RECHTZAKEN LUCHTVAART Myra. hel elfje en de booze kabouter Zwartvoet DINSDAG 24 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Kantongerecht te Leiden Overtreding vestigingswet? H. P. Th. de V. uit Voorschoten moest terecht staan, omdat hij zonder toe stemming van den Minister van Economi sche Zaken en zondei toestemming van de Kamer van Koophandel te Leiden een kap perszaak zou zijn begonnen. Als getuige a décharge werd gehoord de kapper M. A. H. uit Voorschoten, die ver klaarde, dat niet verdachte nr ar hij eigen lijk de eigenaar van de zaak was en dat verdachte maar een soort strooman was geweest. De kantonrechter wees verdachte op het gewicht van den eed, maar deze bleef bij zijn verklaring. Een kapster uit Den Haag zei, dat zij niet in dienst geweest was van verdachte maar van H., die haar verloofde is. De bedoe ling was om na verloop van een jaai de zaak zelf verder te gaan drijven. De kan tonrechter vroeg nog aan den eersten ge tuige waar dan het gedrukte stuk van daan kwam, waarop stond, dat verdachte op dien en dien datum een zaak zou ope nen en waar tevens het tarief voor diverse behandelingen was aangegeven. De ambtenaar vond. dat er een heele co- medie werd opgevoerd en dat het een hee le knoeierij was geweest, eerst voor de po litie en thans vcor het kantongerecht. Spr. achtte verdachte schuldig en eischte een geldboete van f 25 subs. 14 dagen. De kantonrechter zag in deze zaak geen bewijs, derhalve werd verdachte vrijgespro ken. De achtervolging. D. J. van R. en W. K. van R. uit Noordwy kerhout moesten verschij nen, omdat zij tezamen en in vereeniging mevrouw G. hinderlijk hadden gevolgd, waarvan een nog we) met een auto. Ver dachten ontkenden pertinent maar een ge tuige, een militair, momenteel gedeta cheerd bij de kustverdediging, had alles van een afstand goed kunnen zien, terwijl hij op schildwacht stond en hij vertelde, dat er' wei degelijk gevolgd was en v/el zoo, da» mevrouw G. een villa binnen was ge vlucht en daar een zenuwtoeval had ge kregen. Het O. M. vond het optreden van de ver dachten meer dan erg en eischte tegen elk een geldboete van 20.subs. 10 dagen. De kantonrechter was van meening. dat hier niet gesproken kan worden van teza men en in vereeniging, zooals de dagvaar ding luidt. Van D. J. van R. achtte hij het feit be wezen en hij veroordeelde hem tot een geldboete van 20.— subs. 8 dagen, maar van W. K. van R. achtte spr. het ten laste gelegde niet bewezen, zoodat hij werd vrij gesproken. Hij zegt de politie nooit meer „goeden nacht". C. B. uit N o o r d w ij k e r h o u t beging daar ter plaatse een kleine overtreding, weshalve een politieman hem daarover on derhield. Volgens dert politie-agent was toen gebleken, dat verdachte iets onder den invloed van sterken drank verkeerde. Er voor dit feit had hij zich te verantwoor den. Hoogst verontwaardigd toonde verdach te zich, want volgens hem was er niets van waar. Hij was heel gemoedelijk met den veldwachter mee gewandeld en bij het scheiden had hij nog gezegd „goeden machtvolgde de naam van de politie man. En daarom vond verdachte het nu zoo vreeselijk, dat hij toch terecht moet staan en dat de agent later verbaal had opgemaakt over hem. De ambtenaar hield zich aan de verkla ring van den agent en eischte een geldboe te van 7.subs. 5 dagen. De kantonrech ter veroordeelde hem tot een geldboete van 5 subs. 3 dagen, waarop verdachte els bescheid gaf, dat hij nooit meer zoo ge moedelijk zal zijn om agenten goeden nacht te wenschen, die later bonnetjes uitschrij ven. Nijdige koopman trok zijn mes, Veertien dagen hechtenis opgelegd. Th. B. uit Den Haag was op 5 September een winkel aan den Morschweg te Oegst- geest binnen gestapt om te probeeren daar iets te verkoopen. Men had niets van ihem noodig en daarover was onze koop man zoo boos geworden, dat hij een groot geopend knipmes te voorschijn haalde en -daarmede den winkelier bedreigde. Deze zag nog net kans om de deur voor dachtes neus te sluiten en de politie van Oegstgeest op te bellen, die het varkentje eventjes was komen wasschen, hetgeen zeggen wil, dat zij verdachte aanhield, waarbij het mes op hem bevonden was al was het nu in gesloten toestand. Tevens was nog naar voren gekomen, dat verdach te snaps op had en wel spiritus. Ook tegen over de politie was verdachte onheusch en wispelturig opgetreden. Voor al deze feiten en bovendien nog dat ihy tevens een paneel had probeeren te ver nielen eischte de ambtenaar een hechtenis- straf van 14 dagen, waarmede de kanton rechter het eens was zoodat het vonnis werd conform. Vreemdeling in dienst gehad, Be ijsco-ondernemer H. G. uit L e i d e n had zich te verantwoorden omdat hij zon der toestemming van de bevoegde instan ties een vreemdeling in zijn bedrijf had ge had, die werkzaamheden voo" hem ver richt had. Verdachte vertelde, dat er een Chinees bij hem gekomen was, die geen werk had en dat hij hem toen te werk gesteld had. Het mag nu eenmaal niet, want de Ne- derlandsche werkloozen gaan ten alle tij de voor; reden om tegen verdachte te eischen en op te leggen een geldboete van 3 subs. 3 dagen. Het verkeer in de knoop. Uit de tientallen verkeersongevallen tip pen wij de volgende zaken aan: C. H. uit Leiden had op het kruispunt nabij de Prinsessekade te Leiden geen voorrang ver leend aan een autobus van Maarse en Kroon waardoor een ernstige aanrijding was ontstaan en ook de passagiers van de aumbus gevaar hadden geloopen gewond te worden. Eisch een boete van 30.subs. 20 da gen. Uitspraak ƒ20.subs. 8 dagen. G. A. de G. uit Den Haag had toen het stoplicht nabij de Gijselaarsbank te Lei den begon te branden geen voldoende af stand bewaard waardoor hij boven cp een hem stoppende autobus uit Voorscho ten terecht was gekomen waardoor deze autobus danig aan de achterzijde bescha digd was geworden. De benadeelde diende dan ook een vordering in van 49.— Daarmede rekening houdende werden eisch en uitspraak een geldboete van 10. subs. 5 dagen maar met toewijzing van de vordering ad f 49>— W. L. K^., wagenvoerder der N. Z. H. T. M. had te Leiden op dezelfde plaats een aanrijding veroorzaakt door ook al geen voldoenden afstand te bewaren. Ook hier was een botsing het natuurlijk resultaat geweest. De kantonrechter was van mee ning, dat er heel wat minder ongelukken zouden gebeuren als men beter afstand bewaarde. De ambtenaar was een zelfde meening toegedaan maar wilde toch reke ning houden met het feit, dat een zware tram niet zoo vlug tot stoppen is te bren gen, zoodat de eisch werd een geldboete an 7.50 subs. 3 dagen. De uitspraak werd een geldboete van 6subs. 3 dagen. K. K. te Leiderdorp had de Haag- sche tram in haar loop belemmerd door er met zijn met een paard bespannen wagen langzaam voor te blijven rijden, zoodat de tram nagenoeg de geheele Haarlemmer straat te Leiden er achter had moeten blij ven en niet die snelheid kon rijden zooals is voorgeschreven. Eisch een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen. Rekening houdenae met de geldelijke omstandigheden werd het vonnis een geld boete van 3 subs. 1 dag HAAGSCHE RECHTBANK Het begin van een uitstapje. De. grondwerker W uit Leiden, zou op 24 Juli, van dit jaar, te zamen met een groot aantal andere menschen een dagje uitgaan met een autobus. Des morgens vooi dag en dauw en wel om zes uur ging de familie op weg naar de Apothekersdijk te Leiden, alwaar de tocht een aanvang zou nemen. Men ging de Vrouwensteeg door. Papa liep voorop en daarachter een zes jarig zoontje. Hoe het nu eigenlijk geko men is zal wel eeuwig een raadsel blijven, want of het knaapje was nog niet goed wakker of de timmerman H., die per fiets door de Vrouwensteeg reed zat nog te droomen of te soezen maar een feit was tcch maar, dat op zeker moment en de wielrijder en het knaapje op het plaveisel lagen. Op het gebrul van het knaapje keer de de vader zich om en zijn telg in zulk een benarde positie ziende had hij zich niet afgevraagd hoe, wat, waarom enz. maar was dadelijk begonnen met den timmerman een toeter op diens oog te geven, waardoor nogal eenige schade ontstaan was, want niet alleen verkleurde het kijkorgaan maar er moest een röntgenfoto van genomen worden en dat is even duurder dan een pasfoto. Ook had de timmerman vier da gen niet kunnen werken. Enfin om kort te gaan, er was een schade geleden van f 24.25 welk bedrag H. alsnog van W. vorderde. De Officier was van meening dat de klap vreecelijk hard was aangekomen en hij vond het optreden van verdachte om er maar blindelings op los te slaan, hoogst ernstig. De eisch werd dan ook een geld boete van 15 subs 15 dagen en bovendien betaling van de f 24.25. De Politierechter was dezelfde meening toegedaan als den Officier en veroordeelde verdachte conform den eisch. Verdachte deed dadelijk afstand van hoo- ger beroep. Het is anders een dure dag geworden. Na zooveel biertjes. De fabrieksarbeider P. v. d. B. uit Lei- Jen had op 17 Augustus de noodige bier tjes genuttigd waardoor de beenen en de hersenen niet meer normaal functioneer den. 's Nachts, want het gebeurde na het middernachtelijk uur, was hij daardoor in een knokpartij gewikkeld op de Haarlem merstraat te Leiden Eenige agenten waren up de herrie afgekomen en men oordeelde het noodig om v. d B. een celletje aan te bieden. Deze goedkoope slaapgelegenheid v/as bij v. d. B. niet in goede aarde geval len en hij demonstreerde dit door zich te gaan verzetten tegen de dienaren van het gezag. Het lukte dus niet erg, waarbij nog kwam, dat verdachte uit protest op de straat ging liggen. Maar de politie geeft ook n.et gauw iets op, dus werd de arres tanten-auto opgeroepen en eindelijk was hij toch in het celletje terecht gekomen. Omdat hij nog een blanco strafregister had, wilde men hem nog een k s geven, maar dan met eenige voorwaarden. En zoo werd v. d. B. dus veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, maar met de bijzondere voorwaarde, d&t hij gedurende die proeftijd geen alcohol houdende drank mag gebrui ken en niet op plaatsen mag komen, waar deze dranken verstrekt werden. Tesgenmaatregelen, die niet geoorloofd waren. Mej. H. uit Leiden, heeft drie kinde ren en wel van twee, vier en zes jaar. Deze kinderen kregen zoo nu en dan eenige klappen of klapjes van het 12-jarig meisje H. uit Oegstgeest. Dat kan en mocht mama niet toestaan Toen dus het klappen uitdeelende meisje op 2 September voorbij de woning van mej. H. reed, was deze te voorschijn geko men en had de fiets van het meisje beetge pakt om te vragen waartoe het diende naar kinderen te slaan. Heel onnet had het meisje toen gezegd: „schoft, laat mijn fiets los", en daarover v/as mej. H. in woede ontstoken en had het meisje volgens haar zeggen één klapje gegeven. Een getuige a décharge noemde het een tikje. Het meisje daarentegen sprak van drie harde klappen en pijn. De Officier wilde wel rekening houden met de diverse klappen die er in deze zaak gevallen zijn. maar dat neemt volgens spr. niet weg, dat men geen eigen rechtertje raag spelen. Men mqet zich weten te be- heerschen en naar de politie gaan, als men reden tot klagen heeft. Ook een klap noemt de wet mishandeling. Eisch en uitspraak werden een geldboete van 5 subs. 5 dagen. De auto stond voor een nachtkroeg. N. B. van H., uit H a z e r s w o u d e moest voor zekeren van Dijk uit Amers foort een auto repareeren. De heer D. woon de tegelijk in Noordwijk en verdachte zou de auto na gedane werkzaamheden daar naar toe rijden. Wat van D. al zag, geen auto en dus was hij op zekeren dag naar Hazerswoude getogen om eens polshoogte te nemen. Aangekomen zijnde was er van alles te zien behalve zijn auto. Men had zich ge wend tot <le burgemeester en deze had de auto rond laten roepen via de radio, met als resultaat, dat duizenden politieagenten aan het speuren waren gegaan. De Am- sterdamsche politie had de auto ontdekt voor een nachtcafé aan de Zeedijk, alwaar verdachte vertoefde. Ter zitting wilde hij zich er listig uitdraaien door te zeggen, aat hij de jnderdeelen in Amsterdam was gaan koopen en dal hij toestemming had om met de auto te rijden, want den heer \an D. had hem zelfs de bij d-, auto be- hourende papieren gegeven. Deze laatste zeide, dat dat wel waar was, maar dat hij zulks gedaan had opdat verdachte geen last zou krijgen als hij de auto naar Noordwyk zou brengtn. De Officier bracht naar voren dat ver dachte reeds zes veroordeelingen achter den rug heeft, waaronder verschillende van een jaar of meer. Reden orn thans wegens verduistering van benzine een gevangenis straf van twee weken te eischen. Uitspraak was 8 dagen gevangenisstraf en dadelijk ging verdachte in hooger be roep. Ik zal je eens krijgen. J. J. v. d. H., uit N o o t d o r p, was eeni ge dagen in de werkverschaffing geweest en daarna bedankt. Dit zal hem blijkbaar dwars en nij dacht dat hij onschuldig ont- s.agen was. en dat C A. de K. uit Nootdorp er de schuldige van was. Toen de K. dan ook op 1 September met den postbode stond te praten op het kruis punt VeenwegKerkweg was v. d. H. voor bij gekomen en had de K. onverwacht een mep op zijn gezicht gegeven onder het sla ken van allerlei minder nette woorden. Verdachte hield een uitgebreide verde diging maar deze ging niet op want de Of ficier eischte drie v/eken gevangenisstraf, voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het vonnis werd echter een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Steunfraude. J. M., uit Leiden, had zijn gezins-in- komsten verkeerd opgegeven door verdien sten van zijn zoon te verzwijgen, waardoor hij de „steun" benadeeld had voor een be drag van 72. Hem werd nog een kans gegeven, want eisch en uitspraak werden een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. PRINCIPALE HECHTENIS EN INTREKKING RIJBEWIJS DRONKEN CHAUFFEURS. De ambtenaar van het O.M. te 's-Graven- hage, mr. J. Zaaijer, heeft in zijn requisi toir medegedeeld, dat hij in den vervolge tegen lieden, die in dronken toestand een auto hebben bestuurd, uitsluitend principale hechtenisstraf zal eischen, alsmede intrek king van'het rijbewijs van de delinquenten. Het dronken een auto besturen, aldus mr. Zaaijer, is thans nog een overtreding, doch wanneer de nieuwe Wegenverkeerswet zal zijn ingevoerd, zal dit delict als een mis drijf worden beschouwd, waarvoor men voor de rechtbank zal moeten terecht staan. Ook de andere ambtenaren van het O.M. zullen een dergelijk requisitoir houden. Het betrof thans twee personen, een dok ter en een directeur eener N.V., die zich voor dit delict voor den Haagschen kanton rechter mr. dr. Fontein, hadden tc verant woorden. Zij waren niet verschenen, doch werden door hun advocaten vertegenwoor digd. Het bleek, dat beide feiten in den nacht van 31 Augustus zijn gepleegd. De eisch luidde tegen ieder veertien da gen hechtenis met intrekking van hun rij bewijs voor den tijd van een jaar. De kan tonrechter wees een milder vonnis. Hij ver oordeelde den dokter tot een geldboete van 75, den directeur tot een geldboete van 100, evenwel gecombineerd met een voor waardelijke hechtenis van 3 dagen en voor waardelijke intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden met een proeftijd van een jaar, in welken tijd het den veroordeelden verboden werd sterken drank te gebruiken. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal met braak. Voor bovengenoemde Rechtbank stond terecht de 45-jarige bloemistknecht C. V. uit Sassenheim, wien ten laste was gelegd, dat hij begin Juni door middel van braak in een villa te Aerdenhout eenige kleedingstukken zou hebben weggenomen en bovendien een stuk couponstof. Ver dachte kon nog bijtijds door den tuin knecht, den heer H. T. Heereman worden gegrepen. Daar zijn laatste veroordeeling dateert van 1930, wil de Officier van Jus titie hem nog een kans geven. Spr. eischte tegen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd. ONTVANGER VAN KERKBESTUUR VEROORDEELD. De rechtbank te Maastricht heeft heden den ontvanger penningmeester van het R. K. Kerkbestuur te Amstenrade terzake verduistering van f 4500.ten nadeele van dat Kerkbestuur veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf. De eisch wegens verduistering was twee jaar. BuIYenlandsctie berichten TREIN IN MEXICO VERONGELUKT. Veertig dooden. Zaterdag is bij Tolosa een goederentrein welke van Vera Cruz naar de kust van den Stillen Oceaan ging, ontspoord. Twee petroleum-tankwagens vlogen in brand. Veertig personen zijn hierbij om gekomen. De meesten zyn levend ver brand. IN EEN RAVIJN GESTORT. Een autocar, waarmede een honkbal team uit Havanna vervoerd werd, is in een ravijn naast den weg gevallen. Vijf inzit tenden kwamen om het leven, achttien werden gewond. DE „THETIS" AAN DE OPPERVLAKTE GEBRACHT. De duikboot „Thetis" aan de opper vlakte gebracht. Zij ligt ongeveer een mijl uit den wal en zal thans naar een kleine baai aan de kust van Anglessey worden gebracht. In het inwendige van het vaar tuig bevinden zich nog steeds 34 lijken. KINDEREN VLIEGEN NAAR 1ND1Ë DE „GIER" BRENGT ZE NAAR HUN OUDERS TERUG. Onder goede leiding. Tal van ouders, die door hun werkzaam heden in onze overzeesche gewesten geves tigd zijn, duch hun kinderen, meestal ter wille van de grootere onderwijsmogelijk heden, naar Europa hadden gezonden of in Europa hadden achtergelaten, hebben in deze dagen van verwarring en krijgs rumoer in het oude werelddeel, den wensch gekoesterd, hun kinderen weer bij zich te hebben in het Verre Oosten, dat, hoe onze ker de geheele wereldpolitiek op het oogenblik ook moge zijn, toch rustig en veilig is in vergelijking met de onzeker heid, die in Europa zelfs in die landen, die buiten het krijgsrumoer zijn gelegen, dreigt Dank zij het feit, dat de K.L.M. den luchtdienst op Indië, /ij het ook met een Europeesch treintraject erin gelascht, kon handhaven, konden verschillende ouders hun kinderen op snelle en veilige wijze naar Indië laten komen. Gezien de by zon* dere verantwoordelijkheid, welke het ver- voei van alleen reizende kinderen onze luchtvaartmaatschappij oplegt, heeft de K L M. eenigen tijd geleden besloten, deze kinderen in een speciaal vliegtuig en on der bijzondere leiding gezamenlijk te laten reizen en gistermiddag te 17.36 uur is dit gezelschap van het Centraal Station te Amsterdam vertrokken, uitgeleide gedaan door een groote schare verwanten, waar onder uiteraard vele ooms en tantes, die in Nederland met het toezicht op de hier vei blijvende kinderen waren belast. In totaal zullen elf kinderen de rets met de „Gier" meemaken. Werkelijk „kleine" kinderen zijn er niet bij. De jongste is elf jaar, doch de meesten varieeren tusschen veertien en achttien jaar. Er waren er slechts negen op het Centraal Station aan wezig, want twee Zwitsersche jongens ko men er pas in Napels bij. Van de hier aan- weziger waren zes van Nederlandsche na tionaliteit, terwijl er verder één Chineesch jongetje en twee charmante Deensche meisjes naar hun in Indië wonende oudeis, terugkeeren. Het jeugdige reisgezelschap staat onder leiding var. den heer G. A. de Stoppelaar, oud-adjudant van den gouverneur-gene raal en thans vertegenwoordiger van de K.L.M. in Nederlandsch Indië, die van ver lof naar Indië terugkeert. Gedurende de drie dagen durende treinreis naar Napels, wordt hij bijgestaan door mej. H, Wynoldi, air hostess der K.L.M., die door eenige collega's werd uitgeleid. Hoewel sommige achterblijvenden mis schien eenigszins bezorgd waren over het groote avontuur, dat de hun zoo langen tijd toevertrouwde kinderen tegemoet gin gen, nam toch de zekerheid van de goede leiding. waaronder zij reisden, en van het feit. dat deze kinderen weldra hun ver heugde ouders weer zouden zien, alle wee moed van dit afscheid weg en onder ge juich zette de Dieseltrein zich in bewe ging, die de kinderen naar Utrecht bracht, waar zij zouden overstappen in den inter nationalen trein, die hen in drie dagen door Duitschland en over de Alnen zal brengen naar Nanels, waar het K.L.M.- vliegtuig hen wacht, dat in viif da°en het einddoel van hun reis zal hebben bereikt. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der Indië-vliegtuigen ia als volgt: Op de u i t r e i s bereikte de „Wiele waal" Rangoon. Op de thuisreis kwamen de „Bui zerd" te Alexandrië en de „Nandoe*' te Medan aan. 209. Intuïschen zijn Peter en Harlekijn weer naar Myra teruggegaan, die veilig in het huisje is gebleven. Myra schrikt, als ze hoort, wie er in de kelder gevangen zitten. Harlekijn besluit meneer Krlai te vragen de v/acht te fcoudèn voor de kelderdeur. Want voor zoo'n groote zwade vogel zijn de Zwartvoeters natuurlijk bang. 210. „Ziezoo, nu kunnen die booze kabouters nooit ont snappen" denkt Harlekijn. Hij vindt, dat het nu tijd wordt om My. a ergens anders heen te brengen. Stel je voor, dat de Zwartvoeters merken, dat Myra hier ook is. Harlekijn klopt tegen een spleet in den muur, omdat hij voor dit plan de hulp der muizenfamilie noodig heeft. „Ja, ja, we konen," piepen de muizen tegelijk. nrTi

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9