Engelands houding niet gewijzigd Vttedetaaatóteiien zutten echte* tuttig, utatden heaatdeetd Lloyd George voorspelt voorstellen van neutrale regeeringen Vredesvoorstel op komst? WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 31ste Jaargang No. 9456 3)e Ceid&^taSoti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven zie pa; 2. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaal alt drie bladen. a i Het gaat met het „vredesoffensief' als met alle andere offensieven in den oor log: men hult zich zooveel mogelijk in ge heimzinnigheid en camoufleert de voorbe reidingen, om den tegenstander onkundig te laten zoowel van de plaats waar de aan val zal worden ingezet als van den om vang der strijdkrachten, welke eraan zul len deelnemen. Scheen het gisteren alsof het nu wel een uitgemaakte zaak was, dat Mussolini zich voor het vredes-karretje had laten spannen en weldra zou komen aandragen met een voorstel tot het houden van een conferentie, waarschijnlijk ondersteund met de bedreiging anders aan den oorlog te zullen deelnemen vandaag wordt dat nog niet zoo zeker geacht. De meening van gisteren was gebaseerd op een mededeeling, welke van een Ita- liaanschen radio-zender afkomstig was. maar daarna werd uitdrukkelijk van offi- cieele Italiaansche zijde verklaard, dat er geen enkel communiqué was uitgegeven en dat er dus niemand iets definitiefs kon mededeelen. Van verscheidene kanten hooren wij thans weer, dat Hitier een kleinen neu tralen staat zou willen vragen, om de rol van bemiddelaar te spelen en ook Lloyd George heeft in het Lagerhuis voorspeld, dat gedetailleerde vredesvoorstellen zullen worden gedaan van de zijde van neutrale mogendheden. „Zulk een voorstel, zeide hij, zal komen van neutrale regeeringen en niet afhankelijk zijn van het woord van één enkele regeering". Lloyd George meende, dat zoo'n voorstel ter dege beke ken zou moeten worden en dat het Lager huis daarover gehoord zou moeten wor den. Ook de Vereen. Staten zouden erbij gehaald moeten worden. Hij waarschuwde voor overijlde besluiten. Deze rede heeft in het Lagerhuis hefti ge bestrijding ondervonden, omwille van den indruk, dien de rede in het buiten land en speciaal in Duitschland zou moe ten maken. Nog is er geen enkel voorstel ter tafel verschenen, of reeds wordt er op aangedrongen dit toch vooral zorgvuldig te onderzoeken. Het is een aanmoediging van Hitier, om niet te bang te zijn. En geland wil wel. Chamberlain heeft dan ook terecht ge zegd: Laten wij eerst eens afwachten wat er komt en dan zullen wij verder zien. Als het een vredesaanbod is, waarop wij absoluut niet kunnen ingaan, valt er niet te praten. Maar als er een serieus voorstel komt, waarom zouden wij dat niet ernstig in overweging nemen! Overigens heeft Chamberlain er nog eens op gewezen, dat de ovërweldiging van Polen slechts de aanleiding was om in den oorlog te gaan. De fundamenteele oor zaak zit veel dieper en is het terreurregiem van Hitier. Engeland vertrouwt niet meer op het woord van dit regiem, en als het meent, met behulp van Rusland en Italië door dreigementen den vrede af te dwingen, dan zal Engeland zich daardoor niet la ten intimideeren. Het spreekt vanzelf, dat het thans nog te vroeg is om de kansen van den vrede te beoordeelen. Eerst moet het voorstel, dat op het oogenblik nog met zooveel ge heimzinnigheid is omhuld, voor den dag zijn getreden, wil men zich een oordeel kunnen vormen over de aanvaardbaar heid. De hoop op een spoedig einde van den thans één maand oud zijnden oorlog her- leve niet te spoedig. Fundamenteel oorlogsdoel moet bereikt worden BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN. Uit Londen: In zijn wekelijksche ver- klaiing in het Lagerhuis zeide minister president Chamberlain: „In de afgeloopen week hebben zich gebeurtenissen van groot belang op inter- nationi>a< terrein voorgedaan. 26 Septem ber bracht de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken een bezoek aan Moskou en den 28sten September werden de resul taten van dit bezoek bekend gemaakt. Chamber'a in zeide vervolgens, dat dit re sultaat drievoudig was. 1. Een vierde verdeeling van Polen is beproefd en een overeenkomst is ondertee kend waarbij de grens tusschen Rusland en Duitschland is vastgesteld. De grenslijn, waarop overeenstemming is bereikt, is be langrijk meer ten gunste van Duitschland dan de voorloopige lyn van de militaire be zetting, welke eerst was vastgesteld. 2. De regceringen van Duitschland en de Sovjet- Unie hebben verklaard, dat hun overeenkomst de vraagstukken regelde, welke voortkwamen uit de ineenstorting van Polen en een solide basis vormden voor een duurzamen vrede in Oost-Europa. Vol gens hun meening zou een einde van den huidigen oorlog tusschen Duitschland, En geland en Frankrijk in het belang zijn van alle mogendheden. Beide regeeringen, zoo verklaarden zij verder, zullen pogen dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Chamberlain maakte vervolgens melding van de gemeenschappelijke verklaring in zake de verantwoordelijkheid van Enge land en Frankrijk tot voortzetting van den oorlog en van de „raadpleging" van Duitschland en de Sovjet-Unie. 3. Een economische overeenkomst tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie is voorzien, waarbij Rusland grondstoffen zal leveren aan Duitschland en Duitschland industrieproducten zal leveren over een langdurige periode. In sommige kringen heeft men ge vraagd. dat Zijner Majesteits regee ring haai houding zou bepalen ten aan zien van deze ontwikkeling, doch ik zie hierin niets, wat dit land er toe zou kunnen brengen, zijn houding, welke het rechtvaadig acht, te wijzigen. De Russisch-Duitsche overeenkomst heeft den toestand in Polen gewijzigd, doch er volgt geenszins uit, dat de overeen komst zal leiden tot een uiteindelijk voordeel \an Duitschland en nog veel minder, dat zij de doelstellingen van Zijner Majesteits regeering zou treffen. Er is .üct? in de overeenkomst, dat voor ons aanleiding zou kunnen zijn om iets anders te doen dan wat wij nu doen: al onze hulpbronnen van het Brit- sche Iinpcuum in het-werk stellen voor e«»n doeltreffend voortzetten van den oorlog. DE FUNDAMENTEELE OORZAAK. Chambenalr. herinnerde vervolgens aan de redenen, waarop Engeland ten strijde is getrokken en aan de onmiddellijke oor zaak van den oorlog. „Indien Polen al de directe aanleiding was tot dien oorlog, het was niet de fundamenteele oorzaak. Deze oorzaak was bet overweldigende gevoel in dit land en in Frankrijk van het ondraag lijke van den stand van zaken waarin de landen van Europa het hoofd moesten bie den aan het a'ternatief hun vrijheid in de weegschaal te stellen of hun krachten op geregelde tijden te mobiliseeren om deze vrijheid te verdedigen. De passage in de Duitsch-Russische ver klaring. in zake het liquideeren van den oorlog, is duister, doch het schynt een soort voorstel tot vrede te combineeren met een nauwelijks verholen bedreiging voor de gevoJgen, indien het voorstel zou worden verwerpen. Ik kan niet voorspel len van welken aard een dergelijk voor stel zal zijn, maar ik kan wel nu reeds zeg gen, dat geen bedreiging ooit dit land of Frankrijk er toe zou kunnen brengen het doel op te geven, waarvoor wij dezen strijd hebben aanvaard." ENGELAND VERTROUWT HITLER NIET MEER. Chamberlain zeide verder, dat de poging om Engeland te belasten met de verant woordelijkheid voor 't voortzetten van den oorlog, cmdat het niet bereid is den strijd op te geven vóór het doel is bereikt, zooals de Duitsche propaganda doet, alleen een nieuw onderdeel is van de Duitsche oorlogs techniek. De verantwoordelijkheid voor den oor log blijft rusten op hen, die deze politiek van achtereenvolgende aanvallen hebben opgesteld en uitgevoerd. Dit kan noch wor den ontkend, noch worden geëxcuseerd. Geen loutere verzekeringen van de huidige Duitsche regeering kunnen wor den aanvaard. Daarvoor heeft deze re geering in het verleden te dikwijls be wijzen, dat haar beloften waardeloos zijn en gebroken worden, wanneer het haar past. Indien derhalve voorstellen worden gedaan, zullen wij deze zeer zeker bestudeeren en wij zullen ze toet sen in het licht van wat ik zoo juist heb gezegd. Niemand verlangt den oorlog voort te zetten, langer dan noodzakelijk, doch de overgroote meerderheid van de openbare meening in dit land, en ik ben er van overtuigd ook in Frankrijk, is vastbeslo ten er voor te zorgen dat deze heerschap pij van geweld een einde zal nemen, en dat het woord, dat de regeeringen eens heb ben gegeven, altijd zal worden nagekomen. VERSLAG VAN KRIJGSVERRICHTINGEN. Chamberlain gaf vervolgens een over zicht van het oorlogsgebeuren. De Duitsche duikbnoten, zoo zeide hy o.a., zijn thans gedwongen op te treden in verafgelegen wateren, waar hun bedreiging niet zoo groot is, doch zoolang zij niet zijn gevonden en vernietigd, kunnen zij een last veroorzaken. Een andere en meer si nistere bedreiging is de Duitsche aankon diging, dat ieder schip der Britsche koop vaardij zal worden beschouwd als een oor logsbodem. Indien dit eenige beteekenis heeft, dan beteekent het, dat een onbe perkte duikbootoorlog zal worden gevoerd. De onwettige aanvallen dienen alleen om te bewijzen, dat het van het grootste belang is de schepen te voorzien van de ge- eigende afweermiddelen en hiermede gaat men met den grootsten spoed voort. Een verder bewijs voor den onbeperkten duikbootoorlog vindt men in het aantal neutrale schepen, dat door Duitschland tot zinken is gebracht. Sinds het uitbreken van den oorlog zijn zeven neutrale schepen met een totaal tonnage van 27.765 ton tot zinken gebracht, door mijnen of bommen. LLOYD GEORGE WAARSCHUWT TEGEN OVERHAASTE BESLISSINGEN. De vroegere oorlogspremier Lloyd George deed een ernstig beroep op Chamberlain geen overhaast besluit te nemen t.a.v. eeni- gerlei gedetailleerde voorstellen. Ik stem volkomen in met de verklaring van den minister-president, dat, indien wy de verovering van Polen als een voldon gen feit aanvaarden, wij onteerd zouden zyn. Er is niet alleen Polen maar ook Tsjecho Slowakije. Daar is verder nog het zeer be langrijke koloniale vraagstuk, waarvan ik zeker ben dat liet opgeworpen zal worden. Zulk een document zou vermoede lijk komen van de zijde van neutrale regeeringen en zou niet uitsluitend af hankelijk zijn van het woord van één regeering. Dan was er verder nog het vraagstuk der ontwapening en de vraag of de Ver. Staten er ingehaald zouden moeten worden. „Indien er een conferentie zou komen zou het een capitale fout zijn, tenzij gij niet al leen Rusland en Italië, maar ook de Ver. Staten zoudt uitnoodigen". Chamberlain antwoordt. Chambeirlain antwoordde Lloyd George, dat hij op het oogenblik nog slecht een aan duiding heeft, dat vredesvoorstellen gedaan zullen worden en dat hij niet kan voor spellen welke de inhoud zal zyn. „In deze omstandigheden", zeide Cham berlain, „lijkt het mij onjuist om te zeggen wat de regeering zou doen in gevallen, welke zich nog niet hebben voorgedaan. Het zou op dit oogenblik voorbarig zijn, zoo zeide Chamberlain nog, eenige hoop te bouwen op de aannemelijkheid van een dergelijk voorstel, hoewel het Huis zal begrijpen, dat niemand dan spreker hartelijker een voorstel zou be groeten, waardoor werkelijk bet doel, dat de regeering zich heeft gesteld en waarvoor de oorlog is aanvaard, zou worden bereikt Lloyd George zeide, aldus Chamberlain, dat, indien deze voorstellen zullen worden gedaan, wij geen overhaast antwoord moe ten geven. Hij heeft geklaagd, da* wy be sluiten hebben genomen zonder dit Huis er in te kennen, doch ik wil hem er aan her inneren, dat wij deze ernstige besluiten hebben moeten nemen, zonder dat wy tijd hadden bijeen te komen en het geval aan dit Huis voor te leggen en het te vragen de vraagstukken eer. of twee dagen in over weging te nemen. Toen wij Polen een ga rantie gaven, was de zaak dringend; we wisten niet of Polen binnen enkele uren of enkele dagen zou worden aangevallen. Dit geval is echter evenwel geheel ver schillend en ik zie niet in, waarom het huis niet in de gelegenheid zal worden gesteld de voorstellen, welke gedaan zullen wor den, in overweging te nemen en te hooren wat de regeering het Huis zou aanraden te antwoorden". FELLE AANVALLEN OP LLOYD GEORGE. Grenfell (Labour oppositie) zeide dat hy ten zeerste verontrust was door Lloyd Georges speech vooral door de keuze van ■het oogenblik waarop de rede werd uitge sproken, hetgeen hij als een grove fout van Lloyd George beschouwde. Grenfell ver klaarde: „Europa zou slechts dan bereid moeten zijn over den vrede te spreken in dien we teruggingen minstens tot den sta tus quo van vóór München. Indien de Rus sen en de Duitschers vrede willen waarom blijven ze dan niet in hun eigen land!" In gelijken geest spraken nog meerdere afgevaardigden, o.a. de regeeringsgezinde liberaal Jones, die zeide: „Ik weet niet welke uitwerking deze rede zal hebben in de neutrale landen, maar ik ben wanhopig als ik er aan denk welk effect zy in Duitschland zal hebben". Bemiddelingsvoorstellen WIL MUSSOLINI ER ZICH NIET VOOR SPANNEN? Hitier zou bemiddeling wenschen van kleine mogendheid. Het onderhoud van Ciano met Hitier blijft op den voorgrond staan van de be langstelling der Italiaansche bladen, die vooral aandacht wijden aan de reacties in de oorlogvoerende landen, gewekt door de Berlijnsche besprekingen. De „Regime Fascista" geeft duidelijk te verstaan, dat er een bemiddelend optreden van de Italiaansche regeering zal komen. Het blad schrijft, dat de kwestie Dantzig buiten het kader viel van het Italiaansch Duitsche pact. Daarom kon Mussolini, ter wijl hij buiten het conflict bleef, een be middelende actie probeeren bij Frankrijk en Engeland. De meeste andere bladen ne men een strikte reserve in acht. De „United Press" meldt uit Parijs, dat men in Fransche politieke kringen den in druk heeft, dat Hitier zijn plannen tot het openen van een diplomatiek offensief in den vorm van een „vredesultimatum" heeft opgegeven. Hij zou er thans de voorkeur aan geven, zoo denkt men in sommige Parijsche krin gen, als een klein neutraal land als be middelaar zou optreden. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan België of Zwitserland. Te Parijs heeft men hier echter geen ooren naar, men wenscht op geen enkel voorstel in te gaan dat gebaseerd zou zijn op het „fait accompli" in Polen. Ook hecht men er volgens „United Press" geen geloof aan, dat Mussolini reeds zou hebben beslo ten zich aan Hitiers zijde in den strijd te begeven indien het „vredesoffensief" mis lukt. Uit Italiaansche bron ontvangen inlich tingen veroorloven te zeggen, dat het be zoek, dat Ciano aan Berlijn heeft gebracht niet het effect heeft opgeleverd, dat de Duitschers ervan hadden verwacht. De Duce, die, naar men zegt persoonlijk gepolst zou zyn, heeft er de voorkeur aan gegeven een onderhandelaar naar Berlijn te zenden, die geen volmacht had, verplich tingen aan te gaan. Duitschland zou hebben willen bereiken, dat de Duce door aan te nemen zijn vredes voorstellen zelf over te brengen, daaraan het gewicht van zijn gezag en van de Ita liaansche macht zou geven. Graaf Ciano heeft te dien opzichte wei nig hoop gelaten aan de Duitsche staats lieden, met wien hij heeft gesproken. Italië is meer dan ooit besloten buiten het conflict te blijven. Franco bereid de oorlogvoerenden te verzoenen. Generaal Franco heeft in een verklaring waarin hij de positie van Spanje en zijn eigen standpunt ten aanzien van den Euro- peeschen toestand definieerde, verklaard: „Spanje is bereid om alles te doen wat in zijn vermogen ligt, zonder beperking of voorbehoud, om de huidige oorlogvoeren den te verzoenen". Roosevelt weet nog niets. President Roosevelt heeft verklaard, dat hij geen kennis droeg van een Italiaansch voorstel, dat beoogt, dat de president der Vereenigde Staten op zich neemt met Mussolini bemiddelaar te zyn in den Euro- peeschen toestand. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland CHAMBERLAIN VERKLAART. DAT ENGELANDS HOUDING ONGEWIJZIGD IS. EVENTUEELE SERIEUZE VREDES VOORSTELLEN ZULLEN OVERWOGEN WORDEN. (1ste blad). DE OORLOG IN HET WESTEN. (2de blad). AMERIKA'S NEUTRALITEIT. (2de blad) Binnenland RICHTLIJNEN VOOR LANDBOUWPRO DUCTEN. (2de blad). ONZE VEE- EN VARKENSSTAPEL. (2e blad). UIT HET HUIS VAN BEWARING TE HAARLEM ZIJN VIJF DUITSCHERS ONTVLUCHT NA DEN BEWAKER NEER GESLAGEN TE HEBBEN. (1ste blad). V Onze neutrale houding In het pas verschenen maandblad der R.-K. Staatsparty schrijft V. (mr. Ver schuur) een beschouwing over den oor logstoestand. Wy ontleenen daaraan de volgende passage: Ook de onzijdigheid geeft zware las ten te dragen. Waarvoor wij ons hoe den moeten bij onzen vasten wil neu traal te blyven door ons geheel op on ze eigen zelfstandigheid in te stellen, dat is het gevaar ook geestelijk neu traal te worden. Wij willen zeggen: te genover het kwaad, de leugen, den haat, den trots van welke zijde deze ook mogen komen minder gevoelig te worden, af te stompen. Neutraliteit en cynisme zouden dan elkander dek ken. Wel echter moeten wij ons'in zelf- beheersching oefenen. In schrijven en spreken. Allicht komt de tijd, dat wij ons oordeel ongedwongen zullen kun nen weergeven. Maar ons nationaal be lang eischt thans zelfbedwang. Dit kan ons eenigszins vergemakkelijkt wor den door de overweging, dat geen der belde partijen uitsluitend een heiligen kruistocht voert. Ware dat het geval, dan zou onze neutraliteit laffe bereke ning zijn. Wij hebben ons veroorloofd in het geci teerde een zin vet te drukken. 't Komt ook ons voor, dat op deze werke lijkheid wel 'ns de aandacht moet worden gevestigd. Ook de omstandigheden werken mee, dat ons diep in de historie gewortelde levens recht als zelfstandige natie een v o 11 e d i- g e motiveering is voor onze neutrale hou ding. Maar die houding moet dan ook w(j herhalen het inderdaad neutraal zijn; inderdaad neutraal, zonder geestelijk neu traal te worden, zooals mr. Verschuur ook terecht opmerkt. Dit resultaat, deze houding, moeten wij in de pers èn daarbuiten, in onze conver satie, in heel ons optreden weten te berei ken. Inlijving lichting 1940 De regeeringspersdienst meldt: Van de lichting 1940 zullen op 23 October a.s. worden ingelijfd de gewo ne dienstplichtigen, toegewezen aan de eerste ploeg van het regiment grena diers, het regiment jagers of écn der genummerde regimenten infanterie, alsmede alle dienstplichtigen, toegewe zen aan het le regiment wielrijders. Onder deze dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die bestemd zijn voor of ficiersopleiding, voor opleiding tot on derofficier-administrateur, of die be stemd zijn voor het oefenings-dctache- ment voor de school voor reserve-offi cieren der infanterie. Indien dienstplichtigen, die 23 October moeten opkomen, vrijstelling wegens kost winnerschap of wegens persoonlijke on misbaarheid of uitstel van eerste oefening verlangen, behoort daartoe met den mees ten spoed aanvraag te worder gedaan Geldt het vrijstelling, dan moet de aan vraag door of vanwege den d:enstplichtige worden gedaan bij den burgemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet. de dienstplichtige een schrifte lijk verzoek richten aan den Minister van Defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, af gegeven door het hoofd van de onderwys- inrichting Er moet op worden gerekend, uat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Zondag wintertijd Het nader beraad inzake de in voering van den wintertijd heeft de regeering geleid tot het besluit het voorbeeld van België niet te volgen De datum, waarop den zomertijd eindigt, blijft dus bepaald op 8 October.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1