Isaias 55 6-13 BIOSCOPEN TE LEIDEN De oorlogstoestand in het Westen 1Zie zee-aoxiag, WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE VLUCHTELINGENSTROOM. Naar Hongarije. Poolsche vluchtelingen komen van de fCarpathen naar de Subkarpathische steden, tn den loop van gisteren zijn mannen, vrouwen en kinderen, die slechts weinig Fan hun bezit konden meevoeren, op kleine wagentjes in Hongarije aangekomen. Ook verscheidene militaire afdeelingen rijn aan de grens aangekomen, waar zij werden ontwapend en vervolgens naar het binnenland gedirigeerd. Tot op het oo gen blik zyn twaalfhonderd vluchtelingen geteld. Naar Roemenië. Het aantal naar Roemenië gevluchte bur gers en militairen bedraagt thans dertig duizend. Te Cernauti zelf heerscht een opgewon den stemming. Boeren, Joodsche hande laars, Duitschers en honderden gewapende Roemeensche politiemannen slaan in de 6traten het binnenkomen van de ontelbare bemodderde voertuigen uit Polen gade. Naar vernomen wordt, zullen de Pool sche staatsambtenaren vermoedelijk in Roe menië geinterneerd worden. De Poolsche ambassade te Londen ont kent, dat maarschalk Smigly Rydz zich naar Roemenië zou hebben begeven. De maarschalk, aldus de ambassade, bevindt zich met het hoofdkwartier bij het leger in Polen en blijft de militaire operaties lei den. Tot de vluchtelingen, die gisteren over de Roemeensche grens zijn gekomen, be- tal regeeringen van neutrale staten, om te komen tot de beperking van de ongemak ken van den oorlog tot een minimum. Deze besprekingen worden in den meest vriendschappelijken geest gevoerd en de Britsche regeering zal voortgaan met alles te doen wat in haar macht is om rekening te houden met de behoeften van den han del van de neutrale Staten. Deze verklaring is afgelegd in antwoord op de beweringen van de Duitsche radio, dat de Britsche regeering een nota zou hebben gezonden aan de neutrale regee ringen, welke door de Duitschers een „ul timatum, wettelooze druk, schijnheilig heid" wordt genoemd. De waarheid is, dat de Britsche regee ring de neutrale Staten heeft medegedeeld, dat zij ten allen tijde bereid zou zijn voor stellen te overwegen. DE ONDERGANG VAN DE „COURAGEOUS" Niet minder dan 578 opvarenden vermist Het Britsche ministerie van Marine heeft een vijfde lijst met namen van overleven den van de „Courageous" gepubliceerd, en met leedwezen verklaard, dat deze lijst als de laatste moet worden beschouwd. In het geheel bevatten de lijsten van overlevenden de namen van 72 officieren en 610 minde ren. De admiraliteit verklaart, dat het lot van 578 opvarenden onbekend is. De overlevenden van de „Courageous" hebben bij hun thuiskomst verhaald met welke moed, koelbloedigheid en kalmte de bemanning zich heeft gedragen toen het schip zonk Zondagavond acht uur. Zij spraken over een scheepsjongen, die kalm op het dek een sigaret stond te roo- ken, tot de roep weerklonk: „Redde zich wie kan". Over de adelborst van een tor pedojager, die tien keer dook naar uitge putte mannen en over den kapitein van de „Courageous", die kalm op de brug zijn hoorde generaal Jrchala, de commandant van het Tsjechische legioen, die, na twaalf uur de gevangene der Russische militaire autoriteiten te zijn geweest, was vrijgela ten. Een duizendtal Tsjechen in volle uit rusting wordt nog door de Russen gevan gen gehouden. De president Moscickl en zijn gezin, als mede de overige leden van de Poolsche re geering zijn te Czernowitsj aangekomen, waar zij onderdak hebben gevonden in een particulier huis. DE POOLSCHE DUIKBOOTEN IN DE OOSTZEE. Het Russische agentschap Tass beweert, dat Poolsche en andere duikbooten een schuilplaats hebben gevonden in havens van zekere Oostzee-staten. Verklaard wordt, dat de Sovjetvloot in de Oostzee maatregelen heeft genomen om mogelijke manoeuvres van deze duikbooten te ver hinderen. De verklaring zegt, dat den duik booten een schuilplaats en hulp worden verleend door „zekere regeeringsperso- nen". De Estlandsche autoriteiten worden er van beschuldigd, de ontsnapping van een geinterneerde Poolsche duikboot te heb ben begunstigd. In Tallinn, wordt evenwel verklaard, dat zich in of bij de Estlandsche havens geen duikbooten van oorlogsvoerende mo gendheden bevinden. Ook te Riga wordt verklaard, dat zich se dert het uitbreken van den Duitsch-Pool- schen oorlog geen buitenlandsche duikboot in de Letlandsche havens of territoriale wateren bevonden heeft. bevelen gaf. Alle overlevenden verklaren, dat er geen paniek ontstond. Iedereen was vol maakt kalm, de mannen ontdeden zich van hun zware kleeding, alvorens over boord te springen; zij telden hun geld, wierpen het kopergeld weg en bewaarden het zil ver en papier in hun reddingsgordels. Som migen zwommen wanhopig toen zij in de zuiging van het zinkende schip kwamer. anderen zwommen drie uur door de olie, welke op het water dreef. Allen zijn vol lof over he+ kranige werk van de schepen, die hebben medegewerkt aan de redding. Een 16-jarige jongen vertelde, hoe de mannen al zwemmende juichten, toen zij den onderzeeër boven het water uit zagen vbegen. Men gelooft niet. dat één der opvaren den van den onderzeeër is gered, de torpe dojagers wierpen dieptebommen en het schip sprong boven het water uit en ver dween. DE DUITSCHE DUIKBOOT-ACTIE Te Kopenhagen wordt gemeld, dat een Duitsche duikboot zwaar beschadigd is binnengeloopen, in de haven van Reykja vik op IJsland. De bemaninng van het Britsche schip „Baron Lovat", dat door een Duitschen onderzeeër is aangevallen, heeft by aan komst te Londen verteld, dat de onder zeeër aan bakboord verscheen en de „Ba ron Lovat" opdracht gaf te stoppen. De kapitein van het Britsche schip gaf even wel opdracht met volle kracht door te stoomen. De onderzeeër ging over tot den aanval, doch dook korten tijd later onder en verdween. Zonder veel optimisme kan men aan nemen, aldus meldt men uit Parijs, dat al leen reeds door de Fransche vloot vier of vijf onderzeeërs tot zinken zijn gebracht. Plaatselijke activiteit DE FRANSCHE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van den och tend van den 20sten September luidt: Aan het geheele front was het vannacht kalm. De vijandelijke artillerie was ten Oosten van de Blies actief. Het Fransche legerbericht van gister avond zegt: „Een plaatselijke vijandelijke aanval in het gebied ten Oosten van de Blies is afgeslagen. In hetzelfde gebied is de vijandelijke luchtmacht actief". Havas voegt eraan toe: Terwijl op het geheele Westelijke front een kalmte heerscht, die slechts gestoord wordt door artillerievuur en bedrijvigheid in de lucht, blijven zich in den sector, die door het communiqué van gistermorgen wordt aangeduid als „ten Oosten van de Saar" en in het communiqué van gisteravond als „ten Oosten van de Blies" voortdurend Duitsche reacties voordoen. Gisternacht ging het om een grooten overval en vol gens het communiqué van gisteravond om een aanval. Beide Duitsche pogingen wer den afgeslagen. Het is door het gebruike lijke laconisme van de communiqué's van het groote hoofdkwartier niet mogelijk nauwkeurig den sector te bepalen, waar de beide Duitsche pogingen in het werk wer den gesteld. Men kan echter wijzen op het strategisch belang van de streek van de Blies, die zich uitstrekt over 15 K.M. van het plaatsje Oberguilbach ongeveer op de plaats waar de Blies de grenslijn passeert tot het Duitsche stadje Hornbach. De ge heele streek tusschen den loop van de Blies en de grens wordt van Zuid naar Noord doorsneden door een vrij diep tus schen beboschte toppen liggend riviertje. De toppen bereiken een hoogte van 397 meter op den linkeroever en 381 meter op den rechteroever. Het geheel van dezen sector beheerscht niet alleen het dal van de Blies, maar eveneens de hoogten, die zich aan den an deren kant uitstrekken en die niet hooger zijn dan 370 meter. Het bezetten van den linkeroever van de Blies door'de Fransche troepen zou niet nalaten zeer ernstig de verdediging van Saarbruecken, dat 20 K.M. verder naar het Westen ligt en wel ker verdedigers op die wijze aan hun lin kerzijde zouden worden gepasseerd, te be lemmeren. Duitsche afdeelingen naar het Westelijk front. De correspondent van de „Vingtième Siècle" te Aken meldt, dat Duitsche afdee lingen afkomstig van het Poolsche front, in het Akensche beginnen aan te komen om naar het Westelijk front te worden ge dirigeerd. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De „National Zeitung" uit Bazelbericht, dat te Berlijn verscheidene geruchten de ronde doen ten aanzien van Goebbels. De bevolking merkt op, dat Goebbels zich de laatste veertien dagen niet meer in het openbaar heeft vertoond en men is ver baasd, dat niet hij kennis heeft gegeven van de proclamatie van Hitier aan het volk. Sommigen meenen dat hij naar Rus land is uitgeweken, anderen weer zijn van oordeel, dat hij door zijn ouden tegen stander Goering terzijde is gedrongen. Weer anderen zeggen, dat dit alles praat jes zijn en dat Goebbels binnenkort voor de radio zal spreken, doch men merkt op, dat dit reeds eerder is gezegd, doch niet is bewaarheid. De geruchten over Julius Streidher. De „Duitsche vrijheidszender" heeft gis teravond een relaas gegeven van een ar restatie van Julius Streicher. De omroeper zeide, dat Streicher was gearresteerd na een twist met een generaal der Reichs- wehr en slechts door Hitiers persoonlijke tusschenkomst aan executie was ontko men. Meer dan duizend leden der N.S.D.A. P. en zestig lagere functionarissen zijn volgens den zender geëxecuteerd we gens sabotage en actie tegen den oorlog. De zender spoorde de Duitschers aan, zich van een „misdadig regime" te bevrijden en de wapenproductie te saboteeren. De uit zending eindigde met een oproep aan de Oostenrijksche Roomsch Katholieken om hun geloof tegen het nazi-regime te verde digen en te helpen in den strijd voor een vrij Oostenrijk. Arrestaties in Karinthië en Slowakije. Uit Graz wordt gemeld, dat verscheiden leiders der Slowaaksche minderheid in Ka rinthië, met name Vutej Radop, de secre taris der Slowaaksche cultureele unie, en Ajholcer, een onderwijzer, na de oorlogs verklaring door de Gestapo zijn gearres teerd. Volgens Reuter heeft de Duitsche om roep medegedeeld, dat de Slowaaksche re geering uitgebreide „zuiveringsactie" ten uitvoer legt. Vele personen zijn onder ver denking van sabotage gearresteerd. In Bratislawa zijn razia's uitgevoerd in ver scheidene centra van sabotage en opposi tie, „voor het meerendeel bestaande uit vluchtelingen en Joden". DE RANTSOENEERING IN DUITSCHLAND Uit Bern meldt Havas, dat de rantsoe- neeringsmaatregelen van de Duitsche re geering steeds scherper worden. Ook meel is thans slechts op de bon te krijgen, hoe wel men heeft gezegd, dat een voldoende voorraad voor minstens twee jaar aanwezig was. Zonder twijfel is deze maatregel ge nomen om te voorkomen, dat particulieren meel hamsteren. Alleen de verkoop van eieren, welke sedert lang schaars waren, cacao, groente en fruit is nog vrij. Het is niet uitgesloten, dat binnenkort de ver koop van aardappelen zal worden gerant soeneerd. De hoeveelheid melk, welke verstrekt wordt is twee deciliter per dag voor vol wassenen en kinderen ouder dan zes jaar en een pond vleesch per week. Dit schijnt zeer weinig, vooral in den winter, wan neer groente en fruit schaarsch en duur is. Toch heeft de zucht om voorraden te maken onder de bevolking grooten omvang aan genomen, men herinnert zich nog den vorigen oorlog. Wel merkt men op, dat Duitschland thans beschikt over Rusland, het bezete Polen, de Baltische landen, en Scandinavië om van levensmiddelen te worden voorzien, doch de huismoeders vragen zich af hoelang dit zal duren. Aan gezien men weet, dat Engeland besloten heeft Duitschland te overwinnen door het economische wapen, begint men in een langen oorlog te gelooven. De officieele redenaars zeggen wel, dat de oorlog niet langer dan drie maanden zal duren, aangezien Engeland Duitschland niet kan aanvallen in verband met de ver sterkingen in het Westen en de neutrali teit van Italië, doch het is de vraag hoe lang dit zal duren. DE HOUDING VAN ITALIë De Romeinsche correspondent van de Tijd meldt: De benoeming van Bastianini tot ambas sadeur te Londen, welke post na het heen gaan van graaf Grandi, die tot minister van Justitie werd benoemd, onbezet gelaten was, is in Rome het onderwerp van den dag. Men is algemeen van oordeel, dat deze benoeming op dit oogenblik van groot gewicht is, temeer, daar de heer Bastianini, die onderstaatssecretaris van Buitenland sche Zaken onder graaf Ciano was, tot de meest ervarene en soepele Italiaansche di plomaten behoort. Ook de Italiaansche bladen stellen het belang van deze benoeming in het licht. In hun commmentaren geven zij te kennen, dat deze benoeming wijst op een voortzet ting van de Italiaansche neutraliteits politiek. Over den Russischen inval in Polen geeft de Italiaansche pers geen eigen commen taar, maar citeert naast de Britsche en Rus sische berichten, de persstemmen van de verschillende zijden, zonder van instem ming met deze of gene te doen blijken. Het Katholieke blad „Avvenire d'Italia" is minder gereserveerd en wijst met nadruk op het communistische gevaar, dat Europa door dezen Russischen opmarsch naar het Westen opnieuw en nader dan ooit bedreigt. DE HOUDING DER VER. STATEN Donderdag spreekt Roosevelt De secretaris van president Roosevelt, Early, heeft medegedeeld, dat de president Donderdag a.s. een rede zal houden ter ge legenheid van de opening van de zitting van het Congres bij de gemeenschappelijke zitting van beide huizen in de zaal van den Senaat. Yakichiro Suma, vroeger raadsheer van de Japansche ambassade te Washington, heeft bij zijn aankomst te Yokohama ver klaard: „Op het oogenblik is men in Amerika zeer verontrust over den toe stand in Europa. In tegenstelling met 1914 zijn de Ameri kanen uitgesproken anti-Duitsch en omdat zij een emotioneel volk zijn, meen ik, dat het alleen een kwestie van tijd zal zijn, alvorens de Vereenigde Staten zich in het Europeesch conflict mengen" BEZOEK VAN FRANCO AAN ITALIë UITGESTELD Generaal Franco zou eind September een officieel bezoek aan Italië gebracht hebben. In verband met de internationale gebeurtenissen zal dit bezoek, dat door het Italiaansche volk met levendige belang stelling werd tegemoet gezien, tot een nader te bepalen datum worden uitgesteld. De geruchten inzake Goebbels. HOOFDFILMS De Bagatelle Club. (.Tack Buchanan, Edw. Everet Hor ton). Een onvergetelijk man. (Anne Shirley, Edward Ellis). Kind-Vrouwtje. (Luise Rainer). Middernacht-taxi (Brian Donlevy, Francis Drake). Havenkwartier (Jean Gabin, Michè- le Morgan). Altijd die vrouw. (Joan Blondell, Mel- vyn Douglas). De trots van de Ma rine. Charles Bick- ford, Billy Bukrud). Waaghalzen van de Racebaan (Charles Quigley, Dorothy Wilson). De avonturen van Marco Polo (Gary Cooper, Basil Rath- bone). Een soldaat en een jong meisje. (Barba ra Stanwyck, Robert Young). Dramatisch Sensationeel Komische Detectivefilm AANVANGSUUR lederen avond 8 uur Zondag vaD 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag 2—7 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. lederen avond 8 uur. Zondag van 4—7 uur Zaterdag en Woens- [ag half drie matinée lederen avond 8 uui Zondag van 2—7 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen De situatie verandert met den dag, waardoor kaartjes over de oogenblikkelijke si tuatie snel veranderen. Ook dit kaartje, dat aangeeft, waar de Polen nog strijden, is reeds niet geheel juist meer. De Russen zijn op sommige plaatsen verder naar het Westen opgerukt dan op de kaart staat aangegeven. Zoekt den Heer, nu Hij zich vinden laat, Roept Hem aan, nu Hij dichtbij is: Laat de zondaar toch zijn wegen verlaten, De slechtaard zijn booze gedachten; Laat hij zich tot den Heer bekeeren. Opdat Hij zich zijner ontfermt; Tot onzen God zich bekeeren, Want Hij is mild in vergeven. Neen, mijn gedachten Zijn niet uw gedachten; Uw wegen zijn mijn wegen niet, Is de godsspraak van den Almachtigel Want zooals de hemel zich boven de aarde verheft. Zoo liggen mijn wegen boven de uwe, Mijn gedachten veel hooger Dan uw gedachten! Want zooals regen en sneeuw uit den hemel valt, En daar niet terugkeert zonder de aarde te drenken, Haar vruchtbaar te maken, en met groen te bedekken, Zaad om te zaaien te geven, en brood om te eten: Zoo is het ook met het woord uit mijn mond; Niet ledig keert het tot Mij terug, Maar wat Mij behaagt, richt het uit, Het volbrengt, waartoe Ik het zond! Dan zult ge vertrekken in vreugde, En in vrede worden geleid. DE BRITSCHE BLOKKADE Onderhandelingen met de neutrale Staten Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering begonnen is met het voeren van onderhandelingen met een aan- Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 4516 G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering In overleg met U I WAAR HET POOLSCHE LEGER DEN STRIJD NOG VOERT n 11 (3991)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6