Sluóiand w(wgxmióee>tt (iet ACaauien Finland bereidt zich voor op verzet Een dag vol geruchten te Berlijn „ACaoit zed Qiütócfitcmd capUuleeten" Hitier spreekt bij de opening der Winterhulp WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Finsche steden worden ontruimd ALS VOORZORGSMAATREGEL De Finsche regeering, aldus meldt Reuter uit Stockholm, heeft, gezien den ernst van de situatie, besloten tot evacuatie van de voornaamste steden over te gaan. Deze ste den zijn: de hoofdstad Helsinki, Viborg (bij de Russische grens), het industrie-centrum Tammerfors en 's lands tweede haven, Abo. Vandaag wordt begonnen met een kwart van de bevolking van Helsinki, Donderdag volgt een tweede kwart. Tot vrijwillige ontruiming van de steden heeft de Finsche minister van Binnenland- sche Zaken, Kekkonen, gisteravond voor de radio de bevolking aangespoord. De regee ring wil vermijden, dat zij tot dwangmaat regelen moet overgaan. Hij wees er echter tevens nadrukkelijk op, dat de politieke si tuatie niet slechter is geworden en geen on rust behoeft te wekken. Het is echter be ter, thans de maatregelen in alle rust en orde uit te voeren dan later overijld. Voor het evacueeren van de bevolking der twee steden zullen speciale treinen be schikbaar zijn. Dengenen die niet buiten de stad bij familie onderdak kunnen vin den, zal de regeering een woonplaats aan wijzen. Eigenaars van auto's, die wegens gebrek aan benzine geen gebruik- van hun wagen mochten maken, wordt toegestaan, de auto's gedurende de twee volgende dagen voor de evacuatie te gebruiken. ENGELSCHEN VERLATEN FINLAND Vele Engelschen, die in Finland verblijf hielden, verlaten deze week het land. ONGERUSTHEID IN SCANDINAVIë De te Kopenhagen verschijnende „Natio nal Tidende" schrijft, dat de onderhande lingen te Moskou niet alleen een probleem zijn voor Finland, maar voor het geheele Noorden. De ernst is des te grooter, omdat deze onderhandelingen deel uitmaken van een veel grooter proces, dat het grootste gevaar voor het Noorden en voor geheel Europa inhoudt. Denemarken volgt de ont wikkeling der FinschRussische betrekkin gen met de grootste aandacht, daar men van meening is, dat door een verder op dringen van Stalin in de Oostzee de Sovjet invloed mogelijk naar het Westen voort schrijdt en zelfs tot Denemarken zou kun nen doordringen. Volgens de Duitsche bladen wordt een wijziging in de Litausche regeering ver wacht. De „Boersenzeitung" zegt, dat de Russische druk op de Litausche regeering zóó sterk is, dat zij er geen weerstand aan kan bieden. De soldaten van het roode le ger zullen niet alleen in de Baltische staten binnenrukken: het bolsjewisme marcheert met hen. PACT MET LITAUEN GESLOTEN Wilna aan Litauen teruggegeven. Van 3 tot 10 October zijn in Moskou on derhandelingen gevoerd tusschen volks commissaris Molotof an den Litauschen mi nister van buitenlandsche zaken, Urbsys, over de afsluiting van een verdrag betref fende overdracht aan Litauen van de stad Wilna en het gebied om Wilna, benevens over een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen de Sovjet-Unie en Litauen. De onderhandelingen zijn op 10 October geëindigd met de onderteekening van het volgende pact: 1. De stad Wilna en het gebied van Wilna zal aan Litauen worden teruggegeven. 2. Beide verdragsluitende partijen ver plichten zich tot wederzijdsche hulp. ook militairen, in geval van een aanval op hun gebied van de zijde van een derde Euro- peesche mogendheid, hetzij te water, hetzij te land. 3. De Sovjet-Unie verplicht zich het Li tausche leger tegen voordeelige voorwaar den wapens en oorlogsmateriaal te ver schaffen. 4. Ter verdediging van de grenzen van Litauen krijgt de Sovjet-Unie het recht in Litauen troepen van haar leger en lucht macht te stationneeren, welker aantal en standplaatsen bij afzonderlijk verdrag zul len worden geregeld. Ook de hiermede ver band houdende economische, administratie ve en juridische vragen zullen bij afzonder lijk verdrag worden geregeld 5. Mocht een aanval of dreiging met een aanval tegen Litauen geschieden, dan zul len Sovjet-Rusland en Litauen onverw'ild overleg plegen over de daartegen te nemen maatregelen en met alle middelen tot ver weer overgaan. 6. Beide partijen verplichten zich geen bondgenootschap aan te gaan, welke tegen een der verdragsluitende partijen zouden kunnen zijn gericht. 7. Het onderhavige verdrag raakt de sou- vereine rechten der beide verdragsluitende partijen in geen enkel opzicht. Het begin sel der niet-inmenging in de binnenland- sche aangelegenheden blijft door beide zij den gegarandeerd. 8. Het onderhavige verdrag wordt geslo ten voor den tijd van vijftien jaren. Wan neer het verdrag met een jaar voor afloop van dezen termijn wordt opgezegd, wordt het automatisch voor den tijd van tien jaar verlengd. Litauen blijft evenwel ook in ge val van de opzegging van het onderhavige verdrag in het bezit van Wilna. 9. Het verdrag treedt in werking met de uitwisseling dei ratificatie-oorkonden, het geen binnen zes dagen te Kaunas zal ge schieden. ESTLANDSCHE REGEERING AFGETREDEN. Naar uit Tallin wordt gemeld is de Est- landsche regeering afgetreden. Geruchten willen, dat de nieuwe pre mier prof. Jueri Uluots zal zijn, de voor zitter van het Estlandsche parlement, die naar Moskou is geweest om deel te nemen aan de Russisch-Estlandsche besprekingen. Men gelooft, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken prof. Ants Piip zal zijn, eveneens een lid van de delegatie naar Moskou. De onderhandelingen tusschen de U.S. S.R. en Estland zijn thans op bevredigen de wijze afgesloten, zoo wordt medege deeld. Opheffing van het Duitsche gezantschap te Tallinn? Volgens te Moskou ontvangen berichten zou de Duitsche regeering voornemens zijn, haar gezantschap te Tallinn te ver vangen door een consulaat-generaal. Zoon van Estlandsch oud-premier gedood. Ilmar Toenisson, de 30-jarige zoon van den Estlandschen oud-premier Jaan Toe nisson, is door zes revolverkogels getroffen en gedood. SOVJETTROEPEN TREKKEN VAN LETLANDSCHE GRENS TERUG. Van de Sovjet-RussischeLetlandsche grens wordt gemeld, dat de Russische troe pen, met inbegrip van artillerie, vliegtuigen en tanks, geleidelijk uit de grensstreken worden teruggetrokken. Naar het D. N. B. meldt, heeft de Let landsche regeering het verdrag van weder- zijdschen bijstand met de Sovjet-Unie ge ratificeerd. DE EVACUATIE DER DUITSCHERS UIT DE BALTISCHE LANDEN. Veertien Duitsche schepen zijn aangeko men in Riga, Libau en andere Letlandsche haven voor de evacuatie van de Duitsche minderheid, die in totaal ongeveer 60.000 menschen omvat. Er worden spoedig nog meer schepen verwacht. De geheele eva cuatie zal waarschijnlijk in twee of drie weken voltooid zijn. Het 11.453 ton metende Duitsche stoom schip „Der Deutsche'' nam gisteren te Tal linn de eerste 1000 Duitschers aan boord om ze naar Duitschland te repatrieeren. De andere schepen liggen te wachten in Tallinn, Paemu en Kuressaare op het eiland Oesel. Duizenden Duitschers zijn bijeengekomen in Tallinn, wachtende op hun vertrek. Velen slapen des nachts op stroo in de gesloten Duitsche scholen. De Duitsche banken en zekere andere zaken blijven open. Na Maart zal geen Estlandsch Duitscher de Duitsche nationaliteit meer mogen verwerven. De Berlijnsche correspondent van de „Basler Nationalzeitung"' schrijft, dat de door Hitier aangekondigde repatrieering van Duitschers zich over verscheidene ja ren zal uitstrekken. Het uiteindelijke doel der maatregelen is alle in het buitenland wonende Duitsche minderheden in het Groot-Duitsche Rijk te brengen. De gere- patrieerden uit de Baltische landen zullen zich vooral gaan nederzetten in den vroe- geren Corridor en het door Duitschland geannexeerde Poolsche gebied. Gauleiter Buerckel is met de organisatie belast. Hetzelfde blad verneemt voorts uit Hel sinki, dat de in Estland en Letland wonen de Duitschers 48 uur tijd hebben gekreeen om hun zaken te regelen en hun bezittin gen te verkoopen. De Letlanders en Est- landers van Duitsche afkomst hebben twee weken tijd gekregen. Duitschland heeft den leden der Duitsche minderheden laten weten dat het geen verantwoording aan vaardt voor hen die den oproep niet be antwoorden. De Berlijnsche correspondent van ge noemd blad schat de waarde van de Duit sche bezittingen in de Baltische landen op 1 y2 milliard Rijksmark. DE INLIJVING VAN WESTELIJK WIT-RUSLAND. Op 22 October zullen verkiezingen ge houden worden voor de nationale vergade ring van Westelijk Wit-Rusland. Deze ver gadering zal de inlijving van dit gebied bij de Sovjetrepubliek moeten bekrachtigen, alsmede de verdeeling van den grond, de nationalisatie der banken en van de groo- te industrie. Voorts worden toebereidselen getroffen voor de bijeenroeping eener na tionale vergadering tot bekrachtiging van de vereeniging van de Westelijke Oekraine met de Oekrainsche republiek. GOERING SCHENKT WOROSJILOF EEN VLIEGTUIG. Goering heeft aan maarschalk Worosjilof een sportvliegtuig ten geschenke gegeven. Mgr. Szeptycki naar Sovjet-Rusland gedeporteerd? Uit het leven van den Roetheenschen Bisschop. Volgens berichten uit Boekarest zou de Roetheensche aartsbisschop van Lemberg. Mgr. Andreas Szep tycki, door de Sovjets naar mid den-Rusland zijn gedeporteerd. In aansluiting hierop meldt men ons de volgende bijzonderheden over het leven van deze Roetheensche Bisschop. De Roetheensche Metropoliet Szeptycki werd op 29 Juli 1865 geboren uit Pool sche ouders. Dat hij zelf Roetheen is ge worden, is vermoedelijk te danken aan het feit, dat er zich onder zijn voorouders be roemde Roethenen bevonden. Ook de groot vader van den metropoliet werd in de Roe theensche Kerk gedoopt. Hij stamt uit een adellijk geslacht en draagt den titel van graaf. In 1888 deed hij zijn intrede in het klooster van de Paters Basilianen. In 1892 werd hij priester gewijd en reeds op 34- jarigen leeftijd werd hij benoemd tot bis schop van Stanislow. Twee jaar later in 1901 werd hij Metropoliet van Lem berg. Szeptycki was een Roetheen in hart en nieren. Voortdurend trad hij op voor de rechten van de Roethenen. Hij was een Winterhilfe thans hulp voor Roode Kruis „DUITSCHLAND IS NIET TE VERSLAAN NOCH MILITAIR NOCH ECONOMISCH." Bij de opening van de campagne der „Winterhilfe" heeft de Duitsche Fuehrer en rijkskanselier, Hitier, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide: „Door den oproep, die wij tot de bevol- xing richten, willen wij haar een kijk ge ven op den werkelijken noodtoestand, waarin vele volksgenooteh verkeeren. Nood is er altijd geweest. Nog maar enkele da gen geleden heb ik streken gezien, waar het gemiddelde levenspeil ver ligt bene den het niveau, dat wij als den grootsten nood beschouwen. Wanneer wij de resulta ten van onze sociale opvoeding van de laatste jaren beschouwen, dan san niemand ons betwisten, dat de ingeslagen weg tot succes geleid heeft. Nu heeft het noodlot ons gedwongen ter bescherming van ons Rijk naar de wapenen te grijpen. In en kele weken is de staat, die meende de Duitsche belangen op de meest brutale wijze te kunnen bedreigen, neergeslagen dank zy een militaire verrichting, die in de geschiedenis eenig is, en dank zij-den hel denmoed onzer soldaten. Wat de toekomst brengt, weten wij niet. Slechts over één ding hebben wij zekerheid: geen macht ter wereld zal dit Duitschland nogmaals kunnen over winnen. Men zal ons noch militair overwinnen, noch economisch vernieti gen, noch naar den geest murw maken. Men zal onder geen omstandigheden meer een Duitsche capitulatie beleven. Ik heb uiting gegeven aan onze bereid heid tot vrede. Duitschland heeft tegen de Westelijke tegenstanders in het geheel geen oorlogsmotief. Zy hebben voor belache lijke doeleinden oorlog ontketend. Duitsch land is echter vastbesloten, indien zijn be reidwilligheid wordt afgewezen, den strijd te aanvaarden en, hoe dan ook, door te strijden. Noch de schrik van het oogen- blik, noch de aankondiging van den duur van dezen strijd zal ons vermoeid of zelfs maar bang kunnen maken. Vóór ons staat een eeuwig leven van ons volk. Wat de rest van de wereld uitkiest, kan zij krijgen. Ik heb eens een zeer moeilijken weg gekozen om Duitschland te doen verrijzen uit de vernietiging, die het Verdrag van Versail les oplegde. Sindsdien zijn twintig jaar verloopen. Het ryk is machtiger dan ooit. De weg vóór ons kan niet moeilijker zijn, dan het pad, dat achter ons ligt. Als wij niet versaagd hebben op den weg, dien wij reeds afgelegd hebben, zullen wij te min der versagen op den weg naar de toekomst. De tijd, die voor ons ligt, zal eerst recht medehelpen aan de versterking en de ver dieping der nationaal-socialistische volks gemeenschap. De „Winterhilfe" in den oor- 1' g is ditmaal tegelijkertijd een hulparbeid voor het Roode Kruis. Elkeen denke slechts aan de grootte van het gemeenschappelijke offer en van het offer van degenen, die zich voor hun volk hebben gegeven en zich nog moeten geven. Vergeleken met die op- aanhanger van de gedachte, dat er ooit een groot Oekrainsch Rijk moost worden opge richt, om ook aan de Oekrainers (waar van de Roethenen deel uitmaken) onafhan kelijke rechten toe te kennen. Zijn enthou siasme voor de Roetheensche zaak bezorg de hem de vijandschap van de Russen. En toen het Russische leger in het begin van den wereldoorlog, in 1914, de stad Lem berg veroverde, werd de Roetheensche me tropoliet gevangen genomen en naar Rus land gedeporteerd. Drie jaar vertoefde hij in Russische gevangenschap. Toen hij in offeringen zijn alle offers tehuis niets. Zij kunnen echter er toe bijdragen het be wustzijn van de onverbrekelijke gemeen schap in ons volk te versterken. In deze periode van arbeid voor de „Winterhilfe" moet alles overtroffen worden, wat tot dusverre op dit gebied tot stand gebiacht is. Dat zal wellicht ook een antwoord zijn op de domheid in andere streken der we reld, waar men gelooft het Du!!.sche volk van binnenuit to* ontbinding te kunnen brergen. Wij zullen anderen respect voor den binnenlandschen staalsvorm van an dere volken bijbrengen. Wat wij als ge meenschap moeten du'den daarvan kan dc wereld overtuigd zijn «dat zullen wij C ragen. het is te hopen, dal de ar.deren het evenzco kunnen verdragen. De beslissing over den oorlog ligt nie* mrer bij ci.s maar bij de rest oer wereld. Wij hebben slechts het beslu.'i élke b?-du>sing te sarvaarden en dan ui; *e voeden i-t re laat?*e conse quentie H« e krachtiger wij de offers op ccis nemerv die de oori.g kan vragen, met des te meer zekerheid zullen wij den vre de bevp'ten, die ons volk nond'.g beeeft. Want een., dat is o.-k mijn overtuiging, moet aan den tijd van onzekerheid een einde komen. Het moet mogelijk zijn dat ook het Duitsche volk, zonder voortourend door anderen lastig gevallen te v/orden, zijn leven kan leiden binnen zyn levens- ruimte, naar eigen wensch, en het aandeel aan de rijkdommen der wereld zal hebben, waarop het op grond van zijn getal en zijn waarde aanspraak maken kan, aanspraak maakt en aanspraak maken zal." CIJFERS VAN GOEBBELS Hitiers rede werd voorafgegaan door een inleiding van minister Goebbelsc, die een overzicht gaf van het werk der Winterhulp in 1938'39. Dit heeft in totaal 535.3 mil- lioen mark opgeleverd, tegen 417.1 millioen mark in het jaar daarvoor. In het begin was het werk der Winterhulp een strijd tegen den bestaanden nood van een groot deel van het volk, thans heeft het werk der Winterhulp ten doel dezen nood te voorko men. In den winter 19331934 werden van iedere duizend inwoners van het Rijk 143 geholpen door het werk der Winterhulp, in den winter 1938'39 is dit aantal gedaald tot 104 per duizend. In den afgeloopen winter hebben zich 1.185.145 medewerkers beschikbaar gesteld voor de Winterhulp, slechts 0.9 procent van hen ontving een vergoeding. Door den ooi log zal het werk der Win terhulp in het komende jaar voor een onge leenden taak worden gesteld. VtnIVenlandsctie Berichte® ONTPLOFFING TE NEW YORK. In een ververij op Madison Square te New York zijn door een ontploffing twee personen om het leven gekomen en meer dan twintig gewond. De muur van een be lendende bioscoop stortte in, waarvan een korte paniek het gevolg was. 1917 terugkeerde, heerschte er in Lemberg en omgeving geen rust en orde. Vooral in de jaren 1918 en 1919 was hij getuige van tallooze straatgevechten tusschen Polen en Oekrainers. Toen er na den wereldoorlog door de Raad van Gezanten beslist moest worden over het lot van deze gebieden, reisde Mgr. Szeptycki in Europa en Amerika om voor de Oekrainers onafhankelijkheid te ver krijgen, hetgeen hem niet gelukte. Toen de metropoliet in Augustus 1923 aan de Poolsche grens terugkeerde, werd hij daar verre van vriendelijk ontvangen. Op bevel van de regeering werd hij naar Poz- nan overgebracht, omdat men bevreesd was voor woelingen onder de Roethenen in Lemberg. Eenigen tijd later wist hij echter van den Poolschen president gedaan te kry- gen, dat hij opnieuw zijn standplaats mocht gaan innemen. Dit werd hem toegestaan onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de Roethenen bij zijn terugkeer geen betoo gingen zouden houden. De Metropoliet zelf heeft daarop zijn geloovigen aangespoord, om manifestaties achterwege te laten en deze wensch werd opgevolgd. Nog vele moeilijkheden tusschen Mgr. Szeptycki en de Poolsche regeering zijn het gevolg geweest van dezer weinig inschikke lijke houding tegenover de Oekrainers, Opnieuw is nu de grijze en ziekelijke me tropoliet naar Sovjet-Rusland gedepor teerd. Zijn geheele leven heeft hij gestre den voor het Roetheensche volk, zonder dat zijn hard werken ooit tot tastbaar re sultaat in dit opzicht heeft geleid. Mgr. Szeptycki bracht in 1925 tijdens het Eucharistisch Congres een bezoek aan ons land en vertoefde toen ook enke.le dagen te Leiden. De avond bracht ontgoocheling. ER ZOU EEN WAPENSTILSTAND ZIJN VOORGESTELD. De Engelsche koning zou zijn afgetreden. Berlijn heeft gisteren een even merk- waardigen als bewogen ochtend achter den rug. Eenige uren lang heeft men er in de grootste opwinding geleefd als gevolg van tallooze geruchten, zoo fantastisch, dat men zich er over moet verwonderen, dat zij nog zooveel geloof vonden. Hier volgt een reeks der geruchten, die in de hoofdstad en naar het schijnt ook ver daarbuiten de ronde hebben ge daan: De Britsche regeering is afgetreden: Chamberlain wordt vervangen door Mos- ley (zooals men weet de leider van de Britsche fascisten); de koning heeft af stand van den troon gedaan en wordt op gevolgd door den hertog van Windsor. En geland heeft een wapenstilstand voorge steld tot 28 October. Sommige geruchten gingen, wat dit laatste betreft, zelfs nog verder en meldden, dat het bestand reeds zou zijn begonnen. Ten slotte ging van mond tot mond, dat Mussolini en Molotof op weg waren naar Berlijn. Al deze geruchten hoe ongeloofelijk het ook moge klinken verspreidden zich als een loopend vuurtje door de stad en veroorzaakten overal opwinding. Waar zij vandaan kwamen wist niemand, doch op straat werden zij levendig en met opluch ting besproken. Menschen, die elkander nimmer gezien hadden, spraken elkander aan om het „groote nieuws" van den och tend verder te vertellen. De geruchten vonden hun weg naar beurs-, bank- en handelskringen, waar zij eveneens groot opzien veroorzaakten. Den geheelen morgen kregen de dag- bladbureaux en de ministeries een golf van telefoongesprekken te verwerken van menschen, die om nadere inlichtingen vroegen. Velen vertelden, dat het bericht van den wapenstilstand door de radio was aangekondigd, doch dit werd door de om- roepstations ten stelligste ontkend. Ten slotte werd dezen geruchten van officieele zijde de kop ingedrukt. Verklaard werd, dat men hier te doen had met ge ruchten, die uit het vijandelijk kamp af komstig waren en waarmede beoogd werd onder de Duitsche bevolking verwarring te stichten. Officieel werd voor de radio meegedeeld, dat de Britsche inlichtingen dienst verantwoordelijk gesteld moest wor den voor de verspreiding van de berich ten over den wapenstilstand en het aftre den van de regeering-Chamberlain. Deze geruchten, zoo heette het verder, worden uitsluitend de wereld ingezonden om een sfeer van onzekerheid te scheppen en zoo doende de uitvoering van de duistere plan nen van de Britsche oorlogshitsers te ver gemakkelijken. Ongemotiveerde vreugde-tooneelen. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Zuericher Zeitung" beschrijft de too- neelen van vreugde, welke zich gisteren in Berlijn afspeelden, toen de geruchten over een wapenstilstand aan het Westelijke front en den val der Britsche regeering zich in de stad verspreidden. De correspondent schrijft, dat „het nieuws" een geweldige sensatie verwekte en snel van mond tot mond ging. Steeds aangroeiende groepjes menschen bespraken deze jongste ontwikkeling en op vele plaatsen begon met uitbundig pleizier te maken. Café-eigenaars verstrekten gratis consumpties en vele winkeliers gaven hun klanten een geschenk om het feit te vie ren. Daarna kwam de bittere ontgooche ling, toen de avondbladen op straat ver schenen, welke de geruchten in groote op schriften tegenspraken. v. ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN JUWELIERS BREESTRAAT 95 TAFELZILVER Uitgebreide sorteering. Nieuwste modellen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5