MAANDAG 2 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 CN Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; f 2.5Ü per kwartaaL Bij onxe agenten ^0 cent per ws*k; f 2.60 per kwartaal. Franco per port 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummer» 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontje» hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? HELDER EN KOUD De BUI seint: Verwachting: Helder en koud. Overdag gedeeltelijk be wolkt, overwegend droog. Zelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot matige Noord- Oostelijke tot Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen: Den Helder: halfbewolkt, matige N.O. wind, 12 gr. C. Vlissingen: halfbewolkt, matige N.O. wind, 10 gr. C. De Bilt; zwaarbewolkt, zwakke N.N.O. wind, 9 gr. C. Groningen: halfbewolkt, matige N.O. wind, 10 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke Noorde lijke wind, 9 gr. C. BlUTENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, welke Zaterdagochtend over de Botnische Golf lag, trok sedert dien over Finland naar Rusland. Zij nam daarbij nog voortdurend in diepte toe. Met de krach tige Noordelijke winden, welke aan haar Westkant heerschten, werden koude lucht- massa's meegevoerd, zdjdat de tempera tuur over het Oostzeegebied en Zuid-Zwe den sterk daalde. Achter de wegtrekkende depressie ontwikkelde zich over Zuid-Scan- dinavië een uitlooper van de hooge lucht druk, welke bij IJsland lag. Hedenmorgen hadden vele stations in Zweden windstilte en onbewolkte hemel. In Lapland en Zuid-Zweden vroor het flink, te Saerna zelfs 10 graden. Over de Noordelijke IJszee trekken sto ringen in Oostelijke richting. Over Groen land en IJsland is dientengevolge de lucht druk sterk gedaald. De depressie over de Adriatische Zee verplaatste zich langzaam naar Joego-Slavië, zij bracht gisteren in Italië nog veel regen. Nabij Portugal na dert een nieuwe depressie, die aldaar veel ergen brengt en naar Zuid-Frankrijk schijnt te trekken. Een front dat zich blijkbaar nog van Noord-Frankrijk naar Hongarije uitstrekt, bracht in België en het Zuiden van ons land nog matige regen. LUCHTTEMPERATUUR 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Maandagavond 7.08 uur tot Dinsdag ochtend 6.32 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 3 Oct. v.m. 6.15 en n.m. 6.40 uur. Maan op Maandagavond 20.24 uur. Maan onder Dinsdagmiddag 12.09 uur. BINNENLAND WAARSCHUWING VAN OPPERBEVELHEBBER. In zake vrije doortochtbewijzen. In verband met het benzine- en benzol verbod op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen en de uitzondering daarbij voor motorrijtuigen, voorzien van den door of namens den chef van den gene- ralen staf afgegeven bewijs van vrijen door tocht, brengt de opperbevelhebber van land en zeemacht uitdrukkelijk onder de aan dacht van houders van deze bewijzen, dat dit uitsluitend werden afgegeven ten diens te van de defensie en van de economische verdedigingsvoorbereiding. Voor zoover motorrijtuigen niet voor een gebruik als voren bedoeld worden gebezigd, mogen de inzittenden geen bewijs van vrijen doortocht voeren. Wordt alsdan toch een zoodanig bewijs gevoerd, dan geschiedt zulks onrechtmatig. Bij gebleken misbruik zal zoo noodig tot intrekking worden over gegaan. Namens het algemeen hoofdkwartier wordt nog medegedeeld, dat de bewijzen van vrijen doortocht niet worden afgegeven om ontheffing te verleenen van het ben zine- en benzolverbod. VRIJWILLIGE LANDSTORMCORPS MOTORDIENST De bezoldiging: der vrijwilliger». De regeeringspersdienst meldt: In verband met de vele verzoeken, door vrijwilligers van het vrijwillig landstorm corps motordienst ingediend, waarin zij vragen op welke bezoldiging zij recht heb ben, wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat van den dag van voor-mobiii- satie af (25 Augustus j.l.) de bezoldiging van deze vrijwilligers gelijk is aan die van gewone dienstplichtigen van gelijken rang of stand. SUIKER DISTRIBUTIEGOED De minister van Economische Zaken heeft bij beschikking van 29 September als distributiegoederen, in den zin van artikel 4 van de Distributiewet 1939, aangewezen: alle soorten witsuiker, ruwsuiker en bastardsuiker. Ieder, die genoemde goederen invoert, gebruikt in een mengvoederbedrijf, ge bruikt in een bakkerij of banketbakkerij, gebruikt voor industrieele doeleinden of uitoefent het bedrijf van grossier in die goederen en binnen het rijk in Europa die goederen voorhanden of in voorraad heeft, is verplicht vóór 5 October 1939, te 24 uur, van den voorraad dier goederen, naar den toestand op 30 September 1939 na beëindi ging der werkzaamheden, opgave te doen op een formulier, overeenkomstig een der bij die beschiking gevoegde modellen, met inachtneming van de daarop gestelde aan wijzingen, welk formulier op aanvrage toe gezonden wordt door de Nederlandsche Meelcentrale, Riouwstraat 178, te 's-Gra- venhage en voor 5 October by die centrale dient te worden ingezonden. SUIKERVOORZIENING IN OCTOBER Regeling als in September Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voor October voorloopig dezelfde regeling ten aanzien van de suikervoorziening zal gelden als in September is toegepast, n.l. levering voor de tafelconsumptie van 75 pet. en levering voor de industrie van 100 pet. van hetgeen is betrokken in de over eenkomstige periode van 1938. Ter berekening van de afleveringen per week in October 1938 kan de totale in die maand geleverde hoeveelheid door vier worden gedeeld. De suiker, noodig voor levering aan militairen, boven het normale verbruik, kan onder overlegging van een verklaring van de betreffende militaire autoriteit extra worden verstrekt. Bedrijven, die eerst- na October 1938 zijn opgericht, zijn gehouden, per week niet meer dan 100 pet. of 75 pet. te betrekken van hetgeen zij sedert hun vestiging ge middeld in dat tydvak van een week hebben ontvangen. Met nadruk wordt vermeld, dat afwijkin gen op deze regelen in geen geval toege staan kunnen worden. Het heeft derhalve geen zin zich tot de Nederlandsche Akker- bouwcentrale of ander instanties te wenden voor het bekomen van extra toewijzingen e.d., aangezien deze toewijzingen onder geen beding kunnen worden verstrekt. GOUDEN JOURNALISTENJUBILEUM. Gisteren herdacht de heer J. B. Vesters, hoofdredacteur van „De Volkskrant" den dag waarop hy vyftig jaar geleden zyn journalistieke loopbaan aanving. De dag werd aangevangen met een plechtige H. Mis in de St. Pauluskerk te Utiecht. In het hotel „Kasteel van Antwerpen" werd vervolgens een druk bezochte recep tie gehouden, waarop tal van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten den jubilaris kwamen gelukwenschen. Als eerste spre ker schetste mgr. J. G. van Schaik, de bonosadviseur van het R. K. Werklieden verbond, de groote hoedanigheden van den jubilaris, hem de hulde en dank over brengende namens het Verbond, en deel de der. kruisridder van de pen, zooals spr. den jubilaris noemde, mede, dat het Z. H. den Paus had behaagd, hem te benoemen tot ridder in de orde van Gregorius de Groote. Mr. H. Geise, voorzitter van de R. K. Journalistenvereniging, wees in zijn toe spraak op de groote werkkracht van den heer Vesters in het belang van de R. K. Journalistenvereniging, waarvan hij sinds de oprichting bestuurslid is geweest en gedurende dertig jaar het voorzitterschap bekleedde. Als tastbaar bewijs van de hulde der katholieke collega's tegenover hem, die zy met recht houden als een van de grootsten onder hen, overhandigde spr. een casette met tafelzilver. Als derde spreker richtte de directeur hoofdredacteur van „Het Huisgezin" H. C. Wijffels zich in een sympathieke toe spraak tot den jubilaris, daarbij speciaal wijzend op het omvangrijke en invloed rijke werk, door zijn voorganger als hoofd redacteur van „Het Huisgezin" heeft ver richt. In zyn dankwoord sprak de jubilaris in het bijzonder zijn waardeering uit voor de groote eer, welke hem thans te beurt was gevallen, door de toekenning van de pau selijke onderscheiding, omdat hij in deze onderscheiding in het bijzonder zag een onderscheiding van den R. K. Journalisten stand. Tal van belangstellenden grepen daarna de gelegenheid aan, welke hierna werd ge boden, om den jubilaris met zijn echtge- noote en overige familieleden te compli menteeren. Onder hen merkten wij o.a. op: de oud-ministers mr. dr. T. Verschuur, mr. dr. L. L. M. N. Deckers, alsmede ver schillende Eerste- en Tweede Kamerleden, De B.V.L. en de Vrij willige Landstorm korpsen De reserve 2e luitenant mr. K. Groen schrijft ons: In het nummer van de Leidsche Courant van Zaterdag 30 September 1939. 2e b.ad, pag 6, eerste kolom, komt een artikel voer over „De mobilisatie der Vrijwillige L,and- stormers". Het bestaat voor een groot deel uit aanhalingen uit de Maasbode en uit Ons Noorden. Aangezien het uit de Maasbode overge- nomene op een bepaald punt beslist on juist is en het uit Ons Noorden geciteerde op hetzelfde punt geen duidelijke verkla ring geeft, komt het niet ondienstig voor het navolgende uitdrukkelijk te consta- teeren: De bedoelde artikelen hebben betrekking op de tot het Vrijwillig Landstormdicnst Motordienst behoorende mannen. Dit Vrij willig Landstorm korps (commandant It.- kol. Niiland) heeft niets met den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm (B.V.L.; be staande uit 19 korpsen met ieder een af zonderlijken aangewezen commandant) te maken! Berichten (zooals in het uit De Maasbode geciteerde stukje), dat er in de B.V.L. onrust of misnoegen zou zijn ont staan over hetgeen thans den leden van het Vrijwillig Landstormkorps Motor dienst overkomt, zijn dan ook volstrekt on juist! Wat is de Bijzondere Vrijwillige Land storm? De B.V.L. bestaat uitsluitend uit dienst- en reserve-plichtigen en uit gewe zen dienst- en reserve-plichtigen. die door hun lidmaatschap van den B.V.L. te ken nen geven zich bij binnenlandsche onlus ten geheel vrijwillig ter beschikking van het wettig gezag te stellen. Bij mobilisatie van het leger is een groot deel van hen krachtens hun dienstplicht uiteraard van zelf tot opkomst verplicht (momenteel 50.000 van de 80.000 leden, de overige 30.000 behooren tot de oudere lichtingen, die nog niet opgeroepen zijn). En wat zijn de Vrijwillige Landstorm- korpsen (Motordienst, Vaartuigendienst, Spoorwegdienst en Luchtwachtdienst)? Zij bestaan zoowel uit dienstplichtigen (die daardoor zeker faciliteiten kregen) als uit personen, die nimmer militairen dienst verricht hebben en die zich verbinden on der bepaalde in hun Verbandacte genoem de omstandigheden ter beschikking van de Regeering te staan. Deze omstandigheden kunnen méér omvatten dan alleen binnen landsche onlusten en daaruit kon dus voor niet-dienstplichtigen thans voortvloeien, dat zy, hoewel niet dienstplichtig, bij de huidige mobilisatie desniettemin hadden op te k<?men. Met den door l s Noorden sprekend in- pevoerden Minister moge men van oor deel ziin, dat deze Verbandacte weinig du'deliik was gesteld. Maar dat is een punt op zich evenals de vraag, of bij de aanwerving dezer vrijwilligers wel steeds voldoende duidelijkheid is betracht. Deze aar werving ping echter in elk geval ge heel buiten de Biizonderen Vrijwilligen Landstorm (B.V.L.) om. Het zij vooral Poed duidelijk, dat de Bij zondere Vrijwillipe Landstorm (B.V.L.) geheel iets anders is dan de Vrijwillige Landstormkorpsen Motor-, Vaartuigen-, Sooorwep- en Luchtwachtdienst, en dat de hofopkenis van het lidmaatschap van den B.VT,. ook een andere is dan die van V. L. K. (VriiwiRig Landstormkorns). Het met het Vriiwillipe Landstormkorns Motor dienst gebeurde mag dan ook geen aanlei ding worden, dat de bijzondere Vrijwil lige Landstorm (B.V.L.) in discredit zou komen. Men verwarre deze belde institu ten vooral niet en hlijve den B.V.L. (Bij zondere Vriiwillige Landstorm) als het in stituut tot steun van het wettig gezag zijn steun en liefde schenken! o.a. C. J. Kuiper, A. C. de Bruin, J. An- driessen en Suring, afgevaardigden van verschillende standsorganisaties, de wet houders H. A. Bekker en G. D. Zegers, namens het gemeentebestuur van Utrecht, mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom, burgemeester J. Keestra, uit Culemborg en vele collega's en vrien den van den jubilaris. Een stroom van schriftelijke gelukwen schen en telegrammen getuigde van de groote belangstelling buiten den grooten kring van aanwezigen. Felicitaties kwamen o.a. binnen van de ministers Steenberghe en van den Tempel, mgr. J. de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, mgr. A. F. Dieoen, bisschop van den Bosch, en mgr. J. Hui- bers, bisschop van Haarlem, van den rector magnificus der R. K. Universiteit te Nij megen, van oud-minister Romme, enz. Na afloop van deze receptie bood de di rectie van de R. K. Volkskrant den jubi laris en een groep genoodigden een maal tijd aan, waaraan het woord werd gevoerd door den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, en pre sident-commissaris van „De Volkskrant", mr. C. van Kessel, directeur van de R. K. Volkskrant, die namens het personeel sprak en den jubilaris een fraai*1 encyyclo- pedie ten geschenke aanbood. Het woord werd tevens nog gevoerd door den '>eer van Hilst namens het redactie-personeel, en door de Kamerleden H. Hermans en C. J. Kuiper. STEUN VROEGE AARDAPPELEN. In een bericht in ons nummer van j.l. Vrijdag staat o.m. als steunbedrag vroege aardappelen vermeld 1721 Juli f 0.70 per H.L.; dit moet zijn 1731 Juli 0.70 per H.L. Otficleêle Crisispub 11 catles HET AANHOUDEN VAN RESERVE KALVEREN. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat van 1 November 1939 tot 1 Maart 1940 geen reserve-kalveren aan wezig zullen mogen zijn, tenzij deze kal veren gehouden worden door veehouders, die aangesloten zijn bij door de Neder landsche Veehouderij centrale erkende t.b.c. bestrijdingsorganisaties. Met het oog op de omstandigheid, dat het tuberculinatie-on- derzoek eerst tegen begin November aan vangt en nadien vrijwel tot het einde van den staltijd wordt voortgezet, is voor deze t.b.c.-bestrijders namelijk een uitzonde- rings-bepaling gemaakt. Deze bepaling houdt in, dat leden van door genoemde Centrale erkende t.b.c.-bestrijdingsorgani- saties, zoo hun voor 1939 een toewijzing van kalveren werd verleend, van 1 No vember 1939 tot 1 Februari 1940 één reser ve-kalf zullen mogen aanhouden, mits zij in het bezit zijn van een bewijs van lid maatschap eener erkende t.b.c.-bestrij- dingsvereeniging. Noch ingevolge kalvertoewijzingen-1939 noch ingevolge die van 1940 zullen der halve, behoudens de hiervoor aangegeven uitzondering, van 1 November 19391 Maart 1940 reserve-kalveren aangehouden mogen worden. Daarom zal de „schets- grens" voor deze zelfde periode ook be trekkelijk laag zijn, te weten 140 K.G. voor de maanden November en December 1939, 160 K.G. voor Januari en 125 K.G. voor Februari 1940. Dit beteekent dus, dat in deze maanden voor het schetsen van kalveren, welker gewicht boven de hier voor genoemde grenzen is gelegen, instede van het normale bedrag van f 0.75 per kalf een aanzienlijk hooger bedrag in re kening zal worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, het schetsgeld voor deze geval len op 50.per kalf te stellen. Een uit zondering dient hierbij weder te gelden voor de leden der erkende t.b.c.-bestrij- dingsorganisatie en wel in dien zin, dat deze, ingeval hun voor 1939 een kalver- toewijzing werd verleend, in het tijdsbe stek 1 November 19391 Februari 1940 onder bepaalde voorwaarden ten hoogste 1 kalf, waarvan het gewicht boven de hier voor aangegeven grenzen ligt, tegen een prijs van 0.75 zullen kunnen laten schet sen. De daartoe te stellen voorwaarden zijn: le. De betrokken veehouder toont aan, dat hij lid is van een door de Nederland sche Veehouderijcentrale erkende t.b.c.- bestrijdingsorganisatie, 2e. Hij biedt een identiteits-bewijs-1939 ter inwisseling aan, voorzien van een door den betrefenden inspecteur van den Vee artsen ïjkundi gen Dienst gefiatteerde ver klaring van den dierenarts, welke inhoudt, dat het betreffende kalf positief heeft ge reageerd en daarom door den veehouder werd opgeruimd. 's-Gravenhage, 30 September 1939. DE EERSTE „BENZINELOOZE" ZONDAG IN DE RESIDENTIE. De Haagsche politie treedt zeer soepel op. Op den eersten Zondag van het benzine- en-uenzol-verbod is de Haagsche poli Lie zeer soepel optegreden. In totaal zyn tot zes uur in den middag 53 overtredingen geconstateerd, doch bedrijvers heeft men met een waarschuwing iaien gaan zonder proces-verbaal op te maken. De politie had zich op verschillende plaatsen m de stad en aan de grens der gemeente geposteerd. De overtreders, die de stad wilden verlaten, stuurde men te rug; zij, die den Haag binnenkwamen liet de politie met een waarschuwing gaan. De Minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, heeft zich in den loop van den ochtend bij een politie-post ver voegd om persoonlijk waar te nemen, hoe het publiek op den maatregel reageerde. Onder de overtreders waren onder meer verschillende geneesheeren, van wie eeni- gen beweerden naar patiënten te rijden, hetgeen de politie zal onderzoeken. Voorts waren er militairen, met verlof in de re sidentie, die van hun particulier motorrij tuig gebruik maakten. Voorts bleken eenige personen-auto's te zijn omgebouwd tot vracht-auto. In hoeverre dit laatste is geschied om het verbod te ontduiken, zal worden onderzocht. Ten slotte werd een motorrijder gesignaleerd die op petroleum reed, hetgeen geoorloofd is, die werd dan ook doorgelaten. Vragen en antwoorden Wat te doen en wat te laten Teelt van varkens en runderen. Vraag: Bestaan de crisismaatregelen nog ten aanizen van de teelt van varkens en runderen? Antwoord: De crisismaatregelen, al thans die voor de teelt van runderen en varkens worden voorloopig op ouden voet voortgezet. De oiggenmerken, bestemd voor kleine boeren en landarbeiders, zyn thans, even als vroeger, geldig. Aangezien de teeltregelingen tot nu toe geen wijzigingen hebben ondergaan, zul len alle dieren, welke daarvoor in de ter men vallen, alsnog geschetst of gemerkt moeten worden. Beschikt men niet meer over schetsen of merken, dan zullen deze dieren opgeruimd moeten worden. Het voorloopige stopzetten van het aan brengen van merken en van het schetsen, zooals dit in enkele provinciën is geschied, houdt verband met de vele werkzaamhe- Gemeentcl. Aankondigingen PEULVRUCHTEN De burgemeester van Leiden maakt be kend, dat, aangezien het vervoer van peul vruchten van de oogst 1939 verboden is, de winkelverkoop van deze artikelen niet kan worden toiegestaan. Alleen groene- en split-erwten, waarvan het vervoer eenigen tijd is vrij geweest, kunnen in winkels verkocht worden, on der voorwaarde, dat een door den Voedsel- commissaris van Zuid-Holland afgegeven geleide-biljet kan worden getoond, waaruit blykt, dat de winkelier het recht heeft deze erwten te koop aan te bieden. De Burgemeester van Leiden, A v. d. SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 2 October 1939. 699 SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op 11 October 1939, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van den 6den Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15), laatstelijk gewijzigd bij de veror dening van den 9den Juli 1928 (Gemeente blad no. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en slooten, schouw zal wor den gedreven over alle wegen, lanen, pa den, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, 'benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende brug gen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzondere eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechtheb benden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daar van gemaakt benevens de daartoe behoo rende sluizen, duikers, buizen, toegangs kokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris Leiden, 2 October 1939. 696 den, welke de landbouwcrisisorganisaties thans ten behoeve van de voeder-distribu tie hebben te verrichten. Vanzelfsprekend zal de regeering zich beraden of het on der de gegeven omstandigheden, indien deze aanhouden, op den duur wellicht aan beveling verdient om zekere wijzigingen in de thans bestaande regelingen aan te bren gen. Aardappelen-teelt. Vraag: Bestaat er kans, dat ik betaal de teeltheffingen terug ontvang, wanneer er geen gelegenheid zal worden gegeven tot het denatureeren van aardappelen? Antwoord: Het is nog niet bekend of er gelegenheid zal worden gegeven tot het denatureeren van aardappelen. Het ligt voorshands niet in de bedoeling om vrijstel ling te verleenen van heffing, verschuldigd wegens het telen van aardappelen. Levering van bloem. Vraag: Is het leveren van z.g. B-bloem en Amerikaansche bloem aan bakkers nog mogelijk? Antwoord: Neen, deze leveringen zijn voorloopig stopgezet. Een fabrikant, die leveringen weigert. Vraag: De fabriek van welke ik als grossier cacao betrok, is wegens mobilisa tie gesloten. Kan ik nu mijn cacao betrek ken van een anderen fabrikant? Antwoord: Ja. Wanneer een andere fabrikant zou weigeren u cacao te leveren, geeft u dit dan op aan de Nederlandsche Meelcentrale, Rioywstraat 174, te 's-Gra venhage. Het bezit van de Nederlandsche nationaliteit. Nog steeds komen talrijke vragen bin nen betreffende het bezit van de Neder landsche nationaliteit, betreffende het be zit van een vreemde nationaliteit en be treffende naturalisatie tot Nederlander. Nogmaals moge naar aanleiding van die vragen het volgende in het algemeen wor den gezegd, waarbij dient te worden opge merkt, dat niet meer in herhaling zal kun nen worden getreden. Te eerste. Voor beantwoording van vra gen betreffende de Nederlandsche nationa liteit wende men zich tot den burgemees ter van de gemeente, waarin men woont. Ten tweede. Voor beantwoording van vragen betreffende een vreemde nationali teit zou men zich kunnen wenden tot een consulairen vertegenwoordiger van het be trokken land. Ten derde. Wie tot Nederlander zou wil len worden genaturaliseerd, kan een daar toe strekkend verzoek op gezegeld papier richten tot H. M. de Koningin onder over legging van een kwitantie van een ontvan ger der registratie, ten bewijze van het feit, dat men het ingevolge de wet ver schuldigde bedrag al naar het inkomen varieerend van 200 gulden minimaal tot 1000 gulden maximaal gestort heeft. Zij, die in werkelijken Nederlandschen militai ren dienst zijn geweest, dus niet de bui tengewoon dienstplichtigen, die niet heb ben gediend kunnen verzoeken gratis of tegen verminderd tarief te worden gena turaliseerd. Of dit zal worden toegestaan hangt af van omstandigheden. Wie nog niet gedurende den door den wet ins minimum vereischten termijn van 5 jaar onafgebro ken op Nederlandsch grondgebied heeft gewoond, komt in ieder geval voor natura lisatie niet in aanmerking. Wie reeds een naturalisatieverzoek indiende, moet zoo weinig mogelijk informeeren, hoe het met do behandeling staat. Dit veroorzaakt groot oponthoud, terwijl het betrokken depar tement het met de behandeling van natu ralisatie-aanvragen toch al reeds zeer druk heeft.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2