VRIJDAG 6 OCTOBER 1939 OE LFIOSCHF, COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Amerika's neutraliteit DE SENAATSDEBATTEN. In den Amerikaanschen Senaat was gis teren de democraat Overton, een tegen stander van de opheffing van het wapen embargo, de eerste spreker over het r.eu- trahteilsontwerp. Hij zeide, dat het ver- koopen van wapenen aan de wereld een Amerikaansche inmenging beteekent en waarschuwde ervoor, dat „de Amerikaan sche dollar weldra de Amerikaansche wa penen en de Amerikaansche vlag zou vol gen en dat soldaten beide naar het slacht- veld zouden volgen". Hij gaf uiting aan de vrees, dat in geval van een Amerikaan sche deelneming aan den oorlog een bin- nenlandsche dictatuur zou ontstaan. Hij voegde hieraan toe, dat een combinatie van een embargo en een „cash and carry" clausule de beste Amerikaansche .politiek ter bevordering van den oorlog is. De democraat Schwellenbach verklaar de, dat het regeeringsontwerp den meest volledigen en ordelijken terugtocht uit een oorlog vormt, die ooit door een volk is volbracht. Op het Witte Huis heeft de secretaris van Roosevelt, Early, verklaard, dat de aanwijzingen voor een waarschijnlijke wij ziging in de stemmenverhouding van den Senaat met betrekking tot het neutrali- teitsontwerp „zeer bevredigend" zijn. De democratische senator George heeft te kennen gegeven, dat de democratische le den der Senaatscommissie voor buiten- landsche zaken weldra zouden vergaderen ter bespreking der voorgestelde wijzigin gen waaronder de wenschen van scheep- vaaribelangen die veranderingen in de be- perkinger voor de scheepvaart verlangen. STIMSON TEGEN HET WAPEN EMBARGO. De vroegere Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Stimson, heeft in een radiorede opheffing van het wa penembargo bepleit. Hij zeide o.m.: „Engeland en Frankrijk voeren thans een strijd, die, wanneer zij zouden verliezen, onze eigen strijd zou worden, of wij dat wenschen of niet. In het belang van onze eigen veiligheid moe ten wij dit dwaze en gevaarlijke embargo opheffen en terpgkeeren tot de wijze po litiek van onze voorvaderen". Stimson uit te de meening. dat de embargobepalingen Duitschland moed hebben gegeven voor z\jn inval in Polen. Opheffing, aldus zeide hij, zou niet slechts een bemoediging voor Frankrijk en Engeland beteek;enen, maar zou er toe bijdragen, dat de volken, die thans weifelen, ervan worden weerhouden zich bij de dictatoren te voegen. De "we reld ziet zich thans geplaatst tégenover een der krachtigste en gevaarlijkste pogin gen van georganiseerde nationale agressie. In een dergelijken toestand zijn alle vre delievende naties aangewezen op den eenigen uitweg: zelfverdediging. Stimson besloot met de woorden: „Wee hun, indien het privilege, dat onze voorouders tracht ten te bewaren als de politiek van dit land, voor hen niet blijft bestaan, namelijk het privilege van het koopen van wapenen op de wereldmarkten voor hun verdediging". OORLOGSBODEMS NAAR HAWAII. Negen-en-twintig oorlogsbodems der Vereenigde Staten met 106 vliegtuigen en de meeste jagers van de vloot zijn gister avond laat van San Diego naar Hawaai vertrokken onder bevel van vice-admiraal Andrews. Hun aankomst te Pearl Harbour zal tot gevolg hebben, dat in Hawaii de grootste concentratie van vlootstrijdkrachten zal zijn met uitzondering van den tijd, dat de jaarlijksche vlootmanoeuvres worden ge houden. Naar officieel wordt medegedeeld, was deze vlootbe weging reeds eenige maanden in studie en dient zij als training. BINNENLAND Vragen en antwoorden Wat te doen en wat te laten Schoolgeld. Vraag: Is iemand verplicht om school geld te betalen, wanneer de school door militairen bezet is en het onderwijs geen voortgang vindt? Antwoord: De beslissing omtrent het al dan niet betalen van schoolgeld berust bij het betrokken gemeentebestuur. Inkomstenbelasting. Vraag: Dezer dagen is bekend ge maakt, dat men aanspraak kan maken op ontheffing van inkomstenbelasting, indien het inkomen door het staken van een be> roep beneden een bepaald bedrag daalt, en dat met het staken van een beroep wordt gelijkgesteld het ophouden van in komen wanneer men gemobiliseerd is. Kan men dus deze ontheffing krijgen als men gemobiliseerd is en van zijn werk gever geen loon ontvangt, maar niet is ontslagen, d.w.z. den waarborg heeft, te rug te kunnen komen? Antwoord: Ja, in het gestelde geval kan men ontheffing krijgen, ten zij de be trekking binnen 3 maanden zou worden hervat Arbeidscontractanten in 's rijksdienst. Vraag: Van verschillende universitei- De boterprijs voor den winter GROOTHANDELSPR1JS BOTER f 1.45 PER KILO Men deelt van bevoegde zijde mede, dat de minister van Economische Zaken heeft besloten, den groothandelsprijs voor boter voor het binnenland voor het winterhalf jaar van 1 October 1939 tot 1 April 1940 voorloopig te bepalen op een gemiddeld be drag van 1.45 per kg. Zooals bekend is, kan ten dezt als groothandelsprijs worden aangenomen de som van het bedrag der commissienoteering voor Nederlandsche bo ter en het bedrag van heffing en toeslag. Het bedrag van heffing en toeslag is 5 Oc tober dan ook zoodanig bepaald, dat de ge noemde prijs van 1.45 is bereikt. De Federatieve Bond van Winkeliers-or ganisaties in het koloniale waren vak schrijft: Onder het opschrift: „Boter kost 1.45 in den groothandel" verschijnt een com muniqué in de dagbladpers, gedateerd 5 October j.l. Dit communiqué, bestemd voor het pu bliek, is onvolledig en geeft aanleiding tot foutieve opvattingen Het v/ekt den indruk, dat deze noteering de kostprijs is voor de detaillisten. Niets is minder waar. De prijs 1.45 in der groothandel is de prijs af fabriek. Zoo- di a de boter de fabriek verlaat, wordt de ze prijs van S 1.45 belast met vervoerkos ten en omzetbelasting en komt dan in han den van de grossiers. Deze grossiers leve ren de boter aan de detaillisten tegen den fabrieksprijs plus vervoerkosten, plus om zetbelasting, plus hun winst, zoodat de kostprijs voor vrijwel alle takken van den kleinhandel minimaal wordt 1.55 per kilo. Het publiek heeft dus rekening te hou den met den kostprijs van de boter, wan neer deze aan de winkeliers wordt afgele verd en kan dan constateeren met welke geringe winst natuurboter wordt omgezet. BOTERHEFFING Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 5 tot 12 Octo ber is vastgesteld op 65 cent per K.G. (v. w. 60 cent). BOTERNOTEERING De commissienoteering voor Nederland- sche boter is Donderdag vastgesteld op cent per kilogram. NIEUWE ECONOMISCHE BESCHIKKINGEN Melk, enz. De minister van Economische Zaken heeft, met intrekking van zijn beschikking van Augustus j.l., aangewezen voor den uitvoer van melk, boter, kaas, melkvet, van melkproducten, melksuiker, alsmede alle overige producten, welke bestanddeelen, afkomstig van melk, bevatten, voor zoover la- tstbedoelde producten voor menschelijke of dierlijke consumptie geschikt zijn of kunnen worden gemaakt, van caseïne, stremsel en producten, welke stremsel be vatten, alsmede voor den invoer van strem sel en producten, welke stremsel bevatten, de stichting Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling Zuivel, gevestigd te 's Graven- hage Wol De minister van Economische Zaken deelt mede, dat het van 4 October af verboden is scheer- en blootwol van Nederlandsche schapen te koopen, verkoopen of af te le veren, zonder daartoe van den directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen verkregen schriftelijke vergunning. Voorts is van 4 October .f het vervoeren of doen vervoeren van ruwe (gewasschen en ongewasschen) wol verboden, tenzij dit vervoer is gedekt door een door of namens den directeur afgegeven vervoerbewijs. Haring. De minister van Economische Zaken heeft als organisatie van exporteurs, be doeld in artikel 1 van het Crisis-haringbe- sluit 1939 (uitvoer) erkend en voor de af gifte van de vergunningen, voor zoover betreft den uitvoer van gezouten haring naar de Vereenigde Staten van Amerika alsmede Canada, aangewezen de „Stichting ter bevordering van den export van haring naar de Vereenigde Staten van Amerika en Canada (The Amca Herring-Exporters Association)", gevestigd te 's Gravenhage. ten en hoogescholen in ons land is we tenschappelijk, technisch en administra tief personeel onder de wapenen geroepen. Onder hen zijn er die reeds meerdere ja ren op arbeidscontract werkzaam waren. Worden deze personen waaronder ge huwden zijn na afloop van de mobili satie weer is hun oude functie door het rijk teruggenomen, of dreigt hun dan broo deloosheid? Antwoord: Tenzij bijzondere omstan- dighèden buiten het militair dienstverband leiden tot beëindiging van eenige functie, blijven gemobiliseerden, die als arbeids contractanten in 's rijks dienst zijn, in hun positie gehandhaafd. DE VOORBEREIDING EENER PETROLEUMDISTRLJUTIE De minister van Economische Zaken ves tigt er de aandacht op, dat ter voorberei ding van een distributie van petroleum uit sluitend aan de verbruikers van petroleum voor huishoudelijke doeleinden (d.w.z. voor verwarming, voor verlichting en voor kook- doeleinden) door den plaatselijken distribu- tiedienst een vragenlijst ter invulling zal worden of reeds is aangeboden. Na indie ning van het nauwkeurig en naar waarheid ingevulde formulier zal de plaatselijke distributiedienst overgaan tot de uitreiking aan de belanghebbenden van petroleum distributiekaarten. Dit brengt vooralsnog niet met zich me de, dat deze petroleumdistributiekaarten gebruikt kunnen worden, aangezien de da tum, waarop bij het koopen van petroleum een bon moet worden ingeleverd, nog na der zal worden bepaald. Voorloopig moe ten de petroleumdistributiekaarten du. zorgvuldig worden bewaard en kan de han del in petroleum ongestoord plaats vinden, in dien zin, da* wekelijks slechts de nor male behoefte van één week mag worden gedekt. VREES VOOR ABNORMALE PRIJSVER- HOOGING VAN SCHOENEN OF SCHAARSCHTE ONGEGROND. Het publiek heeft het reeds kunnen be merken, dat de prijzen van schoen- en re- paratiewerk gestegen zijn. Uit vrees dat ook thans de prijzen van het schoenwerk even abnormaal zouden stijgen als in de jaren 19141918, heeft menigeen meerdere paren schoenen gekocht en in allerijl weinig of nooit gedragen schoenen laten repareeren. Deze vrees is van allen grond ontbloot. Dat de pijzen van het schoen- en reparatie- werk ook zouden oploopen was te verwach ten. De Nederlandsche Schoenindustrie is wel in staat om de geheele binnenlandsche behoefte te dekken, doch het huidproduct van eigen bodem is te week van substantie om tot zoolleder verwerkt te worden, zoo dat de looiers voor dit artikel geheel op het buitenland zijn aangewezen. De Nederland sche huid is weer wel bij uitstek geschikt om verwerkt te worden tot eenige soorten overleder, zadelmakersleder en leder voor tasschen, fietsdekken en meubelbekleeding. Zooals bekend werden de kalfsvellen voor de productie van overleder grootendeels vanuit Polen aangevoerd en deze aanvoer staat thans geheel stil. Ook de import van de overige vellen, bestemt voor de fijnere soorten overleder, is geheel ontwricht. Toen de oorlog uitbrak verkeerde de huidén- markt in een periode van dalende conjunc tuur en hielden de> Brabantsche looiers hun voorraden zoo gering mogelijk, om in ge val dat de lederprijzen nog meer zouden dalen, niet al te groot verlies te lijden; ter wijl bovendien kort daarvoor een productie beperking van leder was ingevoerd. Als ge volg daarvan beschikte de lederindustrie, toen begin September de teerling gewor pen werd, over zeer geringe voorraden, die door de massa-aankoopen van Defensie nog beduidend werden uitgeput. Was het hier bij gebleven dan zouden de prijzen slechts weinig opgeloopen zijn, doch ook het pu bliek reageerde met grootere aankoopen waardoor de schoenmakers en de schoen- winkeliers belangrijker orders moesten in zenden. Het een met het ander deed de prijzen van het leder geleidelijk omhoog loopen en op het oogenblik zijn prijsstijgingen van 30 to 40 pet. noodzakelijk geworden. Niet te verwonderen is het daarom, dat ook de schoenmaker en de schoenwinkelier er toe over is gegaan de prijzen van schoen- en reparatiewerk, zij het dan ook matig, te verhoogen. De verheoging welke wij tot cp heden toe hebben waargenomen houdt echter nog te weinig verband met de in derdaad hooge prijzen van grondstoffen O.i. is een prijs verhooging van 20 3( pet. niet alleen volkomen gewettigd, maar ook dringend noodzakelijk, indien men in dezen tijd het voortbestaan van zijn zaak niet in gevaar gebracht wenscht te zien. Met betrekking tot de hiervoor genoem de aankcopen van Defensie zij nog opge merkt, dat in hoofdzaak de betere zool- en overleder werden opgekocht, waardoor de schaarschte in deze soorten het grootst is en de prijzen van dit leer (uiteraard voor het publiek natuurlijk het voordeeligst en doelmatigst) het meest zijn opgeloopen, Het is natuurlijk niet mogelijk om ten aanzien van eventueele prijsstijgingen voorstellingen te doen. Er zijn verschillen de factoren die op deze prijsstijging een al of niet gunstiger invloed kunnen uitoefe nen. Op de eerste plaats geldt hier de vraag: zullen de vele ladingen huiden en looistoffen welke naar Nederland onder weg zijn, onze haven binnen loopen en zul len de andere ladingen, in buitenlandsche havens vastgehouden, worden vrij gege ven. Is dit het geval, dan is er weinig re den om bezorgd te zijn en is dit niet zoo, dan zal een verdere prijsbeweging niet uit kunnen blijven, doch deze zal in ieder ge val niet zulke abnormale afmetingen aan nemen als in de jaren 19141918. De re geering heeft bijtijds de noodige maatre gelen genomen om een kettinghandel in grondstoffen voor de schoenenbranche te voorkomen en zal met alle haar ten dien ste staande middelen tegen een mogelijke ontduiking van deze maatregelen weten te waken. Ondanks deze prijsverhooging kunnen wü constateeren, dat de prijzen van schoe nen en reparatiewerk hier te lande op he den nog lager zijn dan in het buitenland in Augustus j.l. Dit. wekt geen verwonde ring, wanneer men bedenkt, dat deze prij zen den laatsten tyd abnormaal laag wa ren. De Vrijwillige Land stormkorpsen Dat velen, die geteekend hadden, voor het V. L. Motorcorps enz. zich gevoelen, als er onbewust te zijn ingeloopen, staat vast. Maar men moet niet meenen, dat hier te lande met circa 6500 menschen zoo iets kan geschieden, zonder dat daartegen wordt geprotesteerd. Hoe is de aanwerving voor het V. L. Mo tor corps, enz. in haar werk gegaan? De verband-acte gaf aan één zijde aan, dat men zich verbond dienst te doen ter handhaving van het wettig gezag in Ne derland. Aan de andere zijde stond in schuin geschreven letters, dat de opkomst plicht in mobilisatie en oorlogsgevaar zich beperkte tot het handhaven van de open bare orde. Naast dat schuingeschrevene stond dan een kleine noot, waarin verkon digd werd, dat, als dit schuingestreepte doorgehaald werd (dus een streep er door gezet werd), dat dan de cintractant óók rkelijken militairen dienst zou moe ten verrichten. Wie alles goed las, kon weten, dat hij, als hij zijn paraaf zette by deze kleine noot, zich gewoon dienstplich tig maakte in mobilisatie of oorlogsgevaar. Gezegd werd dit echter bijna nooit. Ik heb daarvoor het getuigenis van tal van Bur gemeesters, die dit officieel willen ver klaren. Wie nu bekend is met de z.g. land stormavonden, en weet, dat dit teekenen vaak tusschen neus en lippen na afloop van een vergadering geschiedde, heeft niet veel verbeeldingskracht noodig, om te weten, dat het niet moeilijk was, eenvoudige lieden lot teekenen te bewegen (ook van de be wuste noot). Onder de voorspiegeling, dat dit, wanneer de betrokkenen op zouden moeten komen, 5.per dag gaf, indien z:j met motor kwamen en 2.50 zonder motor, en dat, als het verband bezwaren opleverde, dit weer ongedaan gemaakt kon worden, min-tens eenmaal per jaar bij eer. maand vooraf opzeggen. Welnu wat is er van dit alles terecht gekomen. Vast staat, dat op verschillende verband-acten, welke niet in het bezit van den onderteekenaar bleven, eerst 1 a- t e r het schuingestreepte werd doorgehaald op het bureau, waardoor de opkomstplicht in mobilisatie ontstond. Laat men eens antwoorden hoe het komt, dat niet weinigen 12 tot 15 maanden later hun verband opzegden en heel laconiek een briefje ontvingen, dat de opzegging niet aanvaard kon worden, terwijl zij nu opge roepen worden, hoewel niet gewoon dienstplichtig zijnde! Hoe het komt, dat sommigen die hun uit rusting niet gehaald hebben een ontslag brief hebben thuisgekregen, en anderen, die na de Septembercrisis verleden jaar verklaarden, hun militaire uitrusting niet te wil 1 e n halen, omdat zij geteekend hadden voor binnenlandsche onlusten en niet dienstplichtig zouden worden, geen ontslag kregen. Deze laatste werden door de betrokken autoriteiten in dien waan ge laten en later als gewoon dienstplichtige opgeroepen. Hoe verklaart men, dat van 6500 be trokkenen, waarvan nog een aantal dienst plichtig, er 5000 nu reeds een verzoek schrift hebben ingediend waarin zij ter goe der trouw verklaren nooit het voornemen te hebben gehad gewoon in dienst te tre den, als zij niet gewoon dienstplichtig waren of de lichting waartoe zij oorspron kelijk behoorden niet zou behoeven op tc komen. Wat blijft er op deze wijze van het ka rakter van de vrijwilligheid over van deze landstorm, waarvan een groot deel verklaart: wij zijn „geronseld" voor het Nederlandsche leger. Acht men het aannemelijk, dat menschen, die niet dienstplichtig zijn, aan het hoofd veelal van bedrijven staande, met groote gezinnen. $pms op een leeftijd, dat de gewone dienstplichtigen al naar huis zijn, zich zouden gaan verbinden om in tijden van mobilisatie of oorlogsgevaar vrijwillig onder de wapenen te gaan voor 2.34 per week, mogelijk zeer lang durig! Deze geheele kwestie heeft zich vooral op het platteland afgespeeld, omdat men daar vooral de handhavers en steunpila ren van het wettig gezag in troebele tijden wist; gevolg is dan ook, dat vooral op het platteland groote ontstemming is ontstaan over deze manier van optreden. De eenige manier, om het vertrou wen weer terug te winnen, is den be trokkenen hun vrijheid te hergeven, en een behoorlijke regeling te maken, om de geleden schade van dit geheel ten onrechte opgeroepen corps te ver goeden. Men moet niet vergeten, dat deze men schen zeer goed inzien, dat zij door de neutraliteit van Nederland nu nog een ge legenheid krijgen, dit alles zakelijk ter ken nis der autoriteiten te brengen. Ware de oorlog wat God gelukkig verhoed heeft direct ook voor Nederland uitgebroken, dan zouden zij, hoewel niet dienstplich tig zijnde, toch hebben moeten meestrijden. Het bovenstaande is een samenvatting van mededeelingen, ons verstrekt door het Tweede-Kamerlid van der Weijden, die zich voor deze zaak zeer interesseert. Wij willen hier nóg 'ns even uiteenzetten, hoe de situatie is. Er is een korps „Vrijwillige Landstorm". B.'ijken het Landstormbesluit is deze Vrij willige Landstorm onderverdeeld in: a) den Staf van den Vr. L.; b) de Vrijwillige Land stormcorpsen: motordienst, vaartuigendienst spoorwegdienst en luchtwachtdienst; c) den Bijzonderen VriJwilligen Landstorm, bestaande uit de in voorkomende gevallen te vormen landstormkorpsen, waarbij dienst- en reserveplichtigen en vrijwilli gers van den Vrij willigen Landstorm in werkelijken dienst komen ter handhaving van of tot herstel van de openbare orde en rust. Voor het handhaven of het herstel van de openbare orde en rust staan de Regeering twee machtsmiddelen ter beschikking. Eenerzijds de mogelijkheid, om lichtingen onder de wapenen te roepen, anderzijds de oproeping van den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm en van de korpsen motor- dienst, vaartuigendienst enz. De gerezen moeilijkheden en klachten nu hebben betrekking op de onder b) be doelde groep, dus op de vrijwillige land stormkorpsen: motordienst enz. Als die diensten worden ongesteld, moeten al de genen opkomen, die een overeenkomst In dat opzicht hebben aangegaan; dit zijn dus de personen» die tot die vrijwillige land- sformkorpsen behooren. Bij verscheidéne leden van die groep hoerschte de meening, dat hun verbintenis alleen strekte tot steun aan het wettig ge zag. ingeval van onrust, onlusten of der gelijke omstandigheden. Wij lezen zoo juist in de „Gelderlander": Naar we vernemen zijn verschillende r onderden opgeroenenen van den Vrij wil ligen Landstorm-Motordienst nog weer raar huis gezonden. Het ligt in de bedoe ling ook de overigen, zoodra de dienst het toelaat, weder te demobiliseeren." 0O5Ö5 VSQSM UÜSHSStt VSLYAAiiï R.K. UNIVERSITEIT Amtsaanvaarding dr. Will. Plöchl. Gisterenmiddag heeft dr. W. Plöchl zijn werkzaamheden als privaat-docent in de geschiedenis van het canoniek recht aan de R K. universiteit te Nijmegen aanvaard met een openbare les over „Het kerkelijk recht en de christelijke wereldbeschouwing". In een diepgaand betoog schetste de do cent de beteekenis van het kerkelijk recht. De rechtsordening der Kerk is gegrondvest in den wil van Haar Goddelijken Stichter en hierbij sluiten recht en liefde elkander niet uit. Het recht is hier slechts een uit vloeisel van de Goddelijke Liefde, want, zegt Paulus, de liefde vervult de geheele wet. Spreker schetste verder het ontstaan van het canoniek recht. De nieuwe docent heeft zijn opleiding ge noten aan de juridische faculteit der Ween- sche universiteit. NOZEMA-ZENDERS NADEREN VOLTOOHNG In tegenwoordigheid van een kleinen, uitgelezen kring, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, gisteren den eersten steen gelegd voor het zendgebouw van de Nederland sche Omroepzendmaatschappij N.V., dat onder Lopik zal verrijzen. Daarbij heeft hij tevens een oorkonde ingemetseld, welke de beteekenis van dezen dag aan het nage slacht zal verkonden. Audiëntie bisschop van Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verlee- nen. 236. De herfsttijd doet zich langzamerhand gelden. De temperatuur daalt aanmerkelijk en de dagen beginnen zienderoogen te kor ten. Vanzelf worden dan de avonden lan ger en leenen zich bijzonder voor ontwik keling en ontspanning. De gezelschap- spelen worden voor den dag gehaald en npwpi-ien; de boekenplank nagezien en aan gevuld. Ziezoo, hier zijn we waar we wezen moe ten. We moeten even aan de groote klok hangen, dat het met de ontsDanningslec- tuur van onze studenten in één woord treurig gesteld is. Ja, studieboeken hebben ze genoeg. Meer dan hun lief is! Maar „echte" boeken, die even goed zijn als een voetbal, waarvoor je je eten laat staan en waarvan ge 'snachts droomt.... Daarvan i3 niets dan een verslingerd, aftandsch boeltje. Als we niet zooveel andere noodzakelijke uitgaven hadden, zouden we graag die col lectie wat aanvullen. Helaas! We vreezen dat 't dezen winter weer tot de vrome wenschen moet bliiven, tenzij.... Tenzij onze missievrienden er wat op weten Er zijn natuurlijk tal van gezinnen, waar boeken in de kast liggen, die de heele fami lie al gelezen heeft. Die liggen, daar maar te verouderen, nemen ülaats in en geven brandgevaar (luchtbescherming!!!). Stuur ze naar het Missiehuis ep ze wor den hier verslonden! Of nog een ander geval. Ge hebt zelf een „fijn" boek, dat ge voor geen geld zoudt willen missen. Welnu, strijk eens met uw hand over uw hart en doe onze studenten een nieuw exemplaar cedeau. 't Is nog wel geen St. Nicolaas, maar zulke cadeautjes zijn, vooral nu, zeer welkom. Ook Missieboeken en tijdschriften zullen dankbaar aanvaard worden, als mede ge- zelschapspelen en huisvlijtartikelen. En nu de paraplu op, want ik verwacht nu heel spoedig een ware boekenreeenü Father G. v. LEEUWEN, Directeur. St. Bonifaclus Missiehuis, Hoorn, giro 120937.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9