OMGEVING RIJNSTREEK Haarlemsche Bloemenkeuring LUCHTVAART DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HILLEGOM Hanze. Maandagavond hield de afd. Hillegom een matig bezochte ledenverga dering in Hotel Sistermans. De voorzitter, de heer G. B. Kroon, spoorde aan dat de burgerij juist in deze moeilijke tijden zoo veel mogelijk a contant koopt. De voorzitter doet eep ernstig beroep op alle leden. Tot afgevaardigde na.r den C. R. per 8 Nov. te Den Haag wordt gekozen de heer Kees van Dril, secundus de heer J. Wekking. De G. A. houdt hierna een kort speechje, er op wijzende, dat de gods dienstige ondergrond alles is, juist in dezen tijd. Hierna een korte rondvraag, waarna de voorzitter wijst op de lichtpuntjes, zelfs in dezen tijd. Men late zich leiden door een onverwoestbaar optimisme, hetgeen u zal hélpen door dezen zwaren tijd. KATWIJK AAN ZEE Vlsschers in nood. Men kent de toe stand in de visscherij. Een massa vaartui gen kwamen thuis en de visschers, enkele honderden, waren gedoemd tot werkloos heid. Begrijpelijk dat direct pogingen in werk werden gesteld om in de steunrege ling te worden opgenomen. Sommigen wa ren reeds drie weken werkloos. En vanwe ge het gemeentebestuur was men met een regeling voor deze catagorie nog niet ge reed. Dit heeft ten slotte er toe geleid, dat het hoofdbestuur van den Centr. Bond van Transportarbeiders 1.1. Zaterdag aan de be trokkenen op het tegoed der steunverlee- ning een voorschot is verstrekt waardoor het ergste leed voorlocpig verzacht is. In- tusschen heeft de Minister van Economi sche Zaken goedkeuring gehecht aan het verzoek van B. en W. om de werklooze vis-, schers in de gewone steunregeling op te ne- imen. LEIDSCHENDAM K. J. M. V. Ter opening van het win terseizoen 19391940 hield gisteravond de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" een pro pagandas vond, waarop de bekende cau seur Peter van Rooijen een inleiding hield over: „De K.J.M.V. en de nieuwe gemeen schap" en onze levenshouding, ook in het gewone leven, frisch van nieuwheid en overtuiging". Het is een mooie, prettige en alleszins geslaagde avond geworden. Hierna werden door den heer van Rooijen eenige frappante staaltjes van snelteeke- nen gegeven, terwijl met een muzikale operette en enkele vroolijke liederen, wel ke'allen eenige vroolijke oogenblikken be zorgden, de avond werd besloten. Ver meld zij nog, dat kapelaan Kok mede aan wezig was. Geboren! Johannes Nicolaas Maria z. van H. H. v. d. Voort en G. A. Kouwen- hoven Aaldert z. van W. v. Weelden en S. S. Sjoerds; Gerardus Leonardus Maria z. van C. -van Leeuwen en A. A. Kulker Gerarda Johanna Maria Helena d. van J. C. Kouwenhoven en H. A. Kok. Ondertrouwd: S. v. Popta en M. C. v. Delft G. Hh. Peereboom en J. H.- A. Rauws A. A. v. d. Ham en C. W. Enze. Getrouwd: M. H. Kleingeld en M. v, d. Hoek J. H. Tönis en G. E. van Hagen. Overleden: C. Turk, vr. 75 jaar. OEGSTGEEST Geboren: Gerarda Marie d. van J. Th. Juffermans en M. C. Paardekooper Wil helmus Johannes Perus z. van H. P. Ober en H.. H .J. Peeterse Anne Sheila d. van Th. J. Damsté en W. S. L. Peletier Julia Gerdina' Apolonia d. van A. Jungerius en H. C. Heemskerk Adrianus Martinus Theodorus z. van J. H. M. Dofferhoff en H. E. Beijk Adriana Cornelia d. van G. J. Hoogervorst en M. P. van den Berg Maarten z. van H. Kuivenhoven en A. den Haan. Ondertrouwd: M. E. Broekstra 33 j. en A. H. Jungerius 25 j. G. G. N. van den Ameele en H. P. Horstmanshoff 27 j. Overleden: I.C. Vrij 71 j. SASSENHEIM Vrachtwagen te water. Een der vrachtwagens welke zand aanvoeren ter demping van een gedeelte Sassenheimer- eloot en achterwaarts de „stort" wilde op rijden, reed Zatermorgen te ver door, met gevolg, dat de wagen in het water terecht kwam. De chauffeur wist zich uit de cabine te werken. De wagen werd met zeer veel moeite door een kraan op het droge ge bracht. Het K.S.A.-gebouw. De militairen gaan uit het K.S.A.-gebouw verhuizen naar de bollenschuur van Baartman Koning. Een gedeelte wordt ingericht als R.K. Militair tehuis. De Vereenigingen zullen dus weer kunnen vergaderen. Personalia. De heer P. A. Voorsluis is (benoemd tot onderwijzer te Baambrugge. VOORSCHOTEN Geboren: Gerardus Johannes z. van Garardus Cornelis Raadakkers en Josina Theodora Maria van Rest Ingetje d. van Johannes van Egmond, en Maria Ja- coba Verhart Adreas Leonardus z. van Cornelis Adreas Doeswijk en Cornelia Jo hanna van der Kleij Paulus Johannes z. vanCornelis van Os en van Pieternella Cornelia Compier Wilhelmina Theo dora d. van Johannes Hendrikus Janson en van Veronica Adriana Catharina den Elzen. Ondertrouwd: Johannes Jacobus Gem. Concertgebouw, 18 Sept. Het is ongeveer 12 jaren geleden, dat de Maandagsche bloembollenbeurs van het Concertgebouw in de Lange Begijnstraat naar het Krelaghuis werd verplaatst. Heden kwamen de bollenmenschen er weer terug, en een ieder moest bekennen dat. het gebouw in den tusschentijd van binnen flink gemoderniseerd is, ofschoon de indeeling nog dezelfde is als vóór 12 jaar. Op een der bovenzalen waren de bloemen geëxposeerd. Buiten een prachtige vaas met Chrysan temum indicum Billancourt, ingezonden door A. G. van Amerongen, Woerden, wa ren het allen Dahlia's. De Chrysanthen waren van een bruin gele kleur, groote, mooi gevulde bloemen. De N.V. Tuinbouwinrichting Enchantren v.h. C. Carlee, Haarlem, had met de groot ste inzending deze week. Een mooi donker rose S. Cactus Dahlia uit deze collectie is Antoinette. Mooi ge vormde bloemen niet te groot Goodwill is een kleine semi-cactus van een zalmklurig-oranje kleur. Tempo was weer in verschillende condi tie aanwezig en waar de belichting hier beter was dan in het zaaltje van Brink- mann kwam de kleür: karmozijnrood ook beter tot haar recht. Blizzard is een zuiver witte decoratief met zeer forsohe stengels. Mooi is ook Carpe Din, een barnsteen- kleurige decoratief, met zeer stevige sten gels, welke niet onder deden voor die wel ke'de forsche bloemen van Beauté,' een hard-gele S. P. droegen. K. Maane Dzn. Jr., Aalsmeer zond slechts een variëteit in n.L' Dahlia simplex Mo desty, maar - deze was ook af. EÏen zacht - Bisschopspaars met geel hart. Werkelijk prachtig materiaal yoor bouquetten. Ook de.Ruijter, Oegstgeest, had aller eerst één bloem geëxposeerd van' Kolos; een zeer gróote bloem, op stangen van stengels, hard geel.. Een decoratief. Meer bek dorde onsMiss Santa Monica, S P. rose wit, vooral wat de grootte der bloem aangaat. Een lief bloempje is de rood-bruine Mic key Rooney, een klein-bloemige. decoratief. Eigenaardig, vlug gevormde bloemen. De ze bloemen prefereeren wij bovenal die „riesenblumige." Sculpteur Piette heeft men een.donker platte bloem, niet te groot.' Zaailing 506, een flinke Pompon, zeer donker rood besloot de inzending van de Ruijter. Prinses Beatrix, van J. G.Ballego Zo nen, Leiden, kwam thans goed uit.' Het'is geel en rose. Tot slot liet Piet Dekker, Velsen, nog een mooie violet-rose Cactus zien, Prosperity, genaamd. In de beurszaal werd weinig handel ge daan Enkele teeltvergunningen werden nog gevraagd, maar, daar, zooals men weet mo menteel de Sierteeltcentrale geen vergun ningen meer overdraagt, welke maatregel definitief zal. worden, naar wij vernamen, heeft deze handel weinig nut. De komende inkrimping, de groote zor gen. en sombere vooruitzichten werden be sproken en veel' wijsheden werden 'ten bes te gegeven. In ieder geval de streek staat voor zwa re tijden; de bollenmenschen zijn echter immer vol energie geweest en zullen dit ook thans toonen. van Velzen oud 30 jaren en Maria Hen-» drina Johanna Smit oud 29 jaren Getrouwd: J. van Veen en Y. J. Jansen Overleden: C. Ouwersloot echtgenoot van D. Daudey oud 65 jaren M. Lubach, oud 33 jaren A. Bakker, oud 63 jaren, echtgenoot van J. P. Strang. WARMOND Personalia. Tot onderwijzeres aan de R. K. Parochiale Meisjesschool is benoemd Mej. A. M. Bakker te Schipluiden. Opgeschort. In verband met de plan nen tot de oprichting van een centraal comité voor de ontwikkeling en ontspan ning van militairen is besloten het te dezer zake in deze gemeente bestaande comité voorloopig buiten werking te stellen. De reeds vastgesteld vergadering komt hier door te vervallen. NOODLANDING VAN DEN „AMERICAN CLIPPER"? Uit Horta wordt gemeld, dat, naar men gelooft, het watervliegtuig „American Clip per" Maandavond een noodlanding op den Atlantischen Oceaan heeft gemaakt op 100 mjjl Westelijk van de haven van Horta. Een Portugeesche kanoneerboot is uitge varen om hulp te bieden. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIE. De positie der K. L. M. postvliegtuigen c-p de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerde de „Gier" te Karachi. Opp de thuisreis landde de „Toren valk" te Calcutta. ALPHEN AAN DEN RIJN EEN POLDERKWESTIE Getuige kwam er slechter af dan verdachte Voor den Kantonrechter alhier diende gistermorgen een zaak, welke zich hier door onderscheidde, dat de getuige er heel wat minder gunstig afkwam dan de ver dachte, de veehouder G. V., wonende aan den Groeneweg onder deze gemeente. Laatstgenoemde had in de, langs den Groeneweg loopende wetering palen ge plaatst, met het doel aldaar een brug te bouwen, maar daartegen was door den voorzitter van den polder Reyneveld, den boomkweeker P. den O. bezwaar gemaakt. Deze was van oordeel, dat de vaart door de brug werd belemmerd. De veehouder daarentegen stelde zich op het standpunt, dat hy, door de doorvaartwijdte van de brug op 4 meter te houden, ruimschoots voldeed aan den eisch van het polderbe stuur, dat een doorvaartwijdte van 2.85 m. eischte. Partijen waren het, zooals gewoonlijk', niet eens kunnen worden, den veehouder was gelast de brug weg te breken en de heer den O. had, in zyn kwaliteit van voorzitter, tegen V. proces-verbaal opge maakt. Gistermorgen stonden verdachte en ge tuige voor het hekje en voor oningewijden in deze polderkwestie, was het wel zeer zonderüng te ervaren, dat niet de ver dachte, maar de getuige, i.e. de poldervoor zitter een scherpe reprimande van den Ambtenaar van het O.M. te slikken kreeg. Het pröces-verbaal, dat u hebt inge zonden, lijkt - naar niets, zoo zei - de amb tenaar. Het O.M. is er niet om raadsel tjes op te lossen en bovendien is het ten laste' gelegde, zeer summier. Op ons ver zoek, om een keur van den polder te zenden, bent -u eenvoudig in gebreke gebleven te antwoorden en na herhaaldelijk aandringen hebben we tenslotte den veldwachter moe ten sturen om er, een te halen. Wanneer van een bepaald geval proces verbaal w.ordt opgemaakt, dahkomt die zaak in handen van het O.M. en dan-hebt u eenvoudig alle medewerking te ver- leenen. U. hebt .waarschijnlijk, gemeend; zelf de zaak nog wat "te kunnen-rekken om als nog een oplossing van het geschil te. kun nen,- verkrijgen,; maar dat is- geen stijl-en geen manier van- doen. Ik. heb u,- aldus de Ambtenaar, -alleen als getuige hier- laten komen <om u dat eens te zeggen.-Voor het overige heb ik geen elementen, van over treding ten laste kunnen leggen. Wat ver dachte gedaan .heeft, is niet sirafb'aar en ik. eisch derhalve, dat hy/ van alle rechts vervolging zal .worden ontslagen. Ook-de Kantonrechter was van oordeel, dat vanbelemmering van- de doorvaart geen sprake was. Er- was hier z.i/ geen strafbaar feit gepleegd, zoodat conform den eisch. vonnis werd gewezen. Kokend water over het lichaam. Gis teren kreeg een 3-jarig dochtertje van den heer A. J. een ketel met kokend water over hetlichaam, waardoor het kind ernstige móest worden' ingeroepen. Regeling gemobiliseerden. Door-de water- en lichtbecLrijven is een.regeling getroffen, waardoor gemobiliseeren, wier vrouw de eigen woning niet meer bewoont, doch elders vertoeft, vrijgesteld wordt van meterhuur. Luchtbscherming. De bewoners der straten" rondom 1 het Raadhuis wordt ge tracht een commissie te vormen, die in overleg met de bewoners zal trachten voor zieningen te treffen voor luchtbescher ming. De bedoeling is oun. een blokbrand- weer in het leven te roepen en ook speci aal vrouwen in het werk der luchtbescher ming te betrekken. Geboren: Neeltje d. van W. Wind en J. Veerman Elsje Jacaba Wilhelmina d. van G. Sloof en T. Kok Jan z. van W. G. Krijgsman en T. Suijker Anni Hen- drika d. van A. Frissel en H. Visser Maria Magdalena Elisabeth, d. van P. J. Schipper en F. M. van Loon Aafje, d. van J. Kesting en G. van Vlijmen Mar- garetha Adriana Wilhelmina d. van Th. H. van Holstein en M. H. de Koning. Ondertrouwd: Elias Gerardus van der Werff, oud 23 jaar en Maria Cornelia Odijk oud 25 jaar Dirk Wouter van Wijngaarden oud 34 jaar en Teuntje Arina de Jong oud 31 jaaf Pieter Breeveld oud 57 jaar en Maria Eikelenboom oud 61 jaar Lubbertus van der Zanden oud 28 jaar en Margje Maria Plante oud 22 jaar Willem Johannes Bergshoeff oud 28 jaar en Petronella Johanna van Arkel oud 26 jaar. Getrouwd: Jacob Romijn oud 23 jaar en Gijsbertha van 't Wout oud 22 jaar Cornelis Dirk van der Ster oud 21 jaar en Cornelia Bruines oud 21 jaar Cornelis Leendert Jongenburger oud 26 jaar en Annigje Elizabeth Hendrika van Dijk oud 23 jaar Lambertus Jozef Bakker oud 27 jaar en Elisabeth Hermina van Nood oud 24 jaar. Overleden: Theodora-Elizabeth van der Plas, oud-26 jaar. HAZERSWOUDE Ondertrouwd: A..v.d. Zwaan,' 24 jaar en H. M. J. Vink, 26 jaar. Gehuwd: P. J. Rietveld, 28 jaar en A. E. Loomans, 24 jaar C. G. de Groot, 31 jaar en A. M. Kleijweg, 24 jaar P. J. v. d. Spek, 27 jaar en P. Hirschman, 27 jaar. TER AAR Ondertrouw d: J. T. Vis, 27 jaar, met M. C. v. d. Horst, 22 jaar N. van Schaik, 37 jaar, Alphen, met M. J. H. Bos- land, 29 jaar H. M. v. Klink, 24 jaar, Mij drecht, met C. M. van Ross.enberg, 23 jaar. Gehuwd: J. Hogenes, 26 jaar, met H. Kalshoven, 19 jaar. G e v e s t i g d: J. M. Th. Reiber, Heems kerk C. A. J. Akerboom, Utrecht S. A. Kroon, Alphen J. A. Bontje, Waterin gen C. D. Speet, Hilversum J. G. Ver hoef, Huyhergen A. Heemskerk, Haar lem A. P. Visser, Alphen N. Vis, Bode graven C. de Kleer, Bodegraven. Vertrokken: A. Groen, Velsen A. W. Kammeraat, Zevenhoven J. Len- ting, Alphen M. J. v. Eyk, 's-Graven- hage M. C. Sassen, Voorschoten Th. Vale, Wilnis M. Vork, Nieuwveen. WOERDEN „RONDOM ST. FRANCISCUS". Onder groote belangstelling hield Pater Gilfbertus Lohuis O.F.M. in de groote zaal van Hotel Ruys een voordracht over het onderwerp „Rondom St. Franciscus". Pater Siardus de Vries, kapelaan alhier, na geopend te hebben met den Christelijken groet, sprak zy'n vreugde uit over de groote opkomst. Spr. geloofde zeker, dat juist in deze dagen ons iets schoons uit een zeer schoon leven goed zou doen. Dank De als titel van dit artikeltje gestelde vraag bergt een tweevoudig gevaar in zich: allereerst de vraag op zichzelf, die van een toekomst afhangt, waarvan nu minder dan ooit iets te voorspellen valt, en ten tweede het woord „vrede", waarmee gezinspeeld wordt op iets, wat we allen graag willen en waarover'het dus eigenlijk heel moeilijk is een, zuiver objectievebeschouwing te hou den. Dan komt daar nog by, dat het doen van voorspellingen wellicht hier of daar den' indruk teweegbrengt, aat het zoo .en niet anders zal gaan, waardoor heel gemak kelijk een zekere vooringenomenheid wordt bewerkt, die een plaats als Boskoop'eerder schade dan voordeel zal kunnen geven. Toch meenen we het aan Boskoop ver plicht te zijn iets te zeggen over de moge lijke vooruitzichten, en we zullen dat doen aan de hand van de door ons op dat- punt verzamelde gegevens, hoewel voorop dient te staan, dat alles nog vaag is en eigenlijk van dag tot dag aan veranderingen -onder hevig. Dan zullen we de houding aannemen die vóór alles Boskoopsch is: het kan een voudig niet waar zijn, dat deze oorlog voor het bedrijf en voor onze plaats het bittere einde van alles gaat beteekenen en hiermee zijn we eigenlijk het glibberige pad der voorspellingen reeds opgegaan. Maar niemand zal het ons ten kwade kunnen duiden, wanneer hy weet, dat een crisis van acht jaren niet in staat is geble ken het kweekersdorp van den aardbodem weg te vagen, zelfs al waren de voorspel lingen dienaangaande in niet goed georiën teerde kringen even duister als in deze da gen. Het is toch niet zonder beteekeriis, dat het tentoonstellingswezen in Boskoop juist de laatste jaren een ongekende vlucht heeft genomen en het zegt toch iets, dat het merkbaar minder-worden van de export mogelijkheden alleen tot resultaat konden hebben, dat men zich hier met dubbele kracht op een binnenlandschen handel ging toeleggen? Allerwegen werd geschreeuwd (ook in Boskoop) om doelmatige verbete ring van de export, werd geroepen om de redding-brengende vrijhandel en inmiddels ging Boskoop voort met terdege en welbe wust rekening te houden met een eventueel noodzakelijke nieuwe wending: de handel in het binnenland. Maar nu? Men ir nog volop bezig zich op het binnenland te richten bij wijze van noodmaatregel (want goed wordt dat voor een plaats als Boskoop toch nooit!) en plotseling wordt die mogelijkheid weer verkleind door het uitbreker van den oor log. Men had ook in Duitschland nog een redelijk afzetgebied en is nu met recht en reden ten zeerste bevreesd, dat dit afzet gebied weldra voor alle Boskoopsche pro ducten zal gesloten zyn. Althans valt te duchten, dat men in een der belligerente landen geen interesse zal hebben voor een weelde-artikel als een plant, bloem of heester. Misschien is de meest verzwarende om standigheid nog wel deze: de Boskoopsche bedrijven zitten voor een goed deel onder de schuld! Zij die buiten het regeeringscre- diet konden blijven, zagen zich in veel ge vallen gedwongen hun eigendommen te be zwaren, en de rest nam crediet van de re geering, waarvan rente en aflossing dient te worden betaald. De toestand is dus practisch zoo, dat er momenteel geen handel is en veel schuld. Dat wil voor Boskoop zeggen, dat de klei ne kweekers geen eten zullen hebben, als het nog iets langer gaat duren, en dat de groote kweekers hun personeel gedaan zul len geven, waardoor de toch al niet rijke gemeente een stroom van werkloozen naar zich toe zal krijgen om van te schrikken; wat het voor die werkloozen zelf beteekent, behoeft toch wel geen naderen uitleg. Men heeft ons van welingelichte zijde verze kerd, dat al zeer velen in de kweekerijen hun ontslag hebben gekregen; weemoedig- sarcastisch werd erbij gevoegd, dat een on verwachte vacantie in de nabijheid van den z.g. paktijd toch wel een interessante bij zonderheid was voor de annalen van Bos koop! Het is even droevig als waar en men behoeft niet bepaald een pessimist te zijn bracht hij aan pater Gilbertus, die onmid dellijk bereid was dit declamatorium hier te houden. Pater Gilbertus betrad hierna onder applaus de katheder. Zeer goed noemde ook spr. de gedachte om in dezen tijd van bruut geweld te spre ken over een persoon, die zoo ontzaglijk veel gedaan kreeg, niet door macht, maar door zachtheid. Na Jezus Christus is er wel geen mensch op aarde geweest, waar zoo veel over geschreven is en die zooveel vol gelingen gehad heeft als de arme van As- sisië, die in zijn tijd al genoemd werd de boezemvriend van den Heiland der wereld. Na deze inleiding begon pater Gilbertus met een declamatorium over de verschil lende phasen in Francesco's leven. Dit declamatorium was feitelijk een aantal voordrachten, aaneengesnoerd tot één ge heel. Op unieke wijze wist pater Gilbertus uit te beelden wat in de ziel van Francis cus leefde. De uiterlijke verzorging der taal, de mimiek, wist spr. op waarlijk schitte rende wijze te doen uitkomen in de merk waardige, maar bovenal wonderschoone tooneelen uit dit prachtige leven. Een dergelijke uitbeelding van een hei ligenleven, gezien in de sfeer van den tyd, land en natuur, hoorden we nog nimmer. Zeker is, dat deze pater zijn gehoor boeide door een kunstzinnige zeer hoogstaande voordracht, die niet naliet een blijvende indruk by de talrijke aanwezigen achter te laten. Na het applaus aan het einde bracht pater de Vries dank aan pater Gilbertus voor het heerlijke, wat dezen avond werd genoten. Zij nog vermeld, dat broeder Martinus voor een passende muzikale omlijsting zorg droeg. om'de nabije toekomst donker in te zien. Wat immers moet van dit alles het nood zakelijke gevolg zijn? Door gebrek aan per soneel zullen de groote kweekerijen er er barmelijk gaan uitzien, het product zal sterk in waarde teruggaan, de grond zal arm worden als nooit tevoren; de kleine kweekerijen zullen voor den kleinen kwee- ker hoe langer hoe minder interesse op wekken, omdat het land meer geld zal kos ten dan het opbrengen kan. Daar zal in onze kweekerijèn spoedig niet veel meer te zien zyn dan een ruine van wat er vroeger was! Toch is het niet geheel juist: er zijn nog kweekers, die koste wat het kost zullen vechten tegen den stroom in om te redden wat nog te redden valt, om van hun kwee- kerij te handhaven wat eenigszins moge lijk is. Er zijn er zelfs nu nog genoeg te vinden, 'die denken, spreken en doen alsof er maar een zeer tijdelijke en vluchtig voorbijgaande depressie is waar te nemen en zij zullen trachten (we weten dat uit ervaring) dit vol te houden tot aan de be tere tijden die ongetwijfeld ook voor Bos koop zullen aanbreken. Dit is dan onge veer het beeld van Boskoop in deze oor- logs-dagen: eenerzij ds de enkelen die vol ledig den moed laten zakken en aan den anderen kant een heele serie vechtlustige kweekers, die wéigeren te gelooven in een ondergang. Maar achter dit alles staat on herroepelijk de oogenblikkelijken nood, die dreigend nabij is voor allen, die van de kweekerij moeten eten maar de meesten zullen dezen nood weten te dragen met waardigheid, omdat hun geest al weer be zig is met een betere toekomst. Inmiddels wordt er ook gewerkt aan die toekomst. Door hen die met de verant woordelijkheid beladen zijn wordt dag aan dag gewerkt in het belang van het Bos koopsche bedrijf. We weten, dat meerdere plannen gereed zijn om, als het oogenblik ook maar even geschikt is, te bevoegder plaatse voor nadere bestudeering en ver- werkelijkin gte worden ingediend. Het heeft vrijwel slechts negatieven zin om reeds nu in bijzonderheden op deze plan nen in te gaan; er zullen er zijn, die ho pen, dat, men eventueel ertoe denkt over. te gaan de werkloozen in werkverschaffing in de kweekerijen te laten werken; maar be denken zij wel, dat het nogal bezwaarlijk is een nog niet zoo heel lang geleden con tractueel loon van 17 met vier of vyf gulden over de geheele linie te verlagen, omdat dit een radicaal en als het ware van hoogerhand opgelegde verlaging van de levensstandaard zal beteekenen? Weer anderen zullen hun hoop ge vestigd houden op eventueele voorstellen aan de regeering het verleende crediet te schrappen en opnieuw een crediet in den vorm van een renteloos voorschot aan het bedrijf te verleenen en zij zullen misschien over het hoofd zien, dat het toch ook niet aangaat een dergelijken maatregel zonder onderscheid te nemen, daar al velen gedeel telijk hun schuld hebben afgelost, terwyl anderen steeds en weer anderen nooit ren te hebben kunnen betalen. Wie zich de vorige mobilisatie herinneren zullen wellicht denken aan het instellen van een comité voor bijzondere nooden, maar denken zij er wel aan, dat zoo'n co mité zonder geld ook niets kan uitrichten? Het is allemaal maar niet zoo eenvoudig als het eruit ziet op het eerste gezicht; maar zooveel is zeker, dat er plannen worden ge maakt, dat ontwerpen op hun juiste waar de tegen elkaar worden afgewogen en dat we binnen afzienbaren tyd concrete dingen kunnen meedeelen. Wij nemen ons bij deze heilig voor de kweekers, die tot de abonné's van dit blad behooren, vanaf het eerste be gin tot aan het allerlaatste einde volledig op de hoogte te houden, opdat niets van hetgeen in hun en in Boskoop's belang wordt gedaan hen zal ontgaan. Door het vasthouden aan hetgeen reeds is veroverd zullen de kweekers zich staande gaan hou den, daar zijn we van overtuigd, dus zullen wy van onzen kant op het gebied der juiste voorlichting op onze hoede zijn. Van onzen Tuinbn""? -ondent. Hoe zal Boskoop er uit zien als het weer vrede is?

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10