STADS NIEUWS AGENDA C. F. MEERPOEL ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 DE lEIDSCHE COURANT ELPSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 18 cent per week; t 2.50 per kwaztaaL Bij onze agenten 20 cent per week; f 160 per kwartaal. Franco per pcat 1 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? ZWAAI. BEWOLKT. De Bilt seint: Verwachting: Zwaar tot half bewolkt, enkele plaatse lijke regenbuien. Geleidelijk iets kouder. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. De weerstcestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Noor delijke wind, 16 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke N. N. O. wind, 15 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, matige Noorde lijke wind 14 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, zwakke N. wind, 14 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke W. wind 12 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk dat over IJsland en ten Noord-Westen van de Eritsche Eilanden is gelegen, is nog in fceteekenis toegenomen. Ook over Oost- Groenland steeg de luchtdruk nog aan- z.enlijk en er werden zelfs waarden van 1040 mbar waargenomen. Over de Poolzee blijft* het luchtdruk verval groot. Koude arctische luchtjnassa's dringen steeds ver der Scandinavië binnen, zoodat de tempe ratuur er belangrijk gedaald is. Op de Noorsche kust is de wind stormachtig. Er viel daar regen, terwijl het in het Noor den sneeuwde. Een depressie, welke gis teren in Midden-Noorwegen lag, ver plaatste zich naar de Finsche Golf en werd daarbij geleidelijk dieper. Ook over Oost- Zweden waaien stormachtige winden. In Zuid-Europa trekken depressies in Oostelij ke richting. Een minimum, dat gisteren bij Sardinië lag, verplaatste zich naar Italië en werd nog iets diepen. Er viel zeer veel regen, terwijl hier en daar onweders voor kwamen. In Spanje valt onder invloed van ton depressie eveneens veel regen. Bij de Azoren kwam een nieuwe storing tot ont wikkeling. LUCHTTEMPERATUUR 18.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Zaterdagnamiddag 7.29 uur tot Zondagmorgen 6.17 uur; van Zondagna middag 7.27 uur tot Maandagmorgen 6.18 HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 24 Sept. vor.rm. 0.25 en nam. 1.15 uur; op Maandag VOOR DE MIS ME N N. uit sympathie voor hen, die vielen en voor hen die nog strijden lo._ T W. C3.50 Van 'n zieke 2.50 N. Ni._ Fam. H2.50 N. N. i._ Fam. M. 1.50 D. Li._ 23. Ei stond reeds 165.25 188.25 Er kwamen dus weer wat weldoeners bij gedurende den dag van gisteren. Ook aan hen mijn oprechte dank! Ik hoop, dat het voorbeeld, dat al de gevers hebben willen stellen, goed wordt nagevolgd. Nog een paar dagen en de inschrijving in de courant wordt gesloten. Father G. GUSSENHOVEN, Groenhovenstraat 3. Leiden, ^sionaris van de Kameroen. HET CARILLON VAN HET LEIDSCH STADHUIS. Een prachtige verzameling. In de galerij van het nieuwe Leidsche Stadhuis, aan de zijde van de Vischmarkt, staan thans de klokken van het nieuwe carillon voor het stadhuis tentoongesteld. Zeven en veertig groote en kleine klok ken, tezamen met een gewicht van 25 ton, staan, netjes naast elkaar, te wachten op de komst der bezoekers, die later der klok ken klank nog wel zullen hooren, maar niet spoedig de gelegenheid zullen hebben om de klokken van zoo nabij te aanschou wen. In twee rijen staan de fraaie producten der klokkengieterij van Bergen uit Hei- ligerlee opgesteld, de tien grootste achter aan, daarvoor de 37 kleinere en kleinste klokken. De grootste is de fraaie Bourdon, het ge schenk van het Leidsch Studentencorps, zooals op de klok vermeld staat: „Aange boden door het Leidsch Studentencorps en zijn reünisten in het honderdste jaar van zijn bestaan". Deze klok weegt 6200 K.G. en is voor een deel gegoten van de specie, afkomstig van de resten der vorige klok. De klepel van de nieuwe klok weegt reeds 300 K.G. Aan de eene zijde van de Bourdon staat het volgende: Dum clangam Leydae Musarum taedia pellam, Concipe Leyda tuis quae pendo murmura nummis Cives Academici me creaverunt Uti eos recreem et auctor sim salutis, waarvan de vertaling luidt: Mits ik schalie en de verveling van de Leidsche Muzen verdrijve, neem o, Leiden de klanken op, die ik voor uw geld ver spreid. Academieburgers hebben mij ge schapen, opdat ik hen vermeie en bewerker ben van het heil. Aan de andere zijde staat geschreven: Fert campana decus refertque Leydae Dum Leydae sta'bunt turres haec aera sonabunt Murmuribus nostris Leydenses plaudite cives Et Salvatoris nomen dederunt, hetgeen vertaald als volgt luidt: Het carillon herstelt de glorie van Leiden. Zoolang de Leidsche torens zullen staan, zoo zal dit koper schallen. Leidsche bur gers betuigt bijval aan onzen oproep! Zij hebben mij gegeven den naam van Sal- vator. De klok, welke in grootte op den Bour don volgt is een geschenk der Leidsche bur gerij, met het volgende opschrift: „Vrijwil lige bijdragen der burgerij brachten in Wil- helmina's regeering het carillon tot stand". De vijfde klok in grootte draagt tot op schrift „Hoop en Vrede", de zevende „Vroom en Dreesmann Leiden", de achtste „Sursum Corda"; de tiende vermeldt het volgende opschrift: „Ik beier met iederen slag Den roem van 3 Octoberdag 3 October 1938". De elfde klok ten slotte vermeldt de Leidsche schooljeugd als schenkster, ter wijl de overige slechts den naam van de gieterij te Heiligerlee vermelden. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Naar aanleiding van de demonstratie, die de Directeur van den Gem. Geneesk. Dienst, Dr. M. D. Horst, jl. Zaterdag heeft gehouden over het vervaardigen van goedkoope verbandstoffen, heeft de V. V. H. aangeboden, deze actie te organiseeren. Op Dinsdag, Woensdag en Donderdag van de volgende week, telkens des mor gens van 1012 uur. zullen dames met haar auto door de stad rijden om oud wit linnengoed en katoen te verzamelen, dat in het V. V. H.-huis tot verbandmateriaal verwerkt zal worden. Wij verwachten, dat iedere Leidsche huisvrouw tenminste één oud oi versle ten stuk uil haar linnenkast zal willen af staan. Leg uw bijdrage klaar! Vanaf Woensdag a.s. kan men patronen en wol voor het vervaardigen van warme, gebreide kleedingstukken voor militairen aan het V. V. H.-huis, Gravesteen, Ge recht. verkrijgen. Er zullen gemaakt worden bivakmutsen, polsmoffen, wanten, dassen en onderklee- ding, eenvoudige en meer bewerkelijke stukken voor beginnende of handige brei sters Mevrouw RoosenburgMethorst, verte genwoordigster van het Nationaal Comité „Voor Neêrlands Mannen", Rijnsburger- weg 153, zal ook gaarne inlichtingen ver schaffen. Dames, die niet in de gelegenheid zijn te breien, maar toch iets willen bijdragen, kunnen het bedrag voor de benoodigde wil voor een of ander kleedingstuk bij V. V. H. depöneeren. Van deze wol zal dan door dames, die enkel haar werkkracht willen geven, de kleedingstukken worden gebreid. Voor de uren van uitgifte zie men de advertentie in dit blad. HARTEBRUGSKERK GARNIZOENSKERK (Haarlemmerstraat 110) Als tijdelijken maatregel, ingaande Zon dag 24 September zal op de zon- en feest dagen eene H. Mis worden ingelegd van wege het groote aantal militairen, waar door een tekort ontstaan is aan zit- en staanplaatsen. De H. Missen van 6, 7.30 en 9 uur blijven op het gewone uur, de Hoog mis begint een kwartier vroeger, name lijk te 10.15 uur en de laatste H. Mis te 11.30 uur. De H. Communie wordt vóór en onder de H. Missen uitgereikt Omdat de Hartebrugskerk garnizoens kerk is, kunnen de soldaten zonder meer van de z.g. vrije plaatsen gebruik maken d.i. zonder het anders daarvoor ver schuldigde plaatsengeld te betalen. De maandelijks voor de R.K. soldaten te houden conferentie zal wegens plaats gebrek in het R.K. Militair Tehuis even eens gehouden worden in deze kerk, waar Zaterdags na den tweeden Vrijdag der maand voor hen algemeene H. Communie is Het bezoek van "het R.K. Militair Tehuis, Mare 36, is op zon- en werkdag vanaf 11 uur geopend, en wordt den soldaten bij zonder aanbevolen. De adressen van de door het bestuur der R.K. Militairenver§eniging gevormde co- mité's, welke op godsdienstig en maat schappelijk gebied en op het gebied van ontspanning voorlichting en medewerking verleenen, vindt men in het R.K. Militair Tehuis. Geldelijke bijdragen of gaven in natura ten bate onzer gemobiliseerden worden gaarne en dankbaar in ontvangst genomen door het bestuur, als ook door ondergetee- kende. R. SMITZ, directeur der R.K. Militairenvereeniging. R. K. VROUWENBOND. „Mobilisatie-comité 1939". Gisterenavond werd de tweede vergade ring van het „Mobilisatie-comité 1939" van de Afdeeling Leiden van den R.K. Vrou wenbond gehouden. Dit comité heeft ten doel: hulp te verleenen op elk gebied daar, waar vrouwen hulp kunnen bieden en dit door de tegenwoordige tijdsomstan digheden in het algemeen belang gevraagd wordt. Het wil thans ook gevolg geven aan den in het algemeen gerichten oproep om breiwerk te verrichten ten behoeve van onze soldaten ia. den aanstaanden win ter. Het comité heeft de beschikking over meer dan 100 dames, welke zich mede on der leiding van de leeraressen bij het Nij verheidsonderwijs der R.K. Vakschool voor Meisjes aan haak^, brei-, of naaldwerk zullen wijden, opdat zij, die voor Neer- land's vrijheid aan de grenzen of elders waken, straks in de gure wintermaanden tegen de felle koude beschermd zullen zijn. Voor verdere aanmelding wende men zich tot een der leden van het comité, dat is samengesteld uit de navolgende dames: Mejuffrouw E. Aalders, Mare 23, tel. 21418: mevrouw J. Bergers-Verbruggen, Dcuzastraat 23b, tel. 20686; mejuffrouw A. van Deene, de Sitterlaan 2a; mejuffrouw Th. Elshof, Hoogewoerd 118a, tel. 21023; mevrouw J. M. van Kampenhout-Ruhe, Haarlemmerstraat 125, tel. 22555; mejuf frouw M. Niemer, St. Elisabeths-zieken- huis. Hooigracht 15, tel. 26541; mevrouw B. Simonis-Kortekaas, Haarlemmerstraat 138, tel. 20699; mevrouw A. Speet-Couturier, Breestraat 11, tel. 20329; mevrouw J. S. M. van Thiel-Bentzinger, Hooge Rijndijk 165, tel. 24673; mevrouw P. M. A. de Wilde- Dijsselbloem, Johan de Wittstraat'10, tel. 24978; mevrouw J. Manders-Vermeulen, Boerhaavelaan 12, tel. 26292. MORGENAVOND zal de K. J. M. V. haar a.s. winterprogram het familieprogram openen met een actie-avond in de bovenzaal van de „Har monie", Breestraat, om half negen. Bondsmoderator L. Beune geeft een uit eenzetting van dat program, de St. Odo- koorknapen zullen met hu.i kostelijke zang de aantrekkelijkheid van dezen avond nog verhoogen. Mogen wij onze ouders, K. J. M. V.-ers en Jonge Middenstanders-niet-K. J. M. V.- ers hiermede nog eens extra aansporen op dezen avond daadwerkelijk blijk van hun belangstelling te geevn. Hoe steviger het contact Ouders-Jonge- renbeweging, hoe meer jonge frissche krachten in onze rijen, des te vollediger zal zij haar laak kunnen vervullen. Nu reeds hartelijk welkom en onzen vriendelijken dank! DE DIRECTIE DER NED. SPOORWEGEN BRENGT EEN BEZOEK AAN HET STATION LEIDEN. Gistermiddag heeft de directie der Ned. Spoorwegen een bezcek aan het Station al hier gebracht om de versiering te bezich tigen. Voor de aankomst waren nog leven de bloemen in de versieringen aange bracht. Om ongeveer 14.44 stoomde de spe ciale trein, bestaande uit een fraai versier de locomotief, een salonrijtuig der direc tie, en een salpnrijtuig, waarin 'zich de heeren van Braambeek en Timmermans, leden van den personeelraad, ir. Berde nis van Berlekom, hoofdinspecteur, ir. Rambonnet, inspecteur van het vervoer en R.K. MILITAIREN-VEREENIGING Mare 34 Giften voor ontspanning van onze gemo biliseerde militairen. Reeds ontvangen 5. Het wordt nu: N. N1 N. N25.— 31.— Giften worden dankbaar aanvaard door den Directeur, den zeereerw. pastoor R. Smitz-O.F.M., R.K. Pastorie, Haarlemmer straat 104; door den Penningmeester den heer P. J. v. Kampenhout, Haarl.straat 125, giro 313847, en aan het bureau van „De Leidsche Courant". ir. Schutte van de afdeeling weg en wer ken bevonden, het station binnen, waar dc directie, de heeren prof. dr. ir. Goudriaan. ir. Hupkes en ir. van Rijckevorsel, officieel werden ontvangen door een deputatie van het personeel, de heeren Slebos, stations chef le kl., Kuyk, chef-commies, Kluvers, chef-commies en Wijnnobel, ass-opzichter weg en werken. Nadat de begroeting had plaats gehad, werd onder leiding van den stationschef een rondgang langs de versierde perrons gemaakt, waarna de in- en uitgang be zichtigd werd, waar vooral de modellen van de locomotief uit 1839 en Dieseltrein 1939 de aandacht trok. Na de rondleiding werden door den sta tionschef de leden van de Versierings commissie, de heeren Wijnnobel, oss.-op- zichter weg en werken, Van Zeist, contro leur, Horst, arbeider, H. ter Hoek, schilder, de Joode en Vos, onderladingmeesters, aan de directie voorgesteld. Hierop hield prof. dr. ir. Goudriaan een korte toespraak, en zeide het op zeer hoo gen prijs te stellen, dat het personeel van Leiden zóó spontaan uit eigen middelen en in vrijen tijd het station versierd had. Door samenwerking is een mooi geheel verkre gen. Inzonderheid dankte prof. dr. ir. Gou driaan den heer H. Ter Hoek, schilder van de locomotief en Dieseltrein voor de mooie copieering, en de andere heeren voor hun opoffering, waaruit groote liefde voor het bedrijf sprak, wat de directie zeer waar deerde, waarop de directie met een hand druk van deze heeren afscheid nam. De directie vertrok daarna met den specialen trein naar Den Haag. Ter gelegenheid van dit bezoek was door den restaurateur de lste en 2de wachtkamer fraai versierd en een mooi bloemstuk met de cijfers 1839 en 1939 aangebracht met aan weerzijden de medailles van het 50 en 75-jarig bestaan der Spoorwegen. Een reisje naar Leiden in 1868. In de dagen van het spoorwegfeest komt het navolgende, naar hot schijnt, van pas. De Staatsalmanak uit de 60-er jaren van de vorige eeuw placht het publiek af en toe op de hoogte te brengen van de vorde ringen van den spooraanleg. Zoo gaf de jaargang 1861 een kaartje als bijlage van de: „Spoorwegen en Telegra fen." Terwijl het aangrenzende België reeds een vrij dicht net van lijnen toont en even eens de Rijnprovincie, kon de Nederlan der nog slechts de rondrit Amsterdam, Haarlem, Leiden, 's Gravenhage, Rotter dam, Utrecht, Amsterdam maken, met verbinding naar Zevenaar; uit België ko mend hield de rail aan den Moerdijk op en slechts Breda was met Roosendaal spoorweglijk verbonden. De genoemde almanak van 1868 geeft reeds veel meer. Noord-Brabant was reeds van West naar Oost doorsneden, Twente was ontsloten en heel ver in het Noorden was de verbinding Groningen naar Harlin- gen gereed. De "Zeeuw steeg te Bergen op Zoom uit den trein om de vertrouwde di ligence aldaar te nemen en op hun beurt verlieten de Leeuwarders en Groningers te Meppel het snelle vervoermiddel om daar ieder voor zich zijn reiswagen te ne men. We zouden gaarne de impressies van deze reizigers gekend willen hebben. Slaakten de ouderen wellicht een zucht van verlichting als zij het oude tempo her namen? Of snakten zij met de jongeren, van de Zeeuwsche, Friesche en Groning- sche hoofdsteden komend, naar het einddoel van hun diligencereis om over te kunnen gaan in den stoomwagen? Hoelang duurde zulk eene reis van het Noorden naar Ne derlands centrale provincies? We weten het niet, of beter gezegd, we wisten het niet. Het gunstige toeval speelde ons dezer dagen eene correspondentie in de hand van een bekend nog steeds bloeiend muzieklie- vend genootschap in onze stad Leiden met een in zijne dagen op den voorgrond tre dend violist. Het tafreeltje speelt in het jaar 1868. Het genootschap tracht Jean Becker voor een concert te engageeren, die een tournee door ons land maakte. Den zomer had zijn kwar tet in Bad Kissingen met succes gespeeld en in October zond hij op verzoek zyn re pertoire in. Op den 3en van die maand berichtte hij dan zoo juist de depêche van net bestuur te hebben ontvangen. Het ging tusschen de data 22 of 29 October. Becker schrijft dan, dat hij op eerstge- roemden datum zou kunnen komen „wenn Sie das Concert spater als 8 Uhr anfangen. Denn wir fahren morgens 6 Uhr von Gro ningen ab und sind erst Abends 8 Uhr 25 Minuten in Leyden." Verzoeke beleefd, al dus besluit Becker, omgaand bericht, waar- raar wij onze tournée kunnen inrichten. Niet zonder bewondering voor zijn en semble kan men deze regelen lezen. Na een dergelijke diligence- en boemeltrein reis nog een concert te kunnen geven dwingt respect af. Het bestuur bericht, dat, in verband met het heerschende gebruik, niet later dan 8 uur kan worden aangevangen.... en zoo werd Becker den 29en der maand hier met genoegen gehoord. Gemeentel. Aankondigingen DISTRIBUTIE VAN AUTOMOBIEL- EN MOTORRIJWIELBANDEN. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat voor alle leveringen van auto mobiel- en motorrijwielbanden aan consu menten formulieren R. B. R. 3 en zegels r.oodig zijn. Deze moeten door handelaren en garagehouders afgehaald worden aan het Distributiekantoor, Oude Rijn 132 en worden tegen contante betaling alleen ver strekt aan hen, die zijn ingeschreven bij het Rijksbureau voor Rubber, Heerengracht 182, te Amsterdam. Voor de formulieren, die in drievoud moeten worden ingevuld, wordt ƒ0.50 per blok van 25 x 3 gelijkgenummerde exem plaren berekend. De prijzen der zegels zijn: ƒ1—, 0.50 en f 0.25. Afleveringsregisters voor vulcaniseurs zullen later beschikbaar worden gesteld. Handelaren en garagehouders wordt dringend verzocht zich persoonlijk aan het Distributiekantoor te vervoegen. Grossiers hebben het formulier R. B. R. 3 niet noodig. De Burgmeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 23 September 1939. 514 De Directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst deelt me de dat wegens den grooten toeloop van militairen naar het Gem. Volks- en Sohool- bad aan de v. d. Werfstraat particulieren worden aangeraden bij voorkeur na 5 uur 's avonds te komen baden behalve op Za terdag, daar dan geen militaire baden ge nomen worden. 512 LEIDEN. Vrijdag, „St. Christoffel", Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Alphen, v. Bockel, Hovens Gréve en Kortmann. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis. Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apolheken te Leiden wordt van Zater dag 23 tot en met V r ij d a g 29 Sept. a s. waargenomen door de apotheken tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, teL 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Kwaliteitnaaimachines tegen de normale prijzen zijn thans nog te bekomen Daarom spoedigst naar: Alléén: BREESTRAAT 171 DE AANGEHOUDEN OPLICHTER. De recherche alhier heeft het onderzoek inzake den aangehouden oplichter gisteren met kraoht voortgezet en bij in Den Haag verrichte huiszoekingen tal van voorwer pen opgespoord. Behalve de reeds genoem de waren dat nog damesjumpers, handtas- schen, reisnecessaires en een groote koffer. De oplichter bleek intusschen ook een groot fantast te zijn. Hij wist n.l. een en ander mede te deelen over den grooten ju weelendiefstal in Den Haag, weshalve hij daarheen werd overgebracht. Die inlichtingen bleken evenwel geheel op fantasie te berusten, maar intusschen zag het heerschap, toen hem verlof werd gegeven naar de W. C. te gaan, kans uit het politiebureau Laan Copes v. Catten- burg te ontsnappen. Een rechercheur zette hem onmiddellijk achterna en wist hem on der het lossen van eenige revolverscho ten tot staan te brengen. Men zal den oplichter-fantast thans wel niet zooveel vrijheid meer geven. KINDERVERLAMMING. In de Mecklenburgerstraat is een licht geval van kinderverlamming geconsta teerd bij een kind, dat nog niet naar school gaat. Het kind is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis. DE WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid was op 21 September als volgt: Aardewerk, enz. 36, boekdrukkerij, enz. 42; bouwbedrijven enz. 415; Chem. nijver heid 7; houtbewerkers 60; kleedingbedrijf 73; lederbewerkers 8 metaalnijverheid 191; boekbinders 18; textielnijverheid 167; voedings-genotmiddelen 94; landbouwbe drijven 47; handel 90; verkeerswezen 159; verzekering en bankwezen 13; vrije beroe pen 75; ongeschoolde handarbeiders 175; huispersoneel 9; verplegers 1, vrouwen 175. Alg. totaal 1885. 22 Sept. 1938 3961 en 23 Sept. 1937 4166. Ben. 17 ged. werkloozen en 1295 in werkverschaffing. 25 Sept. voorm. 1.35 en nam. 2 uur. Maan op 16,36 uur Zaterdagmiddag. Maan onder 2.29 uur Zondagnacht. Maan op 17.02 uur Zondagmiddag. Maan onder 3.30 uur Maandagnacht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2