STADS NIEUWS DE BEKRONING VAN ST. WILLIBRORDS EEUWGETIJ Haarlems Bisschop pontificeert in de kerk van Oegstgeest. MAANDAG 2 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 EXCURSIE „OUD-LEIDEN" Een bijzonder geslaagde excursie werd Zaterdag j.l. door „Oud-Leiden" gehouden naar Oudewater, Linschoten en Woerden. De belangstelling er voor was zoo groot, dat men met drie stampvolle autobussen kon vertrekken. Door het wijde Hollandsche landschap ging het over Ha- zerswoude en Wadinxveen naar Gouda en van ddar door een landschap, dat veel rijker wordt aan geboomte, waaronder rijk beladen boomgaarden, naar Oudewater. Een wonderlijk mooi oud stadje is dit, met zijn vele trapgeveltjes, waaraan men nog bespeurt, dat men zich in het begin der 17de eeuw nog moeilijk geheel los heeft kunnen maken van de Gothische traditie. Mr. J. Slagter, die in deze streek „kind- in-huis" is, gaf tal van historische, en kunstzinnige toelichtingen van die oude gevels met hun teruggemetselde hoog velden onder de fijn geprofileerde ont- lastingsbogen en gevuld met een bij zonder fijn metselmozaïek van roode en gele steentjes en tegeltjes. Verder wees hij op de friezen, evens van metselmozaïek, en de getorste en gewrongen toppilasters. Ook de zeer mooie sierankers vielen op. Hij bracht ons verder naar de „Hekseu- waag", het oude Stadhuis en de oude St. Willibrordskerk, een hallenkerk uit de 14e eeuw met den unieken toren, de eenige oude toren in deze streken, die bekroond is met een zadeldak. Van Oudewater voerde een langs een stroompje voortkronkelende weg naar Lin schoten. Een landelijk weggetje met veel geboomte en veel boomgaarden er langs. Te Linschoten gebruikte men de thee en werd het oude Protestantsche kerkje be zichtigd, dat in 1482 werd opgetrokken cp de grondslagen van een oud verbrand kerkje. De aandacht werd getrokken door de Renaissance heerenbanken uit 1637 en door een drietal fraaien gebrandschilderde vensters uit 1924. Eindelijk ging het van Linschoten naar Woerden, waar Mr. Slagter een interes sant relaas gaf over het oude Raadhuis, thans stedelijke oudheidkamer. Vóór den gevel vindt men nog de voormalige schand paal. Boven de gelijkstraatsche verdieping van 1501 is in 1614 een nieuwen boven bouw opgetrokken in Hollandsche Renais sance.- In de grondverdieping, de hal, wor den thans bewaard de droeviggeschonden beeldhouwwerken uit de oude kerk, welke fragmenten na den Beeldenstorm in den grond werden gestopt, misschien tot be dekking van de schande. Bij de kerkrestau. ratie van voor enkele jaren zijn zij weer te voorschijn gekomen. Na de bezichtiging van een en ander werd hoogst voldaan de thuisreis aan- EEN ZONDAG ZONDER MOTOR RIJTUIGEN. Het was gisteren een droefgeestig stille dag. Het feit, dat het verboden was benzi ne voor motorrijtuigen te gebruiken, deed stad en land als 't ware uitgestorven zijn. En hoewel nu nog meer dan ooit de taxi's in trek moeten geweest zijn dan op andere dagen, bleek toch wel welk een groot deel van het motorrijtuigenverkeer wordt in genomen door particulieren. De politie lette nauwkeurig op de nale ving van het ry-verbod en aan alle ingan gen der stad waren speciale posten ge plaatst. In totaal werden twintig overtredingen geconstateerd. Daarby waren niet minder dan 18 motorrijwielen, waarvan de berij ders over het algemeen van meening wa ren, dat het rijverbod wel op auto's, doch niet op motoren van toepassing zou ge weest zijn. Wel een heel naieve veronder stelling. In totaal werden 1 auto en 16 motorrij wielen inbeslag genomen in verband met de gepleegde Overtreding. Twee motorrij wielen en 1 auto werden vrygegeven in verband met buitengewone spoedaangele- genheden. ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREEN. Heden Maandagavond te 8.45 uur verga dering Commissarissen afd. Gehuwde Ge zellen. Woensdag a.s. des avonds te 8.30 uur ver gadering Raad van Bestuur. R. K. HANDELSREIZIGERS. „St. Christoffel" hield j.l. Vrijdag in „de Harmonie" een ledenvergadering. Bij de mededeelingen werd door den voorz. bekend gemaakt, dat op de j.l. ge houden voorzittersvergadering de afdee- lingen zijn aangespoord to het op richten van studieclubs, hetwelk zal lei den tot kadervorming. Hierover zal het bestuur zich beraden en zullen nadere ge gevens volgen. Verder, dat in de huidige omstandigheden van een verloting en feest avond afgezien is moeten worden. De ver gadering kon zich hiermede vereenigen. De geest. adv. gaf vervolgens een be schouwing over den oorlog, en wel naar aanleiding van vele vragen od godsdien stig gebied, die hem waren gesteld. Ook gaf de eerw. spr. verschillende nut tige wenken inzake de luchtbescherming, ting. De voorz. bracht den geest. adv. harte lijk dank voor deze leerzame uiteenzet ting. De voorzitter verzocht vervolgens de gemobiliseerde collega's niet te vergeten, maar door correspondentie het contact te onderhouden. De adressen werden mede gedeeld. Na de rondvraag werd het gebed voor de nieuwe gemeenschap gebeden. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING OP DE HAARLEMMERTREKVAART. In aansluiting met de lezing van Vrij dagavond van den heer J. van Houten over luchtbescherming, heeft Zaterdag middag om 4.15 op de Haarlemmertrek vaart een oefening der Luchtbeschermings dienst plaats gehad. Verschillende autori teiten waren aanwezig zooals het hoofd der Luchtbescherming de heer Meijer, de heer Couzy, hoofd der brandweer, dr. Niemer en de luchtbeschermingscommissie van wijk 3 en 4. Voor den aanvang der oefening nam de heer Meyer het woord om een uit eenzetting te geven van het doel dezer oefening en hoe de luchtbescherming in de stad zal moeten werken. De heer Meijer gaf daarna een verklaring der demonstra ties. Verondersteld werd, dat een brand bom was neergekomen op de Haarlem mervaart. Niet alleen had de bom brand veroorzaakt, de vlammen laaiden reeds hoog op van een stapel hout die in brand was gestoken, maar ook verschillende per sonen waren door de scherven van den bom getroffen en waren ernstig verwond op straat neergevallen. Onmiddellijk togen de padvinders naar de Hema om de E. H. B. O. en de brandweer te waarschuwen. Inmiddels was de blokbrandweer reeds in actie gekomen en richtte de waterstralen op de vlammen, maar met behulp van de Baby(brand)spuit, die gelijk met de E. H. B. O. arriveerde, was het vuur spoedig ge- bluscht. Terwyl hadden de helpers van den Eerste Hulpdienst de vijf gewonden reeds verbonden, vier als ergst gewonden waren reeds op brancards gelegd en naar den ziekenwagen overgebracht, een der gewon den kon nog loopende overgebracht wor den. Alles had een zeer vlot en vlug ver loop en na afloop dankte de heer Meijer alle deelnemers die aan de oefening hadden deelgenomen. Dank zij het opwekkende woord van het hoofd der Luchtbescherming gaven zich na afloop van de oefening 100 personen als vrijwilliger voor de verschillende dien sten op, zoodat nu het aantal in wyk 3 tot 125 personen is gestegen. „Sint Raphaël". Wij herinneren onze leden aan de te houden ledenvergadering (alleen Tram personeel) op Woensdag 4 Oct. in het Bondsgebouw te 8.15 uur. Aller opkomst dringend gewenscht. Spreker is het H. B.- lid de heer Koster. Zaterdagmiddag te 12.15 uur is de 24- jarige A. v. L. uit Gouda nabij de Wilhel- minabrug aan den Hooge Rijndijk met zijn auto van het talud gereden bij het uitwij ken voor een zeswieler. De wagen kwam daarna op het trottoir terecht en raakte het 2-jarig jongetje I. O., dat schaafwon den aan gelaat en beentjes opliep. Zaterdagmiddag te 4 uur was de 12-jari- ge G. V. in de Roemer Visscherstraat op een tuinhek geklommen. Daarbij brak een lat, welke den jongen in het rechterdij been drong, waardoor hij een diepe vleesch- wond opliep. OMGEVING NOORD WIJK BEZOEK VAN PRINS BERNHARD. Prins Bernhard heeft hedenmorgen na mens H. M. de Koningin eenige onderdee- len van ons leger te Noordwijk-Binnen en te Noordwijk aan Zee geinspecteerd. Z. K. H. was vergezeld van zijn waarn. adj. ma joor Phaff, Vanmiddag hebben de troepen voor Z. K. H. gedefileerd. Het defilée, der bereden artillerie, had plaats op de Noord-Boulevard en duurde een half uur; de Prins had plaats genomen voor hotel „Hollandia". OEGSTGEEST Begrafenis ds A. J. Ruys. Zaterdag middag had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van onzen oud plaatsgenoot, wijlen ds A. J. Ruys. Na aankomst aan de begraafplaats is in het Groene Kerkje een plechtige wijdings- dienst gehouden, geleid door prof. dr. Brou wer uit Utrecht, naar aanleiding van de woorden uit Hebreeën 13 7 en 8 Als tweede spreker gaf ds Jansen Schoon hoven, predikant alhier, namens den Ker- keraad de groote verslagenheid te kennen bij die verscheiden. Hij schetste ds Ruys als een mensch bezield met zeer groote gaven van menschenkennis. Zeer velen waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Wij merkten o.m. op ver tegenwoordigers van den Kerkeraad, Kerk voogdij en andere functionarissen, alsmede zeer vele oud-Oegstgeestenaren, die reeds jaren de gemeente hebben verlaten. Nadat de kist in den grafkelder was neer gelaten, sprak de oudste zoon, ie heer J. A. Ruys namens zijn moeder, woorden van dank voor het betoonde medeleven. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 6 October, des avonds te 8 uur. Agenda 1. Notulen der vergaderingen van 31 Augustus, 5 September, 14 en 18 September 1939. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Alarmeeringsinstallatie brandweerpersoneel. 4. Valkenburgscheweg 5 Openbare verlichting. 6. Vergoeding ex art 13 der L. O. wet 1930. 8. Zitbanken PLECHTIG DANKLOF MET PROCESSIE Aanbieding van hetfeestgesehen< En zoo ebden, in wierookwolken en bloe mengeur, in lichtgeflonker en jubel van klokken, de laatste feestelijke accoorden weg van dien onafgebroken lofzang, welke de parochie van Oegstgeest gedurende een week ter eere van Sint Willibrord heeft gezongen. Het feest is ten einde. In onze herinne ring draait langzaam de wonderlijke film van kerkelijke plechtigheden, weike acht dagen de parochianen heeft gelokt en ge lonkt in den ban der genade. Vreugde, hooggestemde vreugde heeft deze feestkrans willen brengen in aller hart en hoe kostelijk is zij daarin ge slaagd. Niemand werd vergeten: de zie ken niet en de geestelijk misdeelden, de zondaars en twijfelzuchtigen niet en even min de dooden. Over allen heeft de blijde viering van St. Willibrords eeuwgetij zijn vrede-rijken zegen uitgespreid. En St. Willibrord, wiens beeltenis welis waar in steen uitgehouwen, de wacht houdt in de kerk, doch wiens nagedachte nis slechts zwakjes smeulde, heeft opnieuw zijn eigen erfdeel opgeëischt en de hem toekomende plaats in de harten der zijnen glansrijk veroverd. Daarmede is het dubbele doel van deze feestviering bereikt: de vereeniging der parochianen in den hechten band van het kerkelijk leven, en dat: onder de voelbare schutse van St. Willebrord. Het zou niet passend zyn de eer van dit welslagen aan menschen toe te zwaaien, doch het is zeer zeker „dignum et juste" namens de geheele parochie aan de ont werpers en uitvoerders van deze jubileum herdenking hartgrondigen dank te bren gen voor hun goede zorgen. Zaterdagavond. Alvorens een verslag te geven van de grandiose slotplechtigheden, welke giste ren plaats grepen, komen wij even terug op den dag van het H. Huwelijk, welke Zaterdag werd herdacht. Deze dag werd besloten met een plech tig Lof, tijdens hetwelk rector H. L. J. M. Sondaal de predikatie heeft gehouden. De predikant had tot tekst gekozen: „Wandelt als kinderen van het licht", uit den Ephediërbrief. Dit is het devies voor het huwelijk en het gezinsleven. Wij waar- deeren dikwijls niet, wat God ons schonk, en zeggen spoedig, dat de eischen te hoog zijn. God woont in ons, wij zijn ledematen van Christus. Christus heeft het ons voor gedaan; St. Paulus zeide het tot de gewone menschen. Onbewust zijn we dikwijls te laf, om de consequenties te aanvaarden. Wandelt waardig overeenkomstig de -oe- ping; dan zullen we dit Sacrament altijd langs openbare wegen. 9. Geldleening groot 75.000. 10. Geldleening groot 21.700. 11. Ontslag mej. A. J. Vermink, onderwijzeres O. L. School 12. Verbree ding Veursche- en Leidscheweg. 13. Schil derwerk openbare school. 14. Comptabili- teitsbesluiten. 15. Rondvraag. K.J.M.V. Woensdag, 4 Octpber, te 8.15 uur bijeenkomst bij den heer W. Olsthoorn op de Molenlaan. Spreker is op dien avond moderator P. Perquin, met als onderwerp: „Het familieprogram". Zie verder het pro gramma van October, dat inmiddels aan ieder lid is toegezonden. Laat deze omstan digheden voor ieder een aansporing te meer zijn om alle bijeenkomsten trouw te bezoe ken, opdat „St. Jan Baptist" een bloeiende vereeniging zal zijn en blijven om nu en in de toekomst vele mooie dingen tot stand te kunnen brengen. Daarom zij de opkomst minstens zoo goed als de vorige keer. Ge mobiliseerde K.J.M.V.-vrlenden, ook gij zyt van harte welkom op al onze bijeen komsten. Dinsdag a.s. te 8 uur Mariacongre- gatie. Ook daar zij de opkomst zoo voltal lig mogelijk. Vele gemobiliseerde en K J. M.V.-ers worden er verwacht. Dat het geen teleurstelling worde. WASSENAAR VILLA UITGEBRAND Zaterdagavond omstreeks 7.15 uur heeft een felle uitslaande brand gewoed in het perceel aan de Bloemcamplaan 57, waar van de familie, Mr. F. tijdelijk afwezig was. De brand werd ontdekt door voorbijgan gers. De Wassenaarsche brandweer rukte met groot materiaal uit en onder leiding van den commissaris, den heer Walpoott, werd met een tiental stralen de intusschen sterk uitgebreide brand, waaronder het sterk uitgebreide brand aangetast. Bij de bestrijding van dezen ernstigen brand ondervond de politie zeer veel hulp van een groep militairen en van omwonen den, die zorgden dat vele meubelen en een auto in een aangrenzende garage konden worden geborgen. Tegen middernacht was men den brand meester, echter tot Zondag morgen heeft men bij de resten van de ge heel uitgebrande villa de wacht gehouden, De aanzienlijke schade wordt door verzeke ring gedekt. Naar de oorzaak van den brand, die uitbrak, terwijl alleen de dienst bode in huis was, wordt door de politie een onderzoek ingesteld. eering van het H. Hart en Maria, en in het ten van priesterschap en huwelijk liggen op het terrein der gemeenschap. God leg de door het huwelijk iets van zijn almacht in de handen van de menschen. Door het sacrament wordt de mensch gewijd. Chris tus herstelde het huwelijk in zijn volle glorie. Sint Paulus schildert de verhou ding tusschen Christus en de Kerk, als de afbeelding van het huwelijk. Zoo zal Christus ook een bizondere hulp geven, opdat de gehuwden aan hun roeping kun nen beantwoorden. Zoo moeten ook de ouders hun roeping waardig en heilig be leven, om voor de kinderen als een licht door het leven te gaan. Hierna behandelde spr. nog eenige mooie gezinsgebruiken, zooals het kruisje op 't voorhoofd, ver eering van het H. Hart en Maria in het bizonder het gemeenschappelijk gebed in het huisgezin. Zondagmorgen. In volledig hoogepriesterlljk ornaat deed de Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Joannes Pe trus Huibers, Zondagmorgen zyn intrede in de feestkerk. Het „Sacerdos et Pontifex", hem toege zongen, smolt met het vroolijk gebeier der klokken en het machtig orgel-bruischen samen tot een geestdriftigen welkomst groet. Gemijterd en gestafd ging de Bisschop op naar het altaar, In alle richtingen de scharen zegenend, die neerbogen als hal- i onder het suizen van een zachten bries. Mgr. werd bij het opdragen van het H. Offer geassisteerd door den hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, deken van Lel den, als presbyter assistens; als troondia- kens fungeerden de zeereerw. heeren J. J. C. M. Looyaard, pastoor der parochie en pater J. van Rijckevorsel S.J. uit den Haag: als diaken en sub-diaken bij de H. Mis de zeereerw. heeren prof. J. van der Gaag, hoogleeraar aan het Theologicum te Warmond en pater dr. E. Sloots o.f.m. uit den Haag; ad Mitram de weleerw. heer W. Hermans, ad Baculum de weleerw. heer J. van der Boogerd, beiden kapelaan te den Haag; Thuriferarius pater J. Nouwens M.S.C. te Rome; ad Librum pater D. Lan- geveld o.f.m. te Megen; ad Candelam fra ter J. van Beek te Princenhage; ad Gre- miale de eerw. heer W. van Velzen uit Atrecht in Frankrijk. Als eerste en tweede ceremoniarius fun geerden de weleerw. heeren F. Bank, se cretaris van den Bisschop en A. L. Umans, kapelaan der parochie. Als familiares fungeerden de leden van het Kerkbestuur, de heeren mr, E. J. M. H. Bolsius. J. van der Putten, J. F. A. Schenk en J. Homan. Bij het uitreiken van de H. Communie verkenden assistentie de weleerw. heeren rector H. Sondaal en kapelaan S. Steur. Het groote koor. wederom onder direc tie van W. Mizee, zong met orgelbegelei ding van Abr. Martijn, evenals den vori- gen Zondag, de magistrale Mis van Diepen- brock. De andere gedeelten werden in volkszang of Gregoriaansch uitgevoerd. Toespraak van den Bisschop. Na het Evangelie heeft de Bisschop, staande voor het altaar, de geloovigen toege sproken. Wat hebt gij, beminde diocesanen van Oegstgeest aldus sprak Mgr. de feest viering van St. Willibrord, den patroon van deze parochie en van dit bisdom, op schitterende wijze ingezet. Hoe hebt gij deze week op treffende en zinrijke wijze God bedankt voor de groote gave ons ge schonken, door ons Willibrord te zenden en het H. Geloof aan onze voorouders te doen verkondigen. Wat hebt gij u beijverd de genade van het H. Geloof nog beter te leeren kennen en waardeeren, het voornemen makend meer dan ooit uw geloof te beleven. En wat zijn wij, menschen, gelukkig te mogen behooren tot de kinderen Gods zonder eenige verdienste onzerzijds daar toe boven millioenen uitverkoren. Als uw bisschop, omringd dor de pries ters die deze parochie heeft voortgebracht, sta ik thans in uw midden, om het werk, door St. Willibrord begonnen, voort te zet ten. Hoe kunnen wij God voldoende dan ken, dat wij na zoovele eeuwen van stor men nog bezitten hetzelfde Crecio, dat Wil librord ons heeft gebracht. Wat heeft die Kerk van Willibrord niet een zegen gebracht aan heel ons vader land, niet alleen een innerlijk geloof, maar ook een algemeene beschaving, die ons geheele volk heeft verhoogd. Wy danken den H. Willibrord, dat hij, be antwoordend aan Gods genade-werking, zoovele zware en moeilijke jaren in ons land heeft doorgebracht, dat hij, met opof fering en wegschenking van zichzelve, hier geleefd heeft om Christus te prediken. Hij heeft voor ons velerlei moeilijkheden door staan. Ofschoon zyn werk werd verwoest door de Noormannen, is hij blyven bidden en boeten. Hij kwam terug en and' rmaal het goed zaad van het H. Evangelie uit strooiend, groeide het op en waste aan tot een boom. Ook in dezen tijd bedreigen het H. Geloof van alle zijden de grootste gevaren. Godshaters maken zich op, datgene uit te roeien wat God heeft geplant in de zielen der menschen. Maar nog een grooter gevaar is de geest van ongeloof, van twijfelzucht, van hoogmoed en zucht naar genot, van on barmhartigheid en liefdeloosheid en van een verwildering der zeden, die zooveel van Gods genade onmogelijk maakt. Houdt vast, vennaande Mgr., aan het geen Willibrord ons heeft geleerd; weer staat den duivel „sterk in het geloof'. Willebrord heeft zyn werk bevrucht door gebed en boete. In deze October-maand, wekte Mgr. op tot rozenkransgebed; opdat Nederland behoude, wat Willibrord eens bouwde; opdat Kerkwerve blijve St. Wil- berts erve. Met het verleenen van de plechtige bis schopszegen besloot Mgr. zijn predicatie. Nadat de H. Geheimen waren gevierd, verliet de Bisschop, met dezelfde staatsie omgeven als bij zijn binnenkomst, het kerkgebouw. In het verccnigingsgebouw. Te half twaalf had in het verenigings gebouw een bijeenkomst plaats, waartoe het eere-comité, het hoofdcoinitó en de werk-comité's der Willibrord-herdenking waren uitgenoodigd. Het verenigingsgebouw is voor militaire doeleinden in beslag genomen, maar voor deze feestelijke gebeurtenis door de leger- autoriteiten welwillende in bruikleen afge staan! Achter de zetel van den bisschop was een scherm van palmen aangebracht. Op deze korte bijeenkomst werd het eerst het woord gevoerd door den wel eerw. heer A. A. M. Sanders, kapelaan der parochie. Toespraak van kapelaan Sanders. Het. is mij een groot voorrecht, aldus spr., u allen op dezen grootschen feestdag namens het Hoofdcomité welkom te hee- ten in deze vergadering. Op de eerste plaats U, Hoogwaardige Ex cellentie, onzen Bisschop. Geheel deze week heeft een groote climax gehad, om dat wy steeds dieper mochten doordringen in de weldaden Gods, ons in de zeven H. Sacramenten geschonken. Een onuitspre kelijke dankbaarheid heeft ons vervuld, nu wy mochten overdenken, hoe Christus ons met zijn genade voortdurend heiligt. In het Doopsel werden wij tot kinderen Gods verheven, in het Vormsel tot strij ders in het rijk van Christus Koning. In de Biecht mogen wij ons hoofd buigen onder de onuitputtelijke barmhartigheid Gods. In de H. Eucharistie wordt ons het eigen Lichaam en Bloed van Christus al3 voedsel onzer zielen voorgezet. En op het einde van ons leven mogen wij onze zieke lichamen laten zegenen en zalven met de olio van Gods barmhartigheid en zal Hy zelf onze zintuigen toedrukken voor deze wereld en ze openen voor de eeuwige heerlijkheid. Doch naast het persoonlijk leven heeft God ook het maatschappelijke leven willen hei ligen door het huwelijk cn het Priester schap. Zoo vierden wy gisteren het H. Huwe lijk en hebben wy Hem dank gebracht om de groote genade waardoor Hij de wortel van de menschelyke samenleving heeft willen heiligen en nu op dezen laatsten dag van de Sint Willibrordviering bren gen wij Hem dank voor de groote genade, dat Hij zyn eigen vruchtbaarheid op een bovennatuurlijke wyze in den mensch heeft gelegd. Nu is het begrijpelijk waar om wij uitermate verheugd zijn, U, die de volheid van het Priesterschap draagt, in ons midden te zien met U deze morgen vereenigd te zijn geweest in hot H. Mis offer om God dank te brengen voor de groote genade van het Priesterschap cn Hem te smeeken voor de heiliging van de Priesters. De pontificale Hoogmis was een levende prediking van het H. Priester schap, omdat Gij in de volheid van Uw priesterschap dit offer opdroeg. Daarom heet ik ook alle Priesterzonen van deze parochie van harte welkom en dank hen allen voor hun welwillendheid bij dit H. Misoffer te assisteeren. Ook heet ik welkom onzen heer Pastoor en het Kerkbestuur; het is mij een voor recht hen hier openlijk te danken voor het mooie initiatief tot de viering. Het is door hun toedoen dat het Hoofdcomité dit feest zoo grootsch heeft kunnen opzetten en kunnen doorzetten. Helaas is nog niet alles ten uitvoer gebracht en moesten wij voor- loopig de helft van onze viering laten ver vallen. Tenslotte heet ik in naam van het Hoofdcomité welkom alle heeren en dames van het Eerecomité, de Commissies en het parochieel comité. Gij vertegenwoordigt hier de parochie die zoo prachtig met dit feest heeft medegeleefd. In deze dagen hebben wij allen mogen ervaren welk een diepe eenheid er groeit rond het altaar van Christus, als alle parochianen zich als een groote familie verzamelen rond de eene offerdisch. Als vele ledematen vor men wij een groot lichaam, dat levend wordt door den Geest van Christus. Deze gedachte i» tijdens deze Willibrordviering en bij de voorbereiding steeds dieper in u allen doorgedrongen en dit is ook de geest die ons hier tezamen houdt rond onzen Bisschop en Pastoor. U heet ik dan ook al len welkom! Het doel van deze bijeenkomst is twee voudig; op de eerste plaats zouden wij aan Uwe Exc. een verzoekschrift willen aanbieden. De viering van het 12e eeuwfeest van het zalig afsterven van St. Willibrord heeft in heel Nederland de band tusschen Hem

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7