daeteenframtien getiaten tuóóchen {Rutland en Ctiiand Een pact van wederzijdschen bijstand voor tien jaar Rusland krijgt vloot- en luchtbases op Estlandsch gebied wxvttlelitig ut fret Wetten Wederzijdsche tegenspraken over het gevecht on de Noordzee Het einde van Warschau Amerika's neutraïi- teitswefgeving Uit het Verre Oosten HEILIGT HET GEZIH VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE PMD - PAG. 6 Ook een handelsaccoord HET ACCOORD GISTEREN TOT STAND GEKOMEN. Het Sovjet-Russische Telegraafagenl- schap meldt: „Van 24 tot 28 September zijn te Mos kou onderhandelingen over het sluiten van een pact van wederzijdschen bij stand en een handelsovereenkomst ge- \oerd door den Russischen volkscom missaris van buitenlandsche zaken, Mo- lotof en den Estlandschen minister van buitenlandsche zaken, Setter. De onderhandelingen eindigden op 28 September met de onderteekening van wederzijdschen bijstand en een handelsovereenkomst." DE TEKST VAN HET VERDRAG. De tekst van het Rupssisch-Estland- sche verdrag, luidt als volgt: Artikel 1: De beide contracteerende partijen verbinden zich elkander eiken bijstand, met inbegrip van militairen bijstand, te vcrleenen ingeval van een directen aanval of een bedreiging met aanval van de zijde van eenige groote Europeesche mogendheid tegen de zeegrenzen der partijen in de Oostzee of hun landgrenzen door het gebied der Letlandsche republiek, zoowel als tegen de in artikel drie genoemde bases. Artikel 2: De Sovjet-Unie verbindt zich het Estlandschc leger bijstand te verleenen in wapening en andere mi litaire uitrusting op gunstige voor waarden. Artikel 3: De Estlandsche republiek verleent de Sovjet-Unie het recht tot het hebben van vlootbases en verschei dene vliegvelden in pacht en tegen re delijken prijs op de Estlandsche Eilan den Saaremaa (Oser), Hiiumaa (Dago) en in de stad Paldiski (Baltischport). De nauwkeurige plaatsen voor de bases en vliegvelden en de grenzen daarvan Vandaag intocht der Duitsctiers ONDERHANDELINGEN OMTRENT OVERGAVE DUURDEN TWEE DAGEN In verband met het communiqué van het opperbevel van de weermacht van gis teren schrijft de „Deutsche Dienst": De intocht der Duitsche troepen in de hoofdstad van den ineengestorten Pool- schen staat is voorbereid voor Vrijdag. Twee volle dagen waren noodig, om een overeenkomst te treffen over de overgave. Van Poolsche zijde moeten alle troepen- eenheden, die in totaal nog ongeveer 120.000 man omvatten, op de hoogte ge bracht worden. Zij krijgen bevel, op wel ke punten zij de wapens moeten neerleg gen. Overgave-commando's moeten worden aangesteld en in contact worden gebracht met de Duitsche delegaties. Bovendien moeten de belangrijkste pun ten der stad in het bijzonder beveiligd worden, opdat sabotage van den aanvang af verhinderd worden zal. In een millioenenstad als Warschau, die drie weken lang de burgers systematisch ter verdediging heeft opgeroepen, moet ook tijdig gezorgd worden voor de ont wapening van de geheele bevolking. Voorts moet de verzorging van de civie le bevolking worden verzorgd, moet vast gesteld worden, hoe de gewonden worden zullen in wederzijdsch overleg worden vastgesteld. Voor de bescherming der vlootbases en vliegvelden heeft de Sov jet-Unie het recht op eigen kosten op de aangewezen plaatsen land- en lucht- vaarttrocpen tot een strikt beperkt aantal te handhaven. De maximale grootte dezer strijdkrachten zal bij spe ciale overeenkomst bepaald worden. Artikel 4: De contracteerende par tijen verbinden zich geen bondgenoot schap aan te gaan of niet deel te ne men aan eenige coalitie gericht tegen een der partijen. Artikel 5: De tenuitvoerlegging van dit pact mag in geen enkel opzicht schade toe brengen aan de souvereine rechten der partijen in het bijzonder aan haar econo mische stelsels en staatsorganisatie. Het gebied, aangewezen voor de in artikel 3 genoemde bases en vliegvelden, blijft ter ritorium van de Estlandsche republiek. Artikel 6: Dit pact, treedt in werking door de uitwisseling der ratificatieoorkon- tien. Deze uitwisseling zal te Tallinn ge schieden binnen 6 dagen na den datum van onderteekening van dit verdrag. Het verdrag geldt voor tien jaar en, in dien geen der partijen het noodzakelijk acht, het pact één jaar voor het afloopen op te zeggen, zal het automatisch geduren de vijf nieüwe jaren blijven gelden. DE HANDELSOVEREENKOMST. De handelsovereenkomst voorziet in een uitbreiding van den handelsomzet tusschen Estland en Sovjet-Rusland tot vier en een half maal het tot nu toe bestaande bedrag en stelt het bedrag van den algemeenen omzet tusschen de beide staten vast op 39 millioen Estlandsche kronen. Sovjet-Rusland staat aan de Estlandsche republiek het recht toe transitogoederen langs de spoor- en waterwegen der Sovjet- Unie naar Moermansk, Soroka en de Zwar te Zee te vervoeren. De handelsovereenkomst voorziet ook in een groote uitbreiding van het transitover- keer van Sovjet-Droducten over Estland. overgegeven en hoe zij medisch verzorgd zullen worden. In de vesting Modlin zijn de problemen van zuiver militairen aard. De bezetting is sterk en heeft zich verdedigd, tot War schau zich overgaf. Met Warschau en Modlin zijn de laat ste weerstandsnesten in het hart van Po len opgeheven. Omtrent de laatste gevechten verluidt, dat in den nacht van Woensdag nog op vele plaatsen Duitsche artillerie gedwon gen was in te grijpen. De Duitsche soldaten moesten meter na meter in zware straatgevechten voor- wöarts dringen. Van alle kanten werd op hen gevuurd, ook van de daken en uit kelderluiken. De Duitsche infanterie werd bijzonder gesteund door de artillerie en het lucht- wapen. Woensdagmorgen werd den troepen be kend gemaakt, dat de stedelijke comman dant de onvoorwaardelijke overgave der stad had onderteekend. Terstond werd het vuren gestaakt, doch de Polen schoten in de voorste linies tot den namiddag door. POOLSCHE VLUCHTELINGEN Een groot aantal Poolsche vluchtelin gen is bij de Roemeensch-Zuid-Slavische grens aangekomen. De meesten van hen hopen naar Frankrijk of Engeland te kun nen gaan. De Poolsch-Zuid-Slavische Liga te Bel grado heeft van de Zuid-Slavische autori teiten de belofte gekregen, dat 10.000 Poolsche vluchtelingen in Zuid-Slavië zu- len mogen blijven. Te Cernauti zijn zeven vliegtuigen die van Warschau kwamen, gedaald. Aan De Franschen vallen aan bij de Moezel FRANSCHE LEGERBER1CHTEN. Het avondcommuniqué meldt: Een plaatselijke aanval van onze troe pen in het gebied onmiddellijk ten Oosten van de Moezel had een voor ons gunstig verloop. Wij maakten gevangenen. Het Fransche legerbericht van hedenmor gen luidt: „Aan het geheele front is het een kalme nacht geweest. Onze verkenningstroepen waren actief, met name ten westen van Saarbruecken". Naar United Press meldt, vlogen gister middag verscheidene vliegtuigen van on bekende nationaliteit over de hoofdstad van het Groot-Hertogdom. Kort nadien werd hevig kanongebulder gehoord uit Zuid-Oostelijke richting. Vernomen wordt, dat de Franschen gis termorgen in de omgeving van Perl een te genaanval hebben ondernomen en de Duit- schers hebben verdreven uit de door hen kort te voren veroverde stellingen. Uit Schengen wordt bericht, dat de Fran sche artillerie gisterochtend anderhalf uur lang de Duitsche posities in de bosschen rondom Berg, ongeveer zes mijl ten Noord- Oosten van Perl, onder zwaar vuur heeft genomen. Het bombardement was zóó hevig, dat de nog nachtelijke hemel een zee van vlam men leek. Het bombardement begon op nieuw om 1 uur gistermiddag en duurde zonder onderbreking om vier uur nog voort. De Zwitsersche „National Zeitung" maakt melding van belangrijke Duitsche troepenconcentraties in het Zuiden van Ba den, in het bijzonder in het Wiesenthal. Reizigers hebben gisteren uren noodig ge had om naar Bazel te komen, tengevolge van de militaire transporten op den strate- gischen spoorweg van Saeckingen en Wie senthal naar den Rijn. Duitsche krijgsgevangenen. Het Britsche ministerie voor de voorlich ting deelt mede, dat een aanzienlijk aantal Duitsche krijgsevangenen gisteren is aan gekomen in een interneeringskamp in het Noordelijke industriegebied van Engeland. Treffende ontmoetingen deden zich voor, toen nieuw aangekomenen bekenden za gen onder andere gevangenen, die reeds in het kamp aanwezig waren. De gevangenen, onder wie zich een aanzienlijk aantal duik bootmanschappen bevinden, zagen er „fit" uit, zij het ook eenigszins ontdaan. Een ser geant van de bewaking verklaarde, dat eenigen der eerst aangekomenen er mede begonnen den nationaal-socialistischen groet te brengen, maar die gewoonte verdween spoedig. DE GEALLIEERDE LUCHTMACHT. De macht van het geallieerde luchtwapen begint zich scherp te doen gevoelen aan het Westelijk front. Gisteren heeft het Fran sche communiqué voor de eerste maal mel ding gemaakt van de nauwe samenwerking der Britsche en Fransche luchtstrijdkrach ten. De Duitsehers zijn nog gedwongen een zeker aantal vliegtuigen in Polen te hou den. Bovendien zullen andere Duitsche toe stellen, wanneer men geen rekening houdt met de Duitsche vliegtuigen, die aan het Poolsche front verloren gingen, een lang durige inspectie moeten ondergaan, omdat zij bijna voortdurend in de lucht geweest zijn in de afgeloopen drie weken. Ontsnapte Britsche vliegers. Officieel wordt medegedeeld, dat de Deensche regeering haar gezant te Londen opgedragen heeft namens de IJslandsche regeering bij de Britsche regeering te pro testeeren tegen het feit, dat een Britsch vliegtuig, dat Dinsdag in de IJslandsche wateren een noodlanding had moeten ma ken en geinterneerd was, naar Engeland is teruggevlogen. Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat een onderzoek wordt inge- gesteld. Indien blijkt, dat de officieren in strijd met alle traditie hun eerewoord heb ben gebroken, zullen maatregelen, geno men worden. boord bevonden zich Poolsche officieren, terwijl de toestellen door Tsjechen be stuurd werden. De groep was met negen vliegtuigen opgestegen, doch twee toestel len waren door de Sovjettroepen neerge schoten. HET LEVEN IN ÖE OEKRAÏNE Uit Rapoejiniec aan de Roemeensche grens wordt gemeld, dat in de door de Russische troepen bezette Oekrainsche streken het normale leven hervat is, on danks de snelle verandering der iriwendi- ge organisatie. De kerken blijven open, doch de priesters mochten niet in priester gewaad verschijnen. Er is op aangedron gen, dat de kinderen weer naar school gaan. Verscheidene Poolsche officieren zouden terechtgesteld zijn. De strijd schijnt even wel uitsluitend tegen de Poolsche grond bezitters gericht te zijn. De Russen bewe ren de bevolking vrede en welvaart te brengen. HET GEVECHT OP DE NOORDZEE. Londen houdt vol, dat er geen schade is .\angericht. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Met het oog op de voortdurend herhaalde onjuiste voorstellingen in Duitsche radio berichten, volgens welke eenheden van de Britsche vloot op de Noordzee door de Duitsche luchtmacht zouden zijn bescha digd, verklaart de admiraliteit opnieuw, dat bij de bedoelde actie geen Britsch schip door de Duitsche luchtmacht bescha- cigd is en geen opvarenden gedood of ge wond zijn. Het Duitsche bericht, dat ter hoogte van het eiland May een zware Brit sche kruiser door een bom getroffen is, doelt waarschijnlijk op het feit, dat op 27 September een Duitsch vliegtuig heeff gc-tracht in dat gebied ee.i torpedobaatja- gei te bombardeeren, doch er niet in slaagde, eenige schade toe te brengen. Op de genoemde plaats is geen kruiser aan gevallen." Een Italiaansche beschouwing. De oorlogscorrespondent van Stefani meldt, dat de Duitsche luchtaanvallen op Je Britsche vloot, die groot succes hebben gehad, zijn ondernomen met uiterst snelle bombardementstoestellen, waartegen het afweervuur der schepen ontoereikend bleek Er is hier sprake, aldus de correspondent, van een eerste proefneming met een me thodische aanvalswijze tegen groote oor logsschepen. Anders dan Churchill ver klaard heeft, waren de Duitsche toestellen geen landvliegtuigen, doch watervliegtui gen, en was hun sterkte niet twintig maar 14 toestellen. De vliegtuigen zijn alle ge heel onbeschadigd naar hun bares terugge keerd. De correspondent voegt hieraan toe, dat de reusachtige Duitsche luchtmacht zeer ernstige verrassingen voer de Westelijke mogendheden zou kunnen verbergen en de geheele organisatie der economische blok kade zou kunnen verstoren. De „Royal Ark" vernield? Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft, dat de Britsche radio heeft beweerd, dat bij den aanval van Duitsche vliegers op de Britsche marine-strijdkrachten de Duit sehers geen succes hebben gehad. De Duit sche radio stelt hier tegenover dat op 26 September omstreeks drie uur in den mid dag Duitsche vliegtuigen een deel van de Britsche vloot hebben aangevallen tusschen de Noorsche en Schotsche kust in de Noord zee. Een groot vliegtuigmoederschip van het modernste type kreeg een voltreffer van het zwaarste kaliber op het dek, waar na een hevige ontploffing volgde. De Duitsche radio vraagt tenslotte „waar is de Royal Ark"?" r Reuter verneemt, dat op deze vraag van den Duitschen omroep het antwoord luidt: „Het vliegtuigkampschip „Royal Ark" ligt veilig in het aangewezen station." ZWEEDSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Gisteren is het Zweedsche schip „Nij- lard", dat 3325 ton meet, nabij Stavanger voor de Noorsche kvst gezonken. Vermoe delijk is het schip door een duikboot tot zmken gebracht. De uit 29 personen be staande bemanning is gered. Volgens een mededeeling van de Noor sche adminraliteit heeft men gezien, dat de „Nijland" stopgezet werd Een half uur later volgde een ontploffing. De uit 29 kop per. bestaande bemanning is naar Stavan ger gebracht door een Noorsche torpedo boot. Een bericht zegt, dat Duitsche treilers langs de reddingsbooten, die vol manschap per zaten, voeren zonder eenigerlei acht op hen te slaan. Leden der bemanning ver klaren volgens een telegram uit Oslo, dat hun schip door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. HITLER IN VVILHELMSHAVEN. Hitier heeft gisteren onverwacht een be zoek gebracht aan Wilhelmshaven. Hij werd vergezeld van groot admiraal Raeder. Hit- >i bezocht de teruggekeerde duikbootbe manningen, wien hij dank zeide voor hun dappere optreden en de bereikte successen. DE VREDESGERUCHTEN. Tegenspraak uit het Vaticaan. Men seint uit Rome aan de „Msb.". Eenige bladen hebben berichten gepubli ceerd, volgens welke de H. Stoel bij de regeeringen van Engeland en Frankrijk, parallel met het streven van anderen, op besliste wijze aandringt op een spoedige beëindiging van der oorlog. In het Vaticaan verzekerde men ons ten aanzien hiervan dat de H. Stoel op het oogenblik geen bijzondere initiatieven ontwikkelt, doch slechts algemeen streeft naar bijlegging, of tenminste beperking van het conflict. DE ONTHULLINGEN VAN KNICKERBOCKER. Een journalistten-comitc zal dc zaak onderzoeken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Bui tenlandsche journalisten hebben een comité gevormd, om de zaak-Knickerbocker te on derzoeken. Journalisten van bijna alle neutrale landen zijn in het comité verte gen woordigd. Van Duitsche zijde wordt alles gedaan, on. de taak van het comité te vergemakke lijken. EEN BOEK VAN DUFF COOPER. De vroegere Britsche minister van oorlog, Duff Cooper, heeft een boek geschreven Dc Tweede Wereldoorlog", dat vandaag uitkomt. In dit boek spreekt Duff Cooper als zijn meening uit, dat het „falen der democra tieën, om de adhaesie van Rusland te ver werven, rampspoedig was". In een naschrift, dat aan het werk is toegevoegd, na de onderteekening van de RussischDuitsche overeenkomst, schrijft Dl ff Cooper: ..Ik heb misschien al te vaak gezegd, dat de eenige manier om een oorlog te voorkomen was Duitschland er van te overtuigen, dat het hem verliezen zou. Dit was niet langer mogelijk, toen Duitschland verzekerd was van de Russi sche neutraliteit. Toen dat gebeurd was, verloor het geen lijc en wierp zich onmiddellijk op Polen." Schrijvende over Hitier, zegt Duff Coo per, „dat de bezetting van Praag „de groot je fout was van zi.in loopbaan." Over Goebbels zegt hij: ..Hij vreest de waarheid meer dan eenig ander wapen.". WERKKAMPEN VOOR DUITSCHE JODEN. De „Bund" verneemt, dat de Duitsche autoriteiten verplichte arbeidskampen wil len inrichten voor de Joden. Volgens in lichtingen uit Berlijn zouden de Joden worden gebruikt voor zwaar werk. Uit vrees voor dv/angmaatregelen hebben de Duitsche Joodsche organisaties eenige da gen geleden vrijwillig de medewerking van de Joden in Duitschland aangeboden aan het ministerie "an binnenlandcche za ken, doch dit aanbod is afgewezen en Himm Ier, die waarnemend minister van buiten- lai dsche zaken is en over zeer uitgebreide vrlmachten beschikt, zou besloten hebben de Joden in leeftijdsklassen samen te voe ger. in arbeidsgemeenschappen. Men weet nog niet in hoeverre de Jood sche vrouwen gedwongen zullen worden te werken. Verder wordt vernomen, dat hét aan Jo den, ongeacht leeftijd of geslacht, verbo den is 's avonds na acht uur op straat te zijn. Oude kwikzilvermijnen heropend. Belga meldt uit Berlijn, dat de Duitsehers in Karinthië kwikzilvermijnen heropend hebben, die reeds langer dan een eeuw ver laten waren. SENAATSCOMMISSIE KEURT ONTWERP GOED. Pittman heeft de wet reeds „in z'n zak". De Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft goedkeu ring gehecht aan het nieuwe wetsontwerp betreffende de neutraliteit, dat o.m. op heffing van het embargo op den uitvoer van wapens naar oorlogvoerende landen in houdt. De goedkeuring werd aan het ontwerp gehecht, nadat de commissie gedurende niet meer dan drie uur bijeen was ge weest. De debatten over het wetsontwerp zullen Maandag a.s. beginnen. Senator Borah heeft medegedeeld, dat de Senaatscommissie voor buitenlandsche za ken het neutraliteitsontwerp heeft goedge keurd met zestien tegen zeven stemmen. Men ziet in de aanvaarding van het neu traliteitsontwerp door den Senaatscommis sie een aanwijzing, dat de behandeling in den Senaat onder gunstige omstandighe den zal plaats hebben. Pittmann zeide de wet „in zijn zak te hebben" en te verwachten, dat het ontwerp binnen vier of vijf weken zou zijn afgehan deld. De Senaatscommissie heeft ten aanzien van de credieten cp korten termijn aan oplogvoerenden de bepaling toegevoegd, dat een land, hetwelk zijn schuld niet bin nen 90 dagen geheel betaald zou hebben, van verder crediet zal worden uitgeslo ten. Pittmann zette aaneen, dat deze maat regel niet van toepassing is op credieten, door Amerikaansche firma's of burgers verleend aan particuliere koopers in het buitenland. TSJANGSJA IN VLAMMEN. Japansche waarnemers-vliegers hebben gemeld, dat de hoofdstad van de provincie Hoenan, Tsjangsja, sedert Donderdagmor gen in brand staat Het Japansche leger bericht meldt, dat de brand is gesticht door terugtrekkende Chineesche troepen. De Ja pansche troepen zouden op 30 K.M. van de stad zijn aangekomen. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons indien het niet gelukt algemeen de overtuiging te vestigen, dat het heil der maatschappij voor alles afhangt v> j de herleving en heiliging van het huisgezin, loont het nauwelijks de moeite, 'n woord voor de oplossing van het sociale vraagstuk te verliezen. A. M. WEISZ. Door de bezetting dei Estlandsche eilanden Osei en Dago beheerscht Rusland de Finsche golf, de golf van Riga en den uitgang van de Botnische golf tusschen de Alands-eilanden en Zweden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6