STADS (X) NIEUWS OMGEVING RECHTZAKEN KERKNIEUWS Laatste berichten Burgerlijke Stand MAANDAG 18 SEPTEMBER 1939 UE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LUCHTBESCHERMINGSOEFENING IN WIJK V. Zaterdagmiddag is een geslaagde lucht beschermingsoefening gehouden in wijk V (het Kooikwartier), waaraan medewer king werd verleend door de E. H. B. O. uen ontsmettingsdienst en de wijkbrand- weer. Er bestond ook vcor deze oefening groote publieke belangstelling. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de heer R. J. Meyer, sprak een woord ter inleiding en toelichting, waarin hij een beroep deed op de bewoners van wijk V om zich bij het aangewezen wiikhoofd, den heer O. A. M. Bik, Lage Rijndijk 94, op te geven als vrij williger voor een der diensten. Hij wees daarbij op het goede voorbeeld der wo- ningbouwver. „De Eendracht", waarvan zich een flink aantal leden beschikbaar stelde. Er zijn er echter in dit drukbevolk te kwartier neg veel meer noodig. De oefeningen verliepen naar wensch. VERKORTE CURSUSSEN E. H. B. O. Geen nieuwe deelname meer mogelijk. De directeur van den Geneeskundigen Dienst deelt mede, dat voorloopig geen nieuwe leden voor verkorte cursussen in E. H. B. O. vanwege den Geneeskundigen Dienst zullen worden toegelaten. De les sen van dr. Wrede en dr. Horst worden voortgezet. Het is de bedoeling, dat, zoo dra de gasmaskers voor de eerste hulppos ten zijn aangekomen, de ploegen hiermede geoefend zullen wordenè BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING Bij Kon. besl. van 14 September 1939 is vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder der Danebrog- orde van Denemarken aan dr. T. Potje- wijd, apotheker bij he academisch zieken huis alhier. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Benoeming conservator. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd tot conservator bij de heelkun de aan de rijksuniversiteit alhier dr. P. J. Kooreman, thans tijdelijk. KATHOLIEK LEIDSCH SYMPHONIE- ORKEST. Met ingang van hedenavond worden de repetities van het K. L. S. O. gehouden in de St. Jospephschool (v. d. Werfstraat al hier); aanvang precies 8 uur 15. De leden worden verzocht hiervan goede nota te ne men, Nieuwe leden zijn welkom, doch al leen goed geschoolde instrumentalisten ko men in aanmerking. Alle gewenschte in lichtingen" betreffende belanglooze mede werking aan R. K. en militaire vereenigin- gen kon men bekomen bij het secretariaat A. van de Kaay, Buys Ballotstraat 60, te Leiden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 1698. Firma J. P. Oudshoorn en Zonen. Sassenheim, Hoofd straat 256. Uitoefenen van het timmer- en aannemersbedrijf enz. De vennootschap on der firma is ontbonden. Het bedrijf wordt ■voortgezet door Joh. Oudshoorn, als eenig eigenaar, onder dén naam: Firma J. P. Oudshoorn en Zonen. 7220. „Van der Vlugt Bros", Sassenheim, Teylirigerlaan 63. Kweeken van en handel in bloembollen, planten enz. Uittr.. Venn.: Adr. Wilh. van der Vlugt, Lisse, dd. 1 Aug. 1939. Tooneel De ondergang van „De Vrijheid" Het Nederlandsch Tooneel. Voor den eersten tooneelavond van den Kunstkring „Het Schouwspel", welke gis teravond in den Leidsche Schouwburg werd gegeven, was gekozen „De ondergang van „De Vrijheid" een spel in vier bedrij ven van Jan de Hartog. Dit stuk vertoont kwaliteiten, welke het waardevol maken en hieronder komt op de eerste plaats de dialoog, die, vlot en pak kend, een belangrijk aandeel heeft in cou leur locale van dit in sohipperskringen spelende stuk. Vervolgens is ook de climax in dit stuk voldoende verzorgd in de dramatiscne botsing tusschen de geor ganiseerde reederij en de sleepbooten van de vrije vaart. Dramatisch voldoende ver antwoord is het begin, zóó voldoende zelfs, dat men direct door aanwending van de meest dramatische middelen, direct mid den in het drama wordt gezet, en toch is er nog spanning voldoende in het drama tisch einde. De eenige bemerking op dit stuk is, dat het conflict te beperkt is voor vier volle bedrijven. Er komen daardoor oogenblikken, dat zich een loomheid legt. over het publiek, ondanks de meesleepende wijze om in sleeperstermen te blyven waarmee het voor het voetlicht werd ge bracht. Het spreekt intusschen voor de kracht van den schrijver, dat hij dit be perkte gegeven zooveel wendingen wist te geven en het stuk ondanks zijn beperkt heid zóó sterk wist te maken. Maar daarby mag ook niet worden ver geten, dat de tijdsomstandigheden dit ge geven minder acceptabel maken. In het huis van den gehangene spreekt men niet over de galg. Midden tusschen dood en ver derf zaaiend wapentuig hoort men wel licht liever niet over den dood. En wij kunnen de afgelegde verklaring deelen, dat het beter is in dezen tijd den menschen iets van lichter gehalte voor te zetten. Dat neemt echter niet weg, dat een groep voortreffelijke tooneelisten van dit alles zins verantwoorde spel van de zee een per fecte vertolking heeft gegeven. En dan wijzen wij allereerst op de geperfectioneer de koppigheid van kapitein Speelmans (Oude Jan), gespeeld door Johan Eisen- sohn, die tot het einde toe dezen verbas terenden driftkop deed leven. Een buldog, die zich vastgebeten had in zijn ideaal en die zijn vrouw en kinderen daaraan ten offer bracht. Zijn zoon (Jonge Jan), Theo Frenkel, komt in dit genre rollen dikwijls tot iets branie-achtigs in zijn spel, hij was iets te zelfsbewust, wat hier den jongen kapitein wel paste, maar wat hij in zijn heele spel behield. Maar zijn uitbeelding was mar kant, vierkant en sterk. Louis van Gasteren speelde den boots man zeer voortreffelijk met 'n pracht van zelfbeheersching en een heel apart en afge rond karakter. Voorts noemen wij nog de goede rollen van Louis de Bree, Mien Duymaer van Twist, Jos van Gasteren en Anton Roemer. De bezetting van dit stuk liet waarlyk niets te wenschen over evenmin als de en- sceneering, welke met de grootste zorg was geschied. Voor deze opvoering hebben wij de grootste waardeering. De belooning hiervoor uitte zich in heel wat open doek jes. De opvoering zal op 25 September en 31 October worden herhaald. WARMOND UITVAART EN BEGRAFENIS Dr. H. J. A. WALENKAMP Uit een huis vol zonneschijn met het wijde vergezicht over de et-groene polders, door een tuin vol vlammend-roode herfst bloemen werd het stoffelijke overschot van dokter Walenkamp Sr. naar de kerk gedragen, gevolgd door zijn kinderen en door zijn verwanten en vrienden. Zoo zal de dokter zich zijn uitgang uit zyn geliefd „Helioager" hebben gewenscht: een uitgang in vrede en berusting, een uitgang in dankbaarheid voor al het goede en schoone, door Gods genade in dit har monisch leven kwistig uitgedeeld. De eerste dorre bladeren van de inge treden herfst kringelden omlaag over de lijkstoet op weg naar de kerk. Er vallen weer millioenen doode bladeren, zooals er ieder jaar millioenen menschen sterven, maar de meeste bladeren ztfn uitgevreten en verscheurd in de stormen van het sei zoen. Men treft slechts zelden een gaaf blad; men ontmoet in het leven zoo weinig menschen als dr. Walenkamp, die, ofschoon het lijden hun niet bleef bespaard, zoo gaaf en berustend hun leven voltooiden. Zooals zijn leven was, zoo was zyn uit gang. Een September-zon liefkoosde de zwart omfloerste lijkbaar, die voor het hoogaltaar werd opgesteld, en in blijde voorzegging weerklonken de liturgische gezangen en gebeden, die alle spreken van een eeuwige rust en van een glorievolle opstanding. Aan het altaar droeg de oudste zoon van den dierbaren overledene, de weleerw. pater J. Walenkamp S.J., het H. Offer op, daarbij geassisteerd door een zwager van den overledene, den zeereerw. pater C. Kortmann O. Conv. uit Leuven en den kapelaan der parochie, den weleerw. heer G. Jongkind. Op het Maria-altaar droeg ZD.H. Mgr. H. J. M. Taskin, oud-president van het Theologicum, een stille H. Mis op. In het priesterkoor en in de kerk hadden plaats genomen de hoogeerw. heeren J. H. Niekel, directeur van het Philosophicum en W. J. J. de Jongh, president van het Theologicum, de zeereerw. heeren prof. J. P. Verhaar, oud-hoogleeraar aan het Theologicum, A. J. Oudejans, pastoor der parochie, pater R. Smitz o.f.m., pastoor der Hartebrugkerk te Leiden, in zijn kwaliteit van censor van „De Leidsche Courant", de zeereerw. hoog- gel. heeren C. G. van Trigt, professor aan het Theologicum, J. L. Bouman, P. J. M. Heskes, M. A. Jansen en P. C. J. Stam- meyer, professoren aan het Philosophicum, de weleerw. heeren B. Dorbeck, kapelaan te Rotterdam, H. L. J. M. Sondaal, rector van Huize „Duinzicht" te Oegstgeest en Jos. Janssen uit Leiden. Voorts waren bij de uitvaart en begrafe nis aanwezig de burgemeester van War mond, de heer A. J. L. Ketelaar, de beide wethouders, de heeren A. Oudshoorn en C. Zwetsloot, alle leden van den gemeente raad, de gemeente-secretaris, de heer H. L. van Delft, de gemeente-ontvanger, de heer J. H. Kruseman, de heer M. Heyker, wnd. president-commissaris van de N.V. „De Leidsche Courant", de commissarissen dezer N.V. de heeren Th. Bergers, P. Colla, W. van der Meer, H. Simonis en J. Stadhou der, de directeur en de hoofdredacteur van „De Leidsche Courant", de heeren C. M. van Hamersveld en Th. B. J. Wilmer; collega's van den overledene o.m. de doktoren Haase uit Lisse, F. J. Visser uit Noordwijk en P. J. Niemer uit Leiden, de predikant der Ned. Herv. gemeente te Warmond, ds. De Bel, het lid van het R. K. Kerkbestuur, de heer B. G. de Vroomen, van welk college ook de overledene deel had uitgemaakt, de heeren.P. H. Romeijn, notaris te Warmond en mr. J. M. Hempenius candidaat-notaris, de heer Rübenkamp Bergmeyer, praeses van de R. K. Studentenvereeniging,, Sanc- tus Augustinus" en zéér vele vrienden en kennissen van den ontslapen geneesheer. I Na de absoute werd het stoffelijk over- VOOR DE MISSIE. Bereikte bedrag f 23.70 Daarby kwam van: Fam. J. Nf 5.— Fam. D2.25 N.Nf 1 N.Nf 1 Fam. D. Lf Mevr. 10-— Voor den vrede N.Nf 1. 44.25 Aan al dezen, die ik mijn vrienden mag noemen, mijn besten dank. Gode zij dank, zit er nu groei in Uw steun, waarvoor ik U zeer dankbaar ben. Maar het ziin nog een maar een goede tien dagen vóór mijn ver trek en hoe dankbaar ook met dit be drag doe ik nog niet veel. Help my dus verder EnGod zegene U allen. Father G. GUSSENHOVEN, Groenhovenstraat 3 Leiden. Missionaris van de Kameroen. schot naar het graf gedragen, terwijl het koorgezang, gewagend van paradijs en eeuwige vreugde, opging en samensmolt met het plechtstatig ruischen van de hoo rnen. Toen werd de kist aan de goede aarde toevertrouwd en het stoffelijk overschot ter ruste gelegd bij dat van zijn echtgenoote, vereend in het graf, vereend ook, naar wij vast verhopen, in den hemel. Dat zij beiden rusten in vrede. HAAGSCHE POLITIERECHTER Dokter opgelicht. Een werklooze, zekere B., had geen werk en geen geld en was daarom op de idee gekomen om op andere manieren geld te verkrijgen maar waarmede bij tevens met den strafrechter in aanraking zou komen, want hy was naar een dokter te Wasse naar gegaan en had dezen verteld, dat hij een betrekking kon krijgen, maar daar dat hem het geld ontbrak om de passende kleeding aan te schaffen. Verdachte maakte nogal een behoorlijken indruk, maar toch wilde de dokter eerst wel informaties inwinnen. Verdachte had toen een telefoonnummer opgegeven alwaar een persoon zou zijn, die gunstige inlichtingen zou kunnen geven. Het behoeft natuurlijk niet gezegd te worden, dat de man van het telefoonnummer mede in het complot was. Zoodat de inlichtingen natuurlijk prachtig waren en wel dusdanig, dat de dokter 15.aan verdachte had gegeven. Dankbaar was hij naar huis gegaan, maar de dokter was opgelicht voor de 15. Bij nog meerdere personen had men dezen truc met succes toegepast. Het slot van het geval was natuurlijk, dat het uitge komen was en dat de Politierechter het laatste woord had. Verdachte bekende vol mondig, waarna de Officier twee maanden gevangenisstraf eischte. De Politierechter was van meeming, dat verdachte minderwaardig gehandeld had en veroordeelde hem tot een maand ge vangenisstraf. Het was de verkeerde. Zekere K. uit L e i d e n had nog een ap peltje te schillen met meneer B.„ maar al vorens het appeltje geschild werd, had K. alcohol ingenomen vanwege de toekomstige daden. Hy had geen maat geweten, zoodat hij wat men noemt „kachel", en wel in hevige mate, was geworden. Nadat dus het vuurwater was ingenomen was verdachte met een Indianengehuil den openbaren weg opgegaan om zijn vijand te zoeken en te behandelen. Maar.... hij verkeerde in zulk een toe stand van nevelachtigheid, dat hij de men schen niet meer van elkaar kon onder scheiden en alles in een waas zag met als gevolg, dat hij plotseling dacht zijn vij and te zien staan praten met een ander en dus er op los sloeg en wel zoo hard, dat de niets vermoedende vreemdeling nergens meer belang in stelde en op de stiaat kwam te zitten, alwaar hy nog een schop in ont vangst mocht nemen. In zijn dronkenschap had K. echter een wildvreemde gevloerd en zijn dronkenschap was wel zoo erg, dat hij zijn eigen spiegelbeeld in een winkel ruit begon te bevechten met als gevolg, dat er ook nog een ruit aan diggelen ging. Zoowel de Officier als de Politierechter vonden deze dronkemansdaad hoogst ernstig, temeer daar verdachte als een wil deman een ieder te lijf wilde gaan. Eisch en uitspraak werden een geldboete van 10.subs. 10 dagen en bovendien nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met drie jaar proeftijd. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. heer F. H. J. A. Cor net benoemd tot Pastoor te Boskoop; en den Weleerw. heer B. J. M. Schneiders, thans Kapelaan te Hillegom (H. Mar- tinus) tot Pastoor te Haarlemmermeer (H. Franciscus van Sales). ST. JOZEF-MISSIECONGREGATIE VAN MILL-HILL. Maatregelen ten opzichte van studenten in verband met intern, toestand. Naar de „Msb." verneemt zullen de Ne- derlandsche studenten-theologanten van de St. Jozef-Missiecongregatie van Mill Hill (Engeland) in verband met den oorlogs toestand in Engeland, die thans nog met vacantie hier in het vaderland vertoeven, dit jaar niet naar Mill Hill vertrekken voor de voortzetting hunner studiën, doch on voorziene omstandigheden voorbehouden, deze studiën te Roosendaal vervolgen en zoo noodig voltooien. In verband hiermede zullen de 58 stu denten van het Studiehuis te Haelen (L.) waar de twee hoogste klassen van het Klein Seminarie gevestigd zijn met ir.gang van Maandag 18 September a.s. deze studiën gaan maken in het St. Jozef-studiehuis te Tilburg, waar dan alle 4 laagste klassen zullen worden gegeven. De 59 philosofie- studenten, die anders te Roosendaal hun colleges zouden volgen, zullen met ingang van Donderdag 21 September het studie huis te Haelen bevolken, waar deze colle ges dan zullen worden gegeven, zoodat het St. Jozef-Missiehuis te Roosendaal vrij zal komen om daar de 63 Nederlandsche theo loganten voor hun laatste studiejaren te kunnen huisvesten. De mogelijkheid zal, by een langen duur van deze bijzondere omstandigheden, niet uitgesloten zijn, dat na het voltooien van deze studiën de Nederlandsche nieuwe Fa thers van de Congregatie van Mill Hill, aan het eind van het studiejaar, ook te Roosen daal de H. Priesterwijding zullen ontvan gen. De Engelsche studenten, die anders hun philosofie te Roosendaal zouden maken, blijven nu in Engeland, waar zij de philo- sofieklassen zullen doorloopen om vervol gens te Mill Hill hun eindstudiën te vol tooien. Binnenland HOOGE RAAD VAN ARBEID. Bij K. B. van 7 September 1939 zijn be noemd tot adjunct-secretaris van den Hoo- gen Raad van Arbeid in vasten dienst mr. H. J. Schölvinck - en jhr. Mr. E. B. F. R. G. Wittert van Hoogland, beiden ad junct-secretaris van genoemden raad in tydelyken dienst, te 's Gravenhage. BRAND IN EEN POETSMIDDELEN- FABRIEK TE HAARLEM. Vanmiddag heeft in de „Lincoln"-poets- middelenfabriek aan het Donkere Spaarna te Haarlem een hevige brand gewoed. Door met zeven stralen groote massa's water uit het Spaarna en de waterleiding in de vlammenzee te werpen, was men na ruim anderhalf uur het vuur meester. Korten tijd nadat de brand was uitge broken ontdekte men, dat in den tuin ach ter de fabriek een kinderwagen van de buren stond met twee babies erin. Na een klimpartij over de schutting wist een em ployé van de machinefabriek de kleinen nog juist bijtijds in veiligheid te brengen. Buitenland VAN HET WESTFRONT Het Fransche legcrbericht Het Fransche legerbericht van heden ochtend vermeldt: „Aan het geheele front was het vannacht kalm. Er was plaatselijke activiteit van de vooruitgeschoven posten." Voorts wordt gemeld: „Er worden reeds groote aantallen 'strijd krachten van Polen naar het Westelijk front overgebracht. De Fransche zijn hier gemiddeld twintig kilometer vooruit ge gaan over een front van 55 K.M. De Fransche kanonnen beheerschen nu feite lijk het dal van de Saar, waar de hoog ovens thans koud en de mijnen zonder werkvolk zijn, waardoor Duitschland ver stoken is van belangrijke hoeveelheden ijzer en steenkolen." BOMBARDEERING VAN LEMBERG. Volgens een Russische radio-uitzending. LONDEN, 18 Sept. (A. N. P.) In een mededeeling van het Britsche ministerie van voorlichting wordt verklaard, dat op 16 September in een Russische radio-uit zending uit Moskou werd medegedeeld, dat bij de bombardeering van Lemberg (Lwow) door de Duitschers 20.000 burgers v/aren gedood en dat de Duitschers vluch telingen uit Lublin met machinegeweren hebben beschoten. BRITSCHE KRUISER GETORPEDEERD. LONDEN, 18 Sept. (A. N. P.). De Britsche admiraliteit deelt mede: De Britsche kruiser „Courageous", welke na den oorlog werd verbouwd tot vliegkampschip, is tengevolge van een aanval van een vijandelijke duik boot verloren. Dc overlevenden zijn opgepikt door torpedojagers en koopvaarders, die nu naar de haven terugkeeren. De duik boot werd direct krachtig aangevallen door torpedojagers en, naar men ge looft, tot zinken gebracht. De „Courageous" werd in Augustus j.l. by de reservevloot geplaatst. Aan boord bevond zich een beperkt aantal vliegtuigen voor aanvullende diensten. BESPREKING TUSSCHEN JAPANEEZEN EN RUSSEN. NANKING, 18 Sept. (A. N. P.). De twee de preliminaire ontmoeting tusschen de Japansche en Russische parlementairen ter bespreking van de details van de wapen- slilstandsovereenkomst, is geschied hal verwege de Japansche en Russische stel lingen, of om juister te zijn op anderhal- ven kilometer van beide stellingen. De bij eenkomst begon Zondagavond tegen zes uur. De ontmoeting duurde veertien minuten. De parlementairen drukten bij het afscheid- nemen elkander de hand. leiden. 6 e b o r e n Maria Pieternella dochter van P. van Hove en A. Jansen Rudi Ar thur, zoon van J. Talens en T. J. v. Halen Ondertrouwd: J. P. Ouwerkerk jm 27 jaar en W. M. van Vugt jd 27 jaar L de la Rie jm 24 jaar en S. M. v. d. Steen jd 21 jaar K. Teske jm 18 jaar en A. v. d. Mee jd 18 jaar P. v. d. Weyden jm 26 jaar en M. Zandvliet jd 20 jaar F. v d. Woerd jm 27 jaar en A. D. J. Barten jd 19 jaar P. J. v. d. Mark jm. 22 jaar cn D. J. v. d. Laaken jd 21 jaar J. Hanno jm. 24 jaar en H. v. d. Zanden jd 21 jaar G. P. Latcrveer jm 23 jaar en H. C. Breedeveld jd 23 jaar. Overleden: A. H. Lubbers, dr. 3 dagen G. M. Dee wedr. 68 jaar P. v. Duuren, ongehuwd 79 jaar. Maandagmiddag formeelc ontmoeting. Na de beide preliminaire ontmoetingen op Zaterdag en Zondag werd besloten de formeele bespreking der parlementairen Maandagmiddag om vier uur te doen aan vangen op een punt halverwege de Japan sche en Russische linies. De Japansche delegatie zal onder leiding staan van generaal-majoor Fujimoto. GEEN NTET-AANVALSPACT MET SOVJET-RUSLAND? TOKIO, 18 September (A.N.P.). De woordvoerder van de Japansche regeering heeft verklaard, dat Japan al zijn inspan ning zal concentreeren voor een regeling der Chineesche aangelegenheid en dat het daarom bereid is met ieder vreemd land, met inbegrip van de Sovjet Unie, ten aan zien van alle hangende kwesties tot over eenstemming te komen, doch dat niet wordt overwogen een niet-aanvalspact met de Sovjet Unie te sluiten. Er zijn met de Sov jet Unie nog zoo veel kwesties hangende. STREICnER UIT ZIJN FUNCTIES ONTHEVEN? Hij zou in inrichting voor zenuwlijders zijn opgenomen LONDEN. 17 September (A.N.P.) Vol gens de „Daily Express" zou Julius Strei- cher, de leider der anti-semietische cam pagne in Duitschland, zijn gearresteerd. Hij wordt bewaakt in het sanatorium van Ho- henlychen bij Berlijn. Hij werd ontheven van zijn functies van gouwleider, zijn fortuin werd verbeurd verklaard en volgens het blad mag hij zich gelukkig prijzen dat hij nog leeft. Na een ruzie met de rijksweer over een adjudant van Streicher, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan spionnage en derhalve zelfmoord moest plegen, zou Streicher op order van Goering zijn gearresteerd. Hij had gevraagd zijn adjudant met mi litaire eer te laten begraven. De generaal van de rijksweer had daar bezwaar tegen gemaakt. Hierover in woede ontstoken had Streicher den generaal beleedigd. De generaal insinueerde hierop, dat de levenswijze van den leider der Duitsche anti-semieten niet in overeenstemming was met zyn normale inkomsten. Streicher zou hierop hebben geantwoord: „Waarom zou ik niet, not als de anderen, iets apart leg gen? Kijk maar eens wat Goering doet". De generaal bracht deze woorden over aan Goering, die een onderzoek gelastte dat heeft uitgewezen, dat Streicher voor eigen gebruik belangrijke bedragen afhield van het door den staat van de Joden in beslag genomen geld. Het zou aan de inmenging van Hitier zijn toe te schrijven, dat Streicher aan den dood ontsnapt Is. (Dit bericht laat het A.N.P. geheel voor rekening van de „Daily Express"). HEVIGE AARDSCHROKKEN IN OOSTENRIJK WEENEN, 18 September (A.N.P.) Vanmiddag heeft het seismografisch insti tuut te Weenen een krachtige beving ge registreerd. De haard der bevin.g„ welke door veertien na-stooten werd gevolgd, lag op 70 K.M. ten Zuidwesten van Weenen bij Fuchberg. Bijna alle huizen aldaar hebben schade opgeloopen. By de instorting van een huis werden twee personen gedood. OTTO WELS OVERLEDEN. PARIJS, 18 September. (A.N.P.) Het socialistische dagblad „Populaire" meldt, dat de oud-voorzitter van de Duitsche so ciaal democratische party, Otto Wels, te Parijs is overleden. Wels, was in 1873 te Berlijn geboren Na het aan de macht komen van het na zibewind week hij uit naar Tsjecho-Slowa- kije, waar hy zich vestigde te Karlsbad als lid van de redactie van de „Neuer Vor warts", de voorzetting van het opgeheven hoofdorgaan der S.P.D. „Vorwarts." Zijn Duitsche staatsburgerschap werd hem ontnomen. Toen de toestand in Tsje- cho-Slowakije dreigend werd en de redac tie van de „Neue Vorwarts" naar Parijs werd overgeplaatst, vestigde ook Otto Wels zich in de Fransche hoofdstad. WISSFLNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.02 Berlijn 75.50 Parijs 4.01 Brussel 32.20 Zwitserland 42.67l/2 Kopenhagen 36.55 Stockholm 44.95 Oslo 42 60 New York 1.88»/ia

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3