y STADS NIEUWS Lucht Verdediqinqs Fonds VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PAR. O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Zondagmorgen a.s., kwart voor zeven, heeft de geheele mannelijke jeugd Alg. H. Communie. Allen moeten voorin de kerk plaats nemen, te beginnen bij bank één van de binnenste rijen. De Kruisvaart en Verkenners aan de Evangelie-, dfCon- greganisten aan de Epistelzijde. Neemt niet plaats in bank twee, wanneer in de eerste nog plaats is. Het communi- ceeren vindt plaats voor de andere ge- loovigen. Allen goed aansluiten! Na afloop zingen lied 65: „Rozenkrans Koningin!" Komt allen op tijd. Zingt allen mede. Voor Christus onzen Koning. God wil het! VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHT- HOORENDEN. De eerste bijeenkomst na de zomer- campagne is een werkelijk succes geweest. In den theetuin van „Oud Hortuszicht" werd de vergadering gisterenavond te ruim 8 uur door de presidente, mevr. T. KranenburgSiemens, geopend met een hartelijk woord van welkom tot de vele leden, doch in het bizonder tot den heer D .C. Kok, secr. van de afd. Leiden der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming, die zich bereid verklaard had een uiteenzetting te geven van het doel der vereeniging, alsmede tot de dames mevr. Perdek en mevr. v. d. Heyden, die resp. zang en piano ten beste zouden geven. Zeer tot hun spijt moesten de leden ver nemen, dat de secretaresse, mevr. M. Kui perSenff, zich door droeve familie-om standigheden genoodzaakt zag haar func tie als zoodanig neer te leggen; een func tie die zij steeds nauwkeurig, vol ijver en liefde, als goedhoorende voor de slechthoo- renden deed. De presidente sprak echter den wensch uit dat mevr. Kuiper dit noodgedwongen besluit ter gelegenertijd zal intrekken. Het deed de presidente genoegen, dat zooveel leden en belangstellenden ter vergadering aanwezig waren, omdat een nieuwe groepsteelfoon zou worden gede monstreerd. Daarom vertrouwde zij, dat een ieder oprecht voor zijn meening zou uitkomen, betreffende "het juiste geluid, zoowel van stem, zang als muziek. Na afhandeling van nog een paar minder belangrijke huishoudelijke zaken, ver kreeg de heer D. C. Kok het woord voor zijn causerie over luchtbescherming. Spr. zette uiteen, dat de openbare schuilgelegenheden, welke door de over heid worden aangelegd uitsluitend be doeld zijn voor hen, die zich bij een lucht aanval op straat bevinden. Ieder, die.thuis is, blijve dus thuis en daarom te meer is het noodzakelijk maatregelen te nemen in huis, zoo mogelijk gecombineerd met bu ren om te komen tot gezinsschuilgelegen- heden. De eischen, aan deze schuilplaat sen gesteld zijn deze, dat ze scherf- en zoo mogelijk instcrtings-vrij moeten zijn. Spr. zette uiteen welke gevaren de brandbommen met zich medebrengen en welke maatregelen een ieder in zijn huis diene te nemen tegen brandgevaar. Ook op het gebied van verduistering werden eenige richtlijnen aangegeven Tenslotte deed spr een beroep in het bizonder voor slechthoorenden om samenwerking te zoeken met buren, niet alleen voor de te nemen maatregelen, maar ook vooral ten opzichte van de waarschuwing en alarmeering, omdat wellicht veel slecht hoorenden de sirenes en kerkklokken niet zullen kunnen hooren. De vele vragen tot den heer Kok ge steld, werden door hem tot aller tevreden heid beantwoord. Na de pauze mochten de aanwezigen genietén van eenige mooie liederen, ge zongen dooi; mevr. Perdek, op de piano begeleid door mevr. v. d. Reyden. Dat de zuivere, heldere stem van mevr. Perdek, zoowel als de gloedvolle begeleiding van mevr. v. d. Heyden, gewaardeerd werd, bewees telkens het hartelijk applaus, dat ieder nummer volgde. Het was reeds zeer laat toen de presi dente met woorden van dank aan den spreker en de beide dames, de bijeen komst sloot. VEREENIGING „DE PRINCE VLAG". Bovengenoemde vereeniging zal op Za terdag 7 October a.s. in de „Graanbeurs" een avond organiseeren voor een gedeelte van het garnizoen. Op zal treden het be kende tamboer- en pijperkorps, vlaggen- vendel, en de dames gymnastiekafdeeling van deze vereeniging. Tevens zal de film gegeven worden: het aanbieden van de ■natievlag aan „De Oranje". Een aantal projectiebeelden, betrekking hebbende op het Huis van Oranje, zullen dezen avond besluiten. EEN INBREEKSTER OP ROOF UIT Op heeterdaad door de politie betrapt. De heer G. hier ter stede was in de af- geloopen maand eenige malen tot de ont dekking gekomen, dat hij op avonden, dat hij met zijn vrouw de stad was in ge weest geld vermiste. Toen hem zulks de tweede maal gebeur de, stelde hij er de politie van in kennis, terwijl hij als zijn vermoeden uitte, dat een overbuur de dader was. De politie besloot daarom maatregelen te nemen en toen de heer G. gisteravond weer van huis ging was de politie in huis. Reeds spoedig werd de voordeur ge- R.K. MILITAIREN VEREENIGING Mare 34. Giften voor ontspanning van onze ge mobiliseerde militairen: Vorig bedrag 51.25 N N 2 Uit Leimuiden 0.50 N. N1.— 54.75 Giften worden dankbaar aanvaard door den directeur, den zeereerw. pastoor R. Srr.itz, O.F.M., R.K. Pastorie Haarlemmer straat 104; door den penningmeester den heer P. J. van Kampenhout, Haarlem merstraat 125, giro 313847 en aan het bu reau „De Leidsche Courant". opend enhet bleek, dat een vrouw zich toegang had verschaft tot de woning. Zij begaf zich regelrecht naar een kast en haalde daar eenig geld uit een doosje. Toen achtte de politie de tijd om in te grijpen gekomen en werd het electrisch licht aangedraaid. Hevig verschrikt viel de inbreekster in een stoel neer. Ontkennen was niet meer mogelijk: zij had twee bankbiljetten van tien gulden in haar bezit. Het bleek te zijn de 29-jarige C. M. N., echtgenoote van V. Zij bekende, dat zij reeds eerder twee maal in het huis had ingebroken door mid del van een sleutel, welke de fam. G., die vroeger ook bij haar op bezoek kwam, eens had verloren. In totaal zou zij in die drie keer 45 hebben ontvreemd. Zij is voorloopig in arrest gesteld, ter wijl de politie een verder onderzoek in stelt. OMGEVING OEGSTGEEST De St. Willibrord- feesten Vandaag deelen de zieken in de vreug de van de St. Willibrord-feesten. Het is de dag van het H. Oliesel. De H. Mis werd hedenmorgen opgedragen tot geestelijke troost en bemoediging en het herstel der zieken in deze parochie. Middelerwijl togen de priesters uit om aan de bed-legerigen cn zwakken de H. Communie te brengen en hun de handen zegenend op te leggen. Deze genaderijke verkwikking viel ten deel aan 12 patiënten van de Anna-kliniek, aan 30 patiënten van Endegeest en 26 zie ken, her en der over de pastorie ver spreid. Behalve in de parochiekerk werd ook in Endegeest een H. Mis opgedragen. Hedenavond te 8.15 uur een plechtig Lof met gebeden voor de zieken en zegening van wijn. De predikatie zal worden gehou den door rector Sandaal. De feestdag van het H. Sacrament des Altaars werd gisteravond besloten met een lof van eerherstel; er waren in de kerk nog slechts staanplaatsen te krijgen, en dan nog in beperkte mate. Het altaar flonkerde van kaarslicht, dat weerkaatste in gulden cn zilveren glansen op de kandelaars en op de goud-bestikte paramenten. De plechtigheid werd geopend met de gevoelvolle hymne ter eere van het H. Sacrament „Knielt Christenschaar", waar na gelezen werd uit het 6e hoofdstuk van het Johannes-evangelie: „Want mijn vleesch is waarlijk spijs en mijn bloed is waarlijk drank." Na lezing van deze pericoop, overwoog de predikant, pater Lohuis, Gods goedheid naar aanleiding van hetgeen dezer dagen beschouwd was. Door het doopsel hersteld en Gods kinderen geworden, v/orden we door het Vormsel opgevoed. Is na dit alles ten slotte de mensch toch nog ontrouw, dan staat God hem met oneidig geduld op te wachten, als de vader met het goede hart, die op den verloren zoon wacht. Dit is het sacrament der biecht. Maar ook hier mee is Gods goedheid nog niet uitgeput. Het geheel ondenkbare is gebeurd: wij kunnen deelnemen aan het levensoffer van het Lam Gods, door zijn vleesch en bloed te eten en te drinken. Overweldigd door deze gedachte, willen we. geleid door de denkers van verschil lende eeuwen christendom eens nagaan, waarom God wel onder de gedaante van brood bij ons zou willen zijn, om ons te ooen deelnemen aan het levenoffer van Gods Zoon. Brood en wijn is een spijs en drank, die ontstaat uit de verzameling van vele onder deden. Uit de vele korenkorrels wordt het brood gekneed en' gebakken, uit de vele wijndruiven wordt de wijn bereid. Dat is een beeld van het ideaal, dat Jesus zich stelde van zijn menschenbroeders: eenheid in liefde. Verder is de H. Eucharistie de erheven voortzetting van de vrucht van dei. levensboom. Deze vrucht in het aardsch paradijs immers verlengde het leven, dat door het eten van gewone spijs (Verbran dingsproces) noodzakelijk naar den dood gevoerd wordt zoo verlengt en ver duurzaamt voor eeuwig de H, Eucharistie de menschenziel: die mijn vleesch eet zal niet sterven in de eeuwigheid. Eindelijk is do H. Eucharistie en de altaartafel het bewijs, dat God zijn menschenkinderen wil beschouwen als een gezin. Evenals in elk gezin de tafel het middelpunt is en de maaltijd feitelijk de bror. van het leven kinderen, zoo is de Eucharistie op de altaartafel de bron van het leven voor eeuwig van dat gezin, waarvan de Vader in den hemel de eeuwige Vader is, Jesus Christus de kostwinner en onderhouder, de Kerk de Moeder, die het voedsel'uit deelt. En alle menschen, die gedoopt zijn, zijn de kinderen van het goddelijk huisge- :in. Is het leven, het dienen van God, ooit moeilijk: door het eten van Jezus' levens offer, kunnen we God volmaakt trouw zijn en blijven. Na de predikatie werd Ons Heer uitge steld en terwijl het „Benedictus" van Die- penbrock zich biddend uitstortte, gezon gen door het groote koor, werden door de geloovigen de kaarsen ontstoken. Opnieuw was de kerk gevuld met een bewegelijk legioen van vurige tongen. Voor een klein legertje van bruidjes, een veertigtal, dat tot nu toe als een krans van rrrischelijke bloemen aan de voet van de communiebank was gezeten, brak thans het groote oogenblik aan. Een voor een kwamen zij een ruikertje blcemen op de altaar-tafel leggen; de toeschouwers vonden het erg mooi, de groote Toeschou wer, wien deze lieve en leuke kinderhulde gold, vermoedelijk nog het meest. De bruidjes bleven na hun bloemetjes geofferd te hebben, in een kring rond het Allerheiligste liggen. In deze entourage van flakkerende kaar sen en blanke bruidjes werd door pater Lohuis een schoone acte van Eerherstel verricht, waarna met enkele lofzangen, de Sacramentszegen en het „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" deze feestavond want dat is het geweest werd beëindigd. LEIDSCHENDAM Voor de militairen. De K.J.M.V., die reeds eenige weken bezig is met het ver zamelen van boeken, tijdschriften, week bladen etc., gezelschapspelen, kaart-, dam- en schaakspelen voor de militairen, doet langs dezen weg een oproep tot een ieder die wat van bovengenoemde disponibel wil stellen, dat zij zich in verbinding kunnen stellen bij Wim Bleijs. Damstr. 37, tel. 58 en C. de Koning, Daml. 24, tel. 15. 't Is voor de militairen. SASSENHEIM Gevestigd: A. A. Duyn van Haar lem M. L. van der Schoot van Hoogland M. J .van Ginhoven van Den Haag M. E. Q. Brijnen van Voorschoten M. Hermans van Noordwijk J. M. de Regt van Den Haag J. M. van der Horst van Lisse C. Elstgeest van Alkemade C. J. Schalk van Haarlemmermeer M. van Londen van Ede J. W. A. Bouw meester van Oegstgeest. Vertrokken: M. Rotte en gezin n. Maassluis H. T. M. Kaptijn naar Lei den M. A. Hoogervorst naar Leiden G. P. de Graaff naar Hillegom G. Smit naar Zaandam A. van Tol naar Amster dam W. P. Ketting naar Wassenaar A. M. Kortekaas naar Hillegom. RIJNSTREEK BODEGRAVEN Geboren: Martina Maria, dochter van W. N. van Kippersluis en C. Burggraaf Apolonia, dochter van H. Oostveen en A. de Lange Roeloffien, dochter van H. Lubbinge en E. Jansen Jan, zoon van J. van Dijk en Th. Kootstra Hildegonda Petronella Adriana, dochter van P. W. M. van Niekerk en C. M. Moons Aaltje, dochter van J. van Leeuwen en A. Pouw. Getrouwd: S. H. Parqui, 33 jaar en A. E. Batelaan. 26 jaar. Overleden: M. Zwijnenburg, wed. van P. van Dam, 87 jaar D. A. de Jongh, 61 jaar; S. Göbel, 81 jaar. Gevestigd: G. C. van Eijk, z. b. van Eussum H. F. van der Kleij en gezin, arbeider tel. N. S. van Zwammerdam W Boot, dienstb., van Barwoutswaarder A. Mak, winkeljuffr. van Hilversum B. P Speelman, z. ber., van Valburg T. Groeneveld, hulp i. d. huish. van Amster dam G. J. J. Petprs, bakkersknecht, van Uithoorn H. Uithol, slagersknecht, van Mijdrecht P. E. Verboom (echtg. van J. v. d. Boon), zonder ber., van Ter Aar C Hoogendoorn, timmerman, van Utrecht J. G. Kaptein, zonder ber. van Voorhout A. van Mourik, 1.1, verpleger, van Amersfoort. Vertrokken: M. D. van 't Hoog, zond. ber., naar Vleuten A. van der Valk, zonder ber. naar Waddinxveen A. Scheen, z. b. naar Wassenaar C. Slappendel, z. b. naar Linschoten H. Th. Kooij, z. b.. narr Utrecht C. J. van Muiswinkel z. b. naar Amsterdam S. van Groeningen, chauffeur, naar Zwam merdam I. Breekland, zonder ber. naar Médan E. van der Kamp, zonder ber. naar Barneveld G. van Donk naar Veld huizen, Reijerscoop. NIEUWKOOP „St. Odilia". Donderdagavond gaf de Afd. Leiden van den R.K. Blindenbond in hotel „Het Vliegende Paard" een blinden- demonstratie. De voorzitter, de heer Meijer uit Lisse, zette in den breede uiteen het doel en streven van den Bond en vroeg aan het einde niet het medelijden, doch het mede leven voor de blinden. In drie deelen werd vervolgens een film vertoond, getiteld „Het licht inwendig", waarin op suggestieve wijze werd aange toond, wat een blinde leeren kan en hoe ook deze, trots de misdeeldheid, e/.i menschwaardig bestaan kan hebben. De secretaresse, ook blind, evenals de voorzitter, gaf een demonstratie in het le zen van brailleschrift en in het machine- schrijven. Het was in alle opzichten een leerzame en geslaagde avond, waarbij de muziek- nummertjes het eveneens goed deden. Geboren: Geertruida Regina, d. van E. H. van Dam en A. M. Blom. Ondertrouwd: N. W. Nieuwenhui- zen 32 j. en C. J. Kester 27 j., won. te Vlaardinger Ambacht. Getrouwd: P. J. van der Zwet 29'j. en M. van Koert 26 j. Ook Uw steun! HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw bijdrage aan het Postgiro 287177, Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid^ Laatste berichten Binnenland DE RECHTSTREEKSCHE RADIO TELEFOONVERBINDING MET NEW YORK. Uitbreiding openstellingsuren en, gedeeltelijk, tariefsverlaging in de nacht uren, ingang 30 September. Met ingang van 30 September a.s. wor den de openstellingsuren van de recht- streeksche radio-telefonische verbinding met New York op werkdagen uitgebreid en vastgesteld op 15.503.20 A.Z.T. (na 8 Oc tober a.s. 14.502,20 A.T.) en wordt -de dienst ook op Zondagen opengesteld, en wel van 15.5022.uur A.Z.T. (ingaande 8 October a.s. 14.50—21.— uur A.T.). Voorts worden, eveneens met ingang van 30 September, echter alleen in het ver keer met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Cuba en Mexico, geduren de de nachturen, d.i. na 22 uur A. (Z.) T., en op Zondagen verlaagde tarieven inge voerd, n.l. die welke vroeger voor dit ver keer via Londen van kracht waren. Ver deze inlichtingen verstrekken de PTT-kan- toren. MILITAIR VAN VRACHTAUTO GESLINGERD. In ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Hedenochtend omstreeks kwart voor tien reed op de Carel van Bijlandtlaan te Den Haag, een militaire vrachtauto. Op de platte laadbak was gezeten de 25-jarige militair Ch. V. Bij het nemen van een bocht werd de militair van de auto ge slingerd en sloeg met het hoofd tegen den trottoirband. Het slachtoffer werd met een vermoede lijke schedelbasisfractuur door den ge neeskundigen dienst in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. IN EEN KOLK GERAAKT EN VERDRONKEN. Door de duisternis misleid is mejuf frouw H. van der Linde te Blankenham (O.), gisteravond in een kolk bij haar wo ning te water geraakt en verdronken. INBRAAK TE ROTTERDAM Tijdens afwezigheid van de bewoonster, de weduwe S., is gisteravond in een pand aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam ingebroken. Het eerst is een bezoek ge bracht aan de bovenwoning, waar een muurkast werd opengebroken en andere kasten grondig werden doorzocht. Daarna is men naar de in de benedenverdieping gevestigde kapsalon gegaan, waar o.a. de kassa het moest ontgelden. In totaal wordt een bedrag van 850 vermist. (Reeds opgenomen In een gedeelte onzer vorige oplage). ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. Initiatief van Prinses Juliana. Naar wij vernemen wordt op initiatief van H. K. H. Prinses Juliana de oprichting voorbereid van een algemeen steuncomité 1939, tot leniging van nooden, ontstaan door de buitengewone omstandigheden. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- der. en de Koninklijke Vereeniging voor Steun aan Miliciens zijn uitgenoodigd hun ne organisaties voor dat doel beschikbaar te stellen. Nadere mededeelingen omtrent samenstelling en werkwijze van het co mité zijn binnen enkele dagen te ver wachten. COMMÏSSIENOTEERING NEDER LANDSCHE BOTER. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 80 cent per kg. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT. In het Oosten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het beloop der stelselmatige bewe ging over de demarcatielijn werd op 28 September Przemysl-Zuid door een Duit- schen commandant op plechtige wijze aan de Russische troepen overgegeven. Het af- marcheeren der ontwapende bezetting van Warschau begint vanavond en zal twee tot drie dagen duren. Het binnenrukken van de Duitsche 2den October. Er zijn hulpmaatregelen in geleid voor de verpleging en de sanitaire verzorging der burgerbevolking. De ves ting Modlin heeft onder den indruk der Duitsche aanvallen, alsmede tengevolge de vermurwing door het artillerievuur en de uitgeworpen bommen onvoorwaar delijk gecapituleerd. De bijzonderheden inzake de overgave zullen volgens aanwijzing van legergroep Noord door het corpscommando van de bij Modlin gelegerde troepen worden vastge steld. In de vesting bevinden zich onge veer twaalfhonderd officieren en dertig duizend minderen cn in het geheel vierdui zend gewonden. In het Westen In het Westen gevechtshandelingen der grondstrijdkrachten zooals tot nu toe. Bij luchtgevechten werd bij Wissembourg een Fransch, bij Osnabrueck een Britsch vlieg tuig omlaag geschoten. DUITSCHE BOMBARDEMENTS VLIEGTUIGEN VERJAAGD LONDEN, 29 September (A.N.P.) Een escadrille Duitsche bombardementsvlieg tuigen heeft gisteren geprobeerd Schot land te bereiken, doch hun poging is mis lukt, daar verscheidene Engelsche jacht- vliegen, die hun tegemoet waren gezonden, de vijandelijke hebben genoopt de vlucht te nemen. DE „EMPRESS OF RUSSIA" TE YOKOHAMA TOKIO, 29 September. A.N.P.) De „Empress of Russia" is met drie dagen ver traging behouden te Yokohama aangeko men. Zooals men weet, bestond er gedu rende drie dagen ongerustheid omtrent het lot van het Canadeesch schip. DE VERHOUDING JAPAN—GROOT- BRITTANNIë TOKIO, 29 September (A.N.P.) In ant woord op een desbetreffende vraag heeft de woordvoerder van het ministerie van bui- tenlandsche zaken uiteengezet, dat de Ja- pansche regeering niet door de Britschc re geering is aangezocht voor een hervatting der besprekingen te Tokio. Indien Groot-Brittannië een hervatting der besprekingen wenscht, aldus de woord voerder, zou het zich tot Japan moeten wenden. Snreker ontkende ook het persbe richt, dat Britschc autoriteiten te Tientsin Japansche autoriteiten zouden hebben aan gezocht voor de aanknooping van onder handelingen ter plaatse tot regeling van de geschillen met betrekking tot Tientsin. JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP TS.TOENKING TOKIO, 29 September (A.N.P.) Vier vliegtuigen der Japansche marine hebben, volgens een van het hoofdkwartier ontvan gen bericht, tusschen Donderdagavond 10 uur en Vrijdagochtend half vier, een aan val ondernomen op Tsjoenking. Alle vliegtuigen zijn veilig in hun bases teruggekeerd. Eenige Chineesche vliegtuigen hebben den strijd aangebonden tegen de Japansche aanvallers, doch zij werden afgeslagen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.55 Berlijn75 Parijs 4.2» Brussel 31 671/2 Zwitserland 42.51 Kopenhagen 36.40 Stockholm44 80 Oslo 42 70 New York1.87 i,'/l0

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3