OMGEVING RIJNSTREEK MAANDAG 18 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 H1LLEGOM PASTOORSBENOEMING. Na zes jaren in de parochie van St. Mar- tinus te hebben gearbeid, is Kap. B. Schnei ders door den Bisschop benoemd tot Pas toor van de parochie St. Franciscus van Sales te Haarlemmermeer. Na 15 jaren in de provincie Wyoming (Noord-Amerika) als kapelaan en pastoor werkzaam te zijn geweest, repatrieerde ka pelaan Schneiders en werd benoemd tot kapelaan in Hillegom bij Pastoor Krook, Ibij wien hij ook in Heinkenszand kapelaan was geweest in 1918, toen hij als pas ge wijd priester, tengevolge van den oorlogs toestand geen passage naar Amerika kon krijgen. Zes jaar heeft hij in Hillegom gewerkt, vooral voor de jeugd en met de andere pa rochianen zal vooral de jeugd hem met leedwezen zien vertrekken. Mevr. Wentholt t Te Rijswijk overleed Mevr. de Wed. Wentholt-Beets op 75-jarigen ouderdom. Tallooze Hillegommers zullen deze tijding met leedwezen vernemen, daar de over ledene als echtgenoote van wijlen Burge meester Wentholt zoovele jaren hier door haar eenvoud en liefde voor de T.B.C.-be strijding hier zeer bemind was. Zij ruste in vrede. Ongeval. Zaterdagmorgen was in de smederij der Fa. Versteege een kneoht bezig met het afschrappen van verf. Hij had over een balcon een plank gelegd. Toen de man zich teveel op één kant begaf wipte de plank en kwam hij te vallen. Dr. ten Hoopen constateerde een gebroken enkel en de man werd naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Geboren: z. van F. E. van Roode- Hegemann; z. v. A. C. P. van der Eist- Topper; d. van M. A. Bakker-Vos; z. van H. Schenk-Bomhoff; d. van A. E. Warmen- hoven-Elfring. O n d e r t r o u w d: P. J. Schreurs en P. C. van der Ploeg C. J. Vermeulen en E. W. van der Beek. G e t r o u w d: C. de Jong en M. van de Beid. KATWIJK AAN DEN RIJN Amusement. Voor de militairen trad in de aula van het St. Willibrorduscollege alhier op August de Laat en mevr. de Laat met een gevarieerd programma waarmede de acteur en actrice buitengewoon succes behaalden. Kapitein v.Leenen opende en sloot den avond met welgekozen woor den. LEIDSCHENDAM DE ONDERSHANDSCHE AANBESTEDING VAN HET RAADHUIS Protest-vergadering Zaterdagavond heeft in café „De Roode Molen" een vergadering plaats gehad van de R.K. en Alg. Ned. Patroons-vereeniging, waar besproken is het besluit van den Raad betreffende de ondershandsche aanbeste ding van het raadhuis. Op dit besluit werd felle critiek uitge oefend. De vergadering heeft besloten een commissie te benoemen, bestaande uit twee patroons van de R.K. en twee patroons van de Alg. vereeniging, welke commissie vrij heid van handelen kreeg. De commissie is Zaterdagavond nog bij verschillende leden van Ged. Staten ge weest om het besluit van den Raad te be spreken. NOORDWIJK DE NIEUWE R.K. KERK TE NOORDWIJK AAN ZEE. Naar wij vernemen, hebben B. en W. thans vergunning verleend voor het bou wen van een R.K. Kerk met kosterswoning op den hoek Nieuwen Zeeweg -van Har- denbroekweg te Noord wijk aan Zee. De kerk zal genummerd worden aan den van Hardenibroekweg, de kosterwoning aan den Nieuwen Zeeweg. Gelijk bekend, wordt vooralsnog alleen het schip der kerk gebouwd, dus o.a. nog niet de toren en ook niet de pastorie. Directeur postkantoor. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T. en T. is met ingang van 1 October 1939 aange wezen als directeur van het P.-, T.- en T.- kantoor te Noordwijk-Binnen de commies bij den P.-, T.- en T.-dienst F. W. van Gul den, thans aangewezen als directeur van het P.-, T.- en T.-kantoor te Monster. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert hedenavond. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Aangaan kasgeld- leening. 3. Verbetering Valkenburgsche- weg. 4. Verbetering verlichting Voorstraat. 5. Alarmeeringsinstallatie brandweerperso neel. 6. Crediet aanschaffing leermiddelen openbare lagere school. 7. Ambtenarenre glement wijziging. 8. Rondvraag. OEGSTGEEST De plechtige wijding der klokken Onder de schutse van St. Willibrord stonden gisteren de drie nieuwe klokken in de kerk opgesteld. Schoon versierd vol gens ontwerp van de Versieringscom missie door den heer F. Schlatman. Boven de klokken stonden de drie namen vermeld, Sint Willibrord, als patroon van Oegstgeest, Sint Petrus, als patroon van Leiden en Sint Laurentius, als patroon van Rijnsburg. Onder de H.H. Missen werd een uiteen zetting gegeven van de klokkenwijding door kapelaan A. Sanders, waarin hij wees op de bedoeling van de wijding om de klokken toe te wijden aan God, opdat deze er zijn zegen en genade aan moge verbinden. Tevens wees hij er op hoe dit een geschenk is geweest van de geheele parochie, om in een offergave de dank baarheid jegens God te toonen voor de groote gave van het geloof door Sint Willi brord gebracht. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat de klokken een belangrijke rol zullen spelen in het parochieleven en dat allen zullen luisteren naar de stem dezer klokken, vooral, wanneer zij ons zullen uitnoodigen om de dank- en smeek week te komen bijwonen. In de loop van de dag kwamen vele parochianen de klokken eens van dichtbij bezien en waagden met de hand er een slag op te geven, waarop zij heel beschei den hun stem even deden hooren. Des avonds vond onder enorme belang stelling van de parochianen de plechtige klokkenwijding plaats, door den hoog eerwaarden heer Deken, geassisteerd door pastoor Beukers, als Diaken en Rector Son- daal als Subdiaken. Onder de vele aanwezigen merkten wij op de leden van het hoofdcomité, de leden van het eere-comité, van de verschillende commissies en van het parochieel comité. Vooraf gegaan door een lange witte stoet van misdienaars gingen allen in processie door de geheele kerk tot voor de Commu niebank, waar de credens stond met alle benoodigdheden. Onder het bidden der boetpsalmen werd door de geloovigen de Miserere gezongen, dan volgde de wijding van het water en zout en de afwassching der klokken. Onder de Laudatepsalmen werd door de ge loovigen met groot enthousiasme en over tuiging medegezongen het Christus vincit en de psalm Laudate Dominum. Daarna volgde de inzalving der klokken met de H. Olie en het Chrisma, waarna de wierook werd. ontstoken en de klokken gehuld wer den in een wolk van wierook. Tot slot zong de diaken toen het Evangelie, waarin Chris tus tot Martha zegt dat slechts een ding noodzakelijk is, zooals ook de klokken ons voortdurend aan dit eene noodzakelijke doen herinneren. Daarna besteeg de hoogeerw. Deken de preekstoel en hield een korte toespraak tot de geloovigen. Na de historische oor sprong van de klokken te hebben uiteen gezet, zeide hij dat deze drie klokken ons moeten aansporen tot het geloof, de hoop en de liefde. De Willibrordklok spoort ons aan tot de liefde tot Christus, die is de weg de waarheid en het leven, en die de afgewekenen terug roept op den goeden weg, de dwalende weer tot de waarheid en de dooden weer tot het bovennatuur lijken leven. De Petrusklok spoort ons aan tot het geloof in Christus, den Zoon van den levenden God en tenslotte de Lauren- tiusklok maantons te vertrouwen op de eeuwige overwinning in den hemel, waar de palm der eeuwige glorie ons wacht. De plechtigheid werd besloten met een kort Lof, waarna allen in opgewekte stemming naar huis gingen vol verwach ting binnen korten tijd de klokken te hoo ren luiden uit de hooge toren over het oude en nieuwe Kerkwerve! De H. Mis voor de overledenen Het ligt in de bedoeling om bij gelegen heid van het 12e eeuwfeest ook onze dier bare dooden niet te vergeten, daarom werd besloten de eigenlijke dank en smeekweek te doen voorafgaan door een plechtige Requiemmis. Deze H. Mis zal worden ge zongen op Woensdagmorgen om 7.30 uur. Zooals in het program staat vermeld achter in de Kerk een mooie lijst worden opgehangen, waarop de namen der over ledenen staan vermeld die in het H. Mis offer speciaal worden herdacht. Degenen, die gaarne de namen hunner dierbaren daarop vermeld zieiy kunnen dit vóór Dinsdagavond zes uur opgeven aan de pas torie. Door een klein offertje kunnen zij zoo de zielen der overledenen doen deelen in de genade van dit H. Misoffer. Wij hopen dat zeer velen van deze mooie gelegenheid zullen gebruik maken. Het garnizoen te Rijnsburg verleende zijn medewerking bij de installatie van den nieuwen burgemeester, mr. P. N. Höweler ALPHEN AAN DEN RIJN Aanbesteding stratenaanleg. Door B. en W. onzer gemeente is Zaterdag in het Raadhuis aanbesteed: De aanleg van de Vermeerstraat en gedeelten van de Van Eeghenstraat en Ten Harmsenstraat en hetgeen met een en ander in verband staat De inschrijvingen waren als volgt: Fa. Schoorl, Haarlem, 23.500; P. Dool, Am- merstol 21.100; J. P. van Wijk 20.750; Van Beieren en Snel 20.600; F. Donker 20.500; fa. Visser, Wassenaar 19.900; S. Tromp 19.500; fa. Vollebregt, Oegstgeest 19.500; L. Timmer, Dordrecht 19.500; W. v. d. Helm 18.996 H. Oudenes 18.787; A. Vink 18.700; Gesman en Zoe- temeyer 18.490; fa. Hulsebos, Haarlem 18.300; O. L in zei, Soestdijk 18.277; D. Monshouwer, Zwijndrecht 17.846; Gebr. Bartels, Haarlem 17.820; H. Bunschoten, Santpoort 17.489; L. A. Langeveld, 17.479. Waar geen plaatsnaam wonen inschrij vers alhier. De gunning is aangehouden. Strikjesverkoop Op Woensdag 20 September 1939, den officieelen juibileum- dag ter gelegenheid van het 100-jarig be staan der Nederlandsche Spoorwegen, zal door de Spoorweg-Tuberculose-Vereeni ging een herdenkingsstrikje worden aan geboden, in de Nederlandsche kleuren, ge hecht aan een speldje van wit metaal, met de letters N.S. De opbrengst van deze col lecte zal geheel ten goede komen aan de wegpersoneel. Waar iedereen belang heeft bij een tuberculeus vrij spoorwegpersoneel, en deze vereeniging slechts één keer col lecteert in de 30 jaren van haar bestaan, beveelt het Plaatselijk Comité deze collec te warm aan. Koopt op Woensdag 20 Sep tember allen een herdenkingsstrikje voor de t.b.c.-bestrijding onder het spoorweg personeel. Hengelwedstrijd. Door de hengelaars- vereeniging „Ons Genoegen." werd Zon dagmorgen een prijswedstrijd gehouden op de Heimanswetering, waaraan door 28 per sonen werd deelgenmen. De vangst der deelnemers was vrij groot; vandaar dat de wedstrijd, welke vijf uur duurde, een zeer spannend verloop had. De prijswinnaars waren als volgt: le pr. C. v. Es met 17 stuks. 2e pr. C. v. Leeuwen. 3. M. v. Veen, 4. J. Bloos, 5. A. C. Hoek, 6. A. J. v. d. Spek, 7 L. Jansen, 8. D. v. d. Broek, 9. J. Bauer, 10. W. Helverstein, 11. B. Britsemer, 12. J. C. Mulder, 13. P. Witte. De grootste visch van dit seizoen werd gevangen door W. Uithol, de lengte bedroeg 42 c.M. Het groot ste aantal en dus bekerhouder van het sei zoen werd gevangen door A. C. Hoek. BODEGRAVEN Vereeniging voor Luchtbescherming. Het voorloopig bestuur van bovengenoem de vereeniging heeft een definitief bestuur samengesteld. Tot voorzitter werd be noemd de heer J. Th. van Ghesel Grothe; tot secretaris de heer J. P. F. Messer, ter wijl de heer P. Turkenburg penningmees ter van de luchtbeschermingsvereeniging in Bodegraven werd. Als hunnen plaatsver vangers werden gekozen resp. de heeren H. J. van der Poll, A. Schuling en J. Wiep- king. Deze vereeniging heeft ongeveer een honderd vijftig leden en zij, die zich ook als lid op willen geven, kunnen dat doen bij Stationsweg 11, te Bodegraven. Verkooping. Ten overstaan van nota ris mr. H. M. A. Coebergh te Leiden had in hotel van Haaften de verkooping plaats van een Bouwmanswoning „Celia's Hoeve" aan de Zuidzijde 130, waarvan per ceel nummer 1 in bod gebracht werd op 8300.perceel 2 op 13.000.terwijl het derde perceel op f 10.000.in bod ge bracht werd. De geheele combinatie werd afgemijnd op f 8700.door het water schap „Schieland". KOUDEKERK Voetbal. Zaterdagmiddag speelde op eigen terrein Koudekerk I tegen Quick- Boys UI van Katwijk a. Zee. Hierdoor is weer een aanvang gemaakt met de Zater dagmiddag-competitie van den Leidschen Voetbalbond. De beide ploegen stelden zich om half vier volledig op. Direct na den aftrap gaat Quick-Boys met de bal op Koudekerk's doel aan en scoorde het eer ste doelpunt (10), doch vóór de rust maakte Koudekerk I gelijk (11). Na de rust wordt er forsch gespeeld en Quick- Boys maakt door een mooie bal te scoren er 21 van. Hoewel Koudekerk I sterker blijkt te zijn, maar geen geluk heeft met het schieten, kan zij het niet verder bren gen dan gelijk te maken (22), zoodat deze eerste wedstrijd eindigde als uitslag 22. De leiding was in goede handen. LEIDERDORP Brug ingezakt. Zaterdag ondervond het verkeer over den Achthovenschenw. 'n langdurig onaan genaam oponthoud door het inzakken van een der bruggen van dien weg. Deze brug is het eigendom van particu lieren en is vermoedelijk door onvoldoende onderhoud tot dezen toestand geraakt. Het verkeer moest geheel worden om geleid en eerst pas in den avond was men gereed met het leggen van een noodbrug, waarover het verkeer weer kon doorgaan. WOUBRUGGE GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond in spoedvergadering by een. In tegenwoordigheid van alle leden deelde de voorzitter, na opening der ver- PASTOOR F. H. J. H. CORNET, de nieuwbenoemde Pastoor te Boskoop, van 1929 tot heden Pastoor te Haarlemmermeer. gadering met gebed, mede, dat de inschrij ving naar de verbetering van den weg te Woubrugge (Achterweg) hooger is uitge vallen dan aanvankelijk geraamd is. Al hoewel de laagste inschrijver het begroo- tingsbedrag zoo ongeveer benaderde, durft de voorzitter toch niet met hem in zee. Ingewonnen inlichtingen zijn niet gunstig. De daarop volgende inschrijver stelt een bedrag van 7279.hetgeen pl.m. 1500.hooger ligt dan bij begrotings wijziging geraamd is. De bedoeling is nu dat dit hooger bedrag alsnog wordt toege staan. Wethouder Lieverse is niet voor uitvoe ring. Naar hem is medegedeeld, zou puin niet in behoorlijken vorm te krijgen zijn, hetgeen ten nadeele van den ondergrond van den weg is. De heer Verzaal wil het werk gunnen aan den laagsten inschrijver. Men kan nu wel zeggen, dat deze inschrijver niet goed is, doch deze mededeelingen zijn zeer vaag. Vooral nu deze inschrijver zich niet verdedigen kan, acht hij het gewenscht de gemeente het verlies van 1500.te spa ren. Wellicht, aldus spr., bestaat er zekere animositeit tusschen hen die inlichtingen hebben gegeven en den inschrijver. De werkzaamheden aan het object zijn reeds begonnen en het is moeilijk niet ver der te gaan. Alhoewel dit het bedrijven- werk betreft, is hierbij toch met algehee e verbetering van den Achterweg rekening gehouden. De heer Verzaal houdt vast aan zijn voorstel om het werk aan den laagsten in schrijver te gunnen. Het voorstel wordt echter niet voldoende gesteund. Het voorstel, door den voorzitter gedaan, wordt, na in stemming gebracht te zijn, aangenomen met 4 stemmen. Tegen stem men de heeren Verzaal, Lieverse en Don ker. De begrooting voor 1939 wordt in ver band met het vorenstaande gewijzigd. Eveneens worden de kosten van het distri butiebedrijf opgenomen, t.w. voor een ambtenaar 900.per jaar en voor in richting lokaal en kantoor in totaal 1200.—. Bij de rondvraag informeert de heer Verzaal naaf de vergoeding voor het wachthouden door ingezetenen bij de luister- en uitkijkposten tijdens luchtbe schermingsoefeningen. De voorzitter zegt, dat de Minister en kel vergoeding voor loonderving toestaat. Zij die loon hebben moeten derven, kun nen voor vergoeding in aanmerking ko men. Spr. zegt echter toe de mogelijkheid onder de oogen te zien om ook aan de an deren vergoeding toe te kennen. Hierna wordt de vergadering gesloten. ZOETERWOUDE Missienaaikrans. Gisteren werd in het Patronaatsgebouw door den Missienaai krans „St. Rosa" een tentoonstelling ge houden, waaraan een fancy-fair was ver bonden. Om kwart voor twaalf arriveerden de genoodigden: Pastoor Klaverweyden, Prior van Hees, Pater H. v. Rooyen, Pater Vane man, Kapelaan Duyvesteyn, verschillende bestuursleden van den Land- en Tuin- bouwbond, R.K. Middenstardsvereeniging „De Hanze", Propagandaclub, Gezellen, Armbestuur, Kerkbestuur van beide pa rochies en Volksbond. Op de bovenzaal sprak Kap. Duyvesteyn het openings woord uit en zeide hierin dat het onze plicht is de Missie te steunen met gebed en offer. Daarna werden de genoodigden naar de zaal geleid waar de tentoonstel ling bezichtigd werd. Vele miskleeren waren wederom gemaakt voor Pater Va neman, Pater Tonus te Leiden, voor de Kruisheeren te Zoeterwoude, voor Pater Korver van het Missiehuis te Teteringen, voor Pater Bosman en Kap. v. d. Voort. Stapels melaatsenverband was door de ac tieve dames gebreid en vele kleeren voor de missiekinderen genaaid. Des avonds waren er, zooals gewoonlijk, vele jongelui op de been en rolden de dub beltjes en kwartjes weer voor 't goede doel. Wij weten echter niet of dit uit mis sieliefde was of uit meisjesliefde. Van avond zal Pater Vaneman een lezing over de missie houden met een missiefilm en worden natuurlijk evenveel menschen ver wacht als gisteren.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8