OMGEVING RIJNSTREEK BIJ HET EEUWFEEST GROENENDIJKSCHE KERK. ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 ut l.tlDSC'HE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DER KATWIJK Personalia. De heer H. Sleuringk al hier slaagde te 's Gravenhage voor het exa 'men wiskunde L. O. Geboren: A. d. v. H. van der Plas en J. v. d. Bent P. z. v. A. van Bee!en en N. Remmelzwaal J. z. van D. v. Duyn en M. v. d. Bent M. d. v. J. van Duyn en H. van Rijn. Ondertrouwd: J. Dekker en A. Haasnoot T. van der Bent en N. Mos J. van der Bent en P. van Duyn G Plug en J. Plokker H. Ouwehand en Kr. Hoek. Getrouwd: J. Schaap en T van Dijk J. C. van Rijn en W. Barnhoorn W. Ouwehand en J. J. van der Zwet K .M. Mugge enK. Hoek F. M. Schaap en A.. Durieux W. Rijsdam en M. van der Ma- rel L. van Duyn en J. van Duyn. Overleden: J. K. C. Matthijs 54 j. ge huwd met C. v. d. Kreke A. den Haas 83 j. G. Guyt 92 j. leven!aangegeven kind van C. de Zwart en K. Hoek J. Zwanenburg 41 j. LEIDSCHENDAM Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer Th. Blokland kwam gisterenavond de R. K. Volksbond bijeen. Na het zingen van het Strijdlied ën goedkeuring der no tulen, komt in behandeling een schrijven van de afdeeling Den Haag betreffende de opvoering van het tooneelstuk „Willi- brords glorie", welk spel ook voor de af- deelingen uit den omtrek zal opgevoerd worden; de voorzitter spoort allen aan dit spel te gaan zien en vertrouwt, dat velen zich voor a.s. Zondag voor deelname zul len opgeven. Het woord is dan aan den geestelijken adviseur, kapelaan Niekerk, die op duidelijke en geestdriftige wijze zijn onderwerp „Geestelijke vernieuwing van den mensch'' behandelde. Door den voorzitter wordt een uiteen zetting gegeven van het winterprogram, waarbij mededeeling geschiedt, dat in ver band met de militaire bezetting van het Patronaat geen feestavond zal gegeven worden, doch ter tegemoetkoming zal thans op elke manadelijksche vergadering een gratis verloting gehouden worden. Door den heer J. de Langen wordt een uitvoerig verslag uitgebracht van de Cen trale Raadsvergadering. Tot slot had een gratis verloting plaats. K. J. M. V. Maandag 23 October: Mo bilisatieavond voor leden, donateurs en Hanzeleden met wedstrijden in sjoelen, kruisjassen, enz. Dinsdag 8 uur Maria-Congregatie en Donderdag 26 October de gebruikelijke K.J.M.V. avond. St. Josephsgezellen. Zondag 22 Octo ber te 11.30 uur en na het Lof bijeen komst; des avond te 7 uur groote feest avond in het gebouw van K. en W. te Den Haag, waarop vele gezellen verwacht wor den. Dinsdag 24 October te 8 uur Maria- Congregatie, daarna bijeenkomst. Vrijdag 27 October te 8 uur Ontwikkelingsavond en Zaterdag 28 October na het Lof bijeen komst. Begrooting 1940 „De Vlietstreek". Na afschrijving van 49.160.21 wordt de winst over 1940 van de Waterleiding Mij. ge raamd op 121.917.99. Per aandeel kan dan worden uitgekeerd rond 540.in totaal 121.500.—. Na aftrek van kosten, rente, afschrijving, enz. blijft een bedrag van ƒ59.136.— uit te keeren aan de gemeen ten. Het aantal aansluitingen bedraagt per 1 Januari 1939 rond 13440. De uitkeering voor Leidschendom zal bedragen 1070 aan- sluitigen x 4.40 is 4708. Biljartwedstrijd. De gisteren is café „Het Eiland" gespeelde biljartwedstrijd tusschen K.D.O. II en V.I.O.S. II werd ge wonnen door V.I.O.S. met 42. Maandag a.s. wordt de eindwedstrijd gespeeld in ca fé „Het Wapen van Veur", waarna de prijsuitreiking zal plaats hebben; op het oogenblik is de stand 107 voor V.I.O.S. STOMPWIJK Hanze. De R.-K. middenstandsver. „De Hanze" trachtte Donderdag voor de der de maal de jaarvergadering te houden in de zaal van den heer v. Geylswijk. On danks de geringe opkomst werd besloten toch een aantal punten van de agenda af te handelen. Dus opende de voorzitter, de heer Beekman, de vergadering met een welkom tot de aanwezigen en den geest, adv., terwijl hij zijn leedwezen uitsprak over de slechte opkomst. De heer Smits deed voorlezing van de notulen en bracht het jaarverslag uit. Hier uit tippen we aan dat het ledenaantal ver minderde van 36 tot 32, de opbrengst voor Santos handhaafde zich, terwijl de oprich ting van een borgstellingsfonds talrijke moeilijkheden ondervond. Met veel suc ces werd een aanvang gemaakt met een boekhoudcursus voor de leden, welke goede deelneming had. De ontvangsten en uitga ven sloten met een bedrag van 368.53, waarin een batig saldo was van 47.56. Tot afgevaardigde voor de Centrale Raads vergadering werd aangewezen de heer J. v. d. Meer. Bij de rondvraag werden in lichtingen gevraagd over het lidmaatschap voor de Kamer van Koophandel, welke op een volgende vergadering gegeven zullen worden. NOORDWIJKERHOUT Opening fancy-fair. Onder groote be langstelling is Vrijdagavond in de gymnas tiekzaal van de R.K. school „St. Jozef" de jaarlijksche fancy-fair ten bate van de Naaivereeniging „St. Geertrudis" geopend. Onder de genoodigden zagen we de echt- genoote van den burgemeester, die voor zitster van de St. Elizabeth-Vereeniging is, pastoor Maas en Pastoor Westerwoud, de kapelaans der parochie en heeren dokto ren, alsmede vele bestuursleden van di verse vereenigingen. Nadat de genoodigden plaats hadden ge nomen werd den heeren een sigaartje ge presenteerd en de dames een bonbon. Het dameskoortje zette onder pianobegeleiding van den heer J. v. d. Berg-Verdegaal een welkomstlied in, waarbij de aanwezige da mes en heeren nu eens niet werden uit- genoodigd de opening bij te wonen, doch de beurs open te maken. Pastoor Maas sprak hierna een enkel woord, waarin hij zeide eerst niet geweten te hebben wat hij doen moest in de huidige omstandigheden het feest al of niet door laten gaan. Als de tijdsomstandigheden slecht zijn, zoo zeide zijneerw., heeft de arme het nog slechter; dit gaf den doorslag het feest wèl te hou den. Spreker bracht dank aan ieder die had meegewerkt om de fancy-fair te doen slagen, in het bijzonder dankte hij dokter Kersten, die voor een bijzonder goede at tractie gezorgd had. Aan het einde van zijn openingswoord beval de Pastoor de armen aan x hoopt, dat de aanwezigen met een leege beurs naar huis zouden gaan. De fancy-fair nam hierna een aanvang. Het was weldra een leven als een oordeel. De buksen knalden en het rad van avon tuur ratelde dat het een lieve lust was, terwijl de geur van de oliebollen de zaal vulde. Ieder had al vlug zijn vermaak. Ve len namen een kijkje bij de tentoongestel de goederen. De dames van de Naaiver eeniging hebben dit jaar hun beste been tje weei eens voorgezet. Vele arme moe ders zullen weer verblijd kunnen worden met wat kleeren voor hun kinderen en zichzelf. We sporen ieder aan Zaterdag en Zondag een kijkje te gaan nemen, doch vooral dringt èn de Pastoor èn de Naai vereeniging er op aan de portemonanie niet te vergeten, tot steun van de armen. NOOTDORP Ned. Ver. Luchtbescherming. Of schoon de Nootdorpsche afdeeling van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming slechts korten tijd geleden is opgericht, mag zij zich zeer in de belangstelling van de ingezetenen verheugen, hetgeen blijkt uit het aantal leden, hetwelk na een veer tiental dagen reeds tot ongeveer 100 op- geloopen is. SASSENHEIM Biljarten. Oude Post II speelde Don- derdagavond. De uitslag was: car. brt. gem. Chr. Zandbergen 100 35 2.85 N. v. Diest 73 35 2.05 H. Wolvers 100 48 2.17 H. Hoogervorst 63 48 1.36 N. Haver 100 35 2.85 VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Dinsdagavond 8 uur. K. J. RL V. Zooals voorspeld is de „Elck wat Wils"-avond in alle opzichten een succes geworden; alleen moeien de leden er aan denken wat beter op tijd ie komen, daar voortaan niet meer gewacht zal worden. Wanneer men nagaat dat een spreek beurt nog altijd iets schrikwekkends heeft voor velen, dan was het aantal sprekers nog verrassend te noemen, maar zij kre gen dan ook een aandachtig en dankbaar gehoor. Allereerst droeg onze voorzitter een komisch stukje voor over een verlief de onderwijzeres, waarmee hij dus in zijn genre bleef. De volgende spreker vertelde eenige wetenswaardigheden over de fi- nantiën der dictators, waarna door num mer drie een Zuid-Afrikaansch lied werd voorgedragen. Als clou van den avond werd hersen gymnastiek gehouden, welke zeer in den smaak viel, waarna, om weer wat op ver haal te komen, het u allen welbekende lied „Boerke Naas" voorgedragen werd. De avond werd op technische wijze be sloten met een uiteenzetting over de lucht- schroefaandrijving van de Koolhoven F.K. 55, waarbij het, over de teekening heen gebogen, tot een debat kwam over het voor en tegen van het systeem. Volgende week: Christus Koning-vie ring. Aanvang 8.15 precies. Iedereen komt natuurlijk! Gevestigd: C. Fortanier, Willem de Zwijgerlaan 63 Fortanier geb. Genet, idem P. M. J. van den Born, Leidsche- weg 132 F. L. Raemaekers echtg. van Jonkh. Sandberg, Papelaan 40 J. S. F. J. van Steenkiste. Veurscheweg 3 F. J. Evans echtg. van Oostveen, Rijndijk 70 H. Groeneveldt, Papelaan 156a J. G. Kerkhof, Voorstraat 23 W. J. Raaphorst, Krimkade 31 J. A. Hogendoorn, Val- kenburgscheweg 7 M. J. P. van Eunen, Haagweg 4 A. C. van der Have. Leid- scheweg 191 K. de Jong, Willem de Zwijgerlaan 38 A. Vis, Leidscheweg 191 R. Strasser, Veurscheweg 200 M. H. Laveyne, idem A. Renema, Leidscheweg 96 A. B. L. Janse, Veurscheweg 102 P. J. Koster, Bloklaan 16 J. C. van Wijk, Leidscheweg 96 C. Wolfs, Veurscheweg 3 J. P. M. van den Bergh, Veurscheweg 104 A. C. van den Bosch, Leidscheweg 95 I. de Vries, Leidscheweg 34 A. M. van Dongen, Veurscheweg 3. Vertrokken: C. Mulder naar Weor- II door A. N. DUVNISVELD, pr. Zijn opvolger te Koudekerk was Er- nest Schadé, die te Utrecht uit een aan zienlijk geslacht werd geboren. Hij over leed te Groenendijk 1) op 1 Augustus 1678; de Statie bleef gedurende eenige maanden vacant, terwijl intusschen de jongere broer van den overleden pastoor, Antoon Schadé, die reeds eenigen tijd bij zijn broer was geweest als diens medehelper, optrad als waarnemend pastoor, totdat hij bij de benoeming van Gerardus de Bruyn tot pastoor van Groenendijk, 28 October 1678, door Neercassel onder dankbetuiging van deze functie werd ontslagen. Denzelfden dag schreef de Apostolische Vicaris Neercassel aan de gemeente van Groenendijk 2): „Dat men tot nu toe heeft gewacht met ulieden een pastoor toe te voegen, zulks is geensints uijt zorgeloos- heide maer in tegendeel uijt een sonder- linge genegentheid tot welstand uwer zie len geschiet. Het heeft ons dan eyndelijk goet gedacht in de plaets van den seer eerwaerdigen heer Ernestus Schadé saliger gedachtenisse te stellen den seer eerwaer digen heer De Bruyn". Gerardus de Bruyn werd geboren te Utrecht en maakte zijn studies te Keu len. In 1655 was hij te Oldenzaal en van 1666 tot 1678 werkte hij te Renkum en omgeving, waar hij als rondtrekkend mis sionaris zorgde voor de ver in het rond verspreide en verstrooide kudde 3). Te Groenendijk en Koudekerk en ver- DE KERK AAN DEN GROENENDIJK EN de) IN HET MIDDEN J den M. Noordenbos naar Alphen aan den Rijn J. P van der Ham naar den Haag Gez. H. H. en H. J. Spaans naar Amerika C. J. Veldhuijzen naar Curasao Th. Warmuth naar Duitschland M. M. D. Duda naar idem A. Verboon naar Schipluiden M. H. Roest naar Leiden L. J. Meijer naar idem M. W. C. Hooijmans naar Rijswijk Z.H. S. Hoek stra naar den Haag B. Landman naar Utrecht E. L. Masthoff naar Amerika Wed. Krug geb. v. d. Hooft naar Rot terdam H. Klaster naar Steen wijk K. Wiecrorek naar Duitschland M. Kas- ler naar idem A. Karmarzik naar onbe kend adres H. Nap naar den Haag F. W. ter Keurs naar Rijswijk J. Holt- huijzen naar Amsterdam N. R. de Boer naar Bandoeng J. H. de Kok naar Soe- rabaja N.-I. J. P. van den Broek naar Alkemade R. A. Schouten naar Soera- baja N.-I. B. en Joh. L. Madjid naar Ba tavia N.-I. VOORHOUT Gemeentesecretarie. Tot ambtenaar bij den gemeentelijken distributie-dienst, waar van leider is de heer A. F. A. Mussen, ge meente-secretaris, is benoemd de heer P. de Groot, alhier. Door B. en W. alhier is toegelaten als volontair ter gemeente-secretarie de heer C. Polman uit Leiden. Tot ambtenaar, belast met de steunver leening is benoemd de heer H. J. Versteeg van Leiden. WARMOND Kruisvaart. Woensdag 7.30 uur: Mgr Aengenent-, Michiel en Tarcisiusban. Za terdag 7.30 uur: Willibrord en Jeroen-ban Jongens morgen Missie-Zondag. Laten wij nog eens goed bidden voor de uitbreiding van de Katholieke Actie in de Missielanden. Wegens de avondschool waren er nog al jongens afwezig Woensdag j.l. Wij zullen echter probeeren dien avond voor de Kruis vaart te behouden. Jongens, die weer willen beginnen aan de huisvlijt, kunnen zich wenden tot heraut Schakenbos. der de geheele Rijnstreek, heeft hjj meer dan een kwarteeuw gewerkt; in 1701 be hoorde hij' tot de 23 pastoors, die nieuwe klachten te Rome inbrachten tegen Petrus Codde 4). Tijdens het pastoraat van Gerardus de Bruyn leefde te Koudekerk een zekere Petrus Ignatius Pelt, een Rotterdammer van geboorte, die, na den dood van zijn vrouw, priester was geworden, omtrent 1696 of 1697, een aanhanger van Codde in tegen stelling met pastoor De Bruyn 5). In 1698 stond Codde hem toe, tegen den wil van den pastoor, dat hij de zielzorg te Koudekerk waarnam: „hetgeen in den brief, waermede ula. mij op den 28 Julii vereerd heeft, wordt verzocht, stae ik ula. mids dezen toe, zolang totdat wij eikande ren eens mondeling komen te spreeken. Petrus Pelt overleed te Koudekerk op 8 October 1704: in zijn plaats werd geen opvolger benoemd, zoodat sinds dien pas toor De Bruyn weer de geheele Statie bediende. Pastoor De Bruyn overleed den 8sten Juni 1705 6). Na zijn dood ontstonden er moeilijkhe den over het bezetten der Statie, tusschen den nuntius en de. Jansenisten, die hun trachtten te beietten een orthodoxen pries ter aan den Rijndijk te benoemen. Ten slotte gelukte het hem alle moei lijkheden te overwinnen en werd Gerar dus de Rotte, een trouw aanhanger van den H. Stoel, benoemd tot pastoor aan den Rijndijk, 15 Augustus 1705. Hij werd in 1678 te Gouda geboren uit het huwelijk van Frangois de Rotte, schout van Haastrecht, en Anna Maria van Ar.geren van Putten 7). Gerardus Franciscus de Rotte was heer var- Malsemburg (onder Buurmalsen) en DE PASTORIE (links van de kerk staan- DER VORIGE EEUW. Arckele (onder Haastrecht), met welke heerlijkheden hij 18 April 1689 werd ver- blijd. Hij werd op 7 Maart 1705 priester ge wijd en was daarna ..kapelaan by pastoor Andreas Jansen te Aarlanderveen 8), tot dat hij nog in hetzelfde jaar werd benoemd tot pastoor van de Rijnstreek. Daar bleef ny tot zijn dood, 26 Mei 1738. Volgens #de driesterlijst van 1726 tel de zijn Statie toen 570 communicanten 9). Toen pastoor De Rotte was gestorven, werd zijn bibliotheek verkocht. Hoe bij deze gelegenheid weer eens de kleinheid dei Calvinistische landgenooten jegens de Katholieken zich openbaarde, verhale ons Ki.uttel 10). Op het titelblad van den ca- ta'rgus der bibliotheek, werd de pastoor aangeduid: „Vir Rev et Doctissimus D. Gerh. Franc, de Rotte, dum viveret pastor fidelissimus in pago Koudekerk", d.w.z. „De Eerw. en Zeergel. Heer G. F. de Rot te, tijdens zijn leven de allertrouwste her der in Koudekerk". Op de Zuid-Hollandsche Synode van •1739 bleek, dat de classis van Leiden daar over zeer verontwaardigd was, en op haar verzoek zond de Synode gedeputeerden naar de Gecommiteerde Raden der Staten. De titel aan den pastoor gegeven, en dat was ook gebeurd in de Leidsche Courant, kwam hem niet toe, en moest de menschen in den waan brengen, dat hij predikant was geweest. Bovendien had men een tweede brief: op de catalogus stond: pastoor te Koude kerk. Daar was nooit een Statie geweest. Men verdacht de Katholieken van een truc, om zich tegen het plakkaat van 1730, dat het oprichten van nieuwe Staties ver bood. straks, wanneer er later eens een pastoor te Koudekerk zou komen, te be roepen op den catalogus, en te beweren, dat De Rotte reeds pastoor daar was ge weest. De president der Gec. Raden heeft de afgevaardigden der synode gerust gesteld. Men zou de boekverkoopers in de steden aanschrijven, dat voortaan op boeken van priesters en op den catalogus van hun bi bliotheken, hun kwaliteiten duidelijk moesten worden vermeld en dat in geen geval in termen, die op de hervormde pre dikanten betrekking konden hebben. 1) Zoowel uit het feit, dat hij te Groe nendijk overleed, als uit eenige brieven aan hem gericht als „pastoor te Groenen dijk", mag men opmaken, dat pastoor Schadé, niet, gelijk de anderen, te Kou dekerk, maar te Groenendijk woonde. 2) Archief Oud-Bissch. Clerezy te Den Haag. 3) Arch. Aartsb. Utrecht, dl. XXI, bL 27 e.v. 4) L. c., dl. IX, bl. 258; Missio Foed. Belgii, pag. 61. 5) Brieven van Codde aan Pelt en het Arch, der Oud- Bissch. Clerezy te Den Haag; Missio Foed. Belgii, pag. 5657. 6) Arch. Aartsb. Utrecht, dl. XXXI, bl. 27. 7). De Rotte, Jhr. A. A. G. C.: Genealo gie van het geslacht De Rotte (Ned. Leeuw, 1905, bl. 175—185; 466—468). 8) Missio Foed. Belgii, pag. 70. 9) Arch. Aartsb. Utrecht, dl. X, bl. 17. 10) Knuttel, Dr. W. P. C. De toestand der Ned. Katholieken ten tijde der Republiek, dl. II, bl. 196—197. ALPHEN AAN DEN RIJN WEER EEN VERDEKKERDE MOLEN IN GEBRUIK GENOMEN. In den Steekterpolder. Dezer dagen had de proefbemaling plaats van de verdekkerde molen van den Steek terpolder te Alphen aan den Rijn, in te genwoordigheid van het geheele bestuur van dien polder en van den heer A. J. Dekker, molenbouwei te Leiden. De voorzitter van den polder, notaris Ruizeveld te Zoeterwoude, deelde mede, nadat hij de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, dat de zoogenaamde ver dekkering een geniale uitvinding is van genoemde heer Dekker en dat door die verdekkering wordt bereikt, dat de wieken van den molen minder weerstand ondervinden en daardoor zelfs met weinig wind, in beweging gebracht kunnen wor den. Notaris Ruizeveld wees er verder op, dat de watermolens langzamerhand door de stoomgemalen zijn verdrongen, alhoewel men in den grooten werldoorlog tijdens de kolenschaarschte meermalen de water molens heeft terug verlangd. Nu de verdekkering met veel succes op vele molens is toegepast, komt verande ring van een molen in een stoomgemaal beduidend minder voor. Verder werd door hem in het midden gebracht, dat de strijd tegen het overtolli ge water al eeuwen heeft geduurd en een stukje historie aangehaald, betrekking hebbende op een dam. welke tot ongeveer 1190 in den Rijn bij Steckede of Swade- burg voorkwam, die verscheidene over stroomingen in het Sticht had veroorzaakt en krachtens overeenkomst door Graaf Floris III is weggegraven. Spreker was van meening, dat aan den naam Steckede of Swadeburg tegenwoordig Zwammerdam geheeten, de naam „Steekterpolder" is ont leend. Nadat de voorzitter de wensch had uit gesproken, dat binnen korten tijd zou kunnen worden geconstateerd, dat de ver dekkering een groote verbetering was ge worden, waardoor met groot genoegen kon worden teruggezien op den dag, waarop het besluit door de Ingelanden werd geno men, om tot verdekkering over te gaan, werd de molen in werking gesteld. De wieken draaiden gemakkelijker en met beduidend veel minder geruisch dan voorheen. Het bestuur van den polder was zeer voldaan over de soepele gang van den molen en over de groote hoeveelheid wa ter, die werd verzet. Ook de molenaar was vol vertrouwen, dat de verdekkering een aanmerkelijke verbetering zou zijn. Geboren: Jozeph Joannes Michaël z. van A. J. J. van Engelen en M. de Jong Johannes Wilhelmus Michaël z. van G. J. Wyfje en A. Klijn Huibertus z. van H. de Vries en A. Reumerman Albert z. van J. van Dijk en J. Teunissen Simon Petrus z. van P. S. van der Voorn en J. A. van den Ing Johanna Cornelia d. van G. C. van Es en J. C. Smits Cornelis z. van P. Honout en E. B. Röling Antje d. van L. Verburg en A. Ruting Dirk Pie- ter z. van R. van Klaveren en E. van Brus sel Simon z. van E. Visser en C. M. Kwakernaak Gerardus Jacobus z. van D. van der Mark en T. Stigter. Ondertrouwd: J P. de Witte en E. Montagne G. J. Prins en C. J. M. van Gils C. de Jonge en J. van de Stouwe B. Rietkerk en D. Russchenberg S. Bruines en A. J. Spaan A. Vonk en A. van Wieringen W. van der Horst en C. Paling A. G. Hoogeveen en H. J. Iden- burg H. Zuidam 25 j. en L. Bouthoorn. Gevestigd: H. J. J. Schmidt van Bennebroek C. J. Moolenaar van Kou dekerk aan den Rijn E. A. de Wilde van Leiden G. J. M. van Rijn van Haarlem C. M. Bahlmann van Baarn P. Ver- hoeff van Zeist A. C. van Bokkum van Schiedam. Vertrokken: A. Meijer naar Baarn G. D. Duisterhof naar Bodegraven M. Blanken naar Alkmaar A. H. Bran- tenaar naar Voorschoten. ROELOFARENDSVEEN De tuinbouwschool. Het verbouwen van een bloembollen- schuur tot tuinbouwschool is opgedragen aan Gebroeders Akerboom te Rijp we te ring. Met het werk wordt Maandag een begin gemaakt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9