RIJNSTREEK VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN KATWIJf De raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Woldringh van der Hoop. Afwezig de heeren D. F. E. Meerburg en Joh. Schoneveld. De voorzitter doet mededeeling, dat aan den heer Van Diggelen, fabrieksbaas aan de Gasfabriek om gezondheidsredenen eervol ontslag is verleend. Spr. wil ook op deze plaats een woord van dank doen hooren voor alles wat de heer Van Dig gelen in dienst van de gemeente heeft ver richt. Voorts deelt spr. mee, dat er is in gesteld een contact-ccmmissie, die advies zal geven inzake prijsopdrijving. In deze eommlssie hebben zitting de Inspecteur van Politie, de heer C. v. Tongeren, na mens de Chr. Middenstand, de heer Van Leeuwen, namens de Hanze en verder de heeren Van der Plas, Verdoes en Van der Thoolen. Voorstel tot. vaststelling van algemeene voorwaarden betreffende den verkoop van bouwgrond. Deze voorwaarden zijn reeds in de vergadering van 19 Juli 11.. vastge steld doch het komt B. en W. voor, deze voorwaarden alsnog aan te vullen in dier voege, dat in bepaalde gevallen, waarin de verkochte grond nog niet is overgedra gen, in een zekeren vorm toch straatbelas ting zal zijn verschuldigd en de door de gemeente betaalde grondbelasting moet worden gerestitueerd. Het voorstel wordt na eenige bespreking aangenomen. Hamerpunten. Voorstel tot verkoop van grond. Aan N. J. van Duyvenbode zullen worden ver kocht: a. een perceel bouwgrond groot pl.m. 546 M2., ten Zuiden van de De Waal-Malefijtstraat, prijs f 5.25 per M2.; b. een perceel langs de Vlierstraat groot pl.m. 546 M2., prijs 5.25 p. M2.; c. een perceel langs de Vlierstraat groot pl.m. 611 M2.t prijs 5.25 per M2. Aan M. van Duyn te Katwijk een per ceel langs de Vlierstraat groot 710 M2. te gen den prijs van 5.75 per M2. Aldus be sloten. Aan T. Meijvogel, aannemer te Kat wijk, is in 1934 en 1935 bouwgrond ver kocht voor, den prijs van 4.50 per M2. on der beding, dat een aangrenzend stukje, zoodra dit eigendom der gemeente werd, ook door hem moest worden aanvaard te gen denzelfden prijs. Nu de gemeente, door onteigening, bedoelden grond in eigendom heeft verkregen, hebben B. en W. den heer Meijvogel aan zijn verplichting her innerd en stelt dit college mitsdien voor deze grond. pl.m. 330 M2., tegen dezelfden prijs te verkoopen. Hetzelfde geldt ten opzichte voor den heer K. Dubbeldam be treffende e enstukje van 77 M2. Conform besloten. Vergrooting Plantenkas. Aanvraag van een crediet ovor vergroo ting van de Plantsoenen. Als gevolg van de uitbreiding der gemeentelijke plantsoe nen, is de beschikbare ruimte in de plan tenkas, staande in den tuin van den tuin man aan den Noordwijkerweg te klein ge worden voor het ondergaan van de noodi- ge botanische bewerkingen. In verband daarmede is het wenschelijk om tot ver grooting van de bestaande plantenkas over te gaan. De kosten daarvan worden op pl.m. 250.geraamd. B. en W. vragen machtiging om genoemde werkzaamheden uit te voeren. Z. h. st. aangenomen. Crediet tijdelijke agenten afgewezen. Aanvraag van een crediet tot het in dienst houden van twee tijdelijke agenten van Politie. De inkwartiering, de crisis- wetten, de prijsopdrijvings- en hamster- wetten, enz. zijn oorzaak, dat de werk zaamheden van het politiekorps ten zeerste zijn toegenomen. De surveillancediensten moesten worden uitgebreid, het niet-uit- varen van de visschersvloot veroorzaakte verhooging van het werkloozencijfer. B. en W. zijn van oordeel, dat in deze buiten gewone omstandigheden het gemotiveerd is te achten voorloopig tot 1 Januari a.s. een tweetal tijdelijke agenten van politie in dienst te houden. Uit dien hoofde vra gen B. en W. hiervoor het benoodigde cre diet. Vele leden hadden tegen deze aanvraag groote bezwaren en vonden de argumen tatie 'in het praeadvies zwak. De wensche- lijkheid werd wel ingezien, maar niet de absolute noodzakelijkheid. De gemeente kan de kosten niet dragen. Zelfs de voor standers waren niet enthousiast. Zij wil den het tot 1 Jan. eens probeeren. De voorzitter gaf, als hoofd der politie, nog een nadere toelichting, doch met 87 st. werd het voorstel van B. en W. ver worpen. Tegen stemden de heeren: M. v. d. Marei, W. Kulk, J. Hoek, E. de Jong, A. Wassenaar, H. W. Grimbergen, C. van Rijs en C. van Tongeren. Crediet Luchtbescherming. Aanvraag van een crediet voor den Luchtbeschermingsdienst. Voor een aantal brandweerwagentjes en verdere noodig geachte hulpmiddelen tèn dienste van den Luchtbeschermingsdienst, benevens voor kosten van de sirenes is een bedrag noodig van 3000.B. en W. vragen hun dit crediet te verstrekken. Op verzoek van den heer L. v. d. Zwan geeft de voorzitter een overzicht hoe de gelden besteed zullen worden of reeds be steed zijn. Verschillende vragen in ver band met de luchtbescherming worden ge steld. De voorzitter zegt, dat hij persoon lijk overhelt naar de zienswijze van de ge meente Haarlem, dat schuilloopgraven uit den booze zijn. Het beste is in huis te blijven. Toch zal er voor het publiek dat zich tijdens een luchtaanval op straat be vindt, iets gedaan moeten worden. B. en W. hebben in onderzoek of in werkver schaffing aanleg van schuilplaatsen moge lijk zal zijn. Er is thans voldoende brand weermateriaal. De heer J. van Elk vraagt of het gevaar voor Katwijk niet grooter wordt, als straks het vliegveld te Valkenburg klaar is. De heer W. L. Noordijk wijst op het groote voordeel, de brandweerwagentjes niet al leen beschikbaar te stellen voor de lucht bescherming, maar ook voor de brand weer. Dat is ook de bedoeling, zegt de voorzitter. Z. h. st. wordt conform beslo ten. Aanvraag van een crediet voor de distri butie van levensmiddelen. In een uitvoe rige toelichting op dit voorstel zetten B. en W. uiteen, dat het zeer ncodig is enkele tijdelijke krachten voor deze tak van ge meentelijke bemoeiing aan te stellen. Een tweetal jonge krachten moest reeds direct worden aangenomen. Uiteraard valt nog niet te zeggen welke omvang het distri butiekantoor zal verkrijgen, doch het staat reeds vast, dat twee of drie ambtenaren noodig zullen zijn voor een vlotte afdoe ning van zaken. Getracht zal worden het bureau op de secretarie gevestigd te hou den, dcch niet uitgesloten is het, dat de localiteit ten slotte onvoldoende zal blij ken. Dan is noodig een rekenmachine en een schrijfmachine, enkele bureaux, stoe len, schrijfmateriaal. Tot 1 Jan. zal pl.m. noodig zijn 2500.waarvan 75 pet. komt voor Rijksrekening, zoodat pl.m. 625.— ten laste der gemeente blijven. B. en W. stellen voor hun een crediet van 2500. te verleenen. Aangenomen. Voorstellen tot het verleenen van mede werking ex. art. 72 der Lager Onderwijs wet 1920 aan Bijzondere Scholen. Het be treft de kosten van de gewenschte veran deringen ten opzichte der kunstverlichting in de Herv, School I, II, en V. De kosten alleen van armaturen en lampen, noo dig om aan een ongewenschte toestand in die scholen een einde te maken werden voor de goedkoopste oplossing getaxeerd op bijna f 2300.B. en W. stellen voor overeenkomstig het voorstel op het verzoek te beschikken. Conform dit voorstel wordt besloten. Voorstel tot vaststelling van een bebou wingsregeling aan den Noordwijkerweg en de Voorstraat te Katwijk a. d. Rijn. Bedoe ling is bouwverbod te leggen op een strook grond langs den Noordwijkerweg vanaf den Achterweg tot aan de Rooversbrug de westzijde van dezen weg. En langs de Voorstraat vanaf den Noordwijkerweg tot aan het Veereinde, Oostzijde. Het bestuur der „Vereeniging voor Geref. Schoolonder wijs" te Katwijk a. d. Rijn heeft hiertegen een bezwaarschrift ingediend, aangezien de speelruimte voor een groot gedeelte komt te vervallen en het verkeer te dicht langs de school geleid wordt. Bovendien zou veel hinder ondervonden worden in dien eventueel tot bijbouw zou moeten worden besloten. De bezwaren door genoemde vereeniging naar voren gebracht, worden door B. en W. weerlegd. Langs de school blijft 3 M. vrij. De heer W. L. Noordijk vraagt enkele nadere inlichtingen, waarna ook dit voor stel onder den hamer doorgaat. Raadsleden, die niet in commissies wenschen te zitten. Rondvraag. In verband met de houding van de heeren M. v. d. Marei en C. van Rijs, die in geen enkele raadscommissie zitting wenschen te nemen, had de heer W. L. Noordijk de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Volgens het reglement van orde, vast gesteld 4 April 1935, is elk raadslid ver plicht een benoeming tot lid eener raads commissie aan te nemen, tenzij de Raad van oordeel is, dat de door een lid aan gevoerde redenen het niet aannemen eener benoeming wettigen. Is het desbetreffen de artikel na 4 April 1935 gewijzigd of bui ten werking gesteld? 2. Zoo niet, welke maatregelen worden dan toegepast op hen, die in strijd met dit artikel handelen? 3. Indien het reglement hierin niet voor ziet, is het dan niet wenschelijk en nood zakelijk, het betreffende artikel met een strafbepaling aan te vullen, aangezien an ders het artikel totaal geen waarde heeft? De voorzitter antwoordt, dat het regle ment van orde niet gewijzigd is. Dat straf- of sanctiemaatregelen genomen zouden kunnen worden moet echter uitgesloten worden geacht. Er ligt hier voor de raads leden, die den eed of de belofte hebben af gelegd, dat zij de belangen der gemeente getrouw zullen behartigen, een zedelijke verplichting. De heer M. v. d. Marei merkte op, dat hij niet dcor een dictatoriale macht in een hoek geduwd wenscht te worden. Op de vraag van den heer J. van Elk omtrent brandkranen in de Voorstraat te Katwijk a. d. Rijn, antwoordt de voorzit ter, dat niet voldoende brandkranen meer betrokken kunnen worden. Bij branden door luchtgevaar zal voor Katwijk a. d. Rijn de motorspuit beschikbaar zijn. De heer E. de Jong bracht ter sprake de steunuitkeering aan schipper-eigenaars van motorloggers. Spr. stelde de volgende vragen: 1. Kan uit de gedane uitkeering opge maakt worden, dat deze categorie in de steunregeling is opgenomen? 2. Heeft deze regeling ook terugwerken de kracht? Indien vraag 1 en 2 ontkennend beant woord worden, kan de gemeente hen dan nog opnemen in de werkverschaffing? De voorzitter antwoordt, dat de regee ring deze menschen beschouwt als zelf standigen, zoodat zij niet in de steunrege ling kunnen worden opgenomen. De uit keering, die gedaan is, komt geheel ten laste van de gemeente en is een vorm van onderstand. Hieraan kan geen terugwer kende kracht worden verleend. Naar het oordeel van B. en W. kunnen zij wel op genomen worden in de werkverschaffing. Na nog enkele vragen van minder belang sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. ALPHEN A^N DEN RIJN DE GEWEIGERDE ATLETIEK WEDSTRIJDEN OP ZONDAG B. en W. achten geen grond tot schade vergoeding aanwezig B. en W. schrijven aan den Raad: In uwe vergadering van 14 Augustus jL werd in onze handen om prae-advies ge steld het adres van den voorzitter van de Alphenschen voetbal- en athletiekvereeni- ging „Alphia", waarin deze zich beklaagd, dat het aan de genoemde vereeniging zooals het in het adres luidt onmogelijk is gemaakt op Zondag 23 Juli 1.1. de door haar op dien datum georganiseerde at letiekwedstrijden te doen plaats vinden. Adressant geeft een uiteenzetting van de feiten, zooals hij deze ziet, een uiteenzet ting, welke gedeeltelijk vragenderwijs wordt gedaan, om te besluiten met het ver zoek aan uwe vergadering „een voorstel in te dienen, waarin wordt aangenomen de Alphensche voetbal- en athletiekver- eeniging „Alphia" een schadevergoeding te geven voor alle gemaakte kosten en voor winstderving". We mogen met deze beknopte weergave van den inhoud van het adres volstaan, daar dit reeds aan uwe vergadering is overgelegd en bekend mag worden ver ondersteld. Voor die leden, die van het adres nog geen kennis hebben genomen, bestaat daartoe nog gelegenheid; wij leg gen bet ter inzage. In de eerste plaats merken wij op, dat het verzoek om de vereischte vergunning ons pas op 15 Juli heeft bereikt. Hoe men kon denken, dat dit verzoek, zoo een ver gadering van ons college op dien dag was gehouden, daarin nog in behandeling zou kunnen komen; is ons een raadsel. Een goede orde van zaken maakt het noodig ook met het oog op adviezen, welke on zerzijds over deze aanvragen worden in gewonnen dat men niet op zoo korten termijn ons hiermede overvalt. De veron derstelling, dat op Zaterdag 15 Juli reeds een beschikking op het verzoek zou worden genomen, is daarom wel heel naief. Dat er, toen het antwoord langer uit bleef, grond bestond voor het vermoeden, dat een gunstige beschikking zou volgen is een bewering, welke met geen enkel bewiis wordt gestaafd. Integendeel was er alle reden voor de vereeniging om te begrijpen, dat het ver zoek zou worden afgewezen. Immers had den wij op een verzoek der zelfde vereeni ging, om vergunning voor athletiekwed- strijden op Zondag, 11 Juni 1939, afwij zend beschikt en ér was voor de vereeni ging geen enkele aanwiizing, dat het toen ingenomen standpunt was verlaten. Deze weigering had in elk geval voor de vereeniging aanleiding moeten ziin met de organisatie van athletiekwedstrijden op Zondag niet te beginnen zoolang zij niet in het bezit was van de vereischte ver gunning. Als zij door de weigering schade heeft geleden, heeft zij dit geehel aan zichzelf te wijten en kan men daarvan geen grief maken aan anderen. Het is ten eenenmale onjuist de gemeen te voor de beweerde schade aansprakelijk te willen stellen. Daarvoor ontbreekt elke rechtsgrond. Die rechtsgrond kan ook niet worden gevonden in het z.g. „verbod" om de wedstrüden op Zondag te houden. Van een verbod dezerzijds is geen sorake ge weest. De vereeniging wenschte iets te on dernemen. hetwelk det wet in beginsel ver biedt. Het plaatselijk bestuur kan onder bepaalde voorwaarden op het wettelijk verbod uitzondering toestaan; de vraag of daarvoor termen ?ijn is een beleidsvraag. Indien geen termijn hiervoor worden ge vonden gaat het niet aan voor te stellen, alsof het gemeentelijk gezag door een ver bod treft datgene, wat zonder dit optre den zou geoorloofd zijn. Zoo is de werkelijke situatie, formeel en materieel. Daaraan kan men zich niet ontwringen door er op te wiizen dat de wettelijke be palingen i.e. Zondagswet al van 1815 dateeren en zoo redeneert men der halve verouderd zijn. Nu zegt oo zichzelf de ouderdom van een wettelijk voor schrift niets omtrent de gelding daarvan. Door het feit, dat een voorschrift meer dan een eeuw bestaat, verliest het aller minst zijn kracht. Zij. die beweren, dat de Zondagswet in den tegenwoordigen tijd niet meer kan worden toegepast, redeneeren meestal al dus, omdat naar hun meening toepassing daarvan oneewenscht is. Over het feit, of de Zondagswet behoort te worden gehandhaafd, hetzij in haar te genwoordigen vorm, hetzij gewijzigd, kan men verschillend oordeelen. Zoolang ze echter bestaat, gaat het niet aan, omdat men een ander inzicht heeft omtrent de wenscheliikheid of doelmatigheid, de wet te negeeren. Van een gemeentebestuur mag niet worden verwacht, dat het aan dergelijke willekeurige wetstoepassing, of.beter: niet toepassing, waaraan het eigen inzicht vol komen ten grondslag zou liggen, mede- werkig zou verleenen. Stelt men de zaak zóó en naar onze meening mag en moet zij zoo worden ge steld dan konden derhalve de athletiek wedstrijden slechts worden gehouden, in dien aan de vereeniging de gevraagde vergunning was verleend. Dat het voor de vereeniging niet prettig was, dat haar verzoek geen gunstig onthaal vond, kun nen wij ons begrijpen. Niet kunnen wij verstaan, dat de vereeniging in een adres aan uwe vergadering verklaart, dat zij aanvankelijk na de weigering toch haar plannen had willen doorzetten. Om het niet sterker uit te drukken: van een ze kere vrijmoedigheid is dit betoog niet vrij te pleiten. Brand in asphalteer- fabriek Gebouw geheel vernield Hedennacht omstreeks 2 uur brak een felle brand uit in de N.V. Asphal- teer-fabriek „Nooit Gedacht", directeur de heer Vos, gelegen aan den Steekter- weg alhier. De brandweer, die met twee motor spuiten ter plaatse kwam, wist de be lendende perceelen te behouden. De fabriek echter brandde geheel af. Een groote hoeveelheid materiaal ging verloren. De oorzaak is tot dusver onbekend. Naar we vernemen, wordt de schade door verzekering gedekt. In het. adres wordt het aldus voorge steld alsof de voorzitter der vereeniging zich naar den waarnemend burgemeester heeft begeven, omdat laatstgenoemde maatregelen zou hebben bevolen om de wedstrijden onmogelijk te maken. Het is precies omgekeerd gegaan. De voorzitter der vereeniging dreigde tegenover den waarnemend burgemeester, dat hij, on danks de weigering, toch aan zijn voorne men zou gevolg geven en daarop heeft deze gezegd, dat dit in elk geval zou wor den belet. Het spreekt vanzelf, dat met alle kracht zou zijn opgetreden Welke chaotische toestanden zouden ontstaan, in dien een dergelijk handelen zou worden gedulld! Het is niet alleen de bevoegd heid, doch de plicht der politie een eigen gereid handelen, als de vereeniging blijk baar overwoog, te verijdelen. Daarvan doet het niet af, dat de wedstrijden op een gehuurd terrein zouden worden ge houden. Niet ernstig kan bedoeld zijn de mede deeling, dat het terrein niet voor het pu bliek toegankelijk zou zijn geweest. In den aanvang van het adres lezen wij, dat het bestuur maatregelen moest tref fen om de wedstrijden bij het publiek be kend te maken en iets verder, dat het goede reden had een bevredigend aantal bezoekers te verwachten! Dit rijmt zich moeilijk met de mededeeling, dat het ter rein niet \oor het publiek toeganke lijk was. Hoe men de zaak ook wendt of keert en hoeveel misbaar men soms ook heeft ge maakt, onomstootelijk staat vast, dat de vereeniging niet de vereischte vergunning heeft verkregen en het geheel aan zich zelf heeft te wijten, als ze daarvan schade heeft ondervonden. In dit verband is het ook onverschillig of, zooals het in het adres luidt, wethouder Spreij gerechtigd was al leen, namens het college van burgemeester en wethouders, te beslissen. Alleen dan, wanneer de vereeniging in het bezit was geweest van een beschik king van het plaatselijk bestuur, waarbij een uitzondering werd toegestaan op het verbod, vervat in art. 4 der Zondagswet, alleen dan zouden de wedstrijden geoor loofd zijn geweest. Nu dit niet het geval is, ontbreekt elke rechtsgrond voor het geven van een scha devergoeding. Het zou toch dwaas zijn, de gemeentekas te laten opkomen voor scha de, welke een gevolg is van een, op zijn minst genomen, voorbarig en overijld han delen door bestuurders eener vereeniigng. Mocht de vereeniging soms van oordeel zijn, dat ze aanspraak op schadevergoe ding kan maken, in dezen zin, dat ze, bij niet voldoening aan haar verzoek, een rechtsvordering kan instellen, dan merken wij op, dat het request der vereeniging aan het verkeerde adres is gericht. Het orgaan der gemeente, handelend ter uit voering van de Zondagswet, verricht een daad van zelfbestuur, vertegenwoordigt in dat geval niet de gemeente, doch treedt op als vertegenwoordiger van de corpo ratie, die het gemeenteorgaan in haar dienst bezigt. Daaruit vloeit voort, dat niet de ge meente gebonden wordt door de hande ling van het gemeente-orgaan. Indien dus een plicht tot schadevergoe ding zou bestaan hetgeen wij ten stel ligste ontkennen rust die plicht in geen geval op de gemeente. Ook de uitspraken van den hoogen raad huldieen bijna zon der uitzondering deze zienswijze. Het heeft onze aandacht getrokken, dat het tot uwe vergadering gericht adres al leen uitgaat van en is onderteekend door den voorzitter van de vereeniging. Dit is een ongewone wijze van handelen. Ge bruik is. dat de van een vereeniging uit gaande stukken, waarbii uitvoering wordt gegeven aan een besluit van het bestuur, worden onderteekend door den voorzitter en secretaris of alleen door den secreta ris. Het tot den raad gericht verzoekschrift gaat uitsluitend van den voorzitter uit en derhalve is de vraag gewettigd, of het ver zoekschrift mag worden beschouwd als een stuk, dat strekt tot uitvoering van een besluit van het bevoegde orgaan der ver eeniging, temeer, omdat art. 11 der statu ten bepaalt, dat de voorzitter der vereeni ging mèt den secretaris alle belangrijke stukken van de vereeniging uitgaande, onderteekent. Wat de kwestie zelve aangaat, in uwe vergadering van 28-Juli j.l. heeft onze voorzitter medegedeeld, dat het toenma lige college van burgemeester en wethou ders in zijn geheel op het standpunt stond, dat geen verdere uitbreiding be hoort te worden gegeven aan sportbeoefe ning op Zondag. In dit standpunt is geen verandering ge komen. Zonder eenig voorbehoud huldigen ook wij die opvatting en zullen ons daarnaar blijven gedragen. Bloempjesverkoop. De gisteren gehou den asterdag ten bate der Chr. Wijkver pleging heeft ƒ213.53 opgebracht. BOSKOOP AFSCHEID VAN PASTOOR A. J. A. M. VAN MEEUWEN. Donderdagavond had in het Vereeni- gingsgebouw de officieele afscheidsavond plaats van Pastoor van Meeuwen, die zoo als bekend is emeritaat heeft aangevraagd en in Huize St. Nicolaas te Lutjebroek zijn levensavond door zal brengen. De groote zaal van het Gebouw was met groen en bloemen versierd en stampvol van belang stellende parochianen, die hun pastoor voor de laatste maal de hand wilden druk ken. Bij de entree werden pastoor en ka pelaan begroet door de leden van de K.J. C., die aan den ingang hadden postgevat, terwijl verder de St. Jozefgezellen met vlaggen in de Kolpingskleuren binnen op gesteld stonden. Door den weleerw. heer kapelaan van Drunen, die dezen avond als voorzitter voor de geheele parochie fungeerde, wer den de aanwezigen welkom geheeten waarna door het zangkoor op zeer ver dienstelijke wijze een Ave Maria werd ge zongen. Kapelaan van Drunen vervolgde hierna zijn openingswoord met een korte toespraak, waarin hij naar voren bracht hoe zwaar het offer voor een geestelijke is, wanneer hij gaat rusten. Wanneer hij uit zijn drukke bezigheden plotseling van daan komt en met zijn tijd haast geen raad weet. Gelukkig vind de pastoor in Lutje broek weer eenige bezigheden in het kloos ter zelf, zoodat hy niet geheel en al be hoeft stil te zitten. Deze overweging had de leden van het afscheidscomité op de ge dachte gebracht, dat een radio-toestel een welkom geschenk zou zijn, zoodat in dien geest werd besloten en aan den vertrek- kenden pastoor een toestel werd aangebo den. Vervolgens bracht spreker persoonlijk dank voor de vriendschappelijke verhou ding, waarin hij steeds tot den pastoor stond. Alsnu kwam het woord aan verschillen de sprekers. Zoo sprak de heer P. Kort man namens het Kerkbestuur, D. Nieuwe- steeg* namens het Armbestuur, de heeren J. Groenendijk voor de Derde Orde, P. Bing Fzn., Eerbied in Gods Huis, J. Ra- vensberg, Gezellen vereeniging, mej. M. Straver en een spreekkoortje namens de Meisjes-Congregatie; mevr. Mathot, R.K. Vrouwenbond; J. Rosemeyer, onderwijzer; mej. v. d. Aa, onderwijzeressen; P. van der Staak, Volksbond; H. A. Boekraad, Hanze; A. Brand Pzn., R.K. Raadsfractie; C. J. van Vliet, Altaarwacht en Kruisweg-Comi té; W. G. Mathot, Nieuwe Gemeenschap en de heer H. J. Vermeulen namens de Tooneelvereen. „St. Genesius". Allen spraken een kort woord van war me waardeering voor het vele werk .wat de pastoor verrichte, ondanks het feit, dat zijn gezondheid hem dikwijls noodzaakte het werk te staken. Veel heeft hij gedaan voor de verbetering van het kerkgebouw, de scholen, de aanleg van electriciteit in de scholen, maar toch in het bijzonder voor het onderwijs zelf. Iedere Vrijdag morgen drie uur les geven in de Ulo-klas sen was voor hem een zware taak, maar hij heeft het steeds volgehouden. Voor de vereenigingen was hij steeds de stuw kracht, hoewel hij gedwongen was meest achter de schermen te werken. Toen echter de pastoor zelf aan het woord kwam, meende hij te moeten zeg gen, dat hij ontevreden was. Ontevreden over zichzelf, daar hij verschillende fouten van zich zelf kon aanwijzen. Ik hoor niets dan hulde, aldus spr., en ik had wel eens graag gehoord: Mijnheer pastoor, u had dit of dat beter zus of zoo kunnen doen. Ik begrijp echter wel, dat u dat niet kunt zeggen, maar O. L. Heer zegt mij dat wel. Mocht er echter nog iets zijn, waarvoor ik een van u vergiffenis moet vragen, dan doe ik dat bij dezen. In het vervolg van zijn toespraak klonk een weemoedige toon, daar het afscheid nemen zwaar viel en tot uiting kwam, wat pastoor al den tijd, die hij in Boskoop is geweest, al was dat niet zoo erg lang, voor de Boskoopsche pa rochianen is gaan voelen. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat hij nu reeds zijn loop baan moest gaan eindigen, maar hij deed dat om gezondheidsredenen, die hem toch zouden beletten, zijn werk te doen zooals het feitelijk moest gedaan worden. Hij bracht hulde aan zijn kapelaan, die hem steeds had bijgestaan met raad en daad en ook de parochianen, die steeds hun goe de wil betoonden. Spr. eindigde met de woorden: Ik hoop, dat gij dikwijls aan mij zult denken, zooals ik aan u zal denken en veel' vcor mij zult bidden, zooals ik dat voor u zal doen. Hierna was gelegenheid tot persoonlijk afscheid. KOUDEKERK Uitgegleden. De veehoudersknecht C. K., wonende aan den Hooge Rijndijk en in dienst bij den veehouder P. Heemskerk alhier, gleed gistermiddag in het weiland uit, tengevolge waardoor hij zoodanig kwam te vallen dat hij een pols brak. Voetbal V. V. K. Koudekerk I speelt a.s. Zaterdab 30 Sept. op eigen terrein in de volgende opstellin tegen A. R. C. III van Alphen aan den Rijn. Doel: G. van Zomeren. Achter: J. de Wit en H. van Vegten. Midden: J. Hakkenbrak, G. den Hollan der en C. van Vegten. Voor: G. Wolfers, L. Struijk, L. Hakken brak, A. van Eijk en D. Hakkenbrak. De wedstrijd vangt aan om 3.30 uur. nam.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10