y y 1 BINNENLAND Ook Uw steun! Lucht-V^rdediqinqs Fonds KERKNIEUWS Bidden Will U iels weten? DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS DER STATEN- GENERAAL Vergadering: van hedenmiddag De heer DE VOS VAN STEENWIJK, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden dep Staten-Generaal' zich in de Ridderzaal vereenigd hebben, des middags om half één de vergadering en doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen het koninklijk besluit van 6 September 1939 houdende zijn benoeming tot voorzitter van 6e Eerste Kamer gedurende de zitting, wel ke heden zal aanvangen. De VOORZITTER benoemt de leden van de commissie, welke Hare Majesteit de Koningin in- en uitgeleide zal doen. De ministers en de leden van den Raad van State vereenigden zich te één uur me de in de Ridderzaal. H. M. de Koningin, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl H.K.H. Prinses Juliana rechts en Z.K.H. Prins Bernhard links van haar zijn gezeten, de Troonrede.. Na het uitspreken van deze rede verlaat Hare Majesteit de Koningin, uitgeleide ge daan door de commissie, de vergaderzaal. Nadat de, commissie in de zaal is terug gekeerd, sluit de voorzitter de versenigde zitting. H. MIS IN DE ST. JACOBUSKERK Om zegen over den arbeid der Staten- Generaal Vanochtend om kwart vóór tien werd in de St. Jacobuskerk in de Parkstraat een H. Mis gezongen om Gods zegen te vragen over den arbeid van de leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Gezongen werd de Missa Secunda van M. T. van 't Kruys. De H. Mis werd opge dragen door pater mr. dr. Beaufort O.F.M. Vrijwel alle katholieke Eerste en Twee de Kamerleden waren in de kerk aanwezig. DE KOLENVOORZIENING VAN ONS LAND. Levert voorshands geen ernstige moeilijkheden op. Gisteren is te Heerlen een vergadering van de contactcommissie voor het mijnbe drijf gehouden, waarin de algemeene toe stand van de mijnindustrie in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden is be sproken. De directies der mijnen deelden mede, dat zij een geregeld contact met de arbeiders onder deze omstandigheden op prijs stellen en dat zij dit zullen bevorde ren door een regelmatig bijeenroepen van de contactcommissie. Voorts deelden zij mede, dat de alge meene indruk is, dat de toestand van het mijnbedrijf vooralsnog geen ernstige be zorgdheid behoeft te wekken en dat, al thans voorshands, de kolenvoorziening van het land geen ernstige moeilijkheden zal opleveren. De directies deden voorts een mededeeling ten aanzien van de uitkeering aan gemobiliseerden. Over de maand Sep tember zal deze eenigszins worden ver hoogd. Ten slotte deelden de directies m^de, dat zij een nieuwe regeling voor de continu- arbeiders op de mijnen hebben ontworpen, waarin enkele kleine verbeteringen zijn aangebracht. NIEUWE UITVOERVERBODEN AFGEKONDIGD. De Stort, van 18 September bevat eenige Koninklijke Besluiten d.d. 15 en 16 Sep tember, waarbij nieuwe uitvoerverboden worden vastgesteld, welke van kracht wor den op het tijdsaip van bekendmaking er van. Daarbij wordt de uitvor verboden van thee, koffie, koffie-extract, melado, melas se en een aantal metaal-producten. DE NIEUW AMSTERDAM NOG NIET VERTROKKEN. Bemanning weigerde te monsteren. Het vertrek van het s.s. Nieuw Amster dam naar Amerika, dat aanvankelijk op gisteravond bepaald was, is tot nader aan kondiging uitgesteld. Wij vernemen, dat het uitstel zijn oor zaak vindt in de omstandigheid, dat de be manning geweigerd heeft te monsteren. De monstering werd opengesteld op voor waarden, besproken tussohen werknemers- en werkgeversbonden, doch waaromtrent nog geen definitieve overeenkomst was vastgesteld. Het personeel wenschte even wel op deze voorwaarden niet in te gaan. Voor deze reis waren 1200 passagiers in geschreven. Prof. Josephus Jitta bemiddelt. Naar aanleiding van de moeilijkheden, gerezen bij het monsteren van een deel van de bemanning van de „Nieuw Amster dam" heeft de rijksbemiddelaar in het der de district prof. mr. A. C. Josephus Jitta vanochtend op het stadhuis te Rotterdam een informatorische bespreking gehad met vertegenwoordigers van beide partijen. De 'besprekingen zullen tusschen partijen onderling worden voortgezet. Waarheen Luchtpost? NAAR INDIë: VRIJDAG OF MAANDAG POSTEN. Menigeen tobt in deze dagen met de moeilijkheid hoe hij op de snelste manier een brief moet verzenden naar een familie lid, naar een vriend of naar een firma in het buitenland. Hier volgt een korte opsomming van de thans aanwezige verzendingsmogelijkheden per luchtpost van Nederland pit (ontleend aan de rubriek „Vraag en antwoord" der R ad iocon trole-comm iss ie) Binnenj Europa: Alleen naar Scandinavië (Denemarken, Noorwegen, Zweden) met aansluiting op de Baltisch staten, Sovjet-Rusland en Finland. Buiten Europa: Naar Ned.-Indië: Vertrek tweemaal per week, Maandag en Donderdag via Napels. Ter post bezorgen resp. Vrijdag en Maan dag, uiterlijk met de lichting aansluitende op de nachtposttreinen. De K. L. M.-vliegtuigen nemen alleen post voor Ned.-Indië zelf, niet voor tus schen of verder gelegen landen mee. Naar Engelsche bestemmingen in Azië en Australië: per Engelschen luchtdienst. Naar den Philippijnschen statenbond per boot tot New York en van daar per Ame- rikaansehen luchtdienst. Naar Fransch Indo-China: per Fran- schen luchtdienst. Naar Algiers, Tunis, Marokko, West- Af rik a tot Fransch Equatoriaal Afrika: per Franschen luchtdienst. Naar Egypte, Midden- en Zuid-Afrika: per Engelschen luchtdienst. Naar Zuid-Amerika, Suriname, Curasao, Fransch- en Britsch-Guyana: per Fran schen luchtdienst naar Zuid-Amerika. Bo vendien is voor deze bestemmingen verzen ding per boot tot New York en van daar per Amerikaanschen luchtdienst mogelijk. Deze verzending is minder snel maar goed- kooper dan de Fransche luchtdienst. Naar Noord-Amerika, Mexico, Venezue la, Colombia, Noord-Brazilië, Suriname en Curacao: per transatlantischen luchtdienst tot New York en van daar per Amerikaanr schen luchtdienst. Voor al deze bestemmingen kunnen geen data van verzending worden opgegeven. In verband met noodzakelijk vervoer per trein of boot binnen Europa moet met eeni ge vertraging rekening worden gehouden. Men poste zijn correspondentie zoodra de ze gereed is. In de tweede plaats wordt ieder, die cor respondentie naar een van de oorlogvoe rende landen heeft te verzenden, dringend aangeraden deze te schrijven in de taal. van het land van bestemming. Anders is groote vertraging ten gevolge van de cen suur veelal onvermijdelijk. Ten slotte het geldverkeer. Wie geld naar het buitenland verzenden of uit het buitehland ontvangen moet, doet over het algemeen goed, dit per postwissel te doen. Verschillende oorlogvoerende landen heb ben echter beperkende bepalingen voor den uitvoer van geld ingevoerd. 50.000 VOOR DE HAAGSCHE VERDEDIGING. Het Comité Luchtverdediging Den Haag meldt: Een in het buitenland woonachtige Ne- derlandsche dame heeft aan dr. Colijn een bedrag van 50.000 doen toekomen voor defensiebelangen. Dr. Colijn is vrij, dit bedrag te bestem men op de wijze, welke hem het beste toe schijnt. In verband daarmede heeft hij beschikt, dat voor deze som een batterij luchtafweer geschut voor Den Haag van het bekende kaliber van 2 cm. voor locale verdediging zal worden aangeschaft, ten behoeve van de luchtverdediging van Den Haag (sec tor binnenstad). GOEDGEKEURDE ACHTERLICHTEN. De A.N.W.B. schrijft ons: Met ingang van September a.s. zal eeh strengere controle op de rij wiel ach ter lichtjes worden gehouden. Den wielrijders wordt dus dringend in hun eigen belang aangeraden zich te overtuigen dat him achterlicht goed functioneert en dat dit voorzien is van een der ondervolgende rijkskeuren 2d., 3d., 9 d., lid., 18d., 24d., 26d., 27d., 30d., 32d, 33d., 34d., 38d., 41d., 43d, 48d., 50d., 53d, 71d., 75 d., 80d., 81d., 88d., 89d. Hierbij dient het volgende te worden aangeteekend: De Rijkskeuren 9d., 24d., 30d en 33d heb ben betrekking respectievelijk op het fa brikaat „Forto", „Eton", „Vasad" en „T-Te- Gelen" waarvan slechts zijn goedgekeurd de typen respectievelijk 2, 6, b en I, 3, 2., de goedkeuring van alle andere typen de zer fabrikaten zijn ingetrokken. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Naar wij vernemen bezocht H.K.H. Prin ses Juliana heden de gewone vergadering van het dagelyksch bestuur van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden. In verband met de opening van de Staten Generaal moest H.K.H. vroeger dan ge bruikelijk deze vergadering verlaten. HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw bijdrage aan het Postgiro 287177, Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid^ Bloembollenbedrijf op oorlogszwakte Inkrimping hyacinthen en tulpen tot 56% Het Weekblad voor Bbc betoogt de nood zakelijkheid van overleg met en hulp van de regeering om het bloembollenbedrijf, zij het dan op „oorlogszwakte" in stand te houden, daar het toch een nationaal econo misch belang is dat dit bedrijf blijft be staan om straks te kunnen medewerken aan den wederopbouw van ons economisch leven. Dit overleg heeft, naar wij vernemen geleid tot de bepaling dat dit najaar slechts 65 van het toegestane areaal voor Hya- cinthen en Tulpen beplant mag worden. Dat voor Narcissen geen beperking wordt voorgesteld is te verklaren door het feit, dat de meeste Narcissen reeds geplant zijn, zoodat zulk een bepaling voor dit artikel zeer moeilijk uit te voeren zal zijn. In de komende dagen zullen de organi saties zich beraden over de vele proble men, die door een inkrimping van den teelt zullen ontstaan; deze zullen velen zijn, en ook de „Dribbe im Bunde", de werknemeffi, zullen ó'e ernstige gevolgen ondervinden daar een vermeerdering van de werkloosheid het noodzakelijk gevolg van een vermindering van beplante opper vlakte zal zijn. DE MISSIE IN TERNATE. Eerste steen gelegd voor R. K. Kerk met School en Zusterhuis. Zondag werd onder groote belangstel ling de eerste steen gelegd voor een ka tholieke kerk met school en zusterhuis te Ternate. De plechtigheid werd verricht door den zeereerw. Pater dr. C. van Eg- mond O.F.M. In begin 1940, bij beëindiging van dezen bouw, zullen de Noordelijke Molukken en Guinea tot het missiegebied van de orde der Franciskaner Minderbroeders behooren. VOOR DE MISSIE. Vorig bedrag 44.25 N.N25 Fam. K10. P. v. L. 3.— N.N2.50 N.N. opdat wij gespaard mogen blijven van oorlog 2.50 87.25 Vermelding verdient, dat een Leidsche drogist als een goede gave mij van een complete eerste-hulp-kist heeft voorzien. Nu eerst begin ik stoute verwachtingen te koesteren. Ik blijf op U rekenen! God loone het U. Mijn oprechten dank. Father G. GUSSENHOVEN, Missionaris van de Kameroen. Groenhovenstr. 3, Leiden. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Nederland paraat. Onze grenzen worden be veiligd. Allerlei maatregelen worden genomen. Vergeel niel: te bidden De regeling der kostwinnersvergoeding Zooals in het vorig artikel gezegd heeft de toenmalige Minister van Oorlog tarieven vastgesteld voor verschillende groepen van gemeenten, aan de hand waarvan de bur gemeesters de vergoeding hebben te be palen. Het zijn alle ïiormen, waarvan in de betrokken gemeente aangenomen moet worden, dat de familieleden behoorlijk rond kunnen komen, dus normaal in het levensonderhoud van het gezin kunnen voorzien. Als wij aannemen, dat de vergoedings normen in 1920 zijn vastgesteld, in een tijd dus dat de levensstandaard overigens reeds hoog was, althans hooger dan op het oogenblik, dan moet de regeering wel bijzondere redenen hebben de maximale norm van 2.50 op 3.00 per dag te brengen. Voor middelmatige gemeenten gelden (om een voorbeeld te nemen) de volgende normen: Voeding: normen loopend van 3.675 tot 1.925, per week; kleeding en schoeisel: normen loopend van 0.875 tot 0.70, per week; verlichting, verwarming en bewas- sching: 3.25 per week; arbeidstoeslag: (by mede-kostwinners) 0.525 of 0.875, per week; bijzondere uitgaven: 1.75 per week. Genoemde normen staan vast en onder gaan, hoe ook de gezinsomstandigheden zijn, geen wijziging. Veranderingen treden echter wel op, en hier komen de verschil len in het vergoedingsbedrag bij gelijke ge zinsformaties naar voren, bij de uitgaven voor: huishuur (hypotheek) fondskosten, verzekeringskosten, belastingen (geen in komstenbelasting), versterkende middelen (te staven door geneeskundige verkla ring). Deze z.g. variabele kosten zijn van groot belang bij de toekenning der ver goeding, zooals wij hierna zullen zien. De berekende (theoretische) norm vormt in eerste instantie het bedrag der ver goeding. Dit ligt in de rede, omdat de regeering hierbij aanneemt, dat dit het minimale bedrag is, wat men noodig heeft. Deze theoretische onderhoudsnorm echter komt weinig overeen met de praktijk. Regel is het dat deze norm hooger of lager ligt dan het inkomen dat in het gezin van den dienstplichtige pleegt binnen te komen. Nu zijn, door den dienst van den kost winner, de kosten van het levensonder houd natuurlijk voor het gezin lager dan wanneer de kostwinner thuis is. Kleeding, schoeisel, voeding, enz. behoeven niet be taald te worden. Om dus het gezin een zelfde levensonderhoud te verzekeren moet het inkomen met een bepaald bedrag (onderhoud van den kostwinner) ver minderd worden. De regcering stelt dit op 6.30, 5.42 en 5.07 nl naar ge lang de grootte der gemeenten. Leeft een gezin dus van f 20.00 per week, dan kan deze staat ook tydens den dienst van den kostwinner gevoerd wor den met 13.70 20.00 minus 6.30). De maatstaf waarover wy hierboven schreven, houdt geen rekening met het onderhoud van den dienstplichtige, be cijfert dus enkel.de kosten van de achter gebleven betrekkingen. Is nu het weekloon verminderd met het levensonderhoud van den dienstplichtige 6.30, 5.42 )4 of 5.07 H) hooger dan de berekende (theoretische) maatstaf, dan wordt de maatstaf aangehouden en ge deeld door 7, met een maximum van 2.50 per dag (straks 3.00 per dag). Is het weekloon, verminderd met het levensonderhoud van den dienstplichtige lager dan de maatstaf dan wil dit zeggen, dat het levensonderhoud van den kost winner ook lager ligt dan 0.30, 5.42)4 of 5.07)4 per week. Een berekenng moet dan plaats hebben om dit levens onderhoud tot de ware grootte terug te brengen. Dit berekende levensonderhoud wordt afgetrokken van het loon, wat het gezin derft en dan gedeeld door 7 met een maximum van 2.50 per dag (straits 3.00 per dag). Komen in het gezin, tijdens den dienst van den kostwinner, nog inkomsten binnen, dan moet hiermede natuurlijk bij de be paling der vergoeding rekening worden gehouden. Bij een normale gezinsformatie (4 h 5 kinderen) kan steeds aangenomen worden, dat het inkomen van den dienstplichtige de basis vormt voor de vergoeding en niet de theoretische berekening. Hetgeen uiteraard billijk is. Men hoeft van den dienst van den kostwinner niet beter te worden, als men er maar niet slechter van wordt. Voor kostwinners met weekloon, dus in dienst bij derden, ligt de zaak heel wat eenvoudiger dan by de zakenmenschen, bedrijfsleiders, veehouders en tuinders. SCHAMINéE Vragen en antwoorden Wat tc doen en wat te laten Steun en inkwartiering. Vraag: Ik ben werkloos en ontvang een uitkeering ingevolge de rijkssteunrege ling. Wanneer ik nu inkwartiering krijg, neem ik aan, dat dit door mij „gemeld" moet worden. Wordt de hiervoor ontvan gen vergoeding beschouwd als een bron van inkomsten? M.a.w. wordt twee derde van deze inkomsten gekort op mijn steun bedrag? Antwoord: Inkomsten, welke een on dersteunde ingevolge de rijkssteunregeling ontvankt terzake van militairen, die bij hem volledig zijn ingekwartierd dienen over het algemeen t.a.v. genoemde steunre geling als ontvangen kostgelden te worden beschouwd, m.a.w. voor twee negende ge deelte op het steunbedrag te worden ge kort. Vraag: Moet vergoeding, welke een in gevolge de rijkssteunregeling ondersteun den vader van eijn in militairen dienst op geroepen zoon ontvangt, op het steunbe drag van den vader geheel of gedeeltelijk worden gekort? •Antwoord: Over het algemeen moet bedoelde vergoeding in haar geheel wor den gekort, daar deze vergoeding wordt beschouwd als inkomsten van den onder steunde, niet-uit-arbeid verkregen. Immers de rechthebbende op deze vergoeding (in dit geval de ondesteunde vader) ontvangt deze vergoeding zonder hiervoor airbeid te verrichten. Vraag: Is er van ministerieele zijde dis pensatie te verwachten inzake de bepaling, dat over het algemeen niet wordt toege staan, dat een ingevolge de rijkssteunrege ling ondersteunde naar een andere ge meente verhuist met behoud van de onder steuning, welke betrokkene in de gemeen te, die hij wil verlaten, geniet? Met het oog op het oorlogsgevaar wil ik nl. gaarne naar het platteland verhuizen. Antwoord: Tot het verleenen van een dergelijke dispensatie wordt in beginsel niet overgegaan. Rundvet. Vraag: Waarom is het rundvet zoo sdhaarsch, dat ik bij het vleesch, dat ik koop, niet eens de hoeveelheid rundvet kan verkrijgen, die ik gewoonlijk betrek? Antwoord: Bij de vraag wordt niet vermeld of rauw dim wel gesmolten rund vet pleegt te worden betrokken. Gesmol ten vet is niet schaarsch al kon het voor komen, dat sommige leveranciers op be paalde oogenblikken uitverkocht waren, zulks tengevolge van de sterk vermeerder de vraag van de zijde van het publiek en de verminderde vervoersgelegenheid in de eerste mobilisatiedagen. De hoeveelheid rauw rundvet is grooten- deels afhankelijk van het aantal binnen- landsche slachtingen. Het aantal particu liere slachtingen is geringer dan voorheen, dus ook de beschikbare hoeveelheid rauw ruhdvet. Daartegenover staat echter, dat de bur gerbevolking minder rauw vet zal afne men, nu er zooveel mannen onder de wa penen zijn. Overigens kan rauw vet steeds door ge smolten vet worden vervangen. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Hilversum? En hoe veel kilometer? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, Maartensdijk, Hilversum. Afstand 68 K.M. Vraag: a. Tot wanneer is do Spoorweg tentoonstelling te Amsterdam geopend? b. Welke zijn de bezichtigingsuren op Zon- en werkdagen? c. De toegangsprijs? Antwoord: a. tot 1 October; b. ven 1017 en van 1923 uur; 's Zondags van 1323 uur; c. toegangsprijs volwassenen 0.40, kinderen beneden 18 jaar 0.25. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, of men nu als vrijwilliger opgeleid kan worden voor cavalerist? Antwoord: Neen. Vraag: Mogen myn leveranciers van lood, zink en sanitair de prijzen hooger stellen op 7 Sept. dan in Aug. vorengaand? Zoo ja, hoeveel? Antwoord: Ja, de pryzen zijn met 50 pet. gestegen; reeds in Augustus was in de marktprijzen van zink een aanmerkelijke prijsverhooging ingetreden. V r a a g: Is er in Noordwijk of omgeving ook een cursus voor koken? Antwoord: Neen. Vraag: omtrent een boot, varend op Brazilië en Argentinië. Antwoord: De naam van het schip is ons onbekend. Als de boot post medeneemt, zullen de Nederlandsche posterijen daar van ongetwijfeld gebruik maken. Vraag: a. Ik ben van lichting '40; bij de keuring in Maart Jl. verzocht ik ge plaatst te worden bij de motor-artillerie, doch had toen nog geen rijbewijs. Als ik het nu binnenkort wel heb, kan ik dan nog met succes daarom verzoeken? b. Worden heden nog rij vaardigheids examens afgenomen? c. Wanneer treedt de nieuwe verkeers- regelenwet in werking? d. Is het al bekend wanneer de lichting '40 moet opkomen? Antwoord: a. De verdeeling van de nieuwe lichting heeft reeds gedeeltelijk plaats gehad. Nu nog een verzoek indienen, zal geen succes meer hebben, b. Ja. c. Nog niet bekend, d. Nog niet bekend.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7