MAANDAG 2 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 kozen de woorden van Sint Paulus: „De rechtvaardige leeft uit het geloof". Het kon niet anders, zeide pater Borro- maeus, of de herdenking van het twaalf de eeuwfeest van Sint Willibrord, den geestelijken vader des vaderlands, moest leiden tot een schitterende herdenking in geheel Nederland. Als Katholieken mogen wij eerbied en voldoening hebben voor de grcotsche na tionale viering van een figuur, die méér aan het vaderland heeft gebracht dan aardsche schatten en het strekt de niet- Katholieken tot eer, dat zij, over bezwaren heenstappend, hebben willen eeren een heilige van de Katholieke Kerk. Wij, Katholieken, bezien in St. Willi brord op de eerste plaats het religieuse element: zijn werk als aartsbisschop, als heilige monnik, als de eerste machtige missionaris en geloofsverkondiger. De luisterrijke feestweek, hier in Oegst- geest gehouden, had tot bijzonder doel de versteviging van het geloof, door St. Wil librord gebracht. Daarbij heeft het nut te overwegen het geheim van de successen, die de arbeid, de titanen-arbeid, van St. Willibrord hebben bekroond. Dat geheim zag de predikant geopenbaard in de hooge gave persoonlijkheid van onzen geloofsver kondiger, in diens innerlijke geloofskracht, en in den bijzonderen bijstand Gods, voor alle eeuwen aan de missionarissen beloofd. De predikant gaf een korte samenvatting van Willibrords leven, dien hy schetste als een globetrotter, die in 49 missie-jaren vele landen bereisde. Gezonden, zooals de Vader Christus zond, kwam hij naar de lage lan den bij de zee zonder wapens en zonder kanonnen. Hij is gekomen in naam van God, maar niet om aardsche schatten mee te sleepen, doch om zielen te winnen voor God, om de heidensche volkeren wetten op te leggen, die in strijd waren met hun zin nelijkheid en hoogmoed. Hij kwam ook als gezondene'van de Kerk, als legaat van den Paus. St. Willibrords voorbeeld voor oogen stellende, bond spr. zijn gehoor op het hart steeds eerbied en gehoorzaamheid te betuigen aan het gezag van Paus, bisschoppen en priesters. St. Willibrord leefde uit zijn innerlijke geloofskracht. Oogenschijnlijk verkeert in ons vaderland het christendom in bloeiende staat. De tijd van ketterij is voorbij. Katho lieken en Protestanten leven langs elkaar heen en waardeeren elkaar in den strijd tegen het heidendom. Maar wij mogen ons niet laten verblinden: er woedt een mach tige wereldstrijd tegen God, de strijd van kwaad tegen goed, die een gevaarlijken vorm heeft aangenomen, die ons gaarne de naam Katholiek laat behouden, als de daad maar veroverd wordt. Daarom wekte spr. op tot diepe geloofsbeleving, in navolging van St. Willibrord. Geloof zonder deugd is een praalwagen, die ten verderve rijdt; de inner lijke geloofskracht daarentegen is een groo- te factor in de uitbreiding en het voortbe staan van Christus' rijk St. Willibrord ondervond bovendien op bijzondere wijze Gods bijstand. Menigmaal werd, datgene wat hij verzameld had, ver spreid; wat hij gebouwd vernield en tel kens werd hij opgejaagd. Zoo zal het altijd blijven in het leven der Kerk, omdat de wereld ons haat. In onzen tijd worden de Katholieken vervolgd op geraffineerde wijze. In Duitschland, in Rusland, op vele andere plaatsen. Het is ook een tijd van oorlogsdreiging, doch in deze dubbele be roering moge ons de overweging sterken: wij zijn in Gods hand Of ik sterf op een bed, of door een bom: als ik maar recht sta tegenover God. En wij kunnen ons troosten met deze zekerheid, dat eens de macht van het geweld vernietigd zal worden, en vrij heid en recht zullen zegepralen in een al- gemeene godsvrede. Processie. Na deze predikatie van den beroemden kanselredenaar ontrolde zich de processie als een veel-kleurig lint. Voorop de „stan daard des Konings", het kruis; daarachter schaarden zich in bonte rij misdienaars en Kruisvaartleden, deftig-in-'t zwarte heeren De Bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers, gaat de St. Willibordskerk bmnen. H. M. de Koningin inspecteert tijdens Haar rondgang door het stadion te Amsterdam de leden van den beschermingsdienst der gemeente-telefoon De Bisschop, omringd door en Katholiek Nederland weer versterkt. Op veelzijdige wijze werd zijn heilige per soonlijkheid beschreven en belicht. De waardeering van zijn werk, heeft velen opgewekt tot een diepe vereering en in deze vereering ligt weer besloten een grooter vertrouwen in zijn machtige voor spraak. Daarom zouden wij U Hoogw. Exc. willen verzoeken pogingen aan te wen den om St. Willibrord tot patroon der Nederlandsche Kerkprovincie te doen verheffen. Hij is het reeds nu in naam, doch nog niet in den eigenlijken zin met de daaraan verbonden liturgische privileges. Dit moge dan strekken tot een grootere vereering van onzen Patroon en tevens moge het een reden zijn om zijn voor spraak in krachtiger mate te ondervin den. Het zou een mooi besluit zijn van dit jubeljaar als Z. H. de Paus op verzoek van de Nederlandsche Bisschoppen dit ver zoek zou inwilligen. (Kapelaan Sanders overhandigde nu na mens de parochie dit verzoek aan den Bis schop). Aanbieding van het geschenk. Vervolgens rustte op spr. de aangena me taak, aan den zeereerw. heer Pastoor en het Kerkbestuur het parochiegeschenk, drie nieuwe luidklokken aan te bieden. Het is een aardige bijzonderheid, te we ten dat de klokken in deze streken werden ingevoerd door de Angelsaksische monni ken. Zoodat wij geheel in de lijn hebben gehandeld van St. Willibrord, die ook de klank van de klokken reeds kende. Bij gelegenheid van dit eeuwfeest meen den wij geen mooier geschenk te kunnen aanbieden. De klank van klokken heeft al tijd iets feestelijks, wij worden blij als wij hun stemmen vernemen en zoo zouden ook deze klokken ons opwekken tot dit groote eeuwfeest. Het is een geschenk van de geheele Pa rochie, door vele kleine bijdragen is de som bijeengebracht. Bijna alle parochianen hebben eraan medegewerkt. Aan deze klokken nu is voor eenige weken de wij ding der Kerk verbonden. Hun klank gaat nu vergezeld van de adem van Gods geest en de zegen van zijn genade, zoodat wij van God mogen verwachten, dat zij met de hulp van Gods genade hun taak in deze parochie op heerlijke wijze mogen ver vullen. Zij zijn ook een symbool van het leven en werken van St. Willibrord in deze streken. Zijn stem klonk luide over deze streken om de menschen op te wek ken om te komen naar God, met een zelf de doel verheffen ook deze klokken hun stem. Een der klokken werd dan ook naar St. Willibrord genoemd. Deze klinkt het schoonst en ook het verst in den omtrek. Moge deze klok er ons voortdurend aan en blanke bruidjes, gr aalmeisjes en sol daten. Als een rozenkrans van biddende kralen trok deze stoet uit voor het Allerheiligste, dat, onder een baldakijn gedragen, om stuwd werd door de geestelijkheid. Terwijl het „Pange Langua" en „Benedic- tus qui venit" in een massale hulde uit- golfde, ging Ons Heer midden door de me nigte heen. Teruggekeerd bij het hoogaltaar werd voor het uitgestelde Sacrament het „Te Deum" aangeheven, de plechtige betuiging van erkentelijkheid voor al het goede en schoone in deze week zoo gul en vrijgevig uitgedeeld. „Laat ons in blijde wijze Aan het einde van dit feest...." Met dit lied, dat weergalmde uit honder den monden, werd de kerkelijke viering van het twaalfde eeuwfeest van St. Willi brords sterven besloten. Het feest is uit maar de hoop blijft levend, dat het tweede gedeelte der jubi leum-viering, de tentoonstelling, die ge heel klaar is en waarin geheel ons geloof wordt uitgebeeld, toch nog gehouden kan worden. Als herinnering aan de schoone dagen, die thans weer in het verleden liggen, zal aan ieder huisgezin een plaat van Sint Wil librord worden geschonken, geteekend door Lode Sengers: Willibrord, omgeven door zijn volgelingen van heden, turend in de verte naar de toekomende geslachten: Deze kunstzinnige, suggestieve plaat zal in iedere huiskamer een waardig sopvenir zijn aan St. Willibrords gloriedagen in Oegstgeest. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw Rozenkrans) den weleerw. heer A. R. M. van Beijnen, thans kapelaan in de parochie van de H.H. Nicolaas en Barbara, aldaar; tot kapelaan te Heemstede (H. Bavo) den weleerw. heer B. D. F. Plaat; tot kapelaan te Medemblik den weleerw. heer H. A. W. van Egmond; tot kapelaan te Noordwijkerhout (H. Jozef) den weleerw. heer M. M. Roze- straten, thans assistent te Westwoud; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. En gelbewaarders) den weleerw. heer C. C. van der Sman, thans kapelaan te Scheve- ningen (O. L. Vrouw van Lourdes); tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den weleerw. heer D. de Wit; tot kapelaan te Wervershoof den wel eerw. heer J. van Duivenvoorde; tot kapelaan te Ouderkerk a. d. Amstel den weleerw. heer J. C. Loerakker, thans assistent te Wervershoof. geestelijken en leeken, die bij de pontificale Hoogmis assisteerden. Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed vooi Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. rkwlkkende P.K. na eiken "'Tlit, bevordert het ,A4 tanden g enkele pakjes en houdt r bU de hand. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. blijven herinneren, dat Kerkwerve trouw blijft aan St. Wilberts erve! Mag ik U dan namens het Hoofdcomité en de geheele Parochie U deze klokken aanbieden, daarbij uitsprekend den wensch, dat dit geschenk de gezegende werking in deze parochie moge vervullen en zij er toe mogen bijdragen, dat het groote doel van deze Willibrordviering worde bereikt, dat Kerkwerve blijve St. Wilberts erve! Dat onze Parochie moge zijn als de gou- dan lusters uit de apocalyps. Dat zij moge zijn als een nieuw he- melsch Jerusalem, neerdalend van God uit den Hemel. Moge deze Parochie prijken met Gods heerlijkheid, haar lichtglans zijn als edel steen en helder als kristal. En moge de glorie van God haar verlich ten met de fakkel van het Lam Gods. De Bisschop over het verzoek. Mgr Huibers, de toespraak van kapelaan Sanders beantwoordende, zeide, dat ook van andere zijden een dergelijk verzoek was ingekomen. Mgr. zou het verzcek met veel genoegen doorgevên aan den H. Va der te Rome. Dankwoord van den Pastoor. Pastoor J. J. C. M. Looijaard verklaarde verheugd te zijn, dat deze blijde dag was aangebroken, niet omdat we moe zijn van 't feesten, doch om te toonen, dat Kerk werve is gebleven St. Wilberts Erve. Op dezen schoonen dag, die in alle opzichten de climax is van de feestweek, was het spr. aangenaam, dat hem een cadeau werd aangeboden, waarvan de eeuwen, naar we hopen, zullen kunnen gewagen. Het is een schitterend geschenk, een in strument om op feestdagen als deze aan gansch Oegstgeest en ver daarbuiten te laten hooren, dat Kerkwerve nog altijd is gebleven St. Wilberts Erve. Het geschenk was Pastoor daarom zoo aangenaam, omdat de geheele parochie daaraan heeft medegewerkt, wijl iedere parochiaan gevoelt dankbaarheid verschul digd te zijn aan God wegens de zending van St. Willibrord. Na een hulde-betuiging aan Mgr., drukte de Pastoor zijn voldoening uit, hedenmor gen den hoogepriester aan het altaar te hebben mogen zien, omringd door de zo nen der parochie. Op dezen dag van het H. Priesterschap stijgt aller gebed op, dat God uit deze parochie moge uitverkiezen heilige priesters, die, in navolging van St. Willibrord, ook in missielanden het H. Ge loof zullen uitdragen aan de heidenen. Nogmaals dankend voor het schoone ge schenk, dat ons eraan zal herinneren, dat wij door St. Willibrord de aanneming tot kinderen Gods hebben verkregen, sloot de Pastoor zijn toespraak en de bijeen komst. Zondagavond. Voor de laatste maal tijdens deze feest week spanden de drie klokken samen om een triangel van zilveren klanken uit te gieten over de daken van Oegstgeest een welluidende invitatie, die de parochia nen niet veronachtzaamd hebben. Alle avonden van deze week was de kerk vol, en vol is vol. Maar er gaan (de vergelijking heeft een schriftuurlijke ach tergrond!) vele makke schapen in een hok, en voor ieder schaapje meer dat de ééne schaapstal wilde binnendringen, werd gaarne een plaats ingeruimd. De feestversiering in licht en kleuren spreidde op dezen sluitingsavond haar schconsten luister ten toon. Ook buiten de kerk „verdreef het licht de duisternis". In de fel-witte verblinding van schijnwerpers teekende zich op het zwart fluweel van den donkeren avond de beeltenissen af van het H. Hart, van O. L. Vrouw van Lourdes in haar grot en van het kruis op het kerkhof, dat met bloemen was getooid. In het schijnsel van deze verlichting lag op ieder graf een tuil witte bloemen, daar heden neergelegd als een zwijgende dank betuiging. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door den hoogeerw. hooggel. heer J. H. Niekel, kanunnik-theologant en directeur van het Philoscphicum daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren J. van der Boogerd en W. Hermans als diaken en subdiaken, en door de weleerw. heeren dr. E. Sloots O.F. M. en D. Langeveld O.F.M. als diaken en subdiaken „ad instar". Als cedemoniarius fungeerde kapelaan Umans. In het priesterkoor hadden plaats geno men pastoor J. J. C. M. Looijaard, pastoor Th. M. Beukers uit Leiden, prof. J. van der Gaag uit Warmond, pater F. Jongen S.M.M., rector H. Sondaal, pater J. Nou- wens M.S.C. en kapelaan S. Steur. De burgemeester, de edelachtbare heer A. J. van Gerrevink, met ambtsketen om hangen, en de beide wethouders T. van Egmond en N. Zandbergen, woonden de plechtigheid bij. Het Lof werd ingezet met het maje- stueuse „Gloria" van Diepenbrock, uitge voerd door het groote koor. De overige gezangen: het Magnificat, het Salve Regina en het Tantum Ergo, werden door de geheele gemeente gezongen, onder leiding van kapelaan Sanders. Feestpreek door pater Borromaeus de Greeve. De feestpredicatie werd gehouden door den zeereerw. pater Borromaeus de Gree ve O.F.M. De predikant had tot tekst ge

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8