De ramp van het Finsche ss „Indra' RADIO-PROGRAMMA'S Myra. hel elfje en de booze kabouter Zwartvoet UiNSDAG 10 OCTOBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Omtrent het mijnongeluk van de Fin sche houtboot nabij Terschelling kan nader worden gemeld, dat het schip inderdaad de „Indra" is. De motorreddingboot „Nicolaas Marius" is in den laten middag op haar post te Midsland teruggekeerd. Gerapporteerd werd, dat niemand van de bemanning van de „Indra" meer aar, boord was. Men nam aan, dat alle opvarenden met de reddings sloepen, die ook niet meer werden aan getroffen, zich naar de beide andere sche pen, die inmiddels de reis hadden voort gezet, hadden begeven. De „Indra" ligt met het voorschip onder water en helt sterk voorover, maar voor zinken schijnt geen gevaar te bestaan. He. Finsche schip bevindt zich zes mijl uit den wal, dus juist in^het Engelsche mijnenveld. Ondanks deze gevaarlijke situatie is de sleepboot „Stotemelk" van de reederij Doeksen ter assistentie uitgevaren. Indien het zou gelukken een verbinding tot stand te brengen, lag het in de bedoeling de „In dra" naar IJmuiden te sleepen. De motorreddingboot „Brandaris", die zooals gemeld, op weg was naar Harlingen, om te worden gerepareerd, is nog terug geroepen, doch men durfde het schip, dat een diepgang heeft van 1 M. 50, niet naar de Fin sturen in verband met het mijnen gevaar. De „Indra" is een schip van bijna veer tig jaar oud. Het heeft een inhoud van 2.072 bruto ton en is eigendom van de Nautic Steamship Company te Abö. Het is van oorsprong een Nederlandsch schip, n.l. de „Loppersum". Het is eenige malen van nationaliteit veranderd. Twintig opvarenden te IJmuiden aangekomen. Gisteravond om kwart over elf zijn de twee houtbooten, die zich in de nabijheid van de „Indra" bevonden, toen deze op een mijn liep, te IJmuiden binnengeloo- pen. Het zijn de Zweedsche vrachtschepen Eriksborg en Karin. Op de Eriksborg be vinden zich twintig opvarenden van de „Indra", van wie er zes gewond zijn. On middellijk nadat het schip in de sluis was gemeerd, begaf zich een geneesheer aan boord om medische hulp te verleenen. Drie opvarenden verdronken. Nader wordt gemeld, dat twee der ge wonden op advies van den geneesheer in het ziekenhuis te IJmuiden zijn opgeno men. Zij waren er evenwel niet ernstig aan toe, zoodat zij zich te voet erheen konden begeven. Naar de schepelingen mededeelden zijn bij de ramp van dc „Indra" drie opvarenden verdronken. De Eriksborg is hedennacht om even over twaalven met de overige achttien ge redden van de „Indra" opgestoomd, met bestemming Amsterdam, waar het schip in de Coenhaven ligplaats zal nemen. De Karin, welke bestemd is voor Zaan dam, is van Finsche nationaliteit. GEZAGVOERDER EN LOODSEN VERTELLEN. Het Zweedsche stoomschip „Eriksborg", onder commando van kapitein Frederik- son, meerde in den vroegen ochtend in Amsterdam aan een der pieren van de Coenhaven. Het schip heeft den tragisc^.en ondergang van de Finsche houtboot „In dra" meegemaakt en de geredden, in to taal negentien personen, waaronder de Nederlandsche loods H. W. A. E. Tuil uit Delfzijl, aan boord genomen. Wij waren vanmorgen aan boord van de „Eriksborg". In de hut van den gezagvoer der troffen wij behalve kapitein Frederik- son, den gezagvoerder van de ondergegane „Indra", den heer F. v. Lindholm, den loods van de „Indra", H. W. A. E. Tuil uit Delfzijl en zijn broer D. Tuil, eveneens uit Delfzijl, die de „Eriksburg" loodste. De geredden, onder wie zich drie vrouwen bevinden, waren nog aan boord. Bij de ramp zijn drie personen om het leven gekomen, n.l. de eerste machinist, Marlnlund, de donkeyman Muitanen en de stoker Farm. De Nederlandsche loods H. W. A. E. Tuil en kapitein Lindholm van de „Indra". ver telden in sobere woorden over het vreese- lijk ongeluk, dat het leven van drie zee lieden heeft gekost en dat schip en lading heeft doen ondergaan. De loods was onder Bcrnholm aan boord gekomen, zijn broer D. Tuil was aan boord van de „Eriksborg" gegaan, beide schepen waren op weg naar Zaandam. In de buurt voer nog een derde schip, n.l. de Zweed „Karen", eveneens beladen met hout voor Zaandam. Er was afgespro ken, dat de schepen in convooi zouden va ren, om elkaar indien dit noodig was assistentie te kunnen verleenen. Het was een tamelijk kalme zee. Om on geveer kwart voor elf had de radiotele grafist een S.O.S.-sein opgevangen van een schip, dat in het Kanaal in nood zou ver- keeren. De loods stond op de brug met een roerganger en de tweede stuurman Helman. Ruim kwart over elf ging de stuurman even naar beneden. Enkele seconden later klonk een zware ontploffing. Het schip was aan stuurboordzijde ter hoogte van de machinekamer geraakt. Ik stond vertelde loods W. Tuil, aan stuur boordzijde van de brug door mijn kyker de omgeving op te nemen. Alles was in een minimum van tijd gebeurd, korter dan ik het vertellen kan, mijn kijker werd uit de hand geslagen, een watermassa spoot uit de machinekamer omhoog, stuk ken hout en deelen van het schip werden her- en derwaarts geslingerd. Het onder stuk van de brug werd onder mij wegge slagen. De kapitein was op het oogenblik van de ontploffing in zijn hut. „Het leek vertelde hy of de wanden op mij toe kwamen. Alles kraakte en splinterde. Ik wist de deur open te rukken en stormde naar boven. Het was een ravage en het schip begon snel te zinken. De stuurboord- sloep was vrijwel totaal versplinterd, ook de werkboot was in elkaar gedrukt. De derde sloep was nog te gebruiken. De menschen behielden hun kalmte en direct werd begonnen met het uitzetten van de sloep. Kort na de eerste ontplof fing volgde een tweede, die minder he vig was. Waarschijnlijk was een ketel ge sprongen. Kapitein en loods stelden een onderzoek in in de machinekamer. Het was duidelijk, dat de mannen, die daar hun taak vervulden, reddeloos verloren waren. De machinekamer stond al voor het grootste deel onder water. Met veel moeite was de sloep gestreken, als laatsten gingen kapitein Lindholm en de loods Tuil van boord. „We konden onmogelijk langer aan boord blijven, de toestand in de machine kamer was van dien aard, dat aan redden van de menschen niet te denken viel. Zij waren reeds omgekomen. Het schip dreef bovendien in de richting van de mijnenvelden". De gewonde stoker, die thans in het zie kenhuis te IJmuiden ligt, vertelde hij nog, was een paar seconden voor het ongeluk van plan naar beneden te gaan. Hij stond reeds op de ladder naar de machinekamer. Door den luchtdruk werd hij als een pro jectiel naar boven geschoten, waar hij op het dak terecht kwam. We bleven, zoo vertelde de loods van de „Eriksborg", nog eenigen tijd bijgedraaid liggen. Maar het was duidelijk, dat het met de „Indra" gedaan was. Het wrak zonk langzaam, het voorschip stond reeds gedeeltelijk onder water en bovendien dreef het schip in de richting van de mijnenvelden. We besloten al dus kapitein Frederikson, de reis voort te zetten. Ook de „Karen", die geen hulp be hoefde te bieden, zette de reis voort en te gen elf uur liepen we gisteravond te IJmuiden binnen om later naar Amster dam op te stoomen. -De geredden, w.o. nog vier licht gewon den, maken het goed. HET VERGAAN VAN DE „BINNENDIJK" Officieren en bemanning waarschijnlijk vandaag naar Londen. De directie van de Holland-Amerika Lijn deelt ons mede, dat de officieren en bemanning van het s.s. Binnendijk" met uitzondering van de twee gekwetsten, waarschijnlijk vandaag naar Londen rei zen. Het ligt in de bedoeling hen met de „Statendam" naar Rotterdam te laten ko men. De ramp kort de regeering 1.5 millioen. Naar de „Tel." verneemt, wordt in scheepvaartkringen de schade, veroor zaakt door het verloren gaan van het s.s. „Binnendijk" op ten minste anderhalf millioen gulden geschat. Dit bedrag werd althans gisteren ten beurze genoemd. De ze schade komt geheel voor rekening van den staat, aangezien zoowel het casco als de lading op het z.g. regeeringstarief ver zekerd waren. Omtrent de lading van het schip ver neemt het blad verder nog, dat de „Bin nendijk" behalve de groote party graan voor de Nederlandsche regeering een vrij aanzienlijke hoeveelheid suiker, katoen en wol vervoerde. Hierin ligt mogelijk een verklaring voor het feit, dai de brand, die na de explosie op de „Binnendijk" ont stond, zulk een snelle uitbreiding onder ging. Het motorschip „Glück Auf 2", schipper J. Meertens met kolen van Ruhrort naar Leeuwarden, is gisteren op het IJselmeer gezonken; de uit drie personen bestaande bemanning is te Enkhuizen door de vis- schersvaartuigen EH 15 en UK 82 aan wal gebracht. De Glück Auf," die diep geladen was, verdween bij een hooge zee plotseling in de diepte en de bemanning kon alleen door overboord te springen het veege lijf nog bergen. Gelukkig vischten een paar visschersvaartuigen juist n de nabijheid en konden de drenkelingei. gered worden. Door de vereeniging tot redding van schip breukelingen werden zij van het noodige voorzien. Het wrak van het vaartuig is gevaarlijk voor de scheepvaart in de rich ting naar Stavoren. BEJAARDE VROUW ONDER TRAM VERMORZELD. Gisteravond omstreeks kwart voor acht is te Zetdam de ongeveer zeventig-jarige weduwe Ageling, die met haar achtjari gen kleinzoon van 's-Heerenberg naar Lengel wandelde, door een tram van de Geldersche Tramweg Maatschappij geraakt en vermorzeld. Het jongetje wist op het laatste oogenblik de tram.te ontwijken. Het slachtoffer was zeer doof. De tram heeft tengevolge van het ongeluk een op onthoud van meer uan twee uur gehad. Te Horsen in het Land van Maas en Waal is gisteren de ongeveer 55-jarige koopman P. Callaars, die daar met zijn hondekar reed, aangereden door een vrachtauto doordat hy op het hooren van de signalen verkeerd uitweek. De wagen werd versplinterd, C. werd een eind mee gesleurd en bleef toen bewusteloos liggen. De auto kwam in de sloot terecht en werd beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. C. werd met een schedelbreuk en inwen- aige kneuzingen naar het St Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen vervoerd waar hij is overleden. MOTORRIJDER TEGEN AUTO GEBOTST. Vanochtend om zeven uur is de motor rijder Ocstweg uit Exloo te Meppel tegen een passeerende auto, bestuurd door een tandarts uit Veendam, gebotst. Het ongeval gebeurde op den hoek Eerste HoofdstraatPrinsenstraat. Oost- weg kwam uit de Prinsenstraat, waar het inrijden verboden is. Hij vloot tegen de auto en viel, waardoor hij een hersen schudding opliep In bewusteloozen toe stand is het slachtoffer naar het Ned. Herv. Diakonessenhuis te Meppel ver voerd Zijn tcestand baart zorg. TWEEMAAL IN EEN WEEK BRAND TE BOEKEL. Weer een gToote boerderij verwoest. Voor de tweede maal in één week tijd is in het gehucht Arendsnest onder de gemeente Boekei, een groote boerderij in de asch gelegd. Thans woedde de brand in de boeren hofstede van het landbouwersgezin van Sleeuwen, welke op ongeveer honderd meter afstand is gelegen van de kortelings verwoeste boerderij. Het vuur is op on bekende wijze ontstaan en in minder dan geen tijd stond het complex, bestaande uit woonhuis, schuur, hooibergen en eenige gebouwtjes in lichter laaie. De vlammen vonden snel hun weg door den opgeslagen oogst, voornamelijk rogge en haver. Aan blusschen viel niet te denken. De boerde rij is vrijwel geheel verloren gegaan. Het vee kon nog bijtijds worden bevrijd. NEDERLANDER UIT D~ GEVANGENIS TE AKEN ONTSNAPT. Hij zat met 7 Duitschers in één cel opgesloten. Men meldt uit Kerkrade aan het „Vad." Naar thans bekend wordt, is het den 35- jarigen gehuwden chauffeur F. N. wonen de aan de Drievogelstraat te Kerkrade, Donderdag gelukt uit de gevangenis te Aken te ontsnappen en behouden thuis te komen. Wij vernemen hieromtrent, dat N. Dins dag van de vorige week in het postkantoor te Aken werd gearresteerd, nadat hij een brief, poste restante, voor hem in ontvangst had genomen. Die brief moet enkele hon derden marker, aan bankpapier bevat heb ben. Eerst werd N. naar hel politiebureau overgebracht en nog denzelfden avond werd hij in de gevangenis opgesloten. N. deelde zijn cel met 7 Duitschers, zoodat zich acht personen in de cel bevonden. Van den beginne af peinsde N. op mid delen om te ontvluchten. Donderdagoch tend 6 uur waagde hij een poging, welke met succes bekroond werd. Met een spij ker, die hij had gekregen, wist hij het slot van de celdeur te forceeren en dank zij zijn sterke lichaamskracht kon hij de deur openen. Toen hij in een lange gang stond en deze ten einde lieD, daalde hij op goed geluk een trap af. Hij wist nogmaals een gesloten deur te openen en kwam toen op de binnenolaats. Daar lag een ladder, wel ke hij tegen den 4 5 M. hoogen muur zet te. Hij klom od de ladder en liet zich aan de andere zyde van den muur vallen. Toen zette N. het op een loopen. Spoe dig na de ontvluchting werd alarm in de gevangenis gemaakt. Hij hield zich ver kleumd van de koude, langen tijd schuil in een boschie. Vele uren heeft N. rondge zworven, bang te v/orden achterhaald. Des middags om half twee bereikte hij WOENSDAG 11 OCTOBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. NCRV- Uitzending. 6 307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Eventueel Berich ten ANP, schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek (9.309.45 Galukwcn- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ememble v. d. Horts. 12.00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonmuziek (Om 12.45 eventueel berichten ANP). 1.30 Orgel concert. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.303.55 Gramofoon muziek. 4.00 Vioolvoordracht met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5 45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Gramofoonmu ziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Be richten. 7.15 Muzikale causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Evange lisatie-dienst. 9.45 Bel Canto (10.00 10.30 Berichten ANP, actueel halfuur). 11.20 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA-Uit- zcndlng. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30— 7.00 RVU. 7.30—8 CO VPRO. 8.00 Eventueel Berichten ANP, hierna: Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.001.45 VARA-or kest. 2.00 Knipcursus. 2 30 Gramo foonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 „Graphologie, middel tot menerchenkennis", lezing. 7 00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. 7.30 Bij bel vertellin gen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA-orkest en solisten. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonmuziek. tO.OO Causerie Schuldig of onschuldig?" 10.07 De Ramblers. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramo foonmuziek. 11.3012.00 Orgelspel. KEULEN 456 M. 5.20 en 5.50 Gramofoon muziek. 6.30 Otto Fricke's orkest. 7.50 Het Amusementssextet en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Populair concert. 10.30 Omrdeptrio en solisten. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Populair con cert. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Ey:o!dt's orkest en solisten. 5.00 Zang. 5.20 Orkest van de Ryksarbeidsdienst 7.4012.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M: 12 20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang en gramofoonmuziek. 6.50; 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Ontspan ningsprogramma voor soldaten. 8.50 Omroepsymphonie-orkest, gemengd Om roepkoor en solisten. 10.5011.20 Gra mofoonmuziek. 484 M: 12.35 Omroepdansorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroepdans orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroopsymphonie-orkest (opn.). 5.35 Zang. 5.50 Omroepdancorkest. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Radiotooneel. 9 50 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Eu- gène Ysaye-kwartet (met toelichting). 11.0511.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.40 Orkest van de Rijksarbeidsdienst. (In de pauze: Voordracht). 8.20 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.40 Otto Dobrindt's orkest (Om 10.00 Berichten). 11.20 Be richten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. 3e Programma: 8.00 Keulen (Ber.) 9 50 Div. 10.00 Keulen. 11.20 Brussel VL. (12.20 Berichten). 1.20 Keulen (Be richten). 1.50 R. Danmark. 3 50 Keu len. 4 20 Brussel VL. 5.10 R. Dan mark. 5.35 Motala. 6.20 Brussel VL. -- 6.35 Diversen. 7.20 Brussel VL. 8.50 Brussel FR. 9.20 Brussel VL. (Be richten). 10.20 Deutschlandsender (11.20 Berichten). 4de Programma: 8.00 Brussel VL. 8.20 Engeland. 9 20 Gramofoonmuziek GRD of div. 10.35 Engeland. 11.35 Brussel FR. 12.35 Parijs Radio (Berichten). 1.20 Engeland. 4.20 Brussel FR. 5.00 —5.09 Scheveningen Haven (Ber.) 5.20 Engeland (Berichten). 5.35 Brussel FR. 6.20 Engeland. 6 50 Parijs Radio (Be richten). 7.20 Keulen (Berichten). -— 7.35 Bcromünster. 7.50 R. Danmark. 8 20 Engeland (Berich'en). 8.35 Deutschlandsender. 9.20 Keulen (Ber.) 9.30 Beromünster. 9.50 R. Danmark. de Rolducsche bosschen en spoedig daar na voelde hij weer Nederlandschen grond onder de voeten. Een half uur later was N. na deze avontuurlijke ontvluchting weer bij vrouw en kinderen. Reeds eenigen tijd gingen er geruchten, dat het met de tonnenmaat van het schip „De Concurrent", toebehoorende aan den kolenhanclelaar H. K. te Winschoten, niet in orde was. Bij hermeting constateerde de scheeps meter, dat inderdaad de inhoud van het schip thans ongeveer tien ton grooter was, dan op den meetbrief stond vermeld. Uit het door de Koninklijke Marechaus see ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat K. eenige jaret. geleden de laad ruimte van zijn schip had vergroot, zon der dit te vermelden, zoodat de meetbrief nog steeds den ouden tonneninhoud aan gaf. Zoo kon het gebeuren, dat K. die re- regeld met zijn schip naar Delfzijl voer om ladingen kolen uit groote zeeschepen te betrekken,, in werkelijkheid meer ton nenmaat ontving, dan hij betaalde. K. is heden ter beschikking gesteld van *en Officier van Justitie te Groningen. SERGEANT GEARRESTEERD. Te Zaandam is girteren een sergeant ge arresteerd, die kans had gezien in zijn gar nizoen een groote partij ondergoederen te stelen. De man was met periodiek verlof. Bij een huiszoeking, welke door de Zaandam- sche politie werd ingesteld, vond men een groot deel van de gestolen goederen terug. De verdachte is ter beschikking van de militaire politie gesteld en naar zijn gar nizoen teruggebracht. Rnltenlandsctie Berichte» Een der drie bruggen over het kanaal tusschen Widnau en Heerbrugg, in het Rijndal by St. Gallen (Zwitserland) is gis termiddag door een ontploffing vernield. Twee militairen zijn daarbij om het leven gekomen. BRAND IN EEN MIJNKABEL IN BELGIS Gisterochtenc is in de steenkolenmijnen te Eysden-St. Barbara (Belgisch Limburg) brand ontstaan in een electrischen kabel tusschen de centrale en de hoofdschacht. Een dergelijk ongeval heeft zich in Juli van dit jaar voorgedaan, maar ditmaal zijn, dank zij de voorzorgsmaatregelen, twee kabels intact gebleven, zoodat de stroom niet ver broken werd. Voorzichtigheidshalve heeft men de nachtploeg niet laten afdalen. Er zyn geen slachtoffers te betreuren; wel is er eenige schade aangericht. GRIEKSCH SCHIP IN NOOD De reddingboot van Cromer (Engeland) is uitgevaren om hulp te bieden aan het Grieksche schip „Mount Ida", dat zich 35 mijl ten Zuidoosten van Cromer in nood bevindt. Als u/dóch iets moet verliezen 'VV En u hebt 't voor 't kiezen Offert liever dan een uur Dan uw'verd'ren levensduur' 185. Waarom eet je niet, Peter? vraagt zijn vriend. Ik ben ongerust over Myra, mynheer. Waarom mag ze niet bij my blijven? Het zou best kunnen gebeuren, dat de booze kabouters hier weer in de buurt zijn. Wel nee, kereltje, ze wordt toch goed bewaakt door den portier! Maar 's avonds loopt Peter op kousevoeten naar den zolder, waar de kof fers van de gasten staan. 186. Ik neemt een van die koffers weg. Daar loop ik mee naar beneden. Ik stop er Myra in en stap weer naar mijn kamer, besluit Peter. Met veel moeite pakt hij een koffer en sleept hem voorzichtig mee nacr de portierskamer. Nie mand ziet hem en de portier is gelukkig in slaap gevallen. Kruip er vlug in, Myra, flu:stert Peter. Gelukkig past ze er net in.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9