VRAGEN EN ANTWOORDEN Wat te doen en wat te laten. Wilt U tets weten? RECHTZAKEN Allerlei WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD zaterdag 23 september 1939 de leidsche courant Vierde blad - pag. is Inkoop levensmiddelen. Vraag: Mag ik niet meer dan 1 kilo suiker tegelijk bij mijn leverancier betrek ken? Antwoord: Deze maatregel is ver vallen, u kunt thans wederom de gebrui kelijke wekelijksche hoeveelheid tegelijk van dit artikel betrekken. Vraag: Is de inkoop van levensmidde len over een langere periode dan 1 v/eek toegestaan? Antwoord: Op grond van artikel 1 der hamsterbeschikking van 28 Augustus 1939, kan zulks niet worden toegestaan voor de daarin genoemde artikelen. Kostwinnersvergoeding. Vraag: Tot wien moet men zich wen den, ten eerste, als men van meening is te weinig kostwinnersvergoeding te ontvan gen, en ten tweede, als men van meening is, dat men een te geringe steunuitkeering ingevolge de steunregeling voor werkloo- ze arbeiders ontvangt. Antwoord Wendt u in het eerste geval tot het departement van defensie, in het tweede, in eerste instantie tot het ge meentebestuur. Daarna eventueel tot het departement van sociale zaken. Vraag: Gaat de ondei-steuning krach tens de bepalingen van de rijkssteunrege ling aan het gezin van een ondersteunde door, zoolang deze in militairen dienst is? Antwoord: Deze vraag wordt ont kennend beantwoord. Voor het betrokken gezin dient momenteel, zoodra het hoofd in militairen dienst wordt geroepen, kost winnersvergoeding te worden aangevraagd. Vraag: Van verschillende kanten wordt de vraag gesteld, of de eertijds ge troffen regeling voor ondersteunde werk- loozen, die als plaatsvervangend dienst plichtigen (b. o. u. v.) werden opgeroepen, waarbij aan hun gezinnen de steun inge volge de steunregeling voor werklooze ar beiders gewaarborgd werd, thans nog van gelding is, of dat betrokkenen nu in be ginsel voor de geldende kostwinnersver goeding in aanmerking kunnen komen. Antwoord: Bedoelde regeling is ko men te vervallen. Iedere kostwinner, die momenteel onder de wapenen is, en voor heen in de steunregeling voor werklooze arbeiders is opgenomen, kan een verzoek om kostwinnersvergoeding indienen bij den burgemeester. Militairen en rijwielbelasting. Vraag: Is een militair, die per rijwiel zijn woning bezoekt, verplicht een rijwiel- belastingmerk 'bij zich te hebben en is hij bij verzuim in overtreding? Antwoord: Ja, deze verplichting be staat inderdaad, tenzij de militair gebruik maakt van een dienstrijwiel, dat van het vereischte kenmerk is voorzien. Oproeping van oud-militairen. Vraag: Tot welken leeftijd worden oud-militairen opgeroepen, indien tot op roeping van oudere lichtingen dan die van 1924 mocht worden overgegaan? AntwoordKrachtens de dienst plichtwet kan een oud-militair worden op- geroeupen tot in het jaar, waarin hij 40 jaar (of, als hij de rang van officier pf onder officier bekleedt: 45 jaar) oud wordt. Indien het gepensionneerden betreft kunnen zij ook na dien tijd nog worden op- gepensionneerden geldende bepalingen. Opgeroepenen buiten Nederland. Vraag: Zijn zij, die hun woonplaats in Europa, maar buiten Nederland hebben en behooren tot de thans opgeroepenen ver plicht op te komen? Antwoord: Ja. Alleen degenen, die buiten Europa hun vaste woonplaats heb ben, behoeven voorloopig niet op te ko men. Bij welke lichting hoort men? Vraag: Iemand van de lichting 1923 heeft uitstel gekregen en gediend bij de lichting 1927. Kan hij verlof krijgen, totdat de lichting 1923 wordt opgeroepen? Antwoord: Neen, men wordt ten aanzien van mobilisatie-opkomst gerekepd te behooren tot de lichting, waarbij men zijn eerste oefening heeft vervuld. Seminaristen. Vraag: In onze instelling (seminarie) worden verschillende personen voor den geestelijken stand opgeleid, die destijds vrij stelling van militairen dienst hadden ver kregen wegens broederdienst. Inmiddels hebben bedoelde personen reeds een ker kelijke wijding ontvangen. Is het wensche- iijk, dat zij thans op dien laatsten grond eer. nieuw vrijstellingsverzoek indienen teneinde eventueele oproeping te voorko men? Antwoord: Ja, dat verdient wel aan beveling en geschiede door een desbetref fende verklaring bij den burgemeester in te leveren. Buitengewoon dienstplichtige. Vraag: Zijn zij, die destijds om eeni- gerlei reden, zooals bijvoorbeeld broeder- dienst, kostwinnerschap e. d., vrijgesteld waren van militairen dienst en behooren tot de thans opgeroepen lichtingen, ver plicht thans op te komen? Antwoord: Neen. Dit neemt niet weg, dat uiteraard de mogelijkheid bestaat, dat zoonoodig alsnog tot oproeping van deze personen wordt overgegaan. Ter-- nadere toelichting diene nog het volgende: Vrijstelling van dienstplicht v/ordt ver leend o.a. wegens broederdienst, kostwin nerschap e.d. De vrijstelling om een der voornoemde redenen geldt niet in geval "an oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden, om het even of zij voorgoed of voor een bepaalden duur is verleend. De dienstplichtwet bevat de bepaling, dat, in geval van corlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, op roeping in werkelijken dienst plaats heeft van dienstplichtigen, voor zoover dit noo- dig geacht wordt. Tot dusver nu, is de situatie deze, dat r.og niet is overgegaan tot oproeping van bovengenoemde groepen van zoogenaamd buitengewoon dienstplichtigen. Belasting vair gemobiliseerden. Vraag: Mijn man is gemobiliseerd en ik heb 2 gulden 50 per dag kostwinnersvergoe- dng gekregen, hetgeen ver beneden onze inkomsten was. Wij hebben aan den inspec teur der belastingen om uitstel van beta ling gevraagd voor de inkomstenbelasting 19391940, doch ontvingen tot heden geen uitsluitsel. Zijn wij nu verplicht op den eerstvol- genden vervaldag een termijn van het ver schuldigde te storten? Antwoord: Aangezien op verzoeken om uitstel door den ontvanger wordt be schikt, zal de inspecteur uw verzoek aan den ontvanger ter afdoening hebben door gezonden. Voor het geval u inmiddels nog geen antwoord op uw verzoek mocht heb ben ontvangen, wordt u aangeraden, per soonlijk ten ontvangkantore te informee- ren. Indien het onder de wapenen komen van uw man gepaard ging met het staken van zijn beroep of bedrijf (waarmede het op houden van loon of salaris in een dienst betrekking wordt gelijkgesteld), kan er aan spraak op gedeeltelijke ontheffing van be lasting bestaan. Ook hieromtrent zal men u ten kantoi'e kunnen inlichten. Vraag: Moet iemand, die gemobiliseerd is, zijn inkomstenbelasting volledig beta len, of kan hij op grond van zijn dienst plicht gedeeltelijke vrijstelling krijgen? Antwoord: Op zichzelf bevrijdt de militaire dienst niet van belastingbetalen. Ging het onder de wapenen komen ge paard met het staken van een bedrijf of beroep (ophouden van salaris of loon in een betrekking wordt daarmede gelijkge steld), dan kan er aanspraak bestaan op ontheffing van inkomstenbelasting en ge meentefondsbelasting. In welke gevallen zoo'n aanspraak bestaat, is vermeld op den achterkant van het aanslagbiljet. Voor het verkrijgen van afschrijving we gens onvermogen tot betaling wende men zich tot den directeur der directe belastin gen. De cementvoorziening. Vraag: Hoe staat het met de cement voorziening hier te lande? Wordt er te dien aanzien een regeling getroffen en tot wien moet men zich wenden om inlichtingen te verkrijgen? Antwoord: De cementsvoorziening ondervindt op het oogenblik inderdaad moeilijkheden. Het Rijksbureau voor bouw materialen, waaraan de regeling dezer voor ziening is opgedragen, tracht deze moei lijkheden op te lossen. Eenige vertraging in de afleveringen is echter onvermijdelijk. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het Rijksbureau voor bouwmaterialen, Keizersgracht 1113, Amsterdam. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Hazerswoude (Groenendijk) naar Naaldijk en Vlaardingen? Hoeveel K.M. Antwoord: Hazerswoude, Benthuizen, Zegwaart, Pijnacker, Delft, Naaldwijk. Af stand 32 K.M. Voor de route naar Vlaar dingen gaat u vóór Delft links den nieuwen rijksweg af. Via Overschie komt u dan in Vlaardingen. Afstand nagenoeg even groot. Vraag: Welke is de kortste weg per motor van Lisse naar Roekan je (Voorne)? Moet ik ponten passeeren; zoo ja, wanneer varen deze en wat zijn de kosten? Hoeveel K.M.? Antwoord: Lisse, Oegstgeest, Haag- sche Schouw, Vink, Voorschoten, Leid- schendam, Rijswijk, Delft, Schipluiden Maasland, Maassluis, Rozenburg, Brielle. U moet overvaren van Maassluis naar Rozenburg en van Rozenburg naar Brielle. Daarvoor gelden speciale tarieven voor doorgaand verkeer, vermoedelijk 0.50 en 0.75, resp. voor enkele reis en retour over beide varen. Tijdstippen van afvaart zijn ons niet bekend. Afstand pl.m. 55 K.M Vraag: Bestaat er ook een tuinbouw school te Leiden? Antwoord: Neen. In Boskoop is een rijkstuinbouwschool (voor Boskoopsche cultures), in Lisse een voor bollencultures. In Poeldijk is echter een R.K. Lagere Tuin- WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET PROGRAM VAN HET NIEUWE KABINET. De Volkskrant schrijft naar aanlei ding van de millioenen-nota: „Het kabinets-wachtwoord luidt: verso beren. Op de bestaande diensten uitsparen zoo veel men kan. En met uitzondering van defensie en werkloosheidsbestrijding alle nieuwe uitgaven op den gewonen dienst achter wege laten „ook die waarvan de urgentie zich de laatste jaren in toenemende ma'e heeft opgedrongen". De „Standaard" zal niet in gebreke blij- en er op te wijzen, dat deze verklaring wonderwel klopt met die welke in de Troonrede van 21 September 1937 werd aangetroffen: de heer De Geer treedt, dus trouw in de voetsporen van den heer Co- lijn. On«- is de verklaring te absoluut. De heer De Geer gaat nog verder dan de heer Colijn in zijn kortstondige vijfde kabinet: deze was immers voornemens de leerlingenschaal te verbeteren nu de heer Slotemaker tot zijn ministerieel emeritaat was genoopt. Maar de werkloosheidsbestrijding al thans zal, naar we uit de Troonrede heb ben vernomen, krachtig en onverdroten worden voortgezet. De Millioenennota bevestigt het, hetgeen uiteraard verheugend moet worden ge noemd. Intusschen zal minister Romme's wets ontwerp inzake de jeugdwerkloosheid „in verband met een en ander" worden inge trokken. Een en ander slaat, voor zoover wij het kunnen nagaan, op de uitspraak dat op het terrein der werkloosheidsbestrijding, uit gaven, „waarvan het nuttige rendement voor het betrokken belang problematiek is", achterwege zullen moeten blijven. De heer De Geer kiest hier is over de ettelijke millioenen ten behoeve van de bestrijding der jeugdwerkloosheid de strijd met minister De Wilde niet begonnen? de partij van dezen oud-minister en van den heer Colijn, hetgeen de „Standaard" een nieuwe voldoening zal bezorgen. Voor de twee katholieke ministers in dit kabinet, met minister Romme ten aanzien de bestrijding der jeugdwerkloosheid solidair, is deze terugtred verre van aange naam. Ook vernemen wij niet, dat inzake de jeugdwerkloosheid iets anders zal worden ondernomen; de heer De Geer gelooft toch niet dat er geen jeugdwerkloosheid meer is? En men is toch nog niet vergeten, dat in de Troonrede van 20 September 1938 werd aangekondigd: „De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondei'e aandacht der geering; maatregelen tot krachtiger bestrij ding worden vooi'bereid". Wordt dat woord tot een ijdel woord? Wij kunnen alleen nog hopen, dat het kabinet in zijn daden beter zal zijn dan de woorden aanleiding geven te verwachten". HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Diefstal van Begonia-knollen. Een bloemistarbeider uit H i 11 e g o m stond terecht terzake dat hij 10 Maart j.l. ten nadeele van zijn patroon, de firma Feitkamp te Hillegom, een hoeveelheid Be gonia-knollen had medegenomen, welke hij eerst had klaar gelegd. Verdachte kon zelf niet begrijpen, dat hy tot een dergelijke daad was gekomen. Verdachte was al ruim 22 jaar bij die firma in betrekking. De of ficier van Justitie eischte tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en met bijzondere voorwaarden. De Politierechter vond dat verdachte al zwaar genoeg gestraft is geworden door zijn ontslag en vex*oordeelde hem tot 1 maand gev.straf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Diefstal van Pioen-rozen. Een 29-jarige landbouwer uit Lisse stand terecht terzake, dat hij op 9 Juni j.l. des avonds om half tien, na eerst over een greppel te zijn gesprongen, van een stuk land, toebehoorende aan mevr. de M., aan den Achterweg te Lisse een aantal pioenrozen had gestolen. Verdachte be kende het feit. Niet om de waarde, aldus de benadeelde, maar om een einde te ma ken aan dergelijke diefstallen, had getuige de zaak in handen van de politie gegeven. Op een vraag van den officier van Ju stitie, wat verdachte met die bloemen wil de doen, deelde deze mede, dat hij ze aan zijn aanstaande schoonmoeder wilde ge ven. Het is gemakkelijk, volgens den of ficier van Justitie om van andermans leer riemen te snijden. Daar spr. het feit zeer ernstig vond, eischte hij een geldboete van subs. 30 dagen hechtenis. De Politic- rechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van ƒ25 subs. 15 dagen hechte- bouwschool, hoofd H. J. de Bakker te Poeldijk. Vraag omtrent overname van een zaak in verband met de Vestigingswet. Antwoord. Als u een zaak wilt over nemen, moet u voldoen aan de vestigings- eischen^ welke bestaan uit eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en ere dietvaardigheid. Daar u niet schrijft, over welk soort van zaak het gaat, kunnen wij u niet nader inlichten. Wellicht kunt u paar vrijstellingen krijgen. Wend u direct tot de Kamer van Koophandel. Vraag: Welke is de kortste weg per motor van Leiden naar Hengelo? Hoeveel km.? En terug over Tilburg? Hoeveel km Zijn er nog moeilijkheden met de A. N. W. B.-borden voor richting zoeken? Antwoord: I.eiden, Alphen, Woer den, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amers foort, Voorthuizen, Milligen, 't Loo, Apel doorn, Teuge, Twello, Deventer, Colm- schate, Buthmen, Holten, Goor, Delden, Hengelo. Afstand 179 km. Hengelo, Delden, Diepenheim, Lochem, Zutfen, Dieren, Arn hem, Elden, Lent, Nijmegen, Grave, Heesch, 's Hertogenbosch, Vught, Helvoirt, Tilburg, Bieda, Moerdijk, Willemsdorp, Dordrecht, Rysoox-d, Rotterdam, Delft, Rijswijk, Leid- schendam, Voorschoten, Leiden. Afstand 278 km. Ongetwijfeld zult U wel eens richting moeten zoeken, want tal van A. N. W. B.- wegwijzers in het Oosten des lands zijn tijdelijk weggenomen. Vraag. Mijn schoonouders wonen in Duitschland. Nu is het onze gewoonte om hun zoo af en toe een postpakket met le vensmiddelen te zenden, o.a. vleeschwaren en koffie. Kan dit nu nog en kan men nog aannemen, dat het postpakket aan de ge adresseerde wordt bezorgd? Antwoord: Het zenden van dergelij ke geschenken van particulieren aan par ticulieren is toegestaan; echter in niet grooter hoeveelheid dan 500 gram van ieder der beide genoemde soorten .levens middelen. Vraag: Weet U in Leiden specialisten tegen neus- keel en oorziekten? En wan neer is het spreekuur? Antwoord: Daar er meerdere adres sen zijn, kunnen wij moeilijk een bepaald adres opgeven. Vraag: Is de afsluitdijk voor verkeer gesloten? Antwoord: Neen. LONDEN DE GROOTSTE STAD DER WERELD. Dat Londen nog altijd de grootste stad der wereld is, blijkt uit de zooeven ge publiceerde statistiek van 1937. Het aan tal inwoners van Groot-Londen was in dat jaar 8.050.000. Groot New-York heeft on geveer 7 millioen inwoners. Als bijzonder heid wordt vermeld, dat er in 1930 in het stadsgebied nog 36 koestallen met onge veer 150 koeien waren. 121 Menschen leef den er van landbouw. Er waren nog paardenkoetsen. POLITIE OP DE TIJGERJACHT. De politie van Birkenhead moest onlangs c.p de tijgerjacht en met behulp van cir cusdompteurs en artisten wist zij na een opwindende jacht, die meer dan een uur ouurde, twee driejarige tijgers te vangen, Romeo en Bengal, die tijdens de middag voorstelling uit een circus waren ontsnapt. Toen men bemerkte, dat de dieren ver dwenen waren, werd de voorstelling on- nvddellyk gestaakt en de 2000 kinderen verlieten het circus, zonder iets van het gevaar te vermoeden. De tijgers renden eerst door een paardenstal, zonder de die ren aan te vallen. Terwijl Bengal op een voetbal-veld werd gevangen, liep Romeo naar een buitenwijk, waar hij opeens tegen, over een 10-jarig meisje stond. Het kind liep terstond naar het dichtst bijzijnde huis en smeekte de bewoonster de deur te openen. Nauwelijks was de deur weer dicht, of de tijger sprong over het tuinhek en sloeg met zijn klauwen tegen het venster. Intusschen kwamen ook de achtervolgers opdagen en met ijzeren stan gen werd Romeo in de garage naast het huis gedreven en gevangen. EEN AUTO EN EEN AUTOOTJE. Verleden week stond er voor mijn huis :n auto van Nee, laat ik het nou ordelijk en netjes vertellen, zooals het hoort en de ontknoo ping nog even bewaren. Het was zoo op het eerste gezicht een auto, al rees er bij den eersten blik daarom trent twijfel. Maar het was een auto op van die hooge wielen als zoo'n héél ouder- wetsche kinderwagen. Weet u, waar u en ik in gereden hebben, toen wij nog geen baard hadden. En de chauffeur zat eigen lijk meer op den bok dan achter het stuur. En hij schaamde zich dood. Want allo voorbijgangers keken naar hem, naar de auto en begonnen dan hartelijk te lachen. Het was een militair, die chauffeur en ik zeg nog tegen mijn vrouw: ze i-equireeren ook maar róók. Moet je zien: een auto, waar Adam het paradijs mee is uitgejaagd. Maar in het leger kunnen zij die nog wel gebruiken. En toevallig kijk ik naar het portier. Ik zeg: D'r staat een wapen op dat klapdeurtje, want een portier kon je 't moeilijk noemen. Een wapen kreet zij 't zal toch zeker niet afgaan. Ik zeg: nee een echt wapen, een adel lijk wapen en ik dacht: ze zullen me toch niet willen wijs maken, dat de koningin er nog zulke wagens op na houdt. Want er stond een echte Nederlandsche Leeuw op dat deurtje. Toen ben ik dat prae-historisch vehikel nadei'bij gaan beschouwen en onder dat wapen stond: Departement van defensie. Zuinig zijn zij dus wel. De andere auto was een autootje. Ook met militairen er in. Maar dat was echt gerequireerd. Van het merk heb ik geen verstand, maar het was er zoo een, die nijdig onder een vrachtauto doorschiet. Zoo'n autootje, dat je je laat aanmeten en al zeg je ook nog zoo nadrukkelijk tegen den coupeur: een beetje ruim alstublieft.. Het knelt je toch nog in de oksels. Maar rijen kon dat autootje wel. Het schoot door Leiden. En in dat autootje hadden nu drie met kuch gevulde militairen plaats genomen, tei*wyl het hoogstens plaats bood aan twee slangen - mensohen. Dat was een beetje dartel. Dat kleine ding barstte in al zijn naden. Het vloog door Leiden. Dot kwam, omdat de middelste militair op het gaspedaal had getrapt. Dat kon ook niet anders, want er was geen c.M.2 meer vrij om op te trap pen. Dat been van dien middelsten mili tair had eigenlijk van to voren geampu teerd moeten worden. Misschien had dan do bestuurder met z'n eigen voet op het gaspedaal kunnen trappen. Nu moest hij zich noodgedwongen tot het sturen bepa len. En aandachtig ook. Want het autootje sloof door Leiden. Net of het volop oorlog was. Zoo'n haast had het. Maar het was duidelijk te zien, dat de linksbuiten geen schei-pe bochten durfde tc nemen, omdat de midvoor geen ander plaatsje had om zijn voet op te zetten dan het gaspedaal. En zij vlogen dus de Breestx*aat door i-echt op de majestueuse lantaarnpaal af. En je zag met angst en vreeze de komende gebeurtenissen tegemoet. De chauffeur ook. Immeis, hij deed een uiterste poging om een botsing te vermijden, want hij wist, dat die lantaarnpaal daar al jaren staat in regen en wind en zijn autootje daar kon hij op bouwen. Hij is er zeven maal rond gereden met 80 K.M. om een beetje aan scherpe bochten te wennen. Ten slotte vloog hij de Hoogewoerd op in de richting Zoe- terwoude. Niemand heeft het nog weergezien. Misschien snelt het voort tot het einde van den oorlog. Daarna zal men de drie militairen uit hun gerequireerde auto moeten uitzagen. DANIEL. LEER EN LEVEN. ln een afgesloten zaaltje Kwam 't gezelschap bij elkaar, Allemaal getrouwde mannen Ongeveer al twintig jaar. Luide voerden zij discussies, Ieder had het hoogste woord, Niemand had thuis al die jaren Ooit zijn eigen stem gehoord. Aan het einde der bespreking Sprak de president hen toe: „Wat wij willen, is bekend nu, Maar wij weten nog niet hoe". En toen nam de secretaris Een verhand'ling uit zijn tasch En hij spraik, van wien men meende, Dat hij stom geboren was. In Chicago is een bond van pantoffelhelden. 't Eerste artikel, mijne heeren, Van het reglement, dat luidt: Van nu af gaan alle leden Eens per week ©en avond uit. Daarbij blijven alle leden Ook aan deze regel trouw, Dat zij nimmer zullen geven Een verklaring aan hun vrouw. In het tweede Bondsartikel Schreef de secretaris neer: Geen der leden verricht ooit nog Huiselijke diensten meer. Een goed lid komt 's morgens 't laatst, Niet het eerste uit zijn bed En hij komt dan pas te voorschijn Als zijn vrouw heeft thee gezet. Bij de volgende artikelen, Die de secretaris las. Bleek, dat deze onverschrokken En een man van daden was. Plotseling verscheen zijn ega, Hij las juist artikel 10, Niemand heeft den secretaris Later ooit nog weer gezien. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15