De strijd in het Westen Vjvdklcvtitigjm van C&amtfwdain en CfiwtcfiiCC Over den toestand van den oorlog Joannes 6 47-61 S)e SiegpaedUnie in de uuwipxoef, Uit het Verre Oosten WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Te dien tijde zeide Jezus: Ik ben het levend brood, dat uit den hemel is neergedaald; zoo iemand eet van dit brood, zal hij in eeuwigheid leven. En het brood, dat Ik zal geven is mijn vleesch voor het leven der wereld. De Joden dan twistten onder elkander, en zeiden: Hoe kan Hij ons zijn vleesch te eten geven? Jezus sprak tot hen: Voorwaar, voorwaar. Ik zeg u: Zoo ge het vleesch van den Menschenzoon niet eet en zijn bloed niet drinkt; dan hebt ge het leven niet in u. Wie mijn vleesch eet en mijn bloed drinkt, heeft het eeuwig leven; en Ik zal hem op den jongsten dag doen verrijzen. Want mijn vleesch is waarlijk spijs en mijn bloed is waarlijk drank. Wie mijn vleesch eet an mijn bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem. Zooals de Vader die leeft, Mij heeft gezonden, en Ik leef door den Vader, zóó zal ook hij, die Mij eet, leven door Mij. Dit is het brood, dat uit den Hemel is neergedaald. Niet een, als de vaders het hebben gegeten en toch zijn gestorven; wie dit brood eet zal leven in eeuwigheid. Zoo sprak Hij bij een onderrichting in de. synagoge van Caphar- naüm. Velen nu van zijn leerlingen, die het hadden gehoord, zeiden; Dit woord is hard; wie kan zoo iets aanhooren? HET VOORDEEL VAN DE BLOKKADE VOLKOMEN OVEREENSTEMMING MET FRANKRIJK. In het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain gistermiddag wederom een overzicht over den toestand in Europa ge geven. Doelende op de tweede vergadering van den Oppersten Oorlogsraad zeide hij: „Wij hebben geconstateerd, dat wij vol komen overeenstemmen met de Fransche vertegenwoordigers over den koers welke gevolgd moet worden, teneinde het hoofd te bieden aan de gebeurtenissen sedert de vorige bijeenkomst. Ook is overeenstemming bereikt over de procedure tot de coördinatie en perfection- neering van de maatregelen der beide re geeringen inzake de munitievoorziening. De geheele wereld is diep getroffen door de helfhaftigheid van de verdedigers van Warschau en het schiereiland Hela, zoo zeide de premier verder. Aan het westelijk front zijn de Franschen voortgegaan met het maken van vooruitgang en op sommige plaatsen zijn zij er in geslaagd al hun winst te behouden. Vervolgens sprak Chamberlain over het groote verlies, dat Roemenië heeft geleden door den moord op Calinescoe. Verder maakte hy nog melding van het streven der Roemeensche regeering om het hoofd te bieden aan de problemen, die zich voorde den door het trekken van Poolsche troepen en burgers naar Roemeensch gebied. Ten aanzien van het ministerie van Eco nomische Zaken zeide de Britsche premier, dat het voornaamste doel is de economische structuur van Duitschland te desorganisee- ren, op zulk een wijze, dat het niet mogelijk zal zijn voor Duitschland den oorlog voort te zetten. Men kan van dit ministerie geen snelle resultaten verwachten, aangezien Duitschland beschikt over voorraden grond stoffen, welke het heeft ingevoerd. De handel der neutralen. Chamberlain veroordeelde verder de on waarheid van de bewering der Duitsche propaganda, dat de Britsche contrabande controle den neutralen handel zou wurgen. Hij voegde hieraan toe, dat vriendschap pelijke besprekingen worden gevoerd tus- schen een aantal regeeringen en de Britsche regeering en in zekere gevallen hoopt men tot een overeenstemming te geraken, welke de methode van de controle op contrabande nog zou vereenvoudigen. Ook zeide de minister-president, dat be sprekingen zullen worden gevoerd tusschen den minister van Arbeid en de vertegen woordigers van de federatie van Britsche werkgevers en het Congres van vakver- eenigingen, welke naar hij hoopt zullen leiden tot een conferentie, welke belang rijke resultaten zal kunnen afwerpen. Spre kende over de algemeene houding van En geland jegens den oorlog zeide Chamber lain: „Nooit is ons volk meer eensgezind geweest of meer vastberaden. Het is beslo ten zichzelf voor eens en voor altijd vrij te maken van de voortdurende bedreiging met een Duitschen aanval, waarvan Polen slechts het laatste slachtoffer is geweest". Sprekende over de door Duitschland en R/usland bepaalde nieuwe grenslijn zeide de premier: „Opgemerkt zal worden, dat deze lijn de Sovjettroepen tot aan de voorsteden van Warschau brengt en het grootste deel der Galicische en Poolsche oliebronnen onder Russische controle brengt. De communi- qué's, die kortelings door het roode leger zijn uitgegeven, geven echter niet aan, dat de Sovjettroepen reeds al het gebied, dat hun toegewezen is volgens deze overeen komst, en dat neerkomt op meer dan de helft van de totale oppervlakte van de Poolsche republiek, hebben bezet". De rol der luchtmacht In de lucht is het normale verkennings- werk en het patrouilleeren tegen duikboo- ten voortgezet in samenwerking met de vloot. Vele aanvallen zijn gedaan op vijan delijke duikbooten. De groote ontwikkeling in volhardings vermogen, snelheid en betrouwbaarheid der vliegtuigen sedert den vorigen oorlog, hebben hen in staat gesteld een hoogst be langrijke rol te spelen bij het verslaan van de buikbooten. De waarde van het gebruik van vliegtuigen voor dit doel is niet be perkt tot verkenningen en aanvallen, maar bestaan ook hierin, dat de voortdurende luchtpatrouilles het veel gevaarlijker ma ken voor een vijandelijke duikboot om naar de oppervlakte te komen. In de Dominions gaan de voorbereidingen der regeeringen voort met toenemende snelheid. Marineschepen der dominions werken sarnen met die Engelsche, legereen heden der Dominions worden geoefend om dienst te doen al naar de eischen van de omstandigheden. De luchtmacht der Domi nions wordt in gereedheid gebracht voor ge bruik over zee. Als gevolg van de nauwe samenwerking worden leveranties van ge heel afgewerkte munitie, grondstoffen en levensmiddelen in de dominions in steeds toenemenden omvang beschikbaar gemaakt voor de gemeenschappelijke zaak. Een waarschuwing. Verder achtte de Britsche premier het noodig een woord tot waarschuwing tegen te groot optimisme uit te spreken. Duitsch land bezit reeds voorraden van uiteenloo penden omvang van grondstoffen die het moet invoeren en snelle resultaten kunnen derhalve van het ministerie voor Economi- schen Oorlog niet worden verwacht Maar onze heerschappij ter zee beteekent, dat vanaf den dag dat de oorlog uitgebro ken is, Duitschland was afgesneden van vele zijner bronnen van levering en de cijfers over de eerste drie weken van den oorlog toonen, dat wij ongeveer 256.000 ton goederen in beslag hebben genomen ten aanzien waarvan er bewijzen bestonden, dat zij contrabande waren welke voor Duitschland was bestemd. Onder deze goe deren vallen ongeever 62.000 ton petro- leumproducten, 65.000 ton ijzererts en 37.000 ton mangaanerts. In de Duitsche propaganda wordt verder veel werk gemaakt van het feit dat levens middelen zijn opgenomen onder de cate gorie van voorwaardelijke contrabande en men stelt het zoo voor, dat wij daarmede een illegale en onmenschelijke blokkade voeren. In dit opzicht echter is een vloot- blokkade op geenerlei wijze verschillend van een belegering te land en niemand heeft ooit het denkbeeld geopperd, dat de belegerende bevelvoerder vrije rantsoenen behoorde toe te staan voor de belegerde stad. In ieder geval behoort de Duitsche regeering de laatste te zijn om zoo'n be schuldiging uit te spreken op een oogen- blik, waarop haar duikbooten aanvallen doen op alle schepen, die naar deze eilan den komen, met volkomen minachting voor de menschelijkheid en de regels van den duikbootoorlog, welke zij plechtiglijk had onderschreven. Chamberlain besloot zijn rede met de verklaring: „Wij en Frankrijk zijn ten strijde getrokken, om onszelf en de wereld te verlossen van de bedreigihg der Duitsche agressie en onze volken zijn eensgezind, zooals zij nog nooit zijn geweest, om dit doel te bereiken". REDE VAN CHURCHILL. Na den minister-president voerde Chur chill het woord. Hij gaf een beschrijving van den succesvollen strijd van Engeland tegen de duikbootbedreiging en zeide, dat het convooi-systeem thans volledig functio neert. Een groot aantal Britsche schepen verlaat thans de Britsche havens, voorzien van wapens ter verdediging tegen duikboo ten en vliegtuigen. Ten aanzien van den succesvollen strijd tegen de onderzeeërs zeide de minister van Marine dat Engeland in de eerste week van den oorlog 65.000 ton scheepsruimte heeft verloren, in de tweede week 46.000 ton, in de derde week 21.000 ton en in de laatste zes dagen 9.000 ton (luide toejuichingen). Hij voegde hieraan toe, dat Engeland hoopt in October te beschikken over drie keer zoo veel strijdkrachten om jacht te maken op onderzeeërs als bij het begin van den oorlog. In de eerste veertien dagen van den oor log heeft Engeland 67.000 ton meer Duitsche goederen in beslag genomen en voor eigen gebruik bestemd, dan Britsche goederen door de Duitsche tot zinken zijn gebracht. Verder sprak Churchill over het verlies van de Courageous, zeggende, dat dit schip begeleid werd door vier destroyers, waar van twee echter jacht moesten gaan ma ken op een duikboot, die een koopvaardij schip, dat Engeland naderde, aanviel. Toen de Courageous in de schemering met den kop in den wind ging liggen om de vlieg tuigen in staat te stellen te landen, werd toevallig een duikboot ontmoet op den niet te voorspellen koers en met het fatale ge volg. Noodelooze wreedheden. Er zyn echter, zoo vervolgde Churchill, vele wreede, meedoogenlooze daden ge pleegd. Daar was de Athenia, later de Royal Sceptre, welker bemanning van 32 man werd achtergelaten in open booten op honderden mijlen afstand van land en waarvan men aanneemt, dat allen zijn om gekomen. Daar was de Hazelside, van welk schip twaalf opvarenden gedood werden door plotseling kanonvuur. Wij kunnen deze wyze van oorlogvoeren niet anders zien dan als in strijd met alle, van oudsher aanvaarde tradities der zee en als een schending van de wetten, die de Duitschers zelve in de laatste jaren zoo kloek hebben onderteekend. De mate van het succes on zer aanvallen op de duikbooten wordt in de laatste paar dagen echter, zooals Cham berlain reeds zeide, aangegeven door het feit, dat zij neutrale schepen verkiezen boven onze geregelde koopvaardijschepen. Finsche, Nederlandsche, Zweedsche, Noor- sche en Belgische schepen zijn zonder on derscheid in volle zee tot zinken gebracht met verlies van menschenlevens. Bij alle verstrekkende controle, die En geland uitoefent over de bewegingen van contrabande, is nooit een neutraal schip in gevaar gebracht en zijn nooit wetten, die onder beschaafde naties erkend worden, overtreden. Tenslotte merkte Churchill nog op, dat het voor de Duitschers gemakkelijker zal zijn meer duikbooten te bouwen dan de beperkte klasse van hoogerlyk bekwame beroepsofficieren en bemanningen van duikbooten, die gevangen zyn genomen of vernield zyn, te vervangen. Frankrijk ontbindt de communistische partij FRANSCHE LEGERBERICHTEN. Activiteit van de vijandelijke artillerie ten Zuiden van Zweibruecken en ten Zui den van Pirmasens. Vroeg in den ochtend is een aanval aan het front bij de Lauter afgeslagen. Het Fransche communiqué van heden morgen luidt: De nacht was kalm. De vijandelijke artil lerie heeft geschoten op het achter onze li mes liggende gebied van Wissembourg. DE SIEGFRIEDLINIE IN DEN VUURPROEF. Naar Havas voorts omtrent de operaties rond Wisemibourg meldt, is 't kasteel Saint Paul, dat geheel geisoleerd ligt in dichte bosschen op eenige honderden meters van de Duitsche grens het doel geweest van een aanval door de Duitsche voorposten in den betrokken sector, die onverwacht in actie kwamen, het bosch doortrokken en een beekje overstaken. De Fransche voorposten maakten direct alarm en voor het zware artillerievuur en het vuur uit de automatische wapenen moesten de aanvallers terstond weer het gewonnen terrein prijsgeven en in allerijl op hun uitgangspunt terugkeeren. Deze korte Duitsche inval op de over zijde der grens duimde slechts enkele uren. Deze op zichzelf staande actie, die zeer spoedig eindigde met een échec voor hen, die haar hadden ontketend, heeft slechts betrekking op een sector van enkele hon derden vierkente meters en had in geen ge val eenigen invloed kunnen hebben op den totalen toestand in den Wisembourg-sec tor, noch op de algemeene situatie aan het front. Na de grootere operaties der laatste drie dagen, bestaande uit plotselinge aanvallen van stoottroepen en artillerievuur, heersch- te gisteren aan het West-front een betrek kelijke rust, behalve in den sector ten Oos ten van Zweibrücken, waar de artillerie van den vijand voortgaat met het beschie ten van de stellingen en de achterhoede der Fransche troepen in dit gebied, dat de klei ne vallei langs de grens beheerscht, waar de Duitsche steden Zweibrücken en Pirma sens liggen ten Westen van het bergachtige bosch van den Haardt. In dit gebied hebben zich sedert meer dan een week in hoofdzaak de militaire operaties aan 't West-front afgespeeld.. Het betreft uitsluitend artillerie-duellen en plaatselijke gevechten, zonder dat echter de in den strijd geworpen effectieven groo- ter waren dan een bataljon. Zonder onderbreken hebben gisteren in- tusschen, naar de „United Press" ver neemt, de Fransche houwitsers de verster kingen van de Siegfried-linie gebombar deerd. Uit door de Franschen gemaakte foto's zou blijken, dat de Duitsche fortificaties reeds verzwakt zijn door het krachtige vuur der geallieerden. Het blijkt nu, dat het langzame, metho dische en onopvallende voortrukken van de Franschen in de Saarvallei geschiedde met het doel, om het zware geschut tegen over de hoofdverdedigingswerken van de Siegfried linie in 6telling te kunnen bren gen, welke nu op haar sterkte beproefd worden. Verplaatsing vaa troepen. Het Deensche blad „Politiken" verneemt uit Mainz, dat een groot deel van de troe pen van het Oostelijk front is overgebracht naar het Westfront. Aken en de steden langs de Siegfriedlinie zyn bijna geheel ge- evacueerd. De correspondent voegt hier aan toe, dat Duitschland zich optimistisch toont, doch wanneer de bevolking zich niet gadege slagen denkt, dan merkt men, dat deze geest niet diep gaat. Het voedsel voor de soldaten is over vloedig, doch de burgers ontvangen slechts een gerecht zonder vleesch en niet smake lijk. De oorlog Ier Zee Opvarenden van „Royal Sceptre" toch gered? De 32 zeelieden van de „Royal Sceptre", die men al had opgegeven, zijn misschien toch nog in leven. Er is gisteren door de reeders een telegram ontvangen, volgens hetwelk een ander Britsch stoomschip, dat eigens in de nabijheid van de „Royal Septre" voer, toen dit schip door een Duit schen duikboot tot zinken werd gebracht op 6 September, 32 man te San Salvador aan land heeft gezet. De reeders voegen aan deze mededeeling toe, dat zy verdere berichten afwachten. Geen zeegevecht aan de Noorsche kust. De Noorsche admiraliteit heeft medege deeld dat geen zeeslag is gevoerd voor de Noorsche kust bij Bergen. De geruchten zyn vermoedelijk ontstaan door dynamiet- ontploffingen, hetgeen naar men meende geschutvuur was. Zweden protesteert te Berlijn. De Zweedsche gezant te Berlijn heeft de Duitsche regeering een protest tegen het torpedeeren van het Zweedsche s.s. „Ger- trud Bratt" overhandigd. In dit protest behoudt de Zweedsche re geering het recht tot het eischen van scha devergoeding voor, zoowel voor haarzelf als voor de eigenaars. Eenzelfde stap is gedaan in verband met het tot zinken brengen van het Zweedsche stoomschip „Silesia". Duikboot aan Amerikaansche kust. De „Mohawk", een schip van de Ameri kaansche kustwacht, patrouilleert ter hoog te van Kaap May (New Yersey), waar de Amerikaansche tankboot „Japan Arron" een duikboot van onbekende nationaliteit had waargenomen. „TOEVALLIGE EXPLOSIE" IN FRIEDRICHSHAFEN. Geen bombardement. Van gezaghebbende Fransche zijde wordt ontkend, dat Fransche vliegtuigen Frie- drichshafen gebombardeerd hebben. Men verklaart, dat er in dit verband geen bevelen aan de Fransche luchtmacht wa ren gegeven, doch voegde hier aan toe, dat het niet onmogelijk was, dat „de Duit sche luchtmacht in actie was gebracht, ten einde een toevallige explosie te verbloe men." DE TIEN GEBODEN" VOOR DEN DUITSCHEN SOLDAAT. De Duitsche pers publiceert de „tien geboden" voor de oorlogsvoering door den Duitschen soldaat, welke ieder Duitsch soldaat in zijn zakboekje heeft staan: Deze luiden: 1. De Duitsche soldaat strijdt ridderlijk voor de overwinning van zijn volk, wreed heid en nutteloos vernielen zijn zijner on waardig. 2. De strijder moet in uniform gekleed zijn of een van ver zichtbaar kenteeken dragen, in burgerkleeding strijden is ver boden. 3. Een tegenstander, die zich overgeeft, mag niet gedood worden, ook niet de franc-tireur of spion. Deze zullen hun rechtvaardige straf van de rechtbank krij gen. 4. Krijgsgevangenen mogen niet mishan deld of beleedigd worden. Wapens, plan nen en aanteekeningen moeten worden af genomen, van hun bezit mag anders niets worden genomen. 5. Dum-dum kogels zyn verboden. 6. Het Roode Kruis is onschendbaar, ge kwetste tegenstanders moeten menschelijk worden behandeld, geneeskundig perso neel en geestelijken mogen in hun genees kundige taak en zielzorg niet worden ge hinderd. 7. De burgerbevolking is onschendbaar, de soldaat mag niet plunderen of moedwil lig vernielen. Historische monumenten en gebouwen, welke zijn gewijd aan gods dienst, kunst, wetenschap of weldadigheid, moeten in het bijzonder worden gespaard. Van de burgerbevolking kan alleen op be vel van commandanten en tegen schade loosstelling dienstverrichting worden ver- eischt. 8. Neutraal gebied mag noch betreden, noch door overvliegen, noch door beschie ten in de oorloghandeling worden betrok ken. 9. Wanneer een Duitsch soldaat in ge vangenschap raakt, dan moet hy naam en rang opgeven. In geen geval mag hij spre ken over zijn troependeel en over mili taire, politieke of economische toestanden op Duitsch gebied. Hij mag zich noch door beloften, noch door dreigementen laten overhalen. 10. Overtreding van deze voorschriften is strafbaar. Wanneer de vijand handelt tegen de punten 1 tot en met 8, dan moet dit worden gemeld. Vergeldingsmaatrege len zijn slechts toe te passen op bevel van de hoogere troepenleidng. FRANSCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ ONTBONDEN. De Fransche ministerraad heeft gisteren besloten de Fransche communistische par ty te ontbinden. PROJECTIELEN OP BELGISCH GEBIED ONTPLOFT. Uit Verviers wordt gemeld aan de „Li bre Belgique", dat Dinsdagochtend de Duitsche luchtdoelartillerie in het gebied van Beialf en Mosthaus het vuur heeft ge opend op een of meer vliegtuigen, welke van Belgisch gebied niet gezien konden worden. Ongeveer vijftien schoten werden gelost en vier projectielen zijn op Belgisch gebied, ongeveer 2 y, K.M. van de grens, ontploft. De ontploffingen veroorzaakten trechters met een middellijn van 2 meter en een diepte van 1.50 meter. De projec tielen kwamen terecht bij Igelmonder- mule. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of de projectielen granaten van de lucht doelartillerie of bommen van een vliegtuig waren. DE ONTPLOFFING VAN DE PONT DE LA POSTERIE. Nader wordt gemeld, dat de ontploffing van de Pont de la Posterie is veroorzaakt door de springlading welke de Belgische militaire autoriteiten zelf in de brug heb ben gelegd. HET JAPANSCHE OFFENSIEF IN HOENAN. In een Japansch legerbericht wordt ge zegd, dat alle Japansche troepen, die uit verschillende richtingen naar Tsjangsja optrekken, een nieuw algemeen offensief hebben ingezet, tengevolge waarvan de tweede Chineesche verdedigingslinie voor Tsjangsja snel ineenstort. De Japanneezen zijn genaderd tot 55 K.M. ten Zuiden van de stad. VAN HET VATICAAN DE PAUS BLIJFT TE CASTEL GANDOLFO. Vermoedelijk zal Z. H. de Paus tot half October te Castel Gandolfo blijven en zal hij eerst naar het Vaticaan terugkeeren, wanneer het herstel van zijn vertrekken aldaar gereed zal zijn. Knip dit uit en bid dit gebed met de leden van uw gezin. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Haat ana bidden am wede O God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geef aan Uw dienaren die vrede, welke de werejd niet geven kan, opdat wij, in gehoor zaamheid aan Uw wetten, bevrijd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. Door Christus onzen Heer. Oratio Missa pro pace.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6