dcor den heer van Bellen namens de leeraren. Allen boden hun gelukwenschen aan bij de verkrijging van dit eigen gebouw en spraken hun beste wenschen uit voor de voorspoedige ontwikkeling der school. BLOEMIST-PATROONS VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN" Gisteravond hield deze vereeniging in café 't Schuttershof haar maandvergade ring, welke gepresideerd werd door den heer A. Buurman, en die goed bezet was. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd, terwijl twee nieuwe leden ingeschre ven konden worden. Hierna werd verslag uitgebracht door den secretaris over de onlangs te Utrecht ge houden Alg. Ver. van den Kring Bloemist- Hoveniers. Het verslag gaf aanleiding tot een aangename gedachten wisseling, waarbij vele leden hun instemming betuigden voor de door den Kring te nemen maatregelen; in het bijzonder, dat het aan officieren en hoofdofficieren verboden wordt, de hun toe gewezen op'oassers tuinwerkzaamheden te laten verrichten. Na een korte pauze besnrak de heer P. C. van der Most van Spijk de door het Centraal Normalisatie Bureau uitgegeven normaalbladen, die betrekking hebben op tuin-technische aanduidingen waardoor een meer uniforme werkwijze bij tluin-ontwer- pen verrkegen wordt. Verschillende vragen werden door den spreker op duidelijke wiize beantwoord. De voorzitter zette vervolgens het winter- programma uiteen, dat belangwekkend zal worden, waarna de vergadering werd gesloten. Voor het examen van den Alg. Ned. Politiebond is te Amsterdam geslaagd de heer C. J. v. d. Kaay, agent van politie alhier. De Commissaris van Politie te dezer stede brengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtverblijf verschaft binnen 24 uur verplicht is daar van kennis te gevei aan het hoofd van politie in de gemeente, in casu de Commis saris van Politie (bureau Vreemdelingen dienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van het hoogste 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER De Raad der gemeente Zoetermeer kwam gistermorgen 10 uur in vergadering bijeen. Dankbetuiging aan den heer van Duyvenbode. De voorzitter deelde mede, dat de heer Scheer de benoeming tot wethouder zich had laten welgevallen. Vervolgens wend de spr. zich tot den heer Van Duyvenbode en bracht deze eens woord van dank en hulde voor zijn 8-jarige werkzaamheid als wethouder, eerst der gemeente Zegwaard en daarna-van de gemeente Zoetermeer. Alhoewel spr. eerst 6 maanden het genoe gen had gehad met den heer Van Duyven bode te mogen samenwerken, had hij hem leeren waardeeren voor zijn openhartig heid, juist inzicht en groote bekendheid met de plaatselijke omstandigheden. Spr. bracht den dank van de gemeente over voor het vele, dat de heer Van Duyven bode in het belang der gemeenschap had gepresteerd. De heer Van Well sloot zich bij de woor den van den voorzitter aan, en memoreer de o.a. de samenwerking met den heer c.n j^uy venbode, als wethouder, de eer ste 4 jaren te Zegwaard, de laatste jaren in de samengevoegde gemeenten. Spr. prees de prettige verhouding, gulle open hartigheid en optimisme. Noch politiek, noch verkiezingen konden de vriend schapsband verbreken, besloot spr. De heer Van Duyvenbode antwoordde met een woord van dank aan den heer burgemeester en wethouder Van Well. Spr. meende te moeten opmerken, dat hij alleen zijn plicht gedaan had. In zijn ant woord betrok hij den gemeentesecretaris den heer C. P. Blaauwhof, die met zijn uit gebreide kennis en prettigen omgang een gezellige sfeer in de vergaderingen van B. en W. wist te scheppen, dat het een genoe gen was te vergaderen. Spr. dankte die le den van den Raad, welke hem bij zijn can- didatuur voor wethouder hadden gesteund. Over de houding van één lid voelde hij zich gegriefd. Een en ander zou echter niets afdoen aan de zaken, de gemeente betref fende. Hierna werd overgegaan tot behandeling der agenda. Aangeboden werd de gemeenterekening 1938 en rekening Burgerlijk Armbestuur over 1938. De eindcijfers der gemeenterekening 1938 luiden als volgt: ontv. 160547.74, uit gaven 149269.32, batig saldo ƒ11278.42, voor den gewonen dienst: voor den kapi- taaldienst luiden de eindcijfers a's volgt: ontv. 102336.30, uitgaven f 98245.34, ba tig saldo 4090.96. Op voorstel van den voorzitter worden tot leden der commissie voor het onder zoek der gemeenterekéning benoemd de heeren G. van Straalen. J. Lamens en K. Dekkers. In verband met het feit dat de heer Lamens deel uitrpaakt van het Burg. Armbestuur, werd de heer J. M- vap der Tas benoemd tot lid der commissie van onderzoek van het Burgerl. Armbestuur. Hierna vond de aanbieding plaats van de gemeentebeprnoting 1940 en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. De gemeentehegrooting sluit in ontvang sten en uitgaaf wat den gewonen dienst betreft, tot een bedrag van 24187.76, voor den kaoitaaldienst: ontv. 32042.86, uitg. 28404.01, batig slot 3638.85. De voorzitter zegt, met verwijzing naar het Reglement van orde. dat eventueele wijzigingen in de begrooting schriftelijk bij B. en W. behooren te worden inge diend. De hee£ Duinisveld merkte naar aanlei ding hiervan op, dat de raad bij de behan deling van de begrooting het recht had, wiizigingen aan te brengen. De voorzitter antwoordde hierop, dat successievelijk het reglement van orde in de vergadering in vollen omvang behoort te worden toegepast. Aan de orde werd gesteld: voorstel tot het verleen en van medewerking aan de totstandkoming van een landbouwschool. B en W. stelden voor het genomen besiuR tot het verleen en van medewerk'"» voor een volledigen cursus is niet voldoende, waarom werd voorgesteld definitieve me dewerking te verleenen. Steunt Luchtverdedigingsfondsi Postgiro Den Haag 320000 De heer Duinisveld verzoekt te worden ingelicht omtrent de financieele gevolgen. Nadat de voorzitter hierop had geantwoord dat de kosten 800.a 900.'s jaars zouden bedragen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Vastgesteld werd het bedrag van de uit gaven openbaar lager onderwijs over 1938, ingevolge art. 55-ter L. O.-wet 1920 en be droegen deze 1798.71, of 9.95 per leer ling. Besloten werd tot verhuur gemeente eigendom aan dokter W. E. Steur, de tuin naast het Raadhuis van 1 Januari 1910 tot en met 31 December 1940 en de schuur aan E. W. Ooms tot 15 December 1941. Een tijdelijk onderdak voor de bewaarschool. Bij de bespreking van het punt beschik baarstelling lokaal van de openbare school ten behoeve van het houden van een cur sus E.H.B.O., bracht de voorzitter naar vo ren, dat door het bestuur van de Chr. Be waarschool was verzocht, om 3 maanden het leegstaande lokaal in de openbare school als bewaarschool te mogen gebrui ken. De voorzitter zette uiteen, dat hij vele conferenties had gehad, om hiervoor een andere oplossing te yinden. Het hoofd der school, de heer Baylé, had verschillende bezwaren naar voren gebracht. Van verschillende kanten werden be zwaren geopperd, in het bijzonder dat d? onderbrenging der bewaarschool storend zal werken op den gang van het lager on derwijs. De voorzitter schetste de moeilijk heden van dezen tijd, in verband met de mobilisatie en haalt verschillende voor beelden aan, en betoogde voorts, dat de Raad in deze niet afwijzend moest staan. Tenslotte werd met 5 tegen 4 stemmen besloten een lokaal van de openbare school aan het bestuur van de Chr. bewaarschool voor den tijd van 3 maanden af te staan of zooveel korter, aleer andere gelegen heid wordt gevonden. Voor het beschikbaar stellen ten behoe ve van de Chr. Bewaarschool zal een ver- greding van 3.per week worden be taald. voor den cursus E.H.B.O. 1.25 per avond. Een wijziging der begrooting 1939 werd goedgekeurd. Een persoonlijk feit! Bij de rondvraag maakte de heer La mens aanmerking op de woorden, die de heer Van Duyvenbode had gesnroken bij den aanvang der vergadering tot den bur- gemeester en wethouder van Well. In den aanval op het lid van den Raad, wiens houding Van Duyvenbode h?d gegriefd, meende spr. een persoonlijk feit te zien. Hierover wilde hij nadere opheldering van c^en heer Van Duyvenbode. De voorzitter meende, dat deze kwestie op een andere plaats, echter niet aan d<=> tafel van de. vfoedschan. behoort te wn' den besproken. De zaak verkiezing wet houders was ook niet in de openbare raad behandeld. De heer Van Duyvenbode zou het op prijs stellen na het sluiten der openbare vergadering het ziine hierovpr te zegrten De voorzitter sluit hierna de vergad°ring en de leden bleven ter behandeling dezer kwestie nog eenigen tijd bijeen. voor LAGE PRIJZEN. voor Dames en Heeren, Meisjes en Jongens Werk Kinder ALPHEN AAN DEN RIJN STAATS PARTIJ. Aarlanderveensche raadszetel besproken. In de St.Pancratiuszaal hield de R.K. Staatsparty, na maanden van rust, zooals de voorzitter de heer H. S. v. d. Putte in zijn openingswoord memoreerde, weer een ledenvergadering, die desondanks maar een matige belangstelling der leden genoot. De voorzitter besprak o.m. de afgeloopen gemeenteraadsverkiezingen, welke voor ons het begeerde resultaat, de bekroning van de gevoerde propaganda met een vierde ze tel, niet mocht brengen. Met zeer veel zie ken meer dan bij de Statenverkiezingen hadden wij in ons kringetje te kampen. Er werden desondanks 1642 stemmen op de R.K. lyst uitgebracht, welk stemmen-aan- tal werkelijk een beeld geeft van onze uiterste krachtinspanning, aldus spr. Tot slot van zijn openingswoord belichtte spr. de wethoudersverkiezing en zeide, dat het wel licht wel langen tijd zal voortduren, eer men hier tot andere inzichten zal komen omtrent de verdeeling dezer zetels, conform de plaatselijke politieke verhoudingen. Al is in vele gevallen voor het mee- rendeel der vergadering-bezoekers de voor lezing van de notulen wel het minst be langrijke van de bijeenkomst en wordt dus dan uit den aard der zaak veelal weinig no ta van genomen en worden in de meeste gevallen deze handelingen in de verslagen met een heel enke1 en simpel woord „af gemaakt", hier willen wij toch eens bijzon der de aandacht vestigen op de notulen van de R.K. Staatspartij, verzorgd door den heer S. v. Leeuwen, die op zoo'n fijne over zichtelijke wijze en dikwijls van humor niet ontbloot, de leden telkens weet terug te plaatsen in de vorige bijeenkomsten. Het uitbundig applaus telkens na de heden avond voorgelezen drie notulen (wegens propagandabijeenkomsten tweemaal geen notulen verhandeld) bewees wel duidelijk hoezeer de vergadering zulks apprecieerde. Bij de ingekomen stukken was eer. schrij ven van den penningmeester den heer A. Breukel, waarin deze voor die functie be dankt. De voorzitter wenschte vanaf de bestuurs tafel een woord var dank uit te spreken voor de accurate wijze waarop de heer Breukel het penningmeesterschap heeft ver vuld in een zorgvollen tijd. Ingekomen was o.a. een schrijven van den Statenkring Gouda. Het geheele Kring- bestuur is aftredend, doch herkiesbaar. Na eenige overwegingen werd de heer Ruijs- senaars candidaat gesteld, die zulks aan vaardde. Wegens bedanken van den heer Breukel en vertrek naar elders van den heer Van Door een autobus overreden Hedenmiddag heeft een doodelijk on geluk plaats gehad op den Heer en weg te Noordwijkerhout. De 59-jarige mej. A. van Graven, die met de autobus naar Noordwijk wil de reizen, had een sein tot stoppen ge geven, en stak achter een juist voor bijrijdende vrachtauto den weg over. De chauffeur van de bus, die niet ge zien had, dat mej. v. G. reeds was overgestoken, had nog niet gestopt. De bus overreed mej. v. G., die on middellijk werd gedood. Het lijk is door de politie in beslag genomen; de bus is na getuigen-ver- hoor vrij gegeven. Hemert, werden in het bestuur gekozen de heeren H. M. v. d. Dool en J. G. van Schaik; beide candidaten werden bij het bestuur ingediend. Op voorstel van het bestuur werd het aantal afgevaardigden naar de verga deringen van de Kamercentrale te Leiden en van den Statenkring te Gouda met 1 persoon vermeerderd, later op voorstel van den heer Doedens met drie personen uit gebreid t.w. C. M. Deerenberg, P. J. Schip per, J. A. Doedens, terwijl de heer S. van Leeuwen in die functie met algemeene in stemming werd gehandhaafd. Voorstel tot wijziging van het reglement, moest, na opmerking van den heer J. J. v. Capel, wegens onreglementaire aankondi ging (de bedoelde wijziging was n.l. niet in zijn geheel omschreven) werden ver daagd. Bij de rondvraag vroeg de heer Slootjes nadere verklaring van het feit waarom een geldig genomen besluit van een ledenver gadering, daarna volkomen werd genegeerd, n.l. inzake de candidaatstelling voor den gemeenteraad door Alphen en Aarlander- veen. De heer S. v. Leeuwen motiveerde zulks als volgt. Afdeeling Alphen vormt een cen traal geheel, zoowel als afdeeling Aarlan- derveen. Beide afdeelingen zijn voor wat hun besluiten betreft volkomen autonoom en beiden namen een reglementair geldige beslissing. Alphen wilde de derde zetel in den Gemeenteraad voor zich behouden en aan Aarlanderveen de vierde zetel gunnen en aldus heeft de leden-vergadering beslo ten, dezelfde leden-vergadering, welke een commissie van advies instelde voor de gros lijst-stemming. Afdeeling Aarlanderveen evenwel wilde daarvan niets weten en eischte voor zich de derde zetel op. Een gel dig besluit ten aanzien hiervan werd geno men. Er was dus in deze zaak niets anders over, dan maar aan de vooraf ingestelde commissie, waarin zooveel mogelijk alle stroomingen waren vertegenwoordigd, over te laten hierin een beslissing te nemen. Die commissie heeft gestemd, welke stemming uitviel ten gunste van Aarlanderveen. Nu nog bleef een advies een advies, dat even wel door het kiezers-korps, zoowel te Aar landerveen als Alphen correct werd opge volgd en bij de stemming voor de groslijst de bindende beslissing bracht, zoo dat aan Aarlanderveen de derde zetel moest wor den toegewezen, welke zou worden bezet door den heer Vernooij aldaar. De heer Slootjes betwiste nog de gevolgde tactiek, ondersteund door het lid N. Bosman, welke tactiek evenwel door den voorzitter werd verdedigd als zijnde geheel reglementair en juist. Op een desbetreffend verzoek werd toegezegd, dat de wijze van vonvoceeren der vergaderingen van de Staatspartij in het bestuur zal worden herzien. Personalia. Het diploma van den Alg. Ned. Politiebond is behaald door den heer W. Uithol. BOSKOOP Personalia. Het diploma van den Alg. Ned. Politiebond is behaald door den heer W. Kelderhuis. LEIMUIDEN Kruisvaart. Op Zondag 29 October, het feest van Christus Koningschap, zal de Kruisvaart haar halfjaarlijksche uitvoe ring houden in de voormalige jongens school. Er is hard gewerkt om de bezoe- kers(sters) van dezen avond een mooi pro gramma aan te bieden. Allereerst zal wor den opgevoerd een vroolijk tooneelstuk in 3 bedrijven. Vervolgens een kluchtig zangspel, getiteld „De muzikale rechtszit ting". Na de pauze een gedramatiseerde vertelling van „St. Antonius, die du vas- tenwet schond", en tot slot een tooneelspel „St. Eloy". Onder de pauze zal gelegenheid worden geboden lootjes te koopen, waarvoor mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Op Maan dag 30 October volgt een heropvoering van hetzelfde programma met een kcrt, vroo lijk voorprogramma, voornamelijk voor ouders en donateurs. Niemand vsrzuime deze Kruisvaart-feestavonden bij te wo nen. Voor plaatselijke militairen vrijen toegang, terwijl de echtgenooten van ge- mobiliseerden op de hun toegezonden toe gangsbewijzen vrije entree hebben. Speldjesdag. Daar de kas van de R.K. Sportvereeniging „Leimuiden" in geen rooskleurigen toestand verkeert, heeft het bestuur op Zondag 29 October een speld jesdag georganiseerd tot stijving der finan- tiën. Na den vroegen en laten kerkdienst zal den bezoekers een speldje ten.verkoop worden aangeboden. Ieder, die het wel meent met onze sportvereeniging, koope een speldje. Het zou jammer zijn als deze wakkere sportvereeniging te niet zou gaan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10