LUCHTVAART K.L.&L in oorlogstijd HET SCHAAKSPEL 1 1 i li i i i "7 i« 1 r i A'^ 77. flf' -EMENGDF BERICHTEN Myra. hel elfje en de booze kabouter Zwartvoet DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 CE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 EEN 20-JARIG JUBILEUM, DAT NU NIET GEVIERD WORDT Deel van het bedrijf naar Lissabon Naar de „Tel." verneemt, overweegt de directie van de K.L.M. ernstig een deel van haar hoofdkantoor tijdelijk over te brengen naar Lissabon. Deze overplaatsing zou voor tweeërlei doel kunnen dienen. In de eerste plaats zou zij van nut zijn wanneer een plan, om de verbinding met Ned. Oost-In- dië over Portugal te leiden, eventueel met Lissabon als beginpunt, uitvoering vindt en in de tweede plaats zou zij van groot be lang zijn voor de spoedige totstandkoming van een luchtverbinding met West-Indië. De oorlog heeft het bedrijf der K.L.M. volkomen ontwricht en dat juist in den tijd, waarin de maatschappij haar twintigjarig bestaan zou vieren. Op 7 October 1919 werd namelijk voor notaris jhr. mr. J. H. Stoop te 's Gravenhage de akte van oprichting verleden en de bedoeling was dit feit te herdenken o.a. met de feestelijke opening van het nieuwe passagekantoor te Amster dam. De oorlog heeft een streep door deze plannen gehaald en in plaats van zich met feestelijkheden bezig te houden, ziet de di rectie zich geplaatst voor de vraag, hoe het bedrijf na een glorieuze ontwikkeling gedu rende twintig jaar in stand gehouden kan worden. De heer Plesman is er echter de man niet naar om bij de pakken neer te zitten, al ziet hij zijn levenswerk bedreigd. In een onderhoud verklaarde de directeur: Van het uitgebreide Europeesche lucht net is niet veel meer overgebleven dan de verbinding met Scandinavië en de lijn Am sterdamBrussel. Het ziet er niet naar uit, dat hierin binnenkort verbetering komt, al is de kans niet uitgesloten, dat over eenigen tijd weer naar Engeland gevlogen zal kun nen worden. Voor den dienst op Batavia van Napels uit, beschikken wij thans ten Zuiden van de Alpen over zes vliegtuigen Zoodra er eenige klaarheid is omtrent de ontwikke ling van de politieke verhoudingen rondom de Middellandsche Zee in de naaste toe komst, zal de K.L.M. trachten nog drie Douglas D.C. 3-vliegtuigen naar Italië te dirigeeren, omdat het met negen machines mogelijk is den dienst naar Indië weer driemaal per week te vliegen. Ongestoord ontwikkelt zich het K.L.M.- bedrijf in West-Indië, waar ongeveer hon derd man personeel werk vindt en dat on getwijfeld in de~ naaste toekomst in "belang zal toenemen. Verder stelt de leiding van het bedrijf alles in het werk om te vliegen daar waar gevlogen kan worden,-ook als het traject tot nog toe niet tot het K.L.M.-net heeft behoord. „We moeten zooveel mogelijk zien te vliegen", zoo zeide de heer Plesman, „waar men ons de kans laat, in of buiten Europa. We moeten onze vliegtuigbestuur ders zoo lang mogelijk aan het weric zien te houden, opdat we aanstonds over dit voortreffelijke corps kunnen beschikken, Vvanneer de toestanden normaal worden en we onze volle activiteit kunnen hervatten. Een geluk is, dat althans eén deel van het uitgebreide personeel elders te werk gesteld kon worden. Óp het oogenblik, dat het Europeesche conflict uitbrak, had K.L.M. in dienst 1916 menschen. Hiervan waren 72 vliegtuigbestuurders in Europa en 6 vliegtuigbestuurders in West-Indië. Bij den technischen dienst waren werkzaam 576 personen op Schiphol en 14 op Waalha ven. Deze dienst met zijn voortreffelijke outillage kan werken voor de militaire luchtvaart. Het boekhoudpersoneel kon eveneens direct geplaatst worden, en voor het corps chauffeurs vond men plaats bij den veldpost. Het administratief personeel tracht men onder te brengen bij crisis diensten. Maaf om de piloten en een groot deel van het vliegend personeel aan het werk te kunnen houden, moet er gevlogen worden en hier kan energie noch vinding rijkheid helpen. Van het totale personeel zijn thans meer dan 300 gemobiliseerd, terwijl ongeveer 150 man bij andere bedrijven zijn onder gebracht. Zooals de toestand thans is, zal verdere inkrimping onvermijdelijk zijn. In ieder geval zal men probeeren, het nieuwe hoofdkantoor in Den Haag en het passage bureau voorloopig te verhuren. Een moeilijk vraagstuk is ook de kwes tie van het materiaal. Een vliegtuig slijt niet, maar veroudert. Ook als het niet ir gebruik is, moet er op worden afgeschre ven. Hier staan we voor een belangrijk toe- Jcomstprobleem, waarop men, naar de mee ning vön den heer Plesman, geen antwoord kan geven, zoolang men niet weet, hoe lang de oorlog kan duren. Wie zal zeggen wat voor machines na afloop van den oorlog aan de markt zullen zijn? Vast staat, dat de Amerikaansche indus trie, die toch reeds zulk een enormen voor sprong heeft, zich ongestoord aan de ont wikkeling van nieuwe vliegtuigen kan wij den. Daarom Is omtrent dé materieel-kwés- tie thans minder te zeggen dan ooit. Onder de huidige omstandigheden zal het speciale crediet, dat op de waterstaatsbegrooting 1940 tot een bedrag van 700.000 beschik baar was gesteld om proeven te nemen met den aankoop van een vliegtuig, dat de In- dië-route in twee-en-een-halven dag zou kunnen afleggen, dan ook niet voor dat doel besteed worden, het is dringend voor andere doeleinden noodig. In vele opzichten kan de K.L.M. thans niet anders doen dan afwachten. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerde de „Pelikaan" te Jodhpoer. Op de thuisreis landde de „Nandoe" te Jodhpoer. Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. Een. andere partij uit het tournooi te Stuttgart 1939 is de volgende, waarin ge demonstreerd wordt hoe weinig afwijkends er noadig is, in een beproefde opening, om onmiddellijk in de grootste moeilijkheden te geraken. In verband met het bovenstaande wil ik U vertellen, dat ik, den laatsten tijd voor al, herhaaldelijk in vrije partijen in be kende openingen afwijkende zetten speel, met als gevolg vele nederlagen die echter in geen wedstrijdtabel met een nul worden bestraft, maar die mij duidelijker dan de aanteekening in het theorieboekje, mij leeren waarom het niet zoo goed is zoo'n zet te spelen. Of dit een goede methode is om de theo rie te bestudeeren durf ik geenszins te be weren, maar wel, dat het in ieder geval verre var. dor is, terwijl het den tegenstan der veel genoegen geeft. Onderstaande partij was echter wel ernstig bedeeld, ofschoon, zeker is dit niet, want ook in ernstige tournooien wordt vaak geëxperimenteerd. Wit:. Szily. 'Zwart: Hess. Spaansche opening. 1. e2e4 e7—e5 2. Pgl—f3 Pb8c5 3. Lflb5 a7a6 4. Lb5a4 Pg8—f6 5. 00 Pf6xe4 De open- en zeker levendigste voortzet ting. 6. d2d4 b7b5 7. La4b3 d7—d5 8. d4xe5 Lc8e6 9. c2c3 Lf8e7 10. Ddle2 Gebruikelijker is hier de voortzetting Tfl—el. Wit beleeft niet veel plezier van dit experiment. 10Pe4c5 11. Lb3c2 d5d4 Dreigt reeds onmiddellijk kwaliteits winst door Le6c4. 12. Tfl—dl Dit is de bedoeling geweest van 10. De2. In plaats van op de e-lijn wordt de toren op de d-lijn in stelling gebracht. Zwart heeft echter juist den tijd om zijn pionnen blijvend in de witte linie te vestigen, waar zij alle goede ontwikkeling verhinderen. Strategisch heeft wit de partij feitelijk reeds verloren. In dergelijke gevallen rest alleen een tactisch optreden, maar ook hierin zal zwart de meerdere blijken. 12Le6—c4 13. De2—el d4—d3 ABCDEFGH De penning van deze pion door den toren redt den raadsheer. 14. Pbla3 Moeizaam tracht wit zich vrij te worste len. En dat na een 12-tal zetten in een oer oude, solide opening! 14Dd8c8 15. Lc2—bl Dc8g4! Zwart speelt zeer economisch. Zijn 14e zet was niet alleen een onttrekken aan de torenlijn, maar maakte tegelijk deze actie mogelijk. Er dreigt nu Ld5!, waartegen wit alleen ruil heeft, hetgeen pion d3 muurvast in de witte stelling metselt. 16. h2h3 Dg4g6 17. Pa3xc4 b5xc4 18. Pf3d4 Ta8d8 19. e5e6 De eenigste kans! Tactisch optreden, te meer, omdat zwarts" koning nog niet in vei ligheid is gebracht. Tegelijk staat paard c6 „en prise". 19. Pc6xd4 20. e6xf7f Dg6xf7 Het kost wit een pion, maar 't geeft ten minste nog eenig tegenkans. 21. c3xd4 Td8xd4 22. Lel—e3 Td4—e4 25. Db4—el Het witte spel.maakteen.indruk 'van doel loosheid. Geen moment is wit eigenlijk aan het woord geweest.. 25Le7d6 26. Del—h4 Df7—e6 27. Dh4d4 De6—f5! Dreigt mat in twee zetten! 28. Dd4xc4| Kg8—h8 29. Dc4^-h4 Df5e5! Wit gaf zich hierna gewonnen. Er is ook geen verdediging meer tegen de dubbele dreiging Dxe3f enz. en Dh2 mat. De juiste zet! In deze en volgende rubrieken zal tel kens een partijstelling geplaatst worden, ontleend aan een meesterpartij. De opgave luidt steeds:. Welke.is de juiste, zet? Deze zal vaak ook de zet zijn, welke door den meester werd gespeeld. Niet altijd echter, want ook de meesters laten wel eens een steek vallen. Deze eerste stelling is daar een voorbeeld van. De me-sster speelde hier een zwakke zet; welke had hij moeten spelen om in dui delijk winstvoordeel te komen? Oplossingen kunnen Worden ingezonden uiterlijk Zaterdag 14 October. Na 10 stellingen zal dengene, die het hoogst aantal punten' heeft behaald (voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toe gekend) een schaakwerkje wordep toege zonden. Bij gelijk gantal punten beslist het lot. De door een meester gespeelde zet, of door den bewerker van het werk, waaraan de partij is ontleend, aangegeven zet wordt als de juiste beschouwd. Partijstelling I. Zwart? Op het aardig uitziende dame-offer, 23 Lxc5, Txelt; 24. Txel en Txe7 en een kans rijk spel van drie officieren tegen de dame, zou de verrassing 24d3d2! zijn gevoegd! 23. Del—b4 Te4xe3! 24. f2xe3 0—0 Zonder moeite heeft zwart opnieuw een sterke aanval ingezet, waartegen het kwa liteitsoffer ruimschoots opweegt. Een aparte wedstrijd wordt gehouden voor hen, die opgeven-tusschen welke mees ters d-e-partij werd gespeeld, waaraan de stelling is ontleend.v Ook hier geldt 1 punt voor iedere juiste DE MATCH EUWE—LANDAU OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Derde partij afgebroken Dé derde partij tusschen Euwe en Lan dau voor het kampioenschap van Nederland werd te Amsterdam gespeeld. In het Carl- ton-hotel was de belangstelling tamelijk groot, toen Landau, die wit had, met dl opende. Hij behandelde de Rubinstein- variant van de Nimzo-Indische verdedi ging op dezelfde wijze als in de eerste par tij te Rotterdam, doch bracht met den zes den zet een nieuwtje, hetwelk niet in de boeken stond. De bedoeling was van theoretische pa den, waarin Euwe zoo goed thuis is, af te wijken. Het gewenschte effect bleef uit en de titelhouder verkreeg gelijk spel, al moest hij nog enkele moeilijkheden over winnen. Spoedig kwam de partij in remise achtige banen, doch beiden speelden op winst. Niettegenstaande het feit, dat de stelling betrekkelijk eenvoudig was, wist Euwe nog complicaties te scheppen. Door ruil der dames wist Landau het evenwicht te herstellen, zoodat een gelijk toreneind spel ontstond. Wederom versmaadde de uit dager door algeheele afwikkeling op remi se te spelen, zoodat de partij tenslotte na den 40sten zet moest worden afgebroken ir. een stelling, waarover beide spelers het riet eens zijn, wie eigenlijk beter staat Vrijdagavond wordt de partij voortgezet. De partij had het volgende verloop: Wit: S. Landauw Zwart: dr. M. Euwe NimzoIndisch. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pbl—c3 Lf8b4 4. e2e3 0—0 5. Pgl—f3 d7d5 6. Lfl—e2 De theorie beveelt Ld3 aan. De tekstzet is op een geprepareerd systeem gebaseerd. 6b7—b6 7. c4xd5 Pf6xd5 8. Ddlc2 c7—c5 9. 00 c5xd4 10. Pc3xd5 Dd8xd5 11. Pf3xd4 Lc8b7 12. Le2—f3 Dd5—d7 13. Lf3xb7 Hier verzuimde wit openingsvoordeel te verkrijgen, hetgeen uit den zet Tfldl be stond. 13Dd7xb7 14. Tfl—dl Lb4c5 15. Pd4—f3 Op Pb3 zou Pd7 gevolgd zijn. 15Lc5e7 16. Lel—d2 Pb8d7 17. Ld 2c3 Le7—f6 18. Tdld6 In aanmerking kwam hier Lf6:, gevolgd door Td4. 18Lf6xc3 19. Dc2xc3 Ta8—c8 20. Dc3—d4 Pd7—f6 Pc5 was eveneens goed. 21. h2h3 Db7c7 22. Tal—dl Dc7—c2 23. Pf3—el De eenige zet, omdat na Dd2: Pe4 zou volgen. 23Dc2e2 24. a2—a3 h7—h6 25. Dd4d2 De2—b5 Na ruil der dames zou het natuurlijk re mise zijn. Dr. Euwe probeerde nog span ning er in te brengen. 26. Td6d4 e6—e5 27. Td4b4 Tb5—c6 28. Pel—f3 Tf8e8 29. Dd2d6 Dc6xd6 30. Tdlxd6 Tc8clt 31. Kgl—h2 Tel—c2 32. Pf3—d2 Te8c8 33. g2g4 Kg8—f8 34. Kh2—g2 Kf8e7 35. Td6—d3 Tc8—d8 36. Td3xd8 Ke7xd8 37. Pd2—f3 Pf6—d7 38. Tb4b5 f7—f6 39. Pf3—el Tc2d2 40. Pel—f3 Td2—dl Hier gaf wit zijn zet af. De afgebroken partij heeft den volgen den stand: Wit Kg2, Tb5, Pf3, pionnen op a3, b2, e3, f2, g4, h3. Zwart Kd8, Tdl, Pd7, pionnen op a7, b6, e5, f6, g.7 en h6. WIELRENNEN ARCHAMBAUD GESNEUVELD. De bekende Fransche wielrenner Mau rice Archambaud is, naar „Sport-echo" meldt, tegen het einde van de vorige week aan het Westfront gesneuveld. AUTOBUS REED HET TROTTOIR OP Drie-jarig meisje aan verwondingen overleden. De onvoorzichtigheid van een wielrijd- ster te Breda is gistermiddag oorzaak ge weest van een ernstig ongeluk in het cen trum van de stad. Deze tot nog toe onbe kende wielrijdster stapte in de Ginneken- straat op haar fiets en stak onverwacht den weg over, juist toen een gemeentebus na derde. De bestuurder moest om een aanrij ding te voorkomen, het stuur naar rechts wenden en was niet in staat de zware auto bus tijdig tot stilstand te brengen, waar door het gevaarte het trottoir opreed. Daar wandelde het dienstmeisje van den tand arts dr. van Oirschot, met diens driejarig dochtertje in een wagentje. Dit wagentje werd door de autobus gegrepen en raakte bekneld tusschen het voertuig en de pui van een wiijkel. Het kindje was onder de autobus geraakt en had een zware schedel- basisfractuur gekregen. In hopeloozen toe stand werd het meisje door den geneeskun digen dienst naar het St. Ignatius zieken huis overgebracht alwaar het om half acht aan de bekomen verwondingen overleed. Het dienstmeisje had slechts enkele onbe- teekenende verwondingen opgeloopen. MOTORRIJDER TEGEN PERSONEN AUTO GEREDEN Bestuurder levensgevaarlijk gewond .Dinsdagavond is in de kom van het dorp Voorthuizen een militaire motorrijder in volle vaart tegen een personenauto gere den. Hij vloog over den wagen heen en kwam ongeveer vier meter verder op straat terecht. Het bleek, dat de polsslagader was doorgesneden, een arm gebroken en het linkerbeen verbrijzeld. Bovendien had de man aan het hoofd verwondingen opgeloo pen en voorts een hersenschudding. In le vensgevaarlijken toestand is het slacht offer, vermoedelijk uit Apeldoorn afkom stig, naar het militaire hospitaal te Amers foort vervoerd. DOODELIJK BEDRIJFSONGELUK In de strookarton-fabriek „De Toekomst" te Midwolda heeft zich gistermorgen om ongeveer elf uur een ernstig ongeluk voor gedaan waarbij de 23-jarige arbeider Oese- burg uit Scheemda den dood heeft gevon den. Door' tot nog toe onbekende oorzaak is de man gegreepn door een drijfriem van de machine, waarbij hij werkzaam was. Voor iemand hulp kon bieden was het slachtoffer naar de machine getrokken en doodelijk gewond. BOERDERIJBRAND In het gehucht „Arendsnest" onder de gemeente Boekei is gisteravond een kapi tale boerderij van den-landbouwer K. van Hout in de asch gelegd. De brand is om streeks half acht op onbekende wijze ont staan. Aangewakkerd door den feilen Oos tenwind breidde het vuur zich snel uit en weldra stond het geheele complex, waar in een groote voorraad hooi en stroo ge borgen was, in volle vlam. De brandweer rukte niet uit. aangezien aan blusschen niet te denken viel. Nagenoeg de geheele inboedel, de ge heele oogst en inventaris gingen verloren, terwijl een klein gedeelte van den vee stapel den vuurdood vond. Het overige vee kon nog bijtijds worden los gemaakt en in de weide gejaagd. NOG EEN BOERDERIJBRAND. Gisterenmiddag ontstond brand in een schuur, staande bij de boerderij van den landbe-üwer G. J. ten Voorde, buurtschap Eppenzolder, gemeente Haaksbergen. Aan- gewakkerd door den feilen wind sloegen de vlarpmen over op de boerderij, die in een oogwenk in lichte laaie stond, Het vuur vond gretig voedsel in den hooi oogst. Een gedeelte van den inboedel kon gered worden. Aan blusschen viel niet te denken, en niet voorkomen kon worden, dat het geheele pand uitbranded. Een zeug met 13 biggen kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren tegij brand schade verzekerd. LEDIGE VLET OP HET ÏJSSELMEER AANGETROFFEN De kapitein van het opleidingsschip „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, heeft gerapporteerd, dat op het IJsselmeer in de nabijheid van Hoorn een ledige vlet, waarin zich een stel riemen en twee luchtgasten bevonden, drijvende werd aangetroffen. De vlot droeg geen verdere kenteekenen, zoodat niet is komen vast te staan, van welk schip zfj afkomstig is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de vlet toebehoorde aan een der sleepschepen, die in het begin van deze week tusschen Marken en Enkhuizen, door noodweer zijn overvallen, waarbij een der schepen is vergaan. De vlet is dooi de „Prinses Juliana" te Hoorn binnenge bracht. 177. Dat zal Peter vast helpen. Ze doet er in de keuken iets van op een schoteltje. Maar nu! Ze^veet 't nummer van Peter's kamer niet. Gelukkig komt r.et de zuster in de keu ken om een glas melk voor hem te halen. En als de ver pleegster weer naar boven terugloopt, wipt Myra achter haar aan. De zuster merkt niet eens, dat er iemand haar natrippelt. 178. Eindelijk doet de zuster de ziekenkamer van Peter open. Wip, Myra is ook binnen. Ze kruipt onder zijn bed. Peter drinkt zijn glas melk leeg en als de zuster hem nog eens lekker toegestopt heeft, slaapt hij tevreden in. Hij droomt dat Myra hem k-mt opzoeken, en weet niet, dat ze werkelijk in de kamer is.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9