Academienicuws BIOSCOPEN TE LEIDEN Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHT EN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT Uit de Atió óie HIT., Catholic Mission, Amukura. I j Kenya. Tororo, P. O., B. E. A. August. 1939. De Teso in Kenya. Het Kisumu Vicariaat, gelegen in de Engelsche kolonie Kenya, wordt bevolkt door verschillende groote negerstammen, o.a. de Bantu, de Luwo, de Kisi, en de Nandi. Waar het Kisumu Vicariaat aan het Vicariaat van de Boven Nijl grenst, loopt een lange landslrook, die bewoond wordt door de Teso. Vergeleken bij de an dere negerstammen van Kenya zijn de Teso welilcht nog de meest achterlijke en primitieve. Oorspronkelijk vormden de Teso van Kenya een geheel met de Teso van Uganda, waar nu nog de grootste meer derheid van de Teso wonen. Het schijnt dat de Teso van Kenya uitgestooten zijn door hun stamgenooten van Uganda. Zij zijn toen afgezakt naar de Uganda-Kenya- grens, waar zij op de Bagishu stuitten, die toentertijd een groot gedeelte bewoonden van het land, waar nu de Teso van Kenya wonen. De Bagishu werden naar Uganda teruggedrongen. De Teso schijnen vroeger erg strijdlustig geweest te zijn. Ook nu nog is de Teso-neger geen gemakkelijke en makke tegenstander, als hij in een gevecht raakt. Hoe ziet het land van de Kenya Teso er uit? Het is een afwisseling van hoogland, laagland, heuvels, moerassen, en een groot plateau, waar de eerste missie onder hen is gevestigd. Wat hun lichaams bouw betreft zijn de Teso van middelma tige lengte, en over het algemeen licht en tenger van bouw. Het is opmerkelijk, dat van de vrouwen en meisjes verschillende toch stevig en gezet zijn. Oningewijden zijn geneigd de negers voor te stellen als zwarte menschen met dikke roode lippen en grove neuzen. Maar dat is toch niet zoo. Het is waar. er zijn onknappe, leelijke en grove negers, gelijk er ook leelijke, on knappe en grove blanken zijn. Vele Teso- negers zijn wel gevormd van lichaams bouw en knap van uiterlijk. Onder de Te- sovrouwen en meisjes loopen echte „beau ties". Van hygiënisch oogpunt zijn de Teso echte viespoesen. Ze kunnen er echt vuil en vies uitzien. Toch is de Tesoneger niet onverschillig voor betere lichaamsverzor ging en lichaamshygiëne. Vele beginnen hun lichaam beter te verzorgen, vooral de vrouwen en meisjes. Het Teso „luchie" wordt reeds verdrongen dopr een frissche zeeplucht. De moeder- en kinder-hygiëne staan nog op zeer laag peil. De oorspron kelijke dracht van de Teso was voor de mannen het „Adams"-colbertje en voor de vrouwen en meisjes een rokje van bana nenbladeren. Maar nu bezit menige Teso- jongen en Tesoman een hemd en een broek, of althans een van beiden. Behalve een kort rokje bedekken nu de meeste vrouwen en meisjes hun lichaam met een groote doek of dragen een jurk. Op zon en feestdagen kunnen sommige van onze christenvrouwen en meisjes al in heel charmante en flatteerende japonnetjes voor den dag komen. De gezondheidstoe stand van de Teso is niet erg rooskleurig. Er is veel ziekte onder hen, vooral mala ria en longontsteking. De Teso hebben nog hun eigen primitieve manier van wond verzorging, b.v. het bedekken van een wond met koemest. Welke zijn de be staansmiddelen van de Teso? De Kenya Teso zijn vooral veehandelaars. Hun land is een land van koeien. En om een uit drukking van de boeren en slagers te ge bruiken, de Tesokoeien zijn over het alge meen geen goede „gevers" of „monsters". Voor den Hollandschen handel zouden ze niet veel waard zijn. De Teso hebben wel veel vee, maar ze weten weinig van het boerenvak af. Een tweede bron van in komsten is de katoenbouw. De katoen- oogst moet de mannen en volwassen jon gens de noodige shillings binnenbrengen om hun jaarlijksche belasting aan het Brit- sche Gouvernement te betalen. De laatste paar jaren zijn de katoenprijzen erg laag, en zoodoende brengt de katoen weinig op. Vele Tesomannen en Tesojongens worden de laatste jaren gedwongen 'werk te gaan zoeken buiten hun land bij Europeanen, Britsch-Indiërs of de Baganda. Het is een „black mark" tegen het Britsche Gouver nement dat de belastingkwestie het fami lieleven opbreekt. Het voedsel van de Teso bestaat hoofdzakelijk uit inlandsch koren, zoete aardappelen, mais en bana nen. Vleesch eten ze weinig. Met de ka- toenoogst wordt er wel vleesch gegeten. De mannen en jongens mogen ook kippen en eieren eten, maar de vrouwen en meis jes eten geen kippen en eieren. Melk ne men de vrouwen en meisjes alleen als ze vermengd is met groenten. De meeste Teso eten slechts tweemaal per dag, in de loop van de ochtend en 's avonds. Energiek zijn de Teso niet. Liefst zitten ze neer om over allerlei dingen te praten. Bovendien z(jn ze nog erg verslaafd aan het bier drinken, dat vaak de oorzaak is van voedsel- schaarschte. Maar de neger ziet dat nog niet in. Als hij vandaag maar z'n buikje rond kan eten en z'n bier kan drinken, dan bekommert hij zich niet om de toekomst. Het karakter van de Kenya Teso is volg zaam tegen het slaafsche aan. Noch de Missie, noch het Gouvernement heeft moeilijkheden met de Kenya Teso. Het Missiewerk onder de Kenya Teso staat een mooie toekomst te wachten. In vijf jaar tijds heeft het Missiewerk onder de Kenya Teso een hooge vlucht genomen, maar daarover een volgende keer. Fr. M. VERHOEF, Missionaris. INGEZONDEN STUKKEN M. de R. Vergun mij een kleine plaatsruimte in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. De schuilkelders. Gister passeerde ik de Marislaan (Aloë- laan) en zag daar, hoe de straatjeugd de aangebrachte schuilkelders, welke aanwezig zijn op het Schuttersveld, aan het vernielen waren. Toen ik de jongens wegjoeg, trok ken eenige burgers partij voor die ben gels en vroegen mij, waar ik mij mede be moeide. Kan zulks nu niet door de overheid worden verhinderd door het hekwerk aan het einde van de Marislaan eens grondig na te zien en zoodat overklimming on mogelijk wordt gemaakt door het doen aanbrengen van prikkeldraad? v. R. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heeren J. H. Fransen v. d. Putte, Oegstgeest en F. G. Kool, Amsterdam; Candidaatsexamen Rechten: Mej. L. Ta verne, Den Haag en de heeren J J. Seidel, Appelscha, L. H. Klein, L e i d e n, R. A. V. van Haersolte, Dalfsen (cum laude) en H. Hoeflake, Haarlem; Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter E: de heer G. W. Oosterhout, Den Haag; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Dierkunde: Mej. D. W. Ch. Hen- richs, Den Haag; Idem, hoofdvak Natuurkunde, du heer D. A. de Vries, Scheveningen; Idem, hoofdvak Pharmacie, de heer M. van Oosten, Voorburg. N. ▼N ....zooda anderen hun bocht ver keerd moeten nemen en het uit- Vragen en antwoorden Wat te doen en wat te laten Veevoeder. Vraag: Worden thans nog z.g. door gedraaide groenten verkocht ter verwer king tot veevoeder? Antwoord: Voorzoover doorgedraai de groenten niet worden geconserveerd of voor distributie worden bestemd, kunnen zy ter verwerking tot veevoeder worden HOOFDFILMS Alarm in Indië. (Sabu). Als vrouwen regee- ren. (Lilian Harvey Willy Fritsch). De onzichtbare macht. (Boris Kar- loff, Bela Lugosi). Nog drie maanden te leven. (Edward Eve rett Horton). 't Begon in China. (Clark Gable, Myr- na Loy). Suez (Tyrone Power, Annabella). Kom je ook b(j de brandweer (Joe Brown). Gesloten wegens restauratie. AANVANGbUUR Sensationeel Vroolijk Sensationeel Komisch Sensationeel Aanleg Suezkanaal Komisch lederen avond 8 uur Zondag .27 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. lederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens- ag half drie matinée lederen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uui Zondag van 2—7 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen verkocht, mits de kooper garantie geeft, dat deze groenten inderdaad voor veevoe der worden bestemd. Vraag: Kunnen z.ij, die niet in staat zijn om zelf vervoerbonnen voor veevoeder e.d. bij den plaatselijken bureauhouder te halen, deze binnen door anderen laten halen? Antwoord: Daartegen is in principe geen bezwaar. Men wende zich tot den provincialen voedselcommissaris. V r a a g: De mengvoeders, welke thans nog mogen worden afgeleverd aan verbrui kers, moeten worden samengesteld uit rogge, gerstemeel, tarwe of tarwevoermeel, e.d. Hoe te handelen, wanneer deze arti kelen niet meer te krygen zijn? Mogen dan vervangingsartikelen worden aangewend? Zoo ja, welke? Antwoord: In een dergelijk geval dienst de mengvoederfabrikant aan het rijksbureau voor voedselvoorziening in oor logstijd, afd. veevoederdistributie, Lange Voorhout 1-3, 's-Gravenhage, toestemming te vragen tot het mengen van andere dan de voorgeschreven producten. Vraag: Is het waar, dat er in Neder land nog slechts voldoende veevoeder is voor ongeveer 6 weken? Antwoord: Daarvan is geen sprake. De distributie van veevoeder geschiedt al leen, teneinde al het beschikbare veevoeder gelijkelijk te verdeelen over de komende wintermaanden. Er is voorloopig voldoende veevoeder. Vraag: Kan een veehouder voor het tijdvak van een week veevoeder betrekken van verschillende leveranciers? A n t w o o r d: Ja. Er kunnen meerdere bonnen worden afgegeven ten name van verschillende leveranciers. Splitsing is ech ter alleen mogelijk naar artikelen, niet naar hoeveelheden. D.w.z. de geheele wekelijk- sche behoefte van een bepaald soort vee voeder moet bij een leverancier worden gedekt. Dus niet de helft hij A en de helft bij B. Mocht in een bepaalde plaats of streek deze splitsing moeilijkheden opleveren van den kant van de personen, die met het af geven der bonnen belast zijn, dan dient men zich te wenden tot den provincialen voed selcommissaris. Vraag: Worden vóórkoopen van vee voeder erkend? Antwoord: Wanneer het betreft voor- koopen van o n gemend voeder door land bouwers, dan komen die voorkoopen te vervallen, aangezien het afleveren van on gemengd voeder is verboden. Alleen een mengvoerfabriek kan nog ongemengd voer ontvangen. Vraag: Worden vóórkoopen van kunst meststoffen erkend? Antwoord: Er bestaat thans een ver- voerverbod voor kunstmeststoffen bij hoe veelheden van meer dan 5 kilo, tenzij ver gunning tot vervoer is verkregen van het Kunstmest-distributie-bureau te 's-Graven hage. Wanneer het dus hoeveelheden bene den 5 kilo betreft kan de aflevering aan den landbouwer op bestaande voorkoopen ook thans nog vrij geschieden. Een distributieregeling voor kunstmest stoffen ten behoeve van land- en tuinbou wers zal binnenkort bekend worden ge maakt. Toelaatbaar v. volwassenen Binnenland DE INSPECTIE DER AMSTERDAMSCHE LUCHTBESCHERMING DOOR H. M. DE KONINGIN. Bezoek aan het hoofdkwartier van het corps vrouwelijke vrijwilligers. Naar wij vernemen zal H. M. de Konin gin Zaterdag a.s. omstreeks half twaalf per auto uit den Haag in de hoofdstad arrivee- ren. Onmiddellijk na aankomst zal de Ko ningin zich voor een onofficeel bezoek be geven naar het hoofdkwartier van het korps vrouwelijke vrijwilligers, dat gevestigd ls in gebouw Heerengracht 478. Het is de wensch van H.M. zich op de hoogte te stel len van de dagelij ksche werkzaamheden van het korps, zoodat tijdens het hooge bezoek een eenieder gewoon aan den arbeid blijft. De Koningin zal in de bestuurskamer worden ontvangen door het voltallige be stuur, waarna de presidente van het korps, mej. dr. Jane de Iongh, en de comman dant, mej. H. C. L. Veder, na een uiteen zetting van het korpswerk, Hare Majesteit door het gebouw zullen rondleiden. Bij de ontvangst zullen aanwezig zijn de burgemeester en mevrouw de Vlugt, die naar men weet eere-presidente van het K.V.V. is. Het bezoek zal ongeveer drie kwartier duren. Vervolgens zal de Koningin een rit door de stad maken, waarbij verscheidene zand- depots en schuilplaatsen in oogenschouw zullen worden genomen. H. M. de Koningin zal hierna het noen maal ten paleize gebruiken. Des middags omstreeks half drie zal Hare Majesteit uit rijden naar het Stadion, voor de inspectie der luchtbeschermingsorganisatie. SPOORWEGTENTOONSTELLING WORDT EEN WEEK VERLENGD. Een sergeant was de 150.000ste bezoeker. ,'t Krioelde van de menschen vanmorgen op het terrein van de spoorweg jubileumten- toonstelling aan het Frederiksplein te Am sterdam. Om elf uur reeds waren zesdui zend belangstellenden de controle gepas- seer en onder deze eerste zesduizend be langstellenden van den nieuwen tentoon stellingsdag bevond zich ook de 150.000ste bezoeker. Die gelukkige was sergeant B. H. Ockeloen, wonende in Geldermalsen, Inge deeld bij de tweede compagnie spoorweg troepen, waarvan een groep vanmorgen naar Amsterdam was gekomen om de ten toonstelling te bezoeken. Sergeant Ockeloen werd in het restau rant geroepen en i.adat zijn luitenant en zijn kornuiten zich in een kring achter hem hadden geschaard, werd hij door den voor zitter van het tentoonstellingscomité, wet houder van Meurs, heel hartelijk toege sproken. Aan het slot hiervan overhandig de de wethouder hem een keurig met bloe men versierd pakje, waarin een practisch cadeau: een electrisch scheerapparaat. Een op de tentoonstelling exposeerende firma deed er nog een kistje sigaren bij, waarna sergeant Ockelaen, een beetje onthutst door deze plotselinge hulde, een welgemeend woord van dank sprak. Zijn groep, vooral denkende aan de sigaren, onderstreepte dat met een spontaan gejuich. Kort tevoren had de wethouder de be langrijke mededeeling gedaan, dat het comité heeft besloten den duur der ten toonstelling met een week te verlengen. Zij zal nu sluiten Zondagavond acht Octo ber, maar dan is het ook onherroepelijk af- geloopen. De wethouder deelde nog mede, dat het tentoonstellingsmateriaal na acht October zal worden overgebracht naar Utrecht en een plaats zal krijgen in het spoorwegmu seum, dat zich daar in één der hoofdge bouwen van de Nederlandsche Spoorwegen reeds bevindt, maar dat zal verhuizen naar het Maliebaanstation, welk gebouw als spoorwegmuseum zal worden ingericht. RIJNZATERWOUDE Van een trap gevallen. Een vierjarig dochtertje van den heer A. W. Jansen al hier had het ongeluk van de trap, welke naar den zolder loopt, te vallen. Hierdoor bekwam zij zoodanig letsel dat medische hulp. moest worden ingeroepen. Dr. Post- Uyterweer uit Langeraar was spoedig ter plaatse en constateerde een zware hersen schudding. De heer A. W. Jansen, die in militairen dienst is werd telegrafisch in kennis gesteld en mocht van zijn superieu ren spoedig naar huis. Tot op heden is de kleine nog steeds buiten bewustzijn. Buitenland VON RIBBENTROP NAAR MOSKOU VERTROKKEN. BERLIJN, 27 September. (A.N.P.) Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft zich vanochtend met het Condor-vliegtuig „Grenzmark" van het vliegveld Tempelhof met den am bassadeur der Sovjet-Unie te Berlijn, Schwarzev, en legatiesecretaris Parolaw, op uitnoodiging der Sovjet-Russische re geering naar Moskou begeven. De rijks minister van buitenlandsche zaken wordt vergezeld door onderstaatssecretaris Gauss, de legatieraden Schnurre, Henke en Kordt, de plaatsvervangend chef van het proto col vor. Halem en leden van zijn persoon lijken staf. Bij het vertrek waren aanwezig de Sov jet-Russische luchtvaartattaché, brigade generaal Beljakoff met leden der Sovjet- Russische ambassade. Een artikel In de „Times". LONDEN, 27 Sept. (A.N.P.) Een spe ciale correspondent van de „Times" meldt van de Litausche grens naar aanleiding van het bezoek van von Ribbentrop aan Moskou, dat „Duitschland een slechte koop heeft gesloten" met betrekking tot de de marcatielijn in Polen. Naar het schijnt, beschouwt Duitschland de demarcatielijn nog steeds als tijdelijk. Doch indien Mos kou dit ook doet, dan ls dat niet met de bedoeling in Oostelijke richting terug te trekken. Dat Moskou de bezetting der Sovjets op zijn minst als duurzaam be schouwt, wordt weerspiegeld door de ge publiceerde verklaringen en de algemeene en grondige invoering van het Sovjetstel sel De koop met Hitier heeft den Sovjet- inviced, welke reeds overal tusschen Oost zee en Zwarte Zee wordt gevoeld, overal enorm doet toenemen, terwijl de tegenin- vloed van Duitschland, welke tot nu toe heeft bestaan, vrijwel is verdwenen, daar Duitschland getoond heeft niet in staat te ziin weerstand te bieden aan den eisch van Stahn met betrekking tot de verdeelings lijn in Polen Men gelooft, dat Duitschland thans al wat Sovjet-Rusland in Oost-Pruisen zelfs op den Balkan zou vragen, zal moe ten inwilligen, tenzij het in staat is in ht* Westen een bliksemoverwinning te beha len en aldus zijn handen vrij te maken om met den nieuwen vriend, die het op zijn drempel heeft toegelaten, af te rekenen. LEIDEN. Geboren: Simon Petrus», z. v. A. Du!>- beldeman en A. M. Strijk, O n d e r t r o u w d: J, P. v, d. Ham jm 27 j. en S. M. Bavelaar jd 24 j. M. Du- rieux jm 28 j. en A. Mieremet jd 23 J. D. B. Abegg jm en L. Fontein jd. Overleden: H. Vreke, wedn. 78 J. SUCCESSEN DER JAPANNEEZEN IN CHINA. TOKIO, 27 Sept. (A. N. P.). Ten Noor den van Tsjangsja, de hoofdstad der pro vincie Honan, zijn de Japansche strijd krachten vanochtend vroeg door de Chi- neesche linies gebroken. De Japansche troepen trekken op Tsjangsja samen. De Chineezen hebben volgens dit bericht 3700 dooden op het slagveld achtergelaten. DOLLE WOLF BRENGT VERSCHRIKKING. BAGDAD, 27 Sept. (A. N. P.). Een dolle wolf heeft 35 personen aangevallen en wonden toegebracht. Tot nu toe zijn vijf personen aan de wonden bezweken. De wolf werd na een klopjacht van twee da gen ten Zuiden van Basra neergelegd. EERSTE BLAD PAG. 3 AMSTERDAM, 27 Sept. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 284 vette kalveren 5460, 4452 en 3642 cent per kg. levend gewicht; 50 nuchtere kalveren 812 per stuk, 135 varkens: vleeachvar- kens, wegende van 90110 kg. 7778 cent, zware 7677 cent en vette 7475 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagon* geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: vette kalveren ruime aanvoer, han del sleepend, prijzen lager, nuchtere kal veren korte aanvoer, handel stug, en prijs houdend Varkens matige aanvoer, handel kalm en moeilijk prijshoudend BOSKOOP, 27 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 30 60 cent, Wendland 3054 cent, Iladley 40 cent, Claudius Pernet 40—52 cent, Bnarclif 4064 cent, Butterfly 3061 cent, Rosalandia 30^—51 cent, Florcx 4086 cent, Vjerlanden 3057 cent, Edith Helen 40 60 cent, Aug. Noack 1526 cent, Else Poul- scii 1010 cent, Gloria Mundi 3045 cent. Ellen Poulsen 12—20 cent, Paul Grampel 1530 cent, Rosa Mundi 20—52 cent. Mevr. van Straaten van Nes 713 cent, Ingar Ohlson 3044 cent, Queen Mary 3055 cent, Chrysanten, grootblocmlg 5090 ct., idem tros 612 cent, Acerblad 1621 cent, Sneeuwbessen 15—24 cent, Physalis Fran- chetti 814 cent, Clematis Durandi 1530 cent, Clematis Prins Hendrik 5090 cent, I.e Coultre 80—110 cent, Pernetti per stuk 4048 cent. IIAZERSWOUDE, 25 Sept. Eicrenveiling. Aanvoer 2907 stuks. Prijzen: kippeneieren 4.955.50 en eendeneieren 3.253.35 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 28 Sept. Groenten- veiling. Per 25 kg.: Eigenheimers, groote 3 004.40, per 100 stuks: bospeen 2.50 50, per kist van 20 kg.: waspeen 3063 cent. kroten 4060 cent, per 100 kg.: prin- cesseboonen S 1115, snijboonen f 6—10, per 100 kg.: groenekool 2.604.00, uien 1.25—1.75. KOUDEKERK, 26 Sept. Eierenveiling. KoudekerkRijndijk. Aanvoer 1620 stuks eieren en 30 pond boter. Prijzen: kippen eieren 4.905.40 per 100 stuks, boter 67 —69 cent, kaas 29—31 per pond, kippen 55 80 cent, hanen 6070 cent, konijnen 75 90 cent per stuk. LFJDSCIIENDAM, 26 Sept. Groentenvel- ling. Eng. komokmmers lc soort 2.50 3.40, 2e soort 1.602.00, 3e soort f 1.00 I 50, gele komkommers le soort f 3.004.60, 2c soort 2.103.00, 3e soort f 1.302.40, Kropsla le soort 0.501.10, peen f 2.50 3.60, tomaten midd. 2.202.40, groote ronden 2.402.60, 2e soort f 2.002.20, 3e soort 2.—, and vie per 100 0.50—1.20, spinazie per 4 kg. 4659 cent, postelein 4 906.20, snijboonen 1417 ceit, sper- cieboonen 718 cent, prei f 2.002.40, sel- oerie 3060 cent. meloenen 511 cent, druiven f 8.009.20. Eierenveiling. Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 13246 kippeneieren t 5.405.90, 2000 henncneleren 2.35 2.90, 379 eendeneieren f 3.10 per 100 stuks, 317 kippen 4070 cent, 2 eenden 50 cent, 14 konUnen f 0.20—1.00, 20 duiven 10—20 cent per stuk. LOOSDUINEN, 26 Sept. Grocntcnvcillng. stokprinccsscn 1415 cent, stamprinces- sen 912.90, pronkbooncn 3.toma ten A 4.00—4.40, idem B 4.80, idem C, CC en bonken f 4, druiven, blauwe lsto soort 1518, idem witte f 17 per 100 kg., spinazie 4250 cent, postelein 2037 cent per 6 kg., salade 30 cent per 100 krop, peen 1.902.70, pieterselie 30 cent, knol- seJderie 1.60 per 100 bos; andijvie 3070 cent per 100 struik, stoofsla 12 cent per 6 kg., savoyekool 1.50 en groenekool 3.60 per 100 kg. NOORDWIJKERIIOUT, 20 Sept. Velling ,.De Eendracht". Pronkers 3538 cent, en kele z. draad 1.50—1.60, enkele boonen met draad 115—1.75, rentcgevers 110 1.15, stokboonen zonder draad i 1.551.65, snijboonen 0.951.70, dubbele boonen 1.001.65 alles per 10 kg. RIJPWETERING, 26 Sept. Eierenveiling R. P. V. Aanvoer: 3021 kippeneieren 5.00 5.60, 55 eendeneieren f 3.704.00 en hen- reneieren f 3.003.70 per 100 stuks, kip pen 2458 cent, konijnen 0.101.00 en hanen 60 cent per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 27 Sept. Groen- tfnvelling. Aardbeien 812 cent per doos je, druiven 79 cent per pond, bloemkool 2—7 cent per stuw, tomaten A 5270 cent, tomaten B 5892 cent, iderh C 5054 cent, Idem bonken 5664 cent per 25 pond, sla 3031 cent per 100 krop, kassnijboonen f 1.601.80, idem stek 8095 cent, prln- cessebnnnen 1.55, pronkbooncn 30 cent per 10 kg. WOERDEN, 27 S<*pt. Kaas. Aanvoer 365 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 3538. Idem 2e kwal. 3034, zware tot 0.40. Handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.513/4 Berlijn74 75 Parijs 4.26 Brussel 31H 41 /2 Zwitserland 42 471/2 Kopenhagen 38,45 Stockholm44 95 Oslo 42 75 New York1.88

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3