RIJNSTREEK VRIJDAG 6 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Algemeen Steuncomité 1939 ALPHEN AAN DEN RIJN JONGETJE VERDRONKEN. Gisteren is in een onbewaakt oogen- blik het 5-jarig zontje van A. v. Dam aan den Groene weg te wat ar geraakt en verdronken. Winterprogram K.J.M.V. en St. Josephs- gezellen. Na de gebruikelijke opening met gebed werd gisterenavond in de St. Josephzaal in een gezamenlijke bijeen komst der K.J.M.V. en de St. Josephsgezel- len, door kapelaan C. M. Broers, respec tievelijk moderator en vice-praeses der beide jeugdstandsorganisaties een korte inleiding gehouden met betrekking tot het winterprogram, hetwelk voor deze afdee- lingen voorloopig samengesteld is voor de maanden October, November en Decem ber. Elke maand heeft een motto: October: „Wij zijn Koningskinderen" en eindigt met de viering van het Christus Koning- feest. Het geheele jaarprogram, zooals door de I. J. V. (Interdiocesaan Jeugd commissie) samengesteld, staat in het tee- ken van het echte Roomsche gezinsteven: „Herstel van het gezinsleven". De maand November zal o.m. een inleiding worden gehouden over de plaats der kinderen in het gezin en daarom draagt deze maand tot motto: „Wij kennen onze plaats" ter- wtil de maand December een voorbereiding vormt op het Kerstfeest, met motto: „Na zareth ons voorbeeld". Het geheele pro gram, zooals aan de leden ontvouwd. Ziet er fyr uit, vol afwisseling met ontspan ningsavond, ouderavond, Kerstavond, ter wijl bovendien voor de K.J.M.V.-leden 5 November, de dag van hun installatie, waarop de Bondsmoderator, rector L. Beu- ne, komt spreken, een bijzonder middel punt vormt. Het geen nu in de komende maanden door de jeugdorganisaties in het „gezinsprogram" zal worden afgehandeld, besproken en voorgehouden, zal geen en kel nut hebben, als het allemaal bij het oude blijft, aldus besloot spr., maar het hoofddoel is, dat dit alle zooveel mogelijk wordt toegepast in de huisgezinnen, thuis nu en later in eigen huisgezin. Personalia. Voor opleiding als candi- daat-Indisch ambtenaar is aangewezen de heer G. de Vos. BODEGRAVEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag 11 October des namidags te 2 uur. Agenda: 1. Ope ning. 2. Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 9 Augustus en 5 Sep tember 1939. 3. Ingekomen stukken. 5. Voorstel tot wijziging van de rekening courant-overeenkomst met de Incasso- Bank N.V. 5. Voorstel tot aankoop van grond van den heer J. van der Giesen. 6. Voorloopige vaststelling van de Rekening van de Bedrijven en van de Gemeente-Re kening over het dienstjaar 1938. 7. Voor stel to reconstructie van den Zuidzijd- schen- en den Weypoortschenweg. 8. Voor stel inzake den bouw van een Raadhuis. 9. Aanbieding van de Gemeente-Begroo ting en de Begrooting van de Bedrijven voor het dienstjaar 1940. Hanze. In het najaar van 1939 her denkt de Hanze, afdeeling Bodegraven en Zwammerdam hun vijf en twintig-jarig bestaan. Men heeft besloten om dit feit op bescheiden wijze te vieren. Het triduum zal plaats hebben op 22, 23, en 24 No vember, terwijl het gesloten wordt op Zon dag 26 November. Eventueeel zal er dan een ontbijt gegeven worden. Of er een feestavond georganiseerd zal worden, kan momenteel nog niet met zekerheid ver meld worden in verband met een even- tueele bezetting van het parochiehuis, of een of andere zaal. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er een avond zal georga niseerd worden, waarop een spreker zal geïnviteerd worden. Wij komen hierop nader terug. Geboren: Teuns Willem Lammert, z. v. G. Hol en G. H. Kruissen Rpelof, z. v. R. van Beek en A. Kortlever. O v e r 1 e d e n: N. H. van 't Riet, echtg. van A. Schuling, 52 j. Gevestigd: A. Schrijvers, Wilhelmi- nastraat 9, van Gouda C. Veerman, Pr. Hendrikstraat 10, van Rotterdam N. Vink, Kerkstraat 118, van Hilversum. Vertrokken: A. E. Batelaan naar Wassenaar, St. v. 's Gravezandeweg 123 A. Schuitemaker en gezin naai Edam, Voorhaven 104 H. Plomp en gezin naar Diemen, Jan Bertstraat 17 B. Molenaar naar Leiden, H. Rijndijk 65 J. A. van Ghesel Grothe naar Delft, Hugo de Groot straat 81 C. J. Klink naar Leiden, Boer- haavelaan 16. HAZERSWOUDE Werkloosheid. Bü het correspondent schap voor arbeidsbemiddeling staan al hier als werkloos ingeschreven 53 perso nen, waarbij 3 steuntrekkenden. Bij de werkverschaffing zijn te werk ge steld 25 personen, vergeleken met de vo rige opgave is het aantal werkloozen met 6 en dat der steuntrekkenden met 9 ver minderd. Geboren: Joannes Michaël, z. van J. J. Boers en E. J. Erberveld Jacob, z. van P. Slootweg en M. J. Spijker Ge- rardlus Wilhelmus Maria, z. van H. J. Straver en G. de Graaff. Overleden: C. Laban, 67 j., echtge noot van M. van Beveren. WOERDEN Personalia. Voor het examen Wis kunde l.o. is geslaagd de heer D. A. van Rossum. KOUDEKERK Voetbal. Zaterdag 7 Oct. a.s. des na middags te half 4, speelt Koudekerk II een competitiewedstrijd tegen Noordwijk IV van Noordwijk op eigen terrein alhier. Koudekerk III speelt te Leiden tegen PW terrein (Leidsche Boys). Geboren: Maria Jacoba, d. v. W. Lekx en G. Zwaan. Ondertrouwd: Cornelis Dissel, 24 j. en Aanje Oppelaar 25 j., wonende te Ha- zerswoude Arie van der Meijden, 22 j. en Albertje Schonewille, 21 j., wonende te Alphen aan den Rijn. NIEUWVEEN Brandweer. Door B. en W. is als op- perbrandmeester benoemd Th. Brouwer, als plaatsvervanger A. v. Zoest, terwijl eervol ontslag als brandmeester is ver leend aan A. Schaly. Nic. Boys De feestelijke viering van de R.K. sportvereeniging „Nic. Boys" welke dpzer dagen haar eerste lustrum viert, zal plaats hebben a.s. Donderdag, 12 October, in hotel Schreuder. Voor dezen avond is het humoristisch gezelschap aangezocht. Verder kan men rekenen op verrassingen. „Nic. Boys" heeft een pracht programma samengesteld. Vertrokken: J. van Harten naar den Helder J. de Vries en gezin naar Amsterdam J. v. Richteren naar Dord recht J. v. Straten naar Amsterdam P. G. A. C. Blijenberg naar Hardinxveld. Ondertrouwd: J. C. v. d. Oever en D. Vissers. Overleden: M. Boyens 86 j. NIEUWKOOP Distributiedienst. De Burgemeester dezer gemeente heeft als hoofd van den distributiedienst aangewezen als leider van dezen dienst den heer F. J. Post, amb tenaar ter gemeente-secretarie. Geboren: Laurentius Johannes Anto- nius Michaël Voorn, z. van A. Voorn en A. A. Hakkeling Gerardus Leliveld, z. van A. Leliveld en E. Pieterse. Ondertrouwd: G. Zwart 26 j., wo nende te Nieuwkoop en T. Douwes 22 j., wonendt té Sappemeer A. Bloos 22 j., wonende te Nieuwkoop en J. van der Sluis 24 j., wonende te Zevenhoven. ROELOFARENDSVEEN De tuinbouwschool Blijkens een advertentie in dit nummer zal op 16 October worden aanbesteed de verbouwing van een bollenschuur tot tuin bouwschool. Deze bollenschuur met woonhuis, voor heen bewoond door den heer N. Bakker, is eenigen tijd geleden aangekocht door den burgemeester. Naar het bestek aangeeft zal met be trekkelijk geringe wijzigingen deze schuur omgevormd kunnen worden tot een be scheiden tuinbouwschool. De balklaag van het plafond zal om hoog worden gebracht, zoodat de gelijk vloers gelegen lokalen een hoogte krijgen van 3 y. Meter. Er zal een betonnen vloer worden ge legd, welke bedekt zal worden met een houten plankier. De hoofdingang wordt naar de Oostzijde (linkerzijde) verplaatst. Er komen in 't ge bouw één leslokaal, een werkkamer (labo ratorium), een gang, een kolenbergplaats en toiletinrichtingen. Het woonhuis is bestemd voor het hoofd van de school; in diens huis zal één der vertrekken als directeurs-kamer worden ingericht. Het is de bedoeling, dat met de verbou wing de grootste spoed wordt betracht, zoodat deze binnen eenige maanden ge reed zal zijn. Propaganda-clnb. De Propagandaclub „St. Willibrordus" hield gisteravond in de St. Pancratiuszaal haar jaarvergadering. Kapelaan Von Fisenne opende de ver gadering met den Kolpingsgroet. Zijn- eerw. drukte er zijn spijt over uit, dat 2 bestuursleden wegens militaire dienst niet aanwezig konden zijn, heette allen harte lijk welkom, in 't bijzonder de vele aan wezige nieuwe leden. Tevens sprak zijn- eerw. den wensch uit, dat de komende vergaderingen goed bezocht zullen zijn. Hierna las de plaatsvervangende secre taris de notulen, en een keurig en uitge breid jaarverslag voor, welke na een dankwoord van den kapelaan werden goedgekeurd en geteekend. De penningmeester, Th. v. d. Veer bracht dan zijn finantieel verslag uit. Het applaus bewees wel, dat de Prop.club nog in goeden welstand verkeerde. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten, en werd overgegaan tot het prijsjassen. Het symphonie-orkest luisterde deze avond met vroolijke mu ziek op. Na afloop werden de prijzen aan de gelukkige prijswinnaars uitgereikt. TER AAR Gevestigd: J. Kerkhoven van Ge- meren. Vertrokken: A. v. Ruitenburg naar Alphen J. M. van Valkenburg naar Woerden M. J. H. Bosland naar Alphen W. J S. M. Vis naar Ede A. A. C. v. Emmerik, naar Leiden. Doel en samenstelling De regeering heeft besloten maatre gelen te treffen ter behartiging van de bijzondere nooden, waarin een deel van het Nederlandsche volk tengevol ge van den oorlogstoestand is komen te verkeeren. Zij heeft het wenschelijk geacht „Het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden" te ontheffen van de zorg voor gemobili- seerden en hun gezinnen, waarmede dit fonds zich sinds April 1939 voorloopig had belast. Deze zorg is voor zooverre de kost winnersvergoeding daarin niet voorziet naast haar bestaanden werkkring, opge dragen aan „De Koninklijke Nationale ver- eeniging tot steun aan miliciens". Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden zal, naast zijn oorspronkelijke taak, de belangen behartigen van hen, die zonder gemobiliseerd te zijn, door den oorlogstoestand in hun bestaan bedreigd De LUCHTVAART HET JUBILEUM VAN DE K. L. M. Bij gelegenheid van het twintigjarig be staan van de K. L. M. heeft de directeur, de heer A. Plesman, heden een dagorder voor het personeel van de Luchtvaart- Mo a tscchappij uitgegeven. Hierin wijst de heer Plesman allereerst op de huidige om standigheden, welke het werk zeer be moeilijken. Alle aandacht moet worden besteed aan het behoud van de onderne ming en aan de voorbereiding van de taak, welke wacht, wanneer betere tijden aan breken. De directeur geeft vervolgens uitdruk king aan zijn gevoelens van dankbaarheid jegens het gëheele personeel voor hetgeen dit in de afgeloopen jaren voor het bedrijf heeft gedaan. „Helaas hebben vele leden van het K. L. M.-personeel naar andere werkzaamneden moeten uitzien, maar ik huop, dat er een tijd zal komen, dat allen weer in het bedrijf vereenigd kunnen wor den en dat wij dan een ongestoorde ont wikkeling zullen tegemoet gaan." Met den wensch, dat de vrede spoedig moge terugkeeren, wordt deze dagorder besloten. UITSPRAAK INZAKE DE EKSTER RAMP. De Raad voor de Luchtvaart heeft gis termiddag in het Departement van Water staat uitspraak gedaan inzake het ongeval, hetwelk op 9 December 1938 nabij het luchtvaartterrein Schiphol is overkomen aan het K.L.M.-vliegtuig van het type Lockheed Super Electra, gemerkt PH— APE (Ekster). In herinnering wordt gebracht, dat op dien dag, te ongeveer 11.15 uur, het vlieg tuig PH—APE (Ekster), bij eeh oefen- vlucht is afgegleden kort na den start van het luchtvaartterrein Schiphol. Het vlieg tuig werd daarbij vernield en verbrandde. De vier leden der bemanning t.w. de ge- zagvoerder-leeraar, de leerling, de radio telegrafist en de boordwerktuigkundige kwamen hierbij om. Hoewel de oorzaak van den brand niet met zekerheid kan worden aangewezen, was het naar het oordeel van den Raad, niet mogelijk deze te voorkomen door de geldende wettelijke maatregelen ter voor koming van brand. De Raad acht het overigens niet verant woord. dat oefeningen worden uitgevoerd, waarbij de werkelijkheid van een nood toestand al te zeer wordt benaderd. Naar hij vertrouwt, zullen de bevoegde insta ties het daarheen leiden, dat oefeningen inzake het vliegen met N-l motoren uit sluitend zullen geschieden op een zooda nige hoogte, dat redelijkerwijzee voldoende gelegenheid bestaat om het vliegtuig in geval van afglijden te redresseeren. worden en niet voor regelmatigen steun van overheidswege in aanmerking komen. Teneinde het onderlinge verband tus- schen de werking van deze beide instellin gen te ordenen en door een algemeenen oproep aan het Nederlandsche volk haar in staat te stellen, in de vele onmiddel lijke nooden te voorzien, is, onder het eere-voorzitterschap van H. K. H. Prin ses Juliana, het Algemeen Steuncomité 1939 in het levengeroepen. In dit comité hebben zitting genomen: als voorzitter mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State, 's Gravenhage. Als leden: mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F. M., lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Leiden; J. H. Donner, wethouder der gemeente Rotterdam; W. Drees, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, 's Gravenhage; mr. J. Everts, voorzit ter van de Vereeniging van secretarissen van armenraden, Amsterdam; mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden, Arnhem; mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 's Gravenhage; M. C. Koning, voorzitter van de Koninklijke vereeniging tot steun aan miliciens, Aerdenhout; H. D. Louwes, DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M.-postviegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Gier" te Alexandrië en de „Pelikaan" te Cal cutta. Op de thuisreis landden de „Nan- doe" te Basrah en de „Torenvalk" te Me- dan. Will U iets weten? Vraag. Ik heb een kaart ontvangen voor de lichting 1940, tweede groep. Moet ik nu nog dit jaar in dienst. Zoo niet, waar toe moet ik mij wenden om met de eerste groep van lichting 1940 in dienst te gaan? Antwoordt: Wend u tot het bureau voor militaire zaken, Stille Rijn 3, Leiden. Vraag. In April kreeg ik een jaar uit stel van militairen dienst wegens kostwin nerschap. Eenige weken daarna werd ik ziek en heb een zware operatie ondergaan, zoodat ik volgens doktersverklaring niet meer geschikt ben voor den militairen dienst. Tot wien moet ik mij wenden om herkeuring aan te vragen en welken tijd moet ik dit doen. Antwoord: Wend u zoo spoedig mo gelijk tot het bureau voor Militaire Zaken, Stille Rijn 3, Leiden. voorzitter Koninklijk Nederlandsch land- bouwcomité, Ulrum; mr. K. P. van der Mandele, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging, Rotterdam; F. van Meurs, wethouder der gemeente Amster dam; mevrouw Ch. Neytzell de Wilde— Mac Gillavry, voorzitster van de Neder landsche vereeniging van huisvrouwen, 's Gravenhage; mejuffrouw mr. A. E. Rib- biusPeletier, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Amsterdam; prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter van de Federatie van diaconieën in de Neder landsch Hervormde kerk, Wassenaar; mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, voorzitter van de algemeene armencommissie, Maas tricht; mevrouw F. SteenbergheEnge- ringen, voorzitster van de Internationale Unie van R.K. Vrouwenbonden, Soester- berg; mr. dr. L. E. Visser, president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Als algemeen-secretaris is de heer J. A. van der Kamp, gep. luitenant-kolonel van de militaire administratie te Blaricum be noemd. Teneinde het zoo noodzakelijke contact met de regeering te onderhouden, is tevens een interdepartementale commissie inge steld. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om mij aan te melden bij de koninklijke marine en ook om inlichtingen daarover te verkrijgen? Antwoord: Wend u tot het bureau voor Militaire Zaken, Stille Rijn 3, Leiden. Vraag: Wat moet ik doen aan kippen, die pokken hebben? Antwoord: Er is een behandeling te gen deze ziekte, maar deze is nogal kost baar en in dezen tijd niet loonend. U doet het beste de zieke kippen van de gezonde te scheiden, anders krijgen alle kippen het onvermijdelijk. Het beste is dus de zieke kippen te slachten. Vraag: Gaarne zou ik van u vernemen wat de kosten zijn van logies met en zon der ontbijt in de Zitavereeniging in Leiden. Antwoord: Logies met volledig pen sion 1.75. Voor dienstmeisjes kost het lo« gie 50 ct., met ontbijt 75 ct. Voor dames le etage 1, 2e étage 75 ct. Het ontbijt kost 35 of 50 ct. daarboven. Vraag: Mijn parapluie is nog héél goed d.w.z. de stof is nog heel, maar nu regent zij door. Wat zou ik moeten doen om dit te voorkomen, zoodat ik haar weer gebruiken kan. Antwoord: De eenige oplossing is de parapluie waterdicht te laten maken. Dit moet geschieden door een vakman. BIOSCOPEN TE LEIDEN THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGbUUfl KEURING Trianon: Jamaica Inn. (Char les Laughton, Mau reen O'Hara). Neen m'n dochter, neen. (Priscilla La ne, Jeffrey Lynn). Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Jongens met smerige gezichten (James Cogney, Pat O'Brien) Die ondeugende La dy X. (Laurege Oli vier, Merle Ober on). Jongens in sloppen Komisch lederen avond 8 uui Zondag 2—7 uur. lederen dag matinée Toelaatbaar v. volwassenen Lido: De drie rare snuiters (Stanley Lupino). Dharlie Chan in de noordkamer. Komisch Sensatie lederen avond 8.15 u Zondag 2—7 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uui matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: 't Zit in de lucht. 'George Formby) le muzikale Parade 'met Duke Elling ton). Komisch Komisch derpn avond 8 uur Zondag 2.—, 4.30 en 8 uur. saterdag en Woens- ig half drie matinée Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Test-piloot (Spencer "racy, Clark Gable). Schooiertjts (Mic- :ey Rooney). Sensatie Dramatisch lederen avond 8 uui Zondag van 27 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12