STADS NIEUWS v AGENDA Academienieuws ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnem/mtsprys: voor L«tden 18 cent per week; 2.5ü per kwartaal. Bij o&m agenten 10 cent per wv»k; f ft.60 per kwartaal. Franco per po*t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Loss* nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER 7 GEDEELTELIJK BEWOLKT. De BUI seint: Verwachting: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, plaat selijk ochtendmist. Nachtvorst, overdag iets zachter. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, zwakke N. N. O wind 8 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke N. W. wind, 9 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, zwakke Noordelij ke wind, 4 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, zwakke Noor delijke wind, 3 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, windstil 5 gr. C. BUITENLANDSCn WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Westen van ons Jand breidde zich over Zuid-Scandinavië uit. Terwijl langs onze kust hedenochtend vroeg nog lichte regen buien voorkwamen, was het weer in het Oosten van ons land opgeklaard. Tenge volge van de nachtelijke uitstraling daal de de temperatuur daar sterk. Vliegveld Twente meldde hedenmorgen zelfs 1 graad vorst. Ook kwam hier en daar mist voor. De depressie, welke gisteren over Cen traal Europa was gelegen verplaatste zich naar Roemenië. Zij bracht vooral in Hon garije veel regen. Over Noord-Italië en de Adriatische Zee blijft de luchtdruk nog betrekkelijk laag. Ook hier wordt plaat- selyk veel neerslag gemeld. In de omge ving van de Straat van Gibraltar kwam een storing tot ontwikkeling. De diepe depressie aan de Zuid-Oost-kust van Groen land trekt langzaam verder en vult nog weinig op. Het luchtdrukverval over de Poolzee blijft daardoor nog vrij groot. Op de Noorsche kust staat overal krachtige wind uit Z. W.-richtingen hier en daar van lichten regen vergezeld. LUCHTTEMPERATUUR 11.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.. Van Zaterdagnamiddag 5.25 uur tot Zondagmorgen 6.05 uur; van Zondagna middag 5.23 uur tot Maandagmorgen 6.07 uur, HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 22 Oct. voorm. 10.10 en nam. 10.35 uur; van Maan dag 23 Oct. voorm. 11.30 en nom. 11.55 uur. Maan op 14.29 uur Zondagmiddag. Maan onder 1.23 uur Maandagnacht. Maan op 14.52 uur Maandagmiddag. Maan onder 2.28 uur Dinsdagnacht, KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" 5)c luaaxacfifige mede. I De volken, die gelukkig zijn, j danken den vrede, dien zij ge- I nieten aan de beoefening van het I goede, dat door de Tien Geboden wordt voorgeschreven Deze tien voorschriften houden in een voudige bewoordingen, voor het kleinste verstand te begrijpen, het onderscheid voor tusschcn goed en kwaad en leggen zich met onweerstaanbaar gezag op. De menschelijke maatschappijen hebben nooit iets anders kunnen i vinden voor dit heldere geheel, dat zoo juist is in zijne onder richtingen. Alles samen ge nomen is de bron van geluk en vrede steeds gelegen geweest in de Tien Geboden. FREDERIK LE PLAY. VEREENIGING „KATHOLIEK-LEIDEN". Weg met Hem???!!! Hierover zal Pater Borromaeus de Gree- ve O.F.M. komen spreken op de Christus- Koning-herdenking, welke gehouden zal worden op Zondag 29 October a.s. in de Stadsgehoorzaal 's avonds om 8.30 uur. Iedereen zal, bij het lezen van den titel „Weg met Hem" begrijpen waarover de bekende redenaar zal spreken. Deze titel zegt veel, ja zeer veel, vooral in deze on zekere tijdisomstandigheden. Wij roepen daarom alle Katholieken op, om in groote getale te komen naar de ze openbare Christus-Koning-herdenking. Verder zal de avond worden opgeluisterd door het Knapenkoor „Het Sleutelkoor" en zullen worden opgevoerd een twaalftal schitterende tableaux, voorstellende „Het spel van leed en liefde", onder leiding van den zeereeiw. heer Lohman. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het programma. Deze zijn ver krijgbaar 25 cent bij de fa. Wed. Hui- bers, Haarl.straat alhier, alwaar men te vens zijn plaats kan bespreken. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS. Onder voorzitterschap van den heer A. P. de Rooij kwam de afdeeling Leiden van bovengenoemden bond bijeen. De voorzit ter geeft een uiteenzetting van het ver handelde op de voorzitters- en secretaris sen-vergadering der afdeelingen te Am sterdam. Veel werk is den laatsten tijd ge daan moeten worden, in verband met den moeilijkheden inzake materialen en beste dingen. Wij staan nu, aldus de voorzitter, weer voor een gewichtig besluit, namelijk meld plicht bij aanbestedingen. Na een korte discussie wordt dit bin dend besluit met algemeene stemmen aan genomen. Bij het volgende agendapunt: benoeming commissie voor uitvoering bindend besluit, wordt deze taak aan het bestuur opgedra gen. De voorzitter verzoekt de leden dringend allen hun toegezonden en toe te zenden vragenlijsten goed en spoedig in te vullen Inzake lijsten voor de metaalbeschikking worden nog enkele gegevens verstrekt. Bij de rondvraag wordt nog besproken de aan te nemen hduding tegenover parti culiere onderhandsche opdrachten in ver band met de sterk schommelende prijzen. Het bestuur zal dqze zaak verder uitwer ken. Na een dankwoord voor de een drachtige houding der leden, sluiting der vregadering. MIL IT ARIA. Bij Kon. besluit is de reserve-eerste-lui- tenant mr. F. de Stoppelaar van het 4e Reg. Inf. benoemd en aangesteld tot eerste lui tenant. GEZONDHEIDSCONGRES De algemeene vergadering van het Ne- derlandsch congres voor openbare gezond heidsregeling, zal op Vrijdag 10 November hier ter stede worden gehouden. Bemiddeling tusschcn gemobiliseerde kleine zakenlieden en werkloozen. Men verzoek ons opname van het vol gende: Aangezien de mobilisatie de werkloos heid heeft doen stijgen, nam de Nederland- sche Werkgemeenschap het initiatief tot het verleenen van bemiddeling tusschen ge- mobiliseerden, wier zaak verloren dreigt te gaan, en werkloozen die in staat en genegen zijn hun functie tijdelijk waar te nemen. Ook al kdmen de autoriteiten loffelijk te gemoet door kostwinnersvergoeding, toch zal het den meesten kleinen zakenlieden veel aangenamer zijn, hun zaak, die ze vaak met groote moeite hebben opgebouwd, te behouden, zoodat ze na de mobilisatie niet opnieuw behoeven te vechten om aan den kost te komen. Hierbij heeft men vooral het oog op de kleinere zaken, zooals kruideniers, kappers, slagers, bakkers, schoen- en kleermakers, melkslyters, groentenzaken, metselaars, smederij- en behangersbedrijven en derge lijke kleinere, door de mobilisatie zwaar getroffen bedrijven. Voor Leiden is een bemiddelingskantoor gevestigd in de van 't Hoffstraat 38b. Teneinde deze dienst goed te doen func- tioneeren, wordt ieder, die tijd en gelegen heid heeft, verzocht, zich schriftelijk of mondeling om nadere inlichtingen aan bo vengenoemd kantoor te wenden of tot De Nederlandsche Werkgemeenschap, Bezui- denhout 78 b, Den Haag. Handelsregister K. v. K. W y z i g i n g: 6884. Electr. Brood en Banketbakkerij „De munnik". Leiderdorp. Dr. de Bruinestraat 1. Uittr. E.: Mevr. H. S. van der Meer-Dragt, Leiden, d.d. 22 Mrt. 1939. Opheffing. 296. W. Matveld. Leiden, Prinsessekade 2. Papierhandel, schoolbe- hoeften enz. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De afd. Leiden van bovengenoemde ver- eeniging heeft ha^r tweede bijeenkomst gehouden in „Oud-Hortuszicht". Te ruim 8 uur opende de Presidente, Mevrouw T. Kranenburg Siemens, de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de vele aanwezigen en wel in 't bijzonder tot mejuffrouw Roosje Driessen, die zich ten tweede male gaarne bereid verklaard had haar welwillende medewerking te verlee nen en de slechthoorenden daardoor in staat stelde van haar groot talent als voordrachtskunstenaresse te doen genie ten. Het woord was dan aan mejuffrouw R. Driessen. Van het begin tot het eind had zij ten volle de aandacht en werd vol span ning haar voordracht „Nachtvlucht" ge volgd. Aan het einde van deze voordracht dankte mevr. Kranenburg mej. Roosje Driessen recht hartelijk voor haar bereid willigheid en overhandigde haar een mooi bouquet. Toon volgde een gezellige pauze met het gebruikeliike kopje thee, daarna als ge woonlijk een kwartiertje liplezen ter oefe ning, geleid door mej. M. Driessen. Na de pauze werden eenige afd. zaken behandeld. Wederom werd er deze avond een nieu we versterker op de groepstelefoon gede monstreerd. Hoewel deze evenmin als de vorige demonstratie tot teleurstelling aan leiding gaf. en de beengeleiding, waarvan op dezen avond gebruik gemaakt kon wor den, goede resultaten afwierp, is op voor stel van een der aanwezigen besloten, op de volgende bijeenkomst, 22 Nov. a.s., nog maals te demonstreeren en wèl met beide versterkers op denzelfden avond, om tot een betere vergelijking te kunnen komen. In haar sluitingswoord sprak mevr. Kra nenburg de hoop uit, dat velen den vol genden avond, waarvan de beslissing voor de slechtshoorenden van zoo groot belang is, zullen komen bywonen en vertrouwt, dat een ieder zijn oprechte meening om trent het geluid en de verstaanbaarheid van de nieuwe groepstelefoon zal uiten. Voor het machinisten-examen, diploma B is te Den Haag geslaagd de heer M. Boon alhier. Gisteravond heeft men zich door inslui ping toegang verschaft tot het perceel Rijnsburger weg 91, bewoond door de fam. S. De bewoners waren afwezig. Er wordt niets vermist. De politie-brandweer heeft hedenmiddag te omstreeks kwart over twaalf een schoor steenbrandje gebluscht in perceel Presi dent Steynstraat 7. Bioscopen Rex DRIE KAMERADEN. Rex brengt deze week een reprise van het groote filmwerk „Drie kameraden", een film, die juist in dezen tijd, door velen nog eens gezien zal willen worden. Deze film geeft ons een beeld van de ellende, die de vorige oorlog over de menschheid heeft gebracht. De geschiedenis begint aan het front na het sluiten van den wapenstilstand. Toen begon voor millioenen jonge menschen, oud-front-soldaten van nauwelijks twintig jaar, met de gruwelijkste herinneringen aan den oorlog en vaak onmachtig geregel de werkzaamheden te verrichten, een nieu we strijd om zich een materieel bestaan te verzekeren. Erich, Otto en Gottfried ves tigen zich in een Duitsch provinciestadje, hopende met een reparatie-inrichting voor auto's in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Met de woelingen der maatschappij als achtergrond concentreert de film zich dan verder op het lief en leed van de drie ka meraden en van Patricia, een verarmde aristocrate, die zy toevallig ontmoetten. Tusschen Patricia en Erich ontstaat een groote liefde. De eerste is echter ongenees lijk ziek en zy weet, dat zy vermoedelijk niet lang meer zal leven. Patricia be waart het geheim van haar ziekte, teneinde zich zoo lang mogelijk aan haar levensge luk te kunnen vastklampen. Om Patricia, die wellicht door. een operatie gered kan worden, te kunnen helpen, verkoopen de twee vrienden, Erich en Otto (Gottfried, die zich in den politieken strijd had ge mengd, wordt door een tegenstander dood geschoten, voor welken daad Otto zijn vriend wreekt door op zyn beurt Gott fried's moordenaar te dooden) hun heele bezit. Doch als Patricia dit verneemt, weet zy. dat zy voor Erich en Otto een schier ondragelijke last zal beteekenen. Vrywil lig wydt zy zich ten dood, dien zy niet vreest. Het spel der hoofdpersonen is rustig en overtuigend en wekt bewondering om de groote kracht, die er van hen uitgaat. Voor de pauze draait er een amusante comedie „Het dubbele huwelyk", waarin William Powell een verrassend talent als kluchtspeler ontplooit en de bezoekers doet schudden van het lachen. De geheele ge schiedenis is geestig en onderhoudend, waarbij Myra Loy als tegenspelster van Powell een praohtrol vervult Alles bijeen een buitengewoon pro gramma, dat deze week wel veel bezoe kers zal trekken. Luxor. DE SPOOKTREIN. Ontelbare malen heeft de Spooktrein over de planken van het tooneel gereden, met veel geratel en stoomgesis, spanning, schrik enopluchtend gelach brengend in de schouwburgzalen, waar het publiek heerlijk zat te rillen van de sensatie. De „Spooktrein" was een goudmijn, zoo dat het niet te verwonderen is, dat de filmproductie zich tot dit aantrekkelijke verhaal van den Engelschman Arnold Ridley aangetrokken voelde. Onder regie van Karl Lamac is er een Hollandsche film van gemaakt, die het „doet". Een film, die bewijst dat er gestage vooruitgang te bespeuren valt in de Hol landsche filmproductie. Evenals in het tooneelstuk ligt ook in de gelijknamige film het zwaartepunt in den humor, die de angstige spanning van het geval steeds op amusementshoogte houdt. Er komen zooveel komieke situaties in het verhaal voor, dat men zelfs by de grieze ligste hoogspanningsmomenten niet door de tragiek overstelpt wordt. Er zyn geen bepaalde hoofdfiguren in deze film, doch de figuur, welke ontegen zeggelijk domineert, al treedt hij slechts kort op den voorgrond, is Jan Musch in zyn rol van stationschef. Welk een prach tige kop, waarop.de regie onmiddellijk het volle licht heeft laten vallen. Zyn masker concentreert onmiddellyk de aandacht en zijn stemgeluid, volkomen natuurlijk, be- heerscht de situatie. Jan Musch is een filmacteur van de eerste rang. Een andere opmerkelijke figuur, ook al is zijn optreden veel te kort naar onzen smaak, is Lou Ezerman als conducteur. Het zit 'm niet in den langen duur, men kan ook in een paar minuten een type raak teekenen. Er zyn overigens uitstekende krachten, die aan deze film hebben meegewerkt. Noemen wij slechts Fientje de la Mar, die een trage dienne, van ras is, en ook hier in het korte oogenblik van haar optreden, de aandacht tot zich trekt en spanning en sfeer weet te scheppen Verder is er Adolphe Engers, de goochelaar, die met zijn experimenten niet al te veel succes heeft, tot groot ver maak van het publiek. Een fyn trekje van zijn spel werd weer vastgelegd, toen hy na de ontwapening van de vrouwelijke bandiet, zijn arrogant lachje van voldoe ning liet stralen. Wy noemen nog Louis Borel, Cissy van Bennekom, Sara Heyblom, Chris Baay, Lies de Wind, Nico de Jong (beheerscht en ingetogen), Piet Rienks en Hans Tiemeyer. Uit publiek oogpunt is „De Spooktrein" stellig een geslaagde film. Men wordt an derhalf uur bezig gehouden met een ver haal, dat detective- en gangstersensaties paart aan grappige en griezelig-grappige voorvallen, woorden en beelden en men blijft anderhalf uur geamuseerd toekijken. Vóór de pauze draait de film „Luxe Ser vice", een aardige klucht, die ons het be drijf van een echt Amerikaansch 100 pct.- servicebureau laat zien. Ieder, die geen tyd of geen zin heeft om na te denken over zijn groote en kleine problemen, stelt zich maar in verbinding met het 100 pet. ser vice-bureau. Eén telefoontje en alle zor gen verdwijnen. De situatie wordt zeer in gewikkeld, als de directrice van dit bureau, een alleraardigste jongedame, verliefd raakt op één van haar klanten, die echter niet weet, dat zyn meisje, dat er o zoo ver legen uitziet, de allesbedisselende en zich met alles bemoeiende directrice van het 100 pet. service-bureau is. Onmogelijk is het om alle dwaze verwikkelingen zorg vuldig uit te spinnen. Het komt tenslotte in orde, voor 100 pro cent! Aan het onderhoudende programma gaat een uitgebreid journaal vooraf. Lid 6 CITADEL Gemeentel. Aankondigingen SUIKER De Directeur van het Distributiekantoor deelt mede: Handelaren in suiker en detaillisten, wor den herinnerd aan de voorschriften, uit Den Haag, die hen in den loop van de volgen de week naar het Distributiekantoor, Oude Ryn 13a, verwyzen. De Directeur van het Distributiekantoor, P. ROOSENBURG. Leiden, 21 October 1939. 1166 LEIDEN. Maandag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Café „De Doelen", 8.30 uur. Maandag, R. K. Bakkerspatroonsver. „Sint- Clemens", vergadering Hotel „Cntral", Breestraat, 7 uur. Woensdag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", Concert met Simon Gold berg (viool), Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters Poortman, de Graaff, De Jager en Renaud. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp. Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d ag 21 tot en met Vrijdag 27 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, H. DIENSTEN OP ZONDAG. [Ten gerieve van gemobiliseerden en anderen geven wij hier de uren, waarop in de parochiekerken de H. Missen worden gecelebreerd]. Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jo seph, Heerensingel. H. Missen: 7.30, 8.45, 10 (Hoogmis) 11.45. Lof: 7 uur. Kerk van den H. Petrus, Kamerlingh On- neslaan. H. Missen: 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis). Lof: 7.30 uur. Kerk van O. L. Vr. Onbevl. Ontv., Haar lemmerstraat. H. Missen: 6, 7.30, 9, 10.15 (Hoogmis), 11.30 Lof: 6 uur. Kerk van den H. Leonardus, Haagweg. H. Missen: 7.15, 9 uur (Hoogmis), 11 uur. Lof: 7.30 uur. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten de heeren A. de Gavere, Amsterdam, B. A. M. Fruytier, Maastricht; Propaedeutisch examen Theologie de heeren M. Blom, Oegstgeest, J. K. v. d. Winde, Alkmaar. Voor het Apothekersexamen slaagden de dames J. H. Endhoven, Poeldyk, J. Nalle- mans, Leiden, A. W. Blanken, Leiden. Na een afwisselend voorprogramma van komische- en teekenfilms en wereldnieuws gaat deze week in het Lido-theater de Me tro Goldwyn May er-film „Citadel", ver vaardigd door King Vidor naar het boek van A. J. Cronin bewerkt. Deze film brengt het verhaal van den strijd, die een jong, idealistisch dokter te voeren heeft op verschillende fronten. Hij moet vechten tegen den onwil van de mijn werkersbevolking van Wales, waar hy zyn eerste-assistentschap vindt. Deze dokter is Andrew Mason (Robert Do- nat). Zijn eerste eigenlijke werkkring is een armzalig mijnwerkersdorp in Wales, waar hy assistent wordt van een practiseerend arts, die ziek is. Door een conflict met de echtgenoote van dezen solliciteert hij echter spoedig als fohdsdokter in een mijnwerkers- stadje. Hy slaagt erin geplaatst te worden mits hij gehuwd is en daarvoor heeft hij niet veel tyd noodig. Ijverig begint de jonge geneesheer zyn moeizamen arbeid en ontdekt daar een vorm van mijn-tuberculose, doch in plaats dat de mynwerkers die by ziekte geen uitkee- ring krygen zich over zijn streven naar verbetering verheugen, werken zy niet al leen dr. Mason tegen, doch vernielen bo vendien zijn laboratorium. Hierna verdwynen Mason en zyn jonge vrouw naar Londen, waar armoede hun wacht. Als Andrew dan een studiegenoot ontmoet, die schatten gelds verdient aan de vermeende kwalen van bulkend rijke Lon- densche vrouwen, sluit hij zich bij dezen mode-dokter aan, zeer tegen den zin van zyn vrouw, die in Andrew diens idealisme en zyn wetenschappelijke activiteit in het belang van de lydende menschheid waar deert, doch die met zorg dezen ommekeer in Andrew's leven gadeslaat. De dood van Andrew's besten vriend, Denny, door een zyner collega's op de operatie-tafel ver keerd behandeld, brengt hem tot de over tuiging, dat de corrupte mode-dokters niet werken om de lydende menschheid te hel pen, doch slechts om zichzelf te verrijken. Dit feit doet hem weer tot zichzelf ko men; hij herinnert zich het kind van een onvermogenden kennis en redt het meisje, met de hulp van een beroemden Ameri- kaanschen pionier op het gebied der tuber- culose-bestrijding, die echter, volgens de Engelsche wet, niet het recht heeft om ope raties te verrichten. Maar hij aarzelt geen oogenblik: het kind wordt gered, doch een proces voor den Medischen Tuchtraad volgt. Hij wordt ter verantwoording geroepen, maar uit de wijze, waarop hij niet alleen zyn handelwijze maar het edel doktersbe- roep verdedigt, blijkt duidelijk, dat hij weer geheel zichzelf is geworden en zijn idealen weer de overhand hebben gekre gen over de zucht tot geld verdienen. King Vidor heeft met deze film onge twijfeld goed werk gedaan, want uiteinde- ïyk komt toch sterk naar voren, dat het doktersberoep geen geldverdienerij zonder meer is, doch het verleenen van hulp aan de lijdende menschheid. Het gegeven is bovendien op zeer deli cate wijze verwerkt en de hoofdrolver tolkers Robert Donat en Rosalind Russell treden wel in het byzonder op den voor grond Trianon. BOEFJE. Het sucoes van de prachtige film „Boefje" met Annie van Ees in de hoofdrol is zoo groot, dat de directie van „Trianon" haar heeft moeten prolongeeren. In het voorprogramma draait een „March of time"-editie van Finland, een uiterst boeiende reportage van het merenland ten westen van Noord-Rusland, waarop thans de belangstelling van de geheele wereld ge vestigd is. Prof. J. M. van Bemmelen, hoogleeraar in het strafrecht aan de Ryksuniversiteit te Leiden, heeft wederom een inleidend woord gesproken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2