OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 24 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANi TWEEnE RMD - PAR. fi OP DE BOLLEN BEURS Gem. Concertzaal 23 October. Als men iets mist gaat men het eerst v/aardeeren. De trouwe bezoekers van de Beurs die nu reeds 2 maanden het mooie Krelagehuis moeten missen, bemerken nu hoe goed het daar was, ofschoon de critiek, vooral op de ventilatie immer overvloedig is geweest. Vergeleken bij de atmosfeer, welke in de tegenwoordige beurszaal heerscht was het aan de Leidsche Vaart heerlijk frisch. Als men om een uur of 3 in de zaal Ikomt, is de rook steeds te snijden. Ook de „geluidsinstallatie", waardoor de per telefoon opgeroepenen gewaarschuwd werden was in het Krelagehuis best. Hier staat een man door een scheepsroeper de naam van den gezochten te schreeuwen, meestal verstaat men er niets van, óf wat nog onaangenamer is: slechts de helft. Niettemin waren wederom een kleine 500 beoefenaren van het bollenvak bijeen, om de toestand te bespreken. Veel nieuws hoorde men niet. Men besprak de mogelijkheid, dat in No vember nog een gedeelte bloembollen naar Duitschland gezonden zullen kunnen wor den. Dit naar aanleiding van de onderhan delingen, welke tusschen de Nederlandsche en de Duitsche Regeering hebben plaats gehad. Naar Duitschland is in September slechts 1.09.000 K.G. verzonden. In 1938 nam de groep Duitschland in het geheel bijna 2.700.000 K.G. Elke aanvulling zal dus wel kom zijn. Trouwens de uitvoercijfers over Septem ber geven in haar geheel een zeer somber beeld, uitgezonderd de export naar de groep N. Amerika, omvattende de Ver- cenigde Staten en Canada naar welke lan den bijna 2 millioen K.G. meer ging. De waarde was 11 ton meer. Engeland liep niet minder dan 7.450.000 K.G. terug, de waarde p.m. 4.400.000 gul den. Polen, Dantzig, Estland, Letland en Li- tauen namen gezamenlijk slechts 27 pet. van verleden jaar. Ook de noordelijke landen gingen voor uit, n.l. met 600 ton gewicht. De groep Frankrijk nam slechts 1/4 van het vorig jaar, het kleine Zwitserland nam ruim de helft van het totaal geëxporteerde n.L 209.000 K.G. van de 402 ton. De verzending naar dit land is momen teel geheel normaal ook wat de vracht prijs aangaat. De handel was zeer miniem. Voor het Zuidelijk halfrond werden heden ook Dah lia's in tamelijke hoeveelheden gevraagd. De prijs blijft echter laag, nog ver onder den kostprijs. In mudgoed tulpen was ook eenige han del. De volgende prijzen werden gemaakt: Mendel Pink Gem 25, Mendel v. d. Eerden ƒ70 per H.L.. verleden jaar werd 280 per mud betaald. Korneforus en Cra ter werden voor dezelfde prijzen als ver leden week verhandeld. De mooie gele E.l.t. Johan Schepers werd verkocht voor 1.50 per K.G. Van de vroege tulpen hoorden wij prij zen van Mr. v. d. Hoeff 9, Brillant Star 15—20 en Gen. de Wett 18—20 per mud. De prijzen voor teeltvergunningn waren iets lager als de vorige week. Tulpen: huur 2.252.50, koop 5.506.Hya cinthen: huur ƒ5, koop ƒ1112. Voor nar- cissenhuuh bekomt men per R.R. slechts 30 35 cent. Voor vast werd f 22.25 be steed. De bekendmaking van de Sierteeltcen trale dat zij weer over zal gaan tot over schrijving van teeltvergunningen wekte al- gemeene voldoening. Men verkeerde nog in het onzekere om trent de draagwijdte van de laatste alinea van de bekendmaking, waarin de Centrale mededeelde, dat er in het Bloembollensa- r.eeringsplan 1939 bepalingen zijn opgeno men, waardoor ongelimiteerde teeltuitbrei- d;ng kan worden tegengegaan. HILLEGOM Voor de missie. Zondag preekte in alle H.H. Missen der St. Josephkerk father S. P. Staats, missie-overste van de Kameroen ten gunste van dit missiegebied. De daar op gevolgde collecte bracht ruim 277 op, NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdagavond te 7 uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel van B. en W. tot ruil van grond met de Land-exploitatie maatschappij „Noordwijkerhout", bij het perceel bestemd voor een gashouderin stallatie gelegen nabij de Kerkstraat Molenweg. Voorstel van B. en W. tot be noeming van een waarnemend-administra teur van het Grondbedrijf. Voorstel van B. en W. om ook in 1940 aan bloemboll en kwee kers crediet op kraamcontract te verleenen. Opbrengst fancy-fair. De alhier ge houden fancy-fair ten bate van de naaikrans „St. Geertrudis" heeft bruto opgebracht 1525.—. Dit jaar geen huisbroei. In verband met de tijdsomstandigheden heeft het co mité van de huisbroeitentoonstelling beslo ten dit jaar geen tentoonstelling te houden. LEIDSCHENDAM Mobilisatie-avond van de K. J. M. V. Gisteravond werd door de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" een z.g. mobilisatie avond georganiseerd, welke avond in alle opzichten schitterend is geslaagd en een zeer prettig verloop had. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op pastoor Kammers, de kapelgans, voorzit ter en secretaris van de Hanze, enz.- Na het zingen van het „Wilhelmus open de de voorzitter, de heer Wim Bleijs, den avond met een kort, kernachtig woord, waarbij hij mededeeling deed, dat door ve len prijzen voor dezen avond waren be schikbaar gesteld. Hierna werd een aanvang gemaakt met de verschillende wedstrijden, waarbij het spannend en prettig toeging en menig dub beltje werd gegokt om een mooi prijsje te bemachtigen; er waren zeer veel prijzen en wij volstaan derhalve met de vermelding van de le prijswinnaars; deze waren voor het kruisjassen de heeren J. Schuijt Sr. en A. Haagen jr.; voor brugbiljarten de heer Sormani en voor sjoelen de heer C. Vader. Gedurende den avond werden nog warme croquetten verkocht, terwijl een groote verloting om fraaie prijzen werd gehouden. Een militaire kapel zorgde met vroolijke en goede muziek voor een aangename afwisse ling. Met een hartelijk dankwoord en het zingen van het le couplet van het Bonds lied werd deze inderdaad mooie avond ge sloten. STOMPWIJK Volksbond. De afd. Stompwijk van de R.K. Volksbond hiel' haar eerste vergade ring van het seizoen, welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer J. Groeneweg, die alle leden van harte wel kom heet. De notulen werden on verandert goedgekeurd. Daarna verkreeg de geestelijk adviseur het woord. Deze hield een lezing over: „De plicht van het organisatieleven." De feestavond werd bepaald op half No vember en zal veizorgd worden door humo risten, daar de plaatselijke tooneelclub dit jaar geen uitvoering kan geven, daar vele goede krachten onder de wapenen staan. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt; de vragenstellers werden door den voorzitter bevredigend beantwoord. Daarna sloot de voorzitter onder dank de vergade ring. NOORDWIJK Burgerlijke vrijwillige dienst. De bur gemeester van Noordwijk heeft een com missie ingesteld voor burgerlijke vrijwil lige dienst in deze gemeente. In overleg met den burgemeester heeft genoemde commissie dezer dagen uitnoo- digingen verzonden aan verschillende autoriteiten, alsmede aan de voorzitters van alle plaatselijke vereenigingen alhier of hun plaatsvervangers, tot het bijwonen van een zeer belangrijke vergadering ten Raadhuize op Vrijdag 27 October a.s. des avonds te 8.15 uur. Het is mogelijk, dat aan enkele ver eenigingen geen uitnoodiging is toegezon den, omdat hun adressen aan de commis sie niet bekend waren. Opgemerkt zij, dat de vertegenwoordi gers van deze vereenigingen eveneens op deze vergadering worden verwacht. Verder behoeft het geen betoog, dat de tijden ernstig genoeg zijn om volle mede werking aan het werk dezer commissie te verleenen. Zij rekent er dan ook op, dat aan haar uitnoodiging gehoor zal worden gegeven, wat haar veelomvattend werk zeer zeker zal verlichten. VOORHOUT Verbetering verlichting. B. en W. heb ben besloten de verbetering van de straat verlichting op te dragen aan de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden. Het werk bestaat uit electrificatie van de verlichting aan de Jacoba van Beierenweg. doortrekking dier verlichting tot aan de Christelijke school, vervanging van de ijzeren lantaarnpalen in de Hoofdstraat door terrazzo-palen en eenigo bijplaatsingen langs enkele wegen. Luchtbescherming. Hedenavond te 8 uur is in het Parochiehuis een vergadering belegd, om te komen tot oprichting van een vereeniging voor luchtbescherming. Ieder een is welkom. Geboren: Cornelis Hendricus Nico- laas z. van H. Kozijn en M. P. van Rooijen Petrus Leonardus z. van J. J. Koomen en M. P. Onderwater. Ondertrouwd: Jan Romijn 27 j., te Alphen aan den Rijn, en Lutske Elisabeth van Scha ik. Overleden: Hendrika Anna van Vel- sen, wed. van H. Verbeek, 71 j. Petro- nella Hendrika Bocxe, wed. van H. Vester, 87 j. Maria van der Meer, wed. van J. Boere, 82 j. VALKENBURG Nog geen busdienst. Door de Autobus dienst Bolhuis te Noordwijk was bij de be voegde instantie te Den Haag een verzoek ingediend om een autobusdienst Valken burgLeiden te mogen openen. Dit verzoek is thans afgewezen op grond hiervan, dat ook de N.S. en de N.Z.H.T.M. plannen had der ingediend voor zulk een dienst. De heer Bolhuis zal tegen dit besluit bij de Kroon In beroep gaan. Het gemeentebestuur alhier besloot met alg, st. dit beroep te steunen. Bij B. en W. van Valkenburg is er van plan nen van de N.S. of N.Z.H.T.M., om een bus dienst te openen, niets bekend. HAARLEMMERMEER Geboren: Jacob, zoon van B. Biesheu vel en A. Maarse Johannes Pieter, zoon E. Dalemans en H. M. Kamp Gerda, dochter van G. Sack en K. Poortvliet Maria Hendrika Johanna, dochter van C. Bakker en G. A. W. Goezinne Dirk, zoon van J. Vaandering en L. den Dekker Cornelis, zoon van Th. B. Commissaris en M. J. E. van der Velden Thomas Johan nes, zoon van W. G. de Ven te en N. Swaan Adrianus Gerardus Maria, zoon van A. M. L. J. Schreppers en J. H. Eijsten Pie ter, zoon en Anna, dochter van H. Zantman en M. A. M. de Jong Maria Johanna, dochter van J. C. van Aarle en B. van Leeuwen Claus Wilhelm, zoon van G. Wouters en W. A. Bosch Johnna Maria, dochter van G. Brands en J. Hameeteman Leendert Hendricus, zoon van L. H. Mulckhuijse en G. de Vlieg Margje, dochter van H. de Ruiter en J. van Tol. Ondertrouwd: Anthonie van der Beest 28 j. en Annigje Pastoor 22 j. Cor nelis Schaap 35 j. en Sophia Wanschers 23 j. Johannes Cornelis Kea 34 j. en Marga- retha Maria Munsterman 37 j. Tede Ko renstra 25 j. en Cornelia Levina Vogel 24 j. Jan van de Haar 33 j. en Adriana Ma ria Stieva 27 j. Klaas Vreeken 34 j. en Arigje de Moor 30 j. Getrouwd: Pieter van Rijswijk 27 j. en Gijsberta Maria de Joode 20 j. Jan Willem Hoekman 27 j. en Heintje Buis 19 j. Johan William van der Veen 22 j. en Johanna v. Putten 22 j. Pieter Piet 22 j. en Pietje Krijgsman 24 j. Gerrit van Groeningen 28 j. en Dina Catharina Ver hoeven 23 j. George Robertus Eekhof 35 j. en Jacoba Pietertje Spaargaren 27 jaar. Overleden: Catharina Helena Faaij 86 j., wed. van P. van Straaten Aaftje Basjes 75 j., wed. van H. de Jong Gysbert van Beem 84 j., weduwnaar van B. S. H. G. Stroeken. Gevestigd: J. A. Kempe A. A. Haartsen P. Huisman P. Gaalswijk J. Priem J. F. Nap wed. H. o. van den Oudenrijn A. van de Foil C. v. L'ochem C. J. Lapp A. Matzinger W. F. Anceaux. Vertrokken: M. v. d. Pol naar Haar lem A. J. C. van Osch naar Amsterdam C. Romer naar Amsterdam J. H. Vest dijk, Amsterdam A. Koridon, Lisse W. van de Voort, Nieuwer-Amstel. J. Knol, Nieuwer-Amstel. G. J. Sluis, Aals meer. J. Eijgeiaar, A'dam. G. van Dier- men, A'dam. D. Vermeulen, A'dam. C. A. Vermeulen, A'dam. J. H. Kroese, Voorburg P. Roelofs, A'dam. ZOETERMEER Ontspanning voor militairen. Woens dagavond 8 uur wordt door den kantonne- mentscommandant, kapitein Brands, het lokaal voor ontspanning en ontwikkeling ten behoeve der alhier gelegerde militai ren, officieel geopend. Het gebouw is wel willend ter beschikking gesteld door den heer Brinkers, fabrikant alhier. Van R. K. en Prot. Chr. zijde zijn mili taire tehuizen geopend. Verkeersongeval. Op den Zegwaart- scheweg alhier had Maandagmiddag 2 uur een verkeersongeval plaats. De wielrijder J. S. alhier kwam in botsing met een hem tegemoetrijdende auto, bestuurd door den heer R. uit Berkel. Eerstgenoemde stak onverwacht den weg over. Het rijwiel kwam onder de auto terecht, terwijl de wielrijder met het hoofd op de motorkap terecht kwam. Aan het hoofd verwond bleef hij bewusteloos op den weg liggen. Na geneeskundige behandeling door dok ter St. is hij naar zijn woning overge bracht. De politie stelde een onderzoek in. Den bestuurder treft geen schuld. ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Een der inzittenden ernstig gewond. Hedenmorgen is op den Oudshoornschen weg een auto, geladen met brandstoffen van de firma Lek uit Langeraar, door het breken van een der veeren tegen een boom opgereden. De auto werd zwaar beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd, maar de 16- jarige A. W., die naast hem was gezeten, werd door een weggeslingerd portier-deur getroffen, waardoor hij op twee plaatsen zijn arm brak. De jongen werd naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. Fietsendief. Door v. L. alhier werd bij de politie aangifte gedaan van ontvreem ding van zijn rijwiel, dat hij even onbe heerd voor het Nutsgebouw had Een automaat of hazardspel? Giste ren werden door de politie bij verschillen de caféhouders en winkeliers een zevental z.g. vruchtenautomaten in beslag genomen, op grond van het gelegenheid geven tot hazardspel. Ingekomen: Van Amsterdam, A. van Assendelft.— idem, G. J. van Assendelft. idem, A. van Assendelft. van Ter Aar, H. A. van Straaten. van Leiden, C. de Prie. van Arnhem, E. J. E. Neger. van Nieuwkoop, P. van Nassau. van Koude kerk a. d. Rijn, J. Wiegman. Vertrokken; naar Oudorp (N.H.), W. G. Schermerhorn. naar Zoeterwoude, J. W. Ernste. naar Reeuwijk, G. v. Sprang. naar Velsen, W. A. Halleij-wed. L. Buner. naar Rijnsburg, A. van der Meij. naar 's-Gravenhage, M. den Harder. UITHOORN AANRANDER GEVAT? Reeds lang de streek ©nveiilig gemaakt. De Rijksveldwacht heeft gisteravond te Uithoorn den man gearresteerd die vermoe delijk de dader is van tal van aanrandin gen, die in de omgeving van Uithoorn en Aalsmeer op vrouwen en meisjes zijn ge pleegd. Hoewel men nog geen zekerheid heeft of de gearresteerde man inderdaad de gezoch te is, klopt het signalement wel op verschil lende punten met dat van dengene dien men reeds eenige weken zoekt. Zaterdagavond j.L kwam de laatste klacht binnen van een 19-jarig meisje, dat bij den Poelweg bijna wasgeworgd. Zij was het vijfde slachtoffer, dat in de afgeloopen veertien dagen kennis maakte met den onverlaat. Tot de meisjes, die in de handen van den schurk vielen, behoorde een meisje van vijftien jaar, dat natuurlijk niets tegen den aanrander kon uitrichten. Doch ook andere meisjes en vrouwen be hoorden tot zijn slachtoffers. De kerel was vrijwel steeds per rijwiel en had een hond bij zich. Misschien wel om de vrouwen en meisjes schrik aan te jagen. Hoe het ook zij, de man heeft gedurende eenige weken de streek tusschen Aaslmeer en Uithoorn zoo onveilig gemaakt, dat de vrouwen en meisjes 's avonds niet meer op den weg durfden komen en zelfs op klaarlichten dag bang waren te worden overvallen. De politie zal nauwkeurig het alibi van den thans gearresteerden man nagaan en hem confronteeren met de verschillende vrouwen en meisjes die hem gezien heb ben. „TeL" TER AAR Zilveren professiefeest. Met betrek king tot het zilveren professiefeest van de eerw. Zuster Maria Urbina (in de wereld mej. A. M. v. Dam) van de Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind, kunnen wij nog mededeelen, dat op den eigenlijken feestdag een plechtige H. Mis werd opgedragen in de parochiekerk. Des namiddags bracht Arti een serenade, die zoowel door de feestelinge als de fa milie, op hoogen prijs werd gesteld. Ook mocht de jubilaresse vele gelukwenschen ontvangen. Gevestigd: C. v. Beyeren Bergen He negouw van Leimuiden D. Schellinger hout van Rubenheim J. Wieringa van Nieuwveen. V e r t r o k k e n: A. W. v. Tol naar Weert C. C. Uyttewaal naar Nieuwer- Amstel M. J. v. d. Berg naar Berg- schenhoek J. Boerefijn naar Aalsmeer C. H. v. Beek naar Nieuwkoop M. P. J. de Blieck naar Amsterdam M. H. Turk naar Nieuwer-Amstel J. C. v. d. Hoorn naar Nieuwer-Amstel H. A. van Straaten naar Alphen. Vragen en antwoorden Wat te doen en wat te laten Veevoeder. Vraag: Mogen landbouwers door hen zelf geteelde voedergranen onvermengd aan hun vee opvoederen? Mogen zij dit vee voeder vermengen op andere wijze dan is voorgeschreven door het rijksbureau voor de voedselvoorziening? Antwoord: Het opvoederen van on vermengde granen is in het algemeen ver boden. Een uitzondering bestaat voor eigen verbouwde haver, waarvan een kleine hoe veelheid aan de paarden mag worden opge- voederd. Alle andere granen worden door den provincialen voedsel commissaris inge nomen. Het vermengen van voedergranen op an dere, dan de voorgeschreven wijze is ver boden. De mengvoorschriften zijn juist ge geven, teneinde het veevoeder zoo doelma tig mogelijk te gebruiken. Vraag: Mag een veehouder veekoeken, welke opgeslagen liggen bij een molenaar, naar zijn eigen bedrijf vervoeren? Zoo neen, wat kan de veehouder dan nog met deze veekoeken aanvangen? Antwoord: Het vervoer van veekoe ken is thans niet meer mogelijk. De vee koeken kunnen worden verkocht aan een erkend mengvoederfabrikant. Deze kan ze vermengen met ander veevoeder op de door de regeering voorgeschreven wijze. Landbouwproductie. Vraag: Van verschillende kanten wor den vragen gesteld van de volgende strek king: Eenigen tijd geleden heb ik landbouw producten verkocht. Nu neemt de regee ring deze producten van den kooper over tegen een vasten prijs, welke afwijkt van den prijs, die ik ontvangen heb. Is deze overnameprijs van de regeering van invloed op den prijs, waarvoor ik mijn producten destijds verkocht heb? Antwoord: Neen. Wanneer een partij landbouwproducten, welke door de regee ring is aangekocht, oorspronkelijk van een derde werd gekocht, geldt voor dezen laat- sten verkoop de daarvoor destijds overeen gekomen prijs. De prijs, die de regeering later besteedt, heeft daarop geen invloed. Vraag: Ik ben in het bezit van 60 roe den land. Kan ik daarop rogge zaaien en mag ik deze rogge het aanstaande voorjaar onderspitten? Antwoord: Er zijn geen bezwaren, dat u uw land bezaait met rogge. Thans kan nog niet worden vooruitgeloopen op toe standen in het volgende jaar, zoodat niet beoordeeld kan worden of het onderspitten van rogge het komende voorjaar geoorloofd zal zijn. Kostwinnersvergoeding. Vraag: Aangezien ik gemobiliseerd ben, heb ik een vervanger in mijn zaak moeten aanstellen. Kan ik de daaraan verbonden kosten vergoed krijgen? Antwoord: Indien de gemobiliseerde kostwinner is en, ten gevolge van of on danks het doen van noodzakelijke uitga ven aan een plaatsvervanger, de noodige middelen tot levensonderhoud aan zijn ge zin komen te ontbreken, heeft hij een goe de kans op kostwinnersvergoeding of hij daarvoor in aanmerking komt, hangt af van de feitelijke omstandigheden in elk bijzon der geval. Vr a a g: Voordat ik ter gelegenheid van de mobilisatie onder de wapenen kwam, was ik werkloos en kreeg ik van maatschap pelijk hulpbetoon naast mijn geldelijke uit- keering ook nog boter-, vet-, soep-, gehakt- en groentebons, benevens kolentoeslag. Thans krijg ik voor mijn vrouw en drie kin deren een kostwinnersvergoeding, nagenoeg gelijk staande met het vroegere geldsbedrag van mijn steun uitkeering, zonder ma er, waarvan mijn gezin echter niet kan rondko men. Hoe kan hierin worden voorzien? Antwoord: De belanghebbende wende zich over deze aangelegenheid tot den bur gemeester van zijn woonplaats. Door den burgemeester kan namelijk de kostwinners vergoeding van dienstplichtigen, die tevo ren naast hun geldelijke steunuitkeering in het genot van emolumenten waren, ver hoogd worden met een bedrag, dat naar zijn schatting overeenkomt met die emolumen ten. Dit bedrag mag op ten hoogste 1.25 per week worden gesteld. Verder mag het algemeen maximum der kostwinnersvergoe ding niet worden overschreden. Deze 1.25 heeft geen betrekking op ko lentoeslag. Waarschijnlijk komt eerstdaags ook een dergelijke regeling voor brandstof fen. Vr a a g: Kan de kostwinnersvergoeding thuis gestuurd worden? Het is soms be zwaarlijk deze te halen. Antwoord: Men wende zich tot den burgemeester, die de vergoeding heeft toe gekend. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6