SPORT BIOSCOPEN TE LEIDEN RECHTZAKEN DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 vl LElüSUiE CUUKANT üERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN MILITAIR UIT RAAM GEVALLEN EN OVERLEDEN. Op het buitengoed „De Dennen" te Brummen, is gisternacht de militair H. uit Nijmegen uit het raam gevallen en ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis te Zutfen ver voerd, waar hij in den loop van gistermor gen is overleden. DOOR KOE GETRAPT De bejaarde voorman van den ge meentelijken reinigingsdienst te Purme- rend J. Klok is gistermiddag op een stuk gemeenteland aangevallen door een koe. Het dier gaf den gemeentearbeider een stoot met de hoorns en toen de man be wusteloos ineenzeeg, trapte het hem nog tegen hoofd en lichaam. In zorgwekken den toestand is de man naar het ziekenhuis overgebracht. FELLE BRAND IN HOUTLOODSEN TE 's-HERTOGENBOSCH. Een felle brand heeft gistermiddag ge woed in de opslagplaatsen van de N.V. Da- men's houthandel, gelegen langs de Dieze te 's-Hertogenbosch. Drie groote loodsen, geheel met hout ge vuld, brandden tot den grond toe af. Door den ingespannen arbeid van de brandweer, die met drie groote motorspuiten was uit gerukt, slaagde men er in de naastgelegen fabriek te behouden. De brand ontstond door onvoorzichtigheid van een man, die zijn in een van de loodsen opgeslagen mo torboot wilde repareeren en hiertoe met een priusbrander teer aan het smelten was. Op een of andere wijze viel het apparaat om, met het gevolg, dat de boot vlam vatte. De eigenaar van de boot trachtte de vlam men te dooven, doch zijn kleeren vatte vlam. Hij rende naar de rivier en sprong te water. Inmiddels had het vuur zich medegedeeld aan de loods. Deze stond in een oogwenk in lichter laaie. De brandweer werd ge waarschuwd en was weldra met groot ma teriaal ter plaatse. Hoewel met tien stra len water werd gegeven, slaagde men er niet in de beide andere opslagplaatsen voor het vuur te vrijwaren. Alle drie loodsen met den belangrijken voorraad hout, wer den door het vuur verwoest. Deze vernieling voltrok zich binnen een half uur. Daar groote, zware rookwolken over de geheele stad trokken, was weldra een menschenmossa op de been om het vlammenschouwspel gade te slaan. Onder de toeschouwers bevonden zich vele auto riteiten. De schade, welke op vele duizenden gul dens wordt geschat, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt BRAND IN SPIEGEL- EN LU STEN- FABRIEK. Gistermiddag omstreeks kwart over twee is brand uitgebroken in de spiegel- en lijs- tenfabriek van C. Klarenbeen aan de Kla verstraat 11 te Rotterdam. Daar de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, werd het alarm middelbrand gemaakt. Met vier stralen van de slangenwagens en twee van de motorspuit werd het vuur bestre den. Te ruim drie uur was men den brand meester. De bovenverdieping van de fa briek brandde geheel uit, terwijl het be lendende pand, waarin een opslagplaats was gevestigd, schade opliep. De oorzaak rvan den brand moet gezocht worden in het omvallen van een lijmpot, die op een gas- comfoor stond. BOERDERU AFGEBRAND. Op de Mandjeswaard te Kampen is gis termiddag omstreek één uur brand ont staan in een van de boerderijen der ge meente kampen, bewoond door den pach ter K. de Groot. Het dienstmeisje, dat zich alleen thuis ibevond, kon slechts op het laagste oogen- blik het brandende pand verlaten. De gealarmeerde brandweer verscheen met twee motorspuiten, doch kon niet ver hinderen, dat de boerderij geheel afbrand de. Een aantal hooischelven, bevattende in totaal 170.000 pond hooi, werden door het vuur verteerd. De schade, welke op 20.000 wordt ge schat, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand waren vonken uit een naast de boerderij staande stookhut, welke op het dak van de boerderij terecht kwamen. JONGETJE SPEELDE MET LUCIFERS Ten gevolge van het spelen met lucifers door een vierjarig jongetje, is gistermiddag omstreeks vier uur brand uitgebroken in een bovenwoning aan de Stadhouderslaan te Groningen, bewoond door de familie L. Breider. De heer B. lag ziek te bed en had juist bezoek gehad van den dokter. Even na het vertrek van den geneesheer is de brand ontstaan in een aangrenzende kamer Het vuur verspreidde zich snel en in een minimum van tijd stond de woning in lichter laaie. De brandweer was spoedig aanwezig en bestreed het vuur met drie stralen. De bovenwoning werd zoo goed als geheel verwoest. Het aangrenzend per ceel en de benedenwoning kregen water schade. De eigenaar was wel, de bewoner was niet verzekerd. ARRESTATIES VAN VERKOOPERS VAN ONGEKEURD GOUD Zondagmorgen hebben ambtenaren van den Rijks waarborg, die belast zijn met de controle op goud en zilver, plotseling een inval gedaan in een café-hotel aan het Weesperplein te Amsterdam waar op Zondagmorgen verschillende personen bij een plachten te komen om handel te drij ven in gouden, zilveren en diamanten voorwerpen, waaraan dikwijls het keur ontbreekt of die niet in het bezit zijn van het voorgeschreven „register". Reeds meerdere malen heeft men aan dit hotel een bezoek gebracht. Ook Zon dag waren de ambtenaren vergezeld van rechercheurs en agenten onder bevel van een inspecteur van politie van het bureau J. D, Meyerplein. Bij het binnentreden van het lokaal waren weer verschillende han delaren aanwezig. Elf personen werden naar 't bureau overgebracht. Verschillen den van hen hadden geen registers bij zich of hadden deze niet ingevuld. De politie nam verschillende partijtjes goud en zilver in beslag, o.m. horloges, kettingen, ringen en diamanten voorwerpen. Ook zaten eeni- gen goed in hun duiten en bedragen van 1000 gulden waren geen zeldzaamheid. Tegen verschillenden is proces-verbaal op gemaakt, terwijl door de ambtenaren van den Waarborg de in beslag genomen goe deren zullen worden gekeurd. De over brenging van de gearresteerden trok op Zondag in dit zoo drukke stadsdeel groote belangstelling. PSEUDO-DISTRIBUTIE-AMBTENAREN TE NIJMEGEN IN ACTIE De politie te Nijmegen heeft twee Hage naars aangehouden, zekere W. W. en C. D., die zich aldaar uitgaven voor distributie ambtenaren en bij de winkeliers controle instelden en distributiebons aanboden. Een winkelier kreeg argwaan en de gewaar schuwde politie kon de beide mannen spoedig aanhouden. Zij zullen naar 's-Gra- venhage worden getransporteerd. INBRAKEN TE GINNEKEN In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Ginneken op niet minder dan drie plaatsen ingebroken. Het was des nachts te ongeveer 2 uur, dat de echtgenoote van den heer N. aan de Bavelschelaan no. 85 wakker schrok door dat de dekens van haar werden afgetrok ken en iemand haar met beide handen bij de keel greep. Zy slaakte een doordringende gil, waar door ook de heer N. wakker schrok en op vloog. Het licht in de slaapkamer was door den indringer ontstoken en bij dat licht zag de heer N. een soldaat in veldgrijze uni form en met een veldmuts op, gebogen over zijn echtgenoote staan met beide han den har keel omvattende. Bij het opvliegen van den heer N. liet de soldat, die aanvankelijk blijkbaar in de meening verkeerd had, dat de heer N. niet thuis was, de keel van diens echtge noote los en trachtte daarop den heer N. zelf bij de keel te grijpen. Van deze gelegenheid maakte mevr. N. gebruik ijlings uit bed te springen om eerst vóór een open raam en later op het platte dak buiten dit raam luidkeels om hulp te gillen. De soldaat holde daarna de trap af en het huis uit. Onmiddellijk werd de politie van Ginneken gewaarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse was, evenals een groot aantal marechaussee van de brigade Princenhage per auto en motor. Bij onderzoek in het huis bleek, dat de benedenkamers in het geheel niet waren doorzocht en dat daar niets vermist werd. Toen de politie nog bezig was met zak lantaarns naar mogelijke sporen rond het huis te zoeken, kwamen de bewoners van het perceel Bavelschelaan 73, de familie R. mededeelen, dat zij te omstreeks half twee gewekt waren door geraas op het platte dak van hun woning, gevolgd door een val van geringe hoogte. Twee zoons, die direct uit bed vlogen, hadden twee mannen in de velden achter de woning zi enverdwijnen. Bij onderzoek in den tuin bleek de val veroorzaakt te zijn door het loslaten van een regenpijp, waarlangs een der ongenoode gasten zich blijkbaar naar beneden had laten glijden. Nog waren de zoons van den heer B. met dit verhaal niet klaar, toen de politie on geveer 60 M. verder geluid van brekend glas hoorde, gevolgd door hondengeblaf en het geroep „Sta of ik schiet." Men snelde in de richting van het geluid, en daarbij bleek, dat- van het perceel Bavelschelaan 73c, bewoond door den heer en mevr. D. waarvan de man is gemobili seerd, doch juist Zaterdag voor de eerste maal met verlof was thuisgekomen, eqn serre-ruit finaal uit de sponning was ge rukt. In de serre lag echter een Duitsche dog welke dusdanig aansloeg, dat de heer D. aanstonds wakker wgfrd en voor een open raam riep „sta of ik schiet". De in breker (s) was (waren) toen echter reeds weer in de velden verdwenen. Toen werd het zelfs de politie te erg, zoodat nogmaals versterking van mare chaussee werd gevraagd om de geheele omgeving af te zetten. Het onderzoek duurt voort. „Vad." Bultenlandsctie Berichten DIAMANTEN DIEFSTAL TE ANTWERPEN. Een'diamanthandelaar te Antwerpen is het slachtoffer geworden van een diefstal. Eerst na volledige inventarisatie zal het mogelijk zijn de geleden schade vast te stel len. Op het oogenblik wordt deze op twee irullioen geraamd. Cor Kint verbetert wereld record 100 yards rugslag Gisteravond heeft Cor Kint tijdens een oefenavond van de zwemclub Rotterdam in het sportfondsenbad aldaar een poging gedaan het wereldrecord op de 100 yards rugslag, dat eerst Zondag door Irene van Feggelen met 1 min. 7 sec. te Amsterdam was gevestigd, te verbeteren. De Rotter- damsche zwemster slaagde hierin uitste kend. Zij bleef bijna twee seconden onder den tijd van Irene van Feggelen en bracht het record op 1 min. 5,1 sec. Na haar fraaie prestatie werd Cor Kint, die thans wederom wereld-recordhoudstea: Ls. met bloemen gehuldigd door den vice- voorzitter van de zwemclub Rotterdam, den heer Groen. ATHLETIEK R. K. S. V. DOCOS. Het bestuur maakt bekend, dat de bui tentraining is geëindigd met ingang van 19 Sept. Dus hedenavond is er geen training meer en Donderdag ook niet. De wintertraining of de zoogenaamde in door-training vangt aan op Woensdag 27 Sept. a.s. om 8 uur vcror de Junioren en om 9 uur voor de Senioren. Het bestuur verwacht een goede opkomst, opdat het zomerseizoen groote verrassingen zal bren gen Dus allen 27 Sept. present in de zaal Pieterskerkhof. VOETBAL DE WEDSTRUD ENGEL AND- NEDERLAND AFGELAST. Naar de „Sportkroniek" mededeelt is de voetbalwedstrijd EngelandNederland, die op 8 November a.s. te Londen zou worden gespeeld, door de F. A. afgelast. DAMMEN „DAMCLUB LEIDEN". Nederlaagwedst rijden. Bovengenoemde vereeniging heeft in ver band met haar 12 -jarig bestaan, neder laagwedstrijden uitgeschreven, welke ge houden zullen worden op Woensdag 20 en 2'? Sept. en 4 October des avonds 8 uur in de Muziekschool, Rapenburg 22. Voor a.s. Woensdag speelt D. C. L. I tegen W. Z. D. V. (Den Haag) en zal met het volgende tiental uitkomen: W. F. Olivier, I. Later- veer, W. .v. d. Blom, P. A. Voorkamp, F. Laterveer, L. F. van Steenbergen, A. Pronk W. Nijerhuis, F. Zeilsctra, F. Franken. D. C. L. II speelt tegen L. D. C.-comb.: D. Laterveer, E. Wassenaar, J. Boter, J. de Vink, F. Franken, N. Wassenaar, C. Hille- brand, Joh. Dreef, D. Ladan en F. Plaizier. Voor militairen-damliefhebbers bestaat er gelegenheid iederen Woensdagavond kos teloos het mooie damspel te beoefenen: BILJARTEN THEATER HOOFDFILMS AMSTEL-BEKERWEDSTRIJDEN. Deze. week wordt een aanvang gemaakt met het spelen voor de Amstel-beker. Het programma hiervoor luidt: Woensdag 20 Sept. Clublokaal B.V. „D. O.S."; Des AmieT.O.P. Donderdag 21 Sept. Clublokaal B.V. „T. O.P"; P. v. Cleef—T.O.G. 2. Donderdag 21 Sept. Clublokaal B.V. „Des Amie". T.O.G. 1D.O.S. De leden wordt opmerkzaam gemaakt, dat eventueele correspondentie aangaande den Leidschen Biljartbond gezonden moet worden aan den heer J. Bonnet, J. v. Hout- kade. 7a alhier. Kantongerecht te Leiden HAMSTERAARS VOOR HET GERECHT. Alle verdachten veroordeeld. Gisteren werden voor den Leidschen kantonrechter eenige zaken behandeld tegen personen die de distributie- cn ham- stenvet hadden overtreden. G. S., handelaar teVoorschoten had op 4 September 100 K G. gemengd graan en 50 K.G. biggenmeel vervoerd, zon der dat hij het vereischte vervoerbewijs kon vertoonen. Verdachte voerde aan, dat de kippen houders zonder graan zaten en dat hun kip pen dood zouden hongeren, als er geen voer kwam. De ambtenaar merkte op, dat er voor het andere vervoer wel papieren aanwezig waren, maar dit werd door ver dachte bestreden. Het O.M. was verder van meening, dat het algemeen belang eischt, dat deze wet ten streng worden nageleefd en eischte een geldbóete van f 1O0 subs. 50 dagen met verbeurdverklaring van al het inbeslag- genomene. De kantonrechter wilde ditmaal nog vol staan met een geldboete van 10 subs. 4 dagen, maar met verbeurdverklaring van het in beslag genomen graan en meel. H. J., landarbeider te S t o m pw ij k, had te Leiden 2 K.G. suiker gekocht, waar mede hij gehandeld had tegen het alge meen belang in, hetgeen verbiedt, dat men meer suiker koopt dan men in een week noodig heeft. De ambtenaar wees er op dat in de kran ten en door de radio uitvoerig een en an der uiteengezet was en dat een ieder het De Bagatelle Club. (.Tack Buchanan, Edw. Everet Hor ton). Een onvergetelijk man. (Anne Shirley, Edward Ellis). Kind-Vrouwtje. (Luise Rainer). Middernacht-taxi (Brian Donlevy, Francis Drake). Havenkwartier (Jean Gabin, Michè- le Morgan). Altijd die vrouw. (Joan Blondell, Mel- vyn Douglas). De trots van de Ma rine. (Charles Blck- ford, Billy Bukrud). Waaghalzen van de Racebaan (Charles Quigley, Dorothy Wilson). De avonturen van Marco Polo (Gary Cooper, Basil Rath- bone). Een soldaat en een jong meisje. (Barba ra Stanwyck, Robert Young). Dramatisch Sensationeel Komische Detectivefilm Komisch Sensationeel AANVANGSUUR KEURING lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Iederen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Iederen avond 8 uur. Zondag 2—7 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. *tcderen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée Iederen avond 8 uui Zondag van 2—7 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen nu wel zoo langzamerhand weten moet. Eisch een geldboete van 10 subs. 4 dagen met verbeurdverklaring van de in- beslag genomen suiker. Voor ditmaal veroordeelde de kanton rechter verdachte, die vertelde van niets afgeweten te hebben, tot een geldboete van 1 subs. 1 dag. Daarna moest terecht staan de filiaal houdster C. J. S. wed. J. de K. te L e i d e n, die de suiker aan de vorige verdachte ver kocht had. De verdachte vond hetgeen zij gedaan had nu 'bepaald niet zoo misdadig, waar mede de ambtenaar het absoluut niet eens was. Streng zal aan deze wet de hand ge houden worden en de eisch werd een geld boete van 10 sulbs. 4 dagen. De kantonrechter wees er de juffrouw nog op, dat zy zeer zeker op de hoogte had moeten zijn van de nieuwe wetten en ver oordeelde haar tot een geldboete van 2.50 subs. 2 dagen. Overtreding arbeidswetten. 100 boete geëischt. De bedrijfsleider J. W. S. te L e i d e n moest terecht staan omdat hij 10 arbeiders (sters) te lang had laten werken w.o. een meisje van 15 jaar. De ambtenaar wees er op dat dit de tweede herhaling binnen twee jaar was. Daarmede rekening houdende werd de eisch een geldboete van 100 subs. 50 dagen. Over acht dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Chr. v. d. M., bakker teZoeterwou- de had ook al iemand langer laten werken dan volgens de wet was toegestaan. Eisch 30 subs. 14 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. Ernstige aanrijdingen. De kermisreiziger P. W. had te V o o r- schoten een ernstige aanrijding veroor zaakt door met zijn auto ergens door te wil len rijden terwijl zulks niet mogelijk was. ,Het gevolg was dan ook geweest dat een dame die daar per rijwiel reed omver werd gereden en ernstig verwond terwijl boven dien een vat met olie omviel en leeg liep op haar kleeren zoodat deze totaal bedor ven waren. Verachte was na het ongeval gewoon doorgereden zonder zich om de wielrijd- ster te bekommeren. Zoowel de ambtenaar als kantonrechter laakten het gedrag van verdachte om maar door te ryden zonder zich om het zwaar gewonde slachtoffer te bekommeren. Eisch een geldboete van 40 subs. 20 dagen. De kantonrechter wilde rekening hou den met de groote civiele vordering die verdachte nog zal moeten betalen en ver oordeelde hem tot een geldboete van 20 subs. 10 dagen. W. W. te den Haag had teNoordwjjk op het kruispunt HeerenstraatBeeklaan geen voorrang verleend aan een tram trein der NZHTM met als resultaat veel ravage. Eisch een geldboete van 15 subs. 10 dagen. De kantonrechter vond dit feit zoo ernstig dat hij den eisch verhoogde tot een geld boete van ƒ25 subs. 14 dagen. In strijd met het A.VJVÏ. H. van S., veehouder te Warmond, had op 18 Juni consumptiemelk verkocht zonder dat hij aangesloten was bij het A.V.M. Verdachte toonde een document van 1936 maar hem werd medegedeeld dat dit niet geldig was. Eisch een geldboete van 10 subs. 4 dagen. Overtreding drankwet. De caféhouder P. F. B. te N o o r d w y- kerhout had in zijn keuken welke in verbinding stond met zijn café een hoeveel heid jenever aanwezig gehad hetgeen hij volgens de drankwet niet hebben mocht. De ambtenaar eischte een geldboete van 30 subs. 14 dagen met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene. Verdachte riep de uiterste clementie in, want hij is reeds erg gedupeerd omdat h(j een vergunning had voor een nachtsocieteit welke door de politie was ingetrokken naar aanleiding van dit feit. De kantonrechter veroordeelde hem tot een geldboete van 20 sufos. 8 dagen met verbeurdverklaring van het inbeslaggeno mene. Haagsche Politierechter ZU kwamen iets halen. Vader en zoon N. te L e i d e n hadden zich zeer onnet gedragen tegen de gewe zen kostbaas van hun zoon resp. broeder. Deze laatste was bij de kostbaar „in" ge weest toen het bij zijn vader en broeder niet erg geboterd had wegens cenige on- eenigheden. Het geval was bijgelegd en de verloren zoon was weder in het ouderlijk huis wedergekeerd met achterlating van. zijn kleeren enkamerhuurschuld bij zijn ex-kosbbaas. Hij zelf durfde niet terug te gaan om zijn 'bezittingen op te cischen, dius zouden vader cn broer het te zamen en in vereeniging wel opknappen. Netjes gebeld en toen gevraagd om de bezittingen van des kostbaas ontrouwen huurder. Deze was zoo „linik" om niet de deur maar het raampje in de deur te openen en te vra gen wat de heeren beliefden. Het verzoek werd gedaan en even prompt geweigerd, want de kostbaar wilde eerst centjes zien. Leuke vriendelijkheden werden er toen ge wisseld met als slot dat papa zijn vuist door het raampje deed klieven gelijk een blik semstraal het zwerk, welke vuist belandde op des kostbaas reukorgaan met als natuur lijk resultaat bloederigheid. Zoonlief trap te nog gauw eventjes het paneel in waar mede het eind van de kleedingstukkcnhale- ry daar was, maar tevens 't begin van een strafvervolging, want vader en zoon wer den wegens mishandeling resp. vernieling veroordeeld elk tot een geldboete van 5 subs. 10 dagen. Oorzaak onbekend. De heer G. H. S. te L e i d e n had plot seling van eenen V. een stomp op zijn aan- gelaat ontvangen. Reden onbekend omdat V. het de moeite niet had gevonden om te komen, maar dit was geen bezwaar om hem te veroordeelen tot een geldboete van 5 subs. 5 dagen. Leert elkaar verdragen. Trots en parmantig stapte het negenjarig meisje uit Leiden naar het getuigen- hekje, haar lange vlechten zwaaiend ach ter haar aan, om te vertellen dat een dame haar aan deze vlechten had getrokken, hetgeen erge pijn gedaan zou hebben. Men kan rustig aannemen dat dit een gevolg was en aangezien een gevolg een vervolg is van een oorzaak, wilde de Politierechter de oorzaak ook wel eens weten en toen kwam de aap uit de mouw, want de dame in het verdachtenbankje vertelde dat haar'doch tertje door het parmantige meisje met de vlechten uitgescholden was voor „vieze jood" en „wat doe jij jodenkind hier, jij hoort hier niet". Nu is het op deze wereld, die toch zoo mooi is, als men het maar be seft, al zeer onbehoorlijk, om geen erger woord te gebruiken, als „groote" menschen hun medemensohen uitschelden omdat zij van een andere stam zijn dan zij, maar het wordt misselijk als ouders hun kinderen „voor gaan zeggen" cn deze kinderen gaan vergiftigen met hun theorie van ras en» bodem enz., want negenjarige meisjes kun nen uit zichzelf niet zoo „wijs" zijn. Leert elkaar verdragen, dan kan het leven mooi zijn, doet men dat niet, dan is het leven een hel. De Politierechter achtte de mishandeling bewezen (die volgens getuigen nog al erg geweest was), maar wilde rekening hou den met het feit dat het dochtertje van de verdachte steeds uitgescholden werd waar door de moeder zich zelf even niet be- heerscht had, zoodat het vonnis werd een geldboete van 5 subs. 5 dagen met de raadgeving aan de verdachte dat zij, als haar dochtertje weer uitgescholden wordt, de politie moest waarschuwen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9