RECTORAATSOVERDRACHT LEIDSCHE UNIVERSITEIT RADIO-PROGRAMMA'S LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN Wilt U iets weten? MAANDAG 18 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 der Prof- dr. P. C. Flu over: het afgeloopen jaar, klachten en verlangens der medische faculteit, geestelijke en moreele herbewapening, collegegeld en prijsvragen DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 By de overdracht van het rectoraat der Leidsche Universiteit door prof. dr. P. C. Flu aan zijn opvolger prof. dr. F. Muller heeft eerstgenoemde een uitvoerig over zicht gegeven van de lotgevallen der Leid sche universiteit in het afgeloopen jaar. Na de geboorte van de tweede prinselijke telg en het bezoek van Z.K.H. Prins Bernard aan de Leidsche universiteit te hebben vermeld, memoreert spr. allereerst het overlijden van jhr. L. E. M. von Fisen- ne, curator der universiteit, van prof D. van Blom, lid, en prof. F. G. Scheltema en W. Nolen, oud-leden van den Acad. Senaat. Prof. Flu maakte verder melding van het aftreden van de professoren de Blé- court, Vogel, Holst en Holleman, alsmede van de benoeming van buitengewoon tot gewoon hoogleeraar van de professoren de Jongh en Goddijn, door welke benoeming spr. het hun gedane onrecht hersteld noemde. PROF. DR. P. C. FLU, de aftredende rector magnificus. Spr. vergeleek daarna de universiteit, dank zij haar docenten, die als alle sterve lingen eens van dezen aardbol zullen ver dwijnen, maar wier taak steeds door een volgende generatie wordt overgenomen, voortgezet en veelal verruimd, met een levend organisme, dat er steeds op uit is verliezen van voor zijn bestaan gewichtige bestanddeelên zoo snel mogelijk te regene- reeren. Gedurende het afgeloopen aca demie-jaar was de gelijkenis met een levend organisme ook in dit opzicht tref fend omdat evenals een organisme het geen verloren is gegaan in overmaat pro duceert, ook het aantal nieuwe leerkrach ten grooter is dan hetwelk de universiteit verloor. Dit zeide spr. ter inleiding van de mede- deeling betreffende de nieuw benoemde hoogleeraren, tien in getal, waarvan er vijf nog geen gelegenheid hadden hun intree-rede uit te spreken. Daarnaast me moreerde spr. de instelling op 27 Juni j.L van een bijzonderen leerstoel voor de Vondelstudie, die bij het afsluiten van dit academie-jaar nog niet bezet was. Bij zonderen dank brengt spr. aan prof. J. W. Muller, den ruim tachtig-jarige, en prof Knappert, die na hun emeritaat als docent aan de universiteit verbonden ble ven, doch thans gemeend hebben te moeten bedanken, een besluit dat spr. hoe on gaarne ook niet anders dan kon eerbiedigen. Niet minder dan elf privaatdocenten werden gedurende het afgeloopen jaar tot het geven van onderwijs toegelaten. De veranderingen in het Universiteitsgebouw. Nog maals het Boerhaavekwartier. Spr. memoreerde vervolgens de ver schillende veranderingen, welke er ten op zichte van de verschillende universitaire gebouwen in het afgeloopen jaar plaats hadden en wees in het bijzonder op de verbouwing van het universiteitsgebouw zelf, dat een nieuwen vleugel rijker werd. Het thans verkregen complex localiteiten steekt wel heel gunstig af bij hetgeen vroeger voor dezelfde doeleinden ter be schikking stond. Het tegenwoordige academiegebouw, wij allen weten het zoo ging spr. verder is de derde woning welke de universiteit sedert haar stichtig betrok. Reeds in 1581, d.i. zes jaar na de stichting dezer universiteit,, werd het in gebruik genomen en wy bevinden ons thans in dezelfde zaal, die toen reeds als aula dien de. Het academiegebouw is nog steeds een eerbiedwaardig bouwwerk, aan eiken Lei- denaar wegens zijn historische beteekenis dierbaar, maar de toename van het aantal te doceeren vakken, de differentiatie der wetenschap, met als gevolg, de gestadige groei van het aantal docenten en de steeds maar wassende toeloop van studenten, ge combineerd met de veranderde inzichten omtrent de eischen door de hygiëne te stellen aan localiteiten, waarin aan een groot aantal personen onderwijs moet wor den gegeven, waren oorzaak, dat de col lege-zalen reeds lang niet meer voldeden. Als wijze mannen, die weten, dat groote wijsheid schuilt in het wachten en die zich tengevolge van hun eerbied voor het historisch gegroeide vastklampten aan het oude gebouw met een liefde die verhin derde, dat ter verbetering van een en ander ook maar het geringste uit zijn muren werd gebroken, ook al zou hun tegenstand hun het bezit van een modern projectieapparaat kosten, zooals inder daad jaren geleden gebeurd is, hebben de collega's der A. faculteiten gewacht op een verbetering, die naar zij hoopten en ver wachtten zou en moest komen, met intact laten van het oude gebouw.... en ziet hoe hun wijs wachten is beloond. Moge ook de wijsheid van de medische faculteit, die reeds jaren lang vraagt en wacht tot nog enkele van haar gerecht vaardigde klachten, die stellig de aandacht der betrokken autoriteiten hebben, zullen worden verhoord en opgeheven, beloond worden en moge dit zijn in korteren tijd dan het wachten der A. mannen geduurd heeft. Nog steeds moet de physiologie, hoewel de autoriteiten een verandering voorstaan, zich bij de onhoudbare toestanden die in collegekamer en practicumruimte bestaan neerleggen, toestanden die oorzaak zijn, dat studenten wier ouders toch collegeld betalen, opdat hun kinderen de colleges van den hoogleeraar behoorlijk zullen kun nen volgen, veelal geen plaats in de college kamer kunnen bemachtigen. Nog steeds staan op het terrein van het Boerhaavekwartier twee gebouwen leeg die aan hun bestemming zijn onttrokken; nog steeds zijn als een gevolg daarvan de kli nieken en poliklinieken van neurologie en psychiatrie in ver van elkander gelegen gebouwen ondergebracht en zulks niet slechts ten nadeele van het onderwijs, maar veelal ook van dat der patiënten. Door de moeilijke financieele omstandig heden daartoe genoodzaakt heeft men, in stede van het vraagstuk breed aan te pak ken, voor de neurologie een oplossing ge vonden, die wel is waar, vergeleken met hetgeen vroeger beschikbaar was, als een groote verbetering mag worden beschouwd maar verkregen werd door de neuriologie van de psychiatrie te scheiden en beslag te leggen op localiteiten, die aan de chirurgie werden ontnomen. En tenslotte zal het Boerhaavekwartier niet eerder den naam van Cité medicale waardig zyn, dan nadat ook hygiëne, -bac teriologie en tropische hygiëne een hun waardige huisvesting in dat kwartier heb ben gevonden. Geestelijke en moreele herbewapening. Spr. releveerde vervolgens de verschil lende schenkingen aan de bibliotheek en andere universitaire instellingen, de diverse herdenkingen, welke in het afgeloopen jaar plaats vonden en herinnerde in korte woorden aan het manifest der studenten als gevolg van de opwekking van H.M. de Koningin tot geestelijke en moreele her bewapening, welke gedachte in Leiden reeds nader uitgewerkt werd Immers zij, die in de gelegenheid waren naar de welsprekende en sympathieke rede te luisteren, die door den Praeses van Sanctus Augustinus ter gelegenheid van de Diësviering dier Vereeniging in 1939 werd uitgesproken, zaïllen hebben gevoeld, hoe levendig het verlangen tot deze samenwer king hij vele studenten aanwezig is. Moge de toekomst getuige zijn van het feit, dat onze studenten gedurende hun academiejaren, al behoor en zij tot verschil lende organisaties en al hebben zij het rotsvaste voornemen het eigene en karak teristieke van die organisatie te bewaren en historisch gegroeide tradities angstval lig te koesteren en te blijven volgen, toch eendrachtelijk zullen samenwerken zoodra het gaat om behartiging van belangen die in het Universitair verband de belangen en het welzijn van het vaderland raken. Mogen de studenten bedenken, dat zij in een voor hen niet te verre toekomst geroe- PROF. DR. F. MULLER, de nieuwe rector magnificus. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin- oeDvestgracht 30. pen zullen worden, taak en leiding over te nemen van hen die deze thans bezitten. Het zou voor het welzijn en de grootheid van de natie een belangrijk gebeuren zijn, indien de studeerende jongelingschap zich reeds gedurende zijn universitair bestaan ook moreel en geestelijk in den door onze Koningin gedachten zin, op de samenwer king, die voor hen in de maatschappij nood zakelijk zal worden, zouden willen voor bereiden. Het aantal studenten, college geld en prijsvragen. Het aantal studenten bedroeg dit jaar 2417, d.i. 43 minder dan in het vorige jaar. Het aantal vrouwelijke studenten steeg van 599 tot 628. Het aantal promoties was 72, zeventien minder dan het vorige jaar. In het vervolg van zijn rede stond spr. stil bij het ingediend wetsontwerp tot ver hooging van het collegegeld en bij het schrijven, dat het rectorencollege in ver band hiermede tot den minister en tot de leden der Tweede Kamer heeft gericht en waarin wordt uiteengezet, dat de voorge stelde regeling groot nadeel aan het hooger onderwijs zal 'berokkenen. Hierna verzocht spr. den pro-secretaris van den Senaat verslag te willen uitbren gen betreffende de prijsvragen der univer siteit. Op de prijsvraag van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid kwam slechts één ant woord in, dat naar het oordeel der facul- teit niet voor een onderscheiding in aan merking komt. Op de prijsvraag van de Faculteit der Geneeskunde, luidende: „De faculteit vraagt een onderzoek naar de embryolo gische ontwikkeling van de kernen van den hypothalamus", zyn twee antwoorden ingekomen. Het eene was van den heer W. Luyendijk, med. cand. aan de Leidsche Universiteit en werd bekroond met de gouden medaille, het ainder, van den heer R. Diepen, semi- arts aan de Gem. Universiteit te Amster dam, verwierf een eervolle vermelding. Prof. Flu bood den heeren vervolgens de gelukwenschen van den Senaat aan en reikte de gouden eerepenning aan den heer Luyendijk uit. In zijn slotwoord wees spr. vervolgens nog op de ernstige tijdsomstandigheden, vroeg van allen hun plicht te doen en meer dan dat voor Koningin en Vaderland en droeg vervolgens dé" rectorale waardigheid over aan zijn opvolger, prof. dr. F. Muller. Bnfteitlandsclie Berichten BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTOBUS IN PALESTINA Een-en-twintig dooden Bij Ramleh, op den weg Jeruzalem Tel-Aviv, is een autobus in botsing ge komen met een trein. Er zijn 21 dooden en 5 gewonnen. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë De positie der K.L.M.-postvliegtuigen was gisteravond als volgt: Op de uitreis landde de „Gier" te Basra. Op de thuisreis arriveerde de „Torenvalk" te Rangoon. Surséance van betaling: 14 Sept. 1939 is definitief surséance van betaling verleend aan de Handelsvennoot schap o. d. Firma Gebrs. Blonk, te Lei den, en haar leden P. J. Blonk, te Oegst- geest en F. M. Blonk te Oegstgeest, voör den tijd van zes maanden. 14 Sept. 1939 is definitief surséance van betaling verleend aan de Handelsvennoot schap o.d. Firma N. Blonk en Zn., te L e i d- schendam, en haar leden N. J. Blonk, te Leidschendam, C. W. Blonk, te Leid- schendam, A. J. Blonk, te Leidschendam, P. J. Blonk, te Oegstgeest en F. M. Blonk, te Oegstgeest, voor den tijd van zes maan den. V r a a g: Ik heb veel last van mieren in de keuken. Hoe kan ik die verdrijven? Antwoord: U kunt mieren bestrij den met Dertox, hetwelk geen vergif is voor mensdhen of huisdieren en dus over al gebruikt kan worden. Het moet zoo wor den aangewend, dat de mieren worden ge raakt, of het moet zoo worden neergelegd, dat de insecten er door loopen, hetgeen kan geschieden door b.v. randjes neer te leg gen van 2 c.M. breed en 1/2 c.M. hoog voor deuren en ramen of door rijkelijk strooien tusscfhen straatsteenen, kieren en gaten. Mieren, met Dertox geraakt, sterven spoe dig. Vraag hierover by een drogist. HILVERSUM H. 301.5 M. KRO-Uit- zending 4.00—5.00 HIRO. 8.00—9.15 Gramofoonplaten 10.00 Gramofoon- platen 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Opening van de Staten-Generaal en troonrede door H.M. de Koningin. In de pauzes: Gramofoonplaten 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gramofoonplaten 3.10 Het KRO-Kamerorkest 4.00 Gramofoon muziek 4.05 Causerie: „Een theosoof over enkele huidige problemen" 4.20 Gramofoonplaten 4.45 Berichten 4.50 Gramofoonplaten 4.55 Causerie „De I.O.G.T. en haar internationaal karakter" 5.10 KRO-Melodisten en solist 5.45 Felicitaties 6.05 KRO-Melodisten 6.35 Sporthalfuur 7.00 Berichten 7.15 Land. en tuinbouwcauserie 7.35 Gra mofoonplaten 8.00 Berichten ANP, Me- dedeelingen 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht 9.15 Causerie: „De goede oude Hollandsche wereld van de eerste spoortrein" 9.30 Orgelconcert 10.00 KRO-Orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 KRO-Boys en solist 11.10 Bertus van Dinteren en zijn orkest 11.3012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO- Uitzending. 8.00 Eventueel berichten ANP, gramofoonmuziek 9.00 Gramo foonplaten 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten 10.30 Voor de vrouw 10.35 AVRO-Amusementsorkest (opn.) II.00 Causerie „De vrouw en het wereld beeld" 11.10 Wenken voor de huishou ding 11.35 Omroeporkest en solisten (opn.) 12.30 Opening van de Staten- Generaal en troonrede door H.M. de Ko ningin (ca. 12.45 eventueel berichten ANP) 2.00 Gramofoonplaten 2.15 Ensemble Jetty Canter 3.00 Declamatie 3.25 Ensemble Jetty Cantor 4.00 Pianovoor dracht 4.30 Kinderkoorzang 5.00 Kindèrhalfuur 5.30 Omroeporkest en gramofoonplaten 7.00 AVRO-Dans- orkest 7.30 Orgelspel 7.45 Troonrede door H.M. de Koningin (opn.) 8.00 Be richten ANP, eventueel: „Vraag en ant woord" 8.20 Causerie: „De bewegelijke wereld" 8.35 Gevarieerd programma 9.45 Causerie „De millioenennota" 10.15 Gramofoonplaten 11.00 Berichten ANP. Hierna: Orgelspel 11.30—12.00 Gramo- DROITWICH. 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 6.20 Gramofoon platen 7.20 Concert 8.20 Gramofoon platen 9.20 Blaasmuziek 10.2011.20 Gramofoonmuziek 12.20 Het Omroep orkest 2.203.20 Populair concert 4.20 Het Omroepkleinorkest 6.20 Otto Döbrindt's orkest 8.20 Het Omroepkoor en -orkest en solisten 10.20 Het Omroep kleinorkest, Joe Bund's kwartet en bariton 12.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL. 3.22 en 484 M. 322 M.. 12.20 Omroeporkest 12.50 Gramofoon platen 1.30 Omroeporkest 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Revue-proggramma 10.3011.20 Gra- mofoonmmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroepdans orkest 6.35 Gramofoonplaten 6.50 Viool en piano 7.35 Literair-muzikaal programma 8.20 „Le Déluge", opera 9.35 Omroepsymphonie-orkest en Omroep koor 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.20 Zie Keulen (11.0511.20 Berichten) 12.203.20 Nachtconcert (2.202.40 Pauze). GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 3de Programma: 8.00 Keulen 10.50 Deutschlandsender of diversen 12.20 Brussel VI. 2.20 Keulen 2.50 R. Dan- mark of diversen 4.50 Keulen 5.20 Brussel VI. 7.07 Keulen 8.20 Brussel Fr. 9.20 Brussel VI. 11.20 Berichten BR. VL. daarna Boedapest of diversen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 Engeland (Berichten, daarna BR. VL. 9.20 Engeland 1.05 Radio Parijs 1.50 Brussel Fr. 2.20 Engeland 6.35 Brussel Fr. 7.20 Brussel VI. 7.35 Brussel Fr. 7.50 Radio Parijs 8.20 Brussel VI. 9.05 Engeland 9.35 Brussel Fr. 10.20 Breslau (Berichten) 10.30 Brussel Fr. 10.55 R. Danmark of diversen. In naam der Koningin heeft de minister van Binnenlandsche Zaken Zaterdag middag de zitting der Staten Generaal gesloten. Een overzicht in de vergader zaal tijdens het voorlezen der sluitingsacte. De nieuwe flottieljeleider Jacob van Heemskerck" is Zaterdag te Amsterdam te water gelaten. Het schip glijdt in zijn element.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10