Plechtige Opening van de Staten Generaal De Koningin is vergezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 ÖE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 r Abonnementsprijs: voor Leiden 18 cent per week; 1 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.00 per kwartaal. Franco per part 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DROOG WEER. De Bill seint: Verwachting: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige meest Noord-Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichtbewolkt matige N. O. vind, 17 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, matige N. O. wind, 16 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke N. N. O. wind, 16 gr. C. Groningen: halfbewolkt, zwakke N. N. O. wind, 14 gr. C. Maastricht: betrokken, matige N. N. O. v/ind, 12 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. In de algemeene luchtdrukverdeeling kwam sinds gisteren slechts weinig veran dering. Van Zuid-Noorwegen tot Noord- Spanje strekt zich een gebied van hoogen luchtdruk uft, dat een krachtig bolwerk vormt tegen de diepe depressies, welke aan de Noord-Westzijde vrij snel in Noord oostelijke richting trekken. De depressie, welke gisteren bij de Zuidpunt van Groen- iand lag, bevindt zich nog ten Westen van IJsland. Een nieuwe depressie kwam ten Zuid-Westen van IJsland tot ontwikkeling en beweegt zich in de richting van Jan- nayen, terwijl de depressie bij Bereneiland zich verder Oostwaarts verplaatst. De re genval in dit depressiegebied is, met uit zondering van enkele plaatsen op de Noor- sche kust, van geringe beteekenis. Over Zuid-Europa strekt zich een vlak gebied van betrekkelijk lagen luchtdruk uit, waarin hier en daar eenige regen valt. LUCHTTEMPERATUUR 18.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.ï Van Dinsdagnamiddag 7.39 uur tot Woensdagmorgen 6.10 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 20 Sept. voorm. 8.15 en nam. 8.40 uur. Maan op 14.45 uur Woensdagmiddag. Maan onder 23.29 uur Woensdagavond. (Woensdag 20 Sept. eerste kwartier. Burgerlijke Stand LEIOEN. Geboren: Peter Johannes Ludwig z van B. L. B. Kretzschmar en M. J. Steg- gerda Antje d. van H. v. d. Wetering en A. Melet Abraham'z. van A. v. Dijk en M. M. Siera Abraham Matthijs z. van M. v. Dam en M. Faas Johannes Hendrik z. van M. L. Ouwerkerk en E. Bleyie Helena Alida d. van J. M. v. Asperdt en Z. v. Putten Jannetje d. van G. Lens en J Filippo Lena d. van B. de Vries en A. L. v. Stensel Adriana d. van A. Steenwijk en G. Boer Maartje d. var J. v. d. Plas en L. v. Duijn Jannie d van G. Ravensbergen en J. M. v. d. Eijkel Pieter z. van J. Plomp en E. v. Dijk Johanna Christina d. van J. Lambooij en C. v. 't Wout. Ondertrouwd: P. Robijn im. 23 j. en E. Stikkelorum jd. 24 j. Gehuwd. C. Gans jm. en C. W. Paats jd. H. D. v. d. Ven jm. en G. Th. Jan sen jd. Overleden: M. Cornet hsvr. van A. v. d. Logt 47 j. W. A. Wannee wedn. 62 j. Q. Piek m. 67 j. M. Overvliet m. 52 j. Onder wel zeer bijzondere omstandig heden heeft de Koningin zich heden weder naar de aloude ridderzaal op het Binnen hof begeven voor de plechtige opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. Deze omstandigheden hebben intusschen vrijwel geen verandering gebracht in het ceremonieel, waarmede deze plechtigheid geschiedde, behoudens dat de sterkte van de eerewachten en het eere-escorte ditmaal iets kleiner was dan andere jaren en dat voorts tijdens het rijden van den stoet geen muziek ten gehoore werd gebracht. Aan den anderen kant werd aan de openingsplech tigheid ditmaal bijzondere luister bijgezet door het feit, dat de Koningin daarbij ver gezeld was van Prinses Juliana en van Prins Bernhard, die voor de eerste maal deze plechtigheid bijwoonde. De belangstelling van buiten de residen tie was dan ook zeker niet minder dan in meer normale tijden. Uiteraard was reeds zeer vroeg een tal rijke menigte aanwezig in de naaste om geving van het koninklijk paleis. Daar zag men de opstelling van de eerewacht, dit jaar bestaande uit de grenscompagnie van het regiment Grenadiers, ter sterkte van 80 man onder bevel van een kapitein, met het vaandel van het regiment en de Ko ninklijke Militaire Kapel met de beschik bare tamboers van het regiment Grenadiers. Bij deze compagnie bevond zich de com mandant van het regiment Grenadiers, lui tenant-kolonel J. van Voorthuysen met zijn adjudant. Deze eerewacht stelde zich op ter weerszijden van het voorplein tegen de twee zuilengangen van het paleis om van daar de Koningin bij haar vertrek de mi litaire eerbewijzen te brengen. Tusschen den hoofdingang van het paleis en de beide gaanderijen waren de Koninklijke Militaire Kapel en de tamboers opgesteld. Ongeveer een half uur vóór bet vertrek van den stoet zag men de detachementen cavalerie naderen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervol gens zag men ook de officieren der land macht van het militaire huis der Konin gin aankomen, allen te paard, wien onmid- dellijk achter het Koninklijk staatsierij tuig een plaats in den stoet was aangewe zen. BIJ HET PALEIS. Op het zonnige voorplein van het paleis Noordeinde staan de afdeelingen grena diers en jagers met de koninklijke mili taire kapels en de tamboers opgesteld. Daartegenover, in een halven cirkel langs de Paleisstraat, wacht een belang stellende menigte. Af en toe rijden eenige hofdignitarissen in hun goudgegalonneerde ambtskleedij naar den paleis-ingang. Tegen half een naderen uit de Paleis straat de hooge officieren te paard die den stoet zullen begeleiden. Eenige minuten later komt de wd. gou verneur der residentie generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, te paard: met de hem vergezellende officieren. De troepen nemen de houding aan en presenteeren het geweer, terwijl de gene raal inspecteert. Prinses Beatrix stelde er ook belang in. Te kwart voor één verschijnt onver wacht achter een van de zijramen op de eerste verdieping van het paleis een klein blond meisje, in rose jurkje: het is Prinses Beatrix, begeleid door een hofdame en door een verpleeg ster. De kleine prinses heeft een oranje popje en een wit speelgoedhondje bij zich. Een golf van gejuich gaat over het publiek, terwijl de kleine Prinses vroo- lijk met haar handje wuift en belang stellend naar de militaire troepen en de drommen van belangstellenden op den achtergrond kijkt. De hooge officieren brengen het eere-saluut. De kapel laat zachtjes het Wilhelmus weerklinken. Daarna gaat een storm van gejuich op. Prinses Beatrix wuift enthousiast. De menigte is verrukt van dit aller aardigst intermezzo. Men wacht weder op de dingen die ko men zullen. Vijf minuten voor één rijden de gala koetsen voor. Zij worden plechtig bezet door de leden van de hofhouding die in den stoet zullen meerijden. Prinses Beatrix reikt haar hondje en pop over aan de verpleegster en drukt haar neusje tegen het venster om toch vooral niets te laten ontgaan van al dit mooie gebeuren. Te 1.02 verschijnt intusschen Hare Ma jesteit de Koningin achter een van de ra men bij het balcon. Het publiek brengt onze landsvrouwe een enthousiaste groet, die meermalen wordt herhaald. De Koningin dankt minzaam en wuift het publiek toe. Een minuut later weerklinkt opnieuw het Wilhelmus, thans op volle sterkte. De Koningin, in blauwachtige robe, de Prinses in het donkergroen en de Prins in de uniform van luitenant ter zee le klasse, nemen plaats in de gouden koets. Het groote moment van het vertrek van den btoet is aangebroken en deze zet zich in beweging. De koninklijke familie wuift nog even naar de kleine Prinses en de stoet gaat terwijl het publiek herhaaldelijk juicht voorwaarts in de richting naar het Bin nenhof. HET VERTREK VAN DEN STOET Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van den eerste- stalmeester van de Koningin jhr. C. E. J. M. Verheijen, was een commando cavalerie aangewezen van het res. le escadron huza ren onder bevel van een ritmeester, sterk 60 ruiters, voorafgegaan door een viertal maréchaussée's. Onmiddellijk achter dit eere-escorte reden in gala-livrei een rij knecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen galakoetsen, waarin de kamerheer-ceremoniemeester van de Ko ningin Ph. J. Graaf van Zuylen van Nije- velt gezeten was. Naast elk portier ging één lakei. Hierop volgden twee galakoetsen, eveneens met één lakei naast elk portier, waarin acht kamerheeren volgens hun rang van benoeming gezeten waren. In de eerste dezer koetsen, de tweede vau den stoet, hadden plaats genomen de kamerheeren in gewonen dienst W. Graaf van Limburg Sti- rum en mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh en de kamerheeren i. b. d. mr. B. Ph. baron van Harinxma Thoe Slooten en jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. In de volgende, derde, galakoets waren gezeten de kamerheeren i. b. d. jhr. mr. C. Dedel, particulier secretaris van Prins Bernhard der Nederlanden, mr. J C. baron Baud, particulier secretaris van H. K. H. Prinses Juliana, en C. S. Sixma baron van Heemstra, particuliere secretaris van H.M. de Koningin, zoomede de eerste kamerheer gep. luitenant-generaal tit. jhr. A. G. Sic- kinghe. In een drietal galarijtuigen volgden de grootofficieren, eveneens volgens rang van benoeming. Het eerste daarvan, het vierde galarijtuig in den stoet, bood plaats aan de heeren R. Aa baron van Hardenbroek van Hardenbroek, en E. H. Juckema van Bur- mania baron Rengers van Warmenhuizen, dienstdoende grootmeester van H. K. H. Prinses Juliana. In de volgende, vijfde gala koets waren gezeten de heeren mr. W. J. baron van Lynden, opoerkamerheer van de Koningin, en jhr. V. E. A. Boreel van 01- denaller, opperhofmaarschalk van de Ko ningin. In het daarop volgende zesde galarijtuig hadden plaats genomen de heeren jhr. mr. dr. A. G. Schimmelpenninck en G. Ch. ba ron Snouckaert van Schauburg. Een zevende galarijtuig was bestemd voor de grootmeesteres van de Koningin mevrouw M. C. baronesse van Tuyl van Serooskerken geb. jkvr. Boreel en de dienstdoende dame du palais mevrouw C. E. de Brauw geb. jkvr. van Reenen. In de achtste galakoets volgde de opper- ceermoniemeester, gep. luitenant-generaal J. H. F. graaf du Monceau. Naast elk portier van deze vijf galakoet sen gingen twee lakeien. Nadat de acht galakoetsen waren weg gereden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen, waarin H.M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana der Nederlan den en Z.K.H. Prins Bernhard der Ne derlanden, Prins van Llppe-Biester- feld, plaats namen. Op het oogenblik, waarop de Koningin het paleis verliet, werd door het uitsteken van vaantjes van het paleis tot het Malie veld het sein gegeven voor het lossen van het eerste der minuutschoten, welke van het verlaten van het paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer aldaar werden afge geven uit de op het Malieveld opgestelde batterij van het 2 regiment artillerie, be staande uit vier vuurmanden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerwacht het geweer en zette de koninklijke militaire kapel het WiL helmus in, terwijl de Koningin, de Prinses en de Prins allen getooid met het breede lint van het grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich vervolgens onder het gejubel der menigte statig in beweging zet te. De Prin swas gekleed in gala-tenue van luitent ter zee der eerste klasse, met de gou den nestels van adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. Naast elk van de acht paarden, waarmede de koets bespannen was, ging een koetsier en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Eenigszins achter het portier ter rechterzijde van de staatsiekoets reed de chef van het Miliaire Huis van de Koningin, de gep. vice-admiraal F. Bauduin, ter lin kerzijde de waarnemende gouverneur der Koninklijke Residentie, de generaal-majoor jhr. J .Th. Alting von Geusau, commandant van het eerste legercorps, gouverneur der Koninklijke Residentie, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, kon als commandant van het veldleger ditmaal in verband met de tijdsomstandigheden dezen eerepost niet bekleeden. Naast en echter de gouden koets reden te paard de officieren der landmacht van H.H. de Koningin t.w. de adjudanten i. b. d. de gep. luitenants-generaal J. W. P. v^n Hoogstraten, jhr. E. J. M. Wittert en J. H. Borel, de gep. generaals-majoor H. G. Ram- bonnet, W. Froger en W. G. van Hoogen- huijze, de gep. kolonel jjh. W. Laman Trip, de gep. luitenant-kolonel van het Koninkl. Ned.-Indische leger A. R. W. Gey van Pit- tius en de adjudanten in gewonen dienst generaal-majoor jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, majoor H .J. Phaff, de kapitein van het Koninklijk Ned.-Indische leger W. Romswinckel. Voorts de adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard, kapitein J. K. H. de Roo van Aldewerelt, en de ordonnans-offi cieren kapitein jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, eerste luitenant A. J. F. M. Eg- ter van Wissekerke en eerste luitenant J. J. L. baron van Lynden. Tot sluiting van den stoet volgde hierop nog een commando cavalerie ter sterkte van 50 ruiters onder bevel van een luite nant, gevolgd door een viertal maré- chaussé's. Hartelijk toegejuicht door de menschen- menigte aan weerszijden van den door mi litairen van de regimenten Grenadiers en Jagers afgezetten weg reed de stoet door de Heulstraat, het Schelppad van het Lange Voorhout over den Korten Vijverberg naar het binnenhof, dat door een detachement van ongeveer 70 man politietroepen, onder commando van een officier, was afgezet. OP HET BINNENHOF. Hier stond een afdeeling van het korps Mariniers met vaandel ter sterkte van 80 man en het muziekkorps van de koninklij ke Marine onder bevel van een kapitein als eerewacht bij de Ridderzaal opgesteld. Bij deze eerewacht bevond zich de comman dant van de afdeeling Mariniers, luitenant kolonel F. Lugt. Onder de ton.en van het Wilhelmus, ge speeld door de marine-kapel, bestegen de Koningin, de Prinses en de Prins de treden, leidende naar den ingang der Ridderzaal, waarvan de peristyle overhuifd was door een rood-fluweelen baldakijn met gouden franjes, terwijl de eerewacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin begroet door de officieren der zeemacht van haar Militaire Huis, t.w. de adjudanten i. b. d. de gep. vice-admiraals jhr. J. C. F. von Mühlen en J. J. Rambonnet, A. ten Broecke Hoekstra, en jhr. G. L. Schorer, den schout bij-nacht C. baron de Vos van Steenwijk en den kapitein ter zee N. A. Rost van Ton ningen, alsmede den adjudant in gewonen dienst den kapitein-luitenant ter zee jhr. E. J. van Holthe. IN DE RIDDERZAAL Bij het binnentreden van de Ridderzaal werden de vorstelijke personen aan den in gang ontvangen door de gemengde commis sie van in- en uitgeleide uit de beide Ka mers der Staten-Generaal, bestaande uit de Eerste Kamerleden mr. W. M. van Lan- schot, mr. F. I. J. Janssen, mr. P. E. Briët, mr. dr. G. Kolff en prof. dr. J. A. J. Barge, en de Tweede Kamerleden H. W. Tilanus, mevr. C. F. barones Mackay geb. Katz, dr. S. E. B. Bierema, Th. F. M. Schaepman, mr. T. A. van Dijken, dr. I. H. J. Vos, mr F. G. C. J. M. Teulings, mr. G. A. Diepen horst, W. Wagenaar en jhr. mr. G. A. M J. Ruijs de Beerenbrouck Deze commissie voorafgegaan door den kamerheer-ceremo niemeester, de acht kamerheeren, de groot officieren en den opper-ceremoniemeester leidde de Koningin, de Prinses en den Prins naar de voor hen bestemde zetels, onmid dellijk gevolgd door de grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, den chef van het Militaire Huis, den waarnemenden gouverneur der Koninklijke Residentie, den eerste-stalmeester en de officieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet waren meegereden, alsmede die, welke de Koningin onder de peristyle hadden be groet. De Koningin nam plaats op den troon, rechts van haar H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden en links van haar. Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld, terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele pogramma aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin met het voorlezen van de troonrede aan. (Zie elders in dit nummer). Reeds voor twaalf uur begonnen de auto riteiten en genoodigden de statige middel- eeuwsche ridderzaal te vullen. Tal van kroonluchters gaven de oude gothische hal een feestelijk aanzien, dat nog vermeerderd werd door vele in gala gekleede hoogwaar digheidsbekleders, die zich in bonte men geling door elkander bewogen en elkaar begroetten. In de uniform van oud-minis ter waren de kamerleden Bongaerts en Terpstra. In generaalsuniform de heer Duymaer van Twist en in de uniform van Indisch ger er aal-majoor de heer Bajetto, terwijl Gemeentel. Aankondigingen INVENTARISATIE KUNSTMEST STOFFEN. De Burgemeester van de Gemeente Lei den brengt ter kennis van belanghebben den, dat zij, die houder zijn van voorra den kunstmeststoffen (uitgezonderd kalk- meststoffen) in eiken vorm en/of koop contracten daarvoor met het buitenland hebben loopen, verplicht zijn daarvan opgave te doen aan het Distributiekan toor voor kunstmeststoffen, Lange Voor hout te 's-Gravenhage naar den toestand van 17 September 12 uur 's nachts. Formulieren (in triplo) tot het doen van deze opgaven zijn gratis verkrijgbaar naa het Distributiekantoor, Oude Rijn 132. Het niet- niet juist of niet tijdig invul len en inzenden dezer formulieren is straf baar krachtens de distributiewet 1939 en kan uitsluiting van de kunstmestdistribu- tie met zich brengen. De inventarisatie-verplichting geldt niet voor zoover kunstmest voorhanden, of in voorraad wordt gehouden ter uit oefening van een land- of tuinbouwbe-' drijf. Winkeliers in het bezit van 5 K.G. kunstmeststoffen en minder behoeven geen inventarisatiebiljetten te vragen. De Burgemeester voornoemd, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting R. K. Reclasseerings- ver. Hoogl. kerkgracht 32. 89 uur nam. Vrijdag, St. Raphaël Ledenvergadering in het Bondsgebouw, 8 uur. F 'ig, Woensdag, Donderdag: Triduumi R.K. Vrouwenbond. Kapel St. Elisabethziekenhuis. Dinsdag en Woensdag 's avonds 8.30 uur, Don derdag 8.30 's morgens H. Mis tot sluiting van het tridiuum. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 16 tot en met V r ij d a g 22 S e p t. a.s. waarfgenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en apoth. Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. de heeren Tilanus en Schagsman versche nen in de uniform van majoor. De profes soren de Zwaan en Kranenburg waren in ioga gehuld, terwijl pater Beaufort in ge kleede jas verscheen. De heer Kersten droeg als veldprediker de uniform van majoor. De overige kamerleden verschenen ofwel In ambtsgewaad, ofwel in rok, jacqquet of colbert. Van de vrouwelijke kamerleden waren aanwezig mevr. Mackay-Katz, mej. di- Jong, mej. Ribbius Pelletier, mevr. de Vries-Bruins en mej. de Jong. De leden der communistische fractie wa ren afwezig. TERUG NAAR HET PALEIS Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd werd om half twee met hetzelfde eerbetoon als bij de komst van de Koningin de terugtocht naar het paleis in het Noord einde langs denzelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de ridderzaal de leden van het corps diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middel ste poort grenzende aan de Ridderzaal ver zameld om de .vorstelijke personen bij het voorbijgaan een hartelijken groet te bren gen. Ook bij den terugkeer naar en de aan komst ten paleize werden de vorstelijke personen door de menigte geestdriftig toe gejuicht. OMGEVING STOMPWIJK Zusje en broertje te water. Na een bezoek gebracht te hebben aan haar groot ouders, viel Zaterdagmiddag het 8-jarig dochtertje van den heer Schrader, doordat zij struikelde, van de draaibrug in de Stompwij'ksche vaart en trok daarbij een 2-jarig broertje aan zijn hand mede. Door het hulpgeroep van het meisje kwam de grootmoeder naar buiten en wist het meisje uit het water te trekken. Van het jongentje was niets te bespeuren. De heer Jaap van Santen, door het hulpgeroep opmerkzaam geworden, begaf zich onmiddellijk te wa ter en het gelukte hem het ventje, dat reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, op het droge te brengen. Na toepassing van kunstmatige ademhaling keerden de levens geesten spoedig terug. Later was de toe stand van beide drenkelingen alleszins be vredigend. Serenade. Op Zondagavond heeft het Fanfarecorps „Juliana" in tegenwoordig heid van Burgemeester Keizer en Weth. Smits een serenade gebracht aan het echt paar Zandbergen-Schrader bij gelegenheid van de viering van zijn 50-jarige echtver- eeniging. Ook Pastoor Floor kwam tijdens de serenade het gouden paar febciteeren. Burgemeester Keyzer bracht namens de ge meente en Buurtschap hulde aan het echt paar en overhandigde namens het comité „Voor ouden van dagen" de Bruid en Brui degom eenige geschenken. Na nog eenige vroolijke nummers keerde het fanfarecorps en belangstellenden bewoners van de buurt schap naar hun haardsteden terug.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2