[De Liturgie der Kerk] ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN NOORD WIJT H.H. SIMON EN JUDAS, APOSTELEN. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 22 Oct. Een en twintigste Zon dag na Pinksteren. Mis: In voluntate. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen); 3e voor de voortplanting des geloofs (zie onder de votiefmissen); 4e naar keuze v. d. priester; 5e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. N.B. Waar wegens de Missie-Zondag de Hoogmis wordt gezongen voor de voort planting des geloofs, wordt genomen de Votiefnus: Deus misereatur. Geen Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. 21sten Zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Paars. De H. Kerk stelt ons voor oogen den ge- duldigen lijder Job, wiens lijdensgeschie denis ons leert, hoe God dikwijls juist de braven, die hun plicht doen, bezoekt met kruisjes en wederwaardigheden van hen vraagt (Offertorium). In tijden van be proevingen moeten wij, juist als Job, sterk zijn in den Heer, ons toerusten met het schild van het geloof en het zwaard van het H. Evangelie van den gekruisten Chris tus, om sterk te staan tegenover de beko ringen van den Satan. (Epistel). Het moet in ons zijn als vleesch en bloed, dat wij ir tegenspoed en lijden, hetzij naar het lichaam, hetzij naar de ziel, tóch gelukkig zijn als wij Gods H. Wet maar onderhou den (Introitus). In het bewustzijn van on ze schuld, maar met onderwerping aan Gods H. Wil mogen wij gerust bidden tot den God van goedheid en barmhartigheid en medelijden (Evangelie) en bevrijding van ons kruis (Gebed), om een welwillen de aanvaarding van ons verzoeningsoffer (Stilgebed), om hulp tegen onze vervol gers (Communio), om bevrijding uit het land van onze verdrukking (Alleluja-vers) en door de kracht van de ..Spijze der on sterfelijkheid" eeuwig te mogen wonen in het ons beloofde land, den hemel. (Post- communio). MAANDAG 23 Oct. Mis v. d. vorige Zon dag: In voluntate. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e voor alle overledenen (uit het eerste requiemformulier); 4e (naar keuze v. d. priester); 5e voor den vrede. Kleur: Groen. DINSDAG 24 Oct. Mis v. d. H. Raphaël, Aartsengel: Benedicite. 2e gebed voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. De H. Aartsengel Raphaël werd door God gezonden om de reisgezel te zijn van den jongen Tobias, de oude Tobias te gene zen van zijn blindheid .(Raphaël gene zing Gods) en Sara, de vrouw van den jongen Tobias, te bevrijden van de kwel lingen van den Satan. WOENSDAG 25 Oct. Mis v. d. H.H. Chrysanthus en Daria, Martelaren: Intret. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Vele en velerlei folteringen heeft het echtpaar Chrysanthus en Daria voor het bekeeren van vele heidenen tot het ware geloof moeten verduren. Tenslotte zijn zij levend onder een hoop steenen begraven. DONDERDAG 26 Oct. Mis v. d. H. Eva- ristus I, Paus en Martelaar: Statuit. 2e ge bed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. pries ter); 4e voor den vrede. Kleur: Rood. VRIJDAG 27 Oct. Vigiliedag voor het feest v. d. H.H. Simon en Judas, Aposte len. Mis: Intret. Geen Gloria. 2e gebed ter eere van Maria (Concede); 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. ZATERDAG 28 Oct. Feestdag v. d. H.H. Simon en Judas, Apostelen. Mis: Mihl autem. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De heilige Simon, bijgenaamd „de IJve raar" predikte de leer van Christus in Mesopotamië, Judas, die een brief heeft geschreven, welke behoort tot de H. Schrift, (n.l. de brief v. d. H. Apostel Ju das) en die ter onderscheiding van Judas lscarioth, den verrader, genoemd wordt Judas „Thaddeüs" (ook wel alleen Thad- deüs) doorreisde, het H. Evangelie predi kend, Egypte. Later winnen beiden in Per- zië zeer velen voor het geloof in Christus Jesus en sterven daar den marteldood. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: In geconsacreerde kerken: ZONDAG. Gedenkdag van de wijding van de eigen parochiekerk. Mis: Terribilis. (Zie het Gemeenschappelijke voor Kerk wijding). 2e gebed en laatste Evangelie v. d. 21en Zondag na Pinksteren. In het stil gebed wordt geheel het octaaf ook gebe den wat tusschen haakjes staat. Kleur: Wit. MAANDAG. Mis v. d. Z. Josephlna Le- roux, Maagd en Martelares: Me exspecta- verunt. Gloria. 2e gebed v. h. Kerkwij dingsoctaaf; 3e voor den vrede. Credo. Kleur: Rood. DINSDAG. 2e gebed v. h. Kerkwijdings octaaf; 3e voor den vrede. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Balthassar van Clavario, Belijder. Os Justi. 2e gebed v. h. Kerkijdingsoctaaf; 3e v d. H.H. Chrysan thus en Daria; 4e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Bonaventura van Potenza, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. Kerktvijdingsoctaaf; 3e v. d. H. Eva- ristus; 4e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis van een dag onder het octaaf van Kerkwijding: Terribilis. Glo ria. 2e gebed en laatste Evangelie v d. vi gilie v, d. H.H. Simon en Judas; 3e ter eere van Maria; 4e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. In niet-geconsacreerue kerken: MAANDAG. Mis v. d. Z. Josephina Le- roux, Maagd en Martelares: Me exspecta- verunt. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Rood. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Balthassar van Clavario, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H.H. Chrysanthus en Daria; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Bonaven tura van Potenza, Belijder: Os Justi. 2e ge bed v. d. H. Evaristus; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. AMSTERDAM. ALB. M. KOK, Pr. BODEGRAVEN Volksbond. Gisteravond werd de eer ste avond van den Volksbond belegd in hotel van Rossum. Na de gebruikelijke opening met gebed, werd er mededeellng gedaan, dat er op Zondag 12 November een lezing met lichtbeelden over den H. Willibrord gegeven zal worden door den heer Steinmetz. De najaarsuitvoering zal op Dinsdag en Woensdag 14 én 15 Novem ber in hotel van Rossum gegeven worden. Hierna was het woord aan den geeste lijken adviseur, die op dezen eersten avond van het winterprogramma sprak over de beteekenis van de organisatie in zijn ge heel. Spr. trachtte eenige vermeerdering van kennis bij te brengen over de diverse vereenigingen en beperkte zich tot de stands- en jeugdorganisaties. Daar over de kruisvaart zooveel misverstanden zijn ge rezen, wijddo de spr. hierover wel in het bijzonder uit. Geboren: Cornells, z. van C. Baas en F. F. C. Tronchet Wouter, z. van A. Streefland en E van der Ham Sybran- dus, z van G. Ebbenhorst en S. M. Werk hoven Johanna, d. van P. van Tilburg en N. den Boer Eernardina Janny, d. van H. J. Op 't Landt en A. B. Ruting Agatha Johanna Maria, d. van W. L. Ag- terof en G. A. van Rossum. Ondertrouwd: J. Vink 26 j. en P. Beer 22 J. Overleden: Andries Cornelis de Ruij- ter 30 j. Gevestigd: L. Bruynes en ge2in van Alphen a. d. Rijn A. C. Jansen van Al kemade J. M. A. Alkemade en gezin van Reeuwijk M. J. van lieuver. tn ge zin van Peterborough (Eng.) H. M. Mak van Hilversum G. van der Wilt van Utrecht L. Ponsen van Leerbroek G. van Dijk van Zwammerdam M. J. Droogh van Zwammerdam M. C. An- genent-Schouten van Nieuwkoop. Vertrokken: H. J. Oomen en gezin naar Utrecht A. Engelage naar Midwol- da A. A. Windhorst naar Voorburg P. van Dijk naar Kamerik A van der Neut naar Schiedam A. Fortuin naar Uithoorn J. A. Lagro naar Groningen T. Schimmel naar Ede W G. Krom wijk naar Willige-Langerak -• W. Bon- genaar naar Kamerik J. T. en T. J. van der Zwaan naar Zwammerdam D. Looij naar Hoogeveen K. P. Glas naar De Wieringermeer: Middenmeer P. Th. M. van Velsen naar Ter Aar. HAZERSWOUDE Geboren: Pieter z. van P. Zeilstra en P. de Wit Sophia Wilhelmina d. van N. Verbree en S. de Lange Coenraad z. van D. Francken en J. L. van Prooijen. Ondertrouwd: P. J. U. Vente 26 j. en G. Hassefras 26 j. N. D. Hijneman 20 j. en A. Griekspoor 21 j. H. J. Nat zijl 33 j. en P. H. G. Kolk 26 j. Overleden: D. van 't Wout 61 j.. ge huwd met C. P. van Willik M. A. Meijer 70 jaar. HAZERSWOUDERIJNDIJK INBRAAK. Hedennacht hebben ongewenschte gas ten een bezoek gebracht aan de woning van den heer F. de Graaf aan den Hooge Rijndijk, directeur van de N.V. Kleiwaren- fabriek v.h. Gebr. O. gevestigd te Koude kerk a. d. Rijn. De toegang tot de woning werd verschaft door het uitsnijden van een ruit. Er wordt een klein bedrag aan geld vermist. Jubileum van Zuster Agnes. Donder dag 26 October hoopt de eerw. zuster Ag nes, hoofd van de R.K. school aan 't Zwaantje, den dag te herdenken, dat zij 12J4 jaar alhier als zoodanig werkzaam is geweest. Reeds eenmaal heeft zuster Agnes als hoofd haar koperen feest hier ook ge vierd, waarna zij spoedig naar elders ver trok. Na een afwezigheid van elf jaar werd zij in 1927 wederom alhier benoemd. Ouders en oud-leerlingen van 't Zwaantje en omliggende parochies, toont uw dank baarheid aan zuster Agnes voor de groote moeite voor de opvoeding en het onder wijs aan u en uwe kinderen besteed door dien dag zeker niet ongemerkt te laten voorbijgaan. NIEUWKOOP Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 25 October des voormiddags 9 30 uur. Gevestigd: M. de Groot en gezin van Hillegom M. J. van der Lans en gezin van Hillegom J. A. Overdevest van Wassenaar A. A. Meeuwenoord van Noordwyk A. C. van Kampen van Noordwijkerhout M. C Engel van Gen- dringen Th. V. C. Schaum van Boskoop. Vertrokken: M. C. Wassenaar naar Heerlen W. van Til naar Haarlem H. Ph. Sobels en gez. naar den Haag J. M. v. d. Putten naar Hilversum G. H. V. Theunissen naar Hoorn G. Hensen naar Haarlem H. Boot naar Voorschoten J. W. Bergman en gezin naar Sassen- heim J. Wolthaus en gez. naar Valken burg (Z.-H.) Th. W. J. Cattin naar Lei den G. H. van der Voort naar Heem stede A. Uijthoven naar Zaandam. UITHOORN Geboren: Cornelis Antonius z. van H. Lek- en W. A. M. Koeleman Adrianus z. van A. F. Sparnaaij en C. de Kruijf. ZOETERWOUDE Volksbond en St. Jos.gezellen. Don derdag waren de Volksbonders met de St. Josephgezellen in broederlijk meeleven, op de bovenzaal van het Patronaatsgebouw tesamengekomen, om een avond van het winterprogram bij te wonen, die verzorgd werd door dr. A. A. Olierook, met als on derwerp „De vernieuwing van aen mensch". We moeten den strijd met het moderne heidendom aandurven, evenals de eerste christenen, die stonden tegenover een hei dendom, met aan den eenen kant millioe- nen slaven en aan den anderen kant de trotsche, luie rijkaards, die zwelgden in wellust en zingenot. Maar ze hebben den strijd gewonnen en de vernieuwing van de maatschappij is inderdaad gekomen, en op de puinhoopen van het machtige Romein- sche rijk verrees een Christelijke Maat schappij. Wellicht zal de strijd thans zwaarder en heftiger zijn, want als Satan terugkeert in zijn huis, zal de toestand verschrikkelijker zijn dan tevoren. Daarom is het echter zoo noodig, dat we ons Christendom weer ten volle gaan beleven. Enkele deugden bracht spreker hierbij speciaal onder de aandacht: Godsvertrouwen: niet kankeren dus, waar om God dat zoo maar heeft kunnen toe laten, of dat juist ons dat moet overkomen; Onder presidium van burgemeester van de Mortel kwam de Raad der gemeente Noordwyk gistermiddag in openbare ver gadering bijeen. De hoeren Wassenaar en Niekerk kwamen later ter vergadering. De voorzitter deed, na de opening met gebed, eerst de belangrijke mededeeling, dat ter plaatse geen schuilloopgraven zul len worden aangelegd. Dit besluit hebben B en W. genomen na rijp beraad en over leg en mede in aanmerking genomen het geen hierover door. de burgemeesters van Haarlem en Amsterdam onlangs in de ge meenteraden aldaar is gezegd. B. en W. be schouwen schuilloopgraven als rattevallen. Spr. heeft onlangs nog iemand gesproken, die het bombardement van Warschau heeft meegemaakt. Deze ooggetuige verhaalt, dat het ten eenenmale onmogelijk is, alle in woners in schuilloopgraven te plaatsen. Het gevolg is, dat er een onbeschrijfelijke pa niek uitbreekt. Spr. zou daarom aan alle inwoners der dringenden raad willen ge ven bij luchtgevaar in de woningen te blijven en dus niet hetzij uit nieuwsgierig heid of vrees, naar buiten te loopen. Het voorstel tot wijziging van het wees- huisreglement, dat beoogde den maximum leeftijd, waarop voor de toekenning van weezengeld voor halfweezen en volle wee zen aanspraak kan worden gemaakt, te ver lengen met één jaar voor beide groepen, zoodat deze weezenrente dus voor half weezen zal eindigen op den 15-jarigen en voor volle weezen op den 17-jarigen leef tijd, ontmoette nogal eenig bezwaar van de zijde van den heer de Witt. Spr. wilde voor. beide categoriën den leeftijd op 17 jaar bepaald zien. De financieele conse quenties waren echter niet zoo maar zon der meer te overzien, weshalve de Raad besloot het voorstel van B. en W. te accep teeren onder uitnoodiging aan weeshuismees ters om na te gaan, in hoeverre aan de verlangens van den heer de Witte zonder belangrijke schade voor het weeshuis ware tegemoet te komen. Deze uitnoodiging nam wethouder Alkemade, tevens weeshuis meester, gaarne aan. De heer Caspers bracht een woord van dank aan weeshuis meesters voor hun royale houding ten op zichte van dit voorstel betoond. Vaststelling gemeente rekening over 1938. In het rapport van de commissie voor onderzoek van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1938 kwam een opmerking voor omtrent de vele over schrijdingen der begrooting, die hadden plaats gehad, zonder dat de Raad daarin was gekend. De commissie achtte dit een bedenkelijke inbreuk op het budgetrecht van den Raad. onder daarmede de uitgaaf zelf te critiseren noemde de commissie een post der begrooting, oorspronkelijk ge raamd op 26.800, later verhoogd met 5200. De uitgaven bedroegen echter ruim 38.000, welke overschrijding eerst 17 Mei 1939 werd gedekt. Het was weder oud-wethouder de Witt, die tegen deze opmerking fulmi neerde. Waarom heeft de commissie dezen post niet met name aangeduid, vroeg spr. Als oud-wethouder van so ciale zaken wilde spr. nader op dezen post ingaan. Zij betrof de ondersteu ning aan behoeftigen, en zij is enkel overschreden omdat de behoefte aan leniging der nooden in vele gezinnen groot was. Mr. Punt verdedigde als lid dier commissie de in het rapport ge maakte opmerking. Zij is geenszins be doeld ora een bepaalden post te tref fen, het gaat alleen om het principe, dat er niets mag worden uitgegeven zonder de medewerking van den Raad. Als B. en W. tijdig in den Raad geko men waren met een voorstel tot ver hooging van dien post, dan zou waar schijnlijk alle leden van het belang der verhooging onmiddellijk door drongen zijn geweest. Hierna werden de gemeente- en be drijfsrekeningen over 1938 door den Raad voorloopig vastgesteld. De cijfers voor de gemeenterekening 1938 zijn als volgt: Gewone dienst: inkom sten ƒ833.756.93. Uitgaven ƒ831.115.96. Ba tig slot 2.640.97. Kapitaaldienst: inkomsten 1348.307.33. Uitgaven 1269.696.28. Batig slot 78.671.05. we leven onder leiding van Gods voorzie nigheid, Wiens wegen onnaspeurlijk zijn. Vervolgens de eenvoud en nederigheid, vooral ten opzichte van de leiding van het kerkelijk gezag. Tenslotte de liefde, die alles overwint en de reinheid, die ons be schermen zal tegen den geest van de we reld. Na deze schitterende rede, waarvan hier slechts enkele punten zijn weergege ven, gingen de aanwezigen met een dank baar hart en 'n versterkte wil huiswaarts. ZOETERWOUDE (H. R.) „Herwonnen Levenskracht". Gister avond werd het winterprogram van den R. K. Volksbond afdeeling Zoeterwoude- Leiderdorp begonnen met een propaganda- avond voor „Herwonnen Levenskracht" in het patronaatsgebouw. De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer I. J. Kla ver, sprak een kort openingswoord, waar bij hij betreurde de geringe belangstelling voor deze nuttige instelling. Hij vertrouw de echter dat deze propagandistische avond toch goede resultaen zal hebben. Nu volg de met eenige aanvullingen de film „Het ziekteproces der T.B.C. in woord en beeld". In de pauze sprak de propagandist van H. L. met als resultaat, dat verschillende vrijwillige stuiver-contribuanten zich op gaven. Over enveloppen in vier kleuren. B. en W. hadden den Raad voorgesteld, het reeds teegestane crediet van 2.100 voor het voeren van een reclame-campagne voor den verkoop van de terreinen behoorende tot het vuurtorenplan, te verhoogen met 775. Het eerste bedrag was hoofdzakelijk bestemd voor het ontwerpen en drukken van reclamefolders, het laatste bedrag zal bestemd worden voor de aanschaffing van 30.000 enveloppen in vierkleurendruk. De enveloppen konden echter ook wel wat goedkooper geleverd worden in één kleur, wat 300 scheelt. Verschillende leden, waaronder de heeren de Monye, van Leeu wen en Meijer, vonden die vierkleurenpa rade niet noodig als er een bedrag van 300 mee kon worden uitgespaard. Die enve loppen worden toch maar in de prullemand gegooid, aldus sprekers. Voorts zouden zij de leverantie gaarne aan den plaatselijken middenstand zien opgedragen, die hiertoe ook wel in staat was blijkens verkregen inlichtingen, inplaats van aan een bureau ir Amsterdam. De voorzitter en weth. Vo gelaar vonden het een kwestie van „appre ciatie". Enveloppen in viérkleurendruk, mits fraai uitgevoerd, trekken eerder de aan dacht, dan enveloppen in één kleur. Bo vendien maakt dit op een bedrag van 164.000 voor het geheele vuurtorenplan weinig öf niets uit. Maar hét is wel van be teekenis, dat de gemeente door een grootsch opgezette reclame de gronden verkoopt. Voorts werd er nog gevraagd door den heer Punt of het in de bedoeling lag, dat die 30.000 enveloppen allen tegelijk de deur uitgingen, waarop de voorz. ontkennend antwoordde met de mededeeling, dat zij misschien wel over 10 jaar verdeeld zou den worden, al naar gelang de huidige om standigheden. Weer een ander vond het niet noodig om de reclamefolders in een envelopje te steken. Na nog eenige discus sie werd het voorstel in stemming ge bracht, met het resultaat dat de stemmen staakten (77 de heer Niekerk was nog niet aanwezig). Zoodat de enveloppenpa- rade de volgende vergadering weer wordt „afgenomen". Een drukfout op de R.-K. Meisjesschool. In de tegenwoordige huidige spelling- chaos moet men er zich niet over verwon deren, dat zelfs de bron der wetenschap in casu de R.-K. Meisjesschool op haar ge bouw fouten grift. Zoo „ontdekte" de heer de Monije bij het voorstel om de ingevolge de lager onderwijswet benoodigde mede werking te verleenen voor de vervoerkosten van kinderen, die de R.-K. Ulo-school te Leiden bezoeken, dat de gemeente Noord- wijk toch zelf een R.K-. ULO bezit, hetgeen immers op de R.-K. Meisjesschool zelf te lezen staat. Inderdaad had spr. „formeel" gelijk, maar dit is een drukfout zei de voor zitter, want in werkelijkheid is deze school maar een doodgewone lagere. Toen werd de gevraagde medewerking verleend. Vervolgens werd aan B. en W. evenals voorgaande jaren machtiging verleend tot het aangaan van kasgeldleeningen in 1940 tot een bedrag van maximum 300.000 en werd op het verzoek van het comité tot instandhouding van het Christelijk Mili tair Tehuis te Noordwijk aan Zee om jaar- lijksche subsidie, noodgedwongen afwij zend beschikt. Aanstelling van een controleur- armbezoeker. Een zeer uitvoerig en soms heftig debat ontlokte het voorstel tot aanstelling van een controleur-armbezoeker, tevens belast met de controle op de personen, die kost winnersvergoeding genieten, waarover wij reeds schreven. De heer Meijer wilde dit voorstel terugnemen om het alsnog in de commissie voor personeelsaangelegenhe den te laten bekijken. Voorts wilde spr. en diverse andere leden eerst het resultaat afwachten van de reeds aanhangige plan nen om controle op armlastigen en op hen, die z.g. B-steun genieten, kosteloos te laten verrichten door diverse analooge particu liere vereenigingen, die in samenwerking met elkander één centraal punt zouden beleggen, om vandaar uit op practische en intensieve wijze dergelijke controle uit te oefenen. Uitvoerig werd'het voorstel ver dedigd door de beide wethoudèrs en den voorz., die van meening waren, dat er thans zonder eenige controle wordt uitgegeven (men houde in het oog, dat hier niet be doeld wordt de controle op de in de rijks steunregeling opgenomen werkloozen, waar voor ter plaatse wel een controleur is aan gesteld). Hiertegen protesteerden de hee ren de Witt en van der Niet fel, betoogende, dat de kerkelijke instanties wel degelijk hunne armlastigen controleeren Tenslotte werd het voorstel van B. en W. toch aan genomen en wel met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren van Leeuwen, Meijer, Mesker, Wassenaar en de Witt. Het salaris van den aan te stellen functionaris, waarvoor reeds een oproeping is geplaatst in het plaastelijke weekblad en waarvoor de sollicitatie-termijn reeds is gesloten, zal varieeren tusschen 20 en 27.50 per week, in nader overleg met de commissie voor per soneelsaangelegenheden, hetgeen volgens enkele sprekers wel wat informeel was. Na ampele discussie passeerde het voor stel van B. en W. tot wijziging der rooilij- nenbesluiten voor den Nieuwen Zeeweg en den van Harden broek weg, in verband met den bouw der R.-K. kerk aldaar, opnieuw den hamer. Gedeputeerde Staten hadden gelijk bekend, het vorige raadsbesluit dien- aangande niet goedgekeurd, enkel om for- meele redenen. Daaaraan is nu voldaan, zoodat het besluit nu opnieuw naar het dagelijksch bestuur der provincie kan wor den gezonden ter goedkeuring. Het agendapunt, crediet voor den ver bouw van het raadhuis, werd voorloopig door B. en W. van de agena afgevoerd, zijnde nog niet „pasklaar". Het laatste punt van de agenda, waarbij B. en W. den Raad een aanvullende crediet vroegen voor de uitbreiding van het pomp station der waterleiding van 7500 (reeds was eerder een crediet van 12.500 toege staan), bracht de gemoederen nog even in beroering. Het waren vooral de beide oud wethouders die nogal in de contramine waren. De heer Meijer zag niet in, waar om dit nu weer verhoogd moest worden. Bovendien was de commisie voor openbare werken hier niet in gekend. Wethouder Vo gelaar antwoordde dat de oorzaak der ver hooging grootendeels gezocht moest wor den in de stijging der materiaalprijzen en voor een klein gedeelte in de splitsing van één pomp in twee pompen, hetgeen voor het gebruik van den electrischen stroom weer voordeeliger is. De heer Meijer vond, dat vroeger voor heel wat kleinere zaken de commissie voor openbare werken wel eens was gepasseerd, waartegen dan direct werd geageerd. De heer de Witt meende, dat deze vergadering wel wat eerder had kun nen worden belegd. Alsdan zouden wel licht nog de oude materiaalprijzen, zij het met geringe verhocging, gehandhaafd blij ven. Dit was volgens wethouder Vogelaar niet mogelijk geweest, aangezien het ad vies van de deskundigen eerst dezen mor gen was binnengekomen. Waarop de heer de Wit weer repliceerde, dat re vrogeer ook wel eens een opmerking was gemaakt, dat er niet eerder vergaderd werd. Het re sultaat was dat het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 12 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren van Leeu wen, de Witt en Meijer. De voltreffers bleken echter niet ge vaarlijk geweest te zijn, ondanks het ont breken van de schuilloopgraven, aange zien de gemoedelijke sfeer weer direct te rugkeerde bij het agendapunt der diver se benoemingen van commissies en derge lijke. Tot leden der commisie voor de algehee- le herziening der bouwverordening en partieele herzieningen van het uitbrei dingsplan werden benoemd de heeren mr. Punt, de Vreede en Passchier. In de com missie voor personeelsaangelegenheden kre gen zitting de heeren van der Niet, Wasse naar en Caspers, terwijl de burgemees ter als voorzitter fungeert. De commissie voor openbare werken werd samengesteld uit de heeren de Vreede, de Monije en Mesker en met den heer Vogelaar als voor zitter. In de vacature van het afgetreden lid Bulk van de commissie voor credietver- strekking aan kleine kweekers werd voor zien door de benoeming van den heer Pas schier. De vacature van het afgetreden raadslid Liefferink in de commissie voor de rioolwaterzuivering werd gecompleteerd door de benoerrirvg van den heer mr. Punt, terwijl ten slotte de agrarische commissie onveranderd bleef aoor de benoeming van de heeren C-spers, van der Meer en Was senaar. Voor de rondvraag bleek geen belang stelling te bestaan, zoodat hierna onmiddel lijk voor de laatste maal de voorzittersha mer vieL

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10