MGEVING VRIJDAG 6 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KATWIJK AAN DEN RIJN TTJINBOUWOVERZICHT. Het kan verkeeren. En er is tegenwoordig al zeer weinig vooruit te bekijken. Vorig verslag sprak een ietwat optimistischen toon uit. Het behoeft maar zeer kort te du ren om precies het tegenovergestelde te constateeren. Neem b.v. het artikel was- peen. Toen ons vorig overzicht onder de oogen der lezers kwam, was er een buiten gewone daling van den prijs ingetreden. Zoo zelfs dat er Vrijdagsmiddags ruim 17000 K.G. waspeen doordraaide en dus de minimumprijs van 0.30 per kist niet kon opbrengen. Begrijpelijk, dat zelfs de beste kwalitiet in zulke omstandigheden niet veel hooger kwam de aanvoerders hiervan zich moesten tevereden stellen met f 0.35 tot 0.45 per kist. In den loop dezer week heeft de prijs zich weer iets hersteld doch hooger dan 0.30 tot 0.70 kon men ook toen niet komen. Vorig jaar was de uitkomst van dit artikel heel wat beter. In deze verslag week ■was de noteering geregeld van 0.50 tot .90 per kist. Dat maakt over een dage lij kschen omzet van plm. 25000 K.G. een groot verschil in den omzet uit. Met bos- peen ging het niet veel anders. Ook hier voor een aanmerkelijke daling in de prijs en sinds den minimumprijs voor dit pro duct van 2.50 naar 1.— is gebracht, is het ook hiermede den verkeerden kant uit gegaan, zoo zelfs dat de prijs in een paar dagen met ongeveer 50% naar beneden ging. Aanvankelijk was de prijs tot 6.— doch al gauw moest men zich met f 1. a 3.10 tevreden stellen. Gelukkig kwam ook hierin in den loop dezer week een klei ne verbetering met een noteering van 2.30 a 5.30 per 100 bos. Seizoen 1938 was er aanmerkelijk meer animo voor dit pro duct. De prijs varieerde in deze verslag- week van 4.80 tot 7.10 per 100 bos. Voor de sluitkool was er een bevredigenden prijs te maken. Maar de gewassen, vooral van de Roode Kool, zijn verre van goed. De uitkomst tot heden dus ook maar ma tigjes. De noteering was deze week voor Gele kool van 1.90 tot 2.50 per 100 K.G. in de goede kwaliteit. Roode kool was iets hooger in prijs, n.l. van 2.50 tot 3.30 per 100 K.G. Groene kool kon gemakkelijk geplaatst worden tegen 3.10 tot f 4.40 per 100 K.G. Sla had in den aanvoer niet veel. te be duiden en ook de prijs was vrij onbedui dend en de kwaliteit lang niet prima. Be taald werd van 0.30 tot 0.65 per 100 stuks. Ook voor Kroten stond de prijs steeds lager dan vorig jaar. Toen geregeld een no teering van 0.60 tot f 0.75 per kist van 20 K.G., nu een noteering van 0.40 tot 0.55 per kist. Andijvie moet zich met de helft der opbrengst van vorig jaar doen en brengt thans van f 0.60 tot 0.85 per 100 stuks op. De massa aanvoer hiervan moet nog komen. Uien konden maar een matige prijs ver krijgen. Vorige weken was er iets meer vraag doch nadien verminderde de vraag en daalde de prijs. Er was deze dagen niet imeer te maken dan f 2.10 tot 3.10 per 100 K.G. Boonen waren goed gevraagd en sinds vorige week de nachtvorst de noo- dige schade had aangericht vermeerderde de belangstelling en liep de prijs op. Prin- cesseboonen waren eerst 10.tot 13. om later op te loopen tot f 12.— 16.— per 100 K.G. Snijboonen 9.a 14. per 100 K.G. Aardappelen noteerden als vorige week, in de beste kwaliteit met imooie sorteering zandeigenheimers van 3.60 tot 4.40 per 100 K.G., klei-eigen- heimers van f 2.80 tot 3.50 per 100 K.G. Ten slotte een der hoofdproducten, de bloemkool. De tuinders zullen zich nog de ongelukkige periode van October 1938 her inneren, toen nadat de vrucht niet was- ■vooruitgekomen, er een overweldigende aanvoer kwam die de handel niet kon ver zetten, zoodat ten slotte de zouters voor afname moesten zorgen. De prijs viel in enkele dagen zoodanig naar beneden dat het een catastrpohe werd. Een steunbedrag heeft later nog iets vergoed. Momenteel is het nog heel anders. De aanvoer is niet overvloedig en de prys die "al eenigen tijd vrij goed was, handhaaft zich nog en va rieerde in de eerste soort van f 11.90 tot 17.50 terwijl tweede soort werd betaald met 3.30 tot f 11.10. De kwaliteit gaat thans iets beter worden. LISSE Begrafenis ds. G. Tichelaar. Gisteren- middag vond onder groote belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen ds. G. Tichelaar, die hier ruim 8 jaar predikant was en dezer dagen na een langdurige ongesteldheid te Zeist overleed. Ds. Chr. Eerhardt uit Hil- legom hielde een rouwdienst en sprak naar aanleiding van een gedeelte uit Ps. 42 en uit Joh. 14 14. Vervolgens werd het woord gevoerd door ds. T. J. Jansen Schoonhoven uit Oegstgeest namens den Ring Noordwijk. Vele collega's van den overledene waren aanwezig. Op de be graafplaats werd nog door ds. Eerhardt gesproken naar aanleiding van Rom. 14 7 en 8. Een zwager van den overledene, ds. Venderling uit Zeist, heeft namens de fa milie allen hartelijk dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Geboren: Jacobus Adrianus, z. v. P. Timmers en G. M. Hoogervorst Jeroen, z. v. J. H. M. van Haaster en J. M. Elferink Hendrik, z. v. R. Britting en J. van Gu- lik Alida Maria, d. v. P. J. van der Zwet en L. van der Voort. Ondertrouwd: Hendrikus Herma- nus Verdel, 23 j. te Hilleggom met Helena van de Weerd, 23 j. te Lisse Johannes van Blitterswijk, 27 j. met Maria Cornelia iDubbis, 29 j., beiden te Lisse. Getrouwd: G. van de Werken te Haarlemmermeer met Johanna Schrier te Lisse. Overleden: Johanna Jongekrijg, 47 j., echtg. van J. Kooijman. Gevestigd: M. J. van Heuven en echtg. uit Almelo G. Berghuis uit Ma- rum. Vertrokken: Anna van Opzeeland naar Bennebroek P. A. Straathof naar Hillegom J. C. van Dyk geb. van der Lans naar Malang A. van der Spruit naar Amsterdam C. Blokhuis naar 's-Graven- hage J. Grullemans naar Haarlem. NOORDWIJKERHOUT Afscheid kapelaan van Egmond. In de groote zaal van het café „de Zwaan", al hier, had Donderdagavond het afscheid plaatse van kapelaan van Egmond, die in Medemblik tot kapelaan is benoemd. De zaal was bijna geheel met belangstellenden gevuld. Onder de aanwezigen merkten wij op pastoor Maas, kapelaan Schretlen, afge- voordigden van het Kerk- en Armbestuur, van St. Joseph, K.J.M.V., K.J.C., St. Jo- sephgezellen, Maria-Congregatie, afdeeling jongens, R.K. Volksbond met zijn vak en onderafdeelingen. Bij het binnentreden in de zaal, welke met vlaggen was versierd, stonden de Kruisvaarders opgesteld en liet de mondharmonicaclub eenige vroolijke wijsjes hooren. Als eerste in de rij van af- scheidnemenden kwam op het podium de Kruisvaarder H. van den Berg, die den kapelaan bedankte voor alles wat in het vc-rleden, vooral bij de oprichting, door hem in het belang van de Kruisvaart is gedaan. Hierna nam pastoor Maas het woord. Deze neide: „de Kruisvaart heeft metr-en maar gezegd waar het op staat, dit is jongensmanier en ik zal dit voorbeeld maar opvolgen". Ten slotte sprak de pas toor de hoop uit, dat het hem in zijne nieuwe standplaats wel moge gaan en dat hij allen hier in de St. Jozef-parochie zal blijven gedenken in zijn gebeden. Daarna kwam de Voe'balvereenigmg VVS3 met haar Junioren aan het woord. Op het tooneel verschenen een aantal voetballers in costuum. elk ccn schild dragende met een letter, die tezamen de woorden vormden: „Goed heil in Medem blik". Dit was een aardige attentie, welke door den kapelaan wel op prijs gesteld zal zyn. Onder trompetgeschal werd een rondmarsch op het podium gehouden. Een der Junioren hield vervolgens een toe spraak en bood als aandenken' een fraaie sigarettenkoker aan. Namens de R.K. Volksbond en haar onderafdeeling Tooneel sprak de heer P. Koele wijn, die zijneerw. dank bracht voor alles wat door hem in het belang van den bond werd gedaan. Als aandenken bood de heer Koelewijn hem een enveloppe met inhoud aan. Na mens de Vakorganisatie sprak de heer J. van der Voet en namens de K.J.M.V. hield de 2e voorzitter van deze vereeniging een leuke toespraak en bood den scheidenden moderator ook mede'namens St. Joseph- gezellen en Maria-congregatie, een schrijf machine aan. G. van der Zwet dankte na mens de St. Josephgezellen, terwijl G. van Leeuwen dit deed namens de Maria-con gregatie. Hierna werd onder een leuke samenspraak van drie Kruisvaarders Me- demblikker-koek aangeboden. Namens de R.K. Woningbouwvereeniging „St. Anto- nius van Padua", waarvan de kapelaan bestuurslid was, dankte de voorzitter van deze Vereeniging, de - heer E. Oostdam Jac.zn. Hij liet voornamelijk uitkomen, dat zijneerw. vooral voor de minderbedeelden steeds op de bres stond om hun voor een goede woning in aanmerking te laten ko-. men. Kapelaan Schretlen dankte den schei denden kapelaan voor zijn amicalen om gang. Hierna nam de scheidende kapelaan het woord en dankte allen voor hun hartelijke afscheidswoorden. Hij zeide, dat hem wel veel lof is toegezwaaid, doch deze heeft hij niet verdiend. Hierna werd gelegenheid gegeven om persoonlijk afscheid te nemen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. OEGSTGEEST Gevestigd: C. M. de Haas van Lei den P. P. Meerburg van Schaesberg E. C. Overduin van Hilversum E. G. Middel van Wassenaar M. H. Overes van Tilburg C. Visser van Dordrecht J. C. van der Ven van Hazerswoude E. Kuitert van Leiden C. J. Plug van R'dam Raden Mas A. Djoihoadhiningrat en gezin van A'dam A. M. Th. Smits van Nijmegen S. M. J. Weenink geb. Zinsmeester van Zutphen A. Pezie en gezin van Leiden H. M. C. Havenaar van Voorhout M. J. Brink van Den Haag J. H. van de Water van Hazers woude E. P. Rcbbers van den Haag L. M. H. Hartkoorn van Den Haag D. F. Bevin van Oostburg S. Meihuizen van Heerlen J. M. van der Linden van Leiden H. A. F. C. Entzinger van Ba tavia N.-I. R. L. Mulder van Bandoeng N.l, A L. C. Versantvoort van A'dam A. de Wit van Leiden H. Kievit van Wassenaar C. J. de Winter van Bever wijk M. de Bruin van Wassenaar P. Lan van Zutphen L. van der Plas van Haren Gr. M. van Gent van Ridder kerk J. Beimers van Haren (Gr.) J. A. Schalkwijk van Wageningen G. M. Blom van Leiden Lie H. Tjiang van Leiden J. G. van der Son van Noord- wijk A. J. Bolte van Oisterwijk E. Amersfoort van Hilversum A. Nagle- gaal van Katwijk J. H. Hoogervorst van Voorschoten H. Volker van Voor schoten A. C. M. Menken van Kerk- rade. Vertrokken: P. W. Jansen Schoon hoven naar Lichtenvoorde B. G. Roos naar de Hilt M. Havenaar naar Voor hout W. A. Prinsloo en gez. naar Lei den G. Heegstra naar Delft J. H. Bijl naar Noordwijk M. E. van der Breggen naar R'dam L. Goudkuil naar Zwammerdam J. M. Nauta naar Wage ningen J. I. van de Kerkhof naar Schin- veld M. H. van Zanten naar Utrecht J. Bruining naar A'dam A. van Dijk naar Ned.-Indië J. K. v. d. Nieuwen- dijk naar Voorhout A. Wiersma naar A'dam P. L. Waasdorp naar Den Hel der A. Goudswaard en gez. naar Lei den D. C. H. C. de Stoppelaar naar Den Haag G. Pot naar Leiden H. Slyk- huis naar Leiden I. M. van Rooyen naar Leiden G. F. Evelein naar Delft J. C. de Wet naar Leiden E. Amersfoort naar Leiden K. J. Bakker geb. Neder- hoed naar Salatiga N.-I. M. H. Alvers naar Rijnsburg J. B. Haverkorn van Rijsewijk naar Bangkok N.-I. N. W. van der Bent naar Halmaheira N.-I. C. M. Molenkamp naar Haarlem M. van Dam en gez. naar New York A. J. Vre- develd naar Leiden J. L. Bijl naar A'dam J. M. Ravelli naar Breda J. H. Fransen van de Putte naar Leiden G. P. Fransen van de Putte geb. v. Wage ningen naar Australië E. J. Fontein naar Apeldoorn H. P. Degens naar Lei den G. Allaart naar Den Haag T. van Beusekom naar Leiden H. J. van Beu gen naar Lienden M. Bouwman naar Wassenaar J. J. Buis naar Zeist F. M. Rotteveel naar Noordwijk A. M. C. de Boer naar Geertruidenberg A. K. van Konijnenburg geb. Hüppeden naar Leiden C. J. Jansen naar Noordwijk A. J. Pompen naar Bussum A. C. van Wageningen geb. Schippers naar Den Haag T de Boer naar Warmond A. Lubitzky naar Dusseldorf A. J. David- zon naar Egmond L. de Boer naar War mond H. Vijfhuizen naar Woerden G. B. P. Graner naar Leiden J. van Staden naar Leiden. Geboren: Maarten, z. van H. Kui- venhoven en A. den Haan Marijke Cor nelia, d. van H. E. V. Coster van Voorhout en B. D. Paget Karei, z. van C. van Klaveren en J. van Aalst Marinus, z. van P. Sierat en H. Broers Jacobus, z. van P. van Tol en A. M. Laterveer Henricus Quirinus Willebrordus, z. van A. J. van der Voort en A. C. Verhoeven Dirk, z. van J. de Wagt en J. van der Laab. Ondertrouwd: C. van Leeuwen en B. Lammers B. D. Robbers en S. de Pree W. A. de Jong en A. van den Ham. Overleden: Helena den Haan geb. van der Burg, 55 j. RIJNSBURG Tuinbouw. Voor de meesten der aan gevoerde producten was er onvoldoende vraag en van sommigen dier producten was de prijs niet loonend. Uien gingen voor 2 tot 3 per 10 0K.G. Roode kool 2.50 tot 3.—, Gele kool 2—2.40 en Groene- kool van f 3.tot 4.10 per 100 K.G. Waspeen was soms zeer slecht te verkoo- pen. Er draaide deze week een groot kwan tum door. De noteering was 1.50 tot 3.40 per 100 K.G. Bospeen ging in kwan titeit verminderen. De prijs schommelde tusschen f 1.en 5.— per 100 bos. Bloemkool ging vlug weg tegen 10.tot 15.50 pér 100 1ste soort en 3.tot 7.20 voor tweede kwaliteit. Eigenhei mers waren moeilijk te plaatsen en kosten 2.80 tot 3.60 per 100 K.G. SASSENHEIM Schoenmakers en winkeliers. De ge westelijke R. K. Schoenmakers-patroons- en schoenwinkeliersvereeniging Lises en Omstreken, kwam in „het Bruine Paard" bijeen. Medegedeeld werd door den voor Jtter, dat de schoenfabrieken bericht heb ben vooiloopig niet meer te kunnen leve ren, cn de afnemers hieromtrent nadere berichten zullen ontvangen. De voorzitter wyst er in dit verband op, dat de groot- handelsprijzen nu reeds met 20 25 pet. verhoogd zijn. Indien de winkelier kan aantoor.en zelf de verhoogde prijs te heb ben betaald mag hij ook de winkelprijs naar verhouding verhoogen. Algemeen verwacht men nog meerdere verhooging ook voor de lederprijzen, waardoor ook het reparatiewerk geleidelijk duurder zal worden. Het punt „hulp aan gemobiliseer de schoenmakers" behoefde niet behan deld te worden, daar geen der leden ge mobiliseerd is. Het winterprogramma werd daarna als volgt vastgesteld: de vergade ringen zullen worden gehouden op iederen 3den Donderdag van de maand. In Octo ber zal het Patroonsfeest gevierd worden. November: Calculatie of hoe bereken ik mijn prijs? December: Zool en overleer. Januari: lezing met lichtbeelden over goe de en slechte reparatie. Februari: lezing door den geestelijken adviseur. Maart: Jaarvergadering en in April zal er een de monstratie met een kleine machine gege ven worden. VOORSCHOTEN Personalia. Voor opleiding als candi- daat Indisch ambtenaar is aangewezen de heer A. J. van de Ven. Geboren: Maria Petronella Cornelia d. van P. A. F. Kneyber en M. A. Lamboo Willem z. van H. van der Wel en W. Vis Willemijntje d. van W. Alblas en M. Verhoef Johovan Dimitrof Malcolm z. van H. C. Branse en M. Overdevest. Ondertrouwd: W. Zatskoij 43 j. en K. Klimenko 30 j. C. W. A. van der Krogt 28 j. en J. C. Lubbe 24 J. Gehuwd: M. Rijling en M. Ch. van Tol J. Verboon en M. H. Dijkman. Overleden: W. Bogerd 57 J. Gevestigd: J. C. Oudshoorn, Leid- scheweg 220, van Barneveld IJ. Ebel, W. de Zwijgerlaan 34, van Rijswijk Z.-H. J. P. Verkerk, Haagweg 14, van Rijs wijk Z.-H. A. F. Lavies, Leidscheweg 191, van Rijswijk Z.-H. E. Nikkels, Leid scheweg 191, van Diepenveen K. Ver steeg, Leidscheweg 191, van Dordrecht G. D. H. van Nieuwenhuizen, Leidscheweg 191, van Amersfoort A. R. de Normandie 's Jacob, Leidscheweg 191, van Baarn J. A. J. M. van Konijnenburg, Leidsche weg 445, van Schiedam J. M. J. T. Lijds- man, Veurscheweg 3, van 's-Gravenhage T. Nijgh, Valkenb. weg 30, van Wasse naar L. van Dam, Veurscheweg 174, van den Haag W. J. L. Prent, Leidscheweg 207, van den Haag P. Honsbeek, van Kempenstraat 8, van den Haag S. M. Th. Houtbraken, Leidscheweg 102, van 's-Heerarendskerke P. Imthorn, Val kenb. weg 30, van Valkenburg M. P. D. Tettero, Veurscheweg 3, van Jen Haag P. C. van der Tang, Molenlaan 4, van Al kemade D. W. van Dam, Leidscheweg 191, van Amersfoort C. Chr. van der Heide, Leidscheweg 191, van Delft E. S. de la Fuente, Leidscheweg 191, van Ned. Indië Jhr. W. C. van Heurn, Leidsche weg 152, van Ned. Indië J. M. Schuur- mans, W. de Zwijgerlaan 61, van den Haag M. Swart, Leidscheweg 191, van Rotter dam R. J. Glas, Leidscheweg 101, van Loppersum A. Peeman, Leidscheweg 52, van Nijmegen J. Tijl, Leidscheweg 191, van Bloemendaal H. M. A. Peet, Veurscheweg 3, van den Haag E. van der Ploeg, Leidscheweg 191, van Gronin gen. Vertrokken: H. J. Smit naar Lei den J. Troostheide naar Oostzaan W. Tim naar Zeist C. G. Wigman naar den Haag G. de Jonge naar Bandoeng N. I. B. P. Sprockel naar Aruba N. W.-I. K. J. P. Heringa naar Leiden G. Leefers naar den Haag G. P. Schouten naar Voorburg J. Wolbers naar Naarden J. B. de Bie naar Voorburg H. F. Hil- gersum naar den Haag R. A. F. Harnas naar Baarn F. H. van Dedum naar Delft W. A. S. Kessler naar Voorburg F. A. der Kinderen naar Haren Gr. A. J. Ramaker naar den Haag R. van Rijk naar Ned. Indië M. Eikelenboom naar Alphen a. d. Rijn L. A. de Milly naar Warnsveld J. A. Berenpas naar Vodden L. L. Cornelis naar Haarlem T. I. Djie naar Rotterdam M. H. Dijkman naar Oegstgeest H. Willemsen naar Res teren -Opheusden M. Bronikowski naar Duitschland. WASSENAAR Geboren: Anton Henri, zoon van E. J. Koch en J. L. Fischer. Heiltje d. van P C. van der Stoel en C. van der Kooij. Gerda dochter van G. Kolenbrander en J. Gaasbeek. Adriana Helena Adriana doch ter van N. Oudshoorn en M. C. Zandvliet. Johannes Leonardus Willibrordus zoon van J. T. N. Paardekooper en E. J. Lange. Ondertrouwd: J. F. M. Rijk en C. Dudink. A. J. Hoogeveen en G. H. de Haas. A. W. Lommers en H. F. T. S. Olierook. Getrouwd: W. B. Alkemade en C. A. Zonneveld. M. J. Bronkhorst en H. Mantel. J. Krosse en A. A. Knijnenburg. Overleden: Petronella Johanna Ca- tharina van der Meij de Bie 40 j. echtgenoo- te van L. J. van Velzen. Vertrokken: C. de Jong naar den Haag H. M. G. van Leeuwen naar den Haag E. G. Middel naar Oegstgeest J. Akkerman naar den Haag J. J. de Visser naar. Diepenveen Ch. A Volmer en vrouw naar den Haag Wed. S. J. M. Razoux Kuhr geb. Bolijn naar den Haag J. C. van Daalen, naar Rheden, Velp Hertog H. Fokker naar Delft G. var. Santen en gezin naar Leidschendam V. J Hellendoorn naar Leiden F. Z. Beutler naar den Haag; O. J. Polling en gezin naar Engeland R. Keupe naar Deventer W. Koek, naar Den Haag A. C. H. Martron naar Voorburg L. Franklin naar Zieglitz (Oostenrijk) K. J. L. An- driessen naar den Helder J. P. J. Jan- zee naar Overschie K. Schmidt naar Emmerik (Did.) M. W. Winkelman naar Geldrop H. M. Hanke naar den Haag A. Putckbaum naar Hongarije E. Schwabentder naar Lin (Duitschl.) F. S. H. van Schaik naar Soest, Soestdyk Th. Finger naar Berg (Duitschl.) P. A. Vogel naar Rotterdam M. L. Fruin naar den Haag Wed. C. Hessels geb. v. d. Ende naar Delft M. Heijnen naar Swalmen, Wed. J. T. M. van Zoelen geb. Zoetmulder naar Voorburg J. Dekker naar den Haag F. K. Zwart naar den Haag J. A. Kaiser en vrouw naar den Haag Wed. den Beer Poortugael van Ba- rendregt geb. van der Horst naar den Haag M. E. J. Westerman naar Utrecht L. Sommerer naar Furth-Agsbach F. Hammei naar den Haag Wed. A. Veer man geb. Hartsuiker en gezin naar den Haag F. A. Krechting naar Arnhem A. Pek geb. Jasperse naar den Haag J. B. van Bocksemeer naar den Haag B. Geerlinks naar Leiden H. A. Moerker ken en gezin naar den Haag A. H. Her man snaar Oisterwijk. Gevestigd: J. André, uit Den Haag J. E. Bellefroid uit Heerlen G. Blunden, vresmd, uit Maastricht C. A. N. van der Bol, uit Parijs E. Boomsma uit Leiden M. Bouwman uit Oegstgeest Th. Do- nath uit Zeist M. Gerritsen geb. van Dijk uit Hilversum J. C. Eijgendaal en gezin uit den Haag J. P. Gros uit Bos koop K. E. Hagen uit Hazerswoude C Heemskerk uit Noordv/ijkerhout C. van den Heuvel uit Amersfoort C. van den Hoek uit Anna-Paulowna G. J. C. van der Hoeven, uit Den Haag W. R. Ketting uit Sassenheim H. Leith uit Dordrecht F. M. van Lingen uit Delft T. Vlieland geb. v. d. Marei uit Broek op Langendijk G. R. Materman uit Kummelo en Keppel W. P. J. Mets uit Wat de Bollenstreek van de Regeering verwacht Heden, Vrijdag, zou het bestuur der Ne- derlandsche Sierteeltcentrale by den Mi nister van Economische Zaken gaan ver nemen naar de beslissing van Zijne Ex cellentie over de maatregelen te nemen in het bloembollenbedryf, waaromtrent ge noemde Centrale een advies aan de Re geering heeft uitgebracht. Ofschoon het advies geheim is, is er toch wel zooveel over uitgelekt, dat met vrij groote zekerheid kan gesteld worden, dat geadviseerd is: inkrimp van het Hyacin then- en Tulpenareaal tot 65 pet., gerantle van het surplusfonds en betaling van het plantgoed, hetwelk dcor de voorgeschre ven inkrimp zal overschieten, op de basis van de waarde van het product. De bloembollenkweekers weten natuur lijk allen wat met het surplusfonds be doeld wordt, hoe het ontstaat en waartoe het dient. Vele anderen, ook nauw bij het vak be trokken, zal het wellicht niet geheel en al duidelijk zijn wat het surplusfonds is en wat thans van de Regeering verlangd wordt. Het surplusfonds, dan, dient tot overne ming van het overgeschoten leverbaar. Ten einde voldoende middelen voor dat fonds te bekomen wordt telken jare, als men het overschot weet, een, percentage bepaald, hetwelk van de geëxporteerde bollen geheven wordt. Het maximum i» 24 pet. Door de zeer verminderde export is dit maximum-percentage dit jaar bij lange na niet voldoende om het zeer groote over schot tegen de vastgestelde minimum prijzen min. 24 pet., welke prijs ook de kweeker wiens bollen geëxporteerd zijn netto toekomt, over te nemen. Het overschot leverbaar kan kunstma tig verminderd worden door een verplichte inlevering van leverbaar voor te schrijven, desnoods tot het overschot zco klein is, dat het kleine surplusfonds het kan betalen. Maar hierdoor zou de kweeker een prijs voor zijn product bekomen, welke ver en ver onder de kostprijs zou liggen. Het verzoek aan de Regeering is thans, dat zij, voor deze belangrijke tak der Ne- derlandsche bodemproductie, hulp ver leend dcor zulk een bedrag in het surplus fonds te storten, dat dit het geheele sur plus kan overnemen. Daarnaast vraagt men aan de Regeering vergoeding voor het plantgoed, dat over schiet door de voorgeschreven inkrimp, en men verwacht een betaling van den kost prijs welke de organisaties gesteld hebben op ƒ11.per mud Tulpen en ƒ25.per H.L. Hyacinthen. Mocht de Regeering wel overgaan tot garantie van het surplusfonds, maar niet tot betaling van het plantgoed, dan zal veel leverbaar nog uit het plantgoed ge haald worden, waardoor het surplusfonds wederom meer zal vragen. Met spanning wacht men de beslissing van de Regeering af en wij herinneren aan de woorden van wethouder Warmer dam op de laatste vergadering van den L. T.B. gesproken: Geve God aan de staats lieden de wijsheid, noodig, om de bollen streek te redden. Benthuisen J. E. Meijer uit Raalte P. Miedama uit den Haag M. C. H. Philip- ten uit Horn P. Prins uit Dordrecht M. H. E. Regout uit Maastricht J. K.- Remigius uit Bloemendaal E. J. Rosen Jacobson uit Leiden H. F. M. Baron Schommelpenninck van det Oije, uit Maastricht H. W. Serris uit Olst J. Schol uit Hoek van Holland M. W. Stol wijk uit Nieuwkoop H. Strubbe uit Vel- sen A. C. v. d. Velde uit Bloemendaal J. C. J. Vijn uit Amersfoort. ZOETERMEER Geboren: Jacobus z. van T. Kinkel en L. L. Rademaker Johanna Cornelia Anna d. van P. T. Hoogduin en A. van Velde Petronella Gerarda d. van P. Bon tenbal en C. G. Westhoek. Ondertrouwd: Jacobus Nicolaas van der Salm 41 J., te Woubrugge, en He lena Maria de Groot 44 j. Wilhelmus Gerardus Kemperman 42 j. en Helena Berdina Maria den Elzen 30 j. Overleden: Maria Leune 53 j., echt- genoote van J. Kaashoek. Vertrokken: L. W. Voss naar Rot terdam C. Groenheijde naar Apeldoorn C. W. Sebel naar Woerden J. W. Reiineveld naar Leiden. Gevestigd: J. de Jong uit Smallin- gerland. C" -! 1 1 j Wie z'n omzet wil vermeeren, moet adverteeren!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11