RADIO-PROGRAMMA'S gemengde berichten De„Veendam"weer thuis Wttt U tets weten? WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 OE LEJDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DONDERDAG 19 OCTOBER 1939. MOTOR IN BOTSING MET AUTO. pastoor Machielse van Huybergen ernstig gewond. De zeereerw. heer C. Machielse, pastoor te Huybergen, reed Dinsdagmorgen met zijn motor van de Bredasche baan den Rondweg op nabij Roosendaal. Hij wilde blijkbaar naar het centrum van de stad en reed daarom de helling van den Rondweg af om de H. G. Dirckxstraat in te rijden. Op hetzelfde oogenblik kwam een auto uit genoemde straat deze helling op, met het gevolg, dat motor en auto met elkaar in botsing kwamen. De pastoor sloeg met het hoofd tegen de voorruit van den wagen en vervolgens te gen den grond. Hij werd bij omwonenden binnengedragen, waar dr. Scheeren o.a. een heenbreuk en hoofdwonden constateerde. Nadat het slachtoffer voorloopig was ver bonden, is hij per ziekenauto naar het zie kenhuis Charitas te Roosendaal vervoerd. Zijn motor was bij de botsing geheel ver nield. Gisteravond was de toestand van den pastoor vrij goed. „Msb." AUTO VLOOG HET TROTTOIR OP Jongeman brak beide beenen. Twee jongens uit Naaldwijk hadden gis teravond een auto gehuurd, met de bedoe ling naar Monster te rijden. De bestuurder, de 18-jarige V., had geen rijbewijs, terwijl zijn metgezel, de eveneens 18-jarige van de B., eerst een maand geleden in het bezit van een rijbewijs was gekomen Het tweetal reed met groote snelheid. In de Choorstraat te Monster vloog de wagen het trottoir op, waar een groepje jongelui stond. Drie personen sprongen nog tijdig opzij, drie anderen, onder wie de 25-jarige Scholte, werden door den wagen geraakt. Scholte liep ernstige verwondingen aan beide beenen op. De twee anderen kregen geen noemenswaardig letsel. Het slachtof fer is naar een ziekenhuis in den Haag overgebracht. Het bleek, dat hij beide bee nen had gebroken. De politie heeft den wa gen In beslag genomen ARBEIDER ONDER DEN TREIN GERAAKT. Het gedrang, dat 's avonds om zes uur na het uitgaan der fabrieken op het station te Zaandam pleegt te ontstaan, zoodra de trein in zicht is, waarmede de arbeiders naar hun woonplaatsen reizen, heeft gisteravond wederom een ongeluk tot gevolg gehad. Nog voordat de voor Amsterdam be stemde trein tot stilstand was gekomen, werd een der arbeiders van de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug van het per ron geduwd, waardoor hij onder de wie len van den trein terecht kwam. Het linkerbeen en enkele vingers wer den hem afgereden, terwijl hy bovendien aan het rechterbeen en het gelaat werd gewond. Het slachtoffer is ter verpleging in het gemeente-ziekenhuis te Zaandam op genomen. AALSMEERSCHE KWEEKER VERDRONKEN GEVONDEN. Politie staat omtrent doodsoorzaak nog voor een raadsel. In het water van de Stommeerkade te Aalsmeer is gistermorgen het lijk gevon den van den 50-jarigen heer J. E. aldaar. De heer E. was gisteravond van huis ge gaan tot het doen van verschillende beta lingen en vermoed werd, dat hij een bedrag van 700 k 800 bij zich zou hebben ge had. Toen hij gisteravond laat nog niet was teruggekeerd, is men op onderzoek uitge gaan, doch mede in verband met het nach telijk duister, heeft men eerst gisterochtend het stoffelijk overschot' kunnen vinden. Het rijwiel van den heer E. lag naast het water op den berm van den weg. Het bleek, dat zijn vest was losgeknoopt, terwijl men geen geld óp het lijk heeft gevonden. Of hier van een ongeluk of van misdrijf moet worden gesproken, is nog niet opge helderd. De gemeentepolitie heeft in samen werking met de rijkspolitie het onderzoek ter hand genomen. Tot dusverre staat men echter voor een raadsel. „Bela" vindt een spoor. Hoewel de politie nog geen zekerheid heeft omtrent de wijze, waarop de heer E. den verdrinkingsdood heeft gevonden, wij zen tal van omstandigheden er op, dat er vermoedelijk niet aan misdrijf behoeft te worden gedacht, meldt de „Tel." Nadat gedurende een groot deel van den nacht en den daarop volgende ochtend de chef-veldwachter, Van Doesburg, het on derzoek op zich had genomen, voordat de substituut-officier van Justitie uit Haar lem mr. Sikkel des middags verscheen, vond de gemeente-veldwachter Helmendach achter een heining dicht bij de plaats, waar de heer E. den dood vond, twee belangrijke stille getuigen, namelijk de portefeuille en de portemonnaie van den verdronkene. Er waren eenige bescheiden, rekeningen, koop briefjes e. d. in, doch geen geld. In den avond heeft men nog getracht met behulp van den beroemden politiehond „Be- la", van den rijksveldwachter De Groot te Santpoort, licht in deze zaak te brengen. Het schrandere dier vond onmiddellijk de plaats, waar de heer E. uit het water was opgehaald. „Bela" ging onmiddellijk af op het grasveld achter de heining, waar zij de portefeuille en de portemonnaie, die men op de plaats zelve had laten liggen, terug vond. Andere sporen op den weg, dien de heer Relaas van de torpedeering der „Courageous" Gisteravond is het s.s. Veendam van de HollandAmerika lijn, na een oponthoud van ruim drie weken, in Engeland, te Rot terdam aangekomen. Om zes uur meerde^ het schip aan de Wilhelminakade en kort* daarna werden wij in een der sa.ons ont vangen, waar de heer F. C. Bouman, di recteur van de H. A. L„ ons eenige bijzon derheden over de reis mededeelde. Op 9 September vertrok de Veendam van New York naar Europa met een la ding van 1200 ton stukgoed, en 8000 ton graan, bestemd voor Rotterdam en Ant werpen. Het grootste deel van de reis was reeds afgelegd zonder dat men iets bemerkt had van den oorlog, toen men in den morgen van 17 September, op 375 mijl bewesten het Kanaal een vrachtschip zag, dat in nood verkeerde. Het bleek het Engelsche s.s. Kafiristan te zijn, dat door een Duitsche duikboot ge torpedeerd was. Onmiddellijk stoomde de Veendam er naai toe, maar toen men in de nabijheid kwam, bleek het Amerikaan- sche s.s. American Banker de bemanning van de Kafiristan reeds te hebben opge pikt, zoodat de Veendam geen hulp be hoefde te verleenen. Met behoorlijke snelheid werd verder koers gezet naar Engeland tot men 's avonds omstreeks zeven uur op ongeveer zeven mijl vooruit een groot oorlogsschip zag, dat geëscorteerd werd door drie klei nere schepen. De lucht was helder en het zicht goed, zoodat men al spoedig kon on derscheiden, dat het groote schip het Brit sche vliegtuigmoederschip Courageous was dat begeleid werd door drie torpedojagers. Kort nadat men de schepen in zicht ge kregen had, kwamen enkele bombarde mentsvliegtuigen met een groote bocht over de Veendam heenzetten en koersten naar de Courageous, waar zij op het dek landden. Vervolgens werd door het groote schip een dicht rookgordijn gelegd, dat het vol komen aan het oog onttrok. Getorpedeerd. Op de Veendam meende men, dat de schepen zich thans zouden verwijderen, maar na ongeveer vijf minuten hoorde men vlak na elkaar twee explosies. Door het rookgordijn kon men niet zien wat er gebeurde, maar wel zag men de torpedo jagers hun snelheid vermeerderen. Toen de rook een weinig was opgetrokken, zag men, dat de Courageous aan bakboordzijde door een torpedo moest zijn getroffen. Het schip wendde zich op zij, vlak daarop ver hief de voorsteven zich bijna rechtstandig omhoog en dan zonk het kolossale vaar tuig binnen enkele minuten weg. Intusschen was op de Veendam bevel gegeven de sloepen gereed te houden en werden veertien reddingbooten gestreken. Op het water was toen reeds niets meer te zien dan een dikke laag olie, die zich zeer ver uitstrekte en op sommige plaatsen een dikte had van vijf centimeter. Wat wrakhout en gereedschappen dreven rond. Spoedig bleek, dat de reddingspogingen vrijwel tevergeefsch zouden zijn. Een aan tal opvarenden van de Courageous had E. waarschijnlijk heeft afgelegd, waren niet te vinden, hetgeen niet te verwonderen is, wanneer men bedenkt, dat men „Bela" eerst vele uren na de ontdekking van het stoffe lijk overschot te hulp riep. Weinig waarde wordt gehecht aan ver klaringen van den hulpbesteller der P. T. T., die twee vrouwen op de Stommeerkade tegengekomen is en een heer bij het kruis punt van een weg in de omgeving gezien had, die deed alsof hij dronken was. Op het tijdstip waarop deze ontmoetingen plaats hadden, zou de heer E. zich nog in zijn woning hebben bevonden. MILITAIRE LOODS TE AMERSFOORT AFGEBRAND. In een der militaire loodsen aan het Gel- dersche Vallei-kanael te Amersfoort is gis ternacht omstreeks twee uur, juist bij '.et aflossen van de wacht, een felle brand uit gebroken, die door het kordate optreden van eenige militairen en arbeiders tot de loods beperkt gebleven is. Het houten ge bouw, met zich daarin bevindend mate riaal, alsmede een nieuwe motorfiets zijn verloren gegaan. De militair, die de wacht moest betrek ken, bemerkte het eerst, dat de loods in brand stond. Onmiddellijk holde hij met den chauffeur J. Leyenhorst naar buiten. Toen realiseerde hij zich, dat de oude nachtwaker nog binnen v s en met Leyen horst ging hen opnieuw naar binnen. De oude man was er intusschen in geslaagd door een venster aan den achtergevel naar buiten te vluchten. Leyenhorst liep bij het zoeken naar den man brandwonden aan zyn rechterarm op. Desondanks is hij met een vrachtauto naar de politiepost aan den Hoogeweg gereden om de brandweer te al armeeren. Inmiddels hadden de soldaten eenige va ten olie en benzine, die zich in de branden de keet bevonden, in veiligheid weten te brengen. De brandweer kon zich toen be palen tot het beschermen van een tweede barak, waar groote hoeveelheden olie, ben zine en carbolineum stonden opgeslagen. Deze loods is dan ook vrijwel onaangetast gebleven. zich met sloepen in veiligheid kunnen brengen, de anderen kwamen in het vuile water terecht. De meesten van hen werden in de diepte gezogen toen het vliegtuig moederschip zonk, enkelen werden door de torpedojagers opgepikt, maar degenen, die zich nog drijvende konden houden, stikten in de olie. Van de torpedojagers waren reddingssloepen uitgezet, terwijl ook een Britsch vrachtschip hulp bood, maar veel drenkelingen konden niet wor den gered, een der sloepen van de Veen dam vischte nog een officier van de Cou rageous op, die door de vuile olie zwaar vergiftigd was en geen teekenen van leven meer gaf. Hoewel de scheepsarts van de Veendam nog geruimen tijd poogde de le vensgeesten weer op te wekken, mocht dit niet gelukken. Het stoffelijk overschot werd aan boord gekist en meegenomen naar Engeland. Ook had men het scheeps journaal van het getorpedeerde schip, welk boek in de olie ronddreef, bij een van de sloepen opgepikt. Dit journaal werd door den kapitein van de Veendam ;nge- pakt en verzegeld, om later in Engeland te worden afgegeven. Toen bleek, dat verdere reddingspogin gen geen resultaat zouden opleveren, zot te te Veendam omstreeks twee uur des nachts koers naar de downs, nadat het En gelsche patrouillevaartuig Ivanhoe langs zij was gekomen en een der officieren den kapitein van de Veendam bedankt had voor de verleende hulp. Ruim zeven uur had men met zoeklich ten naar overlevenden gespeurd, maar zonder resultaat. In Engeland. Op 20 September kwam men in de downs aan en daar ging de Veendam voor anker om de instructies van de Britsche admiraliteit af te wachten. Het stoffelijk overschot van den officier, die de betaal meester van de Courageous bleek te zijn, werd aan wal gebracht, terwijl het verze gelde journaal aan de autoriteiten werd overgegeven. De Engelsche passagiers wer den met een patrouillevaartuig van boord gehaald, maar de andere passagiers moch ten niet aan land gaan. Na twee weken in de downs te hebben gelegen, gedurende welken tijd de Britsche autoriteiten de scheepspapieren raadpleegden, werd op 4 October opdracht ontvangen om op te stoomen naar Gravesend. Daar werden de nog aan boord zijnde passagiers aan land gezet en vervolgens voer het schip naar Londen, waar in Tilbury Doek een deel dei- lading werd gelost. 70U colli stukgoed werd uit het schip gehaald, tezamen ongeveer 200 ton, en ten slotte kreeg men gistermiddag om drie uur verlof om te vertrekken. Vanochtend werd de thuisreis aanvaard. Morgen zal begonnen worden met het los sen van 1000 ton stukgoed en 4000 ton graan, hetwelk voor de Nederlandsche re geering bestemd is. Zondag zal het schip naar Antwerpen vertrekken, waar de rest van de lading, 200 ton stukgoed en 4000 tor graan, zal worden gelost. In Antwerpen zullen de passagiers voor Amerika worden opgenomen en omdat het aantal in België embarkeerenden niet zeer groo* is. zal een aantal Amerikanen, die zich in Rotterdam bevinden, Zaterdag 28 October per extra trein naar Antwerpen worden gebracht, waar zij zich zullen in schepen. Denzelfden dag zal de Veendam van Antwerpen naar Cowes in Engeland vertrekken, waar ook nog een aantal pas sagiers voor Amerika aan boord zal gaan. Het totale aantal passagiers dat de reis naar Amerika zal meemaken, bedraagt ongeveer achthonderd. KNOEIERIJEN MET MILITAIRE GOEDEREN TE OSS. Verschillende arrestaties. De gemeente-politie te Oss is, in samen werking met de militaire politie, een om vangrijke verduistering op het spoor ge komen, waarbij een groot aantal burgers en eenige militairen zijn betrokken. Het was de gemeente-politie opgevallen dat er handel gedreven werd in levensmiddelen, wollen dekens, fietsen en andere gebruiks voorwerpen, die kennelijk afkomstig ble ken te zijn van een militair onderdeel. Onder leiding van inspecteur Kniepstra werd een nauwgezet ondjerzoek ingesteld en het bleek, dat de hulp der militaire po litie in deze noodzakelijk was. Er waren n.l. bij de verduisteringen een menage meester, eenige koks en ander keukenper- soneel betrokken. Deze mannen, die ernstig werden verdacht, de opgesomde goederen te hebben gestolen en aan burgers voor een prikje van de hand te h bben gedaan, zijn gearresteerd. Zij zijn op het politie bureau en in de marechausseekazerne te Oss opgesloten. Toen deze verdachten een bekentenis hadden afgelegd werden de burgers aan de tand gevoeld, en toen bleek, dat men met een uitgebreide verduisteringsaffaire te doen had. Verscheidene burgers zijn op het politiebureau verhoord en tegen hen is proces-verbaal wegens heling opgemaakt. De ontvreemde goederen zijn voor een groot gedeelte in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet en men verwacht dat tegen nog mer personen proces-verbaal zal worden opgemaakt. De in arrest gestelde militai ren zijn naar 's-Hertogenbosch overge bracht, waar zy ter beschikking van de be- ti effende autoriteiten zullen worden ge steld. DE SCHILDERIJEN DIEFSTAL TE NIJMEGEN. Een der schilderijen in de bosschen terug gevonden. Er is eenige klaarheid gekomen in den schilderijen-diefstal te Nijmegen. Reeds kort na het plegen van den diefstal door in- HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. 8.00— 9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00— 12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP 8.05— 9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonplaten 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Bsrich- ten 12.15 KRO-Orkest 12 45—1.10 Be richten ANP, gramofoonplaten) 2.00 Handwerkuurtje 2.55 Gramofoonplaten 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.303.35 Gra mofoonplaten 4.00 Bijbellezing 5.00 Gramofoonplaten 5.15 Handenarbeid voor de jeugd 5.45 Pianovoordracht en gramofoonplaten 6.30 Causerie „De be- teskenis van het Leger des Heils voor on ze tijd." 7.00 Berichten 7.15 Causerie „Wat er op de wereld gebeurt." 7.45 Cau serie „Metaalbewerking'. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 Christel. Jeugdkoren met pianobegeleiding en gramofoonplaten 9.00 Causerie „De zeeslag bij Duins (20 October 1639). 9.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua." 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en soliste. 11.15 Gramofoonplaten 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP, gramofoonplaten. lO.OOMorgenwijding 10.15 Gewyde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw 10.35 Omroeporkest 11.00 Voor de vrouw 11.15 Omroeporkest en soliste en gramo foonplaten 12.30 Gramofoonplaten (ca. 12.45 Berichten ANP). 1.15 AVRO-Aeo- lian-orkest 2.00 Voor de vrouw 2.30 Zang met pianobegeleiding 3.00 Brei- en borduurcursus 3.45 Gramofoonplaten 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Gramofoonplaten 5.00 AVRO-Weekalei- doscoop 5.25 Gelukwenschen 5.30 AV- RO-Amusementsorkest en solist 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kindeern 7.05 Programma voor militairen 8.00 Be richten ANP, mededeelingen, eventueel: Vraag en antwoord. 8.20 Concertgebouw orkest en soliste (9.209.50 Gramofoonpla ten). 10.30 Viool en orgel. 11.00 Be richten ANP, hierna AVRO-Dansorkest 11.4012.00 Gramofoonplaten. ENGELAND. 391 en 449 M. 9.50—10.20 Orgelspel 11.20 Berichten 11.35 Cau serie 11.50 Lichte muziek 12.351.20 Dansmuzeik 2.20 Orkestconcert 3.05 Causerie 3.20 Berichten 3.35 Orgelspel 4.05 Variété 4.35 Kinderhalfuur 5.05 Mededeelingen 5.20 Berichten, mededee lingen 5.50 Variété 6.20 Rado-tooneel 6.50 Mededeelingen 7.05 BBC-Tbeater- orkest 7.50 Variété 8.20 Berichten 8.35 Causerie 8.50 Variété 9.20 Korte braak in het atelier van Eugène Lücker op den Kopsche Hof te Nijmegen werd één der schilderijen „Het kleine kinderportret" ten verkoop aangeboden aan een particulier in Nijmegen. Deze wilde echter op het aanbod niet ingaan, daar het schilderstuk niet ge signeerd was. De aanbieder heeft zich daar na met het schilderij verwijderd. Kort daar op las de persoon, wien het schilderij ten verkoop was aangeboden, het bericht van den diefstal in de courant. Daar deze aan de recherche een duidelijk signalement van den aanbieder van het schilderij kon opgeven kon deze persoon worden aangehouden. Niet lang daarna kreeg de schilder Eugène Lücker bericht, dat één van de ontvreemde schilderstukken, „Vergezicht in de Ooypolder" in beschadig den toestand was gevonden in de bosschen van den Kwakkenberg. Nadat het op het politiebureau was gedeponeerd, werd het aldaar door den schilder geverifieerd. Deze ontdekte ook, dat een valsche signatuur op het stuk was aangebracht. Het schilder stuk was sterk beschadigd. De dieven heb ben, toen bleek, dat de schilderijen onver koopbaar waren wegens het ontbreken van een signatuur deze zelf gemaakt. De andere schilderijen zijn nog niet gevonden. Men vreest, dat de dieven uit angst'door de po litie te worden ontdekt, deze vernietigd hebben. Inmiddels zijn nog enkele daders, betrek kelijk nog jonge personen, door de politie gearresteerd. Men verwacht echter, dat hij den diefstal nog meer personen zijn betrok ken. Achteraf blijkt ook, dat deze diefstal in verband staat met de inbraak, welke en kele jaren geleden in hetzelfde atelier plaats had. MUITERIJ OP ZWEEDSCH SCHIP TE AMSTERDAM? Deel van de bemanning gearresteerd. In de Houthaven te Amsterdam ligt het Zweedsche houtschip „Nordia". Aan boord van dit schip zijn moeilijkheden ontstaan tusschen een deel van de bemanning en den kapitein. Een vijftiental matrozen, meerendeels Noren, weigerden den terug tocht met het schip te aanvaarden uit vrees voor mijnengevaar en torpedeering. Tus schen hen*en andere matrozen ontstonden een woordenwisseling en vechtpartijen. De goed willende partij wist de anderen van boord te werken. Tien van de mannen be gaven zich stadwaarts en bezochten ver schillende café's. Zij besloten zich naar het Zweedsche consulaat te begeven om aan den Zweedschen consul bijstand te vra gen. Zij stelden zich voor, dat men daar avondwijding 9.40' Gramofoonplaten 9.50 Mededeelingen 10.05 Variété 10.35 Declamatie 10.50 Orkestconcert 11.20 11.35 Berichten. KEULEN. 456 M. 5.50 Hermann Hage- stedt's orkest 7.50; 9.30 en 10.00 Gramo foonplaten 11.20 Het Omroepkleinorkest 12.20 Orkest var. de Wehrmacht 1.35 Populair concert 2.20 Het Omroepor kest 5.00 Gevarieerd programma 5.20 Orkest van de Luchtmacht 7.4012.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20; 12.301.20; 4.20; 5.50 en 6.20 Gramofoon platen. 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 7.50 Gramofoonplaten 8.20 en 9.30 Omroepsymphonieorkest en het gemengd Omroepkoor 9.5010.20 Gra mofoonplaten. 484 M.: 11.20 Reportage. 11.35 Gramo foonplaten. 11.50 en 12.30 Radio-orkest. 12.501.20 Gramofoonplaten 4.20 Ra dio-orkest en grarmfoonplaten 5.38 Gra mofoonplaten 7.20 Uitzending voor sol daten 7.5010.20 Het orkest van het re giment Guides. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.40 Concert 9.20 Berichten 9.40 Gramo foonplaten (Om 10.00 Berichten) 10.20 Barnabas von Geczy en zijn orkest 11.20 Berichten, hierna tot 12.20 Nachtconcert. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Se Programma: 9.00 Keulen (9.20 Berichten) 9.50 Deutschlandsender 10.20 Diversen 11.20 Brussel. VL. (12.20 Ber.) 1.20 Keu len (Berichten) 1.50 R. Danmark of div. 3.50 Keulen 4.20 Brussel VL. 5.10 R. Danmark 5.35 Motala 6.20 Brussel VL. 6.50 Bsromünster 7.55 Brussel FR. 9.20 Brussel VL. (Berichten) 10.10 Breslau. 4de Programma: 8.00 Brussel VL. 8.20 Engeland (Ber.) 11.20 Brussel FR. 12.20 Engeland (Be richten). 12.50 Parijs Radio (Berichten). 2.20 Keulen 3.20 Engeland (Berichten) 4.20 Brussel. FR. 5.005.09 Scheve- ningen haven. (Berichten). 5.20 Enge land (Berichten) 5.38 Brussel FR. 6.20 Deutschlandsender 6.50 darijs Radio (Berichten) 7.20 Keulen (Berichten). 7.30 R. Danmark 9.20 Keulen (Berichten) 9.35 Oslo 10.20 R. Danmark. groote politie-auto met een aantal recher cheurs naar het Zweedsche consulaat uit en bereikte dit vóórdat de matrozen arriveer den. Toen deze zich meldden, werden zij oogenblikelijk door de rechercheurs gear resteerd en in een overval-auto naar het hofdbureau van politie overgebracht, waar 4ij werden opgesloten. De kapitein van het Zweedsche stoomschip heeft geweigerd de mannen wederom aan boord te nemen uit vrees voor herhaling van de ongeregeld heden. De matrozen zullen nu zoo spoedig mogelijk met een ander schip naar hun land worden teruggezonden. „Vad.n Vraag: Mag een huisbaas met den winter de huur opslaan, omdat hij onkos ten gehad heeft. Hij heeft zijn huisjes la ten verven. Antwoord: Iedere huisbaas is, om welke reden dan ook, gerechtigd om de huur te verhoogen, mits niet tydens den duur van een eventueel contract. In dit geval zullen het wel weekhuisjes betref fen, waarvan de huurtijd niet langer loopt dan van week tot week, zoodat hij met tusschenruimte van een volle week de huur kan verhoogen. Vraag: Kunt u mij misschien vertellen, hoe duur een vijf werelddeelen-paspoort kost. Is dit voldoende voor Amerika, of heb ik nog iets anders noodig? Antwoord: Een wereldpas kost '8. (voor één persoon) of 13.— (gezinspas). Voor Amerika hebt u echter een visum noodig. Vraag: Ik heb een lamp met gebrand glas. Daar is een stuk uitgevallen en dat stuk is zóó stuk, dat het niet meer ge lijmd kan worden. Wat moet. ik doen om zoo'n stuk weer te krijgen en het er in te zetten? Antwoord: De eenige, die u kan hel pen, is de betreffende winkelier. Als u hem de maal en de kleuren van het stuk op geeft, kan hy het by den fabrikant bestel len. Maar het Is ook mogelyk, dat hy de lamp moet opzenden om het stuk erin te laten zetten. Vraag: Kunt u my zeggen, welke R.K. Militairenvereeniging hel d'chtst bü Hek kenlaan 4 gelegen is? En nog meer vragen omtrent Hefckenlaan 4. I Antwoord: U bent vermoedelyk on nauwkeurig ingelicht. Ook ons is niet be kend, waar zich een Hekkenlaan bevindt. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 4515 G. H. KLESNHAKS PIETEfS OE LA COURTSTRAAT 22 TRAÏ45P.RT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering In overleg met U j wel bereid zou zyn, hun een wekelüksch bedrag aan geld uit te keeren, totdat het ge vaar om naar hun land terug te keeren voorby zou zyn. Het plan om naar het consulaat te trekken was echter uitgelekt en de kapitein kon nog juist per telefoon den consul verwittigen van het bezoek, dat hem te wachten stond. De consul stelde zich onmiddellyk in verbinding met het hoofdbureau van politie overgebracht, waar delingendiehst. Oogenblikkelyk rukte de

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9