KERKNIEUWS RECHTZAKEN Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BENOEMINGEN IN BET AARTSBISDOM. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aarts bisschop van Utrecht heeft onder de be staande parochie van de H. H. Apostelen Petrus en Paulus te Soest een nieuwe paro chie opgericht onder den titel van de H. Familie. Jezus, Maria en Joseph en heeft eldaar benoemd tot pastoor den zeereerw. heer R. G. Lommerse; heeft voorts benoemd tot kapelaan te Amersfoort( O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer J. A. van den Anker, tot ka pelaan te Denekamp den weleerw. heer A. C. de Greef, tot kapelaan te Bussum (O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand) den weleerw. heer J. H. R. Hunfeld, tot kapelaan te Ab coude den weleerw. heer W. G. Gründe- man (Neom.); tot kapelaan te Arnhem (H. Eusebius) den weleerw. heer G. H. Rolf, tot kapelaan te Hilversum (H. Hart van Jezus) den wel eerw. heer A. J. W. Middelweerd, tot ka pelaan te Huizum (Fr.) den weleerw. heer A. M. Veldhuizen, tot kapelaan te De Lutte den weleerw. heer H. J. H. J. Veeger (Neom.) en tot kapelaan te Weerselo den weleerw. heer A .J. H. Hagdorn (Neom.). VAN M'N BOEKENTAFEL MAATSCHAPPELIJK VERHAAL EN LIED. Voordrachtbundel samengesteld door A. J. D. v. Oosten. Uitg. „Ons Leekenspel", Bussum. De dichter A. J. D. v. Oosten, die door het sterk uitgesproken karakter van zijn werk waarvoor hij bij uitstek geschikt moet worden geacht, stelde in opdracht van Tooneelfonds „Ons Leekenspel" te Bussum een nieuwe bundel samen: „Maat schappelijk verhaal en lied". Het doel der uitgave is de volksjeugd goede en bruik bare stof voor haar voordrachtsavonden te bieden en van Oosten kan in dien opzet zonder twijfel geslaagd worden genoemd: hij deed een rijke keuze uit meerendeels modern werk, proza en poëzie. Men vindt de belangrijkste Noord- en Zuid-Neder- landsche auteurs in dezen bundel verte genwoordigd en hun werk beslaat vrij wel alle aspecten van het maatschappe lijk leven. De drie geplaatste prozafrag menten hebben betrekking op het boeren bedrijf, de scheepvaart en de industrie; in de poëzie vindt men een sortgelijke ver scheidenheid, verzen of prozastukken met revolutionaire tendenzen werden niet op genomen; toch treft men hier dankbare stof, die het beoogde doel zeker bereiken kan. De uitgave werd typografisch met veel smaak verzorgd. Harry Sterk ontwierp een fraai omslag en teekende ook een aantal boeiende vignetten. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 4515 G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering In overleg met U Haagsche Politierechter Schoenen-gegooi. W. N. H., boerenknecht te Leidsche n- d a m, had zich te verantwoorden wegens mishandeling. H. had ruzie gekregen met een elfjarig knaapje, welke ruzie zoo hoog was geloo- pen, dat H. zijn schoen naar het hoofd van het joch had geslingerd. Wie echter kaatst moet den bal verwachten, heeft een geleerd man georeerd, dus waarom zou het knaapje den schoen niet terug gooien? Over en weer vloog de schoen en het ging er nu maar om wie het beste mikken kon. De jeugd had het gewonnen, want plotseling was de schoen midden in het gelaat van H. beland. H. applaudiseerde niet voor deze werpkeuze, die ongetwijfeld op een kermis meer succes zou hebben opgeleverd, in te gendeel, hij greep den jongen in zijn nekvel en gaf hem eenige schoppen. Verdachte zeide ter zijner verdediging, dat hij maar één klapje had gegeven en dat het jongmensch door dat klapje gevallen was. Verder bracht hij nog naar voren, dat hij kwaad was geworden toen de schoen hem in het gelaat vloog en de jongens daar de grootste schik in hadden, trots het feit, dat hij nog al wat bloed verloor. Met de omstandigheden rekening hou dende werden eisch en uitspraak een geld boete van een half guldentje. Varkensdrijver contra agent De getuige W. Th. Hoogkamer, agent van politie te Leiden, had toezicht op de var- kensmarkt te Leiden. De varkensdrijver W. R. uit Leiden was op de markt aan het varkens afladen, maar aangezien hij niet voldoende maatre gelen had genomen viel een der biggen van den wagen op het plaveisel. Hoogkamer gaf den varkendrijver een waarschuwing, maar dat viel niet in goede aarde, want R. was den agent toen gaan beleedigen. R. probeerde er zich heel listig uit te draaien door te zeggen, dat hij de waar schuwing niet gehoord had en, als hij al iets tegen den agent gezegd mocht hebben, dan had hij toch in ieder geval niets beleedi- gends bedoeld. Deze vlieger ging niet op, want de offi cier eischte een geldboete van 10 subs. 10 dagen. De uitspraak werd een geldboete van 6 subs. 6 dagen. Het onware verhaal Een grondwerker te Leiden was bij den parlevinker F. W. V. te Leiden ge- De Indische Marine patrouilleert Een triest verhaal. Met de „Pilsudski" arri veerde te Newcastle een aantal bejaarde Polen uit Amerika, op weg naar hun vader land, om daar de laatste levensdagen in rust te slijten.. OPPERWACHTMEESTER DER MARECHAUSSEE BELEEDIGD De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J, F. F., rijwiel handelaar te Ulft, wegens het indienen van een valsche aanklacht tegen een opper wachtmeester van de marechaussee en aan randing van diens goeden naam. De officier van justitie had een gevangenisstraf van zes weken geëischt. De rechtbank veroordeel de den rijwielhandelaar tot een gevangenis straf van drie weken. BELEEDIGD ARTIKEL IN EEN KRANT De rechtbank te Arnhem deed uiaspraak in een zaak tegen den heer E. D. M., direc teur van „De Geldersche Courant", wegens het opnemen van een beleedigend artikel voor de marechaussee te Ulft. De verdachte werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot een boete van 75 gld., subsidiair een hechtenisstraf van dertig dagen. VALSCHE GULDENS GEMAAKT EN UITGEGEVEN. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde een 28-jarigen man, die tientallen valsche guldens had gemaakt en uitgegeven in Utrecht en omgeving, tot een gevangenis straf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. De officiear van justitie had anderhalf jaar geëischt. Van G., uit Leiden, die verstek liet gaan, was bij een Haagsche firma aange steld als ijsco-venter. Hij had een voorraad ijs mee gekregen ter waarde van 35. Op een dag zag een controleur den ijs- wagen in Leiden en toen was gebleken, dat van G. in den Haag nog niet afgerekend had. Den anderen dag stond de ijswagen rustig in een pakhuis met nog een gedeelte van het ijs erin. Het verkochte gedeelte was door verdach te niet afgerekend. Integendeel, hij had het geld maar voor zichzelf gehouden, waar door de firma Jamin daar was het ijs van benadeeld was geworden voor een aardig bedrag. Eisch en uitspraak werden een maand ge vangenisstraf. De Arnhemsche Rechtbank heeft de zaak behandeld tegen mr. H. J. V., oud-burge meester van Dinxperloo, die terecht stond wegens het aannemen van giften voor ver- blij fvergunningen, welke hij aan vluchte lingen uit Duitschland verschafte. De ver dachte verklaarde, dat hij den man, dien hij bemiddeling verleende voor het verkrij gen van deze vergunningen, herhaaldelijk juridische adviezen had gegeven. De ont vangen gelden zouden zijn bedoeld als een vergoeding hiervoor. De officier van justitie achtte het ten las te gelegde bewezen. Hij wilde rekening houden met verzachtende omstandigheden en eischte een geldboete van driehonderd gulden, subsidiair drie maanden hechtenis straf. Uitspraak over veertien dagen.. komen met het verhaal, dat hij een wei land wilde huren om graszoden te snijden. Voor huur van het land had hij 20 noo- dig. Toen dat voor elkaar was had hij weer een ander verhaal verteld en wel, dat hij een machine noodig had om de plakken te snijden, kosten 10, terwijl hij na verloop van tijd nogmaals gearriveerd was om 12.50 te leenen om de messen van de machine te slijpen. Het heele verhaal had op pure fantasie berust en de benadeelde had naar zijn cen tjes kunnen fluiten. S. voerde als verdediging aan, dat hü werkloos was en in geldelijke moeilijkhe den verkeerde. De officier von dat geen excuus om dan anderen met onware verhalen geld uit hun zak te kloppen en omdat verdachte al eens eerder veroordeeld is' geweest werd de eisch twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd dienovereenkomstig. Rijbewijs vervalscht. Veldwachter Hilgersom uit Voorscho ten kwam mededeeling doen, dat A. P. zijn rijbewijs vervalscht had door den datum 23 Juli 1938 te veranderen in 23 Juli 1940, om alzoo de aanschaffing van een nieuw exem plaar te ontduiken. Wegens valschheid in geschrifte werd A. P., die niet verschenen was, veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Steunfraude. W. B., metselaar te Leiden, had een week gewerkt a 60 cent per uur, maar deze verdiensten niet opgegeven aan den steun- verleeningsdienst te Leiden. Hem werd nog een kans gegeven, zoodat eisch en uitspraak werden twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Rare ijsco-venters Wij ontvingen heden de eerste foto's van de Indische marine in „oorlogsuitrusting" Plaatsnamen mogen niet bekend gemaakt worden. 1. Op het mijn-bor des van de „Rigel". Let óp de typische hoofdbedekking van den inheemschen ma troos. 2. Geschut-oefening n oorlogs-uitrusting, inclusief gasmasker. Zekere K. uit Leiden moest voor een dergelijk feit terecht staan. Ook hij had het ijsgeld van de firma Jamin, waar hij als venter in dienst was, ten eigen bate aange wend en aldus 15 verduisterd. K. had nog aangevoerd, dat het ijs hem ontstolen was, maar volgens een contro leur was dit onmogelijk. Ook hij kreeg een maand gevangenisstraf om zijn zonden te gaan overpeinzen. OUD-BURGEMEESTER VEROORDEELD De bemanning van de Finsche houtboot „Indra", die bij Terschelling op een mijn liep, is door het Zweedsche vrachtschip „Eriksborg" aan boord genomen en met dit schip in de Coenhaven te Amsterdam gearriveerd. 1, Links kapitein F. A. Frederikson van de „Eriksborg en rechts kapitein F. W. Lindhorn van de „Indra". 2. Geredde opvarenden van den „Indra" in de kajuit van de „Eriksborg". Rechts eerste stu urm an Mecklin. 187. Wonder boven wonder komt Peter met de koffer zonder ongelukken in zijn kamer. Daar doet hij het ding vlug open, want Myra krijgt het al benauwd. Wip, ze springt er uit en valt Peter meteen om de hals van plezier. Nu zijn we weer bij elkaar roept ze. Als ze nu de koffer maar niet komen zoeken. Daar heeft Peter nog niet aan jxadacht. 188. En warempel, een oogenbiikje later hooren ze iemand over de gang loopen en vlak bij de kamerdeur zegt een dame: Mijnheer, ik vil vanavond nog mijn koffer heb ben, morgen moet ik verder reizen! De knecht gaat naar den zolder en komt verschrikt terug. Uw koffer is er niet, mevrouw! Zijn er dan dieven in dit Hotel? roept de dame verschrikt uit

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10