V „Y 5)e aaedó^laea^zienin^ aan ACed&tland femediyend Myra. hef elffe en de booze kabouter Zwartvoet Lucht Yerdediqinqs Fonds ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. !1 IN DE NAASTE TOEKOMST Non GEEN OORLOGSBROOD De „N.R.Crt." zegt thans een algemeene indruk van onze voedselvoorziening te hebben kunnen krijgen, die in wezen op feiten gebaseerd is. Suiker. Om te beginnen: de suiker. Er is vol doende tot de volgende suikercampagne, die zooals bekend is reeds in October een aanvang neemt. Aan de suikerverwerken de industrie wordt 100 pet. toegestaan van hetgeen zij normaal verbruikt, aan gewone afnemers 75 pet. van hun gewone be hoeften. Het publiek is niet altijd gemakkelijk Men dient toch wel te beseffen, dat wij in buitengewone omstandigheden leven en dat, als de aanvoer van een of ander arti kel even iets vermindert, zulks niet aan stonds een reden tot op- of aanmerkingen mag geven. Men moet trouwens elke zaak van alle kanten bekijken, voordat men een defini tief oordeel kan vellen. Men moet in dit (verband onder meer rekening houden met &e suikerconventie en met het feit, dat de aanvoer van suiker even gestagneerd heeft en de suikerprijzen zoo hoog zijn. Basterdsuiker is niet moeilijker te krijgen dan gewone suiker. De moeilijkheid van het vervoer, waar door de vrachtprijzen hooger zijn geworden heeft men wel degelijk onder de oogen ge zien. De juist dezer dagen aangenomen wet op vervoersgebied zal mee kunnen helpen om voor een eventueel tekort aan ver- voersmogelijkheid maatregelen te treffen. Gezien de hoeveelheid aan tonnen suiker, die per dag noodig zijn, kan men wat dit artikel betreft gerust zijn. Groenten en vruchten. De groenten en de vruchten zijn in ruime mate in ons land aanwezig. "Doordraaien komt nog voor, maar dan betreft het vol gens deskundigen bijna altijd inferieure kwaliteiten. Groenten worden ook voor een deel thans reeds ingezouten. Van tomaten, die zoo overvloedig in ons land worden geteeld, wordt op het oogenblik tomatenpuree ge maakt en daar wordt dan later weer de tomatensoep, die verleden jaar door het publiek met graagte, werd geconsumeerd^ van ingeblikt. De groenten export is er door de val van het Engelschen pond en ook door de on zekere toestand ten opzichte van de be talingsmogelijkheden van Duitschland niet gemakkelijker op geworden, zoodat te be grijpen valt dat er meer groenten in eigen land blijven. Boter en varkens, om twee andere be langrijke artikelen te zamen te noemen, zijn in zoo voldoende mate aanwezig, dat export hiervan mogelijk blijft. Exporteeren blijft trouwens voor ons land altijd noodig om andere zaken te kunnen importeeren. Veevoeder. Dit brengt vanzelf een andere kwestie aan de orde, waarover ook reeds 't noodige is gezegd, namelijk de hoeveelheid vee voeder, van zooveel belang voor onze- be langrijke veestapel. Veevoeder moet in ons land worden ge ïmporteerd. Maatregelen ten deze zijn ge troffen. Het rijksgraaninkoopbureau onder leiding van ir. Van Stolk, is voor de ver schillende producten met een en ander belast. Voor zoover mogelijk heeft men particulieren ingeschakeld. Of er spoedig distributie van een be paald artikel zal komen is nog niet te zeg gen. Een ieder heeft thans distributie- noodkaarten in zijn bezit: later komt dan de uitreiking van de distributiekaarten, waarop men de bonboekjes voor bepaalde artikelen zal kunnen krijgen. Distributie behoeft er nog niet op te wijzen, dat er een tekort aan een bepaald artikel is. Distributie wordt vóór alles toegepast om een zoo bil lijk mogelijke verdeeling te verzorgen. Inzake het afslachten van eenden, het geen gebeurd is, moet men er rekening mee houden, dat eenden afgeslacht zijn die geen waarde voor menschelijke con sumptie meer hadden, dit uit de leg waren en met vis gevoerd werden: de z.g. visch- eenden. Specifieke eendenhouders krijgen zelfs voor eenden een extra rantsoen van garnalen. Instelling maaltijden. commissie. Wat nu de samenstelling van de maal tijden voor de menschen betreft, ook in deze is er goede grond te verwachten dat maatregelen genomen zullen worden. Te wachten is b.v. de instelling van een z.g. maaltijdencommissie, die aan de hand van de beste combinatie van vitaminen maal tijden samenstelt, om ook op deze wijze een zoo rationeel mogelijk gebruik van het voedsel te propageeren. Voor de dieren is zoo'n samenstelling van een menu ge makkelijker dan voor de menschen en daarmee is men dan ook iets verder. De technische adviseurs van de veevoeder commissie geven de menschvoeders aan, die de veehouders moeten worden geleverd, opdat ook hier een zoo groot mogelijk economisch gebruik geschiedt. De regeling der kostwinnersvergoeding Andere zaken Een ander punt, dat, zij het ook niet van zoo groote beteekenis, bij onze onder zoekingen de aandacht had, is de kwestie van het verbod van uitvoer van karwei- zaad. Hierbij moet men bedenken, dat men de prijzen van tal van artikelen in de hand moet houden, om te voorkomen, dat men van bepaalde artikelen welke veel op brengen meer gaat verbouwen, en andere zeker even nuttige zaken, die men tot dus verre verbouwde, niet meer voortbrengt. Boter is in voldoende mate aanwezig en er is dusdanige voorraad van vetten, oliën en margarine, dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. Hierbij dient men echter rekening te houden met de invoer van oliehoudende zaden, maai de voorraden zijn niet ongunstig. Kas is in voldoende mate aanwezig, ook al door de moeilijkheden met de export van dit artikel. Een artikel, dat niet tot de voedselvoor ziening behoort, maar dat voor#de Neder- landsche vrouwen een zeer groote rol speelt, is zeep. Ook hiervan is goede voor raad, waarbij echter de opmerking mag worden gemaakt, dat Nederland aan de top staat van de landen wat het gebruik aan zeep betreft. Dit bedraagt n.l. niet min der dan elf kilogram per hoofd per jaar tegen b.v. in China een kilogram per hoofd in hetzelfde tijdvak. In het. begin zijn er tal van verboden geweest, als vervoerverboden, verwerkings verboden, afleveringsverboden, maar die waren noodzakelijk om de inventarisatie die thans geschied is, te houden. Die inven tarisatie heeft bevredigende resultaten op geleverd. Darmee heeft men nog geen reke ning gehouden met hetgeen door de Neder- landsche vrouwen op advies van de Ver- eeniging voor nationale veiligheid reeds voor de mobilisatie is ingeslagen. Van de 1.600.000 personen, die aange slagen zijn in de belasting, zijn er onge veer 600.000, die in aanmerking kwamen om een bedrag van ongeveer dertig gul den te besteden aan inkoopen van levens middelen voor voorraadvorming, maar van deze staat nog geenszins vast, of zij het gedaan hadden, en indien dat het geval is geweest bij dé laatste internationale crisis voor het groote conflict, n.l. in Maart, of zij niet voor een groot gedeelte hun voorraad geleidelijk aan weer hadden opge maakt. Maar in het gunstige geval, dat alles nog intact was, schatte men dat op een 30.000 ton aan voedsel. De tarwe-oogst, zoo belangrijk voor het hoofd voedsel van het Nederlandsche volk het brood, is meegevallen, ondanks het uit- vriezen van veel tarwe. Voor de naaste toekomst zijn ten deze geen moeilijkheden te verwachten. De voorziening reikt prac- tisch tot aan de volgende oogst en voor- loopig schijnt er weinig kans te bestaan op invoering van z.g. oorlogsbrood. Van peulvruchten is een behoorlijk kwantum, zoowel b.v. van groene erwten als van capucijners, aanwezig. Aardappelen zijn er in groote hoeveelheden; de verbou wing van dit product is zoodanig, dat er evenveel geëxporteerd worden als wij zelf consumeeren. Aardappelen kunnen, in dien noodig, ook als veevoeder worden ge bruikt. Koffie is in zeer ruime mate aanwezig; thee in iets mindere mate, doordat thee minder goed houdbaar is dan koffie en bij dit product ook de accijns een rol speelt. Levertraan, een artikel, dat eveneens de aandacht van de vrouwen heeft, omdat zoovelen het gebruiken ter versterking van hun jonge kinderen, heeft ook de be langstelling van degenen, die met de voor ziening belast zijn. Mocht men hiermee krap komen te zitten, dan heeft men nog altijd mosselen, die vitamine c bevatten, noodig voor de vervaardiging van lever traan. A Zoo zullen de Nederlanders, over het geheel genomen, wat het voedsel betreft, met vertrouwen de naaste toekomst tege moet kunnen zien. III. Vele dienstplichtigen zijn onder de wa penen geroepen, die hun zaak aan anderen hebben moeten overlaten. De winkelier heeft, indien zijn gezinsleden dit niet kon den waarnemen, vreemde hulp moeten ne men, welke, uiteraard, de belangen van de zaak niet zoo intens weet te behartigen als de „baas" zelf. De veehouder moet de behartiging van zijn bedrijf overlaten aan personeel, zelfs personeel, dat. men nimmer nog in dienst heeft gehad. Weer anderen ..verlaten zich op hun echtgenoote, kinderen, ja zelfs op hun ouders, die reeds gebukt gaan onder de zware lasten welke op hun bedrijf rusten. De moeilijkheden bij deze categoriëen zijn ontelbaar. In dit labyrinth van moeilijk heden moet de burgemeester zijn weg zoe ken. Wij zullen trachten dezen magistraat in zijn gedachten te volgen. De groep van eigen bedrijfshouders laat zich indeelen als volgt: a. zij, die een vervanger hebben kunnen krijgen in het bedrijf en dit voldoende kunnen waarnemen, zonder eenig verlies: b. zij, die een vervanger in het bedrijf hebben aangesteld,.doch daarnaast toch za ken verlies hebben; c. zij, die geen vervanging in hun bedrijf kunnen gebruiken, omdat het bedrijf zich hiervoor niet leent. Deze drie groepeeringen doen zich voor zoowel bij de kostwinners als bij hen, die als kostwinner niet aangemerkt worden (zie hiervoor). Wat moet nu als vergoeding uitgekeerd worden aan deze kostwinners? Naar onze meening niet meer en ook niet minder dan hetgeen de kosten zijn, welke voor de ver vanging betaald moeten worden. Niet dus een theoretische aftreksom. Men neigt naar de meening over, dat als vergoeding moet worden uitgekeerd het verschil tusschen inkomsten en theoretische berekende maat staf. O.i. niet juist. De vergoeding mag toch niet een financieele verbetering in houden. Door zich al te eng aan de theorie vast te houden komt men voor abnormale verhoudingen te staan (wij merken op, dat natuurlijk ook hier de grens bij 2.50 per dag ligt). Om een voorbeeld te noemen. Iemand heeft een vervanger in zijn bedrijf ge plaatst voor 15.Het verschil tusschen inkomsten en maatstaf is echter 20. zoodat de nagelaten familie voor 2.50 per dag vergoeding in aanmerking zou ko men en dus een winst kan berekenen van 2.50 per week. Dit is niet de bedoeling der regeering. Indien dus het verschil van beide nor men hooger loopt dan de werkelijke ver vanging, dan blijft deze beperkt tot de vervangingskosten. Ligt het verschil ech ter lager, dus zijn de vervangingskosten hooger dan het verschil tusschen inkom sten en maatstaf, d an blijft dit laatste verschil maatstaf. Bij geval a. dus niet meer uit te keeren dan maximaal de vervangingskosten. In geval b. idem. Echter kan het zaken- verlies niet in de vergoeding verwerkt worden. In geval c. kan .geen vergoeding ver leend worden. Heeft men zakenverlies dan heeft men zich te wenden tot den Minister van De fensie, het nationaal fonds voor bijzondere nooden (voor zoover dit althans financieel tot hulpverleening in staat is) of tot het hoofdbestuur van de Koninklijke nationale vereeniging tot steun aan miliciens. Ditzelfde geldt ook voor hen, die geen kostwinner zijn. Het kan namelijk voor komen, dat b.v. een zoon, bij zijn ouders inwonende, een bedrijf beheert, dat geen bestaan afwerpt. De ouders springen dan dikwijls bij. Als nu een vervanger geno men moet worden zijn de bedrijfskosten extra grooter. Ook komt het echter voor dat verzoeken om vergoeding binnenkomen van dienst plichtigen, die weliswaar een eigen zaak hebben, doch hierin, zij het sober, een be staan hebben. Voor vergoeding is geen enkele reden aanwezig. De plaatsvervan ger kan in de zaak ook een bestaan vin- Wie zal dat betalen De kosten van den modernen oorlog „Met de vrede is niets verloren, met een oorlog kan alles verloren gaan". Deze woorden van Pius XII komen, ons telkens voor den geest als wij eens nagaan welk een economische ontreddering dc oor lof zal teweegbrengen. Het geld, dat door den oorlog verslonden wordt, zou geheele volkeren, kun- den redden van den economischen ondergang. Toen in de eerste uren van den nieuwen wereldoorlog in de Parlementen van En geland stelde een speciaal oorlogscrediet beschikbaar stellen van nieuwe credieten voor militaire doeleinden, werd een tipje opgelicht van den economischen sluier, die de oorlog over de schatkist uitspreidt. En geland stelde e enspecianl oorlogscrediet ter beschikking van 500 millioen pond .ster ling, Frankrijk een bedrag van 69 milliard francs. Hitier verklaarde in zijn jongste Rijksdagrede dat Duitschland sedert de herbewapening begonnen was, hieraan een bedrag van 90 milliard Mark heeft ten koste gelegd. Bij de cijfers betreffende de oorlogscre- dieten van Engeland en Frankrijk moet er den nadruk op gelegd worden, dat dit nog slechts „speciale credieten" zijn. Het is nog maar een bijkomstigheid. Na het falen van de Ontwapeningsconferentie werd de we reld belast met een enorme stijging van de uitgaven voor defensie. In den tijd van 1927 tot en met 1931 be droegen de militaire werelduitgaven tesa- men 20.000 millioen gave gouddollars; van 1934 tot 1938 (na de Ontwapeningsconferen tie van 1932 en 1933) waren deze uitgaven gestegen tot 33.000 millioen gouddollars. In 1938 worden over de geheele wereld 7400 millioen gouddollars voor de bewa pening uitgegeven. In onderstaand staatje kan men een en ander vergelijkenderwijze nagaan: Uitgegeven voor de defensie: (in het jaar 1938) in Engeland 56 gulden per inwoner in Duitschland 42 gulden per inwoner in Frankrijk 36 gulden per inwoner in Ver. Staten 20 gulden per inwoner Het militaire budget van enkele groot machten in 1938 was als volgt: Engeland 3 millard gulden Duitschland 2.8 milliard gulden Ver. Staten 2.1 milliard gulden Frankrijk 1.3 milliard gulden Wat kost de oorlog zelf. Deze laatste gegevens hebben betrekking op een tijd, dat het nog vrede was. Men maakte zich slechts gereed. Welke.sommen zullen er niet vergooid worsen in den strijd zelf. Een juiste omvang kan men zich niet voorstellen. Alleen kan men eenigszins nagaan, aan de hand van gegevens uit de wereldoorlog 19141918, wat een en ander kosten zal. In het blad „Revue militaire générale" heeft generaal Velpry na de wereldoorlog hierover enkele gegevens gepubliceerd. Het 'bombardement van Champagne op 26 September 1918 kostte aan munitie al leen: 40.000 ton munitie, voor een waarde van 280 millioen goud-francs. De munitie, die benoodigd was voor de Ook Uw steun! i Het Luchtverdedigings fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw bijdrage^ aan het Postgiro 287177, Den Haag, ten name vaq Je Vereeniging voor Nationale Veiligheid^ den zonder dat familiebetrekkingen hier door schade lijden. Voor werkloozen en arbeiders in werk verschaffing werkzaam zijnde zijn afzon derlijke voorschriften gegeven. De ver goeding mag nimmer meer bedragen dan zij als werklooze of als werkverschaffings arbeider zouden ontvangen hebben, ook weer indien dit blijft beneden den theore- tischen maatstaf. De vergoeding voor kostwinners, geen loonarbeider zijnde, gaat in op den dag, waarop de vervangingskosten worden uit betaald. Wijzigingen in de gezinsformatie, in het loon e.d. moeten onmiddellijk ter kennis gebracht worden van den burgemeester, teneinde de vergoeding met den gewijzig- den toestand in overeenstemming te bren gen. Woubrugge. SCHAMINéE. aanval op dc „Chemin des Dames" in April 1917 en die alleen door het vijfde en zesde legercorps van de Fransche troepen ver bruikt werd, kostte 450 millioen goud francs! Zij, die weten welke enorme som men de legervliegtuigen, vooral de bombar dementsvliegtuigen kosten, kunnen zich in denken, wat op één enkelen dag verloren kan gaan. En na den oorlog? Geheele steden moeten worden herbouwd, in vele gebieden is de industrie voor jaren vernietigd. En dan wordt niet eens een licht geworpen op de •bijna onberekenbare sommen, die de staat soms veertig tot vijftig jaar lang moet be talen aan de nagelaten betrekkingen van de honderdduizenden, die in dienst van het vaderland gesneuveld zijn. Oorlogsverspilling. In het begin van de wereldoorlog van 1914 werd in Londen en Parijs algemeen gedacht, dat Duitschland de oorlog niet zou kunnen volhouden wegens gebrek aan geld. Maar deze hoop werd tamelijk spoe dig den bodem ingeslagen, Eenerzijds was Duitschland toen rijker dan men vermoed de, en anderzijds nam Duitschland een cen trale positie in, waardoor de oorlogsonkos- ten iets geringer waren dan die van de Gealliseerde Mogendheden. Maar de hoofdreden is wel geweest, dat Duitschland de oorlog veel economischer Iheeft gevoerd, dan de haar vijandige lan den. De Geallieerden wisten, dat zij onuit puttelijke geldbronnen ter beschikking hadden en daarom werd er veel verspild. De Duitsohers daarentegen waren spaar zaam reeds vanaf het begin van den oorlog. Bovendien was het opperbevel op één plaats, (zooals het bij de centrale mogend heden het geval was), hetgeen uit econo misch oogpunt van evenveel gewicht was als van militair standpunt beschouwd. Dezelfde politiek van spaarzaamheid heeft Duitschland ook nu weer, vanaf de eerste dagen van, den oorlog toegepast. Alle economische middelen worden gelijke lijk verdeeld. Het verbruik van levensmid delen en goederen wordt bijna geheel door den staat gecontroleerd. Wat de wereldoorlog kostte. In economisch opzicht was de wereld oorlog ook voor de overwinnaars een ver lies. De directe oorlogskosten werden ge schat op 700 milliard goudmark, de indi recte kosten zijn niet te berekenen. De directe oorlogskosten van de oorlog voerenden landen, allen omgerekend ir goudmarken, bedragen als volgt: Groot-Brittannië 173 milliard goudmark Duitschland 157 milliard goudrpark Vereenigde Staten 150 milliard goudmark Frankrijk 100 milliard goudmark Rusland 90 milliard goudmark Oostenr.-Hongarije 82 milliard goudmark Italië 35 milliard goudmark Roemenië 6.4 milliard goudmark Turkije 5.7 milliard goudmark België 4.6 milliard goudmark Bulgarije 3,3 milliard goudmark Servië 1.6 milliard goudmark Evenmin mag niet uit het oog worden verloren, dat door de wereldoorlog de Eu- ropeeSche alleenheerschappij op de wereld markt verloren ging. De positie van Amerika werd enorm versterkt, maar Ja pan wordt veelal beschouwd als het eenige land, dat meer dan welk land ook profijt heeft getrokken van den wereldoorlog. De economische crisis die zich jaren na den wereldoorlog deed gelden, was niet alleen in Duitschland, maar ook in andere lan den onmiddellijk te herleiden tot een of meerdere van de directe gevolgen van de volkerenstrijd 19141918: zij vloeide Voort uit de finantieele en economische ontred dering tengevolge van oorlogsschulden, de valuatie en inflatie, gedwongen oorlogs economie, economische blokkade en de- vredesdictaten die aan de overwonnen vol keren werden opgelegd. 157, Zeker wil ik dat doen, antwoordt de wachter vrien- delijk. En vlug brengt hij de brief aan den Koning. Deze zit juist uit te rusten van een wandeling, in zijn paddestoe- lentuin. Eindelijk weet ik dan waar ons el#e Myra is. Op nieuw zal ik naar Zwartvoet laten zoeken, denkt de ko ning ernstig. Waar zou hij toch zitten. Aardig van-koning Wipneus mij te schrijven. 158. Direct wordt een wachter het bosch ingestuurd om Zwartvoet te zoeken. Ook nu lukt het hem niet. Ineens staat hij voor de boschrivier. Zwartvoet is in het bosch van Koning Inktzwam, aan de overkant van deze rivier, hoort het kabouter plotseling, en meteen ziet hij een groote dikke baars voor zich opduiken. Moet ik naar den overkant? vraagt de wachter aan de visch. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11