Mand-g&frteide HUISJAPONNEN QameóMeeditig. Spraakgebreken bij- kinderen Dzer dagen ontmoetten wij een onzer kennissen, moeder van een jongetje van vier jaar, die buitengewoon ontmoedigd was door de wijze, waarop de kleine man op zyn eerste bezoek aan de fröbelschool ge reageerd had. Trotsch was de kleine baas 's-morgens aan moeders hand naar school getogen, doch den volgenden dag was hij niet te bewegen om er weer heen te gaan. Hij wierp zich op den grond en snikte zóó erbarmelijk, dat er niets met hem aan te vangen was. Zoete woordjes noch ver maningen mochten baten, en toen wij de jonge moeder spraken werd ons het ver haal in kleuren en geuren gedaan. De reden van het groote verdriet bleek te zijn, dat Hansje's kleine klassegenooten hem uitgelachen hadden om zijn manier van spreken. Inderdaad was het eenigszins begrijpelijk, dat hij het mikpunt van den spot der kinderen geweest was, want hij sprak niet alleen vele woorden gebroken uit, doch lispelde daarenboven ook nogiets waaraan de ouders nooit de noodige aan dacht hadden besteed. Ongetwijfeld had het feit, dat dit van nature verlegen kind, dat altijd op moeder aangewezen was en voor het eerst alléén zijnde met vreemde kinderen in aanraking kwam, hem minder goed doen spreken, hetgeen verergerde, toen hij uitgelachen en geimiteerd werd. Kinderen zijn nu een maal niet gevoelig en kennen geen mede lijden tegenover elkander. Ouders moeten zich tot taak stellen om de kleintjes, zoodra zij beginnen te praten, de woorden goed te leeren uitspreken, waardoor zij hun kinderen op ouderen leeftijd veel verdriet besparen. Verbeter spraakgebreken bijtijds. Lispelen en stotteren, en evenals het verkeerd uitspreken van bepaalde letters, zijn veel voorkomende spraakgebreken bij nerveuse kinderen. Helaas zijn er nog steeds vele ouders, grootmoeders en tantes, die genieten van zoo'n gebroken kinder taaltje en het zelf tegenover het kleintje bezigen. Wellicht omdat zij meenen, dat baby hen dan beter begrijpen zal, doch zij zien niet in, hoeveel moeite het later kan kosten om een kind goed te leeren spreken. Het verkeerde van deze opvoedings methode blijkt maar al te vaak, want men ontmoet zelfs grootere kinderen en zelfs volwassenen, die niet zonder fouten spre ken, licht lispelen of andere spraakgebre ken vertoonen, die voorkomen hadden kun nen worden, indien men er in de jeugd de noodige aandacht aan besteed had. Een kind dat naar school gaat en niet goed spreekt, voelt zich onzeker, verliest zijn zelfvertrouwen en krijgt meermalen een gevoel van minderwaardigheid, ter wijl zijn vorderingen geen gelijken tred houden met zijn aanleg. Het gevolg is, dat hij minder ijver aan den dag legt, zich te rugtrekt van zijn klassegenooten en uiterst nerveus wordt. Zoo'n kind voelt zich inder daad dikwijls ongelukkig, wordt humeurig en krijgt hiervoor menigmaal harde woor den. Stotteren gaat menigmaal gepaard met zenuwachtige vertrekkingen van het ge laat en verschillende andere complicaties kunnen zich voordoen, die de aandacht der ouders vereischen. Geef het goede voorbeeld! Wat is hiertegen te doen? In de eerste plaats moeten de ouders, zooals reeds ge zegd, zelf het voorbeeld geven door de woorden duidelijk uit te spreken en hier aan de hand te houden voor zoover het anderen betreft, die in de omgeving vër- keeren. Voorts moeten jonge kinderen zoo min mogelijk in contact komen met menschen die een spraakgebrek hebben, aangezien zij spoedig geneigd zijn om zoo iets na te doen. Meermalen helpt het reeds afdoende, indien een kind, dat stottert, in een andere omgeving komt, althans indien het een nerveuze uiting van tijdelijken aard is. Het komt voor dat kinderen, die steeds normaal gesproken hebben, eensklaps gaan stotteren, waaraan men zoo min mogelijk aandacht möet schenken. Oogenschijnlijk althans, want deze nerveuze uiting zou er slechts door verergeren, indien men telkens een aanmerking maakte op hetgeen het kind al stotterend tracht te zeggen. Menige onderwijzer(es) zal zijn (haar) invloed ten goede kunnen aanwenden, in dien met geduld getracht wordt spreek fouten te verbeteren van den kleinen leerling; men moet hem weten aan te moe digen en hem zijn verloren zelfvertrouwen doen herwinnen. Suggestie en de verzekering dat hij even goed zal leeren spreken als andere kinde ren, geven menigmaal de beste resultaten, althans in nerveuze gevallen. Wanneer het echter bepaalde spraakge breken betreft, zal het noodig zijn, dat het kind methodisch leert spreken, waarbij ook gelet wordt op de wijze van adem haling. Klinkers en medeklinkers moeten /3/J - VOOR HET (^la/Leti Ö£UU£Ó THEE-uuritje De schalen van vuurvast glas kennen wij allen reeds en het meerendeel onzer heeft ze voor de bereiding van het mid dagmaal reeds in gebruik. Ze zijn zoo practisch, niet waar, want uit den oven komen ze op tafel. Geeft men de voorkeur aan het koken boven op het gasstel, dan zijn de smaakvolle geëmailleerde dekscha len in frissche kleuren uitgevoerd wel licht meer te verkiezen en ook deze heb ben het voordeel, dat men er de gereed gemaakte spijzen in kan opdienen. De vuurvaste glazen schalen, die men in al lerlei grootte en verschillend van vorm zijn, kunnen op nikkelen onderstellen op tafel worden geplaatst. Zij leenen zich niet alleen voor schoteltjes van allerlei aard, voor het braden van vleesch, kip enz. in den oven, doch ook voor het bak ken van brood, cakes en al wat dies meer zij. Bij het op tafel plaatsen der schalen zijn tafelmatjes onontbeerlijk, aangezien de warme onderkant het tafeldek zou kunnen beschadigen. De doorzichtigheid van het glas maakt, dat men het bakproces kan volgen, indien men echter niet te nieuwsgierig is en de deur te vaak opent, want dit zou het bak sel niet ten goede komen. Glazen theeserviezen behooren tot de nieuwste snufjes op het huishoudelijke ru bied en ook hiervoor heeft men vuurvast glas aangewend. Op de schets ziet men hoe apart de werking er van is en keurig gedekte tafel, waarop een vaasje met bloemen niet mag ontbreken. De dunne kopjes, de platte schalen voor gebak vol doen evenzeer aan practische als aan aest- hetische eischen. Wanneer men het sui kervaasje eens nader beschouwt ziet men hoe mooi van vorm en lijn dit is evenals het melkkannetje met het sierlijke oortje en kleine tuitje. Aan de practische bruik baarheid van den theepot is eveneens ge dacht Geen druppelende, moeilijk schen kende tuit, maar een, die een weloverwo gen vorm heeft, terwijl het handsvat ge makkelijk aanvoelt in de hand. Ongetwij feld noodt zoo'n glazen theeservies de be zoekers tot het drinken van een kopje goudbruine thee en de gebakschotel, ge vuld met croquante biscuits, doet niet on der voor zijn glazen metgezel en zorgt voor een welkome aanvulling. lengte van 45 c.M. kettingsteken op. Nu volgen twee toeren bestaande uit 2 lossen 1 stokje. Aan het begin der toer wordt 1 st. vervangen door 3 lossen. Hierop volgt een toer vasten alleen aan de zijkanten houdt men steeds 2 open hokjes, terwijl aan beide kanten het derde en op drie na het laatste vakje gevuld worden door op de 2 1. 2 st. te haken. Het voorbeeld geeft dit duidelijk aan. Vierde, vijfde en zesde toer worden weer in open vakjes gehaakt, uitgezon derd de zoo even genoemden, die de ver ticale randen vormen. Zevende toer begin van het motief; dat aan de hand van het patroon wordt uitgeteld. Het haakwerk is gemakkelijk en vlug na te werken en wordt gespannen en over een vochtigen doek luchtig opgestreken. Men maakt het kussen overtrek in de kleur der zijde en werk het met een dito strook af of eventueel met een dik zijden koord. De mode kent alle zwak heden van hare volgelingen en weet, dat zij zich vrouw eerst afzonderlijk uitgesproken worden; daarna worden woordjes gevormd, kleine en tenslotte grootere zinnetjes. Behandeling door vakkundigen Zulks kan door den leek met kans op succes worden gedaan; doch de spraas- leeraar(ares) zal ieder geval op zichzelf weten te behandelen en er zich bij het spraakonderwijs naar richten. In bepaalde gevallen worden spraakge breken veroorzaakt door een slechte vor ming van het verhemelte, van de tanden of door andere afwijkingen, die door den arts behandeld dienen te worden. De groote vooruitgang op medisch en chirurgisch gebied maakt, dat de meeste afwijkingen der natuur verholpen kunnen worden. De verantwoordelijkheid der ouders tegenover hun kinderen is zeer groot en niets mag hen ervan weerhouden, die maatregelen te nemen ten aanzien van spraakgebreken, welke noodig zijn, om ze te verhelpen. Hooge planten komen veel minder tot hun recht, indien zij op een eveneens hoog tafeltje staan. Een driepootje, zooals dit schetsje aangeeft is buitengewoon ge- scihkt voor dit doel en tevens om hooge planten op te plaatsen die geschikt zijn een wat leege kamerhoek aan te vullen. Inmaken van zuurkool Zuurkool is smakelijk, gezond en licht verteerbaar en kan als groente zoowel als stamppot gegeten worden, bij voorkeur met varkensvleesch. Voor het inmaken wordt witte kool ge bruikt, liefst stevige groote exemplaren van de beste kwaliteit. Zooals in alles, heeft men ook in groenten verschillende kwaliteiten en de beste kool geeft de mees te waarborgen, dat kleur en smaak aan de hoogste eischen zullen voldoen. De kooien worden gewasschen en van de buitenste bladeren ontdaan, daarna op een droge, luchtige plaats gelegd om het overtollige water te laten verdampen. De kool wordt met een koolmes fijn ge sneden, nadat eerst de dikke stronk ver wijderd is, hetgeen men het best kan doen, door hem eerst in twee helften te verdee- leen met een groot mes. De inmaakpot, die van poreus aarde werk moet zijn en bij ieder huisvrouw de aanwezige kool telkens naar omlaag, uitgeborsteld zijn en goed nagespoeld worden. Plankjes en steen worden eveneens voor af in heet sodawater gereinigd. Wanneer men een deel van de kool ge schaafd heeft, strooit men hierover keu kenzout en gaat steeds verder na een nieuwe laag kool met een klein handje zout. Is de pot nagenoeg vol, dan drukt men zoodat er steeds nieuwe voorraad bij kan. de aanwezige kool telkend naar omlaag, Men zal bemerken, dat zich dan door het stevige aandrukken reeds pekel begint te vormen. Op een vat van 100 liter inhoud rekent men pl.m. 1 K.G. zout. Naar smaak kan men een gesnipperde ui, zure druiven of gesnipperde zure appels hieraan toevoegen, terwijl velen tusschen de lagen peperkorrels strooien. De bovenste laag wordt het sterkst ge zouten en daarna afgedekt met koolblade ren, hierop komen de plankjes, die meest uit twee aaneen passende helften bestaan en tenslotte de steen. Men laat de pot eenige dagen op een matige warme plaats staan om het gis tingsproces door te maken, waarna zich een troebele, schuimige massa zal vormen, die men afschept. De koolbladeren worden eveneens verwijderd en de bovenkant af gedekt met een schoone, witte doek, waar boven plankjes en een steen komen. Men moet de kool wekelijks nazien en het vat in den kelder of op een andere koele plaats gedurende de winter-maanden bewaren. De doek, plankjes en steen worden gron dig afgewasschen, opdat zich geen kim vormt. Na drie weken kan men de kool reeds gebruiken! WENKEN. Indien men tapaten af en toe met zout bestrooit en ze daarna met een harde schuier borstelt, zullen de kleuren er als nieuw uitzien. Doffe glazen herkrijgen hun. glans in dien men ze eenigen tijd in een oplossing van water en potasch laat weken, daarna met water naspoelen en met een doek dro gen, die niet rafelt. EEN KUSSEN in FILETHAAKWERK Filethaakwerk handhaaft zich nog steeds en wellicht omdat het zoo bijzonder vol doet. Men kan er vrijwel alle kruissteek- patronen voor gebruiken, terwijl de dich te hokjes het motief aangeven. Voor dit kussen heeft men crème of goudkleurige kunstzijde gedacht. Men haakt in de breedte en zet een Het is een onloochenbaar feit, dat de herfst zijn scha duwen reeds op de nazomer- sche dagen werpt, die reeds aanmerkelijk koeler beginnen te worden. In de overgangs maanden is de gebreide da- meskleeding wel buitenge woon geschikt, terwijl ook tri cot japonnen, jumpers en cos tumes een groote plaats in het modebeeld innemen. De handgebreide kleeding- stukken zijn de kinderschoe nen reeds lang ontwassen en de modellen, die in den aan vang der groote breiwoede nog vrij vormeloos waren, kunnen thans de toets der cri- tiek in alle opzichten door staan, passen zich zelfs vol komen aan de eischen der mode aan. Groote verschei denheid vindt men in de soorten en kleuren der wol, alsmede in de dessins, die vol strekt niet ingewikkeld be hoeven te zijn om toch een geslaagd geheel te bieden. In de handwerkwinkels, waar men het materiaal pleegt te koopen, staat geschoold per soneel de 'clientèle ten dien ste om raad te geven en zoo noodig moeilijke problemen, die zich bij het breien mochten voordoen, tot een goede oplossing te doen komen. Jumpers en japonnen worden gekozen in een kleur, die het best bij het type past, terwjjl men mantelcostumes en deux pièces het best van donkerblauwe wol kan breien, een kleur, die ieder staat. Eento nig werkt blauw nooit, omdat men er wit te en gebloemde details op kan aanbren gen. Deze schets geeft enkele voorbeelden van breiwerk die volstrekt niet moeilijk uit te voeren zijn en een gebreid kleeding- stuk kost naar verhouding van het practi sche nut heusch niet veel. Zeker, het breien kost tijd, maar er is genoeg gevoelen om zich reeds dadelijk na het op staan in een coquette japon om naar de badkamer te gaan, de voeten gestoken in elegante muiltjes, die hen zoo heel klein doen scfnij- nen! Ontelbaar vele flat- teuse morgenjaponnen, huis- pyama's en gekleedere mo dellen van getailleerde huis japonnen leenen zich om aan ontbijt en enkele daarop volgende uren gedragen te worden. Zelfs voor 's avonds wanneer men het zich, weg gedoken in een fauteuil, gunstig belicht door het ro- sige licht van een schemer lamp, gemakkelijk wil ma ken, heeft men verschillende werkelijk gekLeede huisja ponnen noodig. Naar gelang van het deel van den dag zullen de weef sels zich wijzigen en natuur lijk ook stelt de temperatuur zijn eischen. Waschbare ma terialen, die vooral voor huismoeders met kleine kin deren zoo geschikt zijn, wor den vervangen door wasch- baar flanel, zoodra de killere dagen zich doen gevoelen. Strepen, verticaal en schuin verwerkt, bloemen, moezen, gx-oot en klein, zelfs ruitjes zijn alel geschikt voor wat men noemt practische huisjaponnen, doch ook effen met kleurige revers, biais en opslagen, geven geslaagde effecten. Japon-schorten van fleurige strepen met halflange mouwen en rits of knoopslui- ting aan voorzijde zijn op 't oogenblik zeer populair en kunnen tot in den herfst ge dragen worden. Bij huispyama's, die in zeer gekleede uitvoeringen gemaakt wor den, ziet men manteltjes met lange, zoo vaak een verloren half uurtje, dat dan weer nuttig besteed wordt, indien de brei naalden ter hand genomen worden. Eén ding is echter aan te bevelen n.l. om het werk ieder onderdeel apart luchtig op te strijken met behulp van een vochti gen doek, behalve geribde patronen. Na dat de naden ingestikt zijn, niet over- handsch genaaid zooals men vroeger placht te doen en eveneens uitgeperst. Indien men niet al te handig is met het in elkan der zetten van een gébreid kleedingstuk en zeker wel van een japon, dan verdient het aanbeveling dit te laten doen in de hand- werkzaak, waar men de wol gekocht heeft. eenigszins wijde mouwen dragen van ef fen of gebloemde zijde, veelal ook doorge stikt satijn. Bolero's van gebloemd mate riaal doen het aardig op effen morgenja ponnen. Eenige aardige en practische tevens ge kleede japonnen geeft deze schets, model len, die van eenvoudige en meer luxieuse weefsels gemaakt kunnen worden en door haar lengte tot het meer gekleede genre behooren. Zonder bezwaar kunnen ze ech ter korter gemaakt worden, waardoor zij niets van hun totaalindruk inboeten, doch alleen aan practische eischen voldoen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16