OMGEVING Myra. het eitje en de booze kabouter Zwartvoet RIJNSTREEK WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 OEGSTGEEST De St. Willibrord- feesten Wanneer we het H. Vormsel ontvangen, zijn we gekomen althans wordt dit ver ondersteld tot de jaren van verstand. We maken ons echter sterk, dat de meeste Katholieken slechts een wazig en flets be grip hebben van de beteekenis van dit sacrament. De geheugen-opfrissching, welke giste ren op den derden dag van St. Willibrords- feestweek, aan de Oegstgeester parochia nen werd toegediend over de uitwerking van het H. Vormsel, heeft, blijkens de groote belangstelling, in een zelfgevoelde behoefte voorzien. Pater Lohuis preekte gisterenavond weer voor een kerk, die, zooals de geijkte term luidt, zoo vol was als een ei, en dan nog wel als een hard-gekookt ei. De jeugd vulde „en masse" het midden schip, toen de plechtigheid zijn grootsche „ouverture" vond in het statige, maje- stueuse „Veni Creator" van Diepenbrock, door het groote koor gezongen. Ter voorbereiding der toehoorders op de predikatie over het H. Vormsel werd ver volgens gelezen vers 10 tot 21 uit het 6e hoofdstuk van St. Paulus' brief aan de in woners van Ephese: „Legt aan de wapen rusting Gods om stand te houden tegen de listen des duivels". In aansluiting op deze tekst, die in 't bizonder in dezen tijd van krijgsbedrijf, op de luisterenden een diepen indruk maakte, verklaarde pater Gilbertus Lohuis de zin en beteekenis van het H. Vormsel. Dit Sacrament is de bevestiging in het ge loof en een uitstorting van den H. Geest om ons de doopgenade te doen bewaren. Zooals men het Doopsel het sacrament der geboorte kan noemen, is het Vormsel het sacrament der opvoeding tot goede Chris tenen, tot kinderen Gods. En omdat ieder kind zich gedrongen voelt te strijden voor de zaak van zijn vader, wekte de predi kant allen op, zich te laten inlijven in de Kath. Actie, en zich daar met hart en ziel aan te geven. De inkleeding van de aspirant-leden van de vrouwelijke jeugdbeweging voor Ka tholieke actie en de uitreiking van de kruisjes aan de Kruiskinderen was de klare, ondubbelzinnige beantwoording van dezen oproep van pater Lohuis. De leidsters kwamen naar voren en ver klaarden zich ten volle bewust te zijn van de verantwoordelijkheid van haar taak en zij beloofden plechtig, er met kracht voor te Zullen werken om de meisjes die aan haar worden toevertrouwd te bezielen tot vurige apostelen. Met volle overtuiging beloofden nu iedere inkleedelinge haar best te zullen doen, om uit haar te laten groeien, datgene waarvoor God haar ge maakt had. Na de uitreiking van de kruis jes aan de Kruiskinderen was Oegstgeest 4 leidsters, een aantal frissche jonge leden en 17 Kruiskinderen rijker geworden, die er zeker zoo hard mogelijk voor zullen werken om de taak die zijn op dezen onver- getelyken avond op zich namen, tot ze gen van velen te volbrengen. Voor de opdracht der geheele jeugd aan Christus-Koning, welke hierna plaats had, was door prof. dr. Henri van Rooyen, Kruisheer in het klooster 'te Zoeterwoude, een zeer schoone tekst geschreven. Ondersteund door orgelmuziek klonk het met jeugdige geestdrift uit honderden monden: Heer Jezus, het leven ligt voor ons als een rijk, dat strijdend veroverd moet worden. Zie, wij staan gereed. Wij aanvaarden den strijd. Ten besluite dezer, voor heden en toe komst veelbelovenden, avond, werd het nieuwe St. Wilberts-lied gezongen: „Groo te St. Wilbert, treed dicht tot ons nader", een krachtig lied op een krachtige melo die. Heden is het de dag van de H. Biecht. De gezongen H. Mis hedenmorgen, tot be keering van de zondaren in de parochie, werd wederom door velen bijgewoond. Vanavond een plechtig boetelof, tijdens hetwelk de relieken van het H. Kruis zul len worden vereerd. Ook dezen avond zal pater Lohuis een predikatie houden. Morgen, de dag der H. Eucharistie, wordt te 8 uur door den Doorl. en Hcogw. heer mgr. H. J. M. Taskin een pontificale hoogmis opgedragen. LISSE Voetbalvereeniging. De R.-K. Voetbal vereniging „Lisse" vergaderde gister avond onder voorzitterschap van den heer J. C. de Haan. Mededeeling werd gedaan van de ver schillende regelingen van de noodcompe- titie. Tot nu toe was geestelijk adviseur kap. J. H. M. van Ingen, doch thans is door den Bisschop als zoodanig benoemd kapelaan van Buchem. De voorzitter installeerde den nieuwbenoemden adviseur met enkele woorden van welkom en een' woord van afscheid tot den scheidenden adviseur, kap. van Ingen. In verband met de militaire bezetting zal het wel eens kunnen gebeuren, dat wij over het terrein des Zondagsmiddags geen beschikking kunnen hebben. Enkele huishoudelijke aangelegenheden volgden en de mededeeling, dat op Zon dag, 22 October 1939 de controle zal wor den uitgeoefend op de legitimatiebewijzen. De voorzitter herdacht op het einde der vergadering het overleden lid C. C. van der Vlugt in enkele waardeerende woorden. SASSENHEIM Concert. In de groote loods van Z. v. P belangloos beschikbaar gesteld zal door „Crescendo" a.s. Donderdagavond 8 uur een concert voor militairen gegeven wor den. Oliebollendag. De voor Bethesda geor ganiseerde oliebollendag heeft ruim 200 winst opgebracht. VOORSCHOTEN Vertrokken: J. J. Colpa naar 's-Gra- venhage E. H. Doerrleben naar- Arn hem P. Hij zeiendoorn naar Leiden H. Caron naar Hilversum M. C. Pohl naar Baarle-Nassau J. A. Klijnstra naar Den Haag Mej. Campagne-Slot naar Den Haag J. G. Manuel naar Amsterdam G. C. Hooyer naar Brussel B. Wolff naar Brussel H. Karreman naar Voorburg H. van Rossum naar Noordwijk D. de Jong naar Waddenoyen J. H. Hooger- vorst naar Oegstgeest H. Volker naar Oegstgeest S. T. Hazenberg naar Heemstede J. G. Prins naar Utrecht M. E. Q. Bruynen naar Sassenheim E. T. M. Ecuty naar Voorburg H. J. Beekman naar Amersfoort C. Klein naar Amersfoort Ch. Westerduin naar Den Haag L. van der Zwan naar Amers foort J. van der Zwan naar Amersfoort Ch. P. J. van der Sluis naar Rotterdam N. Telle naar Soest C. Ostermann naar Soest Th. L. Pauëlsen naar Kame- rik N. A. van der Valk naar Leiden. WASSENAAR .Hanze. In het R.-K. Vereenigingsge- bouw vergaderde Dinsdagavond de afd. van de Hanze onder leiding van den voorzit ter, den heer H. C. J. van Os, die, na ope ning met gebed, allen welkom heette en bij zonder den nieuwen geest, adv., kapelaan J Schoots. Ingekomen was een schrijven van de Wassen. Middenstandsvereeniging terzake verplaatsing van het secretariaat daarvan. Voort werd melding gemaakt van de aan wijzing van leden van een hulpcomité t. b. van gemobiliseerden, alsmede van een commissie terzake de bedrijfstarieven. Ten slotte werd medegedeeld, dat ter bestrij ding van de gemaakte onkosten voor de wegens de tijdsomstandigheden uitge stelde winkelweek was besloten, dat iede re deelnemer 50 cent zou betalen en elk der beide middenstandsvereenigingen 20. De voorzitter stelde voor om ook in de Hanze aldus te besluiten, hetgeen ge schiedde. De nieuwe geest. adv. werd op hartelijke wijze door den voorzitter verwelkomd. De groote kwaal in het vereenigingsleven is, dat men geen overtuigd lid is. We moe ten menschen hebben die weten waarom ze lid zijn. Spreker vraagt om leden te zijn waar aan de Hanze iets heeft. Dan zullen de vruchten van die samenwerking belichaamd zijn in practische resultaten van ons werk. De voorzitter wekt de leden op tot deel name aan het op 4, 5, 6 en 8 Oct. te hou den triduum, waarover de leden nog een circulaire zullen ontvangen. Hierna wordt overgegaan tot de vorming van een hulpcomité voor mobilisatie-om standigheden, hetwelk tevens een contact comité zal zijn bij eventueele distributie moeilijkheden. Als leden van dit comité worden benoemd de heeren W. J. Hooge- veen, P. M. van Leusden en H. C. J. van Os, die dus met de door de Wassen. Mid denstandsver. benoemde leden het comité zullen vormen. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad op 8 Nov. a.s. wordt benoemd de heer A. H. Zandvliet. Op initiatief van de Hanze is een commis sie gevormd tot bestudeering van de be drijfstarieven, voor welke commissie de Wassen. Middenstandsver. bereids een paar leden zijn benoemd. De vergadering wijst als leden van die commissie namens de Hanze aan, de heeren A. te Nijenhuis, H. C. J. van Os en A. J. Verkleij. De rondvraag gaf den voorzitter nog ge legenheid om mededeeling te doen van een onderhoud met den Burgemeester terzake de opvattingen van de Schoonheidscommis sie. Besloten is om in de maand December nogmaals in bespreking bijeen te komen. Te ongeveer 10 uur volgde sluiting met gebed. Oud-Leerlingen. In café van der Zalm hield de vereeniging van Oud-Leerlingen haar maandelijksche ledenvergadering, on der voorzitterschap van den heer H. Schip per. Nadat door den secretaris, den heer W. van Zetten de zeer correcte en uitvoerige notulen waren gelezen, werden eenige in gekomen stukken ter tafel gebracht, o.a. een schrijven van de afd. Wassenaar van de Kon. Maatschappij van Tuinbouw en FJantkunde, meldende, dat de door haar uitgeschreven tentoonstelling geen door gang had kunnen vinden vanwege de om standigheden met daarbij het verzoek of de door deze vereeniging geschonken me daille mocht worden behouden voor een volgende gelegenheid. Hiertoe werd be sloten. Door den voorzitter werd hierop nog een kort verslag uitgebracht van de gehouden excursie naar het landgoed Backershaegen terwijl hij verder mededeelde, dat dezen winter een cursus zal worden georgani seerd over fruitteelt in kleine tuinen. Hierop wees hij tot juryleden om de in gezonden groepen wahlia's te keuren aan de heeren Linschoten, ter Burg van Zetten. Na de pauze bracht deze jury hiervan ver slag uit. Ie prijs toegekend aan de groep var J. Hermsen; 2de prijs aan die van J. Ket; aan een mand met dahlia's Glorie van Wassenaar werden 9 punten toegekend, inzender de heer van Wissen. Tijdens de pauze werden door de leden bloemenvazen gemaakt met dahlia's. De uitslagen hiervan waren: Groep oud-cursis ten van een bindcursus: le prijs van Lin schoten; 2de prijs ter Burg en 3de prijs de heer Schipper; Groep amateurs: le prijs Looijestein; 2de Bentschap Knoop; 3de HAZERSWOUDE Geboren: Anna Geertruida, d. van H. van Meurs en G. M. Vertegaal. Corne lls z. van D. v. d. Bosch en M. v. d. Bosch. Ondertrouwd: G. A. van Amster dam 24 j. en H. P. van Doorn 23 j. NIEUWKOOP Blindenbond. Morgenavond te 8 uur zal in hotel „Het Vliegende Paard" een bijeenkomst worden gehouden van de afd. Leiden en omstreken van den R.K. Blindenbond „St Odilia", waartoe iedereen wordt uitgenoodigd. Door een blinde zal het streven van den bond worden uiteengezet, een film over blindenzorg „Het Licht Inwendig" zal wor den vertoond, een blinde dame zal het lezen van Braille-schrift en machine- schrijven demonstreer en, terwijl.de avond zal worden opgeluisterd door accordeon- en slagwerk. Iedere ziende moge uit dankbaarheid er toe gebracht worden, dezen avond bij te wonen. De toegangsprijs bedraagt slechts 25 ct., vanaf 7 uur zijn kaarten aan de zaal verkrijgbaar. ROELOFARENDSVEEN Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij „St. Pancratius". Dinsdagavond hield bovengenoemde i vereeniging haar jaarlijk- sche ledenvergadering in de St. Pancratius- zaal. In zijn openingswoord drukte de voor zitter, de heer C. M. Vesseur, er zijn spijl over uit, dat zoo weinigen naar deze ver gadering gekomen waren. Tevens vroeg de voorzitter de medewerking van alle leden, opdat de vergadering een vlot en zakelijk verloop zou hebben. De secr., de heer Jac. Dobbe, las de notulen van de ledenvergadering op 29 Sept. 1938 voor, welke na een kleine op merking werden goedgekeurd en geteekend. Hierna volgde de rekening, verantwoording en verslag, van den secr.-penningmeester over het afgeloopen dienstjaar. Ons bleek hier uit, dat dit jaar voor de vereeni ging een zeer ongunstig jaar is geweest. De voornaamste reden hiervan is, dat er dit jaar aan brandschaden is uitgekeerd een bedrag van 5007.14. Door het accuraat en zuinig beheer der vereeniging, is het echter toch nog mogelijk geweest, om een batig saldo van 51.23 te boeken. De boeken en bescheiden waren gecon troleerd en accoord bevonden, door den heer H. M. Verhulst, accountant te Leiden. Dan was aan de orde bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren: J. Bakker Hzn. en Jac. v. d. Poel, die bij acclamatie wer den herkozen, en hun benoeming, onder dankzegging voor het vertrouwen, weder& om aannamen. Na nog eenige zakelijke mededeelingen, kwam men aan de rondvraag, waarvan door enkele aanwezigen gebruik werd ge maakt, die door den voorzitter tot ieders genoegen werd beantwoord. De voorzitter dankte hierna de vergadering voor de op komst en aangename bespreking, sprak den wensch uit, dat het volgende jaar een gun stiger verloop zou hebben voor de vereeni ging, en sloot op de gebruikelijke wijze de vergadering. Hermsen, 4de Versteeg; 5de J. Ket; 6e J. Noordover. Nadat door den voorzitter een beknopt verslag was uitgebracht van den gehouden bondsdag te Wageningen, die bijzonder goed geslaagd mocht heeten, werd het woord verleend aan den heer Versteeg, tot het houden van een causerie over het ont staan van de dahlia Glorie van Wassenaar. Nadat eerst door dezen de geschiedenis van de dahlia's was behandeld, schetste hij hoe hij van een beperkt aantal soorten zaad had gewonnen en nadat dit het vol gend jaar was uitgezaaid mede tot resul taat had, dat daarin naar voren kwam de soort Glorie van Wassenaar. Nadat dezen spreker eenige vragen wa ren gesteld, werd door het bestuur voorge steld het bestuur tijdelijk te doen aanvul len met een 2de secretaris, aangezien mo menteel 2 bestuursleden in militairen dienst zijn. Hiertoe werd besloten en tot tijdelijk 2de secretaris werd gekozen de keer A. Donker. Oud-cursistenvereeniging. A.s. Vrijdag avond 8 uur zal in de St.. Pancratiuszaal een lezing worden gehouden over: „Kwade grond en haar bestrijding". Daar dit vooral van belang is voor tulpenkweekers en tulpentrekkers rekent het bestuur op een algemeene opkomst. Ieder is welkom. Tafeltennisclub „De Treffers". Gister avond speelde de tafeltennisclub „De Treffers" een vriendsohappelijken wed strijd tegen „Van Nispen" uit Leiden. Hiervan wist de Treffers de overwinning te behalen. De uitslag was als volgt: De Treffers (R'veen)Van Nispen (Leiden) C. HeemskerkScheffers 10 L. CasteleinHierings 10 N. HeemskerkDevilé 10 P. Verdel Azn.Kien jet 0—1 H. van KlinkBaart 01 L. VerdelOuwerkerk 10 Eindstand 42 TER AAR E. H. B. O. Onder leiding van den Geestelijk Adviseur, den Z. E. H. Pastoor, werd een ledenvergadering gehouden van de R.K. „E. H. B. O.", waarbij tegenwoor- aig waren dr. PostUiterweer en een twin tigtal leden. Na opening werd mededeeling gedaan, dat de voorzitter en de penningmeester hebben bedankt, waarna het financieel ver slag volgde, voorgedragen door Mej. R. Koeleman. De ontvangsten 81.50 en de uitgaven zijn er 270 onder gebleven. Het batig saldo is nog een klein lichtpuntje, aldus redeneerde de Adviseur, die tevens een warm pleidooi hield voor deze orga nisatie. Alle personen die in het bezit zijn van een diploma of niet, werden aange spoord zich bij hun eigen Katholieke ver eeniging aan te sluitm. Dan kunnen wij gemakkelijk een goede actieve club krijgen. Met de bespreking van een aanvangcur- sus en een herhalingscursus, gaf dr. Post voorts een toelichting op den cursus voor opleiding tot Roode-Kruis verpleegster, velke bestaat uit tweemaal acht lessen van anderhalf uur. Heeft men met goed ge volg den cursus doorloopen, dan bestaat er gelegenheid in tijden van oorlog op te treden als verpleegster in ziekenhuizen. De kosten voor een dergelijke cursus zijn ge ring, het volgen is een ideaal. Zoo begre pen het ook, vele meisjes, die zich reeds lieten inschrijven en zeker zullen er meer deren komen. Bij het aanvullen van de vacatures zag mej M. de Boer zich gekozen als penningm. en de heer Cor Hoogervorst als voorzitter, voor welk vertrouwen zij wel dankbaar waren, maar Na het afhandelen van een paar inter ne aangelegenheden werd het besluit ge nomen, dat ieder lid z'n best zal doen om leden te werven en deelnemers op te zoe ken voor de cursussen. Er zijn nog zooveel jongens en meisjes, die tijd genoeg over hebben om dit onderwijs te volgen, uit sluitend dienende voor den evenmensch. Laten zij zich vlug opgeven tot deelname, de kosten zijn miniem. Met een opwekkend woord van Pastoor volgde sluiting. ZEVENHOVEN HET ELECTRICITEITSBEDRIJF IN 1938. Een nieuwe vorm in de maak. Als wij het verslag van dit bedrijf over het afgeloopen jaar inzien, valt 't ons da delijk op, dat het flink uit de kinderschoe nen is gegroeid en zich tracht te scharen onder de bloeiende jongelingschap. Het verlies over 1937 van ruim 170.is ge wijzigd in een winst van 431.welk bedrag geheel in de gemeentekas is ge stort. Ook in vorige jaren is wel eens winst geboekt, echter nooit tot het bedrag gelijk aan dat over 1938. De reden ligt voor de hand: vergroote afzet, vooral ten behoeve van een tijdelijke aansluiting; het karak ter daarvan echter zal wel in een perma nent veranderen, zoodat op een ongeveer gelijke winst gerekend zal kunnen worden voor de volgende jaren. Voor huishoude lijke- en lichtdoeleinden steeg het ver bruik met 4K pet.; dat voor kracht liep terug met ongeveer 6 pet. Een tweede re den voor de grootere winst was bezuini ging op enkele uitgaafposten, welke bezui niging in de komende jaren van blijven- den aard zal zijn. Eenige renteverlaging tengevolge van conversie op een gunstig tijdstip droeg het hare daartoe bij. In vergelijking met de bedrijven van Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuwveen, waar mede het onze verschillende zaken ge meenschappelijk regelt, zijn de tarieven hier vrij hoog, vooral voor hen, die nog geen vastrecht hebben, wat met 44 van de 139 aangeslotenen aan het lichtnet in het dorp het geval is. Voor deze aangeslagenen geldt bij een verbruik beneden 200 K.W.U. 't liefst nog een enkel tarief van 40 cents. De aangeslotenen langs de Amstel en den Hoogendijk hebben allen een varieerend vastrechttarief met een eenheidsprijs van 12 cents per K.W.U., gebaseerd op de in 1929 gemaakte uitbreidingskosten. De hooge prijzen houden een groot ver bruik natuurlijk tegen, waarbij komt, dat langs het bijna tien K.M. lange net zoo weinig aangeslotenen wonen, terwijl van een eenigszins belangrijke dorpskom niet kan worden gesproken; op deze wijze blijft de exploitatie duur. Aanwending van elec- trische energie voor andere dan gewone licht- en krachtdoeleinden is ten eenen- male uitgesloten, waarbij als remmende factor tevens geldt de contractueele in koopbepaling tegenover Leiden. Het is om bovenstaande redenen, dat al gedurende zes jaar wordt gezocht naar een andere exploitatie-vorm, welke de com missie van Beheer over ons bedrijf en dat van de hierboven genoëmde drie gemeen ten, meent te vinden in de oprichting van een Naamlooze Vennootschap, waarin de vier gemeenten eenerzijds en Leiden an derzijds ieder voor 50 pet. zijn vertegen woordigd. In het laatst van het verslagjaar had de Commissie hieromtrent een bespre king met haar adviseur en Leiden. Tot eenig bepaald resultaat kwam men nog niet, maar de besprekingen werden in 1939 voortgezet. Uit een enkele maanden geleden gedane mededeeling aan den Raad is gebleken, dat de tijd van voorbereiding als geëindigd kan worden beschouwd en spoedig omlijn de voorstellen zullen kunnen volgen. Wij zien met belangstelling het volgend jaar verslag tegemoet. Van de in totaal ingekochte K.W.U. 49700 van Leiden verbruikten de licht- aangeslotenen er ruim 41.000. Onder deze afnemers waren er nog vijf, die het onder het vastgestelde minimum van 30 K.W.U. bleven. Bij den nieuwen vorm zullen deze „verbruikers" een zucht van verlichting slaken, dat zij die „hoeveelheid" niet weer verplichtend zullen hebben te betalen, ook al nemen zij 't niet af; die kunnen dan nog langer schemeren of profiteeren van de voor hun huis staande straatlantaarns, die nachtverlichting inbegrepen precies 1800 K.W.U. verbruikten; ongeveer de helft daarvan was noodig voor hen, die de nacht boven de avonduren stellen, daar ze verbruikt werden door vier lantaarns voor nachtverlichting. Met een schuld van 21.400 a 3 y2 pet., waarop jaarlijks 1700.— wordt afgelost, is het bedrijf zijn 19e levensjaar ingegaan. Zal het zijn twintigste verjaardag nog in eigen huis vieren, af zal het dan zijn inge lijfd by de N.V.-troepen? Dat laatste hopen wij en wij wenschen het dan een lang en gelukkig bestaan met zijn geestverwanten der drie randgemeenten. 163. Vertel eens Puntmuts, waar is Zwartvoet, vraagt Koning Inktzwam. Dat zeg ik niet, antwoordt Puntmuts. Als je het niet4 zegt, dan zal ik een groote brief tegen een boom laten plakken. Er zal een groote belooning uitgeloofd worden voor den kabouter die Zwartvoet vindt. En 's avonds wordt vlak bij het paleis een papier op een boom geplakt 164. Puntmuts zit in het Zuiden gevangen in het paleis van Koning Inktzwam en huilt alle dagen. Het Wipneus- kaboutertje is met een brief van den Kabouterkoning te ruggevlogen naar Koning Wipneus. Hierin staat, dat Myra nu veilig terug kan keeren, want de Koning zal nu samen met Koning Inktzwam alle moeite doen Zwartvoet te van gen. Met al dit goede nieuws holt Peter naar Myra.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10