VRAGEN EN ANTWOORDEN Wat te doen en wat te laten. RECHTZAKEN Voor de Kinderen Will U Iets welen? RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HERKENNINGSTEEKENEN VLIEGTUIGEN. Zooals men weet bestaan de nationali- teitsteekens voor de Nederlandsche- leger en marinevliegtuigen uit op den vleugel en romp aangebrachte cirkels, verdeeld in drie sectoren, welke in roode, witte en blauwe kleuren zijn beschilderd. Nu zijn ook de Fransche en Engelsche militaire vliegtuigen voorzien van herken- ningsteekens in dezelfde kleuren, welke weliswaar op andere wijze in cirkels zijn aangebracht, doch zeer verwarrend kun nen werken, vooral wanneer het element „zenuwen" een rol gaat spelen. In verband hiermee, zoo verneemt „Het Handelsblad" heeft de regeering besloten in de herkenningsteekens voor Nederlandsche vliegtuigen een veran dering te brengen. Bij wijze van proef heeft men van een aantal vliegtuigen de rood-wit-en-blauwe sectoren ver vangen door een volledigen oranje cir kel met een zwarten rand. Reeds van grooten afstand valt dit verschil op en men mag deze verandering dan ook wel als een gunstige beschouwen. Mocht de oranje cirkel als vast na- tionaliteitsmerk voor militaire vlieg tuigen worden aangenomen, dan zullen alle vreemde mogendheden hiervan op de hoogte worden gesteld. OVERDRACHT BLOEMBOLLEN TEELTVERGUNNINGEN. Sierteeltcentrale heeft besloten er een einde aan te maken. We vernemen van bevoegde zijde, dat de Nederlandsche Sierteeltcentrale heeft besloten, een einde te maken aan het overdragen van bloembollenteelt vergunningen. De overdrachtsleges, die voor het loo pend seizoen reeds bij de Centrale zijn ge stort, zullen aan de aanvragers worden gerestitueerd; de ingediende aanvraagfor mulieren zullen niet in behandeling wor den genomen. Of nog op andere wijze in de mogelijkheid van overdracht zal wor den voorzien, staat nog niet vast. Een desbetreffend besluit is eerst te verwach ten na de belangrijke beslissing over de teeltregeling, welke in de komende week zal worden genomen. Het is vrij zeker, dat de teelt zeer krachtig zai worden beperkt. Inmiddels heeft het besluit groote verdie- zen ten gevolge voor die firma's die den handel in teeltvergunning als nevenbedrijf beoefenden, en die ook thans weer een groot aantal aanvragen voor overdracht en overneming gereed hadden liggen. De sierteeltcentrale motiveerde haar be sluit met de verklaring dat de handel in teeltvergunningen in zijn tegenwoordigen vorm onder de tegenwoordige omstandig heden niet in het belang van het vak is. INVOERPRIJSVERSCHIL ROGGE EN ROGGEMEEL. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijs verschil op rogge en rogge meel, voor het tijdvak van 17 tot en met 23 September 1939, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, is vastgesteld op 4.85 per 100 kg. VOORUITZICHTEN VOOR FRUITTEELT GOED. Groentengewassen hadden te lijden van droogte en van luis. De „Staatscourant" bevat een overzicht va nden stand der groenten- en fruitge wassen op 31 Augustus j.L De droogte in de maand Juni heeft op de groentengewassen in den vollen grond een nadeeligen invloed gehad, hoewel de na dien gevallen regen verbetering heeft ge bracht in den stand; hét natte en broeie rige weer deed deze verbetering weer eenigszins teniet. De aantasting door luis en insecten en het optreden van ziekten veroorzaakte veel schade. Tjb verwachtingen omtrent de fruitteelt gewassen zijn over het algemeen goed. Na de periode van regenval kon een aanzien lijke verbetering in den stand van het gewas worden geconstateerd. De aantasting door luis is daardoor sterk verminderd. De aantasting door schurft, het voorkomen van „spint", „loodglans" en „monilia" is zeer verschillend. Mr. Dr. R. REGOUT S.J. Hoogleeraar te Nijmegen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der S. Radboudstichting benoemd tot hoog leeraar in het internationaal recht aan de R. K. Universiteit te Nijmegen den zeer- eerw. pater mr. dr. R. Regout S.J. sedert twee jaren moderator der studenten al daar. „Maasbode" DE KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR DIENSTPLICHTIGEN Hoe deze bepaald wordt Bijna vanzelfsprekend gaan de blikken van duizenden in deze oorlogsdagen uit naar hetgeen de kranten vermelden over de kostwinnersvergoeding, welke het Rijk uitkeert aan hen, die door het verblijf in werkelijken dienst van den kostwinner in het gezin, niet voldoende middelen van bestaan hebben of die niet in staat zijn de kosten van vervanging van den dienst plichtige uit eigen middelen te voldoen. De mededeelingen in de pers (bij het schrijven van dit artikel nog niet ter ken nis gekomen van de gemeenten) over ver hooging van den maximalen vergoedings norm tot ƒ3.per dag en in sommige gevallen nog hooger, zullen velen verblijd hebben. De vele vragen welke links en rechts ge steld worden op welke wijze dan wel deze kostwinnersvergoeding berekend wordt deed ons besluiten hierop, binnen het ka der van een krantenartikel, dieper in te gaan. De kostwinnersvergoeding vloeit al eenigermate voort uit de grondwettelijke verplichting, dat alle Nederlanders, daar toe in staat, op welke wijze dan ook, heb ben mede te werken aan de handhaving van de onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van het grondgebied. Dit is, vergissen wij ons niet, de eenigste ver plichting welke de grondwet uitdrukke lijk aan de Nederlanders oplegt. Indien het verblijf in werkelijken dienst van een dienstplichtige tot gevolg heeft, dat voldoende bestaansmiddelen komen te ontbreken aan personen, welke in een be paalde familieverhouding tot den dienst plichtige staan, en brengt het dienstbe lang mede, dat geen vrijstelling kan wor den verleend, dan behoort, uit 's Rijks kas, een vergoeding toegekend te worden. Ook ten behoeve van vrijwillig dienen den wordt, naar door den Minister in April 1939 gegeven voorschriften, kostwinners vergoeding uitgekeerd. De familieverhouding beperkt zich tot: a. de echtgenoote van den dienstplich tige, b. de bloed- en aanverwanten in de rechte linie, c. andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad, d. pleegouders van den dienstplichtige, e. hen, in wier onderhoud de dienst plichtige ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. De kostwinnersvergoeding gaat niet verder. Deze beperkte groepeering geeft tot veel misverstand aanleiding. Kinderen, onder de wapenen geroepen, die een eigen zaak beheeren, waarvan de vervangings- kosten, voor zoover niet te putten uit de inkomsten van het bedrijf, door de ouders worden betaald, kunnen voor hun ouders geen kostwinnersvergoeding bedingen, indien deze zaak geen bron van inkomsten is voor die ouders. Voor deze gevallen gel den andere regelen. Hierover nader. De normale regeling bij kostwinnersver goeding is, dat bij den burgemeester der woonplaats een verzoek om vergoeding wordt gedaan. Deze burgemeester verza melt de voor toekenning eener vergoeding benoodigde gegevens en zendt de aan vrage, voorzien van zijn advies, aan den Minister van Defensie. In bijzondere omstandigheden (te we ten de tijd, gedurende welken het rijk ver keert in oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden) is de be slissing over de toe te kennen vergoeding gelegd in handen van den burgemeester, onder goedkeuring van den Commissaris der Koningin in de provincie. De verantwoordelijkheid der burgemees ters, in dezen tijd toch reeds groote afme tingen aannemende, is geen sinecure. Evenwel zijn voorschriften vastgesteld aan de hand waarvan de burgemeester, wij zouden willen zeggen gemakkelijk de ver goeding kunnen vaststellen, ware het niet dat met de persoonlijke omstandigheden van de „cliënten" rekening gehouden moet worden. De voornaamste voorschriften worden geput uit het dienstplicht-vergoedingsbe- sluit en de dienstplicht-vergoedingsbe schikking; daarnaast uit de normen, in 1920 voor groepen van gemeenten door den toenmaligen minister van Oorlog vast gesteld. Voor toekenning van vergoeding gelden als voorschriften verder: a. men moet verplicht in dienst zijn, b. het onverplicht in dienst zijn (b.v. vrijwilligers) geeft recht op vergoe ding, indien de minister hiertoe besluit. Dit is n.l. bij circulaire van den minister van Defensie d.d. April j.l. (zooals hier- voren opgemerkt) geschied. Naast de vrij willig in het leger dienenden vallen onder deze groepeering ook de vrijwilligers bij den vrijwilligen landstorm, voor zoover deze althans zich niet hebben verbonden om onderricht te geven bij het vooroefe- nings-instituut. c. de maximale vergoeding gaat een be drag van 2.50 per dag niet te boven. In deze maximale vergoeding zal eerlang wij ziging komen; d. de vergoeding mag nimmer een ver beterde positie van de betrekkingen van den dienstplichtige ten gevolge hebben; e. de vastgestelde vergoeding wordt, in afwijking met de voorheen geldende rege len, niet meer uitbetaald tot en met Don derdag, doch tot en met Zaterdag van elke voor vergoeding in aanmerking komende week; f. op de door den burgemeester vastge stelde vergoeding moet een gedeelte van het militaire traktement in mindering gebracht worden, indien de dienstplichti ge een onderofficiers- of hoogeren rang bekleedt; verder wordt in mindering ge bracht: militaire extra-inkomsten boven een bedrag van f 0.25 per dag boven de normale soldij ontvangen, en vergoeding voor inkwartiering indien de dienstplichti ge is ingekwartierd bij hen, waarvan hij als kostwinner optreedt. SCHAMINéE. Koopt bi| hen, die in Uw Dagblad adverleeren I Gemobiliseerden en Ziektewet. Vraag: Kan een arbeider, die gemo biliseerd is, en ziek wordt, aanspraak ma ken op uitkeering van ziekengeld krach tens de ziektewet? Antwoord: Neen. Ingevolge de be palingen der ziektewet is hij, die ter ver- \ulling van militairen dienstplicht in wer kelijken dienst is, niet verzekerd krach tens de ziektewet. Gemobiliseerden en Ongevallenwet. Vraag: Heeft een arbeider, die tij dens zijn arbeiden, die tijdens zijn arbeid in een verzekeringsplichtig bedrijf (met in begrip van het gaan naar en van zijn ar beid) tengevolge van een oorlogsdaad door een ongeval wordt getroffen, terzake daar van aanspraak op de in de ongevallenwet ten voorziene schadeloosstellingen? Vraag: Hebben de opvarenden en hun betrekkingen van Nederlandsche schepen en sleepbooten, die den Rijn bevaren, aan spraak op schadeloosstelling overeenkom stig de Nederlandsche ongevallenwet 1921, indien een zoodanig opvarende in Duitsch- land als gevolg van een oorlogsdaad door een ongeval wordt getroffen? Antwoord: Naar de thans nog gel dende ongevallenwet ja. Er is echter een wijziging dier wet in voorbereiding, waar bij het risico van oorlogsdaden zal wor den gesteld buiten het risico, waartegen de ongevallenwet verzekert. Nederlanders in Duitecliland. Vraag: Bestaat er gevaar voor Ne derlanders die zich in Duitschland bevin den? Antwoord: Men make zich niet te spoedig ongerust wanneer het bericht uit blijft. Reizigers in het buitenland kunnen zich altijd tot de Nederlandsche consulaire ambtenaren wenden. Toeristen, die hun auto wegens benzine gebrek hebben moeten achterlaten in het buitenland kunnen deze per trein of per boot naar Nederland laten vervoeren. Mocht men de auto willen achterlaten, dan dient men door tusschenkomst van de automobielclub in dat land de grenspa- pieren voor afloop van den geldigheids duur te laten verlengen, daar anders in voerrechten moeten worden betaald. Gemobiliseerden en kostelooze rijwielplaatjes. Vraag: Kan de echtgenoote van een dienstplichtige, aan wien een kosteloos rij- wiel-belastingmerk is uitgereikt, in de plaats van haar man van dit kostelooze merk gebruik maken? Antwoord: Neen. In het algemeen is dit niet toegelaten. Alleen indien de vrouw van een dienstplichtige voor de uitoefe ning van beroep of bedrijf een rijwiel noo- dig heeft kan zij door haar man, indien deze niet zelf een rijwiel voor beroep of bedrijf noodig heeft, voor het gebruik van een kosteloos merk worden aangewezen. Dit moet de vrouw alsdan onder overleg ging van de machtiging van haar man bij den betrokken ontvanger aanvragen. In het onderhavige geval moet daarbij ook het aan den man uitgereikte merk worden in geleverd. Mobilisatie en overuren. Vraag: Mag een werkgever in deze omstandigheden zijn personeel langer laten werken dan bij de arbeidswet is toege staan? Antwoord: Neen. Om overwerk te mogen laten verrichten is een bijzondere vergunning noqdig, die bij het districts hoofd der arbeidsinspectie moet worden aangevraagd HAAGSCHE RECHTBANK. VIER JAREN GEëlSCHT TEGEN JUWEELENHELER. Tegen den Haagschen koopman J. D., die verdacht wordt van heling van een groot aantal juweelen, ontvreemd bij tal van Haagsche juweliers, heeft de Officier van justitie bij de Haagsche Rechtbank, mr. P. R. Blok, een gevangenisstraf van 4 jaar geëischt. RANGEERDER VEROORZAAKTE TREINONTSPORING. Op 9 Juli ontspoorde op het stationsem placement te Barneveld, een dieseltrein, komende uit Amersfoort. De veroorzaker van deze ontsporing, de 56-jarige arbeider- rangeerder G. te Barneveld, iie op eigen gelegenheid een wissel te vroeg had omge gooid, waardoor het laatste gedeelte van den trein ontspoorde, had zich gistermid dag voor dit feit te verantwoorden voor den Utrechtschen politierechter. De man be kende. Vast kwam te staan, dat hij met de bediening van den wissel niets te maken had en hem daarvoor ook geen opdracht was gegeven. De officier van justitie hield rekening met de disciplinaire straf, welke verdachte reeds was opgelegd en eischte een geldboete van 30 gulden, subs. 15 da gen hechtenis. De verdediger, mr. Waslan- der, noemde de daad van verdachte zeer onverstandig en onbegrijpelijk. Pleiter ver zocht een clemente straf, daarbij wijzende op den langen en uitstekende staat van dienst en op de zware disciplinaire straf, o.a. op wachtgeldstelling. De politierechter veroordeelde den arbeider-rangeerder tot 20 gulden boete, subs. 10 dagen hechtenis. Vraag. Wat is de mooiste en kortste weg per fiets van Zoeterwoude na.r Scher- penzeel, en hoeveel K.M.? Hoe laat zijn Zondags de H.H. Missen te Alphen a. d. Rijn, Woerden en Oudenrijn? Antwoord: Zoeterwoude, Koude kerk, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel. Af stand 75 K.M. Wij weten alleen de H.H. Missen te Al phen a. d.. Rijn, nl. 7 uur, 8.30 en 11 uur. In de andere plaatsen zullen de uren even wel niet veel verschillen, alleen zullen in Oudenrijn niet drie, doch hoogstens twee H.H. Missen zijn. WIE ZUN JARIG? Van 15 tot en met 21 September. Op 15 September: Jansje Loomans, Hazerwoude D 244. Marie de Boer, Hansestraat 87. Bartha Verhart, Roz^nsteinstraat 62. Louise v. Hagen, Lindestraat 28. Op 16 September: Gretha Kuijer, Uiterstegracht 64. Tinus v. d. Fluit, N. Brugst. 2. Piet en Aly Rietveld, Voorstraat 53 Katwijk aan den Rijn. Hennie van Zijp, Wald. Pyrmondstraat 70. Fiep de Vroomen, Heerenw. 76a Warmond. Op 17 September: Annie Kelder, Noordeinde, Zevenhoven. Oharles Verstraten, Munnikenstraat 82. Marietje de Grijs, Bakkerkorfstraat 1. Cathrientje v. d. Walle, Hansestraat 13. Nico Lubbe, Wijtebachw. 20 Ocgstgeest. Op 18 September: Annie Bakker, B 420 Roelofarendsveen. Corrie v. d. Akker, Zoeterwoude. Cor Nijssen, Leliestraat 17. Wim Loomans, D. 244 Hazerswoude. Wim v. d. Linden, Breesraat 30. Wim v. Resteren, Kamerl. Onneslaan 6. Op 19 September: Corrie van Leeuwen, Weip. B 64 Z'woude. Catrientje v. d. Walle, Binnenl. 3. Koos de Groot, Leidschevaart N'hout. Op 20 September. Johanna de Jeu, Oude Wetering A 10. Reinier van Tuyn, Nieuwe Rijn 59. Regina Ruigrok, Thorbeckestraat 66. Marietje Waayer, Dr. v. Noortstr. Stompw. Tonnu Nieuwenhuizen, N. Beetstraat 28. Jan Warmerdam, Buurtw. 22, N'Hout. Adje Hendriks, Koningsstraat, 22a. Op 21 September: Bep van Well, Garenmarkt 44. Mien v. Leeuwen, Noord A. A 28 Leimuidcn Jaantje Jansen, Transvaalkade 9a. Tinus Luk, Lange Tienden, 42 Gouda. Johan van Oost, Molenstraat 7a. Bertus Hendriks. Koningsstraat 22a. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me ministens 14 dagen vóór de verjaardag. Zoo ook wie ver andert van woonplaats, straat of huisnum mer of wie een fout in de lijst ontdekt. Nog even wil ik hcrdalen, deze lijst is al leen en uitsluitend voor schoolgaande kin deren bedoeld. OOM WIM. ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding. In de Emmalaan kwam een wielrijder in aanrijding met een luxe auto. Tijdens het passeeren der auto had de wielrijder omgekeken. Dit werd hem noodlottig. Hij slingerde naar links en werd gegrepen. Auto en rijwiel werden beschadigd, terwijl de wielrijder schaaf wonden opliep en over inwendige pijn klaagde. Door de politie werd proces-ver baal opgemaakt. Nabij de Gnephoek had eveneens een botsing plaats tusschen twee vrachtauto's. De eene wagen, bestuurd door S. v. L. uit Koudekerk, de ander door H. P. uit Gou da. Beide; wagens werden aanzienlijk be schadigd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. ZWAMMERDAM Geboren: Anna Jacoba d. van J. Schokker en J. H. Koster. Ondertrouwd: Jacobus van der Horst 23 j., te Rotterdam, en Johanna Ma ria Leliveld 38 j. Overleden: Johanan van Boxtel, wede. van Joh. de Kok, 73 j. Gevestigd: Mej. A. M. van Leeu wen van Reeuwijk Joh. J. Zevenhoven van Voorburg Corn, van Spengen van Reeuwijk E. Joosten van Zevenbergen M. Nilder van Zevenbergen E. C. Boer van Gouda J. Bogaards en gezin van Maarn C. M. Snoek van Weesper- karspel D. J. Gans van Reeuwijk A. W. A. van Winden van Schiebroek. Vertrokken: M. J. Versaevel naar Oude-Tonge M. Schönberger naar Berk hout E. G. Drogh naar Zoetcrmeer G. Groeneveld naar 's-Gravenhage P. van Krieken en gezin naar Zeist A. W. J. Vetter naar Zeist H. M. Mol naar Amsterdam. HOOFDFILMS AANVANGbUUR De Bagatelle Club. (Jack Buchanan, Edw. Everet Hor ton). Een onvergetelijk man. (Anne Shirley, Edward Ellis). Kind-Vrouwtje. (Luise Rainer). Middernacht-taxi (Brian Donlevy, Francis Drake). Havenkwartier (Jean Gabin, Michè- le Morgan). Altijd die vrouw. (Joan Blondell, Mel- vyn Douglas). De trots van de Ma rine. (Charles Bick- ford, Billy Bukrud). Waaghalzen van de Racebaan (Charles Quigley, Dorothy Wilson). De avonturen van Marco Polo (Gary Cooper, Basil Rath- bone). Een soldaat en een jong meisje. (Barba ra Stanwyck, Robert Young). Dramatisch Sensationeel Komische Detectivefilm lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag 27 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 utu rn a tin ée. lederen avond 8 uur. Zondag 27 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. lederen avond 8 uur. Zondag van 4—7 uur. Zaterdag en Woens- iag haL* drie matinée lederen avond 8 uui Zondag van 2—7 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7