Ephesiërs 610-18 BINNENLAND ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Weest sterk in den Heer en in Zijn sterke krachtl Legt aan de wapenrusting Gods, om stand te kunnen houden tegen de listen des duivels. Want niet tegen vleesch en bloed geldt onze strijd, maar tegen heerschappijen en machten, tegen wereldbeheer- schers dezer duisternis, tegen de booze geesten in de lucht. Grijpt daarom naar de wapenrusting Gods, om weerstand te kun nen bieden op den boozen dag, en pal te blijven staan, na alles te hebben volbracht. Op danl Uw lenden omgord met de waarheid, en het pantser der gerechtigheid om; de voeten geschoeid met bereidwilligheid voor de blijde Boodschap van vrede; het schild des geloofs steeds voor u uit, om al de vurige pijlen van den Booze te kunnen smoren; grijpt naar den helm van het heil en het zwaard van den Geest: en dit is het woord van God. SLUITING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENERAAL Vereenigde Vergadering van de beide Kamers in het gebouw van de Tweede Kamer. Hedenmiddag om 2.45 uur is de Ver eenigde Vergadering geopend van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van de zitting, onder voorzitter schap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk, voorzitter van de Eerste Ka mer. De VOORZITTER doet voorlezen een koninklijk besluit, waarbij de minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemach tigd, heden ten drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een ver eenigde Vergadering der beide Kamers re zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorz. benoemt een commissie, die den minister in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen. Deze commissie bestaat uit: de Eerste Kamerleden de heeren Kolff en Gelderman; de Tweede Kamerleden de heeren Kor- tenhorst, Diepenhorst, Wagenaar en Ba- Jetto. Kort daarop treedt de minister van Bin nenlandsche Zaken, voorafgegaan door de leden der comissie de vergaderzaal binnen. De heer VAN BOEYEN, Minister van BINNENLANDSCHE ZAKEN, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de. vol gende sluitingsrede: Hare Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen deze zitting der Staten-Generaal te sluiten. Mocht vanaf deze plaats ten vorigen jare worden gewaagd van vreugdevolle gebeur tenissen in het Koninklijk Huis, welke plaats grepen tijdens de toen afgesloten zittingsperiode van uw hoog college, heden is het gegeven met diepe dankbaarheid in herinnering te roepen, hoe tijdens het thans beëindigd tijdvak uwer werkzaam heid wederom land en volk zich mochten verheugen in de blijde geboorte van een telg van het Huis van Oranje, Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Irene. De zorgvolle internationale verhoudingen hadden tot gevolg, dat in deze zittingspe riode bovenal aandacht besteed diende te worden aan de versterking van de weer kracht des lands. Dank zij uw medewerking mochten een aantal voor het land van bui tengewoon gewicht zijnde maatregelen van wettelijken aard tot stand worden ge bracht. Naast maatregelen tot versterking van het personeel en van het materieel van 's lands weermacht, kwamen een aantal re gelingen tot stand, welke betrekking heb ben op de economische verdediging van het Koninkrijk. Daarnevens mochten een aantal voor stellen, betrekking hebbende op handel, nij verheid en verkeer, tot wet worden ver heven. Bij het voortduren zy het gelukkig in iets afnemende hevigheid van de werk loosheid was uiteraard uw aandacht by her haling en diepgaand gevestigd op maatre gelen, welke tot verlichting van dezen nood zouden kunnen strekken. De Koningin heeft mtf opgedragen u dank te zeggen voor den yver en de toe wijding door u betoond. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. De VOORZITTER sluit, nadat de commis sie den minister heeft uitgeleid en in de vergadering is teruggekeerd, daarop de ver gadering. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Aan de orde is het wetsontwerp: vast stelling van regelen betreffende het gelijk tijdig genot van burgerlijke en militaire belooning ten aanzien van de bezoldigde leden van de rechterlijke macht en van de bezoldigde burgerlyke leden van de mili- tairrechterlijke macht. Minister GERBRANDY zegt, dat, als men formalistisch wil zyn, men strijd met de grondwet kan construeeren. Materieel wordt de salarieering in het algemeen niet aangetast. Er is geen reden, zich tegen dit door de billijkheid geboden wetsontwerp te verzetten. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 22 tegen 14 stemmen (een gemengde stemming). Zonder debat en z.h.st. worden aange nomen de wetsontwerpen: wijziging van de wet van 10 Januari 1920 houdende nadere voorzieningen be treffende de grensbewaking; nadere wijziging en aanvulling van het tweede hoek van het Wetboek van Koop handel. Bij de contingenteeringsontwerpen be antwoordt de Minister van Economische Zaken de heer STEENBERGHE, enkele opmerkingen van het verslag. De vraag of nu moet worden doorgegaan met de con- tingenteeringen, wordt overwogen. Deze wetsontwerpen worden zonder de bat en z.h.st. aangenomen. EEN VERLOFREGELING VOOR DE RECRUTEN IN VOORBEREIDING. Naar wij vernemen is men doende voor de recruten, die nog geen zes maanden onder de wapenen zijn, een verlofregeling voor te bereiden. VRIJWILLIGERS VAN DE LANDSTORM KORPSEN, MOTORDIENST en VAARTUIGENDIENST. De regeeringspersdienst meldt: Vrijwilligers van de landstormkorp sen motordienst en vaartuigendienst, die de meening zijn toegedaan, dat zy niet verplicht zijn om by mobilisatie in werkelijken dienst te komen zich daarbij beroepende op hun bij het aan gaan hunner verbintenis gedane toe zeggingen kunnen, hoewel zij rech tens tot opkomst verplicht zijn, zich rechtstreeks tot den inspecteur van den vrijwilligen landstorm wenden met een gemotiveerd verzoek om in het genot van klein verlof te worden gesteld. In de verzoeken moet het onderdeel worden vermeld waarbij zij thans in werkelijken dienst zijn. Het in het genot stellen van klein verlof zal geleidelijk geschieden, waar bij de voorrang wordt verleend aan vrijwililgers boven den leeftijd van 35 jaar, gezinshoofden en kostwinners. DE KOLENVOORZIENING IN OORLOGSTIJD. De Limburgsche mijnindustrie kan de Nederlandsche behoefte aan brandstof dekken. Eén der tekorten waarmee Nederland in den vorigen oorlog te kampen had, was het nijpend gebrek aan brandstof. Want tegen een (geschat) verbruik van in to taal ongeveer 9 millioen ton stond een pro ductie van 1.8 millicen ton in 1913, welke tijdéns den oorlog steeg tot ruim 4 mil lioen ton in 1920. Maar zelfs deze stijging was nog bij lange niet voldoende om onze behoefte te deken. Vandaar dat er een aanzienlijk tekort ontstond, dat slechts met de grootste moeite kon gedekt worden door een zeer lastigen import en door ont ginning van ander brandstoffen, vooral van bruinkolen, die op groote schaal werd ter hand genomen. De ouderen zullen zich de ongemakken die een en ander meebracht, nog wel her inneren en van deze zijde bereikte ons ook de vraag: hoe zit het met de brand stof-voorziening van Nederland indien eens alle toevoer van brandstoffen uit het buitenland zou worden stopgezet? Het antwoord hierop aannemend, dat wij buiten conflict blijven zou kunnen luiden: Onze Limburgsche mijnen zijn in staat de Nederlandsche kolenbehoeften alleszins te bevrediegn. DE NIEUWE INDIë-DIENSTREGELING DER K. L. M. Zooals reeds eerder is medegedeeld heeft de K.L.M. besloten den Indië-dienst voorloopig tweemaal per week uit te voe ren tusschen Napels en Batavia. Voor de komende week zullen de vliegtuigen uit beide steden op Maandag en op Donderdag vertrekken en niet zooals ten onrechte is medegedeeld op Dinsdag en op Za terdag. Binnenkort zullen de definitieve vertrekdagen worden vastgesteld. Uiteraard zullen, behalve post, ook passagiers langs deze verkorte Indië- route worden vervoerd. Pasagiers uit Nederland kunnen boeken van Napels af. Zij zullen zich echter per eigen ge legenheid naar Napels moeten begeven om vandaar met het vliegtuig, waar voor zij boekten, door te reizen. Luchtpost voor Indië bestemd voor het vliegtuig van Donderdag dient Maandag a.s. tijdig voor de lichting, welke aanslui ting geeft op de nachtposttreinen ter post te worden bezorgd. DE INBESLAG GENOMEN SCHOLEN. Maatregelen dat onderwijs voortgang vindt. De regeeringspersdienst meldt: Onder leiding van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn besprekingen gehouden over den toestand van het lager onderwijs, ontstaan door het in beslag nemen door de militaire autori teiten van een groot aantal scholen. Bij deze besprekingen bleek, dat in de meeste gemeenten door voorbeeldige samenwer king tusschen de gemeente- en schoolbe sturen, het onderwijs in voldoende mate kan plaats vinden. In de gemeenten, waar in dit tengevolge van het in beslag ne men van alle of vrijwel alle schoolgebou wen nog niet mogelijk is, zullen binnen kort de noodige maatregelen worden ge troffen, opdat ook daar het onderwijs voortgang zal kunen nvinden. De Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is terzake met zijn ambtgenoot van Defensie in overleg getreden.. Indien niet een voldoend aantal scholen zal kun nen worden vrijgegeven, zal door het treffen van noodmaatregelen in het on derwijs worden voorzien. MELKPRIJS EEN CENT VERHOOGD. De Algemeene Vereeniging voor melk- voorziening en de organisatie van melk veehouders, de C.M.C., heeft met goedkeu ring van de regeering besloten de inkoop prijs van de melk met ingang van Zondag 17 September met 1,1 cent per liter te ver- hoogen. Als gevolg hiervan wordt met in gang van denzelfden datum de verkoop prijs met één cent per liter verhoogd. Dit geldt voor de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en een gedeelte van Utrecht. DE „NIEUW AMSTERDAM" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN Hel oponthoud in Engeland Gisteravond is het vlaggeschip van de Nederlandsche koopvaardijvloot, de „Nieuw Amsterdam", te Rotterdam aangekomen. In verband met de onzekere vaart en het oponthoud van ruim drie dagen in Enge land, was er voor deze aankomst groote belangstelling. Deze kwam tot uiting in dichte rijen nieuwsgierigen, die zich gerui- men tijd te voren langs de kaden of op de havenhoofden hadden geposteerd. In verband met de aankomst van Prins Felix van Luxemburg en kroonprins Jan, die de wereldtentoonstelling te New York bezochten, waren de zaakgelastigde van Luxemburg in Nederland, de heer A. Col- lart en de consul van Luxemburg te Rot terdam, de heer C. van Lede, alsook de Italiaansche gezant en diens echtgenoote aanwezig. Voorts kwamen met de „Nieuw Am sterdam" als passagiers mede, de Ameri- kaansche ambassadeur te Brussel, mr. Da- vis, de gezantschapssecretaris mr. Ri chardson en een Amerikaansche militaire attaché. Deze autoriteiten werden ontvan gen door den chef van het protocol, jhr. mr. G. C. J. van Reenen en den chef van den marinestaf, vice-admiraal J. F. Fuerstner. Om negen uur ontstond plotseling bewe ging onder de wachtenden en enkele mi nuten later werden in de verte lichten zichtbaar: de „Nieuw Amsterdam" was in de Rotterdamsche haven aangekomen. Het duurde echter tot ruim tien uiur voor het schip aan den wal lag. Als eersten begaven de officieele perso nen zich aan boord en kort daarna zetten de vorstelijke personen voet aan wal. Na even voor de wachtende fotografen gepo seerd te hebben, spoedden zij zich naar den uitgang, waar een auto gereed stond om hen naar him land terug te brengen. Aangezien kapitein J. J. Bijl aan boord bleef, deed een van de directieleden van de Holland-Amerika-lyn, ons een kort ver haal van de voornaamste gebeurtenissen, die op de terugreis van New-York zijn voorgevallen. Op Dinsdag 5 September ver trok het schip uit New York. Tot men in het kanaal kwam, bemerkte men van den oorlogstoestand maar heel weinig. Onder zeeërs, noch in nood verkeerende schepen waren waargenomen; slechts werden eeni- ge oorlogsschepen gepasseerd. Bij het invaren van het Kanaal ontving de kapitein van de Engelsche regeering een draadloos bevel om door te varen tot de downs en daar te ankeren. Deze order was niet speciaal voor het Nederlandsche schip bestemd, maar werd regelmatig aan alle binnenvarende schepen doorgegeven. Dinsdagmorgen in de vroegte ging men in de downs voor anker en kort daarop kwamen de Engelsche autoriteiten aan boord, om de papieren te controleeren. Alle bescheiden werden meegenomen voor on derzoek en daarna had men slechts te wachten. Woensdag kwamen opnieuw Engelsche autoriteiten aan boord en werd de beman ning en een deel van de passagiers onder vraagd. Ook werd het schip onderzocht. In beide gevallen traden de Engelschen uiterst correct en zeer hoffelijk op. Don derdag bleef men voor anker liggen en kre gen zes Engelsche passagiers verlof om aan wal te gaan. Zij werden met een ma rinebarkas daarheen vervoerd. Vrijdag ontving men wederom bezoek van Engelsche autoriteiten, die de 16 Duit- sche leden van de bemanning en een drie tal Duitsche passagiers van boord haalden. Den kapitein werd echter nadrukkelijk medegedeeld, dat het niet zeker was dat deze personen zouden wrden geinterneerd. Een besluit daaromtrent was nog niet ge nomen, maar omdat de Nederlandsche re- geeeing vrrzocht had het schip zoo spoe dig mogelijk vrij tc geven hield men deze Duitschers aar den wal tot over hun lot zou zijn beslist. De Duitsche passagiers, vijftig in getal, werden nogmaals onder vraagd en dit alles gt.cchiedde op zeer cor recte wijze, waardoor de passagiers zno weinig mogelijk hinder ondervonden tij dens hun gedwongen verblijf in Engeland. Hierna kreeg de kapitein toestemming om te vertrekken en volgens de normale route werd de terugtocht naar het vaderland aan vaard. DE RAMP VAN DE „WILLEM VAN EWIJCK". Teraardebestelling van den hofmeester milicien S. C. van Steenkiste. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag met militaire eer een der slacht offers van de ramp van Hr. Ms. „Willem van Ewijck", de twintigjarige hofmeester- zeemilicien S. C. van Steenkiste, te Vlis- singen ter aarde besteld. Een groote groep marine-manschappen, onder wie een deputatie van de geredden van de „Willem van Ewijck", volgde de met talrijke kransen bedekte baar. Nadat op de begraafplaats waar tal rijke autoriteiten aanwezig waren de militaire eerbewijzen waren gebracht, sprak de kapitein, luit. t. zee J. C. Corne- lis, namens den marinecommandant te Willemsoord met diepe ontroering woorden van troost tot de familie, waarbij hij er aan herinnerde, dat Steenkiste een goed marineman was, die is gevallen als gevolg van de vervulling van een dure plicht. De chef van den mijnendienst, de kap. t. zee A. M. Hekking, gaf namens de over levenden uiting aan diepe eerbied voor den gevallene. Spr. was er va.n overtuigd, dat zoo noodig, allen tot den laats.ten ademtocht schouder aan schouder zullen staan voor Koningin en vaderland. Ten slotte sprak de vlootpredikant, ds. J. v. d. Giesen, die tevens namens de ouders en broer van den overledene dank te voor het meeleven en de bewezen laat ste eer. DE NAMEN WORDEN INGEGRIFT. Van hen, die vielen Als Maandag a.s., des middags 3 uur, voor het monument „Voor hen, die vielen" op het Havenplein te den Helder namens de geheele marine door het leggen van een krans en een toespraak van den mari necommandant, schout-bij-nacht H. Jolles, de nagedachtenis van de slachtoffers van de „Willem van Ewijck" zal worden ge- eerd, dan zal de zuil van het monument, die aan de achterzijde reeds de namen draagt van 57 slachtoffers van de mobili satie 19141918, aan de rechterzijde te vens de namen vermelden van den com mandant van de „Van Ewijck", den lt. ter zee 1ste klas J. E. ten Klooster en de ove rige 29 slachtoffers van dezen ramp. Gister zijn twee steenhouwers begonnen met de 30 namen in de kalksteenen zuil te beitelen, met welk werk zij ongetwij feld voor de plechtige gebeurtenis van Maandag a.s. gereed zullen zijn. GEEN VERDERE RESTITUTIE VAN WEGENBELASTING. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. deelen mede: De regeering heeft een dringend beroep gedaan op de houders van auto's en mo torrijwielen om hun voertuigen niet on- noodig te gebruiken, teneinde aldus ben zine, olie, banden en materiaal te bespa ren. De koninklijke Nederlandsche toeristen bond A.N.W.B. en de koninklijke Neder landsche automobielclub hebben in een adres aan den minister van financiën ver zocht, de mogelijkheid tot terugbetaling van de wegenbelasting open te stellen. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben echter van den minister bericht ontvangen dat Z.Exc. niet bereid is de belasting terug te betalen aan hen, die in 's lands belang hun motorrijtuig buiten gebruik stellen. Van de mogelijkheid tot restitutie van de wegenbelasting kunnen dus alleen zij profiteeren, wier motorrijtuig voor mili tair gebruik is gevorderd of die onder de wapenen zijn. Dit was trouwens reeds be kend. Wel is de minister bereid gevonden, de zelfde regeling toe te passen op houders van z.g. 60-dagen-kaarten van de wegen belasting, wier motorrijtuig gevorderd is, of die onder de wapenen zijn. Ook dezen krijgen dus een deel van hun belasting terug, overeenkomend met het nog niet verbruikte deel van hun kaart. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. vestigen er de aandacht op, dat houders van jaarkaar ten van de motorrijtuigenbelasting, op grend van de normale wettelijke regeling, restitutie kunnen verkrijgen voor de nog niet ingegane kwartalen, d.w.z. van 1 No vember 1939 tot 1 Mei 1940. RIJKSMIDDELEN AUGUSTUS. Opbrengst 1.7 millioen boven de raming. In acht maanden 16.9 millioen meer dan was geraamd. De Rijksmiddelen brachten in Augustus 37.37 millioen op tegen 35.68 millioen in Augustus 1938 en 36.81 millioen als 1/12 der raming. In de eerste acht maan den van 1939 bedroegen de totale ontvang sten 311.39 millioen (v.j. 292.37 mil lioen) by 294.48 millioen als 8/12 der raming. HAMSTERBESCHIKKING. De winkeliers behoeven bij den detailver koop geen afleveringsbonnen meer te schrijven. De minister van economische zaken maakt het volgende bekend: De hamsterbeschikking 1939 bepaalde tot dusverre, dat een afleveringsbewijs in duplo behoorde te worden uitgeschreven voor het afleveren, het vervoeren en het voorhanden of in voorraad hebben van lijst, rijstebloem, rijstemeel, gemalen rijst, tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, rog gemeel, havermout, gort, vermicelli, maca roni, spaghetti, maizena, groene erwten, spiterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners, rozijnerwten, en andere soor ten gedroogde peulvruchten, witte suiker, basterdsuiker, slaolie, raapolie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffie-surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zeepschilfers, v/aschpoeder, alle soorten kaarsen, petro leum, plantenvet, gesmolten rundvet, ge smolten reuzel, rauw rundvet, rauwe reu zel, gedraaid of gemalen dierlijk vet en gtmengde dierlijke vetten. Aangezien blijkt, dat het publiek het doel van de maatregel, welke het hamsteren na 29 Augustus 1939 tegengaan, volko men begrepen heeft en daaraan algemeen medewerking heeft verleend, heeft de mi nister van economische zaken gemeend te kunnen goedkeuren, dat voorloopig ten aanzien van alle bovengenoemde en nader in de hamsterbeschikking 1939 op te ne men goederen het voorgeschreven afleve- lingsbewijs komt te vervallen. Moch het evenwel noodig blijken, dan zullen onver wijld de thans ingetrokken bepalingen be- terffende de afleveringsbewijzen wederom In werking worden gesteld. Dit beteekent dus. dat de winkeliers dus niet meer een afleveringsbon in tweevoud behoeft te schrijven, waarvan een exem plaar bij het afleveren van de waren aan den klant moet worden gegeven. Dit. bon nenstelsel verdwijnt dus voorloopig weer. Volledigheidshalve wordt er nog maals op gewezen, dat van alle boven genoemde goederen het aan ieder ver boden blijft zich binnen een kalender- week meer te verschaffen dan hij, of d© groep van personen, voor welke hij gewoon is zich die goederen te ver schaffen, daarvan gedurende een week pleegt te gebruiken. Aan deze lijst van goederen worden thans nog toegevoegd: tarwegriesmeel, bak en puddingpoeders, sagokorrels, custard, zelfrijzend bakmeel, griesmeel van rijst en boekweitgrutten. BESLUIT AANNEMERSBOND EN PATROONSBOND. Zekerheid moet bestaan, dat verhoogïng materiaalprijzen wordt bijbetaald. De Nederlandsche Aannemersbond en Patronsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland N.A.P.B. heeft in zijn ledenverga dering besloten, om alleen in te schrijven naar werken, waarvoor de zekerheid be staat dat verhooging van materiaalprijzen en andere onkosten tengevolge van mobi lisatie en oorlog worden bijbetaald. Dit be-, sluit is reeds ingegaan voor particuliere werken. Voor overheidswerken is nog overleg gaande met de regeering. Het laat zich aanzien, dat in dezen overeenstemming zal worden bereikt en dat de lagere over heidsorganen dezelfde houding zullen aan nemen als de regeering. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal ook voor de wer ken van overheidsorganen het besluit in werking worden gesteld, welk besluit als volgt luidt: Het is den leden van den bond verbo den in te schrijven naar, aan te nemen en (of) uit te voeren hetzij geheel, hetzij ge deeltelijk; zich als borg, als onderaanne mer, als leverancier van materialen te verbinden ten behoeve van en in welk op zicht ook eenig belang te hebben bij wer ken uit te voeren voor andere dan publiek rechtelijke of daarmede naar het oordeel van het hoofdbestuur gelijk te stellen li chamen, indien niet in het bestek of de overeenkomst van aanneming is bepaald, dat wanneer in geval van oorlog, oorlogs gevaar en mobilisatie de aannemer schade lijdt wegens een belangrijke stijging van kosten der materialen en loonen, deze door den besteder zal worden vergoed, tenzij de aannemer dezelve redelijkerwijze had kunnen voorkomen. VEREENIGING BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN IN Z.-HOLLAND. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de tegen 23 dezer uitgeschreven jaarver gadering der provinciale vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland wegens de tijdsomstandigheden is uitgesteld.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6