De inundeeringswerkzaamheden in ons land. Op verschillende plaatsen zijn de wegen geheel overstroomd. Het land daarnaast volgt spoedig Op de grens tusschen weg en water in het geïnundeerde terrein van ons grond gebied. Het gekapte wilgenhout langs den kant is met prikkeldraad door vlochten Duitsche soldaten toonen hun belangstelling voor een Russischen pantserwagen tijdens een ontmoeting tusschen legerafdeelingen der beide landen op Poolschen bodem Leden van den Duitschen Arbeidsdienst hebben aan de Nieuwstraat te Kerkrede een aanvang gemaakt met het afrasteren van de grens tusschen de grenskantoren Strass en Kohlscheid. Het graven der kuilen voor de 2 meter hooge versperring Leeuwen te Den Haag vierde haar 100sten verjaardag. Namens het gemeentebe stuur werden aan de jubila- resse eenige geschenken aanaeboden Ter vervanging van de onlangs ver strekte nood distributiekaarten is men Dinsdag te Amsterdam begonnen met de uitreiking der distributie stamkaarten. Een kijkje in een der bureaux Rijdt weinig! Rijdt zuinig! Door den A N.V^.B. worden op groote schaal achterruit etiketten verspreid, waarop o m vermeld staat, dat de houder ervan zich vrijwillig heeft ver plicht, zijn auto niet ongemotiveerd te gebruiken en niet sneller te rijden dan 70 K.M. per uur feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 73) Zij beet hem die woorden zonder vrees toe. „En als Cymbeline sterft, dan zult u wel spijt hebben, maar dan is het te laat Het scheen, dat zij even vlug verdween als zij gekomen was. De deur sloot zich geruischloos achter haar. Maar haar woor den, die meedoogenlooze woorden, klonken hem nog lang in de ooren. Als Cymbeline sterft.... HOOFDSTUK XXXII. Als Cymbeline sterft Misschien had mijnheer Harriman dat nooit goed overwogen. Dat gaf wel blijk van weinig verbeeldingskracht, want de zo nen en kleinzonen van kennissen vielen dag aan dag. Geen enkele klasse ging vrij uit. de vorstelijke familieleden vielen even goed als de weesjongen. Het scheen ook, dat hst vooral op eenige zoons gemunt was. Als Cymbeline sterft.... De eenige j^r.- gen in de familie. Zijn eenige kleinzoon. Op wien zooveel hoop gevestigd was geweest. Wat was hij van het begin af bang ge weest, dat Viola hem zou verwennen. Hij had den jongen beschouwd als slor dig, onnadenkend, eigenwijs. Zijn school rapporten waren nooit schitterend geweest. Hij had nooit een steek uitgevoerd, totdat hy er zich op toelegde om het Academie examen te halen. Hij hield veel te veel van sport en spel om een goed fabrieks-direc- teur te worden. Hij zelf had er dikwijls ge noeg bij Lambert op aangedrongen, hem strenger aan te pakken, maar Lambert had altoos geweigerd. Onwillekeurig trachtte mijnheer Ham man Cymbeline te zien zooals hij was. Een flinke groote vent, in de uniform van het vliegeniers-corps, kapitein vóór hij een en tv/intig was en met het militaire Kruis voor grooten moed in Gallipoli. Was hij zoo vooringenomen tegen den zoon van Viola, dat hij niet in hem kon zien, wat voor ieder ander zoo duidelijk was? Uitstel kon voor Cymbeline beteeke- nen, dat hij sterven zou en geen kinderen achterlaten om de nieuwe toekomst, door hem bewerkt, de zege door hem bevochten, te genieten. Het meisje zag zichzelf als iemand wie het moederschap ontzegd wordt. De toe komst lag in hun handen. Dat had zij hem duidelijk genoeg gemaakt. Hij had voorge wend, dat het hem hinderde, dat zij zoo onomwonden sprak, maar zooiets was eigenlijk dwaas. De jeugd van Engeland zag dat zoo klaar en duidelijk in. De jeugd en niet de ouderdom ging zich offeren op de slagvelden en daarom moest ook de jeugd over den komenden dag van vrede onder handelen. Het jonge vuur en de jonge kracht zetten het oude opzij. En de jongen was nu eenmaal katholiek. Daar was niets meer aan te doen. Zelfs al kreeg hij Angela niet, dan had zij dat toch voor hem bereikt. Wat lag er een op standigheid in die daad.... wat wierp hij txaditie en vooroordeelen van zich af. Was. er toch niet veel waarheid in haar woor den geweest? Had hij het recht om te ster ven in het geloof, dat hij koos? Hadden de jongens door hun moed niet het recht gekregen, hun eigen weg te zoe ken naar de Eeuwigheid? Terughouden kon men hen niet Zij spotten met geld en goedomdat de dood ieder uur zijn prooi uit hun rijen stal. Wat gaf hun geld en goed? Zij kozen het erfdeel, dat eeuwi ge schatten beloofde, rijker dan alle aard- sche. Zij hadden het recht te kiezen Hij dacht aan de graven van dat helden- leger, die heel Vlaanderen over lagen, van Mons tot aan de Aisne. En dan dacht hij aan Cymbeline, zijn eenigen kleinzoon. Daarnaast scheen hij het meisje te zien, dat hem beminde, even dapper, ernstig en flink. Hij ging naar een lade van het oude bu reau en nam er een enveloppe uit met een zwaar, gewichtig document. „De laatste wil en testament van Jonathan Carnegie Harri man." En daarbij was een codicil van jon gen datum. Dat codicil vernietigde hij. De jongen had het recht te sterven in het geloof, dat hij verkoos. Was het niet hetzelfde geloof, dat de Kruisvaarders met moed en bezieling had vervuld, zij het te vergeefs? En waren die jonge strijders niet hun afstammelingen? Zijn huwelijk, dat was een tweede. Maar het gezicht van Angela, niet min der dan haar woorden spookte door zijn geest. Hij zag haar daar nog staan, tenger, wit, vol leven, een schepseltje van vuur en vlam, terwijl zij pleitte voor haar ongebo ren kind.... een kind, dat er misschien nimmer zou zijn. Hij dacht aan Lambert, aan Cymbeline, aan den zoon van Cymbeline. El als Cym beline eens sterft? HOOFDSTUK XXXIII. Een paar weken na het gesprek tusschen Angela en mijnheer Harriman, kwam Cym beline in Pagdon terug. De stad was geko zen als middelpunt voor een uitgebreide kustwacht en omdat de hangars dicht bij het Oude Huis lagen, hoopte Cymbeline, dat hij vooreerst thuis zou kunnen wonen. Hij was aangewezen om in die speciale be waking te helpen. De hangars lagen tusschen Pagdon en zee. Volstrekte geheimhouding werd ver- eischt, want hoewel het in een strook ver boden grond lag, vreesde men toch nog. dat er verraders in de stad scholen, die klaar stonden om alles aan den vijand over te brengen. Viola vond het heerlijk, haar jongen weer te zien en te weten, dat, al was het voor een korte poos, hij bij hen wonen zou. Zij was veel alleen, want zij had een druk ke cantine voor de arbeiders in de munitie fabriek en als Lambert 's avonds laat thuis kwam, moest zij er als regel juist op uit. Primula was in Frankrijk, in een hospi taal van het Roode Kruis bij Boulogne. Ineens stond Cymbeline voor haar. Er waren een of twee luchtaanvallen op Lon den uitgevoerd, Zeppelins waren brandend naar beneden gehaald en men meende nu, dat Londen daarom wel verschoond zou blijven van aanvallen. Maar de verder afgelegen en eenzamer gedeelten van de kust zouden allicht een aantrekkelijker doel zijn. Cymbeline en een kleine afdeeling waren daarheen gezon den om de nieuwe defensieplannen uit te voeren. Zij moesten samenwerken met het afweergeschut, dat kortelings daar in de buurt geplaatst was. De eerste dagen had Cymbeline .het erg druk. Hij ging 's morgens vroeg weg en kwam pas terug, als de overige leden van het gezin als naar bed waren. Een enkele keer kwam hij heelemaal niet thuis. Tot nu toe had hy Angela heelemaal niet genoemd en Viola noemde haar naam evenmin. Zij had gehoord, dat Lady Weste cn haar doch ter, na een kort oponthoud op Valleylands, weer naar Dorsetshire waren teruggegaan, waar Sir Roger nog in kwartier lag. Op zekeren dag liep Cymbeline met een brief in de hand haar kamer binnen. „Mam, ik heb iets van haar. Zij zijn te rug, zij zijn gisteren terug gekomen. Zij weet niet voor hoelang. Maar haar vader is naar Frankrijk gedirigeerd en stuurde ze hierheen. Hij weet natuurlijk niet, dat ik hier ben." „Je gaat er heen?" vroeg zij een beetje treurig. Zij had zoo gehoopt, dat zijn werk langzamerhand alle gedachten aan dit meis je verdringen zou. „Wat denkt u wel? Ik ben vanmiddag voor een poosje vrij. Ik ga er heen en breng ze mee, om te eten en te slapen, als Lady Weste het goed vindt tenminste." Zijn oogen lachten. „Goed, beste jongen". „Zelfs Angela weet niet, dat ik thuis ben. Zij stuurde dien brief hierheen, om doorge zonden te worden. Ik zal haar eens ver rassen." Hij verliet het Oude Huis onmiddellijk na de lunch in zijn motor met zijspan. Het schen hem jaren geleden, dat hy dien be kenden weg gereden had. (Wordt vervolgd). L

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5