BINNENLAND WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 KONINKLIJKE FAMILIE MAAKT EEN RIJTOER. Het vertrek van het Palels Noordeinde. Op den middag van Prinsjesdag heelt de Koningin de gewoonte een rijtoer door de stad te maken. Ook dit jaar is hare Majesteit deze gewoonte getrouw geble ven. Een verrassing was het voor het tal rijke publiek, dat vanmiddag om vier uur by het vertrek van het Paleis Noordeinde aanwezig was, dat prinses Juliana en Prins Bernhard den rit meemaakten. Nadat de Koningin even vier uur in een open gala koets, die a la deaumont bespannen was had plaats genomen, stapte prinses Juliana eveneens in. Tegenover Koningin en Prin ses nam prins Bernhard plaats. Jockeys in witte rijbroeken met roode tunieken bereden de linkerpaarden. Voor de galakoets reden in open rijtuig Hr. Ms. kamerheer-ceremoniemeester Ph. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt met C. S. Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van de Koningin. Achter de galakoetsen reden nog vier rijtuigen. In het eerste daar van waren gezeten mevrouw M. C. baro nesse van Tuyll van Serooskerken, geboren jkvr. Boreel, grootmeesteresse van H. M. dc Koningin en de chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit, vice-admiraal F. Bauduin. In het volgende rijtuig waren ge zeten freule D. H. van Tets, eerste hofdame en J. H. F. graaf du Monceau, oppercere- moniemeester. In het derde rijtuig achter de galakoets hadden plaats genomen freule C. M. van Asbeck, hofdame van de Ko- ningon en E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuyzen, dienst doend grootmeester van prinses Juliana. Het laatste rijtuig bood plaats aan Hr. Ms. eerste-stalmeester Jhr. C. E. J. M. Ver- heyen. Ter weerszijden van de koets, waarin de Koninklijke Familie was gezeten, reden te paard Hr. Ms. adjudant, majoor H. J. Phaff en eerste luitenant A. J. F. M. Eg- ter van Wissekerke, ordonnans-officier van de Koningin. De Koningin droeg over een zeegroene japon een bruin bont en de Prinses was in bet violet gekleed. Prins Bernhard droeg, evenals bij de opening van de Staten-Ge- reraal, de gala-uniform van luitenant ter zee le klasse met de distinctieven van ad judant in buitengewone dienst van re Ko ningin. Een rijknecht te paard reed voor de galakoets uit. Onder hartelijk gejuich en ge wuif, waar voor de Koningin en Prinses buigend dank ten, reed de stoet van het ruiterstandbeeld van Prins Willem I door het Noordeinde de Heulstraat in. Overal langs den weg hadden zich aan beide zijden dichte hagen belangstellenden geplaatst. De tocht was te kwart voor vijf vol bracht. Toen de vorstelijke personen zich naar binnen hadden begeven werden uit het pu bliek vaderlandsche liederen ten gehoore gebracht, wijl men er wel op rekende, dat de Koninklijke Familie zich nog wel even voor het raam zou laten zien. En men werd in de verwachting niet teleurgesteld. De Xoningin eri de Prinses verschenen voor een van de ramen op de eerste verdieping, Ier linkerzijde van het balcon, en zij wuif den de juichende menigte hartelijk toe, om zich daarna in de appartementen van het paleis terug te trekken. HET BEZOEK VAN HJVI. AAN DEN HELDER. Vanmorgen bracht H.M. de Koningin een bezoek aan de Marine te den Helder. Tegen tien uur arriveerde de koninklijke auto aan de grens van de gemeente. Langs den weg, welke de koninklijke auto nam, wapperde uit tal van huizen de vlag en het pulbliek, dat zich vooral in de binnenstad in dichte rij en langs den weg had opgesteld, juichte bij het passeeren van den stoet Hare Majesteit toe. Voor het stellinggébouw aan de Hoofd gracht stond de stafwacht bestaande uit 25 anan infanterie, onder commando van den kapitein L. R. van der Eist aangetreden. Hier maakten de marine- en landmacht autoriteiten voor het gebouw h-ur opwach ting, t.w. de stellingcommandant, de schout bij nacht H. Jolles, de chef staf der zee macht, de kapitein ter zee J. C. van der Berg en de chef staf van de landmacht, kapitein I. L. Uyterschout. Ook was hier ter verwelkoming de burgemeester van de gemeente den Helder, de heer G. Ritmees ter, aanwezig. De Koningin, die vergezeld was van een hofdame, was gekleed in marineblauw costuum met witte hoed. Na een korte be groeting en inspectie van de stafwacht, be gaf de Koningin zich met haar gevolg, waar in zich ook bevonden H.M.'s adjudant, de gep. schout bij nacht C. baron de Vos van Steenwijk, en H.M.'s adjudant in buiten gewonen dienst, jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, zich in het stellinggebouw, waar zij zich door den schout by nacht H. Jol les liet voorlichten en waar de stafofficie ren, de kapitein van het K.N.I.L., A. L. Nouwens en de reserve-luitenant, mr. F. de Stoppellaar door den schout bij nacht aan Hare Majesteit werden voorgesteld. Vervolgens begaf de Koningin zich naar het Havenplein, waar op den steiger van de Texelsche boot een eerecompagnie stond opgesteld, onder commando van den luite nant ter zee eerste klasse R. van den Brug. Bij de aankomst van H.M. en haar gevolg speelde de stafmuziek, onder leiding van kapelmeester L. H. F. Leistikow het Wil helmus. Na de eerewacht geïnspecteerd te hebben, bezichtigde H.M. het havenverdedi gingswerk, fort „Wierhoofd". Na dit bezoek begaf H.M. zich naar de buitenhaven, waar de bemanning van de di verse schepen aan boord stond aangetre den. H.M. begaf zich aan boord van de O. 20 vervolgens aan boord van de O. 15, als ook aan het instructievaartuig „Van Kins- bergen", den mijnenlegger „Nautilus" en de mijnenvegers „Jan van Gelder", „Abra ham van de Hulst" en „Pieter Floresz". Van deze drie laatste schepen stond de bemanning op den wal aangetreden. Na deze bezichtiging, die tot ongeveer twaalf uur duurde, reed H.M. de Konin gin via het Ankerpark, waarin aan weers kanten tal van schoolkinderen een plaatsje hadden gekregen, naar het spoorweg em placement van den onderzeedienst, waar zij in een salonrijtuig de lunch gebruikte. Daarna keerde de Koningin per auto naar den Haag terug. BIJEENKOMST VAN DE TWEEDE KAMER. Mr. van Schalk weer no. 1 op de nominatie voor het voorzitterschap. De Tweede Kamer kwam Dinsdagmid dag bijeen onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. Aan de orde is de aanbieding van de Rijksbegrooting voor 1940. De griffier doet voorlezing van het Kon. Besluit, waarbij de minister van Financiën wordt gemach tigd tot aanbieding van de Rijksbegrooting voor 1940. De minister van Financiën, de heer DE GEER, biedt aan de Kamer aan de Rijks begrooting voor 1940, welke vergezeld gaat van een nota betreffende den toestand van 's lands financiën. De geloofsbrieven van het nieuwbe noemde lid, mr. J. A. de Wilde, worden vervolgens goedgekeurd. De heer De Wilde legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. Aan de orde is het opmaken van de no minatie voor het voorzitterschap. Voor de eerste plaats op de voordracht worden uitgebracht 91 stemmen, waarvan 77 op den heer Van Schaik (R.K.), 4 op den heer De Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.), 2 op den heer Van der Sluis (S.D.), 1 op den heer Drees (S.D.) en 7 blanco. Mr. Van Schaik komt dus als no. 1 op de voordracht. Voor de tweede plaats worden uitge bracht 85 stemmen, waarvan 57 op den heer Smeenk (A.R.), 23 op den heer Drees (S.D.), 1 op den heer Ter Laan (S.D.), 1 op den heer Terpstra A.R.), 1 op den heer Van der Sluis (S.D.), 1 op den heer Duy- maer van Twist (A.R.) en 1 op den heer Weitkamp (C.H.). De heer Smeenk wordt dus als tweede op de voordracht geplaatst. Voor de derde plaats worden uitgebracht 83 stemmen, waarvan 68 op den heer Drees (S.D.). 2 op den heer Joekes (V.D.), 1 op den heer Serrarens (R.K.), 1 op den heer Ter Laan S.D.) en 11 blanco. De heer Drees verschijnt dus als no. 3 op de voo acht. Om 16.0. .ur wordt de vergadering ver daagd tot Donderdagmiddag 1 uur. VERGADERING VAN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer vergaderde gisteren onder voorzitterschap van mr. W. L. ba ron de Vos van Steenwijk. Deze hield de volgende rede: „Harer Majesteit de Koningin mocht het wederom behagen mij voor een zittings jaar te benoemen tot voorzitter van de Eerste Kamer der Saten-Generaal. Dankbaar voor dit herhaald blijk van vertrouwen van de zijde der Kroon, ont houd ik mij van een beroep op uwen steun en medewerking bij de vervulling van mijn ambt, waar ik, gedachtig aan het verleden, mij bij voorbaat van beide verzekerd houd. Ze dragen er niet weinig toe bij, mij de leiding van dit college opnieuw met opge wektheid te doen aanvaarden. De prediker leert ons, dat er een tijd is om te zwijgen. Gelet op den zoo zorgvollen toestand, zoowel buiten onze grenzen als, om meer dan één reden, ook in het binnenland, meen ik, dat voor mij op deze plaats die tyd thans is gekomen. Daarnaar wensch ik my thans te gedra gen. Echter niet alvorens uit het diepst van mijn hart Godes Zegen af te smeeken op het werk, dat dit huis wacht." De Kamerleden hebben de rede staande aangehoord. De VOORZITTER stelt voor, de troon rede met een adres van antwoord te be antwoorden. Z. h. st. wordt aldus besloten. By loting worden de afdeelingen der Kamer samengesteld. De vergadering wordt geschorst, opdat de afdeelingen hun voorzitters en onder voorzitters en de leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord kie zen. Na heropening der vergadering wordt medegedeeld dat benoemd zijn tot voor zitters der afdeelingen de heeren Janssens, Ter Haar, Blomjous, Van Voorst tot Voorst en Van Citters; tot onder-voorzitters de heeren Michiels van Kessenich, Kranen- brug, Fleskens, Steger en Kolff; tot leden van voornoemde commissie van redactie de heeren Michiels van Kessenich, Ter Haar, Barge, De Zwaan en Van Citters. De vergadering wordt te 3.45 uur ver daagd tot Woensdag elf uur. Vergadering van heden. De Eerste Kamer kwam hedenmorgen om elf uur bijeen onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk. Onmiddellijk na de opening gaat de Ka mer in de afdeelingen ter behandeling van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. De vergadering wordt daartoe geschorst tot hedenmiddag 13 uur. De Ka mer heeft toen het voorgestelde ontwerp- adres een formaliteit aangenomen. PRINS INSPECTEERT LEGER- ONDERDEELEN. Prins Bernhard heeft heden in opdracht van H. M. de Koningin, vergezeld van zijn een bezoek gebracht aan het depót te Ber gen en aan het vliegveld aldaar. EEN WETSONTWERP-ROMME INGETROKKEN In de toelichting tot de Rijksbegrooting lezer, wij, dat in verband met de plannen tot scholing en herscholing van werkloo- zen, het jongste wetsontwerp inzake de jeugdwerkloosheid ontwerp-Romme wordt ingetrokken. VREEMDE VLAGGEN VERBODEN De ministers van Buitenlandsche Za ken, van Binnenlandsche Zaken, van Jus titie, van Defensie en van Waterstaat, daartoe door Hare Majesteit de Koningin gemachtigd, hebben in verband met en ter handhaving van de door de regeering af gekondigde onzijdigheid in den tusschen eenige vreemde mogendheden bestaanden oorlogstoestand bepaald, dat het verboden ls in het rechtsgebied van het Rijk in Europa in het openbaar nationale vlaggen van vreemde mogendheden te plaatsen of te houden. Dit verbod geldt niet: a. ten aanzien van vlaggen, hetzij op o' aan gebouwen of op daarbij behoorendc terreinen van gezantschappen of consula ten van vreemde mogendheden, hetzij O' of aan gebouwen en terreinen, in gebruil bij diplomatieke en consulaire vertegen- vertegenwoordigers van zoodanige mo gendheden, hetzij op de vervoermiddelen waarvan zij gebruik maken, b. ten aanzien van vlaggen op vreemde oorlogs-, zee- en binnenvaartuigen. EEN CENTRAALBELASTING-KANTOOR TE AMSTERDAM. Op de begrooting van Financiën is een bedrag van 1 millioen gulden uitgetrokken voor aankoop van grond en voor den eer sten termijn voor den bouw van een cen traal belastingkantoor te Amsterdam. De toelichting tot dezen post luidt als volgt: Door het staatsbedrijf der posterijen, te legrafie en telefonie is de huur opgezegd van het bij den belastingdienst in gebruik zijnde gedeelte van het geld- en telefoon gebouw te Amsterdam. Deze opzegging maakt de uitvoering ur gent van het besluit tot stichting van een nieuw centraal gebouw voor den geheelen dienst te Amsterdam. EEN REPRESENTATIEF GEBOUW OP HET LANDGOED „SORGHVLIET" TE 's-GRAVENHAGE. Op de begrooting van Financiën is een eerste termijn van ƒ200.000.uit getrokken voor den bouw van een re presentatief gebouw op het landgoed „Sorghvliet" te 's-Gravenhage De toelichting tot dezen post luidt als volgt: Bij de wet van 28 Maart 1930 werd de toenmalige minister van Financiën ge machtigd tot het aangaan van een over eenkomst van schenking waarbij het land goed „Sorghvliet" te 's-Gravenhage in eigendom overgaat aan den Staat der Ne derlanden. Volgens de daarbij in acht te nemen voorwaarden zou het landgoed moeten worden aangewend voor de ver wezenlijking van een nationale bestem ming, tot uiting komende in de stichting van een representatief gebouw, terwijl het landgoed integraal aan de schenkers zou terugkomen, indien niet binnen tien jaar tijds met den bouw van een representatief gebouw een begin mocht gemaakt zijn. De aan het geschonkene te geven natio nale bestemming, tot uiting komende in de stichting van een representatief gebouw, laat slechts weinig mogelijkheden toe. Na ampele overwegingen wordt gemeend, dat aan de schenkingsvoorwaarden zal vol doen een naar de eischen des tijds inge richt gebouw, bestemd voor het houden van recepties, congressen, conferenties en plechtige bijeenkomsten. Het plan met be schrijving van dit gebouw is ter griffie van de Tweede Kamer ter inzage gelegd. De totale kosten worden op ongeveer 1.650.000 geraamd. Ingevolge de akte van schenking zal met den bouw vóór 5 Juni 1940 moeten zijn begonnen. NEDERLANDSCHE REGEERING NEEMT DUITSCHE BELANGEN WAAR. In de Straits Settlements en in Hongkong. De Nederlandsche regeering heeft op verzoek van de Duitsche de behartiging van de Duitsche belangen in de Straits Settlements en in Hongkong op zich ge nomen. VISUM NOODIG VOOR NEDERLAND Klein aantal uitzonderingen Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat met ingang van 20 September 1939 alle in het buitenland ge vestigde vreemdelingen, die zich naar Nederland wenschen te begeven, in het bezit moeten zyn van een geldig paspoort te hunnen name en van een daarop gesteld Nederlandsch visum, dat moet worden aangevraagd by een Nederlandsch consu lair ambtenaar in het buitenland. De onderdanen of burgers van de Ver- eenigde Staten van Amerika, België, Italië, Japan, Luxemburg, Portugal, Siam en de Vaticaanstad zijn' vrijgesteld van het ver plichte visum en kunnen derhalve volstaan met een geldig paspoort. TOELATING VAN NEDERLANDERS IN ANDERE LANDEN Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Nederlandsche regee ring sedert het uitbreken van den oorlog van de regeeringen van een aantal vreem de landen, waarheen de Nederlandsche onderdanen tot dusver zonder vreemd visum konden reizen, de mededeeling heeft ontvangen, dat dit visum thans weer ver plicht is gesteld. Deze mededeeling betrof fen de navolgende vreemde landen: Canada, Denemarken, Duitschland, Est land, Finland, Frankrijk, (met inbegrip van de Fransche koloniën en protectoraten) Groot Brittannië en Noord-Ierland (met in begrip van de Kanaal-eilanden), het eiland Man, New-Foundland, Zuid- Rhodesia, de Britsche koloniën, protecto raten en de gebieden onder mandaat der regeering (met inbegrip van het mandaat gebied van Zuid-West Afrika), Zweden en Zwitserland, Australië en Nieuw-Zeeland. DE UITVOERVERBODEN. De regeering heeft het noodig geoor deeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vullen met een uitvoerverbod voor een aantal metaalproducten zooals bekend ge maakt in de Staatscourant van 18 Septem ber en gepubliceerd in ons avondblad van 19 dezer. Ook ten aanzien van deze artikelen kun nen, indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, dispensaties worden verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het Crisis uitvoer bu reau, Piet Heinplein 6 te 's-Gravenhage. Voorts heeft de regeering den uitvoer verboden van pekel- en steurharing, thee, koffie en koffie-extract, melado en melas se en cacaoproducten, t.w. cacao, cacao massa, cacaopaste, cacaopoeder, chocolade en chocoladeproducten, welke producten ling, krachtens de landbouwcrisiswet. Voor het verkrijgen van uitvoervergun ningen behoeven belanghebbenden zich slechts te wenden tot de voor deze pro ducten aangewezen centrales. De bedoe ling van het betrekken van deze crisis- producten onder de uitvoerverboden is het scheppen van de mogelijkheid de alge meen geldende regelen voor het transito- en entrepótverkeer, welke in verband met de uitvoerverboden worden gesteld, ook voor deze crisisproducten te doen gelden. REGEERING KOOPT TARWEBLOEM. Het Regeeringsinkoopbureau heeft in de Vereenigde Staten een partij tarwebloem aangekocht. Een kleinere partij is in Hon garije aangekocht. De laatste is, naar het „Handelsblad" verneemt, niet bestemd voor de bakkerij, doch voor de industrie. De vracht voor Amerikaansche bloem van New York naar Nederland is gestegen van 23 Amerikaansche cents tot 55 cents per honderd Engelsche ponden, was uitkomt op 1.20 per 100 kg. NEDERLANDERS IN POLEN Onder dagteekening van 19 dezer heeft het Nederlandsche gezantschap te War schau langs radiotelcgrafischen weg via Londen het volgende aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken hier te lande gemeld: De volgende Nederlandsche onderdanen zijn veilig en wel bijeen in het Nederland sche gezantschap te Warschau: de heer en mevrouw Wauterscheid en kind; de heer en mevrouw Broos en 2 kin deren uit Appingedam; de heeren Custers uit Eindhoven: Krijgsman uit Dordrecht: De Jode uit Arnhem; Van der Ben ui* Eindhoven; Van der Wiede uit Eindhoven en De Jong uit Eindhoven; pater Danir uit Vlissingen-, mevr. van Barenvan Gil- sen met 3 kinderen; mevr. van Loon met kind uit Tiel, consul en mevrouw Peere boom, mevr. en mej. Peereboom; baron en baronesse Gevers. Te Warschau bevinden zich voorts In goeden welstand: de heeren Broersma uit Amsterdam en. de heer Munder. De heer Ruibing uit Appingedam is op 5 September naar Lemberg vertrokken. Consul de Bruin is op 6 September we derom naar Krakovic vertrokken. In aansluiting met bovenstaand be richt van het Nederlandsche gezantschap te Warschau wordt nog medegedeeld, dat een aantal woorden in het radiotelegra- fisch bericht niet zijn doorgekomen. Het is dus mogelijk dat in het oorspronkelijke bericht een grooter aantal namen van Ne landers is opgenoemd dan hier vermeld kon worden, zoodat zij, die namen missen, welke zij verwacht hadden te zullen ver nemen, zich niet bij voorbaat ongerust be hoeven te maken. De Nederlandsche kolonie te Gdynia (Gdlngcn). Het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat de heer Giacomini, die bij voorkomen de gelegenheid als waarnemend vice-consul te Gdynia optrad, met de Nederlandsche kolonie daar ter plaatse, over Riga op weg is naar Nederland. Alles is wel. HET GEBRUIK VAN VERVOER MIDDELEN De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Waterstaat maakt be kend, dat in verband met dé by zonder e tijdsomstandigheden een organisatie is in gesteld, belast met de uitvoering van de wet gebruik vervoermiddelen 1939. Deze organisatie wordt gevormd door de rijksverkeersinspectie, waarbij bevrach tingscommissies, bedoeld by de wet op de evenredige vrachtverdeeling, medewerking verleenen. Onder den inspecteur-generaal is te zijnen kantore, Koningskade, 's-Graven hage, telefoon 721150, een afdeeling 4. goederenvervoer voor deze werkzaam heden ingesteld, onder leiding van mr. K. Vonk. De rijksverkeersinspectie is voor het goederenvervoer verdeeld in 10 districten. De bureaux der bevrachtingscommissies volgen mede de aanwijzingen van den rijks inspecteur vnn het verkeer, hoofd van het betrokken district. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Weder enkele treinen Ingelegd Ingaande heden, 20 September, worden op alle werkdagen o.m. de volgende trei nen in de dienstregeling van de Neder landsche Spoorwegen ingelegd: Op werkdagen, doch niet op Zaterdagen trein nr. 35, Amsterdam C.S.Rotterdam D.P. Amsterdam C.S. Vertrek 9.13, Haarlem vertrek 9.29, Leiden vertrek 9.49, Den Haag H.S. vertrek 10.02, Delft vertrek 10.09, Schiedam vertrek 10.18, Rotterdam D.P. aankomst 10.25. Trein 115, Amsterdam C.S.—Dordrecht. Amsterdam C.S. Vertrek 17.13, Haarlem vertrek 17.29, Leiden vertrek 17.49, den Haag H.S. vertrek 18.02, Delft vertrek 18.09, Schiedam vertrek 18.18, Rotterdam D.P. vertrek 18.25. Rotterdam beurs ver trek 18.29, Dordrecht aankomst 18.42. Trein 130, DordrechtAmsterdam C.S. Dordrecht vertrek 17.16, Rotterdam beurs vertrek 17.31, Rotterdam D.P., ver trek 17.36, Schiedam vertrek 17.42, Delft vertrek 17.51, Den Haag H.S. vertrek 17.59 Leiden vertrek 18.10, Haarlem vertrek 18.31, Amsterdam C.S.. aankomst 18.45. Ook op Zaterdagen zullen tusschen Am sterdam en Rotterdam resp. Dordrecht en kele nieuwe treinen worden ingelegd. De dienstregeling dezer treinen zal later wor den bekend gemaakt. EEN AANBESTEDING VOOR N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ruim 30 pet. hooger dan de raming. Bij de gisteren gehouden openbare aan besteding voor het wijzigen van den on derdoorgang Zeeburgerdijk in de toekom stige verhoogde spqorwegc.n Amsterdam C.S.Utrecht en Amsterdam C.S.Hil versum in aansluiting met den bestaanden onderdoorgang in de goederensporen te Amsterdam met bijkomende werken, a. met vrije keuze van werklieden, b. met verplichting hoofdzakelijk Am- sterdamsche werklieden te gebruiken, zijn ingekomen 5 biljetten. Hoogste inschrijver R. Bijker te Haarlem a. en b. voor 84.300, laagste inschrijver N.V. „Het Spoorwegbouwbedrijf" te Utrecht a. voor /81.500 en b. voor ƒ81.800. De raming bedroeg 60.500. SCHEPEN VASTGEHOUDEN TE STRAATSBURG Nederlandsche Rijnschippers werden slachtoffer van militairen maatregel Naar wij vernemen is der Nederland sche regeering verzocht zich tot de Fran sche regeering te wenden teneinde te be werkstelligen, dat een aantal Nederland sche Rijnschepen, die te Straatsburg wor den vastgehouden, naar het vaderland kunnen terugkeeren. De Fransche militaire autoriteiten toch hebben reeds op Vrijdag 1 September dus twee dagen vóór Frankrijk den oor log aan Duitschland verklaarde desluis te Straatsburg gesloten. Daardoor kon geen van alle in de haven aldaar liggende sche pen der. Rijn nog bereiken. Dit waren er meer dan honderd en daaronder warenook Nederlanders. Thans ligt de scheepvaart boven Mann heim, waar de Rijn tusschen de twee el kaar vijandelijke linies door stroomt, ge heel stil. Niettemin zouden althans de eige naren der Nederlandsche schepen er prijs op stellen, met hun vaartuigen uit Straats burg te vertrekken. „Hbld.". NED. R. K. VOLKSBOND IN 1938. Aan het jaarverslag over 1938 van den Ned. R. K. Volksbond ontleenen wij het volgende: In het afgeloopen jaar herdachten wij het feit dat voor 50 jaren onze vriend W. Pas- sloors z.g. het initiatief nam tot het stichten van den Ned. R. K. Volkshond, welke op 4 Maart 1888 tot stand kwam. Uit den Ned. R. K. Volksbond groeiden spoedig allerlei sociale instellingen. Aan vankelijk bescheiden, doch later geheel overeenkomstig den eisch des tijds. Wij zien uit het midden van onze organisatie de vakorganisaties groeien en wij komen ir. den loop van de 50 jaren tot onze mach tige katholieke arbeidersbeweging in Ne derland met haar stands- en vakorganisa ties en talrijke sociaal-economische en cul- tureele instellingen. Het jaar 1938 was wederom een jaar waarop wij met genoegen en dankbaarheid mogen terugzien. Er was ledenwinst, de sociale studiedagen waren een genot, het ontwikkelingswerk werd goed vervuld, de werkloozen werden wederom zooveel mo gelijk in hun geestelijken en materieelen nood bijgestaan. Herstel werd bijkans ge heel doorgevoerd, de adviesbureaux ver richtten weer uitstekend werk, de gods dienstig zedelijke taak werd goed vervuld, kortom het was een vruchtbaar jaar, een jaar dat zich waardig scharen kan in de rij der voorgaande. Bnltenlandftctie Berichten TWEE ZWITSFRSCHE BERGGIDSEN GEWOND. Uit Lucknow, wordt gemeld: Twee Zwit- sersche berggidsen, David Zogg en Tritz, Steuri leden van de Zwitsersche Hima- laya-expcditie, zijn gewond, toen zij bij een poging de Badrinath-piek te beklim men, door een lawine werden overvallen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7