*l©efccC o«U ec» '•'.«onne» Wiït U tets weten? Dat is de roep van onderstaande 171 Midza-premïewinnaars DINSDAG 24 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 1272 jaar rijkswegenplan Op 30 Juni van dit jaar, schrijft de K.N.- A.Cwas er een koperen jubileum, dat aan de aandacht van een bijzonder groot aantal belanghebbenden is ontgaan. Op dien da tum was het n.l. 12 1/2 geleden, dat de „We genbelastingwet" van kracht werd, welke ■bepaalde, dat er een „rijkswegenplan" zou worden vastgesteld, „bevattende bestaan de en de aan te leggen wegen, welke hoofd verbindingen zullen vormen voor door gaand verkeer met motorrijtuigen' '.De „We genbelastingwet" voorzag er in, dat behal ve de opbrengst van de belasting op mo torrijtuigen en rijwielen ook nog elk jaar een bijdrage uit de Rijksmiddelen zou wor den verschaft ten behoeve van den aanleg en verbetering van Rijkswegen en steun aan de provinciale wegen. In die 12 1/2 jaar is veel gebeurd, helaas juist meestentijds maatregelen betreffende die een spoedig tot stand brengen van het Rijkswegenplan slechts konden belemme ren. De bijdrage uit de Rijksmiddelen vermin derde weldra tot nul en bij de instelling van het Verkeersfonds in 1934 werden de rollen omgekeerd, zoodat voortaan de mo torrijtuighouders een belangrijke bijdrage aan de Rijksmiddelen verleenden om daar mede andere verkeersmiddelen, die zich zelf niet financieel konden bedruipen, te steu nen. Voor de wegen werden zoodoende nog slechts geringe percentages van de op brengsten uit het motorwegverkeer besteed. Hoewel art. 41 van de Wegen belastingwet (en van de daarvoor in de plaats getreden Motorrijtuigenbelastingwet) vern.eldt, dat „behoudens de heffing van tol terzake van het rijden met motorrijtuigen op den open baren weg geen andere belasting geheven zal worden dan welke krachtens deze wet aan het Wegenfonds (Verkeersfonds) ten goede komt", werd het motorwegverkeer in die 12 1/2 jaar verblijd met vele heffingen op de benzine en ontelbare parkeerbelas tingen, die niet aan genoemd fonds ten goede kwamen en derhalve ook geen steun verleenden aan den wegenbouw. Ook de in de crisisjaren toegepaste „tem poriseering" van den wegenbouw werkte mede de uitvoering van het Rijkswegenplan te vertragen. Vraagt men zich af, wat nu in die 12 1/2 jaar van het Rijks wegen plan tot stand is gebracht, dan moet het antwoord luiden: begrijpelijkerwijze niet zoo veel als gehoopt en verwacht mocht worden. De gaande kaart, ont leend aan de bijlagen van de Verkeersfondsbegrooting 1940 toont wat volgens de officieele instanties als „gereed" wordt aangemerkt in 1939. Direct zij daar bij opgemerkt, dat de K.N.A.C. de verstrek te gegevens van die kaart niet geheel on derschrijft, aangezien b.v. de Rijnsweg door de Betuwe daarop als „gereed" staat gemeld van Ridderkerk tot Hendrik Ido Ambacht, welk gedeelte nog niet is geopend en slechts voor „voorloopig gereed" van Gorinchem tot Meeteren, omdat hiervan voorloopig slechts één baan is aangelegd, hoewel dit gedeelte voor het verkeer is opengesteld. Volgens dezen maatstaf gerekend, zou ook de weg RotterdamDordrecht dan nog niet als gereed mogen worden genoteerd. Zoo zijn er meerdere voorbeelden, doch in het algemeen geeft bijgaande kaart dus wel aan, wat volgens de Directie van den Rijks waterstaat na 12 1/2 jaren. Rijkswegenplan als voltooid dient *e worden beschouwd, hetzij in nieuwen aanleg, hetzij als verbe tering van een reeds eerder bestaand-en weg. De eerste indruk vestigt reeds de aandacht op het feit, dat van een aaneengesloten net nog bij lange na geen sprake is. Het zal nog vele jaren van energie en werkkracht eischen, voordat werkelijk van een voltooid Rijkswegennet kan worden gesproken. Eerst zullen alle losse stukjes van thans nog aan elkaar geknoopt moeten worden. Daar bij zal een ruime blik op de toekomst noo- dig zijn om te voorkomen, dat thans nog wegen of weggedeelten zullen worden aan gelegd, welke reeds na enkele jaren niet meer op de kaart van het Rijks wegenplan als „voltooid" kunnen worden vermeld, om dat zij niet meer voldoen aan de primaire eischen voor een veilig wegverkeer. De laatste kaart van het Rijkswegenplan toont verschillende van zulke wegen, waar aan in den loop der jaren schatten zijn be steed, zonder dat nochtans deze wegen als „voltooid" kunnen worden beschouwd. Had men destijds een practischer blik op de ontwikkeling van het verkeer gehad, dan zoude toen een ruimere oplossing zijn ge kozen, die het motorwegverkeer van thans tonnen gouds aan herhaalde „verbeterin gen" zou hebben bespaard. Heeft men thans, na 12 1/2 jaar ervaring met het Rijkswegen plan, dezen ruimeren blik bereikt? De K.N.A.C. meent hieraan te moeten twijfelen, gezien de wijze waar op nog traverses door steden en dorpen, in plaats van omleggingen worden aangelegd en anderzijds omleggingen nog /oo dicht langs bebouwde kommen worden tot stand gebracht, dat zij reeds enkele jaren later onherroepelijk weer in de bebouwingskern zullen komen te liggen met alle gevaren en bezwaren daaraan verbonden. Gezonde nieuwe inzichten winnen inmiddels echter veld en inderdaad mooie werken worden door de Nederlandsche ingenieurs tot stand gebracht. Het is een groote voldoening voor het motorwegverkeer te weten, dat de door hem veroorzaakte en ook ruimschoots betaalde wegenbouw een zeer ruimen nuttigen ar beid schept, arbeid ten nutte van de gehee- le volkshuishouding. INGEZONDEN STUKKEN Loonsverhooging?? Een dezer dagen lazen wij in uw blad een bericht van de Directie van de Katwijk- üche Kalkzandsteenfabriek, dat het per soneel, met ingang van ld October een loonsverhooging toegezegd was van 10 pet. Maar nu blijkt dit een heel breed gebaar ve zijn. Terwijl het loon toch al niet al te groot was (circa 18 gulden, verkregen door enkele premiën boven het standaardloon, pl.m. 13.50), blykt nu, dat 10 pet. loons verhooging uitgekeerd wordt op 13.50, zoodat dit geen volledige 10 pet. verhoo ging vormt. Met dank voor de plaatsing van dit inge zonden stuk, teekén ik, Opmerker. Vraag: Wat beteekent het woord „Kas- tana" wanneer het op een huis staat? Antwoord: Wat degene, die het er op gezet heeft, er mee bedoelde. Het is niet aan een ons bekende taal ontleend. Vraag: Zou u mij kunnen inlichten of er in Leiden een avondschool bestaat waar men met een beperkte- beurs teekenles voor tuinaanleg en les in plantenkennis enz. kan halen. Antwoord: Dit jaar wordt er een cur sus gegeven in materialen-kennis, welke voorafgaat aan een cursus in tuinaanleg, welke volgend jaar aanvangt. De cursus wordt gehouden iederen Donderdagavond; is echter reeds'begonnen. Wend u zich om inlichtingen tot den heer J. Mater, Kort Rapenburg 2. Ook te Wassennaar wordt een cursus gegeven, als door u bedoeld. Nadere inlichtingen verstrekt de heer D. van Bar- neveld, Bothaplein 25, Wassenaar. Prijswinnaars Ie Serie i. 1.00 lste prijs f. 25. Mevr. V., Molenstraat, Leiden. 2de prijs f. 20. Mevr. J. B., Rijnstraat, Leiden. 3de en 4de prijs f. 15. Mevr. L., Zoeterw. Singel, Leiden. Mevr. M. O., Balistraat, Leiden. 5de prijs f. 10. Mevr. A. B„ Kijfgracht, Leiden. 6de prijs f. 7.50 Mevr. C. V., Middelstegracht, Leiden. 7e t. e. m. 9e prijs f. 6. Mevr. de Wed. v. V., Kort Galgewater. Mevr. H. W„ W. de Zwijgerlaan, Oegstg. Mevr. B., Haarlemmerstraat, Leiden. 10e t. Mevr. J. .Mevr. de Mevr. C. Mevr. G Mevr. J. Mevr. A. Mevr. P. Mevr. J. Mevr. C. Mevi. R. 20e t. Mevr. E. Mevr. L. Mevr. P. Mevr. K. Mevr. C. Mevr. C. e. m. 19e prijs f. 5. S., Vree wijkstraat, Leiden. G. P., Langebrug, Leiden. H. B. D„ Steenstraat, Leiden. A. M. v. W., Eikenh., Wassenaar T., v. Oldenbarnev.str., Leiden, du P., Rijndijkstraat, Leiden. D„ Ringkade, Leiden. J. v. d. W., Goejestr., Leiden. H., Zoeterw. Singel, Leiden. Zeemanlaan, Leiden. e. m. 29e prijs f. 4.50 A. H. H., v. d. Waalsstr., Leiden. Oude Rijn, Leiden. Parallelweg, Hillegom. Sumatrastraat, Leiden. H., Langevaart, Rijnsburg. de J., Groenhovenstr., Leiden. Mevr. iVl. V., Meerlaan, Stompwijk. Mevr. W. F. K. L., J. v. Goyenkade. Mevr. J. C. L., v. Ledenberchstr., Leiden. Mevr. D. K„ Seringenstraat, Leiden. 30e t. e. m. 39e prijs f. 4 Mevr. J. v. d. L„ Groenendijk, Hazersw. Mevr. de H. v. d. H„ Schelpenkade. Mevr. A. D., Sumatrastraat, Leiden. Mevr. M. W„ Heerenweg, Lisse. Mevr. M. v. R.. Roodenburgerstr., Leiden. Mevr. L. E. B. de R. H„ Stieltjesstraat. Mevr. W. F. S., Leuvenstraat, Leiden. Mevr. C. P., Voorweg, Hazerswoude. Mevr. J. W. v. d. A. Wzn., Hoorn, Alphen. Mevr. G. K., Haarlemmerstraat, Leiden. 40e t. e. m. 52e prijs 1.3.50 Mevr. H. Z., Nieuwe Rijn, Leiden. Mevr. B„ Lombokstraat, Leiden. Mevr. D. B., Formosastraat, Leiden. Mevr. H. H. B„ Maredijk, Leiden. Mevr. v. d. W., Huis ter Duinstr, Noordw. Mevr. R., Kam. Onneslaan, Leiden. Mevr. M. S., Ie Groenesteeg, Leiden. Mevr. L., Tesselschadestraat, Leiden. Mevr. F. J. B„ de M. v. Streefk.straat. Mévr. P., Hoofdstraat, Sassenheim. Mevr. H. v. d. M., Trompstraat, Leiden. Mevr. N. K., Roelofarendsveen. Mevr. R. G., Heerenstraat, Leiden. 53e t. e. m. 69e prijs f.3. Mevr. Wed. J. L. v. H., Voorweg, Zoeterm. Mevr. W. B., Morschweg, Leiden. Mevr. H. N., Acaciastraat, Leiden. Mevr. C. D. v. N„ Heerensteeg, Leiden. Mevr. P. S., Zeemanlaan, Leiden. Mevr. L., Oude Singel, Leiden. Mevr. J. B., Oranjestraat, Leiden. Mevr. M. L., Steenstraat, Leiden. Mevr. A. M. I., Morschweg, Leiden. Mevr. T. A. H„ Jan Lievénsstr., Leiden. Mevr. Z., Stieltjesstraat, Leiden. Mevr. J. K„ Evertsenstraat, Leiden. Mevr. J. Th. J., Terweeweg, Oegstgeest. Mevr. W. G., St. Jacobsgracht, Leiden. Mevr. A. v. d. P., Munnikenstr., Leiden. Mevr. de V., Staahvükstraat, Leiden. Mevr. C. G., Oude Vest, Leiden. '/Oe t Mevr. v. Mevr. M. Mevr. v. Mevr. H. Mevr. J. Mevr. P. Mevr. B., Mevr. J. Mevr. E.. Mevr. C. Mevr. C. Mevr. A. Mevr. G. Mevr. H., Mevr. B. Mevr. T. Mevr. L. Mevr. W. Mevr. M. Mevr. A. Mevr M. Mevr. D. Mevr. v. Mevr. J. Mevr. G. Mevr. J. Mevr. P., Mevr. J. Mevr. A. Mevr. H. Mevr. J. Mevr. C. Mevr. A. MevT. P. Mevr. A. Mevr. G. Mevr. G. Mevr. J. Mevr. A. Mevr. J. 110e t. Mevr. W. Mevr. A. Mevr. W. Mevr. D. Mevr. H. Mevr. D. Mevr. F. e. m. 109e prijs f. 2.50 d. W„ Sumatrastraat, Leiden. H., Langebrug, Leiden. T., Warmonderweg, Leiden. S., Anna Paulownastr., Leiden, v. d. W., Zuidsingel, Leiden. l'E., Zuidsingel, Leiden. Kooihof, Leiden D., Veereinde, Katwijk. J. de G., C. Huygensl., Leiden. G. K. K., H Rijndijk, Leiden. H. S. de G.. Zijlsingel, Leiden. J., Hansenstraat, Leiden. J. v. I. S., Deylerw., Wassenaar. Nienwsteeg, Leiden, de B., Molenstraat, Sassenheim. v. d. W„ Fr. v. Mierisstr., Leiden N., Weverstraat, Leiden. P., Morschweg, Leiden, v. d. B., H. Morschweg, Leiden, de F., De Ruyterstraat, Leiden. L., Thorbeckestraat, Leiden. W., Toekomststraat, Noordwijk. d. V., Alexanderstraat, Leiden. M. C., Nieuwen dijk, Woerden. H. S„ Houtlaan, Leiden. H. v. V., Mariënpoelstr., Leiden. Anna v. Saksenstr., Leiden. M„ Rijn en Schiekade, Leiden. B„ Noordbuurt, Zoeterwoude. R.. Dw.wateringkade, Leiderd R„ Straatweg, Valkenburg. P. v S„ Veldweg, Abbenes. B„ Parkstraat, Leiden, v. d. V., P. de Ia Courtstraat. O., Sieboldstraat, Leiden. D„ Hooge Morschweg, Oegstg V. M., Valkenb. weg, Voorsch. de V„ Pr. Frederikstr., Leiden. B., Hoogmade. S., Hoefstraat, Leiden. e. m. 121e prijs f. 2. v. K., Stationsweg, Leiden. O., Lusthoflaan, Leiden, v. d. L., Oude Rijn, Leiden. T., Lusthoflaan, Leiden. S., Oude Rijn, Leiden. S., Roodborststraat, Leiden. A., Gee re gracht, Leiden. Mevr. C. v. D., Leidschew., voorschoten. Mevr. C. H. S., Dw. Havenstraat, Leiden. Mevr. H. W. J., Lage Rijndijk, Leiden. Mevr. Wed. G., Boraeostraat, Leiden. Mevr. J. A., Wasstraat, Leiden. Prijswinnaars 2e Serie f. 0.50 lste prijs f. 3.50 Mevr. E. G. W. E., Haven, Leiden. 2de prijs f. 3. Mevr. S. de K., Genestetstr., Leiden. 3de prijs f. 2.50 Mevr. Z., Stieltjesstraat, Leiden. 4e en 5e prijs f. 2. Mevr. J. M., Mauritsstraat, Leiden. Mevr. M. v. d. D. V„ Duivenv.str., Oegstg. 6«ie.in. 13e prijs f. 1.50 Mevr. J. de B., Oude Vest, Leiden. Mevr. R., Zeemanlaan, Leiden. Mevr. de Wed. v. V., Kort Galgewatcr. Mevr. M. O., Vestestraat, Leiden. Mevr. P., Drie Octoberstraat, Leiden Mevr. M. S.. Ie Groenesteeg, Leiden. Mevr. J. P. O., Oranjegracht, Leiden. Mevr. D., Prinsenstraat, Leiden 14e t. e. m. 21e pri's i. 1. Mevr. J. K., Evertsenstraat, Leiden. Mevr. L., Oude Rijn, Leiden. Mevr. A. B. D., Steenstraat. Leiden. Mevr. F. J. B„ de M. v. Streefk.sfr.iat. Mevr. J. W. K., Kaasmarkt, Leiden. Mevr. L. de J., Spieghelstraat, Leiden. Mevr. A. D., Sumatrastraat, Leiden. Mevr. A. S., Gasstraat, Leiden. Prijswinnaars 3e Serie f. 0.25 lste prijs f. 3. Mevr. C. v. d. P., Decimastr., Leiden. 2de prijs f. 2.50 Mevr. de G. P., Langebrug, Leiden. 3de prijs f. 2. Mevr. de G., H. Morschweg, Leiden. 4e t. e. m. 7e prijs f. 1.50 Mevr. R„ Zeemanlaan, Leiden. Mevr. C. H. B. D., Steenstraat, Leiden. Mevr. E. M., Oude Rijn, Leiden. Mevr. P. L. v. d. W., Mared.dw.straat. 8e t. e. m. 29e prijs f. 1. Mevr. C. H., Zoeterw. Singel, Leiden. Mevr. A. E. C., Haarl.straat, Leiden. Mevr. P. L. N., Oude Vest, Leiden. Mevr. J. W., Breestraat, Leiden. Mevr. J. de B., Oude Vest, Lelden. Mevr. K. G., Botermarkt, Leiden. Mevr. L., Oude Rijn, Leiden. Mevr. de Wed. v. V., K. Galgewater. Mevr. M. v. d. D. V., Duivenvoordestraat. Mevr. M. C. L. Z., H. Rijndijk, Leiden. Mevr. D. G„ Joan Willem Frisostraat. Mevr. R. L. de B., Kanaalstraat, Leiden. Mevr. D. v. E., Pasteurstraat, Leiden. Mevr. L., Zoeterw. Singel, Leiden. Mevr M. S., Ie Groenesteeg, Leiden. Mevr Z., Stirltjesstraat, Leiden. Mevr. F. J. B„ de Mey v. Streefkerkstr. Mevr. L. A.. Hermanstraat, Leiden, i Mevr. T K., Roodenbnrgerstraat, Leiden. Mevr. A. C.. Hooieracht, Leiden, j Mevr. A. M. I.. Morschweg, Leiden. I Mevr. C. D. N., Heerensteeg, Leiden. KLACHTEN: De Midza-combinatïe stelt het op zéér hoogen prijs en het is Uw eigen belang, indien U klachten over het NIET ONGEVRAAGD verstrekken van bons spoedigst mogelijk ter kennis brengt van het secretariaat, Breestraat 79, want elke deelnemer is VERPLICHT ONGEVRAAGD bons te verstrekken bij contante betaling.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10