De wedloop van Duitschers en Russen Mattheus 243-15 De oorlog in het Westen „3iet f/taaC&che teg&c ia a&tmetigd" zegt aon ffiwuichit&ch Warschau wil zich nog niet overgeven SDe U. Apxutel Wlattkeui Van ffitaucfutóch nacvt het Weatpcant Blokkade en duikboofaetie De houding der mogendheden DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Wat de Russen bezetten HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. Grodno en Lemberg in Russische handen. Het Russische legerbericht van 20 Sep tember zegt: „Vandaag hebben de troepen van het roode leger verderen druk op de Poolsche troepen uitgeoefend en aan het einde van den dag waren in het Westen van Wit-Rusland Grodno en in de Weste lijke Oekraine Kogel en Lwow bezet. Van 17 tot 20 September heeft het roode leger drie Poolsche infanteriedivisies, twee ca valeriebrigades en vele kleine afdeelinegn ontwapend. Meer dan 60.000 officieren en manschappen zijn gevangen genomen. De versterkte gebieden van Wilna, Baranoj- witsj, Molodechno en Sarny zyn met de geheele bewapening, de artilerie en de mu nitie in handen van het roode leger geval len. Tot dusverre zijn tweehonderd tach tig stukken geschut en honderdtwintig vliegtuigen, die door het leger zijn buit gemaakt, ingeschreven. De registratie der tropheeën duurt voort". DE SLAG AAN DE WE1CHSEL IS GEëINDIGD. Een dagorder van von Brauchitsch. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij o.m. zegt: „Soldaten, De groote slag in het Weichselgebied is geëindigd. Het Poolsche leger is vernietigd. De operaties tegen Po len zijn daarmede ten einde. In trouwe wapenbroederschap met het luchtwapen zijn groote daden volbracht. Soldaten van het Westelijk front, het is aan uw krachti- gen afweer te danken, dat de operaties in het Oosten volvoerd konden worden, zon der door den Westelijken tegenstander verstoord te worden. Soldaten, gij hebt in het Oosten en het Westen een schitterend getuigenis voor den geest en de kracht van het Duitsche leger afgelegd en onze tegenstanders mogen weten, dat de Duit sche soldaat, indien de verdediging der le vensrechten van het Duitsche volk het blijft eischen en de Fuehrer het beveelt, in denzelfden geest zal strijden en over winnen". In een beschouwing betreffende het com muniqué van het opperbevel van de Duit sche weermacht schrijft de „Deutsche Dienst" o.m.: Na de vernietiging van den vijand bezet het Duitsche Oostelijke leger thans de linie, die tusschen de Duitsche en de Sov- jetregeering is overeengekomen. De Wit- Russische en Oekrainsche deelen van Po len zullen door het Sovjet-Russische leger bezet worden. Daarmede komen de Duit sche troepen, die daar stonden, voor an dere taken vrij. ER IS NOG GEEN GRENSLIJN VASTGESTELD. Over de bezetting van Polen langs de door Duitschland en Rusland „overeenge komen" linie schrijft het Italiaansche blad de „Stampa", dat de opmarsch der Russi sche troepen in Oost-Galicië wordt ten uit voer gelegd, alsof er een wedstrijd w^rd gehouden, wie het eerst aan de Hongaar- sche grens zou komen. Er wordt, aldus het blad, een groote wedstrijd gehouden tus schen de gemotoriseerde Duitsche divisies van het leger in Galicië en de snelle co lonnes van het Russische leger, die de Dnjestr waren overgetrokken. Deze wed strijd is gewonnen door de Russen, die het gebied, waar de grenzen van Hongarije, Polen en Roemenië bijeenkomen, bezetten. Overigens wordt te Bern vernomen, dat de kwestie der afbakening van de zones bezorgdheid lijkt te wekken in Duitsche politieke kringen. Het schijnt, dat van te voren geen enkele duidelijke afbakening tusschen Rusland en Duitschland is over eengekomen. Volgens een telegram uit Berlijn aan de „Basler Nachrichten" wordt de opmarsch der Russische legers voortge zet in de Galicische gebieden, die deel uit maken van de Zuidelijke Oekraine. De Russen breiden hun bezettingsgebieden uit, terwijl een Duitsch-Russisch accoord over de afbakening- der zones nog niet tot stand is gekomen. Te Moskou zijn vier Duitsche officieren per vliegtuig uit Koningsbergen aangeko men. Men gelooft, dat zij met den Russi- schen generalen staf besprekingen komen voeren over de regeling van technische kwesties, die voortvloeien uit het contact tusschen de Sovjettroepen en de Duitsche troepen in Polen. Uit Kaunas wordt gemeld, dat volgens de Duitsch-Russische demarcatielijn de Steden Wilna, Grodno, Bialystok, Brest-Li- towsk en Lwow in Russisch bezit zullen blijven. FRANSCHE ZAAKGELASTIGDE BIJ MOLOTOF. Naar verluidt heeft de Fransche zaak gelastigde te Moskou Payart; vandaag verzocht een onderhoud te mogen hebben met den voorzitter van den raad van volks commissarissen en volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Molotof. Vernomen wordt, dat de zaakgelastigde een nota van de Fransche regeering aan de regeering van de Sovjet-Unie moet overhandigen, waarin wordt gevraagd om nadere inlichtingen over het binnenrukken van het roode leger in Polen. Op de Britsche ambassade wordt op alle vragen van de persvertegenwoordigers uit neutrale landen geantwoord, dat tot nu toe uit Londen nog geen opdracht is ontvan gen om vragen te stellen over den op marsch van het roode leger in Polen. DE STRIJD OM WARSCHAU. Kolonel Lipinski heeft gisteravond te 22 uu per radio medegedeeld, dat Woensdag avond 40 Duitsche vliegtuigen een aanval op het centrum der stad hebben gedaan. Zeven toestellen werden neergehaald. In den namiddag vielen granaten van het zwa re Duitsche geschut in de stad, waardoor velen gedood of gewond werden. Het vuur was vooral op het centrum gericht. Gisteravond heeft de Poolsche omroep medegedeeld, dat de Duitsche troepen een aanval hadden ondernomen op de buiten wijken Prapa en Wola. Lipinski verklaar de voor den microfroon, dat de Poolsche infanterie superieur blijkt, zoo vaak zij met de Duitsche infanterie slaags raakt. Voor den radiozender Warschau 2 is een verklaring voorgelezen, bestemd voor de soldaten, die de stad verdedigen. Daarin wordt o.a. gezegd: „Voortdurend worden leugenachtige berichten verspreid door de vijandelijke propaganda, volgens welke Warschau op het punt zou staan zich over te geven. De waarheid is, dat Warschau neg steeds wordt aangevallen, maar zich niet zal overgeven." Twee Poolsche generaals gesneuveld. Volgens berichten uit Poolsche bron zijn gedurende de laatste dagen twee Poolsche generaals, strijdend aan het hoofd hunner troepen, gesneuveld; n.L generaal Skot- niski, die een cavalerie-brigade, welke ge heel vernield werd, commandeerde, en ge neraal Mond van Krakau. Duitsche generaal overleden. Luitenant-generaal Karmann, de chef van de administratie van het Duitsche leger, is tengevolge van een hartzwakte overle den, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt. DE VLUCHTELINGEN. Naar aanleiding van het Poolsche be richt, volgens hetwelk maarschalk Smigly Rydz de militaire operaties van het Pool sche leger leidt, verklaart het Duitsche Nieuwsbureau, dat Smigly Rydz met pre sident Moscicki en minister Beek Maandag middag over de Roemeensche grens zijn ge gaan. Dinsdag heeft, aldus het D. N. B., het Roemeensche telegraafagentschap dit bevestigd. De Roemeensche regeering heeft bekend gemaakt, dat Poolsche vluchtelingen ook in Roemenië kunnen binnenkomen wanneer zij niet over voldoende documenten beschik ken. Deze maatregel geldt niet voor regee- ringspersonen en militairen. Uit Cernauti wordt gemeld, dat de Poolsche officieren daar hopen, zich burgerkleeding te kunnen verschaffen om naar Roemenië te reizen. Te Cernauti bevinden zich nog slechts wei nig en tusschen Cernauti en de grens in het geheel geen vluchtelingen meer. Zij worden allen overgebracht naar het binnenland, naar de Zuidelijke Boekowina en Moldavië. De Roemeeensche regeering heeft uitgebreide maatregelen tot hulp verleening aan de vluchtelingen getroffen. Avonturen van een groep vluchtelingen. Havas seint: Een tragische episode uit dezen oorlog is het avontuur van 800 Pool sche vluchtelingen: mannen, vrouwen en kinderen, die uit Krakau en Krakowitsj waren vertrokken. 400 hunner hadden na uit verscheidene plaatsen door luchtbombardementen, die ook onder hen tal van slachtoffers hadden gemaakt, te zijn verjaagd, te Sandomiersz den Weichsel bereikt. Ze konden de rivier niet oversteken, daar de stad door de Duit schers was bezet. De andere groep van ongeveer 400 per sonen slaagde er in de rivier op een ander punt over te steken. Na 14 dagen slaagde men er in Luck te voet te bereiken. Aan-' gezien de weg naar het Noord-Oosten en Zuid-Oosten door de Duitschers was afge sneden begaf de groep zich naar het Oos ten. Eenigen kwamen te Tarnopol, anderen te Czortkow. Zij ontmoetten toen uit het Oosten aangekomen Russische troepen. Geen hunner slaagde er in de Roemeen sche grens te bereiken. De vroegere Tsjechische gezant te War schau Slaisk heeft zich met de regeering in Moskou in verbinding gesteld ten einde de vrijlating dezer vluchtelingen te verzoe ken. Terwijl Hij neerzat op den Olijfberg, kwamen de leerlingen afzonder lijk bij Hem en zeiden; Zeg ons, wanneer zal dit gebeuren; en wat zal het teeken zijn van uw komst en van het einde der wereld? En Jesus antwoordde hun: Past op, dat niemand u misleidt. Want velen zullen komen onder Mijnen naam en zeggen: Ik ben de Christus; en ze zullen er velen mis leiden. En ge zult hooren van oorlogen en van oorlogsgeruchten. Past op, verschrikt er niet van; want dat moet allemaal gebeuren, maar het is het einde nog niet. Want volk zal opstaan tegen volk, en rijk tegen rijk; en er zal hon gersnood zijn en aardbevingen hier en elders. Maar dit alles is slechts het begin van de weeën. Dan zal men u overleveren, om u te mishandelen en te dooden; en ge zult een voorwerp zijn van haat bij alle volken om Mijnen naam. Dan zullen velen zich ergeren, elkander verraden en haten. Ook tal van valsche profeten zullen opstaan en velen verleiden. En omdat de ongerechtigheid dan de overhand neemt, zal de liefde van velen verkoelen. Maar wie tot het einde toe heeft volhard, hij zal behouden worden. En dit Evangelie van het rijk zal over heel de wereld worden ver kondigd tot een getuigenis voor alle volkeren; dan zal het einde komen. DE FRANSCHE OORLOGS- COMMUNIQUé'S. Het Fransche oorlogscommuniqué van 20 September des avonds luidt: Activiteit van de vijandelijke artillerie op verschillende punten van het front. Fransche en Duitsche jachtvliegtuigen heb ben verscheidene gevechten geleverd. Een vijandelijk vliegtuig is in onze linies neer- Het Fransche legerbericht van 21 Sep tember des ochtends luidt: Plaatselijke ac tiviteit van de voorposten en bedrijvigheid der artillerie aan beide zijden. Zoon van oud-president Deschanel gesneuveld. Volgens een Duitsch radiobericht is Louis Deschanel, een zoon van den vroegeren Franschen president bij de Saar gesneu veld. Hij is te Ottweiler bij Neunkirchen met militaire eer begraven. VON BRAUCHITSCH AAN HET WESTELIJK FRONT. De oppenbevelhebber van het Duitsche leger, overste generaal von Brauchitsch, heeft zich op 19 September naar het Wes telijk front begeven. Na een bespreking bij een hoogeren staf bezocht de overste gene raal verscheidene troependeelen in de voorste linies. Hij liet zich door de com mandant rapport uitbrengen en stelde zich diepgaand op de hoogte omtrent den toe stand. OVERLEG VAN DALADIER MET HORE BELISHA. Daladier heeft gistermiddag geconfereerd met Hore Belisha, den Engelschen minister van oorlog. Na dit onderhoud werd in het kabinet van Daladier een conferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door generaal Gaimelin, generaal Colson, den chef van den generalen staf van het leger, generaal Tetu, den chef van den generalen staf van de luchtmacht, admiraal Darlan, Champe- tier de Ribes, onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken en Coulondre, direc teur van het kabinet van Daladier. DE ZEE-OORLOG. Gevecht met duikboot? Gisterochtend heeft een kanonnade in het Kanaal de aandacht getrokken van de be woners aan de kust bij Folkestone. Twee booten hadden het vuur geopend en het licht van het vuren was tot aan de kust zichtbaar. Tusschen de beide booten spoot het water hoog op, hetgeen er op moet wij zen, dat een granaat in het water is terecht gekomen. Men meent dat een Duitsche duikboQt werd aangevallen. Er werden meer dan twaalf granaten afgevuurd. Geruchten omtrent de „Bremen". (Volgens zekere berichten zou het Duit sche mailschip „Bremen" onder geleide van oorlogsschepen in een Britsche haven zijn aangekomen. Deze berichten zijn noch be vestigd, noch ontkend. Inbeslaggenomen contrabande. Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat in de week, eindigende op 16 September, door de Britsche contra bandecontrole een hoeveelheid goederen van 110.000 ton, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitschland bestemd waren, onder schept en in beslag genomen is. De waarde wordt geschat op een half millioen pond sterling. Het totaal der inbeslaggenomen hoeveelheden mangaan, een product, dat van groote be teekenis is voor de bereiding van speciale staalsoorten, is gestegen tot 30.000 ton, ongeveer 7 procent van den jaar lij kschen Duitschen invoer. Het onder schepte molybdeen vertegenwoordigt een nog grooter percentage van den Duitschen invoer. Verder bevinden zich onder de aan gehouden producten 20.000 ton petroleum- producten, 15500 ton ijzererts, evenveel al- luminiumerts en 10.000 ton phosphaten. Het in beslag nemen van neutrale schepen. Ten aanzien van de kwestie van het in beslag nemen van neutrale schepen, die opgebracht zijn door de Britsche controle op de contrabande, wordt te Londen uiteen gezet, dat normaliter alleen ladingen van verdachte contrabande in beslag worden genomen en dat zoodra deze gelost zyn de schepen verlof krijgen hun reis voort te zetten. Er wordt op gewezen, dat sedert het uitbreken van de vijandelijkheden nog geen neutraal schip in beslag is genomen en dat men zeker kan achten, dat geen en kel schip, dat zijn lading ingenomen heeft voor de oorlog uitbrak, in beslag genomen zal worden. ITALIAANSCHE PERS ZIET VREDE SKANS. De Avennire d'Italia vindt den toestand ongunstiger. De Italiaansche pers oordeelt algemeen dat met Hitler's rede het lot van Polen de finitief wordt uitgesproken. Men merkt op, dat er voor Frankrijk en Engeland eigen lijk geen reden meer bestaat om den oor log voort te zetten. Sommige van de Ita liaansche bladen leggen een tamelijk opti mistische houding aan den dag wat betreft de mogelijkheid, den oorlog in dit stadium te doen eindigen. Zoo doen bijvoorbeeld de „Giornale d'Ita lia" en de „Tribuna". Daarentegen is de „Messagero" minder optimistisch en schrijft dat de mogelijkheid voor Frankrijk en En geland om na de rede van Hitier een stap terug te gaan, meer een wensch dan een hoop beteekent. De andere bladen spreken zich niet over de toekomstmogelijkheden uit. Opmerkelijk is echter dat het katholieke blad „Avennire d'Italia" in een hoofdarti kel de meening uitspreekt dat de toestand ongunstiger is dan ooit wat betreft de mo gelijkheid om den oorlog stop te zetten. Volgens dit blad zullen Engeland en Frank rijk Rusland niet den oorlog verklaren om tactische motieven, n 1. om een nauwe eco nomische samenwerking en een militair verbond tusschen Rusland en Duitschland te vermijden. In elk geval, zoo schrijft het blad, is de Europeesche toestand met de bezetting van een deel van Polen door Rusland zeer veel ernstiger geworden. De „Osservatore Romano" kiest nog geen po sitie ten aanzien van de rede van Hitier, maar houdt zich bezig met het toekomstige lot van Polen. Het Vaticaansche blad con stateert dat volgens de rede van Hitier het toekomstige lot van Polen niet zal volgen door het karakter van het land zelf, maar dat het lot van dit land op de eerste plaats zal worden bepaald volgens den wil van do mogendheden, die belang hebben bij het Poolsche grondgebied. In de „Giordnale d'Italia" spreekt Gayda de meening uit dat Hitier blijkbaar een klein zelfstandig Polen wil scheppen tus schen twee randzones die door Duitsch land en Rusland worden ingelijfd. Het Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIOLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie bü Uw dage- lijksche bezigheden en bü sportieve pres taties. Het hond t de tanden schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakj6s en hondt er steeds een paar bij de hand. Veel genot voor weinig geld: S cent. authentiek Polen, zoo meent hij, kan dus nog gered worden op voorwaarde dat het zich snel schikt in de natuurlijke en histo rische werkelijkheden, en dat het zich be vrijdt van de noodlottige politieke richting die het in den oorlog gestort heeft Verza kend aan de rol van een mogendheid van de eerste grootte, en dat het ten slotte zijn aspiraties beperkt tot de mate, welke door de aardrijkskundige en ethnische werke lijkheid wordt TURKIJE CONFEREERT MET MOSKOU. De Turksohe minister van buitenlandsche zaken, Saradjogioe, vertrekt vandaag naar Moskou op uitnoodiging van de regeering der UDSS. Hij zal met een speciaal stoom schip naar Odessa gaan, vergezeld van den Sovjetambassadeur Terentieff. Officieel wordt medegedeeld, dat Sarad jogioe met de Sovjetleiders zekere kwes ties zal bestudeeren, die van belang zijn voor Turkije en Rusland. Sommige krin gen verklaren, dat Saradjogioe ook een nieuw pact zal onderteekenen niet den Sov jet op grondslagen, waarover reeds onder linge overeenstemming is verkregen. Politieke kringen te Ankara hechten be lang aan de plotselinge aankomst in Anka ra van den Roemeenschen ambassadeur, Tanrieuver. Tegelijkertijd meldt een officieel com muniqué, dat bevredigende vorderingen ge maakt worden met de besprekingen over de afsluiting van een definitief pact tot wederzijdschen bijstand en over economi sche overeenkomsten met Groot-Brittan- nië en Frankrijk. De Turksohe openbare meening lijkt thans meer optimistisch ten aanzien van een handhaving van den status quo in den Balkan, de Zwarte Zee en de Middelland- sche Zee, AMERIKA EN DE NEUTRALITEITSWET. President Roosevelt heeft gisteravond met de leiders van de democraten en re publikeinen geconfereerd over de wijzi ging der neutraliteitswet. Een van de politieke leiders heeft ver klaard, dat Roosevelt de bespreking begon met het afleggen van een korte verkla ring over den algemeenen toestand op de wereld. Hij gaf uitdrukking aan het ge loof, dat de toestand ernstiger is dan ooit tevoren en nog wordt gecompliceerd door den inval der Russen in Polen. Voorts wordt gezegd, dat de president heeft opgemerkt, dat de oorlog van langen duur zal kunnen zijn en dat, indien dat zoo zou zijn, hij zich ongetwijfeld aan zienlijk zou uitbreiden, dat er dus een groot aantal oorlogvoerenden zou komen, hetgeen het voor de Vereenigde Staten weer moeilijker zou maken de neutrali teit te handhaven. DE HOUDING VAN JAPAN. De Japansche aimlbassade te Washington deelt mede: De Japansche regeering heeft de politiek te vermijden te worden meegesleept in het Europeesche conflict en haar inspanningen zijn geconcentreerd op de regeling der Chineesche kwestie. De overeenkomst tot de stopzetting der vijandelijkheden en de onderhandelingen voor de afbakening der grenzen tusschen Mongolië en Handsjoekwo wordt alleen door deze fundaimenteele politiek der Ja pansche regeering geïnspireerd. Het zou verkeerd zijn, een diepe beteekenis aan deze overeenkomst toe te kennen. Er is geen enkele reden om haar als voorloopster te beschouwen van een niet-aanvalspact of van andere maatregelen, welke zouden beoogen toenadering tot Sovjet-Rusland tot stand te brengen. Het gerucht, dat deze laatste overeenkomst tot stand zou zijn gekomen door de goede diensten van de Duitsche regeering is zonder eenigen grond. ERNSTIGE TIJDEN IN NOORD-IERLAND Katholieken uit de fabrieken ontslagen. De campagne tegen de katholieke arbei ders in d»e Noord-Iersche hoofdstad Belfast wordt voortgezet. Een vergadering van katholieke arbeiders heeft het volgende telegram gezonden aan Minister President Chamberlain, aan Churchill en aan Presi dent de Valera: „Katholieke arbeiders in de stad Belfast, die werkzaam zijn in voorname bedrijven, worden omwille van hun godsdienst ont slagen. Kunt U dit goedkeuren?" Onder de katholieke arbeiders, die ont slagen zijn, bevinden zich zelfs Engelsche en Schotsche Katholieken, die als specia listen naar de bewapenings-industrie van Noord-Ierland waren overgebracht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6