LUCHTVAART ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HET LANDBOUWCRISISFONDS. EEN ONZEKERE SITUATIE. De uitgaven van het Landbouwcrisis- fonds worden voor 1940 geraamd op to taal 144.4 millioen, waarvan 136,3 mil- lioen op de gewone dienst. De begrooting draagt een zeer voorloopig karakter, in verband met de bestaande onzekere om- standigreden. Het voordeelig saldo is 25 millioen. Omtrent de kwestie of en, zoo ja, in welk mate de landbouwcrisismaatregelen in 1940 zullen worden gehandhaafd, kan thans nog in geenen deele een oordeel wor< en gevormd, omdat zulks geheel af hangt van de vraag hoe de positie der voedsel' oorziening hier te lande zich zal •ntvvikkelc.i, mede in verband met onze in- en uitvoer. Eenzelfde onzekerheid biedt de vraag in hoever voortgang gemaakt zal kun nen worden met de overneming van de totstandkoming en uitvoering der landbouwcrisismaatregelen door de bedrijfgenooten. Ook bij dit vraagstuk doen tal van nieuwe overwegingen hun invloed gelden De begiootingscijfers zijn daarom opge nomen, zorals zij waren vastgesteld vóór de heerschende buitengewone omstandig heden hun intrede hadden gedaan. Naar raming zullen in 1940 ongeveer 25.000 kleine boeren voor steun in aanmerking komen. De steun zal gemiddeld 100 per boer bedragen. Voor Sociale Zaken zullen ongeveer twee millioen blikken tomaten, snij-, pronk-, spek- en spercieboonen worden geconserveerd. Kosten 250.000. Er zal weer 12 millioen ter beschikking komen van teelers van fruit- en warmoezerijge- v'assen als uitkeering op hun in 1940 aan geboden producten. In het bloembollenbedrijf is reeds een bedrijf; c rgaan tot stand gekomen, dat de bloembollensaneeringsmaatregelen ter hand zal nemen. De minister stelt voor een bij drage van 780.000 in de kosten te geven. Aan uitkeeringen bij de uitvoer van crisisproducten ten behoeve van pluim veehouders is 13.2 millioen op de be grooting opgenomen. MEER LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJS MOGELIJK, Er komen tien nieuwe scholen bij. Voor lagere land- en tuinbouwscholen en voor subsidiëeringen ook aan cursussen, vraagt de minister van Economische Zaken op zijn begrooting bedragen aan van ruim 447.000 en 435.000. Er zullen tien nieu we lagere land- en tuinbouwscholen wor den gesticht, waardoor het aangevraagde bedrag hooger is dan het vorige jaar. Zoo wel in land- en tuinbouwkringen als in de Staten-Generaal is de drang tot uitbrei ding van het lager-, land- en tuinbouw- onderwijs aan scholen en cursussen tot uiting gekomen. In verband daarmee heeft mr. Steenberghe ook voor subsidieering dei cursussen een hooger bedrag uitge trokken. CREDIET VOOR DEN MIDDENSTAND. Op de begrooting van Economische Za ken is wederom, evenals in 1939, een post uitgetrokken voor credieten ten behoeve van den ambachtdrijvenden middenstand, tot een maximum van 500.000. De credieten zullen niet door het depar tement zelf worden verstrekt. Op dezen post zullen slechts betalingen plaats vin den, voor zoover eventueele verliezen op door de Nederlandsche Middenstandsbank te verstrekken voorschotten moeten wor den gedeclareerd. Daarom is de post als een memoriepost opgenomen in den gewonen dienst. BEVORDERING EXPORT IN NORMALEN TUD. Kosten, geraamd op ƒ1 millioen, moeten op werkloozensteun worden bespaard. De minister van Economische Zaken schat de totale uitgaven voor zijn depar tement in 1940 op 18,7 millioen, waar van 17,5 millioen op den gewonen dienst. Dit beteekent een meerdere uitga ve van 3.07 millioen in vergelijking met 1939. Onder de verschillende artikelen valt een memoriepost op, die het bevor deren van de export betreft. Reeds vroeger deelde de regeering mede, dat het verant woord werd geacht pogingen daartoe fi nancieel te steunen, waar zij bedoelden verloren gegane markten terug te win nen, nieuwe markten te veroveren en de bestaande export uit te breiden. Onder de huidige abnormale economische omstan digheden kan van pogingen als hier be doeld, wel geen sprake zijn, zoo merkt de minister thans op, en komt het verleenen van financieele steun dus niet aan de or de. Niettemin komt het gewenscht voor om, met het oog op een toekomstige verbe tering van den toestand, voor het om schreven doel een memoriepost (groot 1.000.000 gld.) op te nemen, teneinde te zij ner tijd in werking te worden gesteld. Tot maatregelen ter bevordering van de export zal alleen worden overge gaan, indien naar redelijkheid ver wacht mag worden, dat de kosten daar van zullen worden gedekt door bespa ring op de overheidssteun aan werk- loozen. SOCIALE JEUGDZORG WORDT BEVORDERD. Voor de „cultureele en sociale jeugdzorg" vraagt de minister van So ciale Zaken ƒ500.000 meer aan op zijn begrooting dan het vorige jaar. In to taal is voor kampwerk, centrale werk plaatsen, werkobjecten, dienstboden opleiding en cursussen voor jeugdigen 3.5 mill, noodig, waarvan f 1.175.000 voor kampwerk en 1.85 millioen voor centrale werkplaatsen en werkobjec ten. Het kampwerk vraagt ƒ355.000 meer dan in 1939. De rijksbijdrage is verhoogd van 75 op 85 percent, overeenkomstig het ad vies, dat de rijkscommissie inzake het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid heeft uitgebracht. Het blijkt n.l. niet mogelijk, dat de „zuilen", die de jeugdkampen orga- niseeren, op den duur 25 percent van de kosten dragen. Ook moet het basisbedrr^, waarover de rijksbijdrage wordt berekend, verhoogd worden door opneming van een bedrag, waardoor het mogelijk is, cursus werk voor de kampdeelnemers te organi- seeren, en de salarissen van de kamplei ding te verhoogen. Aan deze leiders moe ten hooge eischen worden gesteld, hetgeen bij de thans geldende salarisnorm in het algemeen niet mogelijk blijkt. Voor centrale werkplaatsen en werkob jecten is, in vergelijking met 1939, 325.000 meer uitgetrokken; betere outil lage is namelijk wenschelfjk om ze aan te passen aan de eischen van het bedrijfsle ven. Ook de salarieering van de leiding is op hooger basis gebracht om hooger ge noemde redenen. Voor „cursussen" kon met f 230.000 min der worden volstaan. VERPLAATSING VAN ARBEIDSKRACHTEN. Ter bestrijding van de werkloosheid: bevordering van vervroegde pensionneering. De totale kosten voor de afdeeling werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling van het departement van Sociale Za ken worden voor 1940 geraamd op ruim 11,3 millioen, waarvan f 10,5 millioen aan bijdragen in den vorm van subsidies aan werkloozenkassen. Ter bestrijding van de werkloosheid kan, zoo licht de minister dezen post toe, nog meer dan in de laatste jaren het geval was, gebruik worden gemaakt van het middel van verplaatsing van arbeids krachten, teneinde werkloozen daar te brengen, waar behoefte aan arbeiders be staat. Om dit te stimuleeren, heeft hij de begrootingspost verdubbeld (vorig jaar ƒ50.000). Ook voor de emigratie naar overzeesche gewesten is meer uitgetrokken. Van 39.000 is het bedrag verhoogd tot ƒ43.400. Voor vervroegde pensionneering schat de minister de noodige uitgaven op ƒ200.000. Hij herinnert aan de maatrege len tot vervroegde pensionneering in het boekdrukkersbedrijf, waarbij de staat reeds heeft meegewei'kt. Uiteraard zal ver der gaan in deze richting alleen in die ge vallen mogelijk zijn, waarin door het be drijf de noodige voorwaarden voor vroeg tijdige pensionneering zijn of worden ver vuld. WIERINGERMEER RAAKT GEREED. Nog een kleine 150 boerderijen moeten worden gebouwd. Aan de memorie van toelichting tot de begrooting der rijksafdeeling van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" voor 1940 ontleenen wij: Bij den opzet van het bouwprogramma wordt aangenomen, dat in 1940 de laatste gronden in pacht zullen kunnen worden uitgegeven, oor zoover thans reeds kan worden nagegaan, zullen moeten worden gesticht 84 boerderijen voor de gewone uitgifte op 1 November 1940 en 50 boer derijtjes voor het gemengde akkerbouw- tuinbouw- en akkerbouw-veeteeltbedrijf. Verder zullen nog eenige boerenwoningen en eenige bijgebouwen gesticht, terwijl een twaalftal ontginningsschuren tot nor male boerderij moet worden ingericht. In 1940 zal ook een gebouw, waarin de verschillende beheerdiensten blijvend kunnen worden gevestigd, moeten worden gesticht. Gerekend is op een bijdrage voor den bouw van een R. K. Kerk te Wieringer- werf en een nieuwe Geref kerk te Sloot dorp. LEVENSMIDDELEN VOOR WERKLOOZEN EN ARMLASTIGEN. Kosten ƒ8.5 millioen. De distributie van levensmiddelen voor werkloozen en armlastigen zal in 1940 een bedrag van f 8,5 millioen eischen. Dat is de raming, die de minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel, doet in zijn ontwerp-begrooting. Voor de belangrijkste onderdeelen specificeert hij dit bedrag als volgt: Distributie van vleesch in blik 2.750.000. Onvermengde margarine ƒ2.800.000. Bak- en braadvet ƒ1.600.000. Zeevisch 150.000. Groenten in blik ƒ220.000. Tomatensoep in blik ƒ190.000. Er zullen zeven millioen blikken vleesch aan werkloozen en armlastigen worden ge distribueerd,- 7000 ton margarine, 4000 ton bak- en braadvet. Het vervoer vleesch, margarine, bak- en braadvet, groenten en tomatensoep in blik zal ƒ170.000 kosten: de controlekosten zijn geschat op 65.000 en de personeelkosten op ƒ130.000. WERKLOOSHEID MET 17 pCT. GEDAALD Jeugdwerkloosheid daalde met 40 pCt De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het cen traal bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 4 t.m. 9 September 1939. In de week van 4 t.m. 9 September 1939 aren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 588.627 personen, waaronder 75.970 landarbeiders. Van de 512.657 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 17.4 (in de vorige verslag week van 21 t.m. 26 Aug. 1939 was dit percen tage eveneens 17.4). In de overeenkomstige verslagweek van September was het werkloosheidspercen tage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak van Mei tot cn met November worden bij de berekening van de percen tages de landarbeiders buiten beschou- ing gelaten): 1932 26.7 1933 24.5 1934 26.4 1935 29.8 1936 30.9 1937 23.0 1938 22.2 1939 17.4 Op 1 Juli 1939 heeft weder een telling plaats gehad van het aantal geheel werk loozen en het aantal tewerkgestelden bij werkverruimingen onder de als werkzoe kende ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling. De volgen de cijfers zijn hieraan ontleend: leeftijds- geh. werkl. tewerkgesteld groepen mannen bij werkverr. tezam. 14-24 j. 21.529 3.164 24.693 25-50 j. 115.398 46.408 161.806 51 j. en oud. 49.925 9.990 59.915 totaal 186.852 59.562 246.414 Vergelijkt men het cijfer der geheel werkloozen en tewerkgestelde mannen tezamen met het overeenkomstige cijfer van 1 Juli 1938, dan blijkt, dat in den loop van een jaar het totaal aantal met 51.221 of 17 pCt. is teruggeloopen. Het aantal in de groep 1424 jaar is verminderd met 16.411 of 40 pet., het aan tal in de groep 2550 jaar met 30.752 of 16 pet. en het aantal in de groep van 51 jaar en ouder met 4.058 of 6 pet STUDIEKAMP VOOR INTELLEC- TUEELE WERKLOOZEN Thans van 16 Oct. tot 11 November Het maandkamp voor werkzoekende jonge intellecteueelen, uitgaande van het Nationaal Verbond van K. J. M. V., het welk eerst van 18 Sept.14 October was bepaald, is tengevolge van de tijdsom standigheden enkele weken uitgesteld en nu definitief vastgesteld van Maandag 16 October tot Zaterdag 11 November 1939 in de K. J. V.-Centrale, Ulvenhoutsche- laan 7 te Ginneken bij Breda. Deelnemers moeten onderwijzers-diplo ma bezitten of middelbare opleiding heb ben genoten. Leeftijdsgrens is van 18—24 jaar. Aan dit kamp zijn voor de deelne mers geen kosten verbonden. Het doel van het kamp is: in een ideale kampgemeenschap te bouwen aan de eigen persoonlijkheidsvorming en de sociaal- cultureele levensinstelling der kampdeel nemers alsook hen in te leiden in het Dal ton-systeem van het Instituut voor Indi vidueel Onderwijs (I. V .1. O.) en in het nieuwe „godsdienstig-zedelijk leer- en opvoedingsplan" voor katholieke scholen. Opgave spoedigst bij het Verbondssecre- tariaat der K. J. M. V., Pelikaanstraat 1 bis a, Utrecht. OVERNEMING PEULBRUCHTEN EN FIJNE ZADEN. De minister van Economische Zaken deelt, in aansluiting op het reeds eenigen tijd geleden gepubliceerde bericht omtrent de gelegenheid tot het aanbieden van gra nen door de telers aan de regeering en de daarvoor vastgestelde prijzen, mede, dat hij thans heeft besloten, dat ook den telers van 'ijne zaden en peulvruchten gelegenheid zal worden gegeven, hun producten ter overneming aan te bieden. De prijzen per 100 K.G. welke den telers zullen worden betaald voor gemiddel de kwaliteit geleverd op door den provin cialen voedselcommissaris aan te wijzen le veringsplaatsen zijn de volgende: Koolzaad 15. Karwijzaad „2 Geel en bruin mosterdzaad15. Kanariezaad 10. Wit- en blauwbloemlijnzaad „10. Blauwmaanzaad 25. Capucijners a. blauwpeulen 12. b. Wijkererwten (kleine capucijners) „13. c. Mansholt of Hala (grove capucijners) 15. Veldboonen 9. Bruine boonen „14. Walchersche witte boonen17. Groene erwten (w.o. kroon- erwten) 8.85 Schokkererwten „11.85 De prijzen van groene- en schokkererw ten worden met ingang van 1 October 1939 tot en met 1 Juni 1040 maandelijks met 0.10 per 100 K.G. verhoogd. Voor de ove rige hiér genoemde producten geldt een dergelijke verhooging niet. De in het voorgaande genoemde prijzen houden geen enkele aanwijzing in omtrent de prijzen, die eventueel voor den oogst 1940 zullen worden vastgesteld. VOOR KIPPEN, DUIVEN EN DIVERSE VOGELS. Wat het publiek moet weten. Het Centraal Crisis Middenstandsbureau meldt ons: Ter verkrijging van voer en za den voor: kippen (alleen kippen tot een aantal van 25), postduiven, sierduiven, ganzen, zwanen, fazanten, parelhoenders, pauwen, kalkoenen, konijnen en diverse vogels, moeten houders van deze dieren zich laten inschrijven bij hun winkelier. Deze houders moeten op een formulier of kaart de hen toebehoorende dieren naar waarheid opgeven en formulier of kaart onderteekenen. Houders van deze dieren kunnen zich ook opgeven bij hun pluimveeduiven-sport- of teeltvereeniging. Dan wordt door be middeling van de vereeniging het voeder verstrekt. Het publiek lette er op, zich slechts bij één winkelier of vereeniging te laten in schrijven. Zulks geheel naar eigen vrye keuze. Het zal een ieder duidelijk 2ijn, dat op richting van allerlei nieuwe vereenigingen niet noodzakelijk is. Uitdrukkelijk wordt het publiek gewaarschuwd tegen onoirbare handelingen van vereenigingsoprichters, als b.v. het vragen van overbodige ei.tree- en contributiegelden met de verzekering dat alsdan voer enz. verstrekt zal worden. Heeft men zich eenmaal laten inschrij ven, dan houdt dit niet in dat inen voor al tijd aan deze inschrijving is gebonden. Is de winkelier of de vereeniging niet naar genoegen, dan kan men zich voor de volgende maand bij een ander laten in schrijven, mits men er voor zorgt, dat men bij de vorige wordt afgevoerd. Wat de winkelier moet doen. Ter verkrijging van het benoodigde voer voor de bij hun ingeschreven klanten, moe ten de winkeliers daartoe staten invullen, waarop te vermelden de klanten met de opgegeven dieren. Deze staten moeten worden gezonden aan den heer P. J. Wijk, Spelderholt 22 te Beek bergen. Daarna ontvangt de winkelier uit Beek bergen een toewijzingsbon voor voeder. Al leen op deze bon kan de winkelier voeder bekomen. Houders van meer dan 25 kippen be komen een voederbon bij den plaatselijk bureauhouder van een provinciale land bouwcrisisorganisatie. Eventueele inlichtingen worden eveneens verstrekt door het Centraal-Crisis Midden standsbureau Parkstraat 23, den Haag, teL 114454. INVOERPRIJSVERSCHIL ROGGE EN ROGGEMEEL. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 24 tot en met 30 Sep tember 1939, behoudens tusschentijdsche wijziging, is vastgesteld op 4.85 per 100 kg. HOOGLEERAAR IN HET BOUWEN VAN OORLOGSSCHEPEN Nieuwe functie te Delft Het is noodig gebleken aan het onder wijs in de scheepsbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft eenige colleges toe te voegen, waarin de speciale problemen worden behandeld, welke aan den bouw van de verschillende types van oorlogsschepen zijn verbonden, zoo deelt minister Bolkesteyn bij de begrooting van Onderwijs mede. De minister stelt daarom voor, de mogelijkheid te scheppen voor de benoeming tot buitengewoon hoogleeraar van een ingenieur, die krachtens zijn werkkring van nabij met die problemen in aanraking komt. OPCENTEN OP GEMEENTEFONDS BELASTING. Ieder krijgt een suppetoir-aanslagbiljet. Zooals men weet, is minister De Geer voornemens voor te stellen over de eerste maanden van 1940 alsnog 15 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. Naar wij thans van bevoegde zijde ver nemen, ligt het in de bedoeling, dat, als minister De Geer's te verwachten wetsont werp wet wordt, alle belastingplichtigen voor deze vijftien opcenten een suppletoir (aanvullend) aanslagblijet zullen krijgen, ook zij, die hun gewone aanslagbiljet over het belastingjaar 19391940 nog niet heb ben ontvangen. De belasting-autoriteiten meenen, dat, als zij anders handelen, de administratie te in gewikkeld zou worden. OORDEEL OVER DE JAARBEURS. Over het algemeen is men er zeer tevreden over. „Wat is uw persoonlijke indruk van de afgeloopen Najaarsbeurs, wanneer u deze bezit vanuit uw eigen positie ter beurze?" Deze vraag hebben we Donderdagmid dag, den middag, waarop de beurs gesloten werd, aan standhouders gesteld. In de rijwielbranche werd o.a. verklaard: „De laatste dagen hebben we pittig zaken kunnen doen. Er is evenwel geen sprake van een run op fietsen. Op een afdeeling machinerieën voor de zuivel-productie was de slotconclu sie: „Iedere bezoeker was kooper! De afne mer voelt zich in onze branche niet be dreigd door een eventueel tekort aan grond stoffen,' omdat deze binnen onze grenzen gewonnen worden. „Er is zeer veel belangstelling geweest", vernamen we op de afdeeling radio- en ver lichtingstechniek. „Wat geweest is op de beurs, is h i e r geweest." „Gelukkig kwamen er niet zooveel dag- jesmenschen op deze Najaarsbeurs", hoor den we van verschillende kanten. „We wa ren hierdoor in de gelegenheid rustig za ken te doen." Op de speelgoederen-afdeeling van een groote instelling werd opgemerkt: „De Hol- landsche zakenman houdt het hoofd koel en heeft zich door den toestand zelfs in zóó geringe mate laten intimideeren, dat we zeer tevreden zijn. Het Jaarbeursbestuur", zoo gings onze zegsman verder, „heeft een goed besluit genomen door de Jaarbeurs te verdagen en vooral door ze doorgang te doen vinden." Weer een ander zei: „Het is best geweest. Een nadeel is echter, dat vele geplaatste or ders vrijblijvend moeten zijn." De Ned. Spoorwegen staakten op deze beurs de propaganda van' het z.g. „auto- laadkistenvervoer". Door de omstandighe den is de toekomst van het vrachtvervoer niet met zekerheid te bepalen. Over den aanvoer van Duitschc goede ren werd van Nederlandsche zijde opge merkt, dat deze weinig stagnatie onder vindt en slechts nauwelijks van omvang veranderd is. Vooral de verwerktemate rialen exporteert Duitschland met spoed. In het kort samengevat is de indruk van de afgeloopen Najaarsbeurs: Een aarze lend begin, gevolgd door een zeer bevredi gend verloop gedurende de volgende da gen. Van meer officieele zijde werd ons het volgende gezegd: „Vooral in deze tijdsom standigheden is de Jaarbeurs van groote waarde. Een hecht contact tusschen fabri kant en verkooper is nu meer dan ooit noodzakelijk." Het 'bezoek is wel minder geweest, maar de beurs kreeg er een zakelijker cachet door. De inzendingen werden met meer zakelijke belangstelling bekeken. Groote orders werden geplaatst, de ab normale resultaten zijn evenwel alleen door dt tijdsomstandigheden te verklaren. De bijzondere vraag gold vooral de meu belen en de textielgoederen. In de laatste groep was een deelnemer, die verklaarde: „Ik had beter thuis kun nen blijven. Ik zit zóó vol met orders, dat ik van meening ben, dat ik deze toch wel gekregen zou hebben." „Tijd". DE NEDERLANDERS UIT WARSCHAU. Behouden aangekomen in Koningsbergen. Blijkens bij het departement van Buiten- landsche Zaken ingekomen ambtsberichten zijn het corps diplomatique benevens dé buitenlandsche koloniën, voor zoover daar nog aanwezig, in den loop van Donderdag middag uit Warschau geëvacueerd in de richting Koningsbergen. Later heeft het ministerie van Buiten landsche Zaken uit Koningsbergen telegra fisch bericht ontvangen, dat de Nederland sche kolonie te Warschau, die vandaar on der leiding van den gezantschapssecretaris baron Gevers en baronesse Gevers vertrok ken zijn, behouden zijn aangekomen. DE POSTVLUCIITEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de u i t r e i s bereikten de „Gier" Batavia, de „Buizerd" Rangoon, en de „Nandoe" Alexandrië. Op de thuisreis bereikten de „Wie lewaal" Basra cn de „Pelikaan" Bangkok. HET POSTVERVOER DER K.L.M. OP INDIë. Plannen ter vervulling van den dienst. Naar aanleiding van de mededeeling in de postbegrooting, dat voor 1940 de kos ten voor postvervoer 1.025.000.hooger zijn geraamd dan in 1939, kan nog worden medegedeeld, dat deze hoogere raming haar oorzaken voor een gedeelte vindt in een post van 700.000.als hooger uitkeering aan de K.L.M.,, welke beoogt d<ze in staat te stellen vliegtuigen aan te schaffen, waar mede de dienst AmsterdamBatavia in twee en een halve dag kan worden uitge voerd. Men zal zich uit vroegere verklaringen van de zijde der K.L.M. herinneren, dat deze zich een reisduur van twee en een halven dag reeds lang als ideaal voor oogen heeft gesteld. Het thans op de begrooting gestelde jaarbedrag van 700.000.is een aanwijzing van het gewicht, dat ook van de zijde der P.T.T. gehecht wordt aan een dergelijke versnelling van den dienst. Ge steund door deze jaarlijksche bijdrage zal de K.L.M. in staat zijn haar plannen te dezen met grooter voortvarendheid voor te bereiden. Wij vernemen echter, dat, gezien de hui dige omstandigheden, nog niets vaststaat over 'het tijdstip, waarop tot versnelling van den dienst zal kunnen worden overgegaan. Ook is de aankoop van het type vliegtuig, dat die versnelling mogelyk zal moeten maken, nog niet geschied. Het uitbreken van den oorlog zal uiteraard een vertragende factor zijn.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7