RECHTZAKEN SPORT LUCHTVAART DINSDAG 10 OCTOBER 1939 DE LE'DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Haagsche Politierechter Een recalcitrante celbewoner. J. M. B. te A1 p h e n a. d. R ij n was door veldwachter J. C. v. d. W. te V o o r- schoten opgesloten in een celletje, om dat hij in staat van dronkenschap een auto had bestuurd. Hij had blijkbaar niet veel voor een dergelijk or.dezoek gevoeld en de open lucht geprefereerd. Maar hoe komt men uit een celletje zonder toestemming. Trouwens dat zouden vele celbewoners wel willen weten. Deze verdachte had even wel althans geprobeerd een einde aan zijn gevangenschap te maken. Daartoe had hij het luikje in de celdeur vernield en was toen de kruk van de deur aan de buiten zijde gaan behandelen met als gevolg, dat ook de kruk het begaf. Trots al deze be handelingen was het hem niet gelukt zijn vrijheid te herkrijgen. Den anderen ochtend was hij ten slotte in vrijheid gesteld, maar niet dan nadat er nog een bonnetje wegens vernieling was bii gekomen, welk bonnetje gevolgd was door een dagvaarding welke dagvaarding toegang gaf bij den Haagschen Politie rechter, van welke gelegenheid verdachte geen gebruik wenschte te maken. Niettemin eischte de Officier een geld boete van 10.subs. 10 dagen. De uitspraak werd conform. De onverdraagzame menschheid. J. N. uit N o o r d w ij k had N. R., even eens te Noordwijk, beleedigd. Op 31 Mei was N. per rijwiel voorbij het huis van het echtpaar R. gepeddeld, alwaar het echt paar een luchtje schepte. Zonder dat er eenige directe aanleiding was, er waren natuurlijk wel indirecte redenen volgens N. had N. de historische woorden ge sproken van „zwerver" en „luizebos". Het echtpaar "/as hoogst verontwaardigd ge weest en een klacht was volgens de regelen der kunst ingediend bij den burgemeester. Volgens verdachte was hij al eens eerder met getuige in conflict geweest, welke con ferentie toenmaals ontijdig beëindigd zou zijn doordat deze getuige een gummiknup pel te voorschijn had getooverd. Verdach te besloot, met te vertellen, dat hij een „sware zenuwelijer" is en wilde dit bewij zen met een doktersverklaring om er ais epiloog nog aan toe te voegen dat „zij" het zelf hadden uitgelokt. Eisch en uitspraak werden een geldboe te van 10 subs. 5 dagen. „Ik gaat in hooger beroep", deelde ver dachte minzaam mede. Als man en vrouw in conflict leven. Veertien dagen ge vangenisstraf voor den man. Het is altijd een triest gezicht als een vrouw tegen haar man komt getuigen en daarbij een beeld van allerlei onnette pla gerijen naar voren brengt om van erger dingen maar niet te spreken. De man A. R. uit Leiden was zijn echt- gnoote, van wie hij reeds drie jaar verwij derd leeft, tegen gekomen op de Steen- schuur te Leiden. De man, die zich per rij wiel voortbewoog was op zijn vrouw toe gereden, zoodat deze ijlings opzij moest springen. In het voorbij gaan had hij haar toen op haar mantel gespuwd. Een ontzet tend doove getuige had het speeksel op de mantel geconstateerd en kwam dit eens vertellen; tevens hoe zij over zulk een op treden dacht. De echtgenoote rolde nog een heele film van narigheid voor onze oogen af, waarna de Officier tegen den niet ver schenen verdachte een geldboete eischte. De Politierechter was het met de ge- eischte geldboete niet eens; daarvoor achtte hij het feit te erg. De uitspraak werd dan ook een gevan genisstraf van twee weken. Een „aardige" verrassing als de echtge noot het te weten komt. Een onvoordeelige pension- gaste. Een maand gevange nisstraf het resultaat. Een verpleegster uit Leiden met een schoon klinkenden naam, dien wij maar niet zullen vermelden, was van 11 Febr. tot 14 Maart van dit jaar in pension ge weest bij mevr. M. C. de Water te Leiden, waarbij zij tevens voorzien zou worden van spijs en drank. De verpleegster was echter plotseling verdwenen met achterlating van een schuld van 73.Daarna had zij een ander pension uitverkoren tot 6 April met het resultaat, dat de pensionhoudster mevr. D. S. Langeveld nog ƒ30.tegoed heeft. Den volgenden tijd had mevr. Dreef haar geherbergd. Uitkomst een achtergelaten schuld van 10. Mevr. Mosterd had de twij felachtige eer genoten om de verpleegster van 1 tot 25 Mei logies te verschaffen. Na- deelig saldo 54. De bestuurster van een rusthuis te Oegst- geest had het „genoegen" gesmaakt van 25 Mei tot 30 Juni enz., enz. Het zou te lang dradig worden om door te gaan. Het Rijk zal niet achterblijven want de Politierechter verschafte de verpleegster ook één maand gratis logeergelegenheid met de kost, zij het dan ook in cel num mer zooveel van die of die gevangenis. Een getuige, die het niet meer wist. A. J. van V. monteur te Alphen a. d. R ij n, zou op 31 Juli dan arbeider P. A. Eallegoyen uit die gemeente mishandeld hebben. B. had al eenig-n tijd oneenigheid met van V. Op dien be\ ujten datum kwam hij buiten en wer oen door iemand bij de keel gegrepen. B. w:st niet aan wien hij oeze hartelijkheid te danken had maar mevr. B. had bij de politie verklaard, dat het van V. geweest was. Het was al een duister geval maar het werd nog duister der toen mevr. B. voor den Politierechter verklaarde het nu niet meer te weten wie de l eelknijper geweest was. De Politierechter wees haar op den eed, maar ook dit bracht geen herkenning te weeg. De Officier zag toen geen bewijs meer, zoodat hij vrijspraak moest eischen. Het vonnis werd evenzoo. Zes weken gevangenisstraf voor een autoslinger. H. de V. uit Nootdorp, die verstek liet gaan werkte bij A. Post in die gemeen te. Hij had uit een auto een crick gehaald maar .^vergeten" dit instrument terug te brengen. Integendeel hij had het ding ver kocht aan iemand in Berkel voor 1.50. Omdat verdachte reeds vijf veroordee- l.'ngen achter den rug heeft eischte de Of ficier drie weken gevangenisstraf. De Politierechter verdubbelde dezen cisch, zoodat het eindresultaat werd een ge^angenistraf van zes weken. Kantongerecht te Leiden Installatieplechtigheid. Alvorens de strafzitting een aanvang nam had er eerst een kleine plechtigheid plaats. Als ambtenaar bij het OM. te Leiden werd geïnstalleerd mr. E. L. Hamel berg die, na voorlezing van het Konink lijk Besluit door den griffier, door den kan tonrechter hartelijk gelukgewenscht werd met zfjn benoeming waarbij de wensch werd uitgesproken, dat deze benoeming de grondslag mccht zijn van een fraaie car rière bij de gerechtelijke macht. Daarna nam de zining een aanvang. Wederom smoordronken achter bet stuur. Een maximum- vonnis van drie maanden ge vangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Een groot gevaar op den weg zijn auto bestuurders die trots het feit, dat zij een enorme hoeveelheid alcohol gebruikt heb ben toch de misdaad begaan om in zulk een toestand in een auto te stappen en te gaan rijden. Herhaalde malen is het reeds voorgeko men, dat zulke onverantwoordelijke per sonen een aantal menschenlevens op hun geweten laadden en toch zijn er steeds weer die zich daar niet van aantrekken en met het ontzettende voorbeeld voor oogen zich niet ontzien op hun beurt het leven van hun medemenschen in gevaar te brengen. Een van die personen was J. S. uit Kat- wijk aan Zee. Trots het feit, dat hij in April nog door den Leidschen kanton rechter veroordeeld was tot twee weken, was hij op 14 Augustus wederom smoor dronken naast zijn auto aangetroffen op de Duinoordstraat te Katwijk aan Zee. De agent van politie De Jong had een tele foontje gekregen, dat er een auto-ongeluk was gebeurd en bij aankomst had. hij S. aangetroffen in den graskant langs den weg tezamen met een jongetje, die hij met zijn auto had aangereden en verwond. Zijn auto stond een eindje verder tegen een boom, terwijl nog uitgekomen was dat hij ook nog een vrachtauto had aangereden. Toen men hem op wilde helpen was geble ken dat S. niet meer kon staan, terwijl het bloed hem uit den neus stroomde. Hij had dadelijk op een dronkemanstoon verklaard, dat hij zooveel sterken drank had gebruikt, dat hij al in Leiden in slaap was gesukkeld en hij voegde er aan toe, dat hij niet begreep hoe hij eigenlijk wel in Katwijk was aangeland. Eerst had hij een groot aantal glazen jenever in IJmui- den gedronken en toen had hij in Leiden wederom een enorme hoeveelheid alcohol naar binnen laten loopen. De ambtenaar vond het feit buitenge woon ernstig. Op 3 April heeft hij nog een kans gehad, want toen is zijn rijbewijs hem door den kantonrechter niet afgenomen. Trots deze behandeling gaat hfj wederom dronken achter het stuur zitten en maakt hij ongelukken die nu gelukkig nog goed zijn afgeloopen maar waar ook menschen levens mee gemoeid hadden kunnen zijn. Verdachte is een gevaar op den weg v/aar absoluut een einde aan moet komen. Spr. zal dan ook een heel hooge straf eischen misschien dat verdachte dan wat zalleeren. De eisch werd een gevangenistraf voor den tijd van drie maanden en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van twee jaar. Verdachte riep de uiterste clementie in maar de kantonrechter deelde hem vlug mede, dat hij daar niet meer op zal kunnen rekenen. Die clementie heeft hij de vo rige maal gekregen, zoodat daar nu geen sprake meer van is. Het vonnis werd dan ook een gevange nisstraf van drie maanden en twee jaar in trekking van het rijbewijs, maar met terug gave van de in beslag genomen auto. Dronken wielrijders. Een tweede categorie menschen die het verkeer danig in gevaar kan brengen zijn personen die dronken op hun fiets rond willen gaan toeren. De koopman D. O. te L e i d e n had zulks gedaan op 5 Augustus op de Heerenstraat t? Leiden waar hij toen mevr. de Roo had aangereden en verwond, omdat hij meen de haar voorbij te kunnen rijden. Een gewone wielrijder had zulks natuurlijk ge kund maar deze dronken peddelaar was er niet in geslaagd met als gevolg, dat hij recht op de wandelaarster aan was gere den met alle gevolgen van dien. Later was een agent naar het huis van verdachte gegaan en had hem inderdaad versuft aangetroffen waarbij verdachte hem gezegd had, dat hij twee borrels en vier glazen bier had geconsumeerd. Een kellner had evenwel verklaard, dat men er zoowel een borreltje als een biertje bij kon tellen. Ook dit feit kon geen genade vinden in de oogen van den ambtenaar en de eisch werd dan ook een geldboete van 20. subs. 10 dagen. De uitspraak werd gezien de slechte gel delijke omstandigheden van de verdachte een geldboete van 15.subs. 10 dagen. W. D. uit Den Haag was de volgende dronken rijwielbestuurder. Op den Rijndijk te Voorschoten was hij dusdanig slin gerend over den weg gereden, dat hij een wielrijder, die geheel rechts van den weg reed, had aangereden waardoor deze ver wond was geworden. Toen veldwachter Deegenaars uit Voor schoten arriveerde had hij verdachte lang- uitliggend gevonden op de twee rijwielen, en bleek het dat toen men hem op wilde helpen hij stomdronken was. Hier werd de eisch een geldboete van 25. subs. 14 dagen. Verdachte deed een beroep op den kan tonrechter want hij heeft momenteel maar 10 steun. Daarmede rekening houdende werd de uitspraak een geldboete van 15.subs. 5 dagen. Met een honderd kilometer vaartje. A. v. d. S. uit Den Haag had op den Rijksstraatweg te O e g s t g e e s t in het ge heel niet op het voor hem rijdende ver keer gelet met het gevolg, dat toen een an dere automobilist vaart verminderde om een parkeerplaats op te rijden hij dit maar niet eens gezien had en met een vaart van 100 K.M. boven op de voor hem rijdende auto was gereden. Deze werd daardoor een eind van den grond opgeheven en 40 meter vérder pas tot stilstand gebracht, terwijl natuurlijk de geheele achterzijde in elkaar was gedrukt. De ambtenaar achtte zulk een manier van rijden op een grooten Rijksweg hoogst onverantwoordelijk. Vast is wel komen te staan, dat verdachte gewoon heeft zitten suffen en in het geheel niet op het voor hem rijdende verkeer gelet heeft. Hij moet maar ondervinden, dat. zulks niet kan ge drild worden en daarom eischte spr. een geldboete van 100 subs. 50 dagen. Verdachte schrok danig van dezen eisch en deelde mede, dat hij reeds genoeg ge straft was want door deze aanrijding was hij zijn betrekking kwijt geraakt zoodat hij nu met zijn gezin rond moet komen van 12.50 per week. De kantonrechter wilde wel eenigszins rekening houden met dit feit maar zonder straf zal verdachte er niet af mogen komen. Voor ditmaal wilde de kantonrechter nog niet de geëischte geldboete op leggen maar volstaan met een geldboete van ƒ20. subs. 10 dagen. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Dronken op de fiets. Voor den Kantonrechter stond terecht een 18-jarige arbeider uit Lisse, terzake dat hij op 20 Augustus j.L te Haarlem met een rijwiel heeft gereden over den Wagen weg, terwijl hij verkeerde onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhou denden drank, dat hij niet in staat moest worden geacht een rijwiel naar behooren t3 besturen. Verdachte werd ondersteund door een ander, die naast hem reed. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 15.subs. 10 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde de verdachte tot een geldboete van 8.sub sidiair 4 dagen hechtenis. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Mishandeling. Voor den Politierechter te Haarlem werd de zaak voortgezet tegen den slagersknecht F. v. E. uit- H i 11 e g o m, thans werkzaam te Leiden, tegen wien de Officier van Jus titie een maand gev. straf had geëischt we gens mishandeling met een mes tijdens een feestje te Hillegom. De Politierechter had over verdachte alvorens vonnis te wijzen een reclasseeringsrapport doen laten inwin nen. Dit adviseerde een voorwaardelijke gev. straf. De Officier van Justitie wilde ditmaal er met mede gaan en eischte thans, na vernietiging van zijn eerste eisch, 1 mand gev. straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De Politierechter ver oordeelde verdachte tot 1 maand gev. straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar er. met als bijzondere voorwaarden, dat ver dachte zich gedurende het eerste jaar zal stellen onder toezicht van het Ned. Consul tatie-Bureau van Alcoholisten. KWAKZALVER VEROORDEELD TOT MAXIMUM-STRAF. Een 52-jarige koopman, J. B. een be kend kwakzalver stond te Rotterdam te recht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij had n.l. voorschriften aan een hartlijder gegeven, die diens dood ver oorzaakten. Het O.M. eischte deswege de maximum straf n.l. 9 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde den man overeenkomstig dezen eisch. BELEEDIGING VAN EEN VOLKSGROEP, N.L. DE ADVOCATEN. De hoofdredacteur van een der Limburg- sche bladen, mr. L. Sm., uit Heerlen heeft in Januari van dit jaar een reeks artikelen geschreven over het wetsontwerp van den toenmaligen minister van justitie, mr. Go- seling,. houdende wijziging in den gang van echtscheidingsprocedures. In een dier arti kelen heeft hij uitlatingen gebezigd over advocaten in, het algemeen, welke door den Raad van Toezicht op de advocaten belee- digend werd geacht voor den advocaten- stand. Verdachte betoogde o.m., dat de advocaten bij den gang van bepaalde echt scheidingsprocedures zouden samenspan nen om de wet te ontduiken en dat zij daarbij listigheden gebruikenonder het minzaam oog der rechtbank, om er zelf zijde bij te spinnen enz. De deken der orde van advocaten te Maastricht, mr. R. van Geldem, in deze zaak als getuige gehoord, achtte deze en andere in genoemd artikel voorkomende uitlatingen beleedigend voor de advoca ten. In een slotartikel had verdachte de gewraakte uitlatingen teruggenomen onder mededeeling, dat het geenszins in zijn be doeling had gelegen om de advocaten te beleedigen. Het O.M. eischte wegens beleediging van een volksgroep een geldboete van 30. subs. 30 dagen hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. Janssen de Limpens, betoogde, dat men deze zaak moet beoordeelen in verband met het be toog der artikelen in genoemd blad. Plei ter zeide, dat de perscritiek in ons land als een hoog goed dient te worden bewaard en dat het ten deze zeer tijfelachtig is of opzet tot beleediging bewezen kan wor den. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 23 October a.s. Van de zijde der balie be stond. er veel belangstelling voor deze zaak. EEN BOLLENTEELTKWESTTE. Veertien dagen geleden stond voor den kantonrechter te Den Helder terecht de bol- lenkweeker W. S. uit Anna Pa-ulowna voor het feit, dat hij vorig jaar bollen van nar cissen en tulpen had gekweekt zonder te zijn aangesloten bij de Nederlandsche Sier teeltcentrale en zonder de vereischte ver gunning. Toen verd. de bollen geplant had over een oppervlakte van 130 Are was hfj wel in het bezit van de vereischte vergunning, doch hij was toen in afwachting van een uitspraak in hooger beroep tegen een von nis van de commissie voor crisis tucht rechtspraak, die hem voor twee jaar had geschrapt als lid van de Sierteeltcentrale en tot 2000 boete had veroordeeld; verd. was n.l. in beroep gegaan, omdat hij de hooge boete niet betalen kon. De uitspraak in hooger beroep viel niet te zijnen gunste uit, doch de met vergunning geplante bol len zaten toen reeds in den grond; hij teel de nu echter zonder de vereischte vergun ning. Van de 130 Are bollen was 75 Are, ter waarde van 3000 reeds in beslag geno men. De ambtenaar van het O.M., mr. de Brueys Tack, eischte een boete van 1200 of 200 dagen hechtenis. Heden wees de plaatsvervangende kan tonrechter mr, A. Veldman, schriftelijk vonnis. De uitspraak luidde vijfhonderd gulden boete, subsidiair drie maanden hechtenis, met verbeurverklaring van de opbrengst van de in beslag genomen bollen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Vijfde partij remise. Vierde partij door Euwe gewonnen. De vijfde partij van de match tusschen Euwe en Landau om het kampioenschap van Nederland welke gisteravond te Am sterdam werd gespeeld, eindigde na 23 zetten in remise. Onmiddellijk daarna gaf Landau de vierde partij, welke Zondag middag was afgebroken in gewonnen stel ling voor Euwe, op. De stand is thans, na dat de helft van de match is gespeeld: Euwe 3 1/2 punt, Landau 1 1/2 punt. De zesde partij wordt Woensdag, 11 Oc tober, te Amsterdam gespeeld. Voor het eerst deed Landau een anderen openings zet als d4 en probeerde het met den c- pion, doch toen dr. Euwe met c6 antwoord de, ging Landau tot de Slavische verdedi ging over. Dr. Euwe koos het aangenomen slavisch, maar gaf den pion spoedig te rug. De partij ontwikkelde zich volgens een bekend recept zooals de stampartij RetiLasker te MaehrischPstrau 1923. Op den elfden zet had Landau zijn stel ling kunnen verbeteren, maar verwisselde de volgorde der zetten, zoodat zijn ope ningsvoordeel te niet werd gedaan. In plaats van te vereenvoudigen speelde hij op verwikkelingen, zoodat hij in het na deel kwam. Hij verdedigde zich zeer voor zichtig. Na dameruil ontstond er een eind spel met ongelijke loopers. Op den 23en zet stelde dr. Euwe remise voor, hetwelk door Landau werd aanvaard. De slotstand luidt: Wit: kgl, tdl en e4, pd3, lb5, a4, b2, e5, f2, g2, h2. Zwart: kg8, ta8 en d8, pb6, le7, a5, b4, e6, f7, g7 en h7. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis landde de „Gier" te Bandoeng. Op de thuisreis arriveerden de „To renvalk" te Alexandrië en de „Wielewaal" te Medan. Neutraliteit, óók in de lucht Een der stukken in stelling tijdens de oefeningen van het Nederlandsche leger met licht geschut tegen lucht doelen aan den rand van het IJselmeer .De Trein 1839-1939. behoort weer tot het verleden. Nadat de Spoorwegtentoonstelling te Amsterdam Zondag gesloten was, is men Maandag terstond met den afbraak begonnen. Het transport

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10