LINODYNE AFSTEMMING De bezetting en verdeeling van Polen Kristalhelder geluid 0 Stuóland fiüjgt gxcate* ótud dan uewtacfit wetd Warschau blijft tegenstand bieden De toestand in Duitschland ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 g V in prijzen vanaf fl. 92.50 HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. In het Russische legerbericht van 22 Sep tember wordt gezegd: „In het Westen van Wit-Rusland hebben de roode troepen de stad Bialystok en de vesting Brest Litowsk bezet en zijn zij begonnen met het zuive ren der bosschen ten Noord-Westen van Grodno van de overblijfselen der Poolsche troepen. In de Westelijke Oekraine heeft het roode leger, dat zich bezig houdt met de liquidatie der resten van het Poolsche leger, de streek van Sarny van groepen of ficieren gezuiverd. Vandaag hebben zich 6 Poolsche infanteriedivisies en 2 onafhan kelijke regimenten onder bevel van gene raal Langer overgegeven aan de roode troe pen, die den weerstand der Poolsche afdee- lingen bij Lwow breken. Volgens onvolle dige gegevens zijn van 17 tot 21 September 120.000 soldaten en officieren van het Pool sche leger gevangen genomen en 380 stuk ken geschut en 1400 machinegeweren buit gemaakt. Nog drie haarden van verzet. Volgens een Havas-bericht uit Cernauti bestaan in Polen nog drie haarden van te genstand van het Poolsche leger, niette genstaande het feit, dat de Duitsche en Russische legers elkaar zijn genadêrd. De aanval van de Russen heeft evenwel een hereeniging van de Poolsche legers onmo gelijk gemaakt. Twee Poolsche legers staan onder com mando van de generaals Sosnokowski en Sikorski. Het eerste strijdt bij Grodno en het tweede in het Zuiden. Het gebied van het laatstgenoemde leger is vrij vaag, het is een vierhoek, welke steunt tegen de Kar- pathen en de Poolsch-Hongaarsche grens en zich uitstrekt tot Lwow en Lublin. Toch bevinden zich binnen dit gebied Duitsche en Russische gemotoriseerde afdeelingen, zoodat in dit gebied een mengelmoes van troepen bestaat. De Poolsche tegenstand in het Noorden onder leiding van generaal Sosnokowski, wordt geboden door de troepen, die oor spronkelijk den rechtervleugel van het Poolsche leger vormden, versterkt door de troepen, die na den aanval van de Duit- schers bij de Narew werden teruggesla gen. Hierbij bevindt zich veel cavalerie. Het gebied, waar generaal Sosnokowski, die geldt voor één der beste leerlingen van Pilsoedski, strijdt, is gunstig voor de Polen. Het is een bosch- en waterrijk land. Het derde centrum van tegenstand is Warschau en Modlin. DE STRIJD OM WARSCHAU. De burgemeester van Warschau, Star- zynski, heeft in een radiorede hulde ge bracht aan den heldenmoed van de bewo ners van Warschau in hun strijd tegen de aanvallen. Gisteravond zijn 70 bommen op de stad gevallen; 700 personen werden ge dood. De strijd om Warschau duurt nog voort. De verdedigers bevinden zich nog op der- iig kilometer van het centrum der stad. Het leger van generaal Rummel is in de hoofdstad aangekomen en Rummel heeft generaal Czuma, die bij het bombarde ment werd gewond, vervangen. De bijzondere correspondent van de „Po- polo di Roma" aan het Poolsche front be richt, dat in Warschau een chaos heerscht. De burgerlijke macht wordt uitgeoefend, door een commissie tot algemeen welzijn, dat evenwel onderworpen is aan den nieu wen militairen commandant, generaal Rummel. Vijf Amerikanen, die na een moeilijken tocht uit Warschau te Brest Litowsk zijn aangekomen, hebben medegedeeld, dat het gepeupel te Warschau de Britsche ambas sade heeft aangevallen en in brand ge stoken. HELA HEEFT ZICH OVERGEGEVEN. De „Messaggero" verneemt uit Dantzig, dat de Poolsche strijdmacht op het schier eiland Hela zich heeft overgegeven. De Duitsche troepen bezetten thans het schiereiland, 18.000 Polen worden krijgs gevangen gemaakt. DUITSCHE VERLIEZEN IN POLEN. Naar het Zweedsche blad „Aftenbladet" bericht, moet men er op rekenen, dat, af gezien van de dooden en gevangenen, 10.000 Duitsche soldaten in Polen verdwe nen zijn. DE DUITSCH-RUSSISCHE VERHOUDING De demarcatie-lijn. Volgens Un. Press wordt officieel te Ber lijn medegedeeld, dat de Duitsche en Rus sische regeeringen tot overeenstemming zijn gekomen over de demarcatielijn tus- schen de Duitsche en de Russische legers. Deze lijn zal loopen langs de rivieren Pi- sia, Narew, Weichsel en San. Volgens deze demarcatielijn bezetten dus de Russische troepen ongeveer de helft van Polen. Daarin liggen de steden Wilna, Bia lystok, Brest-Litovsk, Lublin en Lemberg. Deze lijn is echter slechts de grens tus- schen de beide legers en zal waarschijnlijk niet samenvallen met de politieke grens lijn, waarover de besprekingen in Moskou tusschen de Duitsche en de Russische dele gaties nog voortduren. Het is evenwel niet zeer waarschijnlijk, dat de politieke grens de Russen ver naar het Oosten zal terugbrengen. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: Naar van welingelichte Duitsche zijde be kend wordt, is de kwestie der gepubliceerde DuitsohSovjet-Russische grensafbake- ningslijn principieel reeds vóór het begin van de Duitsche militaire tegenmaatregelen tegen Polen, voor het geval dat deze nood zakelijk mochten worden, vastgesteld. Daarbij is men, naar van semi-officieele zijde verder wordt vernomen, van Duit- schen kant uitgegaan van de veronderstel ling, dat het niet de taak is geweest van het Duitsche leger om zoo veel mogelijk Poolsch gebied te bezetten, veeleer ging het er om het Poolsche leger in zoo kort mogelijken tijd te vernietigen. Dat doel is bereikt. De „Deutsche Dienst" schrijft: „Door de Duitsch-Russische demarcatielijn is een dui delijke grens tusschen de bezettingsgebie- den der Duitsche en Russische legers ge trokken. De overeenkomst betreffende deze lijn is niet van den jongsten datum. Zij be stond reeds, sedert de regeering der Sovjet Unie tot den opmarsch overging. Bij de be sprekingen tusschen Duitsch en Russische officieren in Moskou behoefden nog slechts de details van uitwisseling en overdracht der gevechtssectoren geregeld te worden. De overdracht van het gebied, dat tot dus verre door Duitsche troepen bezet was, vol trekt zich intusschen kameraadschappelijk in den vorm van een aflossing. Deze me thode is het eerst bij Lemberg toegepast en zal ook bij andere belangrijke steden en alle punten van economisch verkeersbelang worden gevolgd, zoodat iedere vorm van Poolsche sabotage verhinderd is". Worosjilof naar Berlijn. Van betrouwbare zijde wordt aan Un. Press, medegedeeld, dat Worosjilof Berlijn in het begin van October zal bezoeken als tegenbezoek van de missie van Duitsche officieren naar Moskou. Worosjilof zal in de gelegenheid worden gesteld, eenige militaire inrichtingen in Duitschland te bezichtigen. De Duitsche missie naar Moskou staat onder leiding van verschillende generaals, hetgeen de belangrijkheid van de reis schijnt te onderstrepen. VLUCHTELINGEN AAN DE HONGAARSCHE GRENS Den geheelen dag door blijft de stroom van vluchtelingen uit Polen naar Honga rije aanhouden. Naar schatting hebben reeds meer dan 25.000 vluchtelingen de grens overschreden en zijn meer dan 5000 auto's uit Polen Hongarije binnengeko men. Het geheele Subkarpathische gebied is thans één groot centrum voor het op nemen van vluchtelingen, het Roode Kruis en andere instellingen pogen zooveel mo gelijk te helpen. De vluchtelingen verkla ren, dat bij den tragischen tocht door de Oekraine vele honderden zijn omgekomen, verscheidenen hebben zelfmoord ge pleegd toen zij vernamen, dat him familie verdwenen was. De soldaten worden ontwapend en door gezonden naar de concentratiecentra en vervolgens naar de interneeringskampen. De Duitsche troepen hebben de Pool sche grensposten aan de PoolschHon- gaarsche grens bezet tot Lavoczne, Offi cieel hebben de Russen de grensposten nog niet bezet, doch op vele plaatsen hebben de sovjet-Russische troepen deze grens bereikt. De Russen trekken slechts lang zaam op, tengevolge van het bergachtige terrein. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat het bericht van de „Popoio di Roma", volgens hetwelk de Hongaarsche troepen de Poolsche grens waren overge trokken en Sianki hadden bezet, onjuist is. Integendeel hebben de Hongaarsche troe pen strenge opdracht, zich van iedere in terventie te onthouden en in geen geval de Poolsche grens te overschrijden. HITLERS INSPECTIE-TOCHT. Hitier heeft zich gisteren naar het ope ratiegebied van het Noordelijke leger be geven, dat opgerukt was over Boeg en Na- en een aantal had gedaan op de spoor lijn tusschen MinskWarschau. Van een bijzonder gunstig gelegen punt had Hitier de gelegenheid om de geheel door Duitsche troepen omsingelde stad Warschau te overzien, welke stad haar bestaan alleen nog te danken heeft aan de menschelijkheid en omzichtige oorlogs voering, die het Duitsche leger ondanks alle schending der oorlogsregels door de Polen, aldus het D. N. B. Laat in den middag keerde Hitier naar het hoofdkwartier terug. ONGERUSTHEID TEN VATICANE Over het lot der Katholieken van de Oekraine. Z. H. Em. kardinaal Hlond zal naar zijn aartsdiocees terugkeren, zoodra de verbindingen met Polen zullen zijn her steld. De Pauselijke nuntius in Polen, mgr. Cortesi, bevindt zich momenteel in Boe karest, waar hij de religieuse en materi- eele hulp voor de Poolsche vluchtelingen organiseert. In het Vaticaan beschikt men op het oogenblik niet over rechtstreeksche be richten uit Polen. Toch is men ongerust over het lot van de katholieke bevolking van de Oekraine, nu de Russen er zijn ge arriveerd. Zeker schijnt, dat alle bisschoppen zich nog in hun diocesanen bevinden. DE ONRUST IN HET PROTECTORAAT Verschillende katholieke geestelijken begin September reeds gearresteerd De „Courrier de Genève", het katholieke Zwitsersche orgaan, schrijft dat de Duit sche autoriteiten de ongeregeldheden in het Protectoraat hadden voorzien. Zij hebben in de eerste dagen van Septmber een aan tal personen als gijzelaars gearresteerd, o.a. de vroegere politieke leiders, de burge meesters van de voornaamste steden en de hooge ambtenaren van de autonome regee ring, alsmede leiders van de cultureele en sportorganisaties en religieuzen. De aarts bisschop van Olmuetz, Mgr. Martinu, was een der eersten die gearresteerd werden. Hij was nog niet geheel hersteld van een ziekte en werd gedwongen burgerkleeren aan te trekken. Met een aantal andere voor aanstaande geestelijken werd hij overge bracht naar een concentratiekamp te Ste- panof ten Noorden van Olmuetz. Zij moch ten niets meenemen, noch geld, noch andere voorwerpen. De geestelijken mochten zelfs hun brevier niet meenemen. Naar aanleiding van de Engelsche be richten over onrust in Bohemen en Moravië schrijft de „Diplomatisch-Politische Kor- respondenz" o.m., dat waarheid en werke lijkheid den laatsten tijd bijzonder zwakke punten in de Engelsche propaganda zijn. Nu de Poolsche staat in het Engelscne avontuur ineengestort is, aldus het blad, richt zich de Engelsche propaganda op de Tsjechen, wat temeer een cynische uitwer king moet hebben, daar juist dit volk in een jaar tweemaal heeft ervaren, wat het Engelsche woord waard is. Zelfs een Engelschman zal niet denken, dat de Tsjechen zoo dom zijn zich in een kans loos avontuur te storten, juist op een oogenblik, dat de zegevierende Duitsche legers voor nieuwen arbeid vrijgekomen zijn. Een speciale correspondent van Stefani die te Praag is aangekomen, stelt vast, dat alle berichten van de Fransche en Engel sche bureaux over onlusten in het Protecto raat van A tot Z onjuist zijn. Het is, aldus deze correspondent van Stefani, in het Pro tectoraat volkomen rustig. Het leven te Praag gaat zijn gewonen gang. In de stra ten ziet men niet meer politie-agenten dan anders. Hetzelfde beeld vertoont geheel Bohemen. Overigens bevestigt de corres pondent, dat eenige dagen geleden tal rijke personen gearresteerd zijn, die tot ae oude aanhangers van Benesj behoorden. Een aanslag te Graz? Men meldt uit Graz, dat een aanslag is gepleegd op den oud-commandant van het concentratiekamp Dachau. De dader zou een „oud-strijder" der N.S.D.A.P. zijn. JODEN WEER IN DE BEDRIJVEN De „Magyar Nemzet" bericht, dat Duitschland genoopt is de Joden weer in de openbare bedrijven te werk te stellen. Het is evenwel de leden van de partij ver boden zich buiten den dienst met hen op te houden. COMPROMITTEERENDE GESCHRIFTEN Havas meldt uit Bazel: „Uit vrees voor de reactie, die de Duitsch-Bolsjewistische politiek op de Duitsche bevolking heeft, hebben de nationaal-socialistische autori teiten voorloopig het uitleenen van anti- bolsjewistische boeken door openbare boekerijen verboden. Deze boeken moeten worden onderworpen aan een nieuw onder zoek door een commissie onder leiding van den Fuehrer en den chef der uitgaven van de N.S.D.A.P., Bouhler. Op grond van dit besluit mag ook „Mein Kampff" niet door de openbare bibliotheken te Essen worden uitgeleend." DE DISTRIBUTIE VAN LEVENS MIDDELEN Naar het Duitsche Nieuwbureau uit Ber lijn meldt, begint op 25 September een nieuwe distributieregeling voor levens middelen. In plaats van de tot dusverre be staan hebbende algemeene kaart voor alle levensmiddelen, zal voor iedere levens middelensoort een afzonderlijke kaart wor den uitgegeven. In verband hiermede schrijft de „Deut sche Dienst" o.m.: Met een juist inzicht in de ons van den kant van de internationale oorlogsophitsers dreigende gevaren heeft de Duitsche staats leiding niet alleen de weerkracht van het volk op een imposant en wellicht door geen anderen staat bereikt niveau gebracht, maar zij heeft zich ook wat de defensie staatshuishouding betreft voorbereid op het oogenblik, waarop het Engeland zou gelukken een oorlog tegen ons te ont ketenen. Om tegenover alle gebeurlijk heden betreffende den duur van den oor log gewapend te zijn, heeft de rijks- regeering van den aanvang af de voor waarden in het leven geroepen voor een rechtvaardige verdeeling der levensmidde len. Daarbij moet er steeds weer de na-f druk op worden gelegd, dat de in de levens middelenkaarten tot uitdrukking komende regeling der verzorging geen acute nood maatregel is, maar de voorzorgsmaatregel van een van zijn verantwoordelijkheid be wuste staatsleiding, die de les getrokken heeft uit de fouten van den wereldoorlog. Bultenlandsctie Berichten AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. In Zweirna en omgeving (Turkije) heb ben aardschokken groote schade aange richt. Vele huizen zyn ingestort en het ver keer ligt gedeeltelijk stil. Het aantal doo den en gewonden is nog niet bekend, doch men vreest, dat het aanzienlijk zal zijn. Nader wordt gemeld, dat het kustge bied .ten Noorden van Smyrna in de af- geloopen 24 uur door een reeks sterke aardbevingen is geteisterd. Ernstige scha de is aangericht en naar schatting zijn meer dan 200 personen om het leven ge komen, verscheidene honderden werden gewond en de ziekenhuizen van Smyrna zijn overvuld. Het stadje Dikeli heeft naar het schijnt het meest geleden. Hier zijn 250 huizen volkomen vernield, zoodat de bevolking dakloos is. Ook de dorpen ten Noorden van Smyrna zijn ernstig beschadigd. Militairen helpen bij het ruimingswerk. Slechts enkele visschers wagen zich met hun schepen dicht onder de kust in verband met het mijnengevaar. Op den voorgrond •en schelpenvisscher, die, nu het badzefzoen afgeloopen is, ziln werk kan aanvangen Ga ze zien en hooren Uw radiohandelaar bij

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5