Een nieuwe vamp, heft de Ated. Mavine H.M. „Jan van Gelder" door een mijn getroffen Uit het Verre Oosten MAANDAG 2 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Drie dooden, drie vermisten, twee zwaargewonden Een foto van den mijnenveger, waarmede het droeve ongeluk gebeurde. De Regeeringspersdienst meldtt Gistermiddag omstreeks half drie heeft bij mijnenwerkzaamheden nabij Ter schelling door het springen van een mijn een treurig ongeluk plaats gehad. De Koninklijke Marine betreurt twee dooden, den korporaal-konstabel Grootjans, en den matroos eerste klasse Bimmel. Vermist worden de luitenant ter zee derde klasse der Koninklijke Marine-reserve Donker, schipper Leenders en majoor machinist Strous. Er waren drie zwaar gewonden, n.l. de kwartiermeester van Eyk, de korporaal machinist Kruisland (later overleden) en de aspirant-kwartiermeester Arends. Verder zijn vier marineschepelingen licht gewond. Het schip waarop de betrokkenen dienden, H. Ms. mijnenveger Jan van Gelder, is beschadigd en is te Westterschelling binnengebracht. De onmiddellijk na het bekend worden van de ramp in Den Helder gereed ge houden vliegtuigen met geneeskundig personeel behoefden niet op te stijgen, daar ter plaatse voldoende geneeskundige hulp aanwezig was. AUeuuie ffaatócfie tegeexing gewvtmd. HEEFT HAAR ZETEL TE PARIJS HET SCHIP WERD VAN ACHTEREN DOOR EN MIJN GERAAKT De Jan van Gelder zonk evenwel niet Nog is de herinnering aan de ramp, wel ke op 9 September den mijnenveger „Wil lem van Ewijck" trof, in de gedachten, van het Nederlandsche volk en vooral in den Helder levendig, of een tweede, zij het ge- lukkig niet zoo groote ramp, treft de ma rine, die met een zestal gezinnen in rouw gedompeld wordt om het verlies van drie dooden en drie vermisten. Omtrent de oorzaak en de toedracht van het ongeluk konden wij aldus de A.N.P.- correspondent te den Helder nog weinig bijzonderheden vernemen, doch wij hoor den, dat het schip, de mijnenveger „Jan van Gelder", een zusterschip van de „Wil lem van Ewijck", van achteren door een mijn werd geraakt. Een explosie volgde, waarbij het schip ernstig beschadigd werd, doch dank zij het waterdichte schot drijvende bleef. Het feit, dat het schip niet midscheeps getrof fen werd, zooals by de „Willem van Ewijck" het geval was, is oorzaak, dat de ramp niet dien ontzettenden omvang heeft aangenomen, als de ramp van de „Van Ewijck". Het verschrikkelijke nieuws was al spoe dig in Den Helder bekend. Het publiek be gaf zich naar de buitenhaven, waar dege nen, die daar reeds vroeg waren, enkele motorbootjes zagen vertrekken, die met materiaal en verplegend personeel de haven- verlieten. Tegen vijf uur hadden zich vele honder den bij het havenhoofd verzameld. Bij ge brek aan positieve gegevens maakte men allerlei gissingen. Er gingen geruchten, dat een schip met men en muis was vergaan. Later sprak men van een tiental dooden. De marine-menschen waren zwijgzaam, doch 't duurde niet lang of men vernam, dat er slechts enkele dooden waren en dat het schip niet gezonken was. Tegen het vallen van den avond werd het terrein bij den aanlegsteiger door po litie, geassisteerd door de gewapende ma rinemacht, ontruimd en werd de weg naar het marine hospitaal vrijgemaakt. Een torpedobootje van de Mok bracht officie ren en dokters, die snel per taxi wegreden. Twee ziekenauto's van het hospitaal en een personenauto met een roode kruisvlag bedekt, reden tot bij den aanlegsteiger, ter wijl twee groote grijze marine-autobussen hier eveneens arriveerden. Verplegers in witte jassen stonden in afwachting. Het was te kwart over zeven, dat de lich ten van den mynenveger „Abraham van der Hulst" voor den haveningang zicht baar werden. Langzam stoomde het schip de haven binnen. Geen vlag woei halfstok, want het was reeds na zonsondergang, de vlaggen waren binnengehaald. Het schip draaide om zijn anker en kwam met bak boord voor den steiger te liggen. Het was inmiddels donker geworden. In het schijn sel van de sterke lampen aan boord zag men hoe de brancards met de zwaar ge wonden en de overledenen in de zieken auto's werden geschoven. Langzaam reden de wagens nar het hospitaal, waar alles in gereedheid was gebracht om de zwaarge wonden onmidellijk te helpen. In de twee groote bussen werden de lichtgewonden en de andere opvarenden van den mijnenveger weggebracht. Het werd hierop stil aan boord van de „Abra ham van der Hulst". Het talrijke publiek, dat in den kouden Westerstorm 't droeve schouwspel had gadegeslagen ging zwijgzaam stadwaarts. Aan de buitenhaven daalde een zwarte avond, een avond van rouw. OP TERSCHELLING WAARGENOMEN De correspondent van. het A.N.P. op Terschelling meldt: De bewoners van het Eiland Terschelling werden gistermiddag omstreeks half drie door het geluid der ontploffing opgeschrikt. President Moscicki afgetreden ZIJN OPVOLGER IS LADISLAS RACZKIEWICZ. De Poolsche ambassade te Parijs deelt of ficieel mede, dat de president van de Poolsche republiek, professor Ignatius Mos cicki, op 30 September 1939 is afgetreden. Overeenkomstig de Grondwet van de Poolsche republiek van 23 April 1935 is de vroegere president van den Senaat, Ladis- las Raczkiewicz, aangewezen als eventueel opvolger bij decreet van den president van 17 September 1939, te Kuty in Polen uit gevaardigd en gepubliceerd in de Pool sche staatscourant verschenen te Parijs 29 September 1939. Raczkiewicz heeft thans zijn functie aanvaard. Overeenkomstig artikel 19 van de Pool sche Grondwet heeft Ladislas Raczkie- wisz de eed op de Grondwet afgelegd in te genwoordigheid van den Poolschen ambas- sodeur te Parijs, Jules Lukasiewicz, den opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk, generaal Wladislas Sikorski, onderstaatssecretaris van financiën Adam Koe, den chef van de militaire Poolsche missie zij het Fransche hoofdkwartier, ge neraal Bukacki en den chef van de civiele kanselarij van den president der republiek, Stanislas Lepkowski. Deze plechtigheid is Zaterdag geschied op de Poolsche ambassade te Parijs. DE NIEUWE POOLSCHE REGEERING. De Poolsche ambassade te Parijs deelt officieel mede, dat de president van de re publiek Polen, Ladoslas Raczkiewicz, de regeering van generaal Elawoj Sklad- kofski, die in de onmogelijkheid verkeert haar taak te vervullen, heeft ontslagen. De president heeft vervolgens benoemd: tot minister-president generaal Ladislas Si korski, opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk. Generaal Sikorski zal ook de functie van minister van militaire zaken op zich nemen. Op voorstel van den minister-president heeft de president der republiek verder benoemd tot vice-minis- ter-president en minister zonder porte feuille professor Stanislas Stronski, tot mi nister van buitenlandsche zaken, August Zaleski, tot minister van financiën, kolo nel Adam Koe. Drie andere leden van de regeering, welke de socialisten, de boeren volkspartij en de nationale arbeiderspartij zullen vertegenwoordigen, zullen nog wor den benoemd. ONTROERENDE KERKELIJKE PLECHTIGHEID TE PARIJS. Tijdens een ontroerende plechtigheid in de Poolsche kerk in Parijs, hebben alle Po len, die te Parijs vertoeven den eed van trouw gezworen aan den nieuwen presi dent der republiek en hebben zij gezwo ren dat Palen zal herleven. De plechtigheid werd bijgewoond door den nieuwen presi dent Wladislaf Rackziewiecz en de nieuwe Poolsche regeering. Minister-president Da- ladier werd vertegenwoordigd door majoor Douarche. Bij zijn aankomst werd president Racz- Kiewiecz begroet door de vanen van het half millioenen Polen in Frankrijk. Een van deze vanen draagt de beeltenis van maarschalk Pilsoedski. De president nam plaats in een zetel ter rechterzijde van het altaar, de hiervoor geplaatste bidstoei was bedekt met een paar lakens, waarop de wit te adelaar van Polen. De kerk was zeer vol, ook vele Fran- schen waren aanwezig. De Poolsche pas- Van de kust kon worden waargenomen, dat zich twee oorlogsschepen in eikaars na. bijheid bevonden. Toen bekend werd, dat 'n ongeluk was gebeurd, werd de haven onmiddellijk door marinemanschappen af gezet. Tevens voeren de reddingboot Bran- daris, een Loodsboot en de sleepboot Texel, van de reederij Doeksen ter assistentie uit. Het hospitaal op Terschelling werd dadelijk in gereedheid gebracht en de verplegers stonden het volledig materiaal klaar om naar de haven uit te rukken. Aangenomen wordt, dat de „Jan van Gelder" zijn werkzaamhden in samen werking met een anderen mijnenveger ver richtte. Later bleek, dat dit de „Abraham van der Hulst" was. Hulp zal dus spoedig geboden kunnen zijn. Van de diensten der Brandaris heeft men geen gebruik behoeven te maken. De redingboot is na enkele uren in de haven teruggekeerd. In den loop van den middag werd bericht ontvangen, dat de „Jan v. Gelder" door de sleepboot „Texel" op sleeptouw was ge nomen. Aanvankelijk schijnt het de be doeling te zijn geweest den beschadigden oorlogsbodem naar West-Terschelling te sleepen, doch laat in den avond, toen het schip nog niet was gearriveerd, werd ver nomen, dat het ten Noordwesten van het eiland bij den z.g. Spathoek voor anker was gegaan om bij het aanbreken van den dag naar den Helder te worden gebracht ZWAARGEWONDE OVERLEDEN De korporaal-machinist J. A. Kruisland, die bij de ramp zwaar gewond, is tijdens het overbrengen naar Nieuwediep aan boord van H.M.S „Abraham van der Hulst" overleden. toor te Parijs, Cegielka, hield een preek, zonder op de preekstoel te stijgen. Hij bleef naast het altaar staan, zich wendend tot den president. Hij sprak over het eeuwige Polen, dat op het oogenblik het slachtoffer is van het barbarisme doch dat, getrouw aan zijn nationale en religieuse traditie, het martelaarschap te boven zal komen en zal herleven. Op verzoek van den predikant verhie ven allen zich van hun zetel en legden den eed van trouw af. Na de H. Mis begeleidde de geestelijk heid den president en den minister-presi dent tot buiten de kerk. Op de trappen van de kerk riep pastoor Cegielka „leve Polen" en hij zette vervolgens het Pool sche volkslied in, dat door allen werd over genomen. Eedsaflegging door de nieuwe regeering. De Poolsche ambassade deelt mede: Zondagochtend heeft de president der Poolsche republiek Laldislas Raczkiewiecz, de leden der regeering ontvangen die den eed aflegden. Besloten werd het kruis „Virtuti Militari" aan de stad Warschau toe te kennen. De president deelde mede, dat hij een telegram heeft gezonden aan oud president Moscicki en brieven aan Pade- rewski en kardinaal Hlond. Op voorstel van generaal Sikorski werd besloten, dat men den steun van Paderewski zou vragen." DE REACTIE jIN HET BUITEND AND „Een grap", zegt Terlijn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het bericht over de vorming eener z.g. nieuwe Poolsche regeering met een nieuwen z.g. staatspresident wordt in Duitsche bevoegde kringen als een grap beschouwd, waaraan natuurlijk geen practische beteekenis ge hecht kan worden. De souvereiniteitsrech- ten in het gebied van den vroegeren Pool schen staat, zoo verklaart men, liggen thans in handen van Duitschland en van de Sovjet-Unie. De aanstelling van emigran ten te dien aanzien, die door de Westelijke mogendheden worden gesteund, heeft hier op geen invloed en speelt dus geen rol. Ook het Poolsche volk, dat de laatste we ken de gevolgen der fouten en der blind heid van een eerste garnituur van hazard- spelers en deserteurs heeft moeten dragen, zal zich voor een tweede garnituur van dit soort niet meer interesseeren. Washington erkent de nieuwe Poolsche regeering De regeering der Vereenigde Staten is van meening, dat, nu er te Parijs een nieu we Poolsche regeering gevormd is als constitutioneel opvolgster der regeering te Warschau, er geen enkele reden bestaat om tot een nieuwe erkenning dezer regeering over te gaan. Biddle, de bij de regeering te Warschau geaccrediteerde ambassadeur, zal bij de nieuwe Poolsche regeering te Parijs dezelfde functie bekleeden. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, zal, de ontvangst bevestigen van de Poolsche nota, die Zaterdag door den Poolschen ambassa deur te Washington overhandigd is, en daarmede te kennen geven, dat hij het be staan der Poolsche regeering blijft erken nen. POOLSCHE CONSUL TE KIEF VERDWENEN De Poolsche ambassade te Moskou, ver zekert, dat Matoeszinski, de Poolsche con sul-generaal te Kief, op geheimzinnige wijze verdwenen is. Men vreest, dat hij ontvoerd is. Gistermiddag deelde de vice- consul te Kief, Zdanewitsj, de ambassade telefonisch mede, dat Matoeszinski te 2 uur in den ochtend een telefonisch verzoek had gekregen naar het schijnt van een verte genwoordiger van het commissariaat voor buitenlandsche zaken te Kief, om onmid dellijk te komen. De consul-generaal begaf zich onverwijld naar het commissariaat, vergezeld van twee stevige Poolsche chauf feurs voor het geval, dat heir een verras sing wachtte. Men schijnt sedert dien niets GEVECHTEN IN CHINA. Te Sjoentsjdeng nabij de grens van Hongkong zijn Japansche en Chineesche troepen slaags geraakt. Te Hangkong ls het vuur van artillerie en infanterie zeer goed te hooren. Het Chineesche persbureau meldt: De vijandelijkheden in Noord-Hoenan strek ken zich over een front van 65 kilometer, welks centrum zich bevindt op 45 kilo meter ten Noordoosten van Tsjangtsja en 20 kilometer ten Oosten van de spoorlijn KantonHankau. De gevechten, welke zich daar afspelen, zijn nog hardnekkiger dan die, welke ge voerd werden rondom Nangtsjang, na den slag van Hankau. Bevestigd wordt, dat de Japansche verliezen zeer hoog zyn. De stad Tsjangtsja werd bijna zonder ophouden drie dagen lang gebombardeerd. Ruim 200 bommen werden uitgeworpen, welke groo te schade aanrichtten, en duizenden wo ningen in brand staken. meer van de drie mannen vernomen te heb ben. Volgens een latere mededeeling van Zdanewitsj heeft het commissariaat te Kief verklaard, geen telefoongesprek met Matoeszinski gevoerd te hebben. Het personeel van het consulaat te Kief werd te Moskou verwacht en zou Dinsdag de Sovjet-Unie verlaten met de leden der ambassade en het personeel der consulaten te Minsk en Leningrad. Op de ambassade zegt men nu, dat men niet zal vertrekken, voor Matoeszinski en de beide chauffeurs teruggevonden zijn. WARSCHAU IN DUITSCHE HANDEN De stad is een puinhoop. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat bij de overgave van de stad Warschau de noodzakelijkheid is gebleken de uitgehon gerde bevolking onmiddellijk te hulp te komen. Derhalve is reeds Zaterdag op be vel van de militaire autoriteiten de „hulp colonne Beveren" van de nationaal-socialis- tische volkswelvaart de stad binnengerukt met een autokolonne, voorzien van alle middelen tot het verplegen van een groo te volksmassa. De afdeeling is ook voorzien van sanitaire inrichtingen In verband met den aanstaanden in- marsch van de Duitsche troepen in War schau heeft de Führer bevolen, dat alle openbare gebouwen in het geheele rijk gedurende zeven dagen de vlag zullen uit steken. De datum van den inmarsch zal door pers en radio bekend worden ge maakt. De bevolking wordt verzocht op gelijke wijze te vlaggen. De correspondent van „Politiken", die een vlucht boven Warschau gemaakt heeft, ver klaarde, dat df stad op vele punten nog in brand stond. Hij was verbijsterd door den aanblik der verwoestingen. De vier Duit- schers, die met hem in het toestel zaten, waren zoo geschokt, dat zij geen woord konden uitbrengen. OOK OP HELA WORDT DE STRIJD GESTAAKT Het Poolsche garnizoen op het schier eiland Hela heeft de witte vlag geheschen en aangeboden onderhandelingen over de capitulatie te voeren. Sedert Zaterdagmid dag 16 uur rusten de wapenen. Parlemen tairs zijn afgezonden. Over de capitulatie wordt thans onderhandeld. Het laatste Poolsche bolwerk heeft daarmede den te genstand opgegeven. VROEGERE POOLSCHE REGEERING BLIJFT GEÏNTERNEERD In een vergadering te Sinaia heeft het Roemeensche kabinet den toestand bestu deerd, die ontstaan is door het aftreden van den president der Poolsche republiek. Naar men verneemt, zullen Moscicki en de leden der vroegere Poolsche regeering verplicht bly ven in Roemenië te vertoeven. In politieke kringen wordt verklaard, dat het besluit van Moscicki geen verandering I brengt in het feit, dat hij en de ministers I politieke personen zijn, en als zoodanig ge- interneerd blijven. In deze kwestie hand haaft Roeemnië een strikte neutraliteit.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5